Haberler

30 Mayıs 2006, Salı

Thom Mayne’den “Red Robe, Varlık ve Deri” ÜzerineThom Mayne’den “Red Robe, Varlık ve Deri” Üzerine“Mimarlığın sınırları devasadır. Meslek hayatımın en başından bu yana mimarlığın beni en çok etkileyen yönü zenginliği, çeşitliliği ve sınırsız bilgisidir.” ARKIMEET’in 15. konuğu, Pritzker’in geçen seneki sahibi Thom Mayne, kendisini dinleyen 750 kişiye böyle seslenerek konuşmasına başladı. Pritzker Jürisi tarafından ödüle layık görüldüğünde değişime olan tutkusu ve isyankar tutumu vurgulanan Thom Mayne, konferansında işlerini ve Morphosis’in çalışma metodlarını biçimlendiren fikirleri İstanbullu mimarlara anlattı. Haberin Devamı
TOKİ, İstanbul''da 3 bin 500 konut satacakTOKİ, İstanbul''da 3 bin 500 konut satacakBaşbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) 6 bin 668 konutun inşa edildiği İstanbul Halkalı''da 2 bin 480, bin 356 konutun yapıldığı Gaziosmanpaşa''da bin 20 olmak üzere toplam 3 bin 500 konutu satışa çıkardı.
Pritzker Mimarlık Ödülü Rocha''nınPritzker Mimarlık Ödülü Rocha''nınDünyanın en prestijli mimarlık ödüllerinden sayılan Pritzker Mimarlık Ödülü''nün bu yılki sahibi Paulo Mendes da Rocha, ödülünü İstanbul''da bugün düzenlenecek törenle alacak.
Türkiye Finans Katılım Bankası Dış Cephelerini Meridyen Yapı’ya Emanet EttiTürkiye Finans Katılım Bankası Dış Cephelerini Meridyen Yapı’ya Emanet EttiTürkiye Finans Katılım Bankası A.Ş ülke genelinde başlattığı, yeni şube atağı ve eski şubelerinin renovasyonu kapsamında dış cephe konseptinde compact laminat giydirme cephe sistemi ve bu konuda tek ihtisas firması olan Meridyen Yapı ile anlaştı.
Brezilyalı Paulo Mendes da Rocha 2006 Pritzker Mimarlık Ödülü’nün Sahibi OlduBrezilyalı Paulo Mendes da Rocha 2006 Pritzker Mimarlık Ödülü’nün Sahibi OlduPaulo Mendes da Rocha, 2006 yılı Pritzker Mimarlık Ödülü’nü almaya hak kazandı. Bu ödülü 1988 yılında alan ilk Brezilyalı mimar Oscar Niemeyer’in ardından, 78 yaşındaki mimar Brezilya’dan ödülü alan ikinci mimar oldu. Mimari alanda dünyanın en prestijli ve önemli ödülü olarak kabul edilen Pritzker Mimarlık Ödülü resmi seremonisi 30 Mayıs 2006 tarihinde İstanbul Dolmabahçe Sarayı’nda yapılacak.
Kanyon bugün açılıyorKanyon bugün açılıyorEczacıbaşı ve İş GYO''nun Levent''te inşa ettiği Kanyon alışveriş merkezi kapılarını bugün açıyor. İçinde metro istasyonu bulunan Kanyon alışveriş merkezinde 160 mağaza ve 179 konut yer alıyor
Mimarlar Odası Denizli Şubesi Behruz Çinici’yi Konuk EttiMimarlar Odası Denizli Şubesi Behruz Çinici’yi Konuk EttiMimarlar Odası Denizli Şubesi, Türkiye’nin önemli mimarlarından Behruz Çinici’yi konuk ederek “Ülkemiz Mimarlığı, İbadet Yapıları, TBMM Cami ve Kentlerimizin Bu günkü Durumu” konulu söyleşi ile Denizlili mimarlarla buluşturdu.
RAF Ürün Dergisi Mayıs Sayısı ÇıktıRAF Ürün Dergisi Mayıs Sayısı ÇıktıArkitera Mimarlık Merkezi tarafından iki ayda bir yayınlanan ve Türkiye’nin ilk ürün dergisi olma özelliği taşıyan RAF’ın Mayıs sayısının kapak tasarımını mimar Nevzat Sayın yaptı. “Rorschach” isimli kapak tasarımında 1920’li yıllarda İsveçli Psikiyatrist Hermann Rorschach tarafından geliştirilmiş olan karakter analiz testinden esinlenen Sayın, kapak tasarımının, günümüz mimarlığının bu testlerdeki gibi oldukça yoruma açık ve bağlamsız olarak sürdürülmesinin eleştirisi olduğunu söyledi.
