Haberler

3 Eylül 2007, Pazartesi

Tijuana Kentinde “Arazi ve Boşluk”un AyrımıTijuana Kentinde “Arazi ve Boşluk”un AyrımıTijuana kentinin büyüme hızı, dinamik ekonomi ve aşırı göçün de etkisiyle ortalamanın üstünde yer alıyor. Bu büyüme konut üretimine de yansıyor. İnşaat firmaları yılda 12.000 konut üretiyorlar. Bu yoğun konut üretimi kentin doğu ve batı bölgelerindeki arsalara dağılmış durumda. Nüfusun çoğunluğu, kredi alarak bu konutlara sahip olabiliyor. Bu konut bölgelerinin gerekli altyapı ve sosyal donatıları ile birlikte kentleşmiş birer kara parçası olmaları hedefleniyor. Bu üretimlerle birlikte inşaat yatırımcıları da sektöre iyi bir dönüş yaptılar. Yerli halk bile bu konutlarda otumak istiyor. Haberin Devamı
"Suyum bitti" diyen vazo"Suyum bitti" diyen vazoTasarımlar artık sınır tanımıyor. İhtiyaçlar ile teknoloji bir araya geliyor ve karşınıza çok basit ama derdinize derman olacak bol işlevli bir tasarım ortaya çıkıveriyor.
İstanbul tünellerinde ışık göründüİstanbul tünellerinde ışık göründüKâğıthane-Piyalepaşa arası tünel yol çalışmasında son aşamaya gelindi. Tünelin bu ay sonuna kadar hizmete girmesi planlanıyor.
Gaziemir Trafiğine Büyük NeşterGaziemir Trafiğine Büyük NeşterKentin ana güzergahlarında kesintisiz ulaşımı hedefleyen İzmir Büyükşehir Belediyesi, Gaziemir’de Sarnıç ve Tansaş kavşağı alt geçit yapım çalışmalarını başlattı. Böylece transit yol yeraltına alınarak, kent merkezi ile Aydın istikametinde kesintisiz ulaşım sağlanmış olacak.
Mimarlığın aktörleri...Mimarlığın aktörleri...Resimdeki mimarların bazılarını ilk defa görüyor olabilirsiniz, çünkü mimarlık tarihinde onlara dair bilgi çok az... Uğur Tanyeli, "Mimarlığın Aktörleri" kitabında buna dikkat çekiyor ve durumu değiştirmek için tarihin köşesinde kalmış mimarları anlatıyor. Ona göre, modern dünyada mimarlık tarihini anlamanın yolu, aktörleri tanımaktan geçiyor.
Seyrantepe''ye en yüksek teklif Talu''danSeyrantepe''ye en yüksek teklif Talu''danToplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından Ali Sami Yen Stadyumu yerine Seyrantepe''de kurulacak spor kompleksi için yapılan ihalenin dün yapılan son turunda en iyi teklif, Eren Talu Mimarlık - Alke İnşaat Ortak Girişim Grubu''ndan geldi.
Konak müze olsun mu?Konak müze olsun mu?İlhan Koman ismini resimle, heykelle az buçuk ilgilenen hemen herkes duymuştur. Duymayanlar için tek cümleyle özetlemek gerekirse İlhan Koman bizim dünyaca ünlü heykeltıraşımız...
Müze eliyle lahit kıyımıMüze eliyle lahit kıyımıIlıca ile Çeşme arasında yer alan Kalemburnu yarımadası, antikçağda Ionya bölgesinin en önemli yerleşmelerinden biriydi.
İshakpaşa, şeffaf çatı ile kapatılacakİshakpaşa, şeffaf çatı ile kapatılacakİshakpaşa Sarayı''nın restarosyonu ekimde başlayacak. Sarp kayalar üzerine kurulmuş, kartal yuvasını andıran, Türk mimarisinin en güzel örneklerinden İshakpaşa Sarayı, Doğu Anadolu''nun hırçın iklimine artık daha rahat göğüs gerecek.
Hasankeyf''e her bakış belki son bakış olabilirHasankeyf''e her bakış belki son bakış olabilirDoğa Derneği''nin düzenlediği Hasankeyf''e Sadakat Treni gezisine katılanlar baraj altında kalacak antik kent için projenin durdurulması çağrısında bulundu.
Gazipaşa Havaalanı ihalesi Alanyalıları sevindirdiGazipaşa Havaalanı ihalesi Alanyalıları sevindirdiAntalya''nın Gazipaşa ilçesindeki havaalanı ihalesinin sonuçlanması Alanya''da büyük sevinçle karşılandı. Alanya Kaymakamı Hulusi Doğan, 1 yıl içinde açılması planan havaalanının bölgenin kalkınmasına büyük katkı sağlayacağını belirtti.
Dikmen’in Altına Dev Atık Su Tüneli…Dikmen’in Altına Dev Atık Su Tüneli…Ankara Büyükşehir Belediyesi, Dikmen Vadisi’nde yapımı sürmekte olan “Kentsel Dönüşüm Projeleri”nin mevcut altyapılarını genişleterek yeniliyor.
Gözden çıkarılan kent: AliağaGözden çıkarılan kent: Aliağa18 yıl aradan sonra Aliağa’ya yeniden kurulması gündeme gelen termik santral, ilçenin artık iyice gözden çıkarıldığının kanıtı olarak gösteriliyor.
Ters inşa edilen evle barış mesajıTers inşa edilen evle barış mesajıPolonya''daki tersyüz ev turistlerin ve bölge halkının ilgi odağı. Evi inşa ettiren işadamının amacı, insanlığa karşı işlenen yanlışları hatırlatmak.
İstanbul''da 105 okul güçlendirilecekİstanbul''da 105 okul güçlendirilecekİstanbul''da okulların depreme dayanıklı hale getirilmesi için başlatılan çalışmalar sürüyor. Yıl sonuna kadar 105 okul güçlendirilmiş olacak. Yerine yenisinin yapılması için de bugüne kadar 83 okul yıkıldı.
