Haberler

3 Ağustos 2007, Cuma

Affan Yatman'ın Ağzından Kızılay Binası’nın 27 Senelik ÖyküsüAffan Yatman'ın Ağzından Kızılay Binası’nın 27 Senelik ÖyküsüBütün çocukluğum ve gençliğim, hasılı hayatım Ankara’da geçti. Çocukluğumda, Atatürk Bulvarı, dört katlı binaların çevrelediği, geniş tretuvarları olan alışveriş imkanları son derece kısıtlı, (çarşı Ulus’ta idi) araç trafiğinin seyrek bir şekilde seyrettiği, sakin bir bölgeydi. Özen ve Pekpak pastanelerini, Milli Piyango’nun zemin kattaki geniş satış yerini hatırlamamak mümkün değil... Tabi Büyük Sinema ile Ankara ve Ulus Sinemaları’nı da... Çevrede ise genellikle bahçe içinde iki katlı evlerden oluşan biz bütün çocukların oyun alanı olan mahalleler vardı. Sıhhiye’de, Orduevi’nin hemen yanı ve karşısındaki yeşil alan ile (Zafer Meydanı) Kızılay’a ait park ve devamındaki Güven Parkı son derece geniş ve yeşil bir tretuvarla birbirine bağlıydı. Kızılay binası ve parkı hem bir geliş geçiş, hem de bir dinlenme alanıydı. Haberin Devamı
Tasarım Dergisi 173. Sayısı BayilerdeTasarım Dergisi 173. Sayısı BayilerdeTasarım dergisi özgün projeleri, farklı tasarım sayfaları ve dolu dolu içeriğiyle sizlerle buluşuyor. Ağustos sayısı olarak hazırlanan ve yepyeni mimari anlayışları ve kavramları beraberinde getiren otel mimarisinin konsept olarak ele alındığı Tasarım'ın 173. sayısında, butik otelden tatil köyüne, temalı mimariden dönem mimarisine genişleyen çerçevede oteller farklı özellikleriyle incelendi.
55 Milyona Sahibinden Satılık Rumeli Plaza55 Milyona Sahibinden Satılık Rumeli PlazaTasarruf Mevduatı Sigorta Fonu, Uzan Grubu'nun borçları nedeniyle devraldığı Basın Ekspres Yolu üzerindeki Rumeli Plaza'yı 26 Eylül tarihinde 55 milyon YTL muhammen bedelle ihaleye çıkaracak.
Ya bakımda olmasaydı!Ya bakımda olmasaydı!ABD'nin Minnesota eyaletinde, Mississippi Nehri üzerinde bulunan ve Minneapolis ile St Paul kentlerini birbirine bağlayan 20 metre yüksekliğinde, 580 metre uzunluğundaki I-35W köprüsünün önceki gün henüz bilinmeyen bir nedenle çökmesi sonucu 4 kişi öldü, 79 kişi yaralandı.
20 günlük su için yuvasını yıkmayın20 günlük su için yuvasını yıkmayınİSKİ’nin Türkiye ile Bulgaristan arasında sınırı oluşturan Rezve Deresi’ni kullanarak İstanbul’un su ihtiyacını karşılama projesi, aralarında Bern Sözleşmesi’yle koruma altında olan dev susamurunun da bulunduğu (Lutra lutra) bir çok hayvanın yaşam alanı olan Longoz su basar ormanını yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bıraktı.
Başakşehir Kent Merkezi II Kademeli - Ulusal Kentsel Tasarım Proje Yarışması Kollokyumu GerçekleştirildiBaşakşehir Kent Merkezi II Kademeli - Ulusal Kentsel Tasarım Proje Yarışması Kollokyumu GerçekleştirildiTürkiye’de açılan iki kademeli ilk yarışma olma özelliği taşıyan “Başakşehir Kent Merkezi II Kademeli - Ulusal Kentsel Tasarım Proje Yarışması"nın sonuçları 01 Ağustos 2007 tarihinde açıklandı. İlk aşamayı geçen sekiz projenin derecelendirildiği yarışmanın 03 Ağustos 2007 tarihinde kollokyumu gerçekleştirildi.
İşte Ankara’nın gözünü çevirdiği su kaynağıİşte Ankara’nın gözünü çevirdiği su kaynağıBaşkent Ankara, bugüne kadar üzerine 6 baraj kurulu olan ve 2 yeni hidroelektrik santrali kurulması çalışması yürütülen Kızılırmak’tan getirilmesi planlanan suyu bekliyor. Adını suyunun renginden alan, antik çağda ise tuzlu akarsu anlamına gelen "Halys" adıyla anılan Kızılırmak, Kızıldağ’ın güney yamaçlarından doğuyor.
İstanbul, konaklama geliri artışında ikinciİstanbul, konaklama geliri artışında ikinciDanışmanlık şirketi Deloitte, dünyadaki otellerin oda başına sağladıkları geliri araştırdı. Buna göre İstanbul, Avrupa'nın en çok gelir artışı sağlayan ikinci şehri. 2007'nin ilk altı ayında şehirdeki otellerin oda başına sağladıkları gelir yüzde 26 arttı.
Deprem müzesi kümes olduDeprem müzesi kümes olduProf. Dr. Ahmet Mete Işıkara’nın ‘yaşananlar unutulmasın’ önerisi ile girişine “Deprem Müzesi” levhası asılan yapı, 6 yıl sonra bakımsızlık ve ilgisizlik kurbanı oldu.
Onur Öymen’in oğlu 1.5 milyar Dolarlık Projeyle Sahneye ÇıktıOnur Öymen’in oğlu 1.5 milyar Dolarlık Projeyle Sahneye ÇıktıCHP’li Onur Öymen’in oğlu Burak Öymen, Kazakistan merkezli Capital Partners’ın ortağı olarak Milas/Bozbük’te 1.5 milyar dolarlık turizm projesiyle iş dünyası sahnesine çıktı.
