Haberler

30 Eylül 2008, Salı

Mimarının Ağzından "Masumiyet Müzesi"Mimarının Ağzından "Masumiyet Müzesi"Orhan Pamuk''un geçtiğimiz Ağustos ayı sonunda piyasaya çıkan "Masumiyet Müzesi" adlı kitabı, yazarın uzun zamandır beklenen ve merak uyandıran bir eseri olmanın yanı sıra, Pamuk''un henüz kitabına başlamadan görüştüğü Prof.Dr. İhsan Bilgin''in romana adını veren müzenin dönüşüm projesini tasarlamasıyla mimarlık camiasının da dikkatini çekti. Bir romanda kurgulanan mekanın dünyada gerçekleştirilen ilk örneği olan Masumiyet Müzesi''ni, mimarı İhsan Bilgin''le konuştuk. Haberin Devamı
Kocaeli trafiğine yeni çözüm: TeleferikKocaeli trafiğine yeni çözüm: TeleferikKocaeli Büyükşehir Belediyesi şehir içi ulaşımı rahatlatmak amacıyla teleferik projesinin hayata geçiriyor.
Tarihî İpek Yolu Köprüsü kurtulduTarihî İpek Yolu Köprüsü kurtulduKırıkkale Karakeçili’nin Köprüköy beldesindeki tarihî İpek Yolu Köprüsü’nün yıkılmaya yüz tuttuğunu duyurduğumuz haberimizin ardından yetkililer harekete geçti.
Ayasofya Müzesi''ne yeni rampa yapıldıAyasofya Müzesi''ne yeni rampa yapıldıYaz aylarında günlük ziyaretçi sayısı 10 bini bulan Ayasofya Müzesi''nin galeri katına çıkış ve inişlerde kullanılan tek rampanın yetersizliği nedeniyle oluşan yoğunluğun, restore edilen yeni rampanın devreye girmesiyle azaltılması amaçlanıyor.
‘Kentsel kalite’ için ArkiPARC var! ‘Kentsel kalite’ için ArkiPARC var! Daha nitelikli kentler ve daha kaliteli binalar için dünya çapında yıldız mimarları, gayrimenkul profesyonelleri ve planlama uzmanlarını buluşturacak ArkiPARC’ın ilki 15-17 Ekim’nde Harbiye Askeri Müze’de.
Fotosel teknolojisi ’taharet’e de girdiFotosel teknolojisi ’taharet’e de girdiE.C.A’nın fotoselli teknoloji ile ürettiği yeni ürünü ’fotoselli taharet (tuvalet) musluğu’nu pazara sundu. Musluğa dokunmaya gerek bırakmayan fotoselli taharet musluğunun, özellikle kalabalık mekanlar için çok kullanışlı olacağı belirtiliyor. ’El Tanıma Modu’ teknolojisi kullanılarak üretilen E.C.A fotoselli taharet musluğu, elin musluğa yaklaştırılmasıyla suyun akışını sağlıyor. Eli algılama mesafesi 4-16 santimetre olan musluktan akan suyun çalışma süresi 10 saniye ile 310 saniye arasında değişiyor. Uzaktan kumanda ile ayarlanabilen E.C.A fotoselli taharet musluğu, 6V pil ile çalışıyor. Tek su girişli olan musluğun, bir gün içinde 100 kez kullanıldığı varsayıldığında, garantili olarak ömrü 4 yıldan fazla sürüyor. Herhangi bir temasa gerek kalmadan suyun akışını sağlayan E.C.A fotoselli taharet musluğu, hijyenik olmasının yanı sıra suyun boşa kullanımını engelliyor. Bu özelliğiyle ürün, suda tasarruf sağlıyor.
Tarih: 29 Eylül 2008 Kaynak: Hürriyet
Vergi dairelerini de TOKİ yapacakVergi dairelerini de TOKİ yapacakKamuya hastane, okul ve lojman yapan Toplu Konut İdaresi (TOKİ), vergi daireleri konusunda da devreye giriyor. Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) ile imzalanan protokol uyarınca, GİB''in illerdeki hizmet binalarını da TOKİ yapacak.
Kariyerinin 50’nci yılında Boğaz Köprüsü’ne kafe tasarlıyorKariyerinin 50’nci yılında Boğaz Köprüsü’ne kafe tasarlıyorProf. Dr. Yüksek Mühendis-Mimar Bayram Nihat Güner (77), Türk mimarisinin önemli isimlerinden. Şehir düzenlemelerinden otellere, üniversitelerden toplu konutlara hemen her alanda yaptığı binalar var. Karadeniz Teknik Üniversitesi, Topkapı Eresin Oteli, Ataköy 6. Mahalle bunlardan sadece birkaçı.