İstanbul’un e-rehberi “sehirrehberi.ibb.gov.tr”İstanbul’un e-rehberi “sehirrehberi.ibb.gov.tr”İstanbul’daki bütün bina ve işyerlerinin detaylı hava fotoğraflarından oluşan, yol ve harita bilgilerinin yanı sıra güncel olaylar, tarihi, kültürel eserler ve trafik durumunun sorgulanabileceği e-rehber, Başkan Kadir Topbaş tarafından tanıtıldı. Rehber sitemizde yayında.
Dört aylık yasayla gelen orman talanıDört aylık yasayla gelen orman talanıÇekmeköy Ormanı''nın içine yapılan villalara, orman vasfını yitirmiş alanların satışını öngören ve dört ay yürürlükte kalan 2-B yasası sayesinde tapu alındı.
Pekin’de Geri sayımPekin’de Geri sayım8 Ağustos’ta 2008 tarihinde başlayacak Pekin Olimpiyatları’na 1 seneden daha az bir zaman kaldı. Olimpiyat için başlatılan ve son 4 senedir Pekin’in devasa bir şantiyeye dönüşmesine sebep olan inşaat çalışmaları hummalı bir şekilde devam ediyor. Herzog&deMeuron tarafından tasarlanan olimpiyat stadı ve Avusturalyalı ekip PTW tarafından tasarlanan yüzme merkezi binası olimpiyat için başlatılan hazırlıklarının sadece birer parçası. Olimpiyat için harcanan milyon dolarlar ile ortaya çıkan mimari ürünler Pekin’i adeta bir mimarlık parkı haline dönüştürdü.
Kap Camii''nde Restorasyon SürüyorVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yaklaşık 6 aydan beri devam eden Kap Camii''ndeki restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
Aslan''ın mabedine ikiz kule dikilecekAli Sami Yen Stadı yerine rezidans, ofis ve alışveriş merkezinden oluşacak ikiz kule geliyor. 2.5 emsalli proje için ilk kazma 2 sene sonra vurulacak.
Çevre ve Orman Bakanı Eroğlu: Küresel ısınma, Türkiye''yi tehdit etmiyorÇevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, küresel ısınmanın Türkiye''yi tehdit etmediği görüşünü savunarak, "Tedbirlerini aldıktan sonra her şeyin çözümü var.
3''üncü Ulusal Su Mühendisliği Sempozyumu''nda kuraklığa çare aranacakKüresel ısınmaya bağlı kuraklık tehlikesiyle karşı karşıya olan Türkiye, bu alanda önemli bir sempozyuma ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.
İzmir''in yeni kültür merkeziİzmir''de sanayileşme sürecindeki kentin enerji ihtiyacını karşılamak üzere Fransızların yaklaşık 150 yıl önce yaptığı Alsancak''taki tarihi hava gazı fabrikası, İzmir Büyükşehir Belediyesi''nin başlattığı restorasyon çalışmasıyla çok amaçlı kültür merkezine dönüştürülecek. Belediyeden yapılan yazılı açıklamaya göre, kentin sanayileşmesi sürecine ait sembol yapılarından biri olan tarihi hava gazı fabrikası, restorasyon çalışmalarıyla kentin önemli kültür merkezlerinden biri haline getiriliyor. Projede, tescilli binaların gençlik merkezi, dökümhane binasının kafeterya, depo binalarının da sergi salonu ve sanat atölyeleri şeklinde kullanılması planlanırken, alanın gerisindeki iki katlı betonarme bina da yeniden düzenlenecek.
Tarih: 3 Eylül 2007 Kaynak: Birgün
Mütevazı yaşama artık geçmek zorundayızUçurumun eşiğine geldiğimizi söylüyor Ömer Madra ve uyarıyor, "Acil eylem planına geçmemiz şart". Tüketimimizi sorgulamamız, bundan böyle daha mütevazı bir hayata geçmemizin şart olduğunu, ulusal ve uluslararası çapta sesimizi her yere duyurmamız gerektiğinden bahsediyor.
Asırlık köprü kum olacak!Cizre - Şırnak karayolu üzerinde bulunan ve tarihi geçmişi 16. yüzyıla dayanan Börücek Köprüsü, çok yakınında bulunan kum ocakları nedeniyle yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya.
Ev alırken İtalyan mutfak arayanlar şimdi zemin etüdü arıyorZetaş Zemin Teknolojisi Yönetim Kurulu Başkanı ve öğretim üyesi Profesör Dr. Turan Durgunoğlu, 1999 depreminin konut konusundaki algıları değiştirdiğini ifade etti.
En gürültüsüz kongreKarayollarından eğlence merkezlerine, sanayiden otomotive, bina yalıtımından buzdolabı üretimine kadar geniş yelpazeyi kapsayan alanlarda gürültünün nasıl azaltılıp kontrol altına alınacağının tartışıldığı ve 45 ülkeden bini aşkın kişinin katılarak 20''şer dakikalık 550 konuşma ve sunum ile 2 kısa kurs ve 3 çalıştayın düzenlendiği 2007 Inter-Noise kongresinde, gürültü denetimi ve akustik alanındaki son teknolojik gelişme ile yeniliklerin sergilendiği bir fuar da düzenlendi.
İstanbul dünya birincisiUluslararası Kentsel Devinim ve Aktivasyon Ölçüm Merkezleri Birliği tarafından beş yılda bir yapılan inceleme ve araştırma sonrasında, İstanbul, aralarında, tıp kongresi, sektörel kongreler, sektörel sempozyumlar, sektörel toplantılar, festivaller, platformlar ve yarışmaların bulunduğu 7 bin 243 uluslararası etkinlikle, dünya birincisi olurken, en yakın rakibi Kuala Lumpur 3 bin 146, Sidney 2 bin 122, Zürich ise 2 bin no''da kaldı.
Konya kuraklık havzasıTürkiye''nin toplam yer altı suyunun yüzde 40''ını barındıran Konya Kapalı Havzası''nda su seviyesi son 20 yılda büyük oranda düşerken, yer üstü suları giderek azalıyor.
