Haberler

30 Nisan 2008, Çarşamba

Mimarlık ve Tasarım Dünyasını Nerelerden Takip Ediyoruz?Mimarlık ve Tasarım Dünyasını Nerelerden Takip Ediyoruz?Günümüzde, kişisel ya da kurumsal pek çok blog yayınlanıyor. Bazıları gerçekten çıkış amacına uygun olarak bir günlük mantığında hazırlanırken bazıları ise kolay bir web sitesi hazırlama yöntemi olması sebebiyle kullanılabiliyor. Kelime anlamı ise İngilizce’deki "web" ve "log" kelimelerinin birleşmesinden oluşan weblog kavramının zamanla yaygınlaşmış hali. Tarihçesine bakarsak 1999 yılından Blogger’ın bu hizmeti vermesiyle hayatımıza giriyor, sonrasından 2003 yılından Google’ın satın almasıyla giderek yaygınlaşıyor. Günümüzde Blogger dışında Wordpres, Yahoo 360 gibi blog yazılımları da bulunuyor. Haberin Devamı
Uzanlar’ın yalısını Sabah’ın ortağı Katar Emiri istiyorUzanlar’ın yalısını Sabah’ın ortağı Katar Emiri istiyorUzanlar’ın İmar Bankası borcundan dolayı el konulduktan sonra iki kez satışa çıkarılan ancak alıcı bulamayan Yeniköy’deki 95 yıllık Ahmet Afif Paşa Yalısı, İstanbul Boğazı’nda uygun bir yer arayan Katar Emiri Şeyh Hamid bin Halife El-Tani’nin oluyor.
Su deposunu rulo yaptı, çantaya koyduSu deposunu rulo yaptı, çantaya koyduİşadamı Kamil Çambol küresel ısınma gündeme oturunca katlanabilen su deposu üretmeye başladı. Çantada taşınan ve büyük rağbet gören depolar 300 tona kadar çıkıyor.
"Marmara''nın Altı Fokur Fokur""Marmara''nın Altı Fokur Fokur"İstanbul’u tehdit eden Marmara Fayı’nı inceleyen Prof. Dr. Naci Görür, “Fay ürkütücü. Marmara’nın altı kaynıyor. Bu hali tıpkı 1999 Gölcük depreminden önce Körfez’deki fayın belirtilerine benziyor” dedi.
Danıştay’a selam inşaata devam!Danıştay’a selam inşaata devam!Milliyet’in ortaya çıkardığı ‘Four Seasons’ inşaatıyla ilgili olarak Danıştay’ın verdiği karar etkisini gösteremedi. Karara rağmen bölgedeki hummalı çalışma sürüyor.
Fatih Belediyesi’nde Hızlı Hizmet Sunumuna Yönelik Bilişim Faaliyetleri Hızla SürdürülüyorFatih Belediyesi’nde Hızlı Hizmet Sunumuna Yönelik Bilişim Faaliyetleri Hızla SürdürülüyorFatih ilçesinin Belediye Başkanı Mustafa Demir, bu kez farklı ve başarısı başbakan tarafından ödüllendirilmiş bir hizmet projesi ile Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin konuğuydu.
Sedad Hakkı Eldem I: Gençlik YıllarıSedad Hakkı Eldem I: Gençlik Yılları20. yüzyıl Türk mimarisinin önemli ustalarından Sedad Hakkı Eldem, doğumunun 100., ölümünün 20. yılında, 2 sergi ve 2 kitap aracılığıyla Osmanlı Bankası Müzesi’nde (OBM), anılıyor. 30 Nisan - 30 Ağustos 2008 tarihleri arasında gerçekleştirilenen “Sedad Hakkı Eldem I: Gençlik Yılları” başlıklı ilk sergi, ünlü mimarın yaşamının ilk 24 yılına odaklanıyor.
Efes, 150 milyon dolara Swissotel Grand olduEfes, 150 milyon dolara Swissotel Grand olduİzmir''in merkezinde yıllardır boş duran ve Tahincioğlu Holding ile işadamı Murat Vargı tarafından satın alınan Efes Oteli, 150 milyon dolara yenilendi.
BETONART, İlkbahar Sayısıyla Gündeme Farklı Bir Bakış Açısı SunuyorBETONART, İlkbahar Sayısıyla Gündeme Farklı Bir Bakış Açısı SunuyorBetonla üretilmiş özgün örnekler ile her sayısında konuk editörlerin ele aldığı temalarla mimarlık pratiğine ve kuramına yeni okumaların sunulduğu BETONART dergisinin İlkbahar sayısı çıktı!
Boğaz’daki en görkemli 10 yalının toplam değeri 1 milyar doları geçiyorBoğaz’daki en görkemli 10 yalının toplam değeri 1 milyar doları geçiyorBugüne kadar, yaklaşık 10 yılda İstanbul Boğazı’ndaki tarihi yalılar hakkında yüzlerce haber yapan ve bu konudaki çalışmalarını ’Yalıların Gizemi’ kitabında derleyen gazeteci-yazar Tebernüş Kireçci, İstanbul Boğazı’nın en değerli 10 yalısının değerinin yaklaşık 1.2 milyar dolara ulaştığını belirtiyor.