Beyşehir Gölü Kıyısına Dev ProjeBeyşehir Gölü Kıyısına Dev ProjeBeyşehir Gölü'nün ilçeye kıyısı bulunan bölümünde başlatılan Doğal Sit alanı kıyı düzenleme projesinde çalışmalar sürüyor. Beyşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen proje hayata geçtiğinde Beyşehir'in çehresi değişecek.
Kuruyan barajlardan tonlarca çöp çıktıKuruyan barajlardan tonlarca çöp çıktıİstanbul'da barajlardaki suların çekilmesi çevre felaketini gözler önüne serdi. Sadece Elmalı, Ömerli ve Alibeyköy'den 200 ton çöp çıkarıldı. Lastikten koltuğa kadar birçok eşyanın bulunduğu çöpün kaynağı ise içme suyu havzasında piknik yapan vatandaşlar.
Uçak hangarı 5 yıldız tropik tatil köyü olduUçak hangarı 5 yıldız tropik tatil köyü olduAlmanya'nın doğusundaki bir köyde bulunan uçak hangarı beş yıldızlı tatil köyüne çevrildi.
Osman Gazi'nin ilk fethettiği yerlerden biri olan Yarhisar'daki tarihî eserler ilgi bekliyorOsman Gazi'nin ilk fethettiği yerlerden biri olan Yarhisar'daki tarihî eserler ilgi bekliyorOsmanlı Beyliği döneminde oldukça etkili bir tekfurluk olan ve 1299 yılında Osman Gazi tarafından alınan, Bursa'nın Yenişehir ilçesi yakınlarındaki Yarhisar köyünün tarihî eserleri ilgi bekliyor.
Vincent Guallart Expo 2012’ye Aday Wroclaw Şehri için Bir İkon TasarlıyorVincent Guallart Expo 2012’ye Aday Wroclaw Şehri için Bir İkon Tasarlıyor2012 Expo adayı Polonya’daki Wroclaw şehri için tasarlanacak bina için Vincent Guallart seçildi. Uluslararası bir yarışmayla belirlenen master plan ve bina projesi Polonyalı otoriteler tarafından, 2007’nin sonuna kadar Expo 2012’den sorumlu Bureau International des Expositions Komitesi’ne açıklandı.
Dünyanın en yükseği Burj DubaiDünyanın en yükseği Burj DubaiTayvan'daki dünyanın en yüksek binası Taipei 101'in koltuğuna oturan Burj Dubai'nin yüksekliği, 512 metre oldu 800 metreden daha yüksek olacak Burj Dubai 160 katlı olacak. Binanın içindeki otelin tasarımını Armani yapacak.
"Sinan hayali değil ama abartı var tabii""Sinan hayali değil ama abartı var tabii"“Mimarlığın Aktörleri” adlı kitabı geçtiğimiz günlerde yayımlanan Prof. Uğur Tanyeli’nin Mimar Sinan’a dair önceki gün Milliyet gazetesine yaptığı açıklamaları tartışma yarattı. Tanyeli, “Mimar Sinan’ı 1890’lardan başlayarak muhayyel bir kimlikle inşa ettik. Oysa öznelliği hakkında tüm bildiklerimiz üç daktilo sayfasını geçmez. Tek malzeme Sinan’ın yapı listeleri.
'TrenItalia'da Roma devri tabakhane'TrenItalia'da Roma devri tabakhaneİtalya'nın başkenti Roma'yı güneydeki Napoli kentine bağlayacak yeni demiryolu hattının inşaatı sırasında Roma İmparatorluğu dönemine ait büyük bir tabakhane ortaya çıkarıldı.
İstanbul'un suyu Bulgaristan'dan gelecekİstanbul'un suyu Bulgaristan'dan gelecekİstanbul'da barajlardaki su seviyesinin azalması, farklı kaynaklardan su teminini gündeme getirdi. 20 Ekim'de Melen Suyu'nu İstanbul'a getirecek olan Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ), Bulgaristan'ın sınırlarında doğan Rezve Deresi'nden su alabilmek için girişimlere de başladı.
AKM’nin Kurtarılabilmesi için Gençlerin Alternatif Önerileri Bu Yarışmaya!AKM’nin Kurtarılabilmesi için Gençlerin Alternatif Önerileri Bu Yarışmaya!Mimarlık öğrencilerine açık S.O.S İstanbul fikir projesi yarışmaları serisinin ikincisi, gençleri, AKM’yi yıkmak yerine, bu yapının farklı bir yaklaşımla ele alınarak yeniden kent kültürüne, Taksim Meydanı'na ve İstanbul’a kazandırılması için alternatif öneriler üretmeye çağırıyor.
Belediye sattığı parkın peşinde!Belediye sattığı parkın peşinde!İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bir yanlışlık sonucu sattığı Cihangir'deki küçük parkı şimdi kamulaştırarak geri almaya çalışıyor. Parkı geri almakta zorlanan Büyükşehir Belediyesi, söz konusu yerin planlarını değiştirdi.
Ya nehirler kurursaYa nehirler kurursaİstanbul ve Ankara’nın su krizini Kızılırmak ve Melen’den su taşıyarak çözme formülüne uzmanlar karşı çıktı.
Kemeraltı'nın Tarihi Dokusu YenilenecekKemeraltı'nın Tarihi Dokusu YenilenecekKemeraltı Anafartalar Caddesi cephe düzenleme projesiyle ünlü Kemeraltı Çarşısı eski hareketli günlerine dönecek.
Karabük'te yangın: 100 hektar yandıKarabük'te yangın: 100 hektar yandıKarabük'te, yıldırım düşmesi nedeniyle orman yangını çıktı. Hızla yayılan yangın kontrol altına alınmaya çalışılıyor. Yangında, şu ana dek 100 hektar alanın zarar gördüğü tahmin ediliyor.
Doğunun En Büyük Özel Hastanesi AçılıyorDoğunun En Büyük Özel Hastanesi AçılıyorŞanlıurfa'da kısa bir süre sonra hizmete girecek olan Özel Uzmanlar Tıp Merkezi Habtanesi, 26 bin metrekarelik alanıyla çevre illere de hizmet verecek.
