Haberler

30 Mayıs 2008, Cuma

İstanbul, Yenikapı Transfer Noktası’ndan Önce ve Sonraİstanbul, Yenikapı Transfer Noktası’ndan Önce ve SonraMarmaray inşaatının tamamlanmasıyla önemli değişimler geçirerek İstanbul’un ulaşım ağlarının birleştiği en yoğun nokta olması öngörülen “Yenikapı Transfer Noktası”, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti uygulamaları bağlamında düzenlenen açık masa toplantısında tartışıldı. Toplantı, aynı zamanda Bilgi Üniversitesi Mimari Tasarım Yüksek Lisans Programı ve Milano Politeknik öğrencilerinin dönem projesi olarak çalıştığı “Yenikapı Transfer Noktası Sergisi”nin açılışı olma özelliğini de taşıyor. Haberin Devamı
Zeugma mozaikleri son anda kurtarıldıZeugma mozaikleri son anda kurtarıldıParis’te bulunan Zeugma mozaiklerinin satışı, Kültür Ve Turizm Bakanlığı’nın müdahalesi ile durduruldu.
Yakutiye''nin kentsel dönüşüme gücü yetmezYakutiye''nin kentsel dönüşüme gücü yetmezErzurum Yakutiye Belediye Başkanı Fahrettin Atınç, Kentsel Dönüşüm Projesi gerçekleştirilmesinin çok da kolay olmadığını belirterek, Hasanibasri Mahallesi''nden başlayan proje kapsamında modern konutların yanı sıra 25 metre genişliğinde ve 1000 metre uzunluğunda yol açma çalışmasına başladıklarını söyledi.
''Yık, yoksa biz yıkacağız''''Yık, yoksa biz yıkacağız''Türkiye Denizcilik İşletmeleri, Kordon''daki seyir teraslarını yıkması için Büyükşehir Belediyesi''ne rest çekti.
Adım atacak yer kalmadı!Adım atacak yer kalmadı!Ankara''nın kalbi olan Kızılay''ın kültür-sanat yaşamında önemli bir yere sahip sokakları ve caddeleri büyük bir değişim geçiriyor.
Işık, ses ve su gösterileriyle İstanbul''un Fethi''ne yolculukIşık, ses ve su gösterileriyle İstanbul''un Fethi''ne yolculukİstanbul’un Fethi’nin 555. yıldönümü, Büyükşehir’in Haliç’te düzenlediği muhteşem su, ışık, ses ve görüntü gösterileriyle kutlandı.
Bodrum’da kaygılı günlerBodrum’da kaygılı günlerBölgedeki iş adamları, ilçenin yeni yapılaşmalara kurban edilmek istendiğini düşünüyor. BESİAD üyeleri, Turizm Bakanı Günay''ın Bodrum ziyaretinde sivil toplum örgütlerinden ''kaçırıldığını'' ileri sürüyor.
Alaçatı''da konut fiyatları tavan yaptıAlaçatı''da konut fiyatları tavan yaptıSörf turizmi ve taş mimarisiyle son yılların gözde turizm beldesi haline gelen Çeşme ilçesine bağlı Alaçatı''da, butik otellerde gecelik konaklama bedeli 350, sezonluk yazlık konut kirası 10 bin, satılık lüks yazlıkların fiyatı 1.5 milyon YTL''ye ulaştı.
ABD''den hızlı yapılaşıyoruz yalıtımda 25 adım gerideyizABD''den hızlı yapılaşıyoruz yalıtımda 25 adım gerideyizTürkiye''de yapılaşmanın artmasına karşın yalıtım sektörünün aynı hızla büyümediğini dile getiren Özpor''un patronu Özal, Türkiye''de kişi başına kullanılan yalıtım malzemesinin 0.04 metreküp olduğunu söyledi.
Bin 830 villalık Tepekent''i üçlü kararname ile kurtardıBin 830 villalık Tepekent''i üçlü kararname ile kurtardı1995''te kurulan Tepekent''in plan değişiklikleriyle sekteye uğrayan inşası tamamlandı. Bin 830 villalık kentin bugünkü Kooperatifler Birliği Başkanı Bilek, tapuların dağıtılmaya başlandığını söyledi.
Piza Kulesi artık eğilmiyorPiza Kulesi artık eğilmiyorİtalya’da ünlü Piza kulesindeki eğim artışı sorunu sona erdi. Prof. Jamiolkowski: Öngörülerimiz gerçekleşti. Artık en az 300 yıl rahatız.
Nükleer: Temizlemesi, kurmasından beter!Nükleer: Temizlemesi, kurmasından beter!İngiltere’de büyük bölümü içerdikleri radyoaktif atıklar yüzünden "çok tehlikeli" olarak nitelenen nükleer tesislerin temizlenmesinin bedelinin 73 milyar sterline yükseldiği açıklandı.
Görenlere bulmaca çözdüren yangın merdiveniGörenlere bulmaca çözdüren yangın merdiveniTrabzon''un Akçaabat ilçesinde çift daireli 5 katlı bir binaya yaptırılan yangın merdiveni, görünümü kadar, yapım şekliyle de dikkat çekiyor.
