Haberler

30 Nisan 2007, Pazartesi

Turgut Cansever’le Mimari ve Kültürel Bir DeneyimTurgut Cansever’le Mimari ve Kültürel Bir DeneyimGaranti Galeri ve Osmanlı Bankası Müzesi, 04 Nisan - 26 Mayıs 2007 tarihleri arasında, küratörlüğünü Uğur Tanyeli ile Atilla Yücel''in yaptığı, Turgut Cansever: Düşünce Adamı ve Mimar başlıklı "İkiz Arşiv - Sergi"ye ev sahipliği yapıyor. Sergi kapsamında düzenlenen etkinlikler kapsamında 29 Nisan 2007 Pazar günü Büyükada Anadolu Kulübü önünde bir buluşma gerçekleştirildi. 1951 yılında Turgut Cansever ve Abdurrahman Hancı tarafından projelendirilen Anadolu Kulübü Otel Binası mimarisi ve Turgut Cansever’in mimariye ve hayata bakış açısı Atilla Yücel’in sorularıyla da şekillenerek katılımcılara aktarıldı. Atilla Yücel “Nerdeyiz” sorusu ile başladığı konuşmasına Anadolu Kulübü’nün tarih içindeki gelişimini anlatarak devam etti. Haberin Devamı
Tasarım bir protestodurTasarım bir protestodurMaybe Design Studio seri üretim yapan firmaların sattıkları ürünleri kendilerine hammadde yaparak istediklerini yaratıyorlar. Çevremizde gördüğümüz tartışmasız herşey bir tasarım ürünü. Kolyeniz, yüzüğünüz, ayakkabınız, çantanız, telefonunuz, arabanız... Tasarım, değişen çağın somut bir yansıması.
Korumasız tarihi tabyaları defineciler talan ediyorKorumasız tarihi tabyaları defineciler talan ediyorErzurum''un Rus işgalinden kurtarılmasında önemli bir yeri bulunan ve şehrin önemli tarihî mekânlarından Mecidiye Tabyası, definecilerin mekânı oldu. Tabyalarda hazine arayan defineciler tarihî eserleri yavaş yavaş yıkarak yok ediyor.
İzmir Büyükşehir Belediyesi: "Su değerlidir"İzmir Büyükşehir Belediyesi: "Su değerlidir"İzmir Büyükşehir Belediyesi, su kaynaklarının etkin kullanımı için “Su değerlidir, akıp gitmesin” ve “Su hayattır, boşa harcamayın” sloganlarıyla öne çıkan yeni bir kampanya başlattı.
Sabiha Gökçen ihalesi temmuzdaSabiha Gökçen ihalesi temmuzdaSavunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) uhdesindeki Sabiha Gökçen Havaalanı''nın ihale şartnamesi 1 Mayıs''ta açıklanıyor. Yap-işlet-devret modeliyle inşa edilecek 10 milyon yolcu kapasiteli dış hatlar terminal ihalesinin temmuzda gerçekleştirilmesi planlanıyor.
Ormanlar, güneş enerjisi korumasına alınıyorOrmanlar, güneş enerjisi korumasına alınıyorOrman varlığını değişik sebeplerle eriten Türkiye, bir yandan da kayıplarını en aza indirmenin yollarını arıyor. Bu çerçevede sayısız proje üzerinde çalışılıyor.
İstanbul Mihrişah Valide Sultan Çeşmesi''nin kopyası törenle açıldıİstanbul Mihrişah Valide Sultan Çeşmesi''nin kopyası törenle açıldıAdapazarı''nda Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu Seramik Sanatları Bölümü mezunu Murat Armağan, 3 yıl çalışarak tarihî Mihrişah Valide Sultan Çeşmesi''nin, yarı ölçülerindeki kopyasını yaptı.
Marmaray, arkeolojik kazılar yüzünden iki yıl gecikecekMarmaray, arkeolojik kazılar yüzünden iki yıl gecikecekTürkiye''nin ve İstanbul''un 100 yıllık rüyası Marmaray Projesi, arkeolojik kazılar yüzünden 2 yıl kadar gecikecek. 9 Mayıs 2004''te temeli atılan projenin 2008 sonunda bitirilmesi ve ilk test sürüşünün 28 Nisan 2009''da yapılması öngörülüyordu. Ancak, yavaş yürüyen arkeoloji kazıları yüzünden proje bazı alanlarda durma noktasına geldi.