Pritzker Mimarlık Ödülü bu yıl Türkiye''de veriliyorPritzker Mimarlık Ödülü bu yıl Türkiye''de veriliyor"Mimarlığın Nobel''i" olarak adlandırılan Pritzker Mimarlık Ödülü bu yıl ülkemizde veriliyor. 30 Mayıs''ta Dolmabahçe Sarayı''nda düzenlenecek törende, Brezilyalı mimar Paolo Mendes da Rocha ödülünü Başbakan Erdoğan''dan alacak.
Galataport için bir senaryo önerisi: ‘Project MUTEN İstanbul’Galataport için bir senaryo önerisi: ‘Project MUTEN İstanbul’Garanti Galeri (GG), 30 Mayıs - 22 Temmuz 2006 tarihleri arasında KOL/MAC: Project MUTEN* İstanbul başlıklı sergiye evsahipliği yapacak.
ARKIMEET: Morphosis - Thom Mayne KonferansıARKIMEET: Morphosis - Thom Mayne KonferansıPritzker ödüllü mimar Thom Mayne, Arkitera Mimarlık Merkezi’nin organizasyonuyla, 29 Mayıs 2006 Pazartesi günü İTÜ Maçka G Anfisi’nde bir konferans gerçekleştirecek.
Katar''ın en yüksek binasını 2 Türk mimar dikecekKatar''ın en yüksek binasını 2 Türk mimar dikecekKatar''ın en yüksek binası Doha Trade Center iki Türk mimar, Murat Kader ve Sema Eser Özsaruhan''ın elinden çıkacak. 130 milyon dolarlık merkez daha verimli olarak kullanılması için ''uçmaya hazır sinek'' şeklinde tasarlandı. Doha Trade Center adını taşıyan 61 katlı bu bina tamamlandığında Katar''ın en yüksek binası olacak. Bina, tasarımı sayesinde 2 ayrı kulenin tüm ihtiyaçlarını tek bir merkezden karşılayacak. Bu sayede iki ayrı kule için farklı idari alanlar yapılmasına gerek kalmıyor. Bu da 130 milyon dolara mal olması beklenen merkezin kiralanabilir alanının hacmini ve merkezin sahibinin gelirini artırıyor.
Tarih: 28 Mayıs 2006 Kaynak: Sabah
Kızyakup Kent Parkı Kentsel Tasarım ve Mimari Proje Yarışması SonuçlandıGeçtiğimiz Şubat ayında açılan, jüri üyeliğini Aykut Karaman, Neslihan Dostoğlu, Feride Önal, Bünyamin Derman, Belemir Güzer’in yaptığı Kızyakup Kent Parkı Kentsel Tasarım ve Mimari Proje Yarışması 30 Mayıs 2006 Salı günü sonuçlandı.
Tasarımını Tabanlıoğlu - Jerde- Arup Ortaklığının Gerçekleştirdiği Kanyon Alışveriş Merkezi AçılıyorBeşiktaş, Şişli ve Levent’in kesiştiği İstanbul’un en merkezi noktalarından birinde inşa edilen ve Avrupa’nın en büyük inşaat projelerinden biri olan Kanyon Projesi Tabanlıoğlu, Jerde ve Arup firmalarının imzasını taşıyor. Eczacıbaşı Topluluğu -İş GYO ortaklığıyla, konut, alışveriş ve iş merkezi olarak, 200 milyon dolarlık yatırımla gerçekleştirilen Levent Kanyon, 30 Mayıs 2006 tarihinde açılacak.
Katılmadığına yanma, katıl!Apple IMC Pazarlama Müdürü Mustafa İçil, bu yıl profesyonellere de açılan iCan''le ilgili olarak "Evinde dijital fotoğraf makinesi olan herkes, çektiği bir fotoğrafla bile yarışmaya katılabiliyor. Sınırımız yok" diyor.