Galatasaray'ın Seyrantepe ihalesi iptalGalatasaray'ın Seyrantepe ihalesi iptalToplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından İstanbul Mecidiyeköy'deki Ali Sami Yen stadyumu yerine Seyrantepe'de kurulacak yeni spor kompleksinin yapımı ihalesi, 'ihalenin şartlarını sağlayacak yarışma ve rekabet ortamının oluşmaması' gerekçesiyle iptal edildi.
Türk büyükelçiliğinin projesi Almanya’da dalga konusu olduTürk büyükelçiliğinin projesi Almanya’da dalga konusu olduTürkiye’nin Berlin’in Tiergarten semtine inşa edilecek büyükelçilik binasının mimari tasarımı, bazı Alman gazetelerinin alay konusu oldu.
'Cam ev' artık gezilebiliyor'Cam ev' artık gezilebiliyorMimar Philip Johnson'ın 'cam evi', inşaasından yaklaşık 60 yıl sonra ziyaretçilere açıldı. Mimari modernizmin simgesi olan bu yapı, dünyada en fazla merak edilen evlerin başında geliyor.
57. Alay Şehitliği, güneş enerjisiyle aydınlatıldı57. Alay Şehitliği, güneş enerjisiyle aydınlatıldıGelibolu Yarımadası Tarihi Milli Park Müdürü İsmail İşeri, Çanakkale Kara Savaşları'nın yaşandığı Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı'nın sit alanı içinde bulunması ve elektrik hattının olmaması nedeniyle, 57'nci Alay Şehitliği'nin aydınlatılması için güneş enerjisinin tercih edildiğini söyledi.
Berlin Yarışması Tartışmalarına Dair Farklı SeslerBerlin Yarışması Tartışmalarına Dair Farklı SeslerTC Berlin Büyükelçiliği Kançılarya Binası Uluslararası Mimari Proje Yarışması’nın açıklanmasından itibaren yarışmayla ilgili birçok tartışma yapıldı. Hem yarışmanın düzenleniş şekli, hem yarışma şartnamesi birçok etik ve hukuki tartışmayı beraberinde getirdi. Yarışmanın sonuçlarının açıklanması da bu tartışmaları dindirmedi, hatta yeni tartışmalar başlattı. Biz de TC Berlin Büyükelçiliği Kançılarya Binası Uluslararası Mimari Proje Yarışması jüri başkanı Yavuz Selim Sepin’den ve İstanbul Serbest Mimarlar Derneği (İSMD)‘nden konuyla ilgili görüşlerini aldık.
Penn İstasyonu Yeniden YapılıyorPenn İstasyonu Yeniden YapılıyorOrjinal Penn İstasyonu’nun çelik strüktürünün büyüleyici güzelliği New York’la ilgili herhangi bir kitapta bulunabilecek fotoğraflarda ve de fon olarak kullanıldığı fimlerde yaşıyor.
Söyleşi MaratonuSöyleşi Maratonu5 Ağustos 2007 Pazar günü saat 13:00 – 21:00 arasında gerçekleşecek mini maraton, Serpentine Gallery Pavyonu komisyonundan Shumon Basar’ın sunuşu ile başlayacak. Serpentine Gallery Müdürü Julia Peyton-Jones tarafından yaratılan ve yakın zamanda 8. yaşını kutlayan komisyon, uluslararası platformda öne çıkan mimar ve bireylerin tasarladığı bir geçici strüktürler programı.
İngiltere'deki Sel Felaketi Üzerine Değerlendirmelerİngiltere'deki Sel Felaketi Üzerine DeğerlendirmelerAvukatlar önceden tahmin edilemeyen felaketleri “Allah’ın işi” olarak tanımlıyor. Bu kulağa oldukça garip geliyor. Garip gelmesinin tek sebebiyse böyle zamanların fazlasıyla dünyevi olması değil. İnsan iradesi dışında gerçekleşen bir felaket ilk olarak hükümetin hem böyle bir olayın sebep, hem de çözümü olması gerektiği fikrini akla getiriyor. Bir muhafazakar karşıtı olan John Redwood bu felakette Whitehall’u işaret edenlerden sadece biri. Gordon Brown, ne kadar bu noktada drenaj problemlerinin de önemi olsa da özellikle “iklim değişikliği” üzerindeki insan etkisini vurguluyor.
Kap Camii'nde Restorasyon SürüyorVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yaklaşık 6 aydan beri devam eden Kap Camii'ndeki restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
Antalya’da 1/25.000’lik Çevre Düzeni Planı TartışmalarıKent konseyinde düzenlenen 1/25.000 ölçekli Nazım İmar Planı’yla ilgili bilgilendirme toplantısına Büyükşehir Belediyesi İmar Daire Başkanı Öztürk damgasını vurdu. Öztürk; Mimarlar Odası Başkanı Aydın’a “duygusal davranıyor”, DP’li Meclis Üyesi Av. Gököz’e ise “kentin geleceğini tıkıyorsunuz” dedi.
Muhafazakârlık Sorunu ve Sinan Meselesi*İki gündür Sinan yine gündemde. Uzaktan izleyen birisine “pes doğrusu” dedirtecek yorumlar yapılıyor arka arkaya uzmanlar tarafından... Uğur Tanyeli “Sinan muhayyeldi” demiş bir röportajında1. Böyle diyerek kutsal alana girerken ayakkabılarını çıkarmayı unutmuş bir Müslüman gibi tepkiler alıyor başka sanat / mimarlık tarihçilerinden.
Seyrantepe’de Yeni İhale 25 Ağustos’taToplu Konut İdaresi’nin (TOKİ) iptal ettiği Seyrantepe ihalesi 25 Ağustos’ta yeniden yapılacak. TOKİ önümüzdeki hafta şartnameyi yenileyerek, ihale ilanına çıkacak. Yeni ihalede Galatasaray’ın hazırladığı proje üzerinden teklifler alınacak. Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), Galatasaray Seyrantepe spor kompleksinin yeni ihalesi için önümüzdeki hafta ihale ilanına çıkacak. 25 Ağustos’a kadar teklifler alınacak. 5 gün içinde değerlendirme yapılarak, eylül başında ihaleyi kazanan firma belirlenmiş olacak.