“Bak Oğlum Burası Eskiden Sinemaydı”“Bak Oğlum Burası Eskiden Sinemaydı”16 Mayıs 2008 tarihinden itibaren Kılıçoğlu Sineması’nın faaliyetine son verildi! Her türlü konuşma, tartışma, bir araya gelme, eyleme, inisiyatif oluşturma çabalarına rağmen elinizde kalan donup kalakalma, yerinde yeller esme, öfke. Kılıçoğlu Sineması’nın yerine, alışveriş merkezi yapılarak, hayatı unutma, kimliksizleşme, belleksizleşme, daha çok tüketme arzusu ile mutsuz olma alanlarına bir yenisi eklenecek. Varoluşlarını tamamen geçicilik üzerine kuran alışveriş merkezlerinin akıbeti bir yana, sözüm ona muktedirlerin ekonomik sermayelerinin öncelikleri ile toplumsal ve kamusal yaşamı güzelleştirme, soylulaştırma iddiasıyla yaygınlaştırdıkları kültürel sermayeleri ile nasıl baş edilecek?
Deliller uydudanDeliller uydudanKemer Country Club sahipleri ve 3 yönetici hakkında ormanı işgal ve izinsiz ağaç kesmek suçlarından açılan davada, uydu görüntüleri dava dosyasında delil oldu.
İspanyol ''mortgage''zede piyango ile evini satıyorİspanyol ''mortgage''zede piyango ile evini satıyorMortgage borcunu ödeyemeyen İspanyol Marina çareyi evini piyango yoluyla satmakta buldu. Marina tanesi 5 Euro''dan 64 bin piyango bileti satacak ve birinciye evini bağışlayacak.
Halep turları Hatay''daki turizmcilerin yüzünü güldürdüHalep turları Hatay''daki turizmcilerin yüzünü güldürdüTurizmciler, tarihî ve kültürel açıdan büyük bir mirası barındıran Antakya''yı Suriye''deki Halep şehriyle birlikte pazarlamaya başlayınca turist sayısı önemli ölçüde arttı.
Bitmek bilmeyen restorasyon çalışmaları müzeyi olumsuz etkilediBitmek bilmeyen restorasyon çalışmaları müzeyi olumsuz etkilediGaziantep''te uzun zamandır Büyükşehir Belediyesi tarafından restorasyon çalışmalarının yapıldığı Etnografya Müzesi, restorasyon çalışmaları nedeniyle olumsuz yönden etkilenirken, yetkililerin bu duruma sessiz kalması dikkat çekti.
Endüstriyel Tasarımların TesciliEndüstriyel Tasarımların Tesciliİstanbul Teknik Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Toplantıları''nın onuncusu, 26 Mayıs 2008 Pazartesi günü İTÜ Taşkışla Binası''nda düzenlendi. Tasarımcılardan ziyade, hukukçuların katılımının fazla olduğu gözlenen toplantıda, "Yaratma, Hukuken Koruma, Yeni Tasarım Kanun Taslağındaki Düzenlemeler" tartışıldı.
Cacabey Medresesi''ne turist ilgisiCacabey Medresesi''ne turist ilgisiDünya''nın ilk Uzay Bilimleri Araştırma Merkezi olan Cacabey Medresesi, yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı oldu. Tarihi mirasların bolca bulunduğu Kırşehir''de, özellikle Selçuklu Döneminden kalma Cacabey Gök Bilimleri Araştırma Merkezi ve Medresesi, yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı oldu. Dünyanın ilk Uzay Bilimleri Araştırma Merkezi ve Üniversitesi olması özelliğiyle turistlerin ilgisini toplayan Cacabey Medresesi''ni son 4 ay içerisinde yaklaşık 4 bin kişinin ziyaret ettiği bildirildi. Caminin dış köşelerinde bulunan füze motifleri dikkat çekerken, yine medresenin namaz kılınan kısmında bulunan güneş, ay ve dünya''yı temsil eden sütunlar, görenleri hayrete düşürüyor. 1272 yılında dönemin Valisi Nurettin Cibril Bin Caca tarafından inşa ettirilen medrese, beyaz çinilerle bezeli olup, ilk defa Ak Parti Kırşehir Milletvekili Mikail Arslan tarafından 2007 yılı içerisinde bakımı ve onarımı yaptırılarak restorasyonu yaptırıldı.
Tarih: 29 Mayıs 2008 Kaynak: Kırşehir Kent Haber
Küçükçekmece''ye 2. Boğaz''ı inşa ediyorKüçükçekmece''ye 2. Boğaz''ı inşa ediyorSinpaş GYO''nun 550 milyon dolar harcayacağı Bosphorus City''de satışlar başladı. Konut fiyatları 153 bin YTL ile 2 milyon YTL arasında değişiyor Küçükçekmece''de İstanbul''un ikinci Boğaz''ı olacak Bosphorus City''nin mimari projesi üç yılda tamamlandı. Projede 2 bin 793 konut yer alacak.
En pahalı evde Beşiktaşlılar oturuyorEn pahalı evde Beşiktaşlılar oturuyorRea Gayrimenkul''ün araştırmasına göre İstanbul''da aylık konut kiralarının en yüksek olduğu ilçe Beşiktaş. Mahallelerde ise 4 bin YTL''lik kiralarla Beykoz ilçesinin Acarlar ve Çavuşbaşı mahalleleri dikkat çekiyor.
Yeraltında bir şehirYeraltında bir şehirBayburt''un Aydıntepe İlçesi''ndeki yeraltı şehri turistleri karşılamaya hazırlanıyor. ''Aydıntepe Yeraltı Şehri.'' Romalıların zulmünden kurulmak isteyen ilk Hıristiyanların inşa ettiği bir kent.
Mimarlar Odası Antalya Şubesi’nce Düzenlenen "Mimarlık ve Teknoloji" Sempozyumundan Kısa NotlarMimarlar Odası Antalya Şubesi’nce Düzenlenen "Mimarlık ve Teknoloji" Sempozyumundan Kısa Notlar17-19 Mayıs 2008 tarihlerinde, Mimarlar Odası Antalya şubesi tarafından “3.Ulusal Genç Mimarlar Buluşması” kapsamında “Mimarlık ve Teknoloji” konulu bir sempozyum gerçekleştirildi. Etkinlik, Oda Başkanı Osman Aydın, Mimar Niyazi Duranay ve Mimarlar Odası Genel Başkan Yardımcısı Erkan Karakaya’nın açılış konuşmaları ile başladı.
