Haberler

30 Mart 2011, Çarşamba

Gayrimenkul Sektörünün Devleri, ArkiPARC 2011''de “Kaliteli Kent”i TartışıyorGayrimenkul Sektörünün Devleri, ArkiPARC 2011''de “Kaliteli Kent”i Tartışıyor"Kentsel Kalite" ana teması ile bugün başlayan ArkiPARC 2011''de belediye başkanları, gayrimenkul sektörünün öncü tarafları ve finans sektörü bir araya geliyor. Arkitera Mimarlık Merkezi''nin düzenlediği ArkiPARC 2011''de "Daha kaliteli olanı elde etme" motivasyonunun hep birlikte sahiplenilmesi için sektörün önemli aktörleri bir araya gelerek sorun ve çözümleri paylaşıyorlar. Açılış konuşmasını yapan Arkitera Mimarlık Merkezi Müdürü Ömer Yılmaz, 1950 ve 1980 yılları arasında kentsel problemlerin tohumlarının atıldığını ve bizleri mutlu etmeyen bu kentsel karmaşa arasında ArkiPARC 2011 ile gayrimenkul çözüm önerilerinin tartışılacağını söyledi. Ömer Yılmaz''ın ardından söz alan GYODER Başkan Yardımcısı Özlem Gökçe, 2010 yılında yükselişe geçen inşaat sektörüne değinerek ekonomik canlanma, düşük faiz, bankalarca sağlanan kredi hacmindeki artış, yabancı ilgisinin artışı ile konut, ofis ve alışveriş merkezi sektöründeki ilerlemelere dikkat çekti. Haberin Devamı
Kadıköy''ün Yeldeğirmeni ''canlanıyor'' Kadıköy''ün Yeldeğirmeni ''canlanıyor'' İstanbul''un ilk apartman semti olan Kadıköy''deki Yeldeğirmeni Mahallesi''nin günümüze kadar gelen tarihi dokusu, kendine özgü mahalle kimliğinin korunması ve yaşatılması amacıyla Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) ve Kadıköy Belediyesi tarafından "Canlandırma Projesi" yürütüyor.
Uçaksavar''da sandığın galibi Teknik YapıUçaksavar''da sandığın galibi Teknik YapıEtiler Uçaksavar Sitesi''nin kat malikleri arasında yapılan oylamada yüzde 82''lik tercihle yenileme işi Teknik Yapı''ya verildi.
Topbaş''tan ‘kaçak ve imarsız bina'' açılımı Topbaş''tan ‘kaçak ve imarsız bina'' açılımı İstanbul''daki 1 milyon 600 bin yapılmış binanın yüzde 60-70''inin imar aykırılıkları İBB Başkanı Kadir Topbaş''ın neşteri ile çözüm arıyor.
Şehre saygı nedeniyle yataylaştık Şehre saygı nedeniyle yataylaştık Suryapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, 155 dönümlük alanda geliştirdikleri İstanbul Exen''i yatay bir proje olarak konumlandırdıklarını belirterek, bunu şehre sorumluluğun bir göstergesi olarak değerlendirdi
Kentlilik bilinci ile tasarlandı Kentlilik bilinci ile tasarlandı Ankara''daki konut projeleri içinde ön plana çıkan isimlerden biri olan ParkOran, işlevsellik, sağlamlık, estetik ve ekonomik kaygılarıyla tasarlanmış bir proje
Taşın ustaya eğildiği şehirTaşın ustaya eğildiği şehirTaş evleriyle dünyaca ünlü Mardin, gazeteci yazar ve sanatçıların gözüyle İstanbullulara anlatıldı. Ali Bulaç bu şehrin birlikte yaşama sanatının en güzel örneğini verdiğini söyledi.
Dava sonuçlanmadan Kadıköy''de oteli açtı  Dava sonuçlanmadan Kadıköy''de oteli açtı İstanbul Moda''da Taşyapı''nın imzasını taşıyan DoubleTree by Hilton Otel temyiz kararı verilmeden dün açıldı
İki kilometrede Ege kasabası yarattı İki kilometrede Ege kasabası yarattı İzmirli projelerden biri olan 35. Sokak, gerçekten de kentin kimliğine farklılık katan çalışmalardan biri
Foça’nın Kordon’u yenileniyorFoça’nın Kordon’u yenileniyorİzmir Büyükşehir Belediyesi, Foça sahilindeki Reha Midilli Caddesi''nde başlattığı düzenleme çalışmalarını Mayıs başında tamamlamayı hedefliyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ''ın da yakından takip ettiği çalışmalar kapsamında, tarihi ve turistik ilçenin "Kordon"u niteliğinde olan cadde boyunca yol kaplamaları yenilenecek. Zemine döşenecek doğal taşlar, eski taşlarla uyumlu olacak. Toplam 850 metre uzunluğunda 9 bin metrekarelik alanda yapılan çalışmalarla, kaldırımlara da yıkanmış karo plak döşenecek. Foça sahil düzenlemesi, turizm sezonu öncesinde bitirilecek.