Metal ağaçlar İran’dan Metal ağaçlar İran’dan Mimar Sinan eseri Lala Paşa Camisi’nde kesilen ağaçların yerine kondurulan iki metal ağacın esrarı çözüldü: İran’dan tanıtım amaçlı olarak gelmişler.
Doğa Derneği: Ürkütücü bir öneri Doğa Derneği: Ürkütücü bir öneri Doğa Derneği Genel Müdürü Güven Eken, Çevre Bakanı Eroğlu’nun Tuz Gölü’nu kurtarma planı için ‘Ürkütücü’ dedi!
Galleria müşteriyi havadan kapacak!Galleria müşteriyi havadan kapacak!Galleria Genel Müdürü Hasan Ardıç, THY ile devam eden görüşmelerin olumlu sonuçlanması durumunda rötarlı yolcuların Galleria''ya getirilerek onlara alışveriş ve vakit geçirme olanağı sunulacağını anlattı.
Forum Ankara, 18 Ekim’de açılacakForum Ankara, 18 Ekim’de açılacakİki katlı bir alışveriş, eğlence ve yaşam merkezi olarak tasarlanan Forum Ankara, içinde yer alan sokaklarıyla ziyaretçilerine dış mekan hissi uyandırıyor.
İnsanlar neden çevreci olmamakta direniyor? İnsanlar neden çevreci olmamakta direniyor? Greenpeace Akdeniz Genel Direktörü Dr. Uygar Özesmi, “Günümüzde var olup da çevreci olmamak imkansız. Ama insanlar direniyor. Niye? Korktukları için, gördüklerinden umutsuzluğa kapılacakları için, geleceklerinin olmadığını gördükleri için” diyor.
Babylon''un bahçesinde eğlence Emre Ergani''den, SPA Saraç''tanBabylon''un bahçesinde eğlence Emre Ergani''den, SPA Saraç''tanBodrum Gümüşlük- Turgutreis arasında 2009 Mayıs sonunda bitecek olan butik otel-rezidans-villa üçlemesi, Gardens Of Babylon.
Balat’ta restorasyon pişmanlığıBalat’ta restorasyon pişmanlığıUNESCO tarafından dünya mirasına dahil edilerek restorasyonu tamamlanan İstanbul’un Fener-Balat’ın sakinleri ikiye bölündü. “Evleri Patrik alacak” dedikodusuyla restorasyona karşı olanlar, şimdi evlerini tamir edebilmek için yardım istiyor.
ArkiPARC Gayrimenkul Ödülleri: Finalistler Belli OlduArkiPARC Gayrimenkul Ödülleri: Finalistler Belli OlduArkitera Mimarlık Merkezi tarafından “Kentsel Kalite için Diyalog” teması ile 15-17 Ekim 2008 tarihleri arasında düzenlenecek olan ArkiPARC 2008 etkinliği kapsamında verilecek ArkiPARC Gayrimenkul Ödülleri’nin finalistleri belli oldu. Gayrimenkul yatırımlarının kente, kentliye ve yatırımcısına kazandırdıklarını ortak bir çalışmada değerlendirmek ve yaratılan olumlu etkilerden dolayı proje paydaşlarını onurlandırarak benzer yatırımların gelişmesini teşvik etmeyi amaçlayan Gayrimenkul Ödülleri, 17 Ekim 2008 Cuma gecesi yapılacak ödül töreni ile sahiplerini bulacak.
Antalya''nın ayakbastı geliri 24 ilin vergi tahsilatını geçti Antalya''nın yaklaşık 8 milyon turistten elde ettiği bu gelir, 24 ilin vergi tahsilatından daha fazla. Yıl sonunda bu rakamın 110 milyon YTL''yi bulması bekleniyor.
Duble yolda hedef 21 bin 500 km Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, hükümet olarak öncelik verdikleri duble yol konusunda önemli bir aşamaya geldiklerini belirterek, Türkiye''nin 2008 yılı sonunda 16 bin 500 km, 2011 sonu itibarıyla ise 21 bin 500 km''lik bölünmüş yola sahip olacağını açıkladı.
Muğla Evleri turizme kazandırılıyor Muğla''da koruma altına alınan 4 bin 400 evin ''butik otel''e dönüştürülmesi için çalışma yapıldığı bildirildi.