7800 Çeşme''nin haziran sonunda açılışı yapılacak7800 Çeşme''nin haziran sonunda açılışı yapılacakÇeşme''de otel ve rezidanstan oluşan 7800 Çeşme Residences&Hotel projesi haziran ayı sonunda açılıyor.
Erken Cumhuriyet Mirası Sümerbank Kayseri Bez Fabrikası Tehdit AltındaErken Cumhuriyet Mirası Sümerbank Kayseri Bez Fabrikası Tehdit AltındaErken Cumhuriyet Dönemi''nin en önemli miraslarından biri olan Sümerbank Kayseri Bez Fabrikası içindeki birkaç yapı için, Üniversite Rektörlüğü ve Kayseri Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile hazırlanan rekreasyon alanı düzenlemesi kapsamında Kayseri Koruma Kurulu’na yıkım kararı için başvuru yapıldı. Yıkılması önerilen yapılar içinde, sadece işletmenin değil aynı zamanda bir süre Kayseri kentine de elektrik üreten, Rus konstrüktivizminin dünya üzerindeki sayılı örneklerinden biri olan Elektrik Santrali binası da bulunuyor.
Klimaplus AŞ 2008 Sodex Fuarı’na KatıldıKlimaplus AŞ 2008 Sodex Fuarı’na KatıldıMitsubishi Electric Klima Sistemleri Türkiye Distribütörü KlimaPlus AŞ 8 - 11 Mayıs tarihleri arasında CNR Expo Center’da gerçekleşen Uluslararası Isıtma, Soğutma, Klima Fuarı Sodex 2008 fuarına katıldı. Klimaplus AŞ özel stand tasarımı ve yeni ürünleri ile ziyaretçilerin ilgi odağı oldu.
Decofire Doğalgazlı Şömine Koleksiyonu İGDAŞ Onayı AldıDecofire Doğalgazlı Şömine Koleksiyonu İGDAŞ Onayı AldıDecofire M-Design markalı İGDAŞ ve diğer gaz dağıtım kuruluşlarınca onaylı doğalgazlı şömine kreasyonunu geniş ürün gamına ekledi.
Kap Camii''nde Restorasyon SürüyorVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yaklaşık 6 aydan beri devam eden Kap Camii''ndeki restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
''Baştan Başa Haliç Kıyısı’ SergisiEyüp Belediyesi ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Kültür Yönetimi Bölümü işbirliği ile “İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Eyüp Vizyonu” konulu 2. Kent Konseyi, bugün toplanıyor.
Türkiye’nin İlk Mimarlık Almanağı’nın İkincisi HazırlanıyorArkitera Mimarlık Merkezi tarafından 2007 yılında ilk kez hazırlanan Arkitera Mimarlık Almanağı’nın ikincisinin hazırlıkları başladı. 2008’nin sonunda çıkması planlanan almanak geçen sene olduğu gibi bu senede Arkitera.com’un içeriğinden derleniyor.
Tarlabaşı Yenileme Projesi''ne Dair Cevapsız Kalan SorularGeçtiğimiz perşembe günü, İstanbul’da Beyoğlu Belediyesi ve proje yürütücüleri, Tarlabaşı Yenileme Projesi ile ilgili bir basın açıklaması gerçekleştirdi.
Kızılırmak''ın suyu...Bir damacana ''iyi su''ya restoran vitrininde dönen piliç gibi ‘sulanan` Ankara`nın orta halli, yoksul ve ortalama memur, bürokratı ve aileleri... 21 gün ne koydu bardağa, boğazından midesine ne süzüldü... Neyle demledi çayı, yüzünü dişini neyle yıkadı, neyle abdest aldı, ruhen ve bedenen neyle arındı...
15 milyarlık lojistiğin odağı Trabzon LimanıUluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Ürünleri Derneği (UTİKAD) Yönetim Kurulu Başkanı Kosta Sandalcı, Türkiye''nin lojistik sektörünün sürekli büyüdüğünü, şu an 10 milyar dolar büyüklükte olan sektörün dış ticaretteki payının, yakın zamanda 15 milyar dolara çıkacağına inandığını söyledi.
Rant hesabı yargıdan döndüCHP, 1943 yılında Ağrı Valiliği tarafından satın alınan ve altında Ağrı Valisi aynı zamanda CHP İl Başkanı olarak Niyazi Mengen''in imzası bulunan binanın CHP''ye geri verilmesini istedi. Yerel mahkeme CHP''nin talebini yerinde bularak Halk Eğitim Merkezi binasını CHP''ye iade etti. Yargıtay ise Maliye Bakanlığı''nın itirazı üzerine Ağrı Halk Eğitim Merkezi binasının devrini reddetti. CHP, Ağrı''daki il örgütü için 1943 yılında satın alınan ve 1951 yılında halk eğitim merkezine geçirilen bina için açtığı davayı Ağrı Asliye Hukuk Mahkemesi''nde kazandı. Maliye Bakanlığı ise Hazine''ye ait olan binayla ilgili verilen karara Yargıtay''da itiraz etti. Yargıtay, Maliye Bakanlığı''nın talebini yerinde bularak Ağrı Halk Eğıitim Merkezi''nin CHP''ye verilmesine ilişkin yerel mahkeme kararını bozdu. Yargıtay kararında, zamanaşımı nedeniyle CHP''nin olduğu iddia edilen binanın devlete geçtiği için geri verilemeyeceği belirtildi.