OGS az da olsa işe yaradıBoğaz köprülerindeki otomatik geçiş sistemi (OGS) Boğaz''daki trafiği kuzeye kaydırmakla kalmadı, iki yaka arası trafik sorununun turnikeleri şehir dışına kaydırmakla aşılamayacağını da gösterdi. Karayolları Genel Müdürlüğü ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi''nden alınan bilgilere göre, OGS sonrası Boğaziçi Köprüsü''ndeki trafikte kısmi rahatlatma yaşandı. Boğaziçi Köprüsü üzerinden geçen araçların yol süresi kısaldı. Boğaziçi Köprüsü''nde araç sayısı yüzde 11 azaldı, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü''ndeki trafikse yüzde 10 arttı. Boğaziçi Köprüsü''nden geçen özel otomobillerin oranı yüzde 23 artarken (274 bin 33 araç), servis araçları ve kamyonetler içinde yaklaşık 400 bin kişi Fatih Sultan Mehmet Köprüsü''ne yöneldi.
Korfmann''ın yerine PernickaTruva kazılarının ''babası'' Prof. Dr. Manfred Osman Korfmann''ın yerine Tübingen Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ernst Pernicka getirildi. Prof. Dr. Pernicka, "Korfmann''ın Truva ile ilgili başlattığı bilimsel çalışmaları tamamlayıp sonuçlarını yayımlamayı hedefliyorum" dedi. Truva''daki kazı çalışmalarına uzun yıllar başkanlık yapan Prof. Dr. Manfred Osman Korfmann, geçen ağustos ayında ölmüştü.
Tarih: 30 Mayıs 2006 Kaynak: Radikal
Berlin''deki gar açılışı ve bizim ''demir ağlar''ımızBerlin''in yeni istasyon binası, havaalanı terminallerinden daha donanımlı, daha eğlenceli. Katların balkonlarından bakanlar, hem trenleri hem birbirlerini görüyorlar, hem de alışveriş merkezi düzenindeki dükkânlardan herçeşit alışverişi yapıyorlar.
Yedi katlı binada çökme tehlikesiDiyarbakır’da yaptırılan bir hastane inşaatının yanında bulunan bir bina, çökme tehlikesi olduğu gerekçesiyle boşaltıldı. Huzurevleri semtinde bulunan 7 katlı Bayram Apartmanı, bitişiğinde bir firma tarafından yapılan kazı çalışması sırasında temelinde meydana gelen çökme nedeniyle yıkılma tehlikesine karşı tedbiren boşaltıldı.
Müze soygununda müdüre gözaltıUşak Arkeoloji Müzesi’nde bulunan Karun Hazineleri’ndeki değerli eserlerin sahtesiyle değiştirildiği veya çalındığı iddiasıyla yürütülen çalışma kapsamında Müze Müdürü Kazım Akbıyıkoğlu başta olmak üzere 4 ayrı ilde 9 kişi gözaltına alındı.
Deprem Dede faktörü...Akıllı evlerin en önemli özelliklerinden biri, her şiddette depreme dayanıklı olmaları. Birkaç sitede aldığım bilgilere göre 15 şiddetinde depremlere dayalı meskenler bile yapılmış, fakat gezegenimizde 15 şiddetinde deprem olasılığı yok.
Paranız varsa bir İstanbul daha varİnşaat şirketleri sadece düşlerde görülebilen İstanbul özellikleriyle binalarını satmaya çalışıyor
Köprülere deprem takviyesiİstanbul''da 1. Boğaz Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ile eski ve yeni Haliç Köprülerinin de dahil olduğu 11 viyadük ve köprünün sismik takviye çalışmalarına bugün başlanıyor. Karayolları Genel Müdürlüğü''nden yapılan açıklamaya göre, proje bugün 18.00''de Başbakan Tayyip Erdoğan ile Bayındırlık ve İskân Bakanı Faruk Özak''ın katılımıyla başlatılacak. Açıklamada, bu projenin ve devam eden aynı amaçlı çalışmaların 2008''de tamamlanmasıyla, İstanbul''un karayolu ulaşımı deprem sonrasındaki şartlar itibarıyla gerekli güvenceye kavuşturulacağı ve ana yollar üzerindeki trafiğin kesintiye uğramaksızın akışının sağlanacağı kaydedildi.