Tarih: 3 Ağustos 2007 Kaynak: Hürriyet
Sirkeci-Harem Ekim’den itibaren 8 dakika…İstanbul Büyükşehir Belediyesi İDO’nun Tuzla’da inşa ettirdiği 4 yeni nesil arabalı vapurdan ilki olan “Suhulet” törenle denize indirildi. Ekim ayında hizmete girecek arabalı vapur, Sirkeci-Harem arasını 25 dakikadan 8 dakikaya indirecek.
İzmir'e Yeni Yol HaritasıSağlıklı Kentler Platformu çatısı altında toplanan 72 kurum ve kuruluş, kentleşmeden çevre ve sağlığa kadar 6 farklı çalışma grubu oluşturarak yeni projeler için kolları sıvadı. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğündeki 72 kurum ve kuruluşun katılımıyla oluşturulan “Sağlıklı Kentler Platformu”, çalışma gruplarını belirleyerek yeni projelerin üretimi için harekete geçti.
AKM'yi yıkmayalım da ne yapalım diyenlereMimarlık öğrencilerine açık S.O.S İstanbul fikir projesi yarışmaları serisinin ikincisi, gençleri, AKM'yi yıkmak yerine, bu yapının farklı bir yaklaşımla ele alınarak yeniden kent kültürüne, Taksim Meydanı'na ve İstanbul'a kazanılması için alternatif öneriler üretmeye çağırıyor.
Küresel ısınma medyasal cehaletHürriyet’in çarşamba günkü sürmanşeti, bu yılın kurak geçmesini her fırsatta küresel ısınmaya yoran ve zekai yorumlar yapan hurafeci köşe yazarlarına bir tokat gibiydi.
İtalyan heyet Hasankeyf’i ziyaret ettiİtalya’da çeşitli kitle örgütlerine üye 10 kişiden oluşan heyet, Ilısu Barajı’nın tehdit ettiği Batman’ın tarihi ilçesi Hasankeyf’i gezdi.
İstanbul’da trenler 9 hafta çalışmayacakHalkalı-Gebze arasında trenler 9 hafta çalışmayacak. Bu nedenle trafiğe 130 bin yeni yolcu eklenecek Marmaray inşaatı nedeniyle Halkalı-Gebze arasında 9 hafta tren çalışmayacak.
'Böyle olsun istemedik'İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından 2004'te Eminönü'nün tarihi dokusunu bozduğu gerekçesiyle kaldırılan balık ekmek tekneleri, yeniden işbaşı yaptı. Ancak bunların çevreye ve denize verdiği kirlilik ne yazık ki unutuldu. İBB Emlak Müdürlüğü tarafından yapılan ihale sonucu tekrar sahilde çalışmaya başlayan balıkçı teknelerinin çevresindeki denizin yüzeyi pet şişeler, yiyecek atıkları ve benzeri birçok atıkla doldu.
Tarih: 3 Ağustos 2007 Kaynak: Birgün Yazan: Ali Cemal Karabudak
Mevla ve Melih GökçekMelih Gökçek, tıpkı Mustafa Sarıgül, Kadir Topbaş ve bazı emekli paşalarımız gibi klonlandığını düşündüğüm şahsiyetlerden.
7 bin yıllık ticaret merkeziİstanbul Üniversitesi (İÜ) Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Protohistorya ve Ön Asya Arkeoloji Anabilim Dalı tarafından Küllüoba Höyüğü'nde yapılan kazılarda Eskişehir'in MÖ 5000 yıllarında da önemli bir ticaret merkezi olduğu ortaya çıktı.
'Türkiye'nin her yerinde tehlikeli atık varilleri var'Sanayicilere 'tehlikeli atıkları' ne yaptıklarını sorduk. İşte bazı yanıtlar: Her yerde gömülü variller vardır... Herkes atığını saklıyor, ama nerede belli değil.
Ankara Susuzluk Afetinin NedeniKent, gökdelen apartmanlar, dağ başlarına kadar tırmanmış siteler, çok katlı gecekondularla beton ormanına dönüşmüş.
Sanat.. Teknoloji.. Yaratıcılık!..McLaren Teknoloji Center'in muhteşem orman ve bahçesini geçip, göletin yanından kıvrılarak bir mimari baş yapıtı binasına girince, kendinizi bir sanat galerisinin içinde buluyorsunuz.
AKP'nin büyükşehir politikaları"Büyük kentlerimizdeki susuzluk, sadece kuraklıktan değil, yanlış kentleşme politikalarından ve popülist belediye yasalarından kaynaklanıyor..."
Belediye 'yanlışlıkla' park satmışİstanbul Büyükşehir Belediyesi, (İBB) geçen yıl sattığı Cihangir'deki bir parkı şimdi kamulaştırarak geri almaya çalışıyor. Belediyeye kaynak yaratmak amacıyla yapılan çalışmalar kapsamında, Cihangir Sıraselviler Caddesi ile Bakraç Sokak'ın köşesinde bulunan yaklaşık 200 metrekarelik park, 25 Temmuz 2006'da 620 bin YTL'lik muayyen bedel üzerinden ihaleye çıktı. Park ihale sonucunda, bitişikteki Namşan Otopark 'a satıldı. Söz konusu yerin planlarda ticari alan gözükmesi ve satılacak yerin iyi incelenmemesi nedeniyle bir yanlışlık sonucu satıldığı belirtiliyor. Cihangirliler satıştan, parkın üzerindeki ağaç ve banklar sökülünce haberdar oldu. Cihangir'in son derece sınırlı olan yeşil alanlarından birini daha kaybetmek istemeyen çevre sakinleri durumu İBB'ye iletti. Cihangirlilerden gelen tepkiler üzerine park kamulaştırılarak geri alınmaya çalışılıyor. Parkı satın alan Namşan Otopark yeri geri vermek istemediği için İBB Meclisi'ne geçen ay verilen önerge ile arazinin fonksiyonu ticari alandan yeşil alana çevrildi. Karar geçen ay meclisten çıktı ve İstanbul 2 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'na gönderildi. Plan değişikliğini Koruma Kurulu uygun görürse Cihangirliler parklarına kavuşacak.