Tarih: 30 Mayıs 2008 Kaynak: Yeni Şafak Yazan: Bilal Çetin
Demir üreticisine "Fiyat" denetimiGeçen Salı günü Türkiye''de 20''ye yakın işletmenin bilgisayar kayıtları incelenerek zam konusunda birlikte hareket edip etmedikleri araştırıldı.
Marmaray''ın son ihalesinde mali teklifler açıldıAsya ile Avrupa''yı denizin altından birleştirecek Marmaray projesinde kullanılacak 440 adet demiryolu aracının temini için açılan uluslararası ihalede, İspanyol ve Fransız şirketleri elendi.
Ekren: "İstanbul finans merkezi olacak"Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, ''''Önümüzdeki günlerde, değişik sektör temsilcileriyle görüşüp, İstanbul''u bir finans merkezi yapmak için ne düşündüklerini, neyi arzu ettiklerini, tercihleri ve önceliklerinin neler olduğunu birlikte belirleyeceğiz'''' dedi.
Arıtma tesisindeki sorun Akçay''ı kirletiyorBelediyelerin elektrik borcunun faturası Edremit Körfezi''nin Akçay beldesine kirlilik olarak çıkıyor. Arıtma tesislerinin elektriği kesildiği için bölgedeki ilçe ve beldelerin atıkları arıtılmadan Edremit Körfezi''ne akıyor.
Nükleerde Treni Yine Kaçırırsak, Teknolojisi Olan Firma BulmayızEnerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Hasan Köktaş, AKŞAM’a enerji sektörüne ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.
Bakan emriyle 16 milyon öğrenci seferberlikteBaşta Rahmi Koç ve Eşref Cerrahoğlu olmak üzere Deniz Temiz Derneği''ne (TURMEPA) gönül verenler şu günlerde mutluluktan uçuyor!
Şirinceliler SİT Alanı Yüzünden Hapis YatıyorŞirince, Selçuk İlçesi sınırları içerisinde, Ege Bölgesi’nin en güzel ve bu güzelliğin korunduğu ender köylerden biri. Osmanlı İmparatorluğu döneminde 1790’da Rumlara iskan edilmiş olan ve 1923 yılında imzalanan Lozan Andlaşması’na eklenen Mübadele Sözleşmesi ile boşaltılan köye bu kez Bulgaristan’dan gelen soydaşlarımız yerleştirilmiş.
Çıkış yolu turizmEdirne, geleceğini turizmde arıyor. Açık hava müzesi niteliğindeki kentte Osmanlı döneminin en seçkin yapıtları var. Mimar Sinan''ın ustalık eseri Selimiye Camii bile başlı başına bir kentin tanıtılması ve iç-dış turizm için önemli bir değer.
Küresel ısınma ve suSon yıllarda çok sık dillendirilen küresel ısınma söyleminin neredeyse dünyadaki bütün kötülüklerin kökeni gibi sunulmakta olduğunu görüyoruz.
Sahibinden Kelepir 2/BBütçe açığının ilacı 2/B daha ötesi de artık yok, deniz bitti, satıp savacak bir şeyimiz kalmadı. Devletin, milletin malı, kapanın elinde kaldı...
İzmir’in haritası yeniden çiziliyorİzmir Büyükşehir Belediyesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) arasında belediyenin genişleyerek 543 bin hektara çıkan görev sahasının haritasının yeniden çıkarılmasına ilişkin protokol imzalandı.
Sığla Ormanları Projeyle KorunacakÇevre ve Orman Bakanlığı Özel Çevre Koruma Kurumu Başkanlığı (ÖÇKKB), Köyceğiz-Dalaman Bölgesi’ndeki sığla ağaçlarının korunması için proje başlattı. “Köyceğiz-Dalyan Özel Çevre Koruma Bölgesi Biyolojik Zenginliğin Tespiti Projesi” ile Türkiye’nin güneybatısında doğal ortamında bulunan, halk arasında “günlük ağacı” olarak bilinen sığla ağaçları özel koruma altına alındı. Proje Koordinatörü, Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Latif Kurt, proje hakkında bilgi verdi. Sığla ormanlarının ekosistemi, türünün gen havuzu, bölgesel orman mozayiğinin korunması ve genetik mirasının devamlılığının doğal ortamında sağlanmasının, Türkiye ve dünya sığla varlığı açısından büyük önem taşıdığını ifade eden Kurt, projeyle ekosistemlerin, biyolojik çeşitliliğin korunmasının amaçlandığını bildirdi. Kurt, yöre halkı için de ekolojik ve ekonomik olarak sürekli bir geleceğin sağlanmasının hedeflendiğini belirtti. Kurt, parfüm yapımında kullanılan sığla yağı içeren ağacın, Türkiye’nin güneybatısında doğal ortamında bulunduğunu söyledi.
Tarih: 30 Mayıs 2008 Kaynak: Akşam
Eczacıbaşı ve ÇYDD 30 yatılı okulu yenileyecekEczacıbaşı Topluluğu ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), 30 yatılı ilköğretim okulunu (YİBO), yenileyecek ve hijyenik hale getirecek.