Su deposu şehir müzesi oluyorSu deposu şehir müzesi oluyorEski TCDD Su Deposu belediye tarafından restore edilerek şehir müzesi yapılacak. Başkan Çelik "Böylece mezbelelik ortadan kalkıyor" dedi.
Ulaşılması Zor StandartlarUlaşılması Zor Standartlar“Binaların ve diğer konstrüksiyonların güvenli kabul edilebilmesi için sahip olması gereken minimum özellikleri içeren bir kurallar dizisi” olaran tanımlanan bina yapım kuralları, dünyadaki niteliği açısından değerlendirildiğinde Türkiye için pek tanıdık bir kavram değil. Dünyada ise birçok ülkede “building regulations” veya “building codes” adı altındaki inşaat kuralları, mimarları -özellikle de kendi ülkeleri dışında projeleri olan mimarlık ofislerini- oldukça zorluyor.
Büyükşehirden "İnciraltı" AçıklamasıBüyükşehirden "İnciraltı" Açıklamasıİzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan ve İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 16. 03. 2007 tarihli kararıyla onanan 1/25.000 ölçekli İzmir Kentsel Bölge Nazım İmar Planı, İzmir Metropolitan sınırları içindeki 550.000 hektarlık alanı kapsamaktadır.
Eczacıbaşı lüks banyo mobilyalarının lideri Burgbad''ı satın aldıEczacıbaşı lüks banyo mobilyalarının lideri Burgbad''ı satın aldıEczacıbaşı Yapı Gereçleri, Engers ve Villeroy&Boch''un karo bölümünün ardından lüks banyo mobilyaları pazarında Avrupa lideri olan Alman Burgbad''ın çoğunluk hisselerini 33.4 milyon euro bedelle satın aldı.
XI. Ulusal Mimarlık Ödülleri Sergisi ile İlgili TSMD''nin GörüşüXI. Ulusal Mimarlık Ödülleri Sergisi ile İlgili TSMD''nin Görüşü"2008 Yılı XI. Ulusal Mimarlık Ödülleri Sergisi bu sene tam bir skandala sahne oldu. Yapı Dalında sergiye katılan 70 kadar proje -ki katılımın yüzde ellisini oluşturmakta idi- daha jüri önüne çıkmadan Mimarlar Odası tarafından elendi. Nedeni, Oda’nın Katılım İlkeleri arasında yer alan bir maddeye dayanıyor: Bu madde ''Ruhsatsız ve Oda denetiminden geçmemiş eserlerin Yapı Dalı’nda sergiye katılamayacağı'' koşulunu getiriyor. Sergiye yollandığı halde elenen binaların arasında ''Ankara Esenboğa Hava Limanı İç ve Dış Hatlar Terminali'', ''İstanbul Modern'' ve ''Santral İstanbul'' gibi önemli ve ödül kazanmış yapıların da oluşu, işi daha çarpıcı ve vahim bir hale sokuyor."
Başak’tan; Bursa Akademik Odalar Birliği’nin Cephesine KeraTwin İmzasıBaşak’tan; Bursa Akademik Odalar Birliği’nin Cephesine KeraTwin İmzasıTüm Dünya’da insanlar ve kurumlar çevre bilinci ve sürdürülebilirlik anlamında üzerlerine düşen görevlerin de bilinciyle hareket ediyor.
Kap Camii''nde Restorasyon SürüyorVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yaklaşık 6 aydan beri devam eden Kap Camii''ndeki restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
Ankara’nın gazı mahkemelikTMMOB Makina Mühendisleri Odası, Global-Energaz konsorsiyumunun kazandığı Başkent Doğalgaz Dağıtım ihalesinin iptali için Danıştay’a dava açtı.
Son arazi AKP’li Kiler’eİstanbul Mecidiyeköy''de, Ali Sami Yen Stadı’nın yanındaki eski TEKEL Likör Fabrikası arazisi de, tek katılımcılı ihalede, AKP Hükümeti''nin 23. Dönem Milletvekili Vahit Kiler''in Kiler GYO şirketine satıldı.
Türkiye KuraklaşıyorTürkiye’de kuraklık tehlikesi konusundaki yazılarınızı yakından takip etmeye çalışıyoruz. Epey zaman önce yapmış olduğunuz bir panel vardı “Kuraklık Kıranı” diye...
Toplu konutta 2. etaba onayKepez Belediyesi’nin, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) işbirliği ile Gazi Mahallesi’nde başlattığı bin 400 konutluk toplu konut projesinin, halka satışı yapılacak 2. kısmındaki konutların yapımı başlıyor.
Kongre Turizmine Bakanlıktan DestekToplantı, kongre ve konferans etkinlikleriyle bir turizm çeşidi olarak karşımıza gelen ‘kongre turizmi’nin dünyada önemi gün geçtikçe artıyor.
Kamulaştırma kararına onay!Danıştay 6. Dairesi, Efemçukuru’nda TÜPRAG Altın Şirketi lehine yapılan kamulaştırmayı hukuka ve kamu yararına uygun buldu.