Çevreci KonutlarMimari akımları da artık binaların ekolojik olmasını öngörüyor. Bir yapının ''çevreci'' diye nitelendirilebilmesi için öncelikle içinde yaşayacak ya da çalışacak insanların güneşten hem ısıtma hem de aydınlatma açısından güneşi kullanabilmeleri için pencerelerin güneşe göre ayarlanması gerekiyor. Ayrıca ısıtma ve soğutma için fosil yakıtların kullanıldığı sistem ve klimaların da mümkün olduğu ölçüde azaltılması için ısı yalıtımı çevre açısından önemli. Duvarların cam yünü, taş yünü, "strofor" gibi malzemelerle binanın kaplanması yani mantolama gibi yöntemler ısı yalıtımı için kullanılıyor. Isı yalıtımı uzun vadede klima ya da fosil yakıt kullanımını en aza indirgiyor. Mimarlar Odası İstanbul Şubesi yönetim kurulu üyesi Sultan Pınar ''dan aldığımız bilgiye göre şu an Türkiye''de bu tip bir konut yok. Şu anda en bilinen çevreci konut San Francisco Federal Binası. Binanın dar formu, herkesin doğal ışıktan ve havalandırmadan yararlanmasını, özel pencereler temiz havanın içeri girmesini, cephe düzeni ise güneş ışığının filtrelenmesini sağlıyor.
Tarih: 3 Eylül 2007 Kaynak: Cumhuriyet
Ruslardan Eyüp’e dev yunus gösteri merkeziEyüp’e tedavi ve eğlence maksatlı yapılacak olan Aqua World Yunus Gösteri Merkezi’nin temeli atıldı. Haliç kenarındaki 8 bin 695 metrekarelik alana yapılacak olan merkezin Şubat 2008’de bitirilmesi planlanıyor. Rusya Federasyonu İstanbul Ticaret Ataşesi Viktor İlskiy, “Türkiye’de ilk kapalı yunus gösteri merkezinin temel atma girişimi Sayın Başbakan Erdoğan ile yapılan iş birliğinin dinamik ilerlemesinin ispatıdır” dedi. Bu yıl Rusya’da ilan edilen Türk Yılı münasebetiyle böyle bir merkezin çok iyi bir jest olduğunu kaydeden İlskiy , “Daha önce Vietnam, Bahreyn, Mısır, Suudi Arabistan ve Çin’de aynısı yapıldı. Bu Türkiye’deki kapalı en büyük yunus merkezi olacak. En akıllı yunuslar buraya getirilecek. Moskova’da böyle bir merkezi yılda 1 milyon kişi ziyaret ediyor. Bu projenin maliyeti 3 milyon dolar” diye konuştu. İlskiy, hızla gelişen Türk Rus ticaret hacminin 2007 yılı sonu itibariyle 23 milyar dolara ulaşmasını beklediklerini de ifade etti. Aqua World Yunus Gösteri Merkezi Genel Müdürü Seyran Yagly, merkezin yarım daire biçiminde, 5 metre derinlikte ve 16.5 metre yarı çapında bir havuz şeklinde yapılacağını kaydetti. Yagly ayrıca, yazın güneşlikle kapatılacak olan ve tribünleri 1200 kişi kapasiteli yunus gösteri merkezinin yılın 12 ayı açık kalacağını söyledi.
Tarih: 3 Eylül 2007 Kaynak: Türkiye
Pompeipolis''te tapınakKastamonu''nun Taşköprü ilçesinde bulunan ve ikinci sezon kazılarının geçen ay başladığı Pompeiopolis antik kenti kazılarında pazaryeri (forum) ve Agustus Tapınağı''na ulaşıldı.
Turizm Bölgesine DurdurmaTMMOB Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Başkanı Gökhan Günaydın, Danıştay 6. Dairesi tarafından Dalaman Tarım İşletmesi arazilerinin turizm bölgesi ilan edilmesine ilişkin alınan Bakanlar Kurulu kararının yürütmesinin durdurulduğunu bildirdi. Günaydın, Dalaman Tarım İşletmesi arazisinin mutlak ve dikili tarım arazisi niteliğinde bulunduğunu ve arazinin tamamının sulanabildiğini belirterek, "Kararın gerçekleşmesi halinde 150 bin ağaç yok edilecek, narenciye bahçelerinin üzerinde turizm tesisleri yükselecek, tohumda dışa bağımlılık artacak ve yörede arıcılık faaliyetleri bitecekti" dedi.  ZMO Başkanı, "Dava açtık. Bilirkişi heyetinin yerinde yaptığı inceleme sonucu Bakanlar Kurulu kararının yürütmesi durduruldu" diye konuştu.
Tarih: 3 Eylül 2007 Kaynak: Cumhuriyet
Çimento üretimi 50 milyon tona gidiyorTamamı özel sektöre ait çimento fabrikalarında, Mayıs sonu itibariyle 18.7 milyon ton çimento üretildi. Geçen yıl Mayıs sonu itibariyle çimento üretimi, 17.45 milyon ton olarak hesaplanmıştı. Buna göre üretim beş ayda, geçen yılın aynı dönemine göre 1.25 milyon ton üzerinde gerçekleşti. Aynı dönemde çimento ihracatı ise 2.3 milyon tonu buldu. Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği verilerine göre, 2007 yılı Mayıs ayı itibariyle gerçekleştirilen üretiminin büyük bölümü yine Marmara bölgesindeki çimento fabrikalarından elde edildi. Türkiye’nin bu yıl toplam çimento üretiminin 50 milyon tonu aşması bekleniyor. 2006 yılı toplam çimento üretimi 47.4 milyon ton düzeyinde gerçekleşmişti.
Tarih: 3 Eylül 2007 Kaynak: Vatan
Gençler çevreye el attıDünyanın farklı ülkelerinden onlarca genç, çevre sorunlarını tartışmak üzere Almanya''da bir araya geldi.
Üniversitenin duvarını kırdık, herkes girecekBilgi Üniversitesi''nin patronu Oğuz Özerden: Üniversitede yenilik başkaldırıyla oluşur. Öğretim üyesinin odasına kapanıp kitap yazmak yerine toplumun her kesimiyle iletişime geçmesini istiyoruz.