Kenti çizip ödül aldılarKadriye-Kemal Gürel Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri okul yönetimiyle, Balıkesir Belediye Başkanlığı’nın birlikte düzenlediği ’Balıkesir Görünümleri’ konulu resim yarışmasında kentin tarihi yapılarını, evlerini, cadde ve sokaklarını tuvallere yansıttı. Yarışmada Yasemin Çapraz birinci olurken, ikinciliği Nagihan Demiröz, üçüncülüğü Tuğba Çakır kazandı. Sema Avcı, Tuğba Ekici ve Hatice Balcı’nın resimleri de mansiyona değer bulundu. Balıkesir’in çeşitli güzelliklerini yansıtan tablolar belediye girişinde sergilenirken, dereceye girenler de ödüllendirildi. Belediye Başkanı Sabri Uğur (AKP), yarışmada ilk üçe giren öğrencilerden Çapraz’a masa üstü bilgisayar, Demiröz’e dijital fotoğraf makinesi, Çakır’a MP-4 çalar hediye etti.
Tarih: 30 Mayıs 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Coşkun Yaman
Demir çelik fiyatında deprem yaşadık, yaraları sarma dönemindeyizHammadde fiyatlarındaki yüzde 100''lere varan artış dolayısıyla zor günler geçiren demir çelik sektörü yaralarını sarmaya hazırlanıyor.
Ankaralı kobay mıBüyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in kente Kızılırmak suyunun verilmesini tam 21 gün sonra açıklamasının yankıları sürerken, CHP’li vekil Ali Arslan, konuyu TBMM gündemine taşıdı. Arslan, Bakan Recep Akdağ’a "Bir Belediye Başkanının halkın sağlığıyla oynama ve halkı kobay olarak kullanma hakkı ve yetkisi var mıdır?" diye sordu.
TOKİ camilerini kim yapıyor?Anadolu''yu gezerken, hatta İstanbul''un göbeğinde, mimar gözüyle beni en rahatsız eden şeylerden biri, yeni yapılan camilerdir. Koskoca bir mimari geçmişi olan, Mimar Sinan''ı yetiştirmiş bir ulusa hiç yakışmayan, hemen hep aynı kalfa planının uygulandığı, hiçbir estetik, çaba ve yetenek izi taşımayan, her şeyleri orantısız özenti camiler... İslam gibi yüce bir dine yakışmayan, içimizdeki ulviyet duygusuna hizmet etmeyen modern çirkinlik abideleri. Şimdi hayretle öğreniyorum ki, konut üretmek için kurulmuş TOKİ denen kurum, aynı zamanda cami de yapıyormuş. Ve ülke çapında bugüne dek 140 camiye imzasını atmış. Peki sorabilir miyiz: Bu camiler nasıl yapıldı? Hangi mimarlar çizdi, hangi kriterler göz önüne alındı? Mehmet Şevket Eygi gibi estetik duygusuna sahip İslamcı yazarların bile eleştirdiği bu çirkinlikler yerine, neden mimari güzellikler yaratılamadı?
Tarih: 30 Mayıs 2008 Kaynak: Sabah Yazan: Atilla Dorsay
Ödüllü alış veriş merkezine kaçak katUluslararası Alışveriş Merkezleri Konseyi ICSC (International Council OF Shoppings Centers) tarafından geçen yıl "Yenilenen Alışveriş Merkezleri" dalında Avrupa''nın en iyi projesi seçilen Capitol Alışveriş Merkezi''ne kaçak kat yapıldı. Yaklaşık 3 bin 500 metre kaçak bölümü bulunduğu için daha önce iki kez planları İstanbul Büyükşehir Belediye meclisinden geri dönen ve Üsküdar Belediyesi encümen kararıyla yıkım kararı alınan Capitol''de kaçak bölümler yıkılacağına yerine yeni kaçak kat eklendi. Birçok ünlü markanın bulunduğu kaçak katta tüp geçişler, yürüyen merdivenler, özel balkonlar hazırlandı. Mevcut kaçak bölümler yıkılmadı, hatta yerine yeni bir kat çıkılan ve değeri yaklaşık 75 milyon dolar olan dükkanlar, ünlü markaların reklamlarıyla kamufle ediliyor. Kaçak bölümlerine yaklaşık 10 bin metrekarelik bir ek kaçak kat daha eklenen alışveriş merkezinde yeni bir plan tadilatı önümüzdeki ay meclise gelecek.
Tarih: 30 Mayıs 2008 Kaynak: Sabah Yazan: Erhan Öztürk
Keçiören engelleri kaldırıyor"Engelli Dostu Belediye" konulu sempozyuma katılan Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, bu konudaki çalışmalarından dolayı takdir edildi.
Uygarlık savaşını Karya kazandıTurgutreis''te 3500 yıllık Karya uygarlığı kalıntılarının üstüne inşa edilen villaların yıkılmasına karar verildi. Müteahhite de 5 bin YTL ceza kesildi.
İMSAD, EUbuild’de proje lideri olduAB uyum sürecine, standartlarına ilişkin bütünleşik, sektörün tüm tarafları ile nihai tüketiciyi içine dahil eden AB destekli sektöre yönelik ilk proje olma özelliğini taşıyan EUbuild Projesi’nin kamuoyuna tanıtımı amacıyla düzenlenecek olan Uluslararası Açılış Konferansı ve Çalıştayı 18-19 Haziran tarihlerinde İstanbul Boğaziçi Üniversitesi Garanti Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek.
Beşiktaş Anadolu Lisesi, 35 okul karşılığında otele dönüşebilir miHaziran ayının ikinci yarısında Four Seasons Otel adıyla kapılarını açmaya hazırlanan Beşiktaş’daki Atik Ali Paşa Yalısı’ındayız.
Alaçatı’da konut fiyatları zirvedeSörf turizmi ve taş mimarisiyle son yılların gözde turizm beldesi haline gelen İzmir Çeşme’ye bağlı Alaçatı’da fiyatlar tavan yaptı.
AKM’nin akıbeti ne olacak?2010 Kültür Başkenti İstanbul projesi konuşulduğunda, bütün İstanbulluların sorduğu en güncel soru şu: AKM’nin (Atatürk Kültür Merkezi) akıbeti ne olacak?