Öneri plan hazırlanıyorİzmir Büyükşehir Belediyesi; İzmir 2. İdare Mahkemesi''nin, Nazım İmar Planı''nda İnciraltı''nı tarım alanı olarak belirleyen kararını iptal etmesinin ardından, Danıştay''a yaptığı itirazla birlikte bölge için yeni bir plan hazırlıklarına başladı. Belediye, hazırlayacağı bu planı, 1991 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla turizm bölgesi ilan edilen alanla ilgili yargı tarafından imar düzenlemesi yapabilecek tek kurum olarak belirlenen Kültür ve Turizm Bakanlığı''na "öneri plan" olarak sunacak.
Ankara Belediyesi’nin kavşak yapımı durdurulduAnkara 16. İdare Mahkemesi’nin, Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Kolej köprülü kavşak’ yapımına ilişkin yürütmeyi durdurma kararı verdiği bildirildi.
Sığınak kent turizme açılıyorLaos devrimci liderlerin, Vietnam Savaşı sırasında 10 yıla yakın süre Amerikan bombalarından saklandığı gizli bir mağara kenti, 30 yıldan uzun zaman sonra turizme açıyor. Birbiriyle bağlantılı yaklaşık 500 mağaradan oluşan bu ağ, sadece sığınak değil dükkânları, okulları, matbaası, hastanesi de olan 23 bin nüfuslu bir şehirdi. Çocukluğu bu mağaralarda geçen ve şimdi de bir pansiyon işleten Siphanh Vandouayang''a göre burası modern Laos''un doğduğu yer. 90''lara kadar yabancılara kapalı olan Laos''ta mağaraların bulunduğu bölgenin Kamboçya''nın ölüm tarlaları ya da Güney Vietnam''ın Cu Chi tünelleri gibi savaş temalı turizm merkezine dönüştürülmesini Vandouayang gibi pek çok kişi bekliyor. Bölgenin en fakir köyündeki insanlar kurulacak turistik tesis sayesinde para kazanmayı umuyor. Şu ana dek komünist liderlerin ev olarak kullandığı, içinde komünizm broşürleri ve Lenin büstleri bulunan yedi mağara açıldı.
Tarih: 30 Nisan 2008 Kaynak: Radikal
30 metrelik yolBursa''nın kent içinde yeni yollara ihtiyacı var. Artan araç sayısına paralel yollarımız ne yazık ki büyümüyor. Kent içinde, özellikle de çarşı civarına özel araçla ulaşım son derece sıkıntılı.
TMSF''den 71 taşınmaz için ihaleTMSF''den yapılan yazılı açıklamaya göre, muhammen bedelleri toplamı 19 milyon 734 bin 405 YTL olan 71 taşınmaz için 9 Mayıs 2008 Cuma gününe kadar teklif alınacak. 3 milyon 525 bin YTL bedelli İstanbul Yenibosna''da bulunan fabrika arsası ile Ankara Çankaya''daki 2 milyon 270 bin YTL muhammen bedelli oto yıkama tesisi teklif alınacak önemli gayrimenkuller arasında bulunurken, 1 milyon 730 bin YTL''lik İstanbul Üsküdar''daki dubleks villa, 1 milyon 228 bin YTL değerli Kayseri''deki kafeterya ve Denizli''de yer alan 1 milyon YTL muhammen bedele sahip arsa da satışa sunulacak taşınmazlar arasında yer alıyor. İlgili teklifler, muhammen bedelin altında olmamak şartıyla 9 Mayıs Cuma günü mesai saati bitimine kadar verilebilecek. Bu sürenin bitiminde, bir taşınmaza bir alıcı tarafından teklif verilmişse, onayın ardından teklif sahibine satış yapılacak. Bir gayrimenkule birden fazla alıcının teklif vermesi halinde ise kendilerine daha sonra bildirilecek olan tarih ve saatte katılımcılar arasında İstanbul''da açık artırma düzenlenecek.
Tarih: 30 Nisan 2008 Kaynak: Hürriyet
İETT''ye göre yolsuzluk yok, hatta kâr bile edilmişİçişleri Bakanlığı müfettişlerinin yaklaşık 100 milyon avroluk (yaklaşık 200 milyon YTL) usulsüz işlem saptayıp, hakkında suç duyurusunda bulunduğu İETT Genel Müdürlüğü, açıklama yaparak kendisini savundu.
Göltürkbükü’nde iskele yıkımı durdurulduBodrum’un Göltürkbükü beldesinde iskelelerin yıkılarak sahilin düzenlenmesini öngören ‘Kentsel Tasarım Projesi’, Bodrum Kaymakamlığı’nca durduruldu. Bodrum Kaymakamı Abdullah Kalkan, kıyıda düzenleme yapılabilmesi için öncelikle kıyı revizyon imar planının hazırlanması ve planın ilgili kurumlarca onaylanması gerektiğini söyledi. Bodrum Kaymakamı Abdullah Kaynar, ‘Kentsel Tasarım Projesi’nin onaylanmasının ardından, sahilde bulunan iskelelerin tamamının Ağustos ayının sonuna kadar yıkılacağını söyledi.