Öğrenciler İstanbul''un taksisini tasarlayacakTürkiye''de tasarım daha taze bir kavram olmasına rağmen İstanbul önümüzdeki yıllarda tasarımın merkezi olmaya aday.
Kaybolan Boğaziçi''ndeAsıl Boğaziçi’nden eser kalmamak üzere. İhmal ve kayıtsızlık sonucu, hepi topu beş on tane gerçek Boğaziçi yalısı ayakta duruyor. Korular bakımsız; çeşit çeşit ulu ağaç git git ölmekte. Camiler, mescitler onarılmamakta.
Hükümet 3. köprüde ısrarlıİstanbul Boğazı''na yapılması planlanan 3. Boğaz köprüsü için eylül ayının sonunda ihale açılacağı ve köprünün yapımına önümüzdeki ocak ayında başlanacağı belirtiliyor.
Irak''ta bardağı taşıran elçilikElektrik ve susuzluktan kırılan Iraklılar, yeniden imar yapılmazken, ABD''nin 600 milyon dolarlık elçiliğini vaktinde bitirmesini öfkeyle izliyor.
Türkiye’nin üçüncü büyük alışveriş merkezi açılıyorTürkiye’nin 3. büyük alışveriş merkezi Korupark, 5 Eylül’de Bursa’da açılıyor. 169 bin metrekare alan üzerinde inşa edilen ve resmi açılışı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından 8 Eylül’de yapılacak olan Korupark konut ve alışveriş merkezi projesi, tamamen bittiğinde 400 milyon dolara mal olacak. Torunlar Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, “Alışveriş merkezinde 3 bin kişi istihdam edilecek. Zara, Beymen, G-Star, Swarovski, Koçtaş, Kipa gibi 38 adet ulusal marka ilk defa Bursa’ya gelecek. Alışveriş merkezimize ayda en az 1 milyon 300 bin ziyaretçi bekliyoruz. Elektronikte dünyanın önde markalarından olan Electro World mağazaları, Türkiye’de ilk mağazasını 5 Eylül’de Bursa Korupark’ta açacak” dedi.
Tarih: 3 Eylül 2007 Yazan: Ersin Yaşar Yazan: Türkiye
Şöhreti, illerin önüne geçen ilçelerÜlkemizde ünü şehirlerin önüne geçen birçok kasaba ve güzel mekan bulunuyor. Farklı hikayelere, farklı türkülere sahip bu mekanların birleştikleri bir nokta var; hepsine de gittikçe gidesiniz, gezdikçe gezesiniz, kaldıkça kalasınız geliyor. Ama ne gariptir ki bu kasabaların hangi illere bağlı olduğu bilinmiyor.
Karadeniz''in dinsel tarihi gün ışığındaKarabük''teki Paphlagonia Hadrianoupolis antik kentinden çıkan bronz kartal figürü, Karadeniz''in bu türdeki ilk dinsel heykelciği oldu. Kentin tabanında da önemli mozaikler bulundu.
Dünya gençleri ''çevre'' için buluştu''Tunza Uluslararası Gençlik Konferansı''nda bir araya gelerek çevre sorunlarını tartışan 85 ülkeden 180 genç tek bir mesaj verdi: Gelecek biziz, çevreyi biz korumalıyız.
Almanya''nın piramidi Mısır''a rakip olacakAlman girişimciler, ''dünyanın en büyük piramidi''ni inşa ederek firavunların saltanatına son vermeyi planlıyor. Dessau kenti yakınlarına yapılacak 1600 feet (487 metre) boyundaki piramit, Giza şehrideki orijinal ''Büyük Piramit'' gibi bir gömülme yeri olacak, ancak Büyük Piramit''in aksine tek bir kral yerine, buraya milyonlarca insan gömülebilecek. İnanılmaz plan, insanların binayı oluşturacak blokların içine küllerini koymak için ödemeyapmalarına dayanıyor. Projenin girişimcilerinden Jens Thiel''e göre, önemli olan, dünyadaki en büyük anıtın herkese uygun olması. Blokta küllerin yerleştirileceği bir yer 700 sterline mal olacak. Şimdiden yüzlerce insan külleri için rezervasyon yaptı.
Tarih: 3 Eylül 2007 Kaynak: Radikal
Kaçak yapılaşmaya uydulu takipİstanbul Büyükşehir Belediyesi, kaçak yapılaşmanın önüne geçebilmek için uydudan ve havadan takip sistemi geliştirdi. ''http://rehber.iib.gov.tr'' adlı sitede İstanbul''un tüm adres bilgilerinin yanı sıra 1 milyon 195 bin binaya ait uydu fotoğrafları, yapıların imar ve ruhsat bilgilerine de ulaşılabilecek. Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş''ın tarafından hazırlanan projeyi, Bilgi İşlem Daire Başkanlığı yürütüyor. İstanbul Emniyet Müdürlüğü''nün de sistemden yararlandığını kaydeden Başkan Topbaş, “Yapılan inşaatların ruhsatının olup olmadığı sisteme girilerek görülebilecek. Mahallesinde kaçak bir yapı olduğunu düşünen vatandaşımız, bilgisayardan on-line şikayette bulunabilecek. Bu uygulama dünyada bir ilk olacak” dedi.
Tarih: 3 Eylül 2007 Kaynak: Yeni Şafak Yazan: Gökhan Yılmaz
Galata''da 11 yıldır bitmeyen tamirat27 Ocak 1986''da 30 milyon 785 bin dolar bedelle STFA-Thyessen Konsorsiyumu''na ihale edilen ve 60 milyon dolara mal olan Galata Köprüsü''nün tamir derdi bitmiyor.
Bir ‘Efes’imiz daha oldu!İzmir’deki antik Efes kentinden sonra Anadolu’nun en büyük ve en önemli antik kenti olan Laodikya (Laodikeia) gün yüzüne çıkarılıyor. Denizli ilinin 6 kilometre doğusunda, Çürüksu (Lykos) Vadisi’nin en büyük ve en önemli antik kenti, terk edilişinden bin 300 yıl sonra törenle tekrar açılacak.