Tarih: 30 Mayıs 2006 Kaynak: Cumhuriyet
Hazine arazileri imarlı satılacakBakan Unakıtan, imarsız Hazine arazilerinin çok düşük fiyatlarla satın alındığını, sonra imar çıkarılarak Hazine''nin büyük kayba uğratıldığını söyledi. Araziler için imar çalışmaları başlatıldı.
İstanbul Heyecan VeriyorDünyanın en prestijli mimarlık ödüllerinden sayılan Pritzker Mimarlık Ödülü’nün bu yılki sahibi Paulo Mendes da Rocha, ödülünü İstanbul’da alacak. Ödüle ilişkin Hyatt Regency Oteli’nde düzenlenen basın toplantısına Mendes da Rocha, Pritzker Mimarlık Ödülü’nü veren Hyatt Vakfı Başkanı Thomas J. Pritzker, Pritzker Ödülü Direktörü Martha Thorne ve Jüri Başkanı Lord Palumbo katıldı.
Cazibe merkezleri kuruluyorDPT, potansiyeli yüksek 7-8 yeri cazibe merkezi yapmak üzere çalışmalarını hızlandırdı. Bu bölgeler büyük şehirlere göçü önleyecek tampon görevi üstlenecek.
İstanbul’da Müzik Müzesi AçılıyorDün Harbiye’deki Askeri Müze ve Kültür Sitesi’nde Uluslararası Müzik Kongresi’nin açılış töreni yapıldı ve çalışmalar başladı. Kongre 31 Mayıs 2006 akşamına kadar sürecek. Kongreyi, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Bilkent Üniversitesi birlikte düzenledi.
Herkes Kent Uzmanıdır!Türk Dil Kurumu''nun Türkçe Sözlük''ünde uzman; ''belli bir işte, belli bir konuda bilgi, görüş ve becerisi çok olan kimse'' olarak tanımlanmaktadır. Bu tanıma göre bir konuda uzman olabilmek için demek ki, o konu hakkındaki bilginizin, görüşünüzün ve becerinizin çok olması gerekmektedir.
TOKİ Evlerine Haç RötuşuTOKİ''nin Ankara''da yapacağı Turkuaz Vadisi konutlarının projesi ortalığı karıştırdı. Konutların broşürlerinde çatı katındaki terasın haç şeklinde planlanmasına vatandaşlar ilginç bir biçimde tepki gösterdi. TOKİ yetkilileri derhal devreye girerek projede terasın şeklini haçtan T harfine dönüştürdü.
Serik Belediyesi Proje Yarışması SonuçlandıSerik Belediyesi Belediye Hizmet Binası ve Kültür Merkezi Mimari Proje Yarışması sonuçlandı. Jüri kararına göre birincilik ödülünü Alper Öden ve Ali Özer’in ekibi ikincilik ödülünü Selda Ergin, Deniz Dokgöz, Ferhat Hacıalibeyoğlu ve Orhan Ersan’dan oluşan ekip ve üçüncülük ödülünü de Fırat Çalışır aldı.
İmarsız Hazine Arazilerinin Satışı "Rant Sağlandığı" Gerekçesiyle DurdurulduYatırımcıların plan geçirterek büyük rantlar elde ettiği imarsız Hazine arazilerinin satışı, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan tarafından ikinci bir emre kadar durduruldu.
Urartu Gözlem Evi siliniyorVan''ın burnunun dibinde eşsiz ''''Urartu Gözlem Evi'''' nde kaçak kazıların yoğunlaşmasına karşın Kültür ve Turizm Bakanlığı bilimsel kazıya izin vermedi. Eşsiz bir tarihsel miras göz göre göre yok ediliyor.
6 milyar dolarlık iş yaptı, Moskova''ya veda etti18 yıldan bu yana Enka''nın Rusya''daki operasyonunu yöneten Murat Gülmezoğlu, bu dönemde 6.3 milyar dolarlık 150 projeye imza attı.