Tarih: 30 Nisan 2008 Kaynak: Birgün
Sakarya yeni bir terminale kavuşacakSakarya Büyükşehir Belediyesi''nin yaptıracağı yeni otobüs terminali için İller Bankası''ndan 20 milyon YTL''lik kredi temin edildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Duran, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı''na ait eski Mısır Araştırmaları Merkezi''nin bulunduğu 80 dönümlük alana inşa edilecek yeni terminal için mayıs ayının ilk haftasında ihale sürecini başlatacaklarını açıkladı.
Tarih: 30 Nisan 2008 Kaynak: Zaman
İzmir’de metro kazı çalışmaları sürüyorİzmir’de Üçyol-Üçkuyular arasında yapılan metro kazı çalışmalarında, Göztepe İstasyonu için iki yönden yapılan tünel kazısı birleşti. Kazılarda İlahiyat Kavşağı şaftı ve Özdemir Sabancı Parkı şaftından karşılıklı kazılan istasyon tünelleri, Göztepe İstasyonu’nda buluştu. Metro çalışmalarının yüzde 72’lik bölümü tamamlandı. Sekiz noktada açılan şaftlar ile Hatay Renkli Durağı ve Askeri Hastane önünde açılan havalandırma şaftlarında çalışmaların da planlandığı gibi sürdüğü kaydedildi.
Tarih: 30 Nisan 2008 Kaynak: Birgün
Meydan korkusu...Agorafobi, psikolojik bir vaka... Parktan bahçeden, çarşıdan pazardan, kalabalık ya da tenha meydandan... Uçsuz bucaksız gökyüzü altından tırsma hali, Allah kimsenin başına vermesin...
Çimentocular meslek lisesinde yetişecekTürkiye Çimento Müstahsilleri Birliği''nin (TÇMB) 50. kuruluş yılı kapsamında yapmayı planladığı Çimento Yapı Meslek Lisesi''nin temelleri atıldı.
Türkiye’nin ilk ekolojik köyü Ankara’da yapılıyorAnkara Türkiye’nin ilk ekolojik köyüne ev sahipliği yapacak. 2010’da bitmesi planlanan köy insanların doğa ile içiçe yaşayıp organik tarım yapma ve at, koyun, tavuk besleme imkanı sağlayacak.
Belediyeden, otopark ücreti alan alışveriş merkezlerine para cezasıİstanbul Büyükşehir Belediyesi Zabıta Müdürlüğü, Ulaşım Koordinasyon Merkezi''nin (UKOME) aldığı; ''3 saate kadar otoparklar ücretsiz'' kararına uymayan büyük alışveriş merkezlerine para cezası kesiyor.
Çevre ‘Kelebek etkisi’ altında13. İzmir Kitap Fuarı’nın son gününde Evrensel Basım Yayın tarafından gerçekleştirilen “Kent Kültürü ve Çevre” konulu söyleşide, insanın yaşadığı çevre ile bir bütün olduğunun altı çizildi.
Bizans limanında Ortaçağ eserleriYenikapı’daki metro çalışmalarında Bizans döneminden kalma limandan önemli tarihi eserler çıkıyor. Yenikapı’da metro çalışmaları sırasında ortaya çıkarılan Bizans döneminden kalma limandan önemli tarihi eserler çıkıyor. Denizden yaklaşık 1.5 kilometre içeride bulunan limandan çıkarılan gemi kalıntıları, işlemeli taşlar, kandiller, testiler ve diğer birçok tarihi eser incelemeye alındı. Bugüne kadar ortaya çıkarılan en büyük Ortaçağ limanının eserleri, gerekli incelemeler yapıldıktan sonra İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde sergilenecek.
Tarih: 30 Nisan 2008 Kaynak: Vatan
AKP’li belediye satıyorAKP’li Malatya Belediyesi, yerel seçimler öncesinde belediyeye ait kamu arazilerini tek tek satıyor. Bunlardan biri de 34 bin metrekarelik Hal binası ve çevresindeki alan.
Yabancılara satılan konutların yüzde 29.9''u Alanya''daTürkiye''de yabancılara satılan konutların yüzde 30''unun Alanya''da olduğu bildirildi. Alanya Ticaret ve Sanayi Odası''nın yaptığı araştırmaya göre, Türkiye''de yabancılara toplam 41 bin 182 konut satıldı.
Muz kabuğuna basanlarNedim Saban, Sadri Alışık Ödül Töreni’nde elinde bir muzla sahneye çıktı ve "Muhsin Ertuğrul Sahnesi’ni yıkanlar inşallah bu muza basıp kayarlar" dedi...
DepremlerTürkiye''de iki deprem bekleniyor. Biri siyasal, diğeri sismolojik. İlki dileriz olmaz ya da en azından geçen yıl bugünlerde yaşanan deprem gibi hafif hasarla atlatılır.
Topbaş: Bebek Parkı’nda çimlere uzanıp i-pod dinleyebilirsiniz, hatta güneşlenebilirsiniz bile!Özlemcim... Sen bana yazdın, ben de gazeteye yazdım. Ve Büyük Şehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş telefonla aradı. Çok da kibardı.
Atık sular denizlere döküldüTürkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından düzenlenen ve tüm belediyelere uygulanan, "2006 yılı Belediye Kanalizasyon İstatistikleri Anketi" sonuçlandı. Türkiye''de 2006''da belediyeler kanalizasyon dejarjının büyük çoğunluğunu denizlere ve akarsulara yaptı.