Hükümet inşaata destek için düğmeye bastıHedef pazarlardaki projelerin daha düşünce aşamasında sektör tarafından takibe alınması ve Türk firmalarınca üstlenilmesine imkan sağlayacak altyapının hazırlanmasını içeren devlet yardımlarına ilişkin programını hayata geçirmek için düğmeye basıldı.
''Çimento fabrikasına karşı çıkan çevreciler oyuna geliyor''Bursa Yenişehir''in Burcun köyü yakınlarında 200 milyon dolarlık yatırımla kurulması planlanan çimento fabrikasına bölge halkının nabzını tutan muhtarlar sahip çıktı.
Antalya Defterdarlığı, Hazine arazisini satacakAntalya Defterdarı Mat, atıl durumda bulunan Hazine''ye ait taşınmazların ekonomiye kazandırılması için arazi satış ihalelerine devam edildiğini bildirdi.
Belediye, Tabiat Kurulu''na imar planını CD''de sununca 6 mahallede inşaatlar durduAydın Belediyesi''nin Koruma Amaçlı İmar Planını Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kuruluna şartnameye aykırı olarak CD''de vermesi nedeniyle kentin 6 mahallesinde inşaat çalışması yapılamıyor.
Çeşme’de Danıştay rüzgarıİzmirli meslek odalarının açtığı ve Güney Dinç’in avukatlığını yaptığı davada Danıştay, çok büyük arazilerin özel girişimcilere tahsis edilerek ‘kapalı toplumlar’ yaratılabileceği endişesini dile getirdi.
İstanbul kanalizasyon suyu içiyor!İstanbul temiz suya muhtaç, tahliller kentin büyük bölümünde suyun içilemeyeceğini ortaya koydu. Su havzalarındaki sanayileşme, kaçak yapılaşma ve ileri biyolojik arıtma tesisi yetersizliği İstanbul’un içme suyunu tehdit ediyor.
Üç büyük kent tasarruf yapmak zorundaDSİ Genel Müdürlüğü, Ankara''daki barajlarda doluluk oranının yüzde 2.2 olduğunu açıkladı. İstanbul ve İzmir''de durum biraz daha iyi, ama her üç tablo da tasarrufu kaçınılmaz kılıyor.
Turizme ve antik değerlere bakış açımızBiz Türkler, antik değerlere kırık taş gözü ile baktığımız için, kimini çaldırıyor, kimini satıyor, kimine de devlet izni ile yurt dışına çıkarılmalarına izin veriyoruz.
Hilton Türkiye''de orta sınıfa yönelik 45 yeni otel kuracakKosifler ve Amphio Grubu ile anlaşmaya varan Hilton, Türkiye''de orta sınıfa yönelik Garden Inn tarzında 45 otel kurma kararı aldı. Garden Inn konsepti ilk etapta Diyarbakır, Kütahya, Bursa ve Manisa''da uygulamaya konulacak.
Yazlıkaya yoluna kavuştuBirleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı''nın (UNESCO) "Dünya mirası" arasında saydığı Hattuşa Yazılıkaya''nın orijinal yolu, restore edilmesinin ardından Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay tarafından hizmete açıldı.
GAP''tan mucize beklemeyinBaşbakan Erdoğan merakla beklenen "GAP Eylem Planı"nı salı günü Diyarbakır''da açıkladı. Hedefler ve araçlar kalem kalem sıralandı.
Gayrimenkulde rekor fiyat 3 milyar dolarNew York''un ünlü gökdelenlerinden biri, tarihinin ''en yüksek fiyata tek bina satış rekoru''nu kırdı. Manhattan''daki General Motors gökdeleni yaklaşık 3 milyar dolara satıldı."General Motors Building" sahibi Harry Macklowe''a ait diğer üç bina ile birlikte satıldı. 4 binanın toplam satış bedeli 3,95 milyar dolar oldu. Binaların yeni sahibi, New York Daily News gazetesinin sahibi olan Mortimer Zuckerman''a ait Boston merkezli bir emlak şirketi.
Tarih: 29 Mayıs 2008 Kaynak: Yeni Şafak
Yeşilköy''de 3 yeni rezidans''a izin çıktıİstanbul''da birbiri ardına yapılan rezidans projelerine, Yeşilköy''de üç yeni proje daha eklenecek. Dünya Ticaret Merkezi, İstanbul Fuar Merkezi ve İstanbul Gösteri Merkezi''nin yanında bulunan araziye yapılacak rezidans ve alış veriş merkezi projesine, Büyükşehir Belediyesi Meclisi''nden onay çıktı.
Gaziantep''in cazibesiDoğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi''nin kalkınması adına hükümetler tarafından son 25 yılda 17 paket açıldı. Başbakan Erdoğan''ın bakan, bürokrat, işadamı çıkarması yaptığı Diyarbakır''da GAP''ın 4 yılda, 4 koldan, 4 eylem planıyla tamamlanması yolunda söz verildi.
Kral mezarlı havuz yıkılacakMuğla''nın Bodrum ilçesine bağlı Turgutreis beldesinde, 3500 yıllık Karya Krallığı dönemine ait kaya mezarlarının üzerinde bulunan kaçak havuzun bir ay içinde yıkılması için encümenden karar çıktı.
Konya''nın 25.000 metrekarelik müze alanına ihtiyacı varKonya Müze Müdürü Yusuf Benli, yaklaşık 10 bin yıllık tarihe sahip Konya''da, içinde Çatalhöyük''ten çıkan eserlerin de bulanacağı en az 25 bin metrekare büyüklüğünde bir müzenin kurulması gerektiğini bildirdi.