Tarih: 3 Ağustos 2007 Kaynak: Cumhuriyet
Kartal’a Büyük Rolİstanbul Kartal’da 555 hektar alan için hazırlanmış dünyanın bugüne kadar gelmiş geçmiş "en büyük şehir dönüşüm planı" 2008 başında uygulamaya giriyor.
Bandırma Limanı özelleştirilecekDanıştay 13. Dairesi, Devlet Demiryolları'na ait bazı limanların özelleştirme programına alınmasına ve özelleştirme yönteminin belirlenmesine ilişkin Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK) kararının Bandırma Limanı'na ilişkin kısmının iptal istemini reddeden yerel mahkeme kararını onadı. Liman-İş Sendikası, ÖYK'nın Bandırma Limanı'na ilişkin kararının iptali istemiyle Bursa 3. İdare Mahkemesi'nde dava açmıştı.
Tarih: 3 Ağustos 2007 Kaynak: Zaman
Ankaralı tatile çıksınAnkara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ankara’daki su sıkıntısını gidermek için ’tatil’ önerdi. Düzenlediği basın toplantısında ve katıldığı bir TV programında su sıkıntısı ile ilgili soruları yanıtlayan Gökçek, "Belediye personelini iki aylık izne göndermeyi planlıyorum, bir kasaba nüfusu kadar insan Ankara’dan ayrılır. Vatandaşlarımız tatile çıksın. Bir 50 bin, 60 bin kişi Ankara’dan ayrılsa biraz rahatlarız. Annelerini babalarını ziyaret etseler fena mı olur" dedi. Gerede Projesi’ni Japonların finanse etmesi halinde 450-500 milyon dolarlık bir maliyet çıkacağını savunan Gökçek, kendilerinin projeyi daha fizibl şartlarda yapabileceğini düşünerek teklifi kabul etmediklerini söyledi.
Tarih: 3 Ağustos 2007 Kaynak: Hürriyet
Sirkeci - Harem arası 8 dakikaya iniyorİDO tarafından Tuzla'daki Çeksan Tersanesi'nde yaptırılan 600 yolcu, 80 araç taşıma kapasiteli yeni nesil arabalı vapurlardan ilki dün törenle denize indirildi. 1872 yılında hizmete konulan ilk arabalı vapur olan "Suhulet"in (kolaylık) adı verilen geminin hizmete girmesiyle Sirkeci-Harem hattı 8 dakikaya inecek. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, deniz ulaşımının toplu ulaşım içindeki payını yüzde 3'ten yüzde 10'a çıkardıklarını, günlük 250 bin olan yolcu sayısını da 430 bine çıkardıklarını kaydetti. Boyu 73.20 metre, genişliği 18.40 metre olan dört arabalı vapurun toplam maliyetinin 42.7 milyon dolar olacağı belirtildi.
Tarih: 3 Ağustos 2007 Kaynak: Milliyet Yazan: M. Akif Erdem
İstanbul'un projeleri geciktiİstanbul'a su sağlayacak projeler, susuzluk "yağmur duası"na çıkılacak seviyeye geldikten sonra hız kazanmaya başladı.
Milas'a 1.5 milyar dolara 'tatil kenti' kuruluyorTürk-Kazak ortaklığıyla kurulan Capital Partners, Milas'ın Bozbük köyüne 1.5 milyar dolar yatırımla 1000 odalı 5 otel, 2 bin 58 konut, 3 adet alışveriş merkezi kuracak.
Sezen Aksu ve Shaplin Folkart için gelecekİzmir'de 100 milyon dolarlık yatırımla, Narlıdere ve Mavişehir'deki ultra lüks konut projelerine imza atarak kente hızlı bir giriş yapan Folkart Yapı, İzmirlilere muhteşem bir gece ile tanıtımını yapacak.
Yalıköy Evleri’nde Selçuk ve Bodrum mimarisi kaynaşıyorBirtur Turizm ve İnşaat’ın Bodrum Yalıkavak Tilkicik Koyu’nda uygulamaya koyduğu Yalıköy Evleri, dubleks, flat ve tripleks konutlardan oluşuyor. Bodrum ve Selçuklu mimarisi sentezlenerek oluşturulan proje, 350 metrelik bir sahil şeridine de sahip. Yalıkavak merkeze 2 kilimetre, Bodrum’a ise 20 kilometre uzaklıkta olan Yalıköy Evleri, 32 bin metrekarelik bir alana yayılıyor. Projede A ve B tipi villalar, birbirlerinin manzaralarını kapatmayacak şekilde tasarlanıyor. 250 metrekarelik havuz, 1600 metrekarelik güneşlenme ve tekne yanaşma iskelelerinin yer aldığı projede ayrıca, açık ve kapalı restaurantlar, merkezi güvenlik sitemi, fitness club, kapalı otopark da bulunuyor. 16 bin adet bitkiden oluşan bitki örtüsünün bakımı ise otomatik sulama sistemiyle gerçekleştirilen projede, konut sahiplerine ait 50 metrekarelik teras veya bahçeler de bulunuyor.
Tarih: 2 Ağustos 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Meltem Kara
İstanbul’da atıksular geri dönüştürülecekAtıksuların geri dönüştürülerek park-bahçe sulamasında ve sanayide kullanılacağını açıklayan Başkan Kadir Topbaş, “İhalesini yaptığımız bu çalışma günde 700 bin metreküplük bir rezerv sağlayacak. Bu da baraj boyutunda bir kaynak anlamına geliyor” dedi.
Raylı Sistem İçin 490 Ev ve İşyeri Yıkılacakİnşaat işleri 339 milyon dolar harcandıktan sonra 5 yıl duran ve 194 milyon dolarlık ek kredinin sağlanmasının ardından yeniden yapımına başlanan Adana Hafif Raylı Sistemi Projesi'nde 490 ev ve işyeri kamulaştırma ile yıkılacak.