Rüzgar enerjisinde Türk-Alman ortaklığıTürk ve Alman firması, 10 adet rüzgar enerjisi santrali için lisans başvurunda bulundu. Türk ve Alman şirketlerinin işbirliği basın toplantısıyla kamuoyuna duyuruldu.
Türk Kızılayına 130 konutTürk Kızılayına ait Manisa-İzmir yolundaki 20 bin metrekare alana 288 konut yapılacağı bildirildi. Konutlardan 130''u Kızılayın olacak.
Eski Likör Fabrikası yerine yeni projeKiler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nahit Kiler, ihalenin onaylanması durumunda araziye, İstanbul Sapphire kalitesinde bir proje yapacaklarını söyledi.
Tarih katliamına durdurmaDanıştay 6. Dairesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Sultanahmet’te 1. derece arkeolojik sit alanı olan Bizans Sarayı kalıntıları üzerinde Four Seasons Oteli’ne ek bina inşaatları yapılmasına ilişkin plan tadilatının yürütmesini durdurdu.
‘Kentsel dönüşüm zorbalıkla olmaz’Paris Sorbonne Üniversitesi şehircilik bölümünden 21 öğrenci, kentsel dönüşüm örneklerini incelemek üzere İstanbul’a geldi. Fransız öğrenciler, Beyoğlu ve Eyüp’te araştırma yaptı.
TMMOB Mimarlar Odası 41. Dönem Merkez Yönetim Kurulu Görev Dağılımını Yaptı18 - 20 Nisan 2008 tarihleri arasında Ankara’da yapılan TMMOB Mimarlar Odası 41. Dönem Genel Kurulu’nda seçilen Merkez Yönetim Kurulu, 28 Nisan 2008 günü yapılan ilk toplantısında 2008 - 2010 döneminde görev alacak isimleri belirledi.
Bekirpaşa, bulvarına kavuşuyorTuran Güneş Caddesi ile Demokrasi Caddesi''ni birbirine bağlayan bulvarın tamamlanması, Bekirpaşa''yı hem modern görüntüye kavuşturacak, hem de trafik karmaşasından kurtaracak. Bekirpaşa''da yıllarca biriken sorunları tek çek çözüme kavuşturan Büyükşehir Belediyesi, beldenin içindeki en büyük kambur olan kanalın üzerine tamamen kapattı. Toplam 22 metre genişliğinde, 4 şeritli bölünmüş bulvar yapma çalışmalarını sürdüren Büyükşehir Belediyesi, hem asfaltlama, hem de tretuvar çalışmalarını sürdürüyor. Mehmet Ali Paşa ile Yenişehir Mahallesi arasında sınır teşkil eden kanalın bulvar olarak hizmete açılması, Bekirpaşa''ya ayrı bir güzellik katacak. Elektrik direklerinin de dikildiği bulvar, gece ışıklandırılacak. Bekirpaşa''nın en işlek iki caddesini birbirine bağlayacak olan bulvar, en büyük rahatlığı trafik çilesinde yaşatacak. Mahallelerden çıkan yan yollar da bulvara bağlanarak, trafik kaosu büyük oranda önlenecek. Özellikle dar ve geçit vermeyen mahalle araları artık toplu taşıma araçları tarafından kullanılmayacak. İstanbul Bağdat Caddesi''nin bir benzerine dönüşecek olan bulvar, Bekirpaşa''nın cazibe merkezi haline gelmesinde de büyük pay sahibi olacak.
Tarih: 29 Nisan 2008 Kaynak: Yeni Şafak Yazan: Davut Şahin
Çevre ve nükleer enerjiBaşbakan Erdoğan, Şam’a yalnız Filistinliler için gitmedi. Hatay’da Amik Ovası kurudu, susuzluktan çatladı, ürün alınamıyor.
İstanbul’a şehir üniversitesi kurulacakİstanbul şehir Üniversitesi kurulmasına yönelik tasarı Meclis Başkanlığına sunuldu. YÖK Kanununda değişiklik öngören tasarıyla Bilim ve Sanat Vakfı, İstanbul’da İstanbul Şehir Üniversitesi kurulabilecek. Şehir Üniversitesi, Fen-Edebiyat, İktisadi ve İdari Bilimler, Mühendislik ve İletişim Fakültesi ile Yabancı Diller Yüksekokulu, Sosyal ve Fen Bilimleri Enstitüsünden oluşacak. Tasarı ile ayrıca vakıfların, ekonominin ihtiyaç duyduğu alanlarda yüksek nitelikli iş gücü yetiştirmek amacıyla Bakanlar Kurulu kararı ile kamu tüzel kişiliğini haiz meslek yüksekokulu kurabilmeleri öngörülüyor.
Tarih: 29 Nisan 2008 Kaynak: Türkiye
Yeniden EXPO''yu Düşünmekİzmir’in büyük hayali EXPO’ya yeniden aday olup olmamayı tartışmaya başladık. Biraz erken değil mi? Geçen hafta Ege TV’de de söyledik.