Antalya Dünya Mirası Listesi''ne hazırlanıyorKültür ve Turizm Bakanlığı''nın Karain Mağarası, Kekova, Perge ve Myra Antik kentleri ile Noel Baba Kilisesi''nin UNESCO Dünya Miras Listesi''nde yer alması için hazırlık çalışmaları başlattığı bildirildi.
Sigara yasağı mimari değiştirtiyorKapalı alanlarda sigara içme yasağı alışveriş merkezlerini (AVM) olumsuz yönde etkiledi. Yasak nedeniyle merkezlere giriş sayısı ve kalma süresi yüzde 50 oranında düştü.
Yenikapı’ya müze istasyon fırsatı doğdu İstanbul’daki trafik keşmekeşinin kurtuluşu olarak gösteriliyor, bir yakayı diğerine denizin altından bağlayacak tüp geçit projesi Marmaray.
Boğaz''da kimyasal kirlenme''''İstanbul Boğazı''nda Kirlenmenin Etkileri'''' projesi hakkında bilgi veren İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oya Okay, ''''İstanbul Boğazı''nda Büyükdere''den başlayarak Beşiktaş''a kadar, özellikle de İstinye''de önemli ölçüde kimyasal kirlenme var'''' dedi.
Emir Buhari Tekkesi restore ediliyorFatih Belediyesi''nce restore ettirilen Emir Buhari Tekkesi, kurulduğu günlerdeki gibi mescit olarak hizmet verecek. Belediye Başkanı Mustafa Demir, Ayvansaray''daki tarihi Emir Buhari Tekkesi''nin, 5 asır öncesine ait ilçedeki 2 önemli Nakşibendi tekkesinden biri olduğunu söyledi.
İstanbul’un suyu kesilmeyecekÇevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu 900 milyon YTL yatırım yapılan Melen Projesi’nin asla fiyasko ile sonuçlanmadığını belirterek “İstanbul’un su problemi yoktur. Sular her daim akacaktır” dedi.
Diyarbakır''dan inşaatla çıktı, 100 milyon dolara ''Outlet İtalyan'' yapacakGüneydoğu Anadolu''da ''devlet müteahhitliğiyle'' büyüyen ve Ankara merkezli bir şirketler grubuna dönüşen Akar Grup''un ikinci kuşak yöneticileri turizm, akaryakıt ve alışveriş merkezi yatırımlarıyla yola devam edecek.
Yağmur Mogan''a can suyu olduBaşkent''te son günlerde etkili olan yağışlar, suları çekilmeye yüz tutan Gölbaşı ilçesindeki Mogan Gölü için "can suyu" oldu.
Bitmeyen metrolarda öncelik Sincan''daYapımı yıllardır süren ancak kaynak sıkıntısı doğalgazın satışıyla da aşılamayan metro projeleriyle ilgili olarak Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, "Devam eden dört metro projesi içerisinde ilk bitireceğimiz yer Sincan metrosu olacak" dedi.
Restorasyonda yeni duvar resimleri bulunduAntalya''nın Demre ilçesindeki Noel Baba Müzesi''nde, yeni duvar resimlerinin bulunduğu bildirildi. Arkeolog Desinatör Rıdvan İşler ve ekibi tarafından tarihi yapıda 11 yıldır yürütülen duvar resimleri restorasyon çalışmalarının bu yılki bölümü başladı.
Küllüoba bütün bildiklerimizi değiştirdiEskişehir''in Seyitgazi ilçesi yakınlarındaki Küllüoba Höyüğü çalışmalarının, Mezopotamya''dan gelen ticaret yolunun İç Batı Anadolu''dan geçtiği inancını yıktığı bildirildi.
Biz belediyeyiz, içki içmeyen vatandaşa da mekân lazım!Bu yağmurlu günlerden çok önceydi; güneşli bir günde buluştuk Başkan Topbaş''la. Bizi belediyenin Florya''daki tesislerine davet etti.<
Fay hattına hastane inşaatıyla ilgili inceleme başlatıldı Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Rektörü Prof. Dr. Hasan Ceylan, Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi inşaatın 9 ay sonra aynı ekip tarafından fay hattı sebebiyle durdurulması konusunda inceleme başlattı.
''Gelecek nükleer olmayacak'' Nükleer enerji ile ilgili gelişmeleri izlemeye çalışıyorum. Britanya hükümeti, uzun bir aradan sonra yeniden nükleer santrallar kurma kararı aldı.