Binalar hasta ediyorBüyük şehirlerde evlerin üst üste inşa edilmesi, alışveriş merkezleri ve iş yerlerinin gökdelenlerin arasına sıkışmasıyla birlikte insanlar artık açık hava ve doğadan uzaklaşarak günün büyük kısmını kapalı alanlarda geçiriyor.
Modern Balık HaliFoça Belediyesi’nin girişimi ile restore edilen, röleve çalışmaları yapılan ve düzenlenen eski balık hali, modernleştirilerek hizmete girdi. İzmir Valisi Cahit Kıraç, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Foça Kaymakamı Kamil Köten, İzmir Milletvekili Mehmet Ali Susam ve Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ’ın katıldığı açılış töreni renkli görüntülere sahne oldu. Toplam 500 metrekare alan üzerinde bulunan Balık Hali, İzmir 2 No’lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’ndan alınan izin ile restore edilerek, modern hale getirildi. Foça’nın her yerinin “sit” olduğunu söyleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Büyükşehir Belediyesi olarak Foça’ya her türlü desteği vermeye devam edeceklerini söyledi.
Tarih: 2 Ağustos 2007 Kaynak: İzmir Büyükşehir Belediyesi
Bodrum Havalimanı'nın ihalesi eylüldeAtatürk ve Antalya havalimanları ihalesinin ardından Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ), Milas-Bodrum Havalimanı ihalesine hazırlanıyor.
Eko-ÇöplükBöyle olmayacaktı. İklim bilimciler bize kışlarımızın daha yağmurlu yazlarımızın daha kurak olabileceğini söylediler. Yani bu sellerin iklim değişikliği yüzünden olduğunu veya söz konusu modellerle uyumlu olduğunu da iddia edemem.
Konya'da geri dönüşüm projesi ile yılda 230 bin YTL tasarruf sağlanacakKonya'nın merkez Selçuklu ilçe belediyesi, ilçe merkezindeki atıkların geri dönüşümünün sağlanması amacıyla hazırlanan Kaynağında Ayırma Geri Dönüşüm Projesi için proje ortağı Can Akbaş Kağıtçılık Limited ve Gözde Temizlik Limited şirketleriyle protokol imzaladı. Selçuklu Belediye Başkanı Adem Esen geri dönüştürülen her atığın çevrenin korunmasına destek ve ülke ekonomisine katkı sağlayacağını belirtti. Geri dönüştürülen her 1 ton kağıdın 17 adet yetişmiş çam ağacının kesilmesini engellemek anlamına geldiğini ifade eden Esen, "Bu nedenle, aşırı tüketimden kaynaklanan çevre kirlenmesinin kontrol altına alınması, kaynakların daha iyi ve tekrar kullanma imkanlarının geliştirilmesi amacıyla belediye olarak Selçuklu Kaynağında Ayırma Geri Dönüşüm Projesi'ni hayata geçirdik" dedi. Esen, projenin, atmosfere verilen kirli gazların azalması nedeniyle enerji ve ham madde tasarrufunun yanı sıra milli ekonomiye katkı sağlayacağını vurgulayarak, şunları kaydetti: "Proje, küresel ısınmanın durdurulmasına ve daha temiz yaşanabilir bir çevrenin oluşmasına ve korunmasına yardımcı olacaktır. Proje, ekonomik durum, altyapı eksiklikleri ve tüketicilere yönelik eğitim süreçlerinin tamamlanmasıyla ilçenin her bölgesinde uygulanacak. Ayrıca, projenin belediyemize herhangi bir maliyeti olmadığı gibi temizlik hizmetlerinde de yıllık 230 bin YTL tasarruf sağlanacağını düşünüyoruz. Projeye katkıları nedeniyle Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı'na teşekkür ediyorum."
Tarih: 2 Ağustos 2007 Kaynak: Dünya
Fazla elektrik tüketen klimaya yasak geliyorSanayi ve Ticaret Bakanlığı, elektrik dağıtım sistemine ve çevreye verdiği zararların önlenmesi için düşük kaliteli ve çok enerji harcayan klimaları iç pazardan çekmeye hazırlanıyor.
Çevre Mühendisleri Odası: "Yola devam, yağma ve talan demek"Çevre Mühendisleri Odası Genel Sekreteri Burçak Karaman Uysal, AKP'nin geçmiş 4.5 yıllık icraatının çevre açısından büyük talihsizlik olduğunu belirtti.
İstanbul-Konya 3.5 saate iniyorHızlı Tren Demiryolu projeleriyle Ankara-Konya arası 1 saat 15 dakikaya, Konya İstanbul arası da 3 saat 30 dakikaya inecek. Bu kapsamda Ankara ile Konya arasındaki ulaşım süresini 1 saat 15 dakikaya indirecek Hızlı Tren Demiryolu’nun üst yapı ve elektomekanik işleriyle ilgili ihaleyi Yapı Merkezi İnşaat ve Sanayi A.Ş. (Yapı Merkezi) kazandı ve sözleşme TCDD ile Yapı Merkezi arasında 1 Ağustos 2007’de Ankara’da imzalandı. Ana projeye göre Ankara Konya arasında saatte 250 kilometre işletme hızına sahip çift hatlı demiryolu sistemi kurulacak. Yaklaşık 212 km uzunluğundaki ulaşım sistemi ile şehirlerarası ulaşım problemlerini kalıcı olarak çözülmesi ve vatandaşların konforlu, çağdaş, hızlı ve ekonomik yolculuk yapmasının sağlanması planlanıyor. Devlet Demiryolları (TCDD) İşletmesi Genel Müdürlüğü’nün 29 Aralık 2006 tarihinde yapılan anahtar teslimi ihalesini kazanan Yapı Merkezi, 18 ayda işi teslim edecek. 540 Milyon YTL’lik ihaleye göre toplam inşaat süresi 18 ay olacak, geçici kabul yapılacak ve takip eden 12 aylık teminat süresinde de deneme işletmesi yapılacak.