Kolej köprülü kavşak yapımına jet durdurmaAnkara 16''ncı İdare Mahkemesi, Büyükşehir Belediyesi''nin ''''Kolej köprülü kavşak'''' yapımına ilişkin yürütmeyi durdurma kararı verdi.
Kendini Sevmeyen Bir ŞehirUmut! Üzerine dünya kadar söz edilmiş bir kavram. “Onu da kaybedersen, herşeyi kaybedersin”, en sık söyleneni. Bir tane de farklı olanı var.
"Demir ipek yolu" için kazma vuruluyorTürkiye, ''''demir ipek yolu'''' olarak adlandırılan Bakü-Tiflis-Kars demiryolu projesinin Türkiye sınırları içindeki 76 kilometrelik bölümünün yapımına başlıyor.
Perge''yi SömürüyorlarTürkiye’nin en fazla ziyaret edilen ören yerlerinin başında yer alan Antalya’nın Aksu bölgesindeki Perge Antik Şehri, caddelere, bulvarlara, turistik tesislerin salonlarına, işyerlerine ve tanınmış markaların ürünlerine isim olarak veriliyor.
İsviçreli Mövenpick son 10 yılın acısını 2 yılda 7 otelle çıkaracak1995 yılında çıktığı Türkiye pazarına 2003’te Levent’te açtığı otelle giren İsviçreli Mövenpick, 2010 yılına kadar 10 otele ulaşacak.
Tabakhanede Sona YaklaşıldıIsparta’da Demirköprü mevkiine 1939 yılında kurulan ve geçen zaman içerisinde şehir merkezinde kalan tabakhanenin taşınmasına Isparta Belediyesi tarafından bulunan formül son aşamaya geldi.
Göztepe İstasyonu için Karşılıklı Açılan Tüneller BuluştuÜçyol-Üçkuyular metrosu inşaat çalışmalarında büyük buluşma yaşandı. Çalışmaların gece –gündüz sürdüğü metro ikinci aşamada, Göztepe İstasyonu için her iki yönden karşılıklı olarak kazılan istasyon tünelleri aynı noktada birleşti. Ulaşımı birinci öncelik olarak belirleyip projelerini buna göre yönlendiren İzmir Büyükşehir Belediyesi, 11 kilometrelik raylı sistem ağını 100 kilometreye ulaştırma hedefi doğrultusunda çalışmalarını hızlı bir tempo ile sürdürüyor.
Efemçukuru''nda kamulaştırmaya onayDanıştay 6''ıncı Dairesi, Bakanlar Kurulu''nun "Yurt savunmasını" gerekçe göstererek İzmir''in Menderes İlçesi''ne bağlı Efemçukuru Köyü''nde, Tüprag Metal Madencilik A.Ş. tarafından işletilecek altın madeni için verdiği acil kamulaştırma kararına karşı, köylülerin yürütmeyi durdurma istemini reddetti. Karar karşısında şoke olan köylüler, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu''na başvuracak. İzmir''in Menderes İlçesi''ne bağlı Efemçukuru Köyü''nde altın çıkartmak isteyen Tüprag Metal Madencilik A.Ş.''nin isteği üzerine Bakanlar Kurulu''nun maden alanı içinde kalan 35 parsel hakkında 10 Aralık 2007 tarihinde aldığı, 3 Ocak 2008''de Resmi Gazete''de yayınlanan ‘Yurt Savunması''nın gerektirdiği hallerde kullanılan acil kamulaştırma kararı hakkında 20 köylü, iptal davası açmıştı. Danıştay kararında, Bakanlar Kurulu''nun verdiği acil kamulaştırma kararında kamu yararı olduğu, hukuka aykırılık bulunmadığı belirtildi.
Tarih: 29 Nisan 2008 Kaynak: Referans
Hükümet, kiralık okul dönemini başlatıyor Hükümet, okul açığını kapatmak için ''kiralık okul'' formülünü hayata geçiriyor. Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, özel sektörün ister kamuya ait ister kendi arazisi üzerinde kiralama garantili okul yapımına imkân verecek tasarının Bakanlar Kurulu''nda imzaya açıldığını bildirdi. Çiçek, "Böylece okulu vatandaş yapacak, yatırımcı yapacak, 49 yıllığına devlet de bunu okul olarak kiralamayı daha baştan garanti etmiş olacak. Böylece bir kısım tasarrufların hem yatırımcı bakımından kârlı bir yatırım olması, öbür taraftan da bu okul sıkıntısının ortadan kaldırılmasıyla ilgili önemli bir modeli Türkiye''nin gündemine getirmiş olacağız." dedi. Bakan Çiçek, Hazine ve belediye arazilerinin yanı sıra bakanlığın da arazi tahsisi yapabileceğini belirtti.
Tarih: 29 Nisan 2008 Kaynak: Zaman
Çardak Havaalanı iç ve dış hatlar terminali 2 yılda hizmete açıldıUlaştırma Bakanı Binali Yıldırım, 2002 yılında yüzde 40''la tasfiye edilen Çardak Havaalanı''nın daha az maliyetle 2 yılda bitirdiklerini söyledi.