Yeni bir Karayolları arazisi çıktıYeni bir Karayolları arazisi çıktıBaşbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, Mecidiyeköy’de halen Büyük Mükellefler Vergi Dairesi olarak hizmet veren Ali Sami Yen Stadı’na komşu eski likör fabrikasının TOKİ’ye devredileceğini söyledi.
İZSU, 6 dereden 30 bin ton atık çıkardıİZSU, 6 dereden 30 bin ton atık çıkardıİzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, kent merkezindeki 6 dereyi ilk kez uygulanan bir yöntemle temizledi. Bu yıl derelere 10 milyon YTL harcanacak.
Uyuyacaksanız İstanbul''a gitmeyin!Uyuyacaksanız İstanbul''a gitmeyin!ABD''NİN 1 milyon 200 bin tirajlı yemek dergisi ''Bon Appetit'', mayıs sayısında İstanbul''a 17 sayfa yer ayırdı. GQ, Travel-Leisure ve The New York Times gibi birçok önemli gazete ve dergide yazıları yer alan Lee Smith''in kaleme aldığı "Enine Boyuna İstanbul" başlıklı yazı, "Bu büyüleyici Türk şehrinin bütün baharatçıları, saray restoranları ve mahalle meyhaneleri size tüm coğrafyanın lezzetini tadabilme imkânını veriyor" sözleriyle başlıyor.
"Erguvan zamanında Bursa, dünyanın merkezi"Erguvan zamanında Bursa, dünyanın merkeziGünümüzde sevgi ve hoşgörünün insanlardan hızla uzaklaştığına dikkati çeken Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Recai Ekmekçi, "Bunu engellemenin en etkili yollarından biri de geçmişin güzelliklerine sıkı sıkıya sarılmaktır. Bu güzelliklerden biri de Erguvan Bayramı''dır." diye konuştu.
Bükreşli zenginler rezidansı kapıştıBükreşli zenginler rezidansı kapıştıMimarisini Bülent Güngör''ün yaptığı rezidans dairelere Bükreş''in zenginlerinden yoğun talep geldi. Metrekaresi 1.800 euro''ya çıktı.
Balkona çıkma vaktiBalkona çıkma vaktiİlkbahar geldi. Artık evimizin dışarıya açılan yüzü balkonlara çıkma vakti. Küçük ya da büyük fark etmez, her balkon doğru seçimlerle evinizin yaşanan bir odası haline gelebilir. Günümüzde balkonlar tasarımlarıyla büyük ve geniş bahçeleri aratmıyor.
Avrupa Birliği Küresel Miras Ödülü / Europa Nostra Ödülleri AçıklandıAvrupa Birliği Küresel Miras Ödülü / Europa Nostra Ödülleri AçıklandıAvrupa Birliği ve Tüm-Avrupa Kültür Mirası Federasyonu Europa Nostra, bu yılın Avrupa Birliği Kültürel Miras / Europa Nostra Ödülleri’ni açıkladı. Ödüller, 8 Haziran 2007’de İsveç’teki Stockholm Belediye Binası’nda yapılacak yıllık Avrupa Mirası Ödülleri Töreni’nde sahiplerine sunulacak.
Ankara’ya Dev Bir Park DahaAnkara’ya Dev Bir Park DahaBüyükşehir Belediyesi, Batıkent’teki atıl vaziyette bulunan alanı düzenleyerek Başkent’e yeni bir park daha kazandırıyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi, Batıkent’te uzun süredir atıl durumda bulunan boş alanı düzenleyerek halkın yararlanabileceği büyük bir park haline getiriyor.
6 katlı apartmanı hafriyat çöktürdü6 katlı apartmanı hafriyat çöktürdüŞirinevler’de 25 yıllık 6 katlı Jale Apartmanı, yanda yapılan hafriyatın taşıyıcı kolonlarına zarar vermesi yüzünden dün akşam üzeri büyük bir gürültüyle çöktü. Çatırdama sesleri üzerine boşaltılan binanın enkazında kalan iki kişiden biri yaralı kurtarıldı.