Safranbolu Evleri Turistlerin GözdesiKarabük’ün UNESCO’nun Dünya Miras Kentleri Listesi’ndeki tarihi konaklarıyla ünlü Safranbolu ilçesinde, bu yılın 5 ayında yerli ve yabancı 36 bin 542 turist konakladı, yaklaşık 60 bin kişi günübirlik gezdi. Türk kent kültürünün yaşayan önemli yapı taşlarından Safranbolu’da yaklaşık 2 bin konak, yerli turistlerin yanı sıra ABD, Japonya, Yunanistan, Almanya, Fransa, Kanada, Güney Kore, Yeni Zelanda ve İsrail gibi ülkelerden gelen turistlerin akınına uğruyor. Safranbolu’da, 1996’da 41 bin 773, 1997’de 44 bin 877, 1998’de 50 bin 30, 1999’da 52 bin 453, 2000’de 63 bin 187, 2001’de 64 bin 818, 2002’de 69 bin 383, 2003’te 85 bin 53, 2004’te 92 bin 95, 2005’te 97 bin 236 ve bu yılın 5 ayında 36 bin 542 olmak üzere 697 bin 447 yerli ve yabancı turist konakladı. İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Şahin, orijinal haliyle korunan eserlerin, Safranbolu’yu “açık hava müzesi” haline getirdiğini söyledi. Safranbolu evlerinin büyük kültür birikiminin, maddi zenginliğin ve yüksek düzeyde ustalığın ürünü olduğunu anlatan Şahin, ilçeye gelen turistlerin, tarihi mirasın içinde adeta zamanda yolculuk yaptıklarını söyledi.
Tarih: 29 Mayıs 2006 Kaynak: Türkiye
Pritzker’li Mimar İstanbul’daEn prestijli mimarlık ödülü Pritzker’in Dolmabahçe Sarayı’nda yapılacak ödül töreni vesilesiyle İstanbul, dünyaca ünlü mimarları ağırlayacak. Daha önce Zaha Hadid, Rem Koolhaas, Sir Norman Foster gibi isimlere verilen Pritzker’in bu yılki sahibi Brezilyalı mimar Paulo Mendes da Rocha, ödülünü yarın Dolmabahçe Sarayı’ndaki törende alacak. Hyaat Vakfı’nın katkılarıyla düzenlenecek Pritzker töreninden bir gün önce, ödülün geçen yılki sahibi Amerikalı mimar Thom Mayne Arkitera Mimarlık Merkezi’nin düzenlediği Arkimeet Konferansları’nın konuğu olacak. Mayne’ın konferansı 19.00’da İTÜ Maçka G Anfisi’nde. Rocha ise 31 Mayıs saat 19.30’da Aya İrini Müzesi’nde deneyimlerini İstanbullu meslektaşlarıyla paylaşacak. Tasarımlarında risk almaktan çekinmeyen Rocha, kariyeri boyunca kamusal alandan kentsel planlamaya kadar uzanan konut kompleksleri, kilise, müzeler, spor alanları gibi geniş yapı çeşitliliği sunan işlere imza attı. Mimarın en tanınmış yapısı ise Sao Paulo’daki Brezilya Heykel Müzesi. 30 yıllık kariyerine 25 farklı mimarlık ödülü, sayısız onur ödülü sığdıran Mayne, Kaliforniyalı avangard tasarım ofisi Morphosis’in kurucularından.
Tarih: 29 Mayıs 2006 Kaynak: Türkiye
Belediyeler izinsiz arazi satamayacakYatırımcıların plan geçirterek büyük rantlar elde ettiği imarsız Hazine arazilerinin satışı, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan tarafından ikinci bir emre kadar durduruldu.
Dilovası’nda kirlilik araştırmasıKocaeli’nin Gebze ilçesi Dilovası beldesinde kansere neden olduğu ileri sürülen kirliliğin araştırılması amacıyla oluşturulan Meclis Komisyonu çalışmalarını sürdürüyor.
Odası 5 milyon dolara otelİstanbul Kuruçeşme''deki Muhsinzade Yalısı butik otel olarak haftaya açılacak. Sahibi Ahu Aysal 11 odalı otele 55 milyon dolar yatırdı. Deniz gören süitlerin geceliği 2 bin 700 Euro. Otelde şarapla masaj terapisi de var.
Alaçatı suyun gücünü keşfettiAlaçatı''da iki kilometrlik kanal açılarak çevresine yerleşim birimleri kurulması projesinde ilk etap tamamlandı. Kanala su verilirken konutlar metrekaresi 1500-1700 avrodan satıldı.
Ranta Maliye freniİmar planı bulunmayan Hazine arazilerinin satışı Maliye Bakanı Unakıtan tarafından durduruldu.