Tarihi medrese restore ediliyorTrabzon İl Kültür Müdürlüğü, Tonya ilçesi İskenderli Belediyesi Turalı köyünde bulunan 187 yıllık tarihi Turalı Medresesi''nin çatı onarımı için 25 bin YTL ayırdı.
Kent MüzesiŞehrin kimlik vizyonu bugüne taşıma açısından çok önemli bir sunuş şeklidir Kent Müzesi. Antalya için gecikilmiş bu projeyi hayata geçirmek isteyenler, başta kültür ve turizm olmak üzere tüm ticaret yaşantısına büyük katkılar koyacaktır bu misyonla.
Ağrı''nın 100 yıl altyapı problemi olmayacakAğrı Belediye Başkanı Ekrem Aktaş, şehrin 100 yıllık altyapı sorununu çözmesi beklenen projenin çalışmalarını yerinde inceledi.
Kültür Bakanı Günay: Tarihi dokunun bozulmasına müsaade etmeyeceğizKültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, bakan olduktan sonraki ilk ziyaretini Şanlıurfa''ya yaptı. Günay, tarihi dokunun bozulmasına müsaade etmeyeceklerini söyledi.
Tarihi Ulu Camii restore ediliyorRamazanoğlu Piri Paşa''nın oğlu İbrahim bey tarafından yaptırılan ve içerisinde ölümsüzlüğün sembolü Lokman Hekim ile Şit Peygamber''in makamı ve Abbasi Halifesi Halife Me''mun''un mezarının bulunduğu Mersin''in Tarsus ilçesindeki Ulu Cami''de restorasyon çalışmalarının devam ettiği bildirildi.
Kepez’de TOKİ’nin ikinci etabı başlıyor Kepez Belediyesi’nin, ‘Kentsel Dönüşüm Projesi’ toplu konut çalışması, beldenin gecekondu siluetini değiştirmeye başladı.
Gazipaşa Havaalanı işletmesi TAV''ınAntalya Gazipaşa Havaalanı''nın 25 yıllığına kiraya verilmesine ilişkin olarak DHMİ''de gerçekleştirilen ihaleyi, kârının yüzde 65''ini devlete vermeyi ve yıllık kira olarak 50 bin dolar artı yüzde 18 KDV ödemeyi taahhüt eden TAV Havalimanları Holding kazandı. Şirket yetkililerinden alınan bilgiye göre, TAV, dizaynındaki hata nedeniyle atıl durumda bulunan havaalanını kapsamlı bir dönüşüme tabi tutacak. Şu an uçak inemeyen havaalanına 60 - 70 milyon dolar yatırım yapmayı planlayan TAV, havaalanını yeni baştan dizayn edecek. Havaalanına yeni bir pist yapılmasının da gündeme alınabileceği ifade edildi. İhalede, Avusturyalı Meinl Airports firması geçici teminat bedelinin dekontunu ibraz etmemesi ve teminat bedelinde eksiklik olması nedeniyle pazarlık turlarına giremedi. Teminat yatırırken havale masrafını hesaplamayan şirketin ödemesi gereken masrafların teminattan kesildiği ve bu şekilde teminatın eksik hale geldiği öğrenildi.
Tarih: 3 Eylül 2007 Kaynak: Milliyet Yazan: Mithat Yurdakul
Tarihi dokuya deprem tedbiriVakıflar Genel Müdürlüğü, bilim adamlarının Türkiye''de büyük bir deprem yaşanabileceği uyarılarına karşı tarihi eserleri depreme karşı kuvvetlendiriyor. Asırlardır dimdik ayakta kalan ancak zamanla yıpranan eserlerin restorasyon çalışmalarında depreme karşı da özel önlemler alınıyor.
Haliç''te, İstanbul Design Week''te buluşalımDünyanın en ünlü tasarımcılarını İstanbul''da buluşturan İstanbul Tasarım Haftası (İstanbul Design Week/IDW), 4-10 Eylül 2007 tarihleri arasında Balat''taki Eski Galata Köprüsü üzerinde düzenlenecek.
Kapadokya''nın 10 bin yıllık bilinmeyeniAksaray''da on bin yıllık geçmişe sahip, İç Anadolu''nun en eski yerleşim birimi Aşıklı Höyük''ün, yeni düzenlemelerin ardından turistler için Kapadokya''nın ilk durağı olacağı bildirildi.
Hasankeyf''in sadık dostlarıIlısu Barajı gölünün suları altında kalacak Hasankeyf için İstanbul''dan hareket eden doğa severler kente geldi. Haydarpaşa''dan yola çıkan ve değişik illerden gelenlerle sayıları 320''yi bulan "Sadakat treni" yolcuları önceki gece Batman''a ulaştı. Geceyi Dicle Nehri kıyısında geçiren konuklardan bazıları Dicle Nehri''ne girerken, kimileri de uyku tulumlarıyla mağaralarda uyudu. Doğa Derneği Genel Müdürü Güven Eken, "Barajın vereceği şey, elektrik enerjisi. Hasankeyf bütün Türkiye''ye yaşam enerjisi veriyor" diye konuştu. Beşiktaş taraftar grubu Çarşı da, "Hasankeyf''e dokunma, Çarşı Ilısu Barajı''na karşı" yazılı pankartı, El Rızk minaresine astı. Çarşı grubu İstanbul''daki maçlarda barajı protesto etmişti.
Tarih: 3 Eylül 2007 Kaynak: Milliyet Yazan: Arif Arslan
Büyük Kulüp gayrimenkul işine girdiSeçkinler kulübü olarak anılan Türkiye''nin ünlü bürokrat, siyasetçi ve işadamlarını bir araya getiren ve 6 bine yakın üyesi bulunan Büyük Kulüp''ün yönetimi, gayrimenkul şirketi kurdu.