Türkiye’deki Konutlara Yurtdışından Gelen Büyük Talep!Türkiye’deki Konutlara Yurtdışından Gelen Büyük Talep!Türkiye gayrimenkul sektörünü ve uluslararası gayrimenkul yatırımcılarını biraraya getiren Gayrimenkul Zirvesi’nin 7.’si, 26 Nisan’da gerçekleşen 3 oturumla sona erdi. “Alışveriş Merkezi Yatırımları”, “Mortage Yasası” ve “Konut - İkinci Ev Yatırımları” başlıklarının tartışıldığı zirve gününde “hem yerli hem yabancı alıcılar için Türkiye’de konut ihtiyacı” olduğunun vurgulandığı “Konut ve İkinci Ev Yatırımları” oturumu dikkat çekti. Türk Ekonomi Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Canevi’nin moderatörlüğünde yürütülen toplantıda sırayla söz alan konuşmacılar, Parador Proporties Kurucu Ortağı Jack Hamilton, Martı GYO Ortağı Oya Narin, Soyak Genel Müdürü Emre Çamlıbel ve Affordable Housing Institute Kurucu Başkanı David Smith oldu.
Gayrimenkul yatırımları seçimi bekliyorGayrimenkul yatırımları seçimi bekliyorABD’li Donald Trump’ın isim hakkını satın alan Yeşil İnşaat, projelere 2008’de start verecek. Merrill Lynch GPI ise seçim sonrası yatırımları için İstanbul ve dışında arazi avına çıktı.
Duygu şehri İstanbul''u İstanbullular tanıtmalıDuygu şehri İstanbul''u İstanbullular tanıtmalı60 ülkeden 80 reklamcı, İstanbul''un, İstanbullular olmadan tanıtılamayacağı görüşünde birleşti. İstanbul için bir kilometre taşı olan çalışmada kent için, "Duygu şehri" denildi.
Yalıtım Sektörü Başarı Ödülleri 2006 Sahiplerini BulduYalıtım Sektörü Başarı Ödülleri 2006 Sahiplerini BulduYılın Yatırımı, Yılın Profesyoneli, Yılın Yeni Isı Yalıtım Ürünü, Yılın Yeni Su Yalıtım Ürünü ve Yılın Yeni Yangın Yalıtımı Ürünü olmak üzere bu yıl beş kategoride düzenlenen Yalıtım Sektörü Başarı Ödülleri 2006’nın ödül töreni, 25 Nisan akşamı Yıldız Teknik Üniversitesi Hisarüstü Tesisleri’nde gerçekleştirildi.
“Viyana Mimarlık, Kentsel Koruma ve Kentsel Yenileme” Sergisi“Viyana Mimarlık, Kentsel Koruma ve Kentsel Yenileme” Sergisi30 Nisan - 18 Mayıs 2007 tarihleri arasında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi “Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi”nde, “Viyana Mimarlık, Kentsel Koruma ve Kentsel Yenileme” sergisi gerçekleştiriliyor.
İstanbul Mobilya Fuarı, MOSDER etkinlikleriyle zenginleşecekİstanbul Mobilya Fuarı, MOSDER etkinlikleriyle zenginleşecekİstanbul Mobilya Fuarı, bu yıl 2 - 6 Mayıs 2007 tarihlerinde, CNR’da gerçekleştiriliyor. 120 bin metrekarelik alana yayılan, 300''ün üzerinde katılımcısı ile 50 bin ziyaretçisini bir araya getirecek İMOB’07’de, ev mobilyaları ve iç dizayn ürünleri sergilenecek.
Geleceğe Dönüş: 1970 Los Angeles “Merkezler” Konsept PlanıGeleceğe Dönüş: 1970 Los Angeles “Merkezler” Konsept PlanıÇoğu kişi Los Ageles’ın herhangi bir rasyonel planlama olmaksızın büyümüş bir kent olduğunu söyler. Aslında, gerçekte planlama çalışması vardı ancak en iyi planlamaların pek çoğu hiçbir zaman tümüyle gerçekleşmemiştir. 1970 Konsept Los Angeles Planı buna mükemmel bir örnektir. Kentin neye benzeyebileceğinin bir vizyonuydu, şimdiyse plancılar için tarihsel bir ders. İlk defa plan, Planetizen’den ücretsiz olarak yüklenerek dijital formatta elde edilebilir.