Alibeyköylüler: İlçe olmak istiyoruzYaklaşık 200 bin nüfusu olan Alibeyköy semti, ilçe olmak istiyor. Semt sakinleri ilçe olmadıkları için güvenlik birimlerinin, kamu merkezlerinin yeterli olmadığına dikkat çekiyor. Alibeyköylüler, Başbakan Tayyip Erdoğan''ın, İstanbul''da ilçe yapılacak 17 yer içinde ilk Alibeyköy''ü telaffuz ettiğini hatırlatarak, sözün yerine getirilmesini bekliyor. Yıllarca gecekondulaşma, sel baskınlarıyla adı anılan Eyüp''e bağlı Alibeyköy''de son yıllarda önemli bir değişim yaşanıyor. İstanbul''un merkezinde bulunan ve E-5, E-6 karayollarına yakın semtte, gayrimenkul ve arsa değerlerinde çok büyük artış oldu. Alibeyköylüler Birliği Dayanışma Derneği 19 Mayıs''ta Tevfik Aydeniz Kapalı Spor Salonu''nda bir gençlik şöleni düzenleyerek, ilçe olma çalışmalarına hız verecek. Dernek Başkanı Selmani Farisi Çağlar, Alibeyköy''ün 1967 yılında belde belediyesi olduğunu, bu hakkın 1980 sonrasında elinden alındığını hatırlattı.
Tarih: 29 Mayıs 2006 Kaynak: Radikal
Bodrum iskeleden görünmüyorBodrum''da önüne gelen denize 10''ar, 20''şer metre arayla iskele kurmuş! Gündüz ''beach club'' olarak kullanılan, geceleri de ''restoran-bar''a dönüştürülerek ''para basan'' 300 iskele var, bunların 230''u kaçak... Sadece Torba''da iki ayda 14 iskele yapılmış.
Büyükşehir Belediyesi İstanbul’un sualtı güzelliklerini gün yüzüne çıkarıyorİstanbul Büyükşehir Belediyesi, "İstanbul''un Sualtı Yaşam Projesi" ile şehrin sualtını gün yüzüne çıkarıyor.
Erdoğan: TOKİ 700 bin kişiye istihdam sağlıyorBaşbakan Tayyip Erdoğan, TOKİ’nin yürüttüğü projelerde 700 bin kişiye istihdam alanı yarattığını söyledi. Başbakan Erdoğan, Manisa’da Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından yaptırılan 416 konutun anahtar teslimi ve 544 konutun da temel atma törenlerine katıldı.
Hazine Arazilerini Satmayın Rantı Kimseye Yedirmeyinİmarsız Hazine arazilerinin satışı, ikinci bir emre kadar durduruldu. Bu amaçla, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan imzasıyla Valiliklere yazı gönderildi.
İhale yapıldı, Yeşil Türbe’nin restorasyonu nihayet başlıyorOsmanlı padişahlarından Yıldırım Bayezid’in oğlu Çelebi Sultan Mehmed tarafından 1421 yılında Bursa’da yaptırılan Yeşil Türbe’nin restorasyonu nihayet başlıyor.
Ev almaya vergi kolaylığı geliyor, faizler yüzde 5 daha ucuzlayacakHalk arasında ‘mortgage yasası’ olarak bilinen kira öder gibi ev sahibi olma yolunu açan Konut Finansmanı Yasa Tasarısı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülerek Meclis Genel Kurulu’na gönderildi.
''İnşaatçılar vergi rekortmeni olacak''Torunlar Grubu Başkanı Aziz Torun, TMSF''den aldıkları Esentepe''deki arsada 44 katlı iş merkezi, otel ve rezidans projesine başlayacaklarını söylerken, 2006 ve 2007 yıllarında inşaatçıların vergi rekortmeni olacağını belirtiyor.
Şimdi Evde Havuz Modası VarDeniz kıyısında oturmayanlar, büyük şehrilerde yaşayanlar çoğunlukla bir havuza üye oluyor. Gittikçe yaygınlaşan bir eğilim de eve havuz yaptırmak. Havuz denince, birçok seçenek var. İster prefabrik, ister betonarme. Form deseniz, sonsuz... Biz de havuz seçimlerinden, yapım aşamasına kadar pek çok konuyu Yap-Tes Yüzme Havuzları Yönetim Kurulu Başkanı Ali Akgün ile konuştuk.