Yunan trajedisiMora Yarımadası ve Eğriboz Adası''nda çıkan yangınları bir hafta boyunca söndüremeyen Yunanistan, 64 kişinin ölümü, 16 bin kişinin evsiz kalması ve 2,7 milyon dönüm orman arazisinin kül olması sonucu İkinci Dünya Savaşı''ndan bu yana karşılaşmadığı bir yıkıma uğradı.
Duran: Çevreye zarar verecek hiçbir yatırıma izin vermeyizBütün yatırımları çevreyi düşünerek yaptıklarını söyleyen Adapazarı Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Duran "İstanbul ve Ankara gibi Türkiye''nin en büyük iki metropolünün arasında, çevre değerlerini koruyan, yaşanabilir bir şehir hedefindeyiz." dedi.
Atatürk BulvarıKızılay''ı Çankaya''ya bağlayan Atatürk Bulvarı, adı konmamış bir sit alanıdır... O yoldan Atatürk geçmiştir, İnönü geçmiştir, cumhuriyet tarihinin bütün siyasileri geçmiştir, diplomatlar geçmiştir, yabancı devlet başkanları geçmiştir...
İlk 8 ayda 10 bin hektar kül olduTürkiye bu yılın ilk 8 ayında yaklaşık 10 bin hektarlık ormanlık alanını yangınlar nedeniyle kaybetti. Yangınlarla mücadele için orman içinde bin 500 gölet yapılacak.
Edip, yapımı süren alışveriş merkezi için başka bir ortak arıyorip İplik, bağlı ortağı Edip Uluslararası Gayrimenkul ve Turizm şirketinin yapımına başladığı Alışveriş Merkezi projesi için başka bir ortak arayışına girileceğini açıkladı.
Cennet Koyu''na tekneler çöp bırakıyorMuğla''nın Bodrum ilçesinde bulunan ve doğal güzelliğiyle ünlü Cennet Koyu, günübirlik teknelerden atılan ve tatilcilerin bıraktığı çöpler nedeniyle kirlendi.
"Kazın kafası koparılıyor"Kazdağları''nda "altıncı saldırı" artarken, bölge halkı da mücadelenin çıtasını yükseltiyor. Bölgede başta belediye başkanları ve sivil toplum örgütü temsilcileri başta olmak üzere "birlik" sesleri daha yüksek çıkarken, hukuksal mücadele altıncılara karşı başlatılan karşı çıkışın ana unsurunu oluşturuyor.
Bereketli Topraklar;Taş ve Barış: GelveriGelveri''nin sokaklarında dolaşırken zaman tünelinde yolculuk yapıyormuş gibi bir duyguya kapılmak mümkün. Sokaklar, evler geçmişin tüm izleri geçen yüzyılın başında olduğu gibi duruyor...
Kent, siyaset ve sınıfsal bakışKente dair politika geliştirememek, kentteki her şeyin basitçe metaya, paraya, teknolojik araca dönüşmesi demek.
Hasankeyf''sizlikHasankeyf''i boğacak olan Ilısu Barajı ve Hidroelektrik Santralı''nın (HES) ticari anlaşması, Devlet Su İşleri (DSİ) ile Türkiye, Almanya, İsviçre ve Avusturyalı firmalardan oluşan Ilısu Konsorsiyumu arasında imzalandı.
Diyarbakır''a teknokent kuruluyorİşletmelere personel ve Katma Değer Vergisi gibi önemli muafiyetler getiren Teknokent Projesi''nin, Diyarbakır''da kurulması için son aşamaya gelindi.
Çin Seddi kısalıyorDünyanın yeni harikaları arasına seçilen Çin Seddi’nin bir bölümünün giderek “eridiği” belirtildi. Şinhua haber ajansının bildirdiğine göre, M.Ö 206 - M.S 220 yıllarında hüküm süren Han hanedanlığı döneminde yapılan seddin Gansu eyaletine bağlı Minqin’deki 60 kilometrelik bölümü, “hızla yok oluyor”. Yetkililer, Çin Seddi’nin bu bölümü taş ve tuğla yerine topraktan inşa edilmiş olduğu için erozyona karşı daha zayıf olduğunu söylediler. Yetkililer, hava koşulları yüzünden toprak duvarın zaman içinde akarak ortadan kalktığını belirttiler. Yetkililer, son 20 yılda duvarın 40 kilometrelik kısmının yok olduğunu, duvar yüksekliğinin de yer yer 5 metreden 2 metreye kadar düştüğünü, gözcü kulelerininse tamamen yok olduğunu söylediler. Benzer erozyonun duvarın başka yerlerinde de söz konusu olduğunu belirten yetkililer, ancak oralardaki durumun Minqin’deki kadar kötü olmadığını ifade ettiler. Bir yılan gibi kıvrılarak uzanan Çin seddinin uzunluğu 6,400 kilometre.
Tarih: 31 Ağustos 2007 Kaynak: NTVMSNBC
Spor alanı alışveriş merkezi mi oluyor?Antalya’da İmar planında semt spor alanı olarak planlanan Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait arsanın 29 yıllığına kiralanıp, alışveriş merkezi inşa edilmek üzere ihaleye çıkartılmak için çalışma başlatıldığını bildiren Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Kemal Özgen, uygulamaya tepki gösterdi.
Küresel ısınma için önlem çağrısıTürkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar, küresel ısınmanın bundan sonra devam edeceğini belirterek, hükümetin bu konuda önlem almasını istedi.
Yeni Anayasada Çevre KonusuSivil anayasada çevre konusu bundan sonra ele almamız gereken önemli konulardan birisi olacak gibi görünüyor. AKP’nin, seçim öncesi vaadlerine uygun bir şekilde sivil anayasa ile ilgili çalışmaları ivedilikle ele alacağına dair izlenimler var.
Köpekle gidilebilen alışveriş merkeziİstanbul Ümraniye''deki Ikea''nın da bir parçası olduğu Meydan alışveriş merkezi, 2 hafta önce açıldı.
Binlerce yıllık şifreEskişehir’in Han ilçesinde Frigler tarafından yapılan ve yaklaşık 17 metre yüksekliği ile dünyanın en önemli kaya anıtlarından birisi olan Yazılıkaya (Midas) üzerindeki Frig yazıları...