7. Gayrimenkul Zirvesi Geleceği İnşa Ediyor7. Gayrimenkul Zirvesi Geleceği İnşa EdiyorGYODER (Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği) “Gayrimenkul Zirvesi 7”yi “Geleceği İnşa Ederken” temasıyla 25 – 26 Nisan tarihlerinde gerçekleştiriyor. 2000 yılından beri düzenlenen zirvenin 25 Nisan’da gerçekleştirilen açılış konuşmasını GYODER Başkanı Bekir Cumurcu ve İstanbul Ticaret Odası Başkanı Murat Yalçıntaş gerçekleştirdi. Bekir Cumurcu özellikle mortgage sonrasında ülkemizde hareketlenen gayrimenkul piyasasına deyinirken Murat Yalçıntaş ise yabancı yatırımların önemine değindi ve kentsel dönüşüm projelerinin gayrimenkul sektörüne önemli katkılar sağlayacağını belirtti.
Space Syntax Yöntemini Öğrenmek İsteyenler 6. Uluslararası Space Syntax Sempozyumu''ndaki Çalıştayları Kaçırmamalı!Farklı disiplinlerdeki akademisyenleri ve bu metodu meslek pratiğine uygulayan profesyonelleri bir araya getiren ve her iki yılda bir düzenlenen Uluslararası Space Syntax sempozyumlarının altıncısı 2007 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’nin ev sahipliğinde İstanbul’da gerçekleşecek.
Çimentonun devleri Türkiye’de buluşacakTürkiye, mayıs ayında çimento sektöründe önemli bir etkinliğe daha ev sahipliği yapacak. Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliğinin, kuruluşunun 50. yıldönümü nedeniyle 21-23 Mayıs 2007 tarihlerinde İstanbul’da yapmayı planladığı “3. Uluslararası çimento ve betonda süreklilik” konulu sempozyumda, dünyanın önde gelen çimento sektörü yetkilileri bir araya gelecek. Sempozyumda; çevre teknolojileri ve çimento üretimi, alternatif yakıtlar, alternatif hammaddeler, çimento üretiminde enerji tasarrufu için önlemler ele alınacak. Japonya, İsviçre, ABD, Almanya, Belçika ve İsrail’den sektör yetkililerinin katılacağı toplantıya, Türkiye’deki özel sektöre ait çimento fabrikalarının üst düzey yöneticileri de katılacak.
Tarih: 30 Nisan 2007 Kaynak: Türkiye
Emirgan''daki tarihi çay bahçesi mahkemelikEmirgan sahilindeki tarihi Mehtap Çay Bahçesi, arazi sahibi ve işletmecisi arasındaki anlaşmazlık nedeniyle mahkemelik oldu. Arazinin sahibi DYP Giresun İl Başkanı Yavuz Selim Başar''ın açtığı dava sonucunda 5 milyon YTL değer biçilen 54 yıllık çay bahçesinin tahliyesine karar verildi. Ancak ünlülerin uğrak yeri olan çay bahçesini kendi elleriyle kurduğunu ve bugünlere getirdiği belirten 78 yaşındaki işletmeci Mehmet Ulusay ise çıkmak istemiyor. Tarihi çay bahçesinin akıbeti Ulusay''ın temyiz başvurusunun sonuçlanmasıyla belli olacak.