Tarih: 30 Mart 2011 Kaynak: İzmir Büyükşehir Belediyesi
Antik mimariye yeni yaklaşım Antik mimariye yeni yaklaşım Tepe Prime, antik kentlilerin buluşma noktası olan meydan kültürünü bugüne uyarlayan ve Ankaralıların çağdaş agorası (antik dönemde alışveriş noktaları) olma iddiasıyla hareket edilen bir proje
Topbaş''ın yasadışı konut projesiTopbaş''ın yasadışı konut projesiMahkemenin iptal ettiği projenin konut satışlarını sürdüren KİPTAŞ''a ZMO''dan tepki geldi. ZMO Genel Başkanı Tuncer, "İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, kentin son tarım alanlarını da yok edecek yasadışı konutlar yapmaktan vazgeçmelidir" dedi.
TOKİ Pakistan''da işe başlıyor TOKİ Pakistan''da işe başlıyor 135,8 milyon liralık proje, TOKİ''nin yurt dışındaki en büyük ilk uygulaması olacak.
Vatandaş kazanacakVatandaş kazanacakİstanbul''daki kentsel dönüşüm projelerinde asıl kazananın vatandaş olacağını söyleyen TAÇ Vakfı Başkanı Mustafa Sinan Genim, "Kent yaşlı bir insan gibi. Yaşıyor ama sancıları var. Oysa kentsel dönüşüm büyük bir adım. Vatandaş kazanacak" dedi.
2050''de susuzluk en önemli tehlike2050''de susuzluk en önemli tehlikeÖzellikle kentlerde yaşayan bir milyardan fazla kişi, 2050''ye kadar susuz kalabilir.
İzmir''e 70 milyon dolar kazandırdıİzmir''e 70 milyon dolar kazandırdıİZFAŞ Genel Müdürü İşleyen, "Fuarın kent ekonomisine katkılarının yanı sıra, 4 gün boyunca kurulan iş bağlantılarının yoğunluğu organizasyonun gücünü gösterdi" dedi.
Gayrimenkul Sektörünün Büyük Buluşması "ArkiPARC 2011" Kapılarını AçıyorGayrimenkul Sektörünün Büyük Buluşması "ArkiPARC 2011" Kapılarını AçıyorKentleşmenin en önemli aktörlerinden biri olan gayrimenkul sektörü, ArkiPARC 2011 buluşması ile yeniden bir araya gelecek. Venezuela''nın ilk ekolojik kentinin master planının takım lideri Héctor Negretti''nin özel konuşmacı olarak yer aldığı etkinlikte, yurtiçi ve yurdışı konukları ile "Çevre Coğrafyalarda Geliştirici Olmak" başlığı ile Libya masaya yatırılacak. "Cadde Perakendeciliği" ve "Gayrimenkul''de Halka Arz" konularının ilk kez tartışılacağı ArkiPARC 2011''de; turizmden sanayiye birçok alanda potansiyel barındıran orta ölçekte kentlerdeki yatırım fırsatlarını ön plana çıkararak, bu kentlerin gelecekte yatırımlardan daha fazla pay almasını ve 3 büyük kentin sorunlarının hafifletilmesini sağlamak amacıyla "Kentlerin Geleceği" oturumu düzenlenecek.
Silüeti sürekli değişen şehir Kuala LumpurSilüeti sürekli değişen şehir Kuala LumpurSürekli yapılan gökdelenler nedeniyle silüetinin sık sık değiştiği kentlerden biri Kuala Lumpur. Bukit Nanas''ta kurulu 421 metrelik kule, Asya''nın birinci ve dunyanın en yüksek 5 kulesinden biri. Kule aynı zamanda verici görevi görüyor.