Tarih: 2 Ağustos 2007 Kaynak: Hürriyet
Köyden gelenler önce Kentköy'de yaşasınlarİnşaat sektöründe 30 yıllık tecrübe sahibi olan müteahhit Sait Yılmaz, "köyden şehre göç edenlerin kent yaşamına ayak uydurabilmesi için en az 3 yıl yaşamaları gerek" dediği 'Kentköy' projesini geliştirdi.
İstanbul'u kurtarmak için Longoz feda edilemezIstıranca Dağları'ndan İstanbul'a su sağlanmasının, Kırklareli'nin İğneada beldesinde koruma altında bulunan Longoz ormanlarını ve bu ormandaki doğal hayatı yok edeceği belirtildi.
Kuraklık üzerinden gizli oyun iddiasıMeteoroloji Mühendisleri Odası Başkanı Mustafa Diren, Ankara’nın susuzluk kabusu ile tanıştığı bugünlerde, ağır bir iddiayı gündeme getirdi. Diren, "Ül kemizde bu yıl yaşanan su azlığı doğrudan kuraklığa bağlanarak su üzerinde oynanan oyunlar gizlenmeye çalışılmaktadır" dedi.
Bir mitoloji olarak Mimar SinanMimarlık tarihçisi Uğur Tanyeli Mimar Sinan'la ilgili değerlendirmesinde çoğu Türk aydınlarında gözlemlenen daha doğrusu Türk batılılaşmasının temel açmazını açığa çıkartan, önemli tezler ileri sürmüş.
Türkiye'nin batık gemi laboratuvarıİstanbul Üniversitesi Yenikapı Bizans Batıkları Projesi kapsamında, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, Taşınabilir Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümü, sualtından çıkartılan arkeolojik eserlerin daha iyi korunabilmesi ve belgelenmesi için, Türkiye'nin ilk "Gemi Konservasyon ve Rekonstrüksiyon Laboratuvarı"nı kuruyor. Batıklar üzerindeki arkeolojik çalışmaları yürütecek ekiplerden İstanbul Üniversitesi, kendi bünyesinde batık gemilerin incelenmesi için bir laboratuvar oluşturdu. BASF Türk ile üniversite işbirliğinde oluşturulan laboratuvar, içinde konservasyon çalışmalarının yanı sıra gemilerin üç boyutlu belgeleme ve modelleme çalışmaları da gerçekleştirilecek.
Tarih: 2 Ağustos 2007 Kaynak: Sabah Yazan: Bedia Ceylan Güzelce
Parkı sattılar, sonra park için geri aldılarİstanbul Büyükşehir Belediyesi, imar planlarında "konut alanı" olarak gözüken Cihangir’deki bir çocuk parkını "yanlışlıkla" sattı.
Başkent’in tarihi güneşle buluşuyorAnkara Valiliği’nin Roma yolunun ortaya çıkarılması için Ulus’taki binasının bahçesinde başlattığı sondaj kazısında 11. yüzyıla kadar gelindi. Kazıda, selçuklu dönemi kandiller ile osmanlı dönemi geometrik desenli pipo ve çini porselenler bulundu.
Mimar Kemaleddin "artık" Bayezid'deTürkiye'nin seçimlere hazırlandığı günlerde, belki de en sessiz sedasız toplantı, 13 Temmuz'da İstanbul'daki Bayezid Camisi'nde yapıldı. Tarihi meydanda partilerin bangır bangır sesleri yankılanırken görmüş geçirmiş "hazire" de (cami mezarlığı) toplanan bir avuç mimar ve ilgililer, Osmanlı'dan Cumhuriyet'e geçiş döneminin ünlü yapılarına imza atmış Mimar Kemaleddin Bey 'i, "ölümünün 80. yılı" nda andılar...
Seyrantepe iptal, yeni ihale 10 gün içinde'Rekabet oluşmadı, tatmin edici gelir payı teklif edilmedi' diyen TOKİ, Seyrantepe ihalesini iptal etti. Tek proje üzerinden yenilenecek ihale en geç 10 Ağustos'ta.
Çerkezköy'de 80 varile ulaşıldıÇerkezköy İlçesi Organize Sanayi Bölgesi'ndeki Deva Holding'e ait fabrikanın bahçesine gömülü variller bulunması üzerine Vali Aydın Nezih Doğan önceki gece geç saatlerde tesise geldi.
"Kuraklık bahane"AKP iktidarının, su krizine önlem olarak gündeme getirdiği akarsu ve göletlerin kullanım hakkını 49 yılı geçmeyecek şekilde özel sektöre devretme projesine tepkiler sürüyor.
Her saat 23 ton çok zehirli atık doğaya...Türkiye'de en büyük tehlikeli atık imha tesisi İZAYDAŞ kapasitesinin dolduğunu açıkladı. Bu durumda günde 550 ton tehlikeli atığın nereye gittiği bir muamma!
Roma Yolu'ndan Osmanlı pipoları çıktıTarihi Roma Yolu'nun ortaya çıkarılması için Ankara Valiliği'nin Ulus'taki binasının bahçesinde başlattığı arkeolojik sondaj kazısında, Selçuklu kandilleri ile Osmanlı pipo ve porselenleri bulundu. İki buçuk metre derinliğe inilen kazıda, tarihi 11. yüzyıla kadar uzanan Selçuklu dönemi kandiller ile Osmanlı'ya ait geometrik veya çiçek desenli, üzerinde yapan veya kullananın mührü bulunan, ince işlemeli pipo (lüle) ve çini porselenlere rastlandı. Kazıda, ne olduğu henüz bilinmeyen yapı kalıntıları da ortaya çıkarıldı. Ankara Üniversitesi'nden kimyager-arkeometrist uzman Ali Akın Akyol da kazı yapılan yerde Roma dönemi moloz dolgu ve geç Osmanlı yapılarının olduğunu söyledi. Arkeologlar çok sayıda pipo çıkmasını ise Osmanlı döneminde Ulus'ta bulunan Kuyulu Kahvehanesi'nin yakında olmasına bağladı. Ankara'da önceki gün de yine Ulus'taki Roma Hamamı'nda yapılan kazıda 1800 yıllık Hermes heykeli çıkmıştı.