''Türkiye''deki boya kalitesi ABD''nin bile üstündedir''Polisan Boya''nın CEO''su Erol Mizrahi, Türkiye''deki boya kalitesinin Avrupa ve ABD pazarlarından daha üst seviyede olduğunu belirtti. Mizrahi, boya sektöründe son dönemde, inşaat sektörüne paralel bir daralmanın görüldüğünü söyledi.
İstanbullular akıllı yolculuk yapacakİstanbulluların kent içi ulaşımında önemli değişiklikler yaratacak Akyolbil Projesi son aşamalarına geldi, proje gelecek senenin başından itibaren hayata geçecek.
Mimarlar Investate Fuarı''nda buluştuBodrum''da Türkiye sahillerindeki yatırımları konu alan ve 24-25 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilen gayrimenkul fuarı Investate ''08, dünyaca ünlü mimarları da bir araya getirdi, Bodrum Princess Otel''de gerçekleştirilen, Ikon Events ve Akın Nalça Modular Space tarafından düzenlenen fuarda New York Üniversitesi Kentsel Tasarım Bölümü Başkanı Mimar Michael Sorkin ve New York Üniversitesi İleri Çalışmalar Enstitüsü akademisyenlerinden Mimar Richard England, doğa ve çevre üzerine etkileyici sunumlar yaptılar. Her iki mimar da küresel ısınmanın etkilerine dikkat çekerek, nüfus artışının insanların yaşam alanını giderek daralttığını ve bu durumdan da en büyük zararı çevre ile tarihi ve kültürel mirasın gördüğünü belirttiler.
Tarih: 29 Mayıs 2008 Kaynak: Sabah
İnşaat malzemeleri AB''ye uyumlu hale getirilecekİnşaat Sektörü, inşaat malzemeleri sanayisinin AB''ye uyumunu ve işbirliğini hedefleyen, İMSAD İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği liderliğinde yürütülen EUbuild Projesi için güç birliği yaptı. AB''li ortaklarının yanı sıra Türkiye''den de Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğü yanında ilgili sektör örgütleri projeye destek olmak, sinerji yaratmak amacıyla proje çatısı altında bir araya geldi. Projeyle ilgili olarak konuşan İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, "Aday ülke olsak da sektörümüzde birebir uygulanan AB mevzuatına uyum konusunda sektör, bazı üye ülkelerin de önünde bir gelişme kaydetti. Şimdi aldığımız proje desteği ile AB mevzuatı konusunda kendi kurumsal kapasitemizi daha da arttıracağız" dedi.
Tarih: 29 Mayıs 2008 Kaynak: Sabah
İzmir''de Çağdaş Planlama için Önemli Bir Adım Daha Atıldıİzmir Büyükşehir Belediyesi, Yıldız Teknik Üniversitesi ile imzaladığı protokol sayesinde Büyükşehir sınırlarına yeni bağlanan tüm belde ve ilçeler ile metropol alanın ayrıntılı haritasını ve fotoğraflamasını çıkaracak.
BSH beyaz eşyada payını % 25’e çıkardıBSH Ev Aletleri, Türkiye’de geçen yıl beyaz eşya pazarında yüzde 5’lik daralmaya karşın satışlarını yüzde 5 artırarak, sektördeki pazar payını yüzde 25’e çıkardı. BSH İcra Kurulu Başkanı Norbert Klein, Türkiye’de 2007 yılında toplam 16,2 milyon adet beyaz eşya üretildiğini ve Türkiye’nin Avrupa’nın ikinci en büyük beyaz eşya üreticisi konumuna yükseldiğini anlatan Klein, toplam üretimin yüzde 70’inin ihraç edildiğini söyledi. Klein, 2007’de şirketin cirosunun yüzde 8 artarak 1,9 milyar YTL yaklaştığını belirterek, “Sektör yüzde 5 küçüldü. Buna rağmen BSH olarak iç pazardaki satışlarımızı yüzde 5 artırıp 1,2 milyon YTL’ye çıkardık. Türkiye’deki pazar payımız da yüzde 25 seviyesine yükseldi” dedi.
Tarih: 29 Mayıs 2008 Kaynak: Akşam
Emaar, Libadiye için 5 mimardan teklif aldıEmaar Türkiye, Toskana Vadisi projesinin ardından ikinci yatırımı olan Libadiye projesi için uluslararası 5 mimarlık şirketinden teklif istedi. Emaar Türkiye’nin, Libadiye’deki arazisi için proje tasarlayacak olan mimarlık şirketleri Foster and Partners ve Skidmore, Owings and Merrill LLP, Cesar Pelli, Frank Owen Gehry ve Jean Nouvel olarak belirlendi. Libadiye projesinin, dünya çapında bir proje olacağını dile getiren Emaar Türkiye CEO’su Ozan Balaban “Her projemizde, her zaman en iyiyi hedeflediğimiz için, Libadiye’de dünyaca ünlü mimarlarla görüşüp proje tekliflerini iletmelerini istedik. Şimdi gelecek olan teklifleri bekliyoruz. Dünyada öyle binalar vardır ki, sadece o binaya özel turistik geziler yapılır. O şehrin dünyaya tanıtımına katkıda bulunur. Bu projede de hedefimiz bu” dedi.
Tarih: 29 Mayıs 2008 Kaynak: Akşam
Ve Rixos Bahreyn’de286 odalı Rixos Marina West Otel, 2010 Nisan’ında kapılarını açacak. Otelin de bulunduğu kompleks 11 kuleden oluşuyor.