Tarih: 30 Nisan 2007 Kaynak: Sabah
Çocuk gözüyle sokak resimleriTMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi''nin düzenlediği Senen Özler mimarlık ve çocuk resim yarışması sonuçlandı. Yıldız Sarayı Dış Karakol binasında yapılan yapılan ödül töreninde ödülller sahiplerini buldu. İlköğretim 1. sınıftan 8. sınıfa kadar yapılan değerlendinmede seçici kurul üyelerinin yaptığı değerlendirme sonucu har sınıftan 10 resim ödüle layık görülürken yine her sınıftan 10 resim de sergilenmeye uygun bulundu. Çocuk gözüyle sokaklarımız konulu resim yarışmasında çocuklar kendi hayallerini ve yaratımlarını çocuk gözüyle resmettiler. Ödül töreninde bir konuşmaya yapan Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şube Başkan Yardımcısı Günhan Danışman, mimarlık ve çocuk ilişkisi üzerine yaptığı konuşmada, "Sokaklar kentle ilk buluştuğumuz yaşam alanlarımızdır. Sokaklar toplumsallaşmaya başladığımız kendimizi evimizin dışında ilk defa ifada etmeye çalıştığımız kent yaşamı ile buluştuğumuz alanlardır" dedi. Sergi bir ay boyunca ziyaretçilere açık olacak.
Tarih: 30 Nisan 2007 Kaynak: Birgün Yazan: Bülent Zeytin
Türkiye''de İngiliz''e 5 yılda 1 milyar Euro''luk ev satarızİngiltere''nin en büyük emlak kuruluşlarından Parador Properties Genel Müdürü Jack Hamilton, Türkiye''de İngiliz vatandaşlarına 5 yıl içinde toplam 1 milyar Euro''luk ev satabileceklerini söyledi. Hamilton, halen 1 milyon İngiliz''in İngiltere dışında yaşadığını hatırlattı.
Komşu binalara mühürŞirinevler''de çöken altı katlı binanın yanındaki iki apartman mühürlendi. İncelenmek üzere, binadan parçalar alındı. Müteahhit polise teslim oldu.
Ödüllü KapadokyaRestore edilerek 2002 yılında kültür turizmine kazandırılan Sarıca Kilise, Avrupa Birliği ve Tüm - Avrupa Kültür Mirası Federasyonu Europa Nostra''nın verdiği Kültürel Miras Ödülü''nün Türkiye''deki ilk sahibi oldu.
Bomba gibi proje: Çatıya ağaç dikİstanbul hızla Megaköy''e doğru gidiyor. Başta trafik olmak üzere, çarpık kentleşme, düzensiz kötü yapılaşma insan hayatını tehdit edecek boyuta geldi.
İstanbul’un yeni bir Arena’sı varDevlet Opera ve Balesi’nin kapalı gişe programlarından dünyanın dört bir yanından gelecek şov gruplarına ve yerli-yabancı sanatçılara İstanbul Arena, ‘100 geceye 100 konser’ sloganıyla alternatif bir kültür-eğlence mekanı olacak.
Antalya Havalimanı yenileniyorAntalya Havalimanı''na 3,2 milyar dolar vererek 17 yıllığına işletme hakkını alan IC İçtaş-Fraport, havalimanını baştan aşağı yenileyecek.
Zeugma''da kamulaştırılan 144 dekar için 826 bin YTL ödendiGaziantep İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Abdulkadir Demir, Zeugma antik kentinde 2005-2006 yıllarında 144 bin 100 metrekare alanın kamulaştırıldığını belirterek, "Kamulaştırılan 22 parsel için 826 bin 758 YTL ödeme yapıldı." dedi.
Alman gazetesinden İstanbul övgüsüAlman Bz Am Sonntag gazetesi, iki sayfasını İstanbul''un tanıtımına ayırdı. Gazetede ''''Bir diva kendini güzelleştiriyor'''' başlığıyla verilen haberde, İstanbul''un Boğaz''da ihtişamlı bir metropol olduğu belirtildi.
TOKİ dört yılda 11 şehir kurduBaşbakanlık Toplu Konut İdaresi(TOKİ) Başkan Yardımcısı Ercan Tıraş, TOKİ''nin 2003-2007 arasında 684 şantiyede 249 bin 923 konuta ulaştığını belirtirken, "Bu 100 bini aşkın nüfuslu 11 adet şehir demektir" dedi.
Yağış olmadı, yaz susuz geçecekEski yıllarda, halkımız için, ekonomi için yağış çok önemliydi. Yağış olmazsa başta buğday olmak üzere tarımda yeterli ürün alınamaz, önce çiftçi sonra da ekonomi güç duruma düşerdi.