Tarih: 2 Ağustos 2007 Kaynak: Radikal
Sessiz sedasız durdurmaSirkeci - Halkalı ve Haydarpaşa - Gebze tren seferleri 9 haftalığına durduruluyor. Marmaray Projesi kapsamında tren hatlarında yapılacak sondaj çalışmaları nedeniyle iptal edilecek seferler, kentiçi ulaşımı olumsuz yönde etkileyecek ve yurttaşları mağdur edecek.
Harç bitti, yapı paydosDünyada küresel ısınma diye bir olay olduğu, kuraklık yaşanacağı, sıcaklığın artacağı yıllardır biliniyor. Bu konuda bütün dünya alarma geçti, binlerce bilimsel yayın yapıldı.
G.Saray'a Büyük ŞokGalatasaray’ın stat hayali suya mı düşüyor? TOKİ tarafından Ali Sami Yen Stadı yerine Seyrantepe’de kurulacak yeni spor kompleksinin yapım ihalesi, “ihalenin şartlarını sağlayacak yarışma ve rekabet ortamının oluşmaması” gerekçesiyle, iptal edildi.
Bursa, kentsel dönüşüm ile örnek şehir olacakAK Parti Grup Başkan vekili Faruk Çelik, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ve Bursa'nın merkez Osmangazi ilçe belediyesi işbirliğiyle gerçekleştirilecek "Doğanbey Kentsel Dönüşüm Projesi" ile ilgili olarak, "Bursa'nın kalbi olan Kiremitçi ve Doğanbey mahallelerinden başlayarak, Bursa'yı örnek bir şehre dönüştürme çabası içine girdik." dedi.
"Sinan, polemiklerle küçültülemez"Mimar, Prof. Dr. Uğur Tanyeli'nin 'Mimarlığın Aktörleri' adlı kitabı dolayısıyla Milliyet gazetesinde çıkan röportajı, yeni bir tartışma başlattı. "Mimar Sinan'ı muhayyel bir kimlikle inşa ettik. Onun hakkında bildiklerimiz üç daktilo sayfasını geçmez." diyen Tanyeli'nin bu sözlerine sanat tarihçileri ve mimarlar karşı çıkıyor.
Ankara’yı susuz bıraktıran belgeAnkara’yı susuz bırakan İçmesuyu 2. Merhale Projesi’ndeki "gecikmeye", bizzat Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in kararının yol açtığı ortaya çıktı. Hürriyet, bu kararın belgesine ulaştı.
Hızlı tren projesi Yapı Merkezi'ninİstanbul-Konya arasındaki ulaşımı 3 saat 30 dakikaya indirecek hızlı trenin üstyapı ve elektromekanik işleri ihalesini Yapı Merkezi kazandı. İhale bedeli yaklaşık 540 milyon yeni lira olan proje 18 ayda tamamlanacak. Projenin tamamlanmasıyla Ankara-Konya arasındaki seyahat süresi 1 saat 15 dakikaya düşecek. İhale sözleşmesi TCDD ve Yapı Merkezi arasında dün imzalandı.
Tarih: 2 Ağustos 2007 Kaynak: Zaman
"Yuvacık Barajı, Sapanca'yı bitirir"Kocaeli, geçen yıl yaşanan su sıkıntısı üzerine gözünü Sakarya'nın Sapanca Gölü'ne dikti. DSİ'nin desteğiyle hazırlanan Sapanca Gölü Yuvacık İçme Suyu Arıtım Tesisi Arası Terfi Sistemi projesiyle, kasım ayından itibaren Sapanca'dan yıllık 30 milyon metreküp su İzmit Yuvacık Barajı'na pompalanacak.
Büyük Menderes de kuruduBozdoğan sınırları içindeki Kemer Barajı'nda su bitince, Büyük Menderes Nehri kurudu. 10 gün önce Kemer Barajı'ndan boşaltılan 58 bin metreküp suyla takviye edilen nehrin dibi göründü. Sulama Birliği Başkanı ve Bozdoğan Belediye Başkanı CHP'li Tümer Apaydın, 10 gün önce barajdan nehre bırakılan 58 bin metreküp suyun tükendiğini, binlerce dönüm arazisini sulayamayan üreticinin de kaderiyle baş başa kaldığını söyledi. Su kalmadığı için Kemer Barajı kapaklarının kapatıldığını açıklayan Apaydın, tarlalardaki ürünlerin susuzluktan yanmak üzere olduğunu dile getirdi. Apaydın, "Tarlaların ağustosta en az 2 kez sulanması gerekir. Fakat henüz ürününe bir kez bile su verememiş üreticilerimiz var. Aydın tarımı mutlaka afet kapsamına alınmalı, bir an önce zarar tespit çalışması başlamalı" dedi.
Tarih: 2 Ağustos 2007 Kaynak: Milliyet Yazan: Yılmaz Ölmez
Coldwel Banker ilk üç projesini açıkladıGeçen mayıs ayında Türkiye gayrimenkul piyayasına adım atan Coldwell Banker, İstanbul'da geliştirdiği ilk üç projeye başladığını açıkladı.
Serbest Mimarlar Derneği'nin Mimarlar Odası’nın Yönetmelik Düzenlemelerinin İptali için Açtığı Dava ReddedildiSerbest Mimarlar Derneği ve 12 üyesi tarafından, 02 Haziran 2005 tarih ve 25833 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan TMMOB Mimarlar Odası Serbest Mimarlık Hizmetlerini Uygulama, Tescil ve Mesleki Denetim Yönetmeliği”nin...
Silivri'den Beykoz'aBanliyö dahil, öngörülen 560 kilometrelik raylı sistemin 250 kilometresinin 2012'de tamamlanacağını ifade eden Topbaş, 2012 yılında Silivri'den çıkan bir insanın raylı sistem ile Sarıyer'e, Beykoz'a gidebileceğini söyledi. Başkan, İstanbul'da 126 kavşak ve yol düzenlemesi yapıldığını ve 160 kilometre tünel yol inşa ettiklerini anlattı.
Tarih: 30 Temmuz 2007 Kaynak: Sabah
Takvim
<<Ağustos 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.