Unakıtan''ın Villası için Proje Tamam, Sıra OnaydaÇamlıca''daki biri kaçak iki villasını yaptıran Maliye Bakanı Kemal Unakıtan''ın, üç villalık yeni projesi İstanbul 3 No''lu Koruma Kurulu''nca onaylanıp, Üsküdar Belediyesi''ne gönderildi. Yeni projeye göre kısmi deniz manzaralı villaların etrafı duvarlarla çevrilecek.
1.5 milyon dolara golf sahası çizecekAvrupa''nın yıldız golf oyuncusu Faldo, Antalya''daki Cornelia Golf Resort''un golf sahasının mimarlığını üstlendi. Faldo, sahayı 1.5 milyon avroya çizecek.
Aliağa''daki cüruf mahkemelik olacakYıllardır İzmir''in Aliağa ilçesinde ruhsatsız çalışan beş demir çelik fabrikasından çıkan cürufların oluşturduğu ''dağlar'', tarım ve orman alanlarının yerini aldı. Bölgede yaşayanlar ise kanserden ölen yakınları için dava açmaya hazırlanıyor.
Mortgage İşsizliği FrenleyecekSermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Doğan Cansızlar, mortgage (tutsat) uygulamasının yeni iş sahaları açacağını söyledi. Cansızlar, “Gayrimenkul Piyasasında Yeni Perspektifler” konulu sempozyumun açılışında yaptığı konuşmada, mortgage ile ilgili tasarının Plan Bütçe Komisyonu’ndan geçtiğini, birkaç haftaya kadar Meclis Genel Kurulu’nda ele alınabileceğini kaydetti.
İstanbul''un 5 Yüzüİstiklal Caddesi''-nin taşları yenileniyor. Eleştirilere maruz kalan Çin malı granitler bugünlerde Türk granitleriyle yer değiştiriyor.
Sokağın yüzü sonsuzdur, bir de sokak yüzsüzdürSokakta varolurken dikkat edilmesi gereken şeyler vardır; insanların birbirini kıskanmasından dolayı başına gelebilecek saçmalıklar gibi. Bir insan bir insanı kıskanır mesela bu normal bir durumdur, ama platform sokak olunca bazı şeyleri ciddi boyutta yaşamak durumunda kalabilirsin.
''Yabancılara yer satmayın''Altınoluk beldesinin CHP''li Belediye Başkanı İsmail Aynur, belde halkına ''Yabancıya yer satmayın'' çağrısı yaptı. İskele Mahallesi''ndeki Çınaraltı Çay Bahçesi''nde dün halk toplantısı düzenleyen Aynur, emlakçılardan ve arazi sahiplerinden yabancılara yer satmamasını istedi.
Tasarım harikası sokaklarEv sahipliğini Şişli Belediyesi Başkanı Mustafa Sarıgül''ün yaptığı, küratörlüğünü Kesibe Karaosmanoğlu''nun üstlendiği ''Street Design Week'', Nişantaşı sokaklarını şenlendirdi. Dünyanın ünlü metropollerinde de benzerleri yapılan ''sokak buluşmaları'', hem tasarım dünyasının genç yıldızlarının ortaya çıkmasını, hem de ünlü tasarımcıların eserleriyle kentlerin çekim merkezi haline gelmesini sağlıyor. Açık tasarım haftası etkinliğine, alanında isim yapmış 100''ü aşkın tasarımcının yanı sıra, çok sayıda genç yetenek katılıyor. Pazar gecesi sona erecek etkinliğe, dekorasyon dergisi Maison Française de, dergi satılan bir moboyu ''dönüştürerek'' katıldı. Nişantaşı''nın en işlek caddesinde 4 metrekarelik küçük bir ev tasarlayan dergi, dekorasyonda yeni trend olan kuralsızlığı da sokağa yansıtmış oldu.
Tarih: 27 Mayıs 2006 Kaynak: Radikal
Türkiye''de Yeni İspanya Olma Potansiyeli Varİngiliz The Times gazetesi, son sayısında, Türkiye''nin yabancı emlak alıcıları için en çekici pazarlardan biri olduğu belirtilerek, "Türkiye''nin yeni İspanya olma potansiyeli var" görüşüne yer verildi.İngilizlerin giderek artan sayıda Türkiye''de emlak aldığını belirten The Times, "Avrupa ile Asya arasında geleneksel köprü olan Türkiye, son yıllarda yurtdışında emlak alıcıları için en popüler pazarlardan biri oldu" diye yazdı.
Takvim
<<Mayıs 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.