Bolu, kent merkezine dikilen ağaçlarla dağları kadar yeşil olacakYüzölçümünün yarıdan fazlası ormanlarla kaplı olan Bolu''da kent merkezi de ağaçlandırılıyor. Yeni açılan caddelerle birlikte D-100 karayolu üzerinde geçen yıl başlayan çalışmalara devam ediliyor.
Master planı hazırlanan Ağrı Dağı yatırım bekliyorMilli Park ilan edilen Ağrı Dağı için Master Planı hazırlandı. Hazırlanan Master Planı sayesinde artık Ağrı Dağı''nda cazip yatırımlar yapılarak daha fazla dağcı turistin dağı ziyaret etmesi bekleniyor.
Çolakoğlu: İstanbul 2010''da iletişimci arayışı sürüyor2010 Avrupa Kültür Başkenti İstanbul Yürütme Kurulu Başkanı Nuri Çolakoğlu, projenin tanıtım ve halkla ilişkiler çalışmalarını üstlenecek iletişimci arayışlarının sürdüğünü söyledi.
ODTÜ ve İTÜ’lüler yaptı, beyaz yakalılar kaptı...ODTÜ ve İTÜ’lüler, kendileri gibi yoğun çalışan tüm beyaz yakalıların sosyal konfora minimum zaman ayırarak ulaşabilecekleri ve farklı aktivitelerin bulunduğu Türkiye’nin ilk ev club projesini yarattı...
Bayraktar: TOKİ konut fiyatını aşağıya çektiTürkiye''nin her yerini konut şantiyesi haline getiren TOKİ''nin başlattığı "müteahhitler ekonomisi" üzerine konuştuğumuz Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, "20 ilden aldığımız verilere göre, kira ve satılık bedelleri TOKİ''nin arzıyla aşağı iniyor" diyor.
TOKİ: Tahvil ihracı planlıyoruzYoksullara yönelik kentsel dönüşüm projelerini artırmayı hedefleyen TOKİ, finansman ihtiyacını karşılamak üzere tahvil ihracı planlıyor. TOKİ Başkanvekili Bayraktar, kredi almanın da gündemlerinde olduğunu söyledi.
Yalçıntaş’tan yalıtım uyarısıİstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş, yalıtımın bir maliyet olmadığını, doğrudan doğruya bir yatırım olduğunu bildirdi. Yalıtım dergisi tarafından bu yıl 4’üncüsü düzenlenen Yalıtım Sektörü Başarı Ödüllerinin verildiği törende konuşan Yalçıntaş, İTO olarak yalıtım sektörünün Türkiye ekonomisi için büyük önem taşıdığı görüşünde olduklarını söyledi. Yalçıntaş, tüketicinin bu konuda yeterince bilinçli olmadığını ve bunun sektörün aşması gereken en önemli parametre olduğunu, Türkiye’de hızlı büyüyen konut sektöründe bazı insanların ucuz konut üretmek adına bazı noktaları göz ardı ettiklerini ve bu noktalardan en önemlisinin yalıtım olduğunu belirterek, “Bazı insanlar ucuz konut üretmek adına, yalıtımı hâlâ bir maliyet unsuru olarak görüyorlar. Ama insanların bilmesi, anlaması lazım ki, yalıtım bir maliyet değildir. Yalıtım doğrudan doğruya bir yatırımdır. Öyle bir yatırımdır ki, bir yatırdığınız zaman size 5 kazandırır. Diğer yatırım unsurları gibi riski de yoktur” dedi.
Tarih: 27 Nisan 2007 Kaynak: Türkiye
''Bu yıl, Türkiye''deki 10 alışveriş merkezini yabancıya satacağız''Cevahir''in satışını yapan Savills''in Türkiye direktörü Jones, üçü İstanbul''da olan ve 18-24 ayda bitecek alışveriş merkezleri için toplam 1.2 milyar dolarlık yabancı fon sağlayacaklarını söyledi.
Gayrimenkulde İspanya''dan daha fazla potansiyelimiz varYabancılara mülk satışı, tartışmalara sebep olurken, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkan Vekili Erdoğan Bayraktar bunun konut sektörü için fırsat olduğunu söyledi.