3 şirket birleşti geldi, Kiev Havalimanı inşaatını kaptı Ukrayna''nın başkenti Kiev''i dünyaya bağlayan Uluslararası Borispol Havalimanı ''D Terminali'' yapımının ihalesinde imzalar atıldı. 377 milyon dolar bedeli olan projeyi Doğuş, Alarko ve YDA Türk konsorsiyumu yapacak.
Oyuncaklı mobilyalar 37 yaşındaki tasarım ve dekorasyon markası Derin, 2009 koleksiyonu için çeşitli kumaş ve malzeme olanaklarıyla hem ev hem de ofislerde kullanılabilen mobilyalar üretti. Fonksiyonun öne çıktığı ama estetiğin asla unutulmadığı ürünler tek tek bir anlam ifade etmelerinin yanı sıra bir araya geldiklerinde de aynı dili konuşan bir ortam oluşturuyor. Geneline yalın hatların ve etkili bir sakinliğin hâkim olduğu koleksiyon Paris, Milano, Brüksel, New York, Hong Kong, Kopenhag ve Barselona’da da sergilenecek.
Tarih: 29 Eylül 2008 Kaynak: Radikal
30 YTL''lik alışverişe metro jetonuAlışveriş merkezleri ziyaretçi sayısını artırmanın yolunu arıyor. Bazı merkezler uçak ve otomobil çekilişleri düzenlerken bazı merkezler de bulundukları bölgenin avantajlarını kullanmak için harekete geçti.
Vadiden tek bir ses yükseliyor İkizdere Vadisi’nin hidroelektrik santrallarla dolmasına karşı çıkan İkizdereliler ‘tek ses’ oldu. 28 köy, 15 mahalle halkı ve AKP’li İkizdere Belediye Başkanı’nın ortak isteği: Vadi ölmeden hatadan dönülmeli...
Yenikapı’yı kurtaralımİstanbul’da dünyanın en heyecan verici kent arkeolojisi çalışmalarından biri gerçekleşiyor. Bugüne kadar bulunmuş en büyük Roma Limanı, Marmaray kazıları ile birlikte gün ışığına çıkıyor.
Zincirli’deki taşların gizemiGeçtiğimiz günlerde, Zincirli Höyük’te yapılan kazı çalışmalarının üçüncü etabı tamamlandı. Chicago Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. David Schloen başkanlığındaki kazıyı Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Chicago Üniversitesi ortaklaşa yürütüyor.
Ataköy’de ‘arazi’ tartışması bitmiyorİstanbul Ataköy’de TOKİ’nin satışa çıkardığı arazilerin tartışması bitmiyor: En son satışa çıkarılan ve en yüksek teklifi Sinpaş’ın verdiği arazinin komşusu konumundaki Denizciler Ataköy Turizm İşletmeleri (DATİ) Yönetim Kurulu Üyesi Gökhan Kıran, satış strajesinin devleti zarara uğrattığını savundu.
‘Ahır yapacağız’ deyip villa yaptılar İstanbul Silivri’de “Tarım arazisine ahır yapacağız” diyerek inşaat izni alınan bölgeye 5 villa yapılması tartışmalara yola açtı. Eski Belediye Başkanı, inşaatın AK Parti’li Belediye Başkanı Hüseyin Turan’ın kardeşine ait olduğunu iddi etti.
AKM yıkılmıyor (Baba yaptı. Oğlu yeniliyor)İstanbulluların tepkisi etkili oldu. Taksim’deki Atatürk Kültür Merkezi yıkılmıyor. Yenileniyor. 2009 yılı eylül ayında yenileme tamamlanmış olacak.
Kentlerin sabrı kalmadı! AKP’den istifa eden Abdüllatif Şener’in “Rant alanları büyük gelir alanlarına dönüşmüştür. Bu dönem yapılan imar değişiklikleri Cumhuriyet tarihi boyunca yapılanlardan fazladır” sözlerine şehir plancıları da katıldı: “Lümpen kentleşme önlenemiyor.”
MOSDER, Türkoğlu ile atağa geçiyor8 milyar YTL’lik mobilya sektörünün büyük kısmının temsil edildiği Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği’nde (MOSDER) yeni dönem başkanlığına Nazif Türkoğlu seçildi. Türk mobilya sanayisinin, dünyada daha fazla tanınmayı hak ettiğini kaydeden Türkoğlu, “Ürünlerin kalitesi, rekabetçi fiyatları, hizmet anlayışı ve gelişen teknolojisiyle Türk mobilya sanayisinin ürünlerinin dünya pazarında daha geniş coğrafyalara yayılması için çalışacağız. Özgün tasarımların gelişmesine desteğimiz sürecek” dedi.