Bu fuarda herkes bir ev bulacakSeçimler sonrası hareketlenmeye başlayan konut satışlarına ivme katacak fuar bugün Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda kapılarını açıyor. 46 bin konutun tanıtılacağı Her Aileye Bir Ev, Her Girişimciye İşyeri (HABEV) Fuarı, 2 Eylül’e kadar açık kalacak.
Seyrantepe için pazarlıkToplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından Ali Sami Yen Stadyumu''nun yerine Seyrantepe''de kurulacak spor kompleksi (Seyrantepe Projesi) için yapılan ihalenin ikinci oturumu bugün saat 16.00''da yapılacak. İhalenin ilk aşaması pazartesi günü yapılırken, 5 firma teklif vermişti. İhalede en yüksek idare payı gelir oranını yüzde 20.44 ile Kuzu İnşaat verirken, en yüksek toplam satış gelirini 1 milyar 596 milyon YTL ile Sembol-BF Ortak Girişim Grubu önermişti. TOKİ''nin Bilkent''teki merkezinde hafta başında yapılan ihalenin birinci bölümünde, katılımcı firmaların mali teklifleri açılmıştı. TOKİ Başkan Yardımcısı Çağatay Göktayoğlu da, bir hafta-10 gün içinde değerlendirme yapılarak, ihalenin ikinci aşaması olan "açık artırmaya" geçileceğini bildirmişti.
Tarih: 31 Ağustos 2007 Kaynak: Milliyet
Türkiye’nin İlk “Takı Tasarımı Yüksek Lisans Programı” Başlıyorİstanbul Teknik Üniversitesi’nin (İTÜ), Endüstri Ürünü Takı ve Aksesuar Tasarımı Yüksek Lisans İkinci Öğretim Programı’na başvurular başlıyor.
Niçin Daha Fazla Bekleyemeyiz?“Hayatın her türüne büyük saygı gösterilmesi gerektiğine inanıyorum. İnsanların yeryüzüne ve deneyimlerimizi paylaştığımız bütün hayata karşı sorumluluğu olduğuna inanıyorum...
Tarihi Mezarlıkta İlk KümbetAhlat’ta bulunan ve dünyanın en büyük Müslüman mezarlığı olan Selçuklu Mezarlığı’nda yapılan kazı çalışmaları sırasında ilk defa bir kümbet bulundu. Selçuklu Mezarlığı’nda bulunan sekizgen kümbet içerisinde, 4 adet sanduka ile daha sonradan eklenen bir tuğla mezar çıkarıldı. 8 binin üzerinde mezarın yer aldığı tarihi alanda bulunun kümbet, bölgede kazı çalışması yapan bilim adamlarını şaşırttı. Kazı başkanı Gazi Üniversitesi Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi Mühendislik Bölümü Öğretim Üyesi Doç . Dr. Nakış Karamağaralı, kümbetin Moğol dönemine ait olabileceğini söyledi. Sandukalar okunmadığı için kümbetin kime ait olduğu belirlenemedi.
Tarih: 29 Ağustos 2007 Kaynak: Türkiye
İzmir''den Türkiye''ye sanat mabediİzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Adnan Saygun Sanat Merkezi''nin yapımının sürdüğünü, sadece İzmir''in değil tüm Türkiye''nin sanat mabedi haline gelecek bir yapı inşa ettiklerini bildirdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi''nden yapılan yazılı açıklamada, yıllardır adına yakışır bir sanat merkezine sahip olamayan İzmir''in Adnan Saygun Sanat Merkezi projesiyle hayaline kavuşacağı ve geçen aralık ayında temeli atılan merkezin inşaatının sorunsuz devam ettiği belirtildi.
Sahipsiz kent, İstanbul?..Yahu bu Kanyon ne biçim bir gecekondudur?.. Yanındaki Metro City de öyle.. Dün geçerken yoktular.. Bir gecede kondurmuşlar.. Gecekondu işte.. Çünkü ancak bir gecede konarsa, bugünkü rezillik olur.. Bu kentin sahipsizliğinin en büyük işareti..
Derelerin ıslahı değil israfıİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı (İBB), ''Dereleri ıslah edeceğiz'' diye, dört yıl içinde 128 milyon dolar para harcadı. Ama yapılan temizlik çalışmaları sonuç vermediği gibi, dereler insan sağlığını eskisinden daha ciddi boyutlarda tehdit etmeye başladı. Uzmanlar, İstanbul''un göbeğinde bulunan bu derelerdeki kirlilik oranının; ıslah çalışmalarının başlamasından önceki değerlerin çok üstüne çıktığına da dikkat çekerlerken, söz konusu derelerde, az sayıda kefal balığının dışında hiçbir canlının yaşayamaz hale geldiğini ifade ediyor.
Yaşayan kent öğrenen yerel yönetimTürkiye seksenli yıllardan sonra dünyadaki gelişmelere paralel olarak, hızlı bir kentleşme ve kentlileşme sürecine girdi. Türkiye''nin bütün bölgelerinde köylerin kazalarla, kazaların kentlerle bütünleştiği, büyük yerleşim koridorları oluştu.
''Kapadokya bir mücevher gibi ama değerlendiremiyoruz''Tarihi ve doğal yapısı nedeniyle dünyanın en gözde turizm bölgeleri arasında gösterilen Kapadokya’nın dünya turizminden hak ettiği payı alamadığını belirten Kapadokya’nın önemli otellerinden Lykia Lodge’ın Genel Müdürü Selçuk Özgünsür, "Bu yöre doğal yanı ile bize sunulmuş bir mücevher. Ancak bunu yeterince kullanamıyoruz. Bölge ne ülke turizminden ne de dünya turizminden hak ettiği payı alabiliyor” dedi.
Santrale karşı tabutlu mitingŞırnak’ın Silopi ilçesinde 1999 yılında kurulan termik santrale ek ünite kararına karşı Silopililer, 10 bin kişinin katılımıyla miting düzenledi.