TMSF, aynı binayı ikinci kez satışa çıkaracakTasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Bugün Gazetesi''nin kiracı olarak bulunduğu Fargo İş Merkezi''ni ikinci kez satacak. Fon, söz konusu binayı daha önce Turgay Ciner''e satmıştı.
Nükleere ''hayır''Nükleer Karşıtı Platform (NKP) Çernobil faciasının 21''inci yılında nükleer santral tehdidine "dur" diyebilmek için İstanbul ve İzmir''de eşzamanlı protesto gösterisi düzenledi. NKP üyeleri, yurttaşları nükleer santrallara karşı mücadele etmeye çağırdı. İstanbul Beyoğlu''ndaki Galatasaray Lisesi önünde bir araya gelen NKP üyeleri adına konuşan Elektrik Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Erol Celepsoy , "Nükleer santral macerası, ''kalkınma'' adı altında AKP hükümeti ile yeniden canlandırıldı" dedi. İzmir ''deki Cumhuriyet Alanı''nda toplanan çevreciler adına konuşan NKP Sözcüsü Cumhuriyet Alpaslan , nükleer lobi dayatmalarının insan yaşamını tehdit ettiğini söyledi.
Tarih: 27 Nisan 2007 Kaynak: Cumhuriyet
Doğan gayrimenkul işine giriyorDoğan Holding, Rusya ve BDT Bölgesi''nde gayrimenkul yatırım alanında faaliyet gösteren Marbleton Property Fund LP''ye sınırlı sorumlu ortak konumunda katılımıyla ilgili görüşmelere başlayacak. Doğan Holding''den Borsa''ya gönderilen yazıda, "Gayrimenkule dayalı proje geliştirme ve yürütme faaliyeti grubun geleceğe yönelik stratejilerinde önemli bir ilgi alanı oluşturuyor. Grubun, Marbleton''a katılımıyla ilgili ayrıntılı bilgilendirme, sürecin sonuçlanmasını müteakip yapılacaktır" denildi.
Tarih: 27 Nisan 2007 Kaynak: Radikal
Vestel düşünü gerçekleştirdiŞirket 2 yıldaki yakıt pili çalışmalarıyla ABD ve Japonya''nın 20 yılda yaptıklarını geçti. Dizüstü bilgisayardan buzdolabına kadar sayısız gereci çalıştıracak ve evlerin her türlü enerji gereksinimini karşılayacak yakıt pilleri, özellikle evlerdeki faturalarda yüzde 90 tasarruf sağlayacak.
Emaar, dünyanın değerli firmaları arasına girecek15 ülkede yatırımları bulunan Birleşik Arap Emirlikleri merkezli gayrimenkul geliştirme şirketi Emaar Properties, 2010 yılına kadar dünyanın en değerli firmaları arasında yer almayı hedefliyor.
İstanbul''da belediye ''park ettirecek''Büyükşehir belediyesinin otopark şirketi İspark, 60 bin aracın otopark hizmeti aldığı İstanbul''da 35 bin adetlik kapasiteye ulaştı. Hedef bu rakamı 160 bine çıkarmak.
Sanatçıların Gözüyle Rotterdam Mimarisi2007 Rotterdam Mimarlık Kenti programının bir parçası olan “Kent Deneyimleri”nde görsel sanatçılar, mimarlar, tiyatro yapımcıları ve ışık tasarımcıları kente ve kentin tarihine farklı bir perspektiften bakıyor. Yaratıcı insanların farklı bakış açılarıyla, kamusal alanlar ve yapılar baştan aşağıya birer deneyime dönüşüyor.
Gaudi’nin Başyapıtını Temelinden Sallayacak Tünel PlanıÜnlü tasarımcısının tramvayın altında kalarak yaşamını yitirmesinin ardından geride kalan planlar ve sürekli sağlanan fonlarla 125 yıldır inşası devam eden, Barselona’nın dünyaca ünlü kilisesi Sagrada Familia, temelinin yakınından geçmesi düşünülen hızlı tren tüneli ile gündemde.
Takvim
<<Nisan 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.