Tarih: 29 Eylül 2008 Kaynak: Türkiye
Akkuyu’nun Tehlikeli Başrol OyuncusuTürkiye"nin ilk nükleer enerji santral inşaatı olması yanıyla kamuoyunun da gündeminden uzun süredir düşmeyen Mersin-Akkuyu’da yapılması planlanan enerji santralı ihalesi çarşamba günü gerçekleşti.
Design Turkey’e 386 ürün başvurduTürkiye’nin tasarımla markalaşmasında önemli açılımlar sağlayacak “Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri”ne 12 sektörden toplam 386 ürün ve 58 kavramsal tasarım projesi başvurdu. Jüri tarafından ön değerlendirmeye tabi tutulan başvurulardan toplam 311 ürün ve 25 kavramsal tasarım projesi, 21 Ekim - 2 Kasım 2008 tarihlerinde İstanbul Antrepo 3’de düzenlenecek sergiye katılma hakkı kazandı.
Tarih: 29 Eylül 2008 Kaynak: Türkiye
Doğal Yaşam Parkı''na 4 şeritli yol geliyor Büyükşehir''in Kasım''da açmayı planladığı ve hayvanat bahçesinin taşınacağı Sasalı''daki alana ulaşımın kolaylaşacağı yol yapılıyor.
Kazma Adres Sormuyor!Ankara Mamak’ta Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında yıkılan evlerin yanı sıra proje kapsamında olmayan evlerin de hasara uğradığı öğrenildi.
Kentkarta olimpiyat darbesiİzmirlilerin toplu ulaşımda kullandığı kentkartları üreten Çin’deki fabrikalar, 2008 Pekin Olimpiyatları nedeniyle iç piyasaya döndü. Firmalar geçici süreyle ihracatı durdurunca, İzmir’in sipariş ettiği yeni kentkartların gelmesi gecikti. ESHOT Genel Müdürü Gül Şener, “Sıkıntı bayramdan sonra bitecek” dedi.
Tarih: 29 Eylül 2008 Kaynak: Milliyet Yazan: Utku Bolulu
Gelin siz de kiliselerinizi kurtarın Yeni Asır''ın Midilli''deki Yalı ve Yeni camilerin kurtarılması çağrısı üzerine çalışmalar sürerken, Ayvalıklılar da Hıristiyanların ilçedeki kutsal mekanlarına sahip çıkmasını istedi.
Gerdanlıklar Boğaz’ınızı SıkarsaGeçtiğimiz haftalarda iktidara yakınlığı ile bilinen iki gazete aynı gün, aynı konuyu manşetlerine taşıdılar: “3. Köprü güzergâhı belli oldu”. Haberde Karayolları Genel Müdürlüğü yetkilileri olarak bahsedilen kaynağa göre; 3. Köprü güzergâhı için Beykoz ile Tarabya arası seçilerek, İstanbul için en iyi çözümün bulunduğu söyleniyordu.
Pelitli Kentsel Yenileme Projesi görüşmelerine başlandıTrabzon Pelitli Belediye Başkanı Ömer Kayıkçı, Pelitli Kentsel Yenileme Projesi''nde hak sahiplerinin mağdur olmaması için belediye olarak ellerinden geleni yaptıklarını söyledi.
Kent - Yorum: Isıtılıp Yenen GündemÜlkemizde gündem o kadar sık değişir ki, sıkılıp, yorulup bir hafta kendinizi bunların dışına atsanız, döndüğünüzde adeta bambaşka bir atmosfere giriş yapmış gibi hissedersiniz.
”TOKİ''nin stratejisini bozduranlar devleti zarara uğrattılar”Denizciler Ataköy Turizm İşletmeleri (DATİ) Yatırım Holding AŞ Yönetim Kurulu Üyesi ve Yürütme Kurulu Başkanı Gökhan Kıran, Toplu Konut İdaresinin (TOKİ) önce DATİ''nin bulunduğu araziyi, ardından da yanındaki boş araziyi satması halinde devletin daha çok kazanç sağlayabileceğini savunarak, "TOKİ''nin satış stratejisini bozduranlar bu şekilde devleti zarara uğrattılar" dedi.
Eminönü''yü bitirdiler Fatih''in eline verdilerEminönü Tarihi Yarımadası''nda, trafik, imar kaçağı ve dükkán-büfe rantları ''bağış'' ve ''bahşiş'' adı altında pay edildi. (Bunun yargı dışındaki esas adı ''rüşvet''tir.)