Sümerbank’ın binası için 80 yatırımcı kapımdaSümerbank’ın Karaköy Bankalar Caddesi üzerindeki genel müdürlük binasını satın alarak ‘Lush Otel’ yapmak için kollarını sıvayan Simurg Turizm’in Yönetim Kurulu Başkanı Timur Özdemir’in bu projesi için yerli ve yabancı yatırımcılar sıraya girdi.
Mesire yerine alışveriş merkeziTürkiye''nin en gözde turistik bölgelerinde ''Önce yap, sonra izin al'' uygulamasının bir örneği de Marmaris''ten çıktı. Marmaris Ticaret Odası''nın mesire yeri üzerine yapmaya başladığı çok amaçlı tesis, ''ruhsatsız'' olduğu gerekçesiyle mühürlendi. Karar inşaat başladıktan bir yıl sonra geldi. Mesire yeri üzerinde alışveriş merkezleri, kongre merkezi ve botanik bahçesinden olaşacak 2 milyon YTL''lik tesisin yüzde 40 oranında bittiği belirtildi.
Zeytinburnu nakliye ambarları 250 milyon dolara satışa çıktıİstanbul Zeytinburnu''ndaki Nakliye Ambarları Sitesi olarak bilinen S.S. İstanbul Nakliye Ambarları İşletme Kooperatifi''nin (NAKO) arazisi, üzerindeki binalarla birlikte 250 milyon dolar muhammen bedelle satışa çıkarıldı.
Neoliberal kentleşmeHalil Turhanlı''nın "Kent mekânını yeniden örgütlemek" adlı yazısı (28 Mart, Radikal), son dönemdeki çalkantılı siyasi konjonktür içinde geri plana itilen önemli bir konuya temas ediyordu: Mutenalaştırma (gentrification).
Metrobüs hattından 100 milyon Euro''luk usulsüzlük iddiasıMüfettişler, 50 metrobüs, 50 otobüs, metro inşaatı ile reklam alanlarını ihalesiz verilmesinin yaklaşık 100 milyon Euro''luk bir usulsüzlüğe neden olduğunu ileri süren bir rapor hazırladı.
''7 tepe 7 tünel'' projesi binaları çatlatıyorDolmabahçe-Dolapdere-Piyalepaşa-Kağıthane tünel inşaatı devam ederken Okmeydanı''ndan sonra, Kurtuluş''taki evlerde de çatlaklar oluşmaya başladı.
Ortaköy’ün asırlık binaları tek tek butik otel oluyorİstanbul’un en özel lokasyonlarından Ortaköy’e turizmci ilgisi artıyor. Butik otel olmaya uygun çok sayıda tarihi bina bulunan Ortaköy’deki asırlık yapılar otele dönüşüyor. İş adamı Serdar Bilgili, Radisson SAS Bosphorus’un dışında Ortaköy’de 2 otele daha sahip.
Gündoğan''da başkanın 250 bin dolarlık villalarıGündoğan Belediye Başkanı İbrahim Bilgi, turizm imarlı arsasına "Turistik tesis yapacağım" diye izin aldı. Tapuda "apart otel" görünen 19 villayı 250 bin dolardan mesken olarak satışa çıkardı.
Hazır beton üretimi 2008''de yüzde 5 düşerTürkiye Hazır Beton Birliği (THBB) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ayhan Paksoy, 2007 yılında hazır beton üretiminin önceki yıla oranla yüzde 5,13 artış gösterdiğini, ancak inşaatların azalması dolayısıyla 2008''de yüzde 5 oranında düşüş beklendiğini söyledi.
TOKİ''nin yabancıya konut satışı sahil kentlerinden başlıyorAnayasa Mahkemesi''nin yabancılara yönelik mülk satışının durdurulmasına yol açan kararı konusunda yeni mevzuat hazırlıkları sürerken "İspanya Modeli" kapsamında, yabancılara sahil kentlerinde konut ve tatil köyü yapılıp satılmasına ilişkin proje hızla ilerliyor...
''Kentsel bölüşüm''de sıra Zeytinburnu’ndaİstanbul Zeytinburnu’nda amatör takımların lig maçlarını yaptıkları Bozkurt Spor Sahası, Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında yıkılıyor. Mahalleli tepkili.
Deprem riski bulunan sit alanına okul izni verildiFatih Koleji’nin deprem açısından riskli zemin yapısına sahip, eski mezarlık alanı olan Silivri’deki 5 bin 702 metrekarelik arazisinde, dört katlı okul yapmak için yaptığı plan tadilat teklifi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde kabul edildi.
Dev rüz­gar gül­le­ri elek­trik üre­te­cekAy­dın Di­dim’e, Ege Böl­ge­si’nin en bü­yük rüz­gar ener­ji­si san­tra­lı ku­ru­lu­yor. 15 tür­bin­li te­sis, 44 mil­yon Eu­ro’ya mal ola­cak. Ey­lül­de hiz­me­te gi­re­cek. Yıl­da 122 mil­yon ki­lo­vat ener­ji üre­te­cek.
İTO’dan, İzmir’i marka şehir yapma girişimiİzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, EXPO 2015 adaylığı sürecinde kazanılan tecrübe ışığında, İzmir’in marka kent olması için farklı projeler hazırladıklarını açıkladı.