İstanbul''un tüm adres bilgileri elektronik ortama aktarıldıİstanbul Büyükşehir Belediyesince hazırlanan ve 1,5 milyon bina ve iş yeri, güncel olaylar, tarihi ve kültürel eserler ile yol bilgisinin sorgulanabileceği "http://sehirrehberi.ibb.gov.tr" adresli internet sitesi hizmete girdi.
Norveç''te ''ekolojik cezaevi''Norveç''te hizmet veren dünyanın ilk ''ekolojik cezaevinde'', mahkumlar yapılan çalışmalara katılarak, çevreyi korumayı ve sorumluluk duygusunu öğreniyor.
Yeni Galata Köprüsü 4,5 gün trafiğe kapalıİstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Yeni Galata Köprüsü''nün bakım ve yenileme çalışmaları nedeniyle 4 gün 9 saat süreyle araç trafiğine kapatılacağını bildirdi. İBB''den yapılan yazılı açıklamada, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Deniz Hizmetleri Müdürlüğü''nün, Yeni Galata Köprüsü''nde başlattığı genleşme derzlerinde yenileşme çalışmaları nedeniyle 29 Ağustos Çarşamba günü saat 21.00''den itibaren köprünün trafiğe kapatılacağı belirtildi. Asfaltlama ve temizlik çalışmaları yapılan Yeni Galata Köprüsü''nün, 03 Eylül 2007 Pazartesi günü saat 06.00''da trafiğe tekrar açılacağı ifade edildi. Açıklamada, belirlenen tarihler arasında Yeni Galata Köprüsü''nü kullanacak olan araç ve yayaların Atatürk Köprüsü''nü kullanmaları gerektiği bildirildi.
Tarih: 29 Ağustos 2007 Kaynak: Zaman
Tarım arazisine konut katliamdırTOKİ’nin Torbalı ilçesi Yazıbaşı beldesinde yürüttüğü konut projesini eleştiren Demirtaş, "Bu bir katliamdır" diye tepki gösterdi.
TOKİ, Denizli''de 1.536 konut yapacakToplu Konut İdaresi (TOKİ), Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında Denizli''de bin 536 konut inşa ettirecek. Konutların yapımı için açılan ihaleyi kazanan inşaat firmaları, Aktepe Mahallesi''nin Kurudere mevkiinde şantiyeleri kurdu. Akevler konutlarının inşa edileceği bölgede, ilköğretim okulu, ticaret merkezi, sağlık ocağı, cami ve sosyal amaçlı tesisler de yer alacak. Konutlar 14 ayda tamamlanacak. Konutların bir bölümü bölgede istimlak edilen gecekondu sahiplerine verilecek. İstimlak bedelinden fazlasını hak sahipleri, taksitler halinde ödeyecek. Kalan konutlar da dar gelirlilere satılarak, kira öder gibi ev sahibi olmaları sağlanacak. Karşıyaka Mahallesi''ndeki konut alanında oturan ve Denizli Belediyesi ile uzlaşmaya varan hak sahiplerinin boşalttığı evlerin yıkımı devam ediyor.
Tarih: 29 Ağustos 2007 Kaynak: Zaman Yazan: Ferhat Pamuk
Otomobil Bağımlılığından Kurtulmak Mümkün mü?"Dünya Otomobilsiz Şehirler Ağı" diye bir oluşum duymuş muydunuz? Ben, bu uluslararası hareketin varlığından, önceki gün İstanbul''da başlayan konferans ile birlikte haberdar oldum. Üstelik bu yıl yedincisi yapılıyormuş.
ASKİ Genel Müdürü istifa ettiAnkara''nın yaşadığı susuzluk nedeniyle Ankara Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İşleri''nde (ASKİ) başlayan deprem devam ediyor. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek''in ihmalleri olduğu gerekçesiyle 10 bürokratı görevden almasının ardından dün de ASKİ Genel Müdürü İhsan Fincan istifa etti. Ankara''yı susuz bırakmakla eleştirilen ve istifası istenen Gökçek, faturayı bürokratlarına kesmişti. Gökçek, ASKİ Genel Müdür Yardımcıları Bülent Torun, Zülfigar Altay ve Mustafa Kurt, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcıları Arif Yılmaz ve Necip Avcı, Fen İşleri Daire Başkanı İrfan Kaya, EGO Genel Müdür yardımcıları Etem Uludağ ve Avni Erdoğan, ASKİ Özel Kalem Müdürü Ahmet Polat ile BELSO Genel Müdürü Çetin Cin''in işine son vermişti. Polat''ın, daire başkanlarına "Niçin her şeyi Melih Başkan''a anlatıyorsunuz. Ağzınızı sıkı tutun" demesi üzerine görevden alındığı öğrenildi. Su sıkıntısı nedeniyle son dönemde çalışmalarını yoğunlaştırmasına karşın eleştirilerin odağında olan Fincan, sağlık nedenlerini gerekçe göstererek istifa etti. Belediye ve ASKİ ise istifa haberini doğrulamadı, dört gün raporlu olduğunu iddia etti.
Tarih: 29 Ağustos 2007 Kaynak: Milliyet
"Param var" diyen her ünlü bizden konut satın alamazFolkart Yapı''nın Genel Müdürü Mesut Sancak, İzmir''e lüks konut ağır gelir diyenlerin yanıldığını söyleyerek, "Altı aylık satış hedefine iki hafta içinde ulaştık." dedi.
Su seviyesinde 5 günlük artışİki gündür aralıklarla devam eden sağanak yağış yüzünden bazı evleri su bastı, trafik arapsaçına döndü. Ama İstanbullular, barajlara 5 günlük su dolmasından memnun.
Otomobilsiz şehre ’ilk adım’ haftayaAvrupa’da büyük kentlerde uygulanan "Park and Ride/Park Et Devam Et" yöntemine pilot bölge Ümraniye’de başlanıyor. Gelecek hafta Ümarine’de sürücüler otomobillerini ücretsiz olarak park yerine bırakacak, ’şehir merkezi’ne toplu taşıma araçlarıyla ulaştırılacaklar.
Takvim
<<Eylül 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.