Japonya yine sallandıJaponya yine sallandıHaftalardır deprem, tsunami ve nükleer sızıntı kabusuyla mücadele eden Japonya''da sular bir türlü durulmuyor. 9.0 büyüklüğündeki deprem ve tsunami nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının 10 bin 804''e yükseldiği 16 binden fazla kişinin de halen kayıp olduğu bildirildi.
Bu şirkete niye güvenelim? Bu şirkete niye güvenelim? Sinop''ta nükleer santral kurması için AKP hükümeti tarafından anlaşma yapılan TEPCO şirketinin Japonya''daki vukuatları bitmek bilmiyor.
Ergene için kadın gücüErgene için kadın gücüGeçtiği topraklara hayat veren Ergene Nehri artık zehir saçıyor. Ergene için Uzunköprü''de kadınlar ilginç bir eylem gerçekleştirdiler...
"2050 yılında benzinli ve dizel otomobillere yasak""2050 yılında benzinli ve dizel otomobillere yasak"Avrupa Komisyonu 2050 itibariyle benzinli ve dizel motorlu binek otomobillerinin Avrupa şehirlerine sokulmamasını teklif etti.
Efes, 148 yıldır kaz kaz bitmiyor!Efes, 148 yıldır kaz kaz bitmiyor!Dünyanın en eski yerleşimleri arasında yer alan Efes Antik Kenti, 148 yıldan bu yana yerli-yabancı arkeologlar tarafından kazılıyor, ancak kentin henüz yüzde 20''si ortaya çıkarılabilmiş durumda.
Pritzker Ödülü Bu Sene Portekiz''e GittiPritzker Ödülü Bu Sene Portekiz''e GittiPritzker Ödülleri 2011''in sahibi Portekizli mimar Eduardo Souto de Moura oldu. Souto de Moura, Pritzker bronz madalyasının yanı sıra 100 bin Dolar''lık para ödülünün de sahibi olacak.
Yedi kıtada eylemYedi kıtada eylemEn büyük çevre hareketlerinden biri olan, tüm dünyada aynı gün ve saatlerde 60 dakika boyunca ışıkların söndürüldüğü Dünya Saati Kampanyası''na bu yıl Türkiye''den rekor düzeyde katılım gerçekleşti.
Merak edilen deprem sorusuna yanıtMerak edilen deprem sorusuna yanıtJaponya''da yaşanan 9 büyüklüğündeki depremin ardından bu kadar büyük sarsıntıların dünyanın farklı noktalarındaki fay hatlarını harekete geçirip geçirmeyeceği sorusunu akıllara getirmişti. Bu sorunun yanıtı bilimadamlarından geldi.
Bir Eylül''e çarşıBir Eylül''e çarşıUşak Üniversitesi, Bir Eylül Yerleşkesi''ne çarşı projesi inşa edilecek. Çarşı projesinin üniversiteye prestij kazandıracağını belirten Rektörü Prof. Dr. Adnan Şişman, "Temeli bu ay içerisinde atılacak. Aklın ve bilimin ışığında saygın bir üniversite olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz." dedi.
Altın''cı filo defol Altın''cı filo defol Çanakkale''ye bağlı Biga ilçesinin Elmalı köyünde ‘Siyanürlü Altına Hayır!'' şenliği düzenlendi.
Metropol Parasol Yeni Bilbao Mu?Metropol Parasol Yeni Bilbao Mu?Metropol Parasol, Seville kenti için henüz bir kültürel simge değil fakat Bilbao Guggenheim ile yakından ilişkili olduğu kesin.
Ayasofya''da yeni bir dönem başlıyorAyasofya''da yeni bir dönem başlıyor1 Mayıs''tan itibaren Ayasofya Müzesi''ndeki gürültü kirliliğine son!
Mimarlar Ağaoğlu''na tepkili: Özür dile! Mimarlar Ağaoğlu''na tepkili: Özür dile! TMMOB Mimarlar Odası, işadamı Ali Ağaoğlu''nu, "Yetkim olsa Mimarlar Odası ve STK''ları kapatırım" sözleri nedeniyle kınadı.
Demirören AVM''nin Aydınlatması Nova''danDemirören AVM''nin Aydınlatması Nova''danİstiklal Caddesi''nde açılan Demirören AVM''nin aydınlatması Nova Aydınlatma tarafından yapıldı. Tamamı LED aydınlatma ile yapılan merkezde amaç elektrik tüketimini düşürmek oldu. Bu sayede elektrik tüketiminden de %62 değerinde tasarruf sağlandı.