Danıştay’dan tarihi yanlışa ‘dur’ kararıSultanahmet’teki Four Seasons Oteli’nin tarihi Bizans kalıntıları üzerinde sürdürdüğü ek inşaatıyla ilgili olarak Danıştay 6. Daire’den ‘yürütmeyi durdurma’ kararı çıktı.
Cezaevi AB’ye uygun atıkları değil!Türkiye’nin en modern, Avrupa Birliği (AB) standardındaki ilk ve tek hapishanesi olan Silivri Cezaevi’nin, arıtma tesisini çalıştırmadığı, evsel ve sanayi atıklarını hemen yanındaki Kula deresine verdiği iddia edildi.
Ataşehir arazisine 338 milyon YTL teklifEmlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’nın İstanbul-Ataşehir’de kalan son büyük arsa için açtığı ihalede en yüksek teklif, 338 milyon YTL’yle Varyap Varlıbaşlar’dan geldi. İlk tekliflerin 27 Mart’ta alındığı ihaleye 9 inşaat firması katıldı. İhalenin dün gerçekleştirilen nihai pazarlık ve kapalı teklif bölümünde Varyap, 766 milyon YTL toplam satış geliri ve 338 milyon YTL gelir payı teklifiyle ipi göğüsleyen şirket olurken tekliflerin ihale komisyonunda değerlendirildiği açıklandı. 106 bin 735 metrekare konut ve 11 bin 398 metrekare ticaret alanından oluşan arsada 151 bin metrekare konut ve 22 bin 700 metrekare ticari gayrimenkul yapılması planlanıyor.
Tarih: 29 Nisan 2008 Kaynak: Milliyet
Mövenpick, Türkiye’ye yedi otel daha açacakDünyada 62 oteli bulunan Mövenpick Hotels & Resorts’un Başkan ve CEO’su Jean Gabriel Peres, “Türkiye’de Bodrum, İstanbul İzmir olmak üzere 3 otelimiz var. 2010 yılına kadar Ankara’da Varan grubuyla anlaştık bir otel yapacağız. 10 yıl içinde İstanbul, Antalya ve belki Kayseri’de otel açacağız. 10 yıl içinde Türkiye’deki otel sayımızı 10’a çıkaracağız” dedi. Mövenpick İstanbul otelinin performansından çok memnun olduklarını kaydeden Peres, geçen yıl 45 milyon dolar ciro yaptıklarını bildirdi. Peres, Mövenpick Hotels & Resorts’un yapım aşamasında olan toplam 30 projesiyle birlikte 2010 yılı itibariyle dünya çapındaki otel ve resort sayısını 100’e çıkarma hedefinin bulunduğunu kaydetti. Peres, “Türkiye’nin 40 milyon turist almaması için hiçbir neden yok. Misafirperverliğiniz sizin için büyük bir avantaj” dedi.
Tarih: 29 Nisan 2008 Kaynak: Milliyet
Limak, Sabiha Gökçen’e indi şimdi ‘otoyol’a hazırlanıyorSabiha Gökçen ihalesini kazanan Limak yeni projelere 2.5 milyar dolar ayırdı. İstanbul - İzmir otoyolu projesini takibe alan şirket otoyol özelleştirmelerine Avustralyalılarla girecek.
Eczacıbaşı, Burgbad’ı aldıEczacıbaşı, son 1.5 yıl içinde üç küresel markayı bünyesine kattı. Engers ile Villeroy&Boch’un karo bölümünü alan Eczacıbaşı şimdi de lüks banyo mobilyaları markası Burgbad’ı aldı.
''İstanbul Boğazı Trafik Kontrol Merkezi'' devrede"Ideal Teknoloji" ve "i-marine" firmalarının geliştirdiği İstanbul Boğazı ve Kuzey Marmara''da deniz trafiğini 7 gün 24 saat kontrol altında tutacak "İstanbul Boğazı Yerel Trafik Kontrol Merkezi" İDO Karaköy İskelesinde devreye alındı.
İstanbul parsel parsel satılıyorMecidiyeköy Ali Sami Yen Stadı''nın yanındaki 24 dönümlük likör fabrikasının, Zincirlikuyu''daki Karayolları 17. Bölge Müdürlüğü''nün, Levent''teki İETT Garajı''nın satışlarının ardından Göztepe''deki Devlet Malzeme Ofisi (DMO) ve Paşabahçe Beykoz Fabrikası da yakında satışa çıkacak.
Büyük vurgunİçişleri Bakanlığı müfettişlerinin tespitleri sonucu başlatılan soruşturmada İETT (vekil) Genel Müdürü Mehmet Öztürk başta olmak üzere kurumun üst düzey yöneticilerinin ifadeleri alınıyor.
Pamukkale’de İstikamet Şaşmasın!Mimarlar Odası Denizli Şubesi Başkanı Süleyman Boz, UNESCO (Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu)''nun "yeterlilik" kararı ve yargıya intikal eden son kurul kararlarının değiştirilmesi girişimlerine yönelik olarak kaleme aldığı “Pamukkale’de İstikamet Şaşmasın!” başlıklı yazısında şu ifadelere yer verdi...
Takvim
<<Nisan 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.