6. Yenilenebilir Enerji Sempozyumu 9 Ekim''de başlıyorEge Üniversitesi Güneş Enerjisi Enstütüsü tarafından, Goethe Enstitüsü işbirliğinde 9-11 Ekim günlerinde "6. Yenilenebilir Enerjiler Sempozyumu" düzenlenecek.
Gelecek hafta İstanbul''a saldırı varBuldozerler çakıyor. Kepçeler indiriyor. Ekskavatörler parçalıyor. İş makinaları İstanbul''da tarihin üzerinden geçiyor. Marmaray uygar bir proje. Bugünü kastetmiyorum, geride kalan yıllara dönük olarak, geç bile kalan bir proje.
''Andriake Antik Kenti'' gün ışığına çıkıyorAntalya''nın Demre ilçesinin Kekova''ya açılan kapısı olan Çayağzı''ndaki Andriake Liman Kenti''nde, Avusturyalı bilim adamlarınca yürütülen çalışmaların bu yılki bölümüne başlandı.
Amplio, Türkiye''deki otellerini ''yeşil sertifikalı'' inşa edecekOtel yatırım firması Amplio''nun, Türkiye''deki otellerini yeşil bina sertifikasına uygun olarak inşa edeceği bildirildi.
Hattuşa başkent olmadan önce...Çorum''un Boğazkale ilçesindeki Hattuşa ören yerindeki arkeolojik kazıların başkanı Doç. Dr. Andreas Schachner, çalışmaların en önemli sonuçlarından birinin, Hattuşa''nın başkent olmadan önce burada Karum Dönemi''ne ait bir yerleşimin olduğunun belirlenmesi olduğunu bildirdi.
Bizi bu çöplükten mimarlar kurtaracakYeni bir mimari tarzla, ısıdan yüzde 30, hatta yüzde 40 dolayında tasarruf yapmak mümkün, bununla global ısınmayı, kentlerin batmasını önlemek mümkün.
Arkasında kim var? Denizli Belediye Başkanı Nihat Zeybekçi, 2005’te satışı gerçekleşen yeşil alanla ilgili, mahkeme kararlarına rağmen geri adım atmıyor.
"Tuz Gölü taşıma su ile kurtarılamaz!"Tuz Gölü''nün taşıma su ile kurtulmayacağını savunan Doğa Derneği Genel Müdürü Güven Eken, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu''nun, başka havzalardan taşıyacakları sularla Tuz Gölü''nü kurtaracakları yönündeki açıklamasının endişe verici olduğunu söyledi.
Turizm sektörüne "Beyaz Yıldız"Küresel ısınma ve çevre kirliliğine karşı birçok sektörde çevre dostu çalışmalara yönelme yaşanırken, turizm sektöründe de "Sürdürülebilir Çevre Dostu Turizm İçin İlk Adım: Beyaz Yıldız" adlı proje için de girişimler başlatıldı.
İstanbul Çevre Düzeni PlanıTrakya Sivil Toplum ve Meslek Odaları Sözcüsü ve Makine Mühendisleri Odası Edirne Şube Başkanı Cumhur Pekdemir, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası''nda, Trakya Bölgesi''ndeki 103 sivil toplum örgütü ve meslek odaları adına düzenlediği basın toplantısında, Trakya Üniversitesince hazırlanan ve 2004 yılında Çevre ve Orman Bakanlığınca onaylanarak yürürlüğe giren 1/100.000 ölçekli...
Yağış barajlara yaradıİstanbul''daki barajlardaki su hacmi son yağışlarla birlikte 54 milyon metreküp arttı. İstanbul''a su sağlayan barajlardaki mevcut su hacmi 196 milyon metre küpe, doluluk oranı ise yüzde 22.62''ye yükseldi.
Vergi dairelerini TOKİ yapacakKamuya hastane, okul ve lojman yapan Toplu Konut İdaresi (TOKİ), vergi daireleri konusunda da devreye giriyor.
Mikdatoius’un, Türkiye için 2100 yılına doğru küresel iklim değişimi kehanetleriGelin beyin jimnastiği yapalım ve yıllar sonra küresel iklim değişimi sonucu ülkemizde neler yaşanabileceğini hayal edelim. Ama hiçbir şeyi kafadan atmayalım, sorulduğunda anlatabileceğimiz bilimsel bir temeli de olsun.
Takvim
<<Eylül 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.