Doğan Kuban''a Onursal Doktora Ünvanı VerildiDoğan Kuban''a Onursal Doktora Ünvanı Verildiİstanbul Kültür Üniversitesi tarafından Prof. Dogan Kuban''a 9 Mart 2011 tarihinde "Onusal Doktora" ünvani verildi.
Çorba Dağıtmak Üst Geçidin Kullanımını Artırmak için Çözüm DeğilÇorba Dağıtmak Üst Geçidin Kullanımını Artırmak için Çözüm DeğilKonya''daki Selçuk Üniversitesi Alaeddin Keykubat kampüsünün girişinde yer alan ve ölümlü kazalar sonrasında yapılmış olan üst geçidin, öğrenciler tarafından kullanılmadığı ve kullanımın artırılması için üst geçitte çorba dağıtımı yapıldığı şeklinde haberler geçtiğimiz hafta basında yer almıştı. Selçuk Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği öğrencisi Canberk Alevli, üst geçidin sorunlarını bizimle paylaştı:
Yine yeniden kaçak yapılaşmaTürkiye, yeni bir seçime doğru giderken eski sorunlarının çoğunu hala geride bırakamamış görünüyor. Bu sorunlardan birisi de kaçak yapılaşma. Özellikle her seçimden önce siyasilerin göz yumduğu bu durum, kentsel yaşamın sorunlarını daha da artırmanın yanında, bir deprem bölgesi olan Türkiye için afet riskini de artırıyor.
Beyşehir Gölü de kirlendi Gün batımına doyum olmayan doğa harikası Beyşehir gölü de kirlendi. Göl, parçalanmış eski balıkçı ağları ve bu ağlardaki kurşunla doldu.
Deniz suyunda 3355 kat fazla radyasyon çıktı Japonya''daki deprem ve tsunami felaketinin ardından arızalanan Fukuşima Daiçi Nükleer Santralinin 1 numaralı reaktörünün yanındaki deniz suyunun, yasal sınırın 3355 katı daha fazla radyoaktif iyot içerdiği bildirildi.
Halktan yana değil ranttan yana anlayış TMMOB Şehir Plancıları Odası Genel Başkanı Necati Uyar anlatıyor:
ArkiPARC 2011 bugün kapılarını açıyorArkitera Mimarlık Merkezi''nin ''Kentsel Kalite için Diyalog'' ana temasıyla düzenlediği ArkiPARC 2011, İstanbul Fulya Fuar Merkezi''nde kapılarını açtı. Gayrimenkul ve mimarlık sektörlerinden 100''e yakın konuşmacının yer alacağı ArkiPARC 2011''de açılış konuşmalarını GYODER Başkanı Işık Gökkaya, Arkitera Mimarlık Merkezi Ortağı Ömer Yılmaz ve Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal yapacak. ArkiPARC''ın özel konuşmacısı ise Venezüella''nın ilk ekolojik kentinin master planını hazırlayan Hector Negretti olacak.
Tarih: 30 Mart 2011 Kaynak: Akşam
Kaçak yapılara af mı çıkıyor?İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, olası Marmara depremine karşı güçlendirme çalışmalarına hız verdiklerini açıkladı. Kaçak ve ruhsatsız binalara da deprem güçlendirme çalışmaları yapılabilmesi için yeni bir çalışma başlattıklarını belirten Topbaş...
Varyap Meridian genç mühendislere örnekVaryap Meridian, ODTÜ ve Gazi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünde okuyan 40 öğrenci tarafından ziyaret edildi. Öğrencilere, Proje Müdürü Yüksel Barutçu, projenin mimarisi hakkında teorik ve pratik bilgi verdi.
IKEA 5. mağazayı Ankara''da açacak MAYA Holding ve IKEA Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Özsüer, 23 Haziran''da içerisinde IKEA''nın da yer aldığı Anatolium Ankara Alışveriş Parkı''nın Mamak''ta hizmete açılacağını söyledi
Ulaşıma sis engeli!.. Yoğun sis İstanbul ve Çanakkale Boğazı''nda ulaşımı aksatıyor. Trabzon''a da sis yüzünden bazı uçak seferleri yapılamadı.
Tünelde çökmeVan- Bitlis karayolunun Kuzgunkıran Mevkii''nde yapımı devam eden 2 bin 178 metre uzunluğundaki tünelde göçük meydana geldi.
Takvim
<<Mart 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.