Tarihi ustalar kurtarıyorKilis''te, tarihi camilerin restorasyonuna taş ustaları imzalarını atıyor. Gaziantep Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından 2006 yılından itibaren tarihi camilerin restorasyonuna hız verildi.
Burj Dubai''nin kalıpçısı Türkiye''yi üs yapacakDünyanın en yüksek binası Burj Dubai ile Türkiye''de Marmaray''ın inşaatlarında kullanılan Avusturyalı Doka Kalıp, üs olarak Türkiye''yi seçti.
Otoyollara özelleştirmeOtoyol ve köprülerin özelleştirilmesini öngören kanun tasarısı TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu’nda kabul edildi. Tasarıya göre, otoyollar ve üzerinde bulunan hizmet tesisleri ve varlıklar ile köprüler Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından özelleştirilecek. Tasarının önümüzdeki günlerde TBMM Genel Kurulu’na gelmesi bekleniyor.
Tarih: 29 Mayıs 2008 Kaynak: Türkiye
Tüccar başkanın hızına yetişilmiyorAsım Güzelbey ve ekibinin icraatları mahkemelik ama o her zaman “belediyenin karı” için bir yolunu buluyor. AKP’li Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin icraatlarının hızına ulaşılamıyor. Günü birlik imar planı değişiklikleri yapılıyor.
Ankara’nın 20 Yıllık Su Sorunu ÇözümlendiAnkara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ankara’nın su sorununu çözecek olan Kızılırmak suyunun, 21 gündür musluklardan aktığını söyledi.
Ortaasya''ya küresel ısınma ile mücadele çağrısıİstanbul’da Mart 2009’da yapılacak 5. Dünya Su Forumu’na hazırlık için düzenlenen Ortaasya Bölgesel Toplantısı Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te başladı.
İç mimarların buluşmasıTMMOB İç Mimarlar Odası İzmir Şubesi’nin 1. Sektörel Buluşma Günü, Bornova’daki Edward Wittholl Monjardik Köşkü’nün bahçesinde gerçekleşti.
Likör Fabrikası arazisi yeniden satışta25 Nisan 2008''de yapılan ihaleye sadece Kiler Grubu katılmıştı. Kiler Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO), 23 bin 711 metrekarelik arsa için 295.7 milyon YTL teklif vermiş, ancak ihale tek katılımcı olması nedeniyle iptal edilmişti.
Antalya Defterdarlığı, Hazine arazisini satacakAntalya Defterdarı Hidayet Mat, yaptığı yazılı açıklamada, atıl durumda bulunan Hazine''ye ait taşınmazların ekonomiye kazandırılması için belirli aralıklarla düzenlenen arazi satış ihalelerine devam edildiğini bildirdi.
Arçelik’ten ’8 milyar dolarlık GE ev aletlerini alırım’ sürpriziDaha önce bünyesine Almanya’nın efsane elektronik eşya markası Grundig’i katan, Doğu Avrupa’daki bazı markaları satın alan Koç Grubu’na bağlı Arçelik, şimdi de dünyanın en büyük şirketlerinden General Electric’in 7.2 milyar dolar cirolu elektrikli ev aletleri bölümüne talip oldu.
Deniz Taksi az dalga yapacak balıkçı rahatsız olmayacakEylül ayında hizmete gireceği açıklanan deniz taksiyi ilk kez Hürriyet denedi. Ortaköy iskelesinden bindiğimiz 11 metrelik teknenin elektrikli manyetik sistemle çalışan otomatik kapısında bizi deniz taksileri yapan Teknomar Denizcilik ve Deniz Araçları İşletme ve Ticaret A.Ş.’nin Genel Müdürü Gürkan Çanga karşıladı.
İşadamları GAP’ta uygulama görmek istiyorBaşbakan’ın önceki gün açıkladığı GAP Eylem Planı’nın değerlendiren Güneydoğulu işadamları, planı genel olarak olumlu bulduklarını ancak uygulamayı görmeden yeni yatırım için adım atmayacaklarını söylediler.
Ankaralılara 21 gündür haberleri olmadan Kızılırmak suyu içirdimAnkara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, halka bildirmeden Kızılırmak suyunu 21 gündür Ankaralılara içirdiğini açıkladı.
2010 için salon müjdesiGençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay: "Biri 5 bin biri 10 bin iki salon 2009’a yetişecek. İlkini paraşüt kulüsenin yanındaki boş alana inşa ediyoruz. Diğer salonu ise şimdiki Selim Sırrı Tarcan Kompleksi’nin yerine yapacağız."
TMMOB’nin tarihsel sorumluluğuTürk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nin 40. genel kurulu bugün Ankara’da başlıyor.
Hem satılık hem kiralıkİstanbul’daki tarihi binalara yönelik projeler yürüten Galata AŞ’nin Göcek’te inşa ettiği Göcek Hills ve Vineyard Villas satışa çıktı.
Zeytinliklere konut konduAKP’li Antakya Belediyesi’nin, 4 köyün yaşam kaynağı tarım arazilerini imara açması köylüleri isyan ettirdi. Köylüler, belediyeye tepki gösterirken yüzlerce dava açıldı.
Ormanlar 750 noktadan gözetleniyorOrman Genel Müdürü Osman Kahveci, orman yangınlarına karşı tüm önlemlerin alındığını belirterek, "Türkiye ormanlarını 750 yerden 24 saat gözetliyoruz." dedi.
INEPO''da 101 proje temiz çevre için yarışacak16. Uluslararası Çevre Proje Olimpiyatı (INEPO)''nın İstanbul''da yapılacak finali yaklaşırken jüri üyeleri, birbirinden ilginç 101 proje arasından seçim yapmakta zorlanıyor.
Takvim
<<Mayıs 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.