Haberler

30 Haziran 2008, Pazartesi

23. Dünya Mimarlık Kongresi “Mimarlığı Aktarmak” Temasıyla Kapılarını Ziyaretçilerine Açtı23. Dünya Mimarlık Kongresi “Mimarlığı Aktarmak” Temasıyla Kapılarını Ziyaretçilerine Açtı2006 yılında Uluslararası Olimpiyat Oyunları’nın yapıldığı İtalya’nın Torino kenti şimdi de yine uluslarası seviyede bir etkinlik olan Dünya Mimarlık Kongresi’ne ev sahipliği yapıyor. Bu yıl 29 Haziran – 3 Temmuz tarihleri arasında 23.sü gerçekleşecek olan “Dünya Mimarlık Kongresi”, Uluslararası Mimarlar Birliği (UIA) tarafından 1948’den itibaren 3 yılda bir düzenleniyor. Bu seneki kongrenin ana teması: “Mimarlığı Aktarmak”, başka bir deyişle mimarlığın, zaman içindeki algıları, değerleri ve farklı kültürler arasındaki iletişimi ifade etme yeteneği. 2011 yılında “Çember” temasıyla Tokyo’da düzenlenecek olan Kongre daha önce Barselona (1996), Pekin (1999), Berlin (2002) ve İstanbul’da (2005) gerçekleştirildi. Haberin Devamı
Kaldırımlar işgal altındaKaldırımlar işgal altındaİstanbul’un kaldırımları işgal altında, yerel yöneticiler sessiz, kaldırımlardaki işgalin kaldırılması için ne yazık ki hiçbir çalışmaları yok.
Marmaris alevler içindeMarmaris alevler içindeMarmaris''in Armutalan mevkisinde orman yangını çıktı, oteller ve yerleşim alanları boşaltılıyor. Gözde turizm bölgesi Marmaris, facianın eşiğinden döndü.
Sigara akvaryumlarıSigara akvaryumlarıDiskoteğin içinde kalabalık çılgınca dans ediyor, eğleniyor. Bu sırada camekanlı bir bölmeye girmiş 15-20 kişiyi fark ediyorsunuz. Hayır cüzzamlı falan değiller. Hepsi nikotin bağımlısı. Kapalı mekanda sigara tüttürüyorlar.
En pahalı kentler: Londra, Moskova ve DublinEn pahalı kentler: Londra, Moskova ve DublinÜç kişilik bir İngiliz ailesinin normal bir hayat sürdürebilmek için yılda 38 bin 880 sterline ihtiyacı bulunduğu açıklandı.
Batılı mimarların İstanbul sevgisiBatılı mimarların İstanbul sevgisiSultan II. Abdülhamid döneminde Fransız mühendis Arnodin iki köprü yardımıyla kenti çepeçevre kuşatan demir yolu projesi hazırlamıştı.
İstanbul’un temizlik filosuna 60 yeni araç daha…İstanbul’un temizlik filosuna 60 yeni araç daha…Dünyanın en temiz şehirleri arasında gösterilen ve çevre yönetimi birçok şehir tarafından model alınan İstanbul, hizmete giren 60 yeni yol süpürme aracıyla temizliğine temizlik katacak.
MÖ 13''üncü yüzyıla ait hiyeroglif bulunduMÖ 13''üncü yüzyıla ait hiyeroglif bulunduSuriye''nin başkenti Şam yakınlarında M.Ö. 13''üncü yüzyıla ait bir gravürle bir hiyeroglif bulundu. Suriye''nin resmi ajansı Sana''daki haberde, Eski Eserler Dairesinin Şam''a 25 kilometre uzaklıktaki bir banliyöde firavunlar dönemine ait dikili taş biçimli bazalt taşa kazınmış bir hiyeroglif bulunduğu belirtildi.
California 1 haftadan bu yana yanıyorCalifornia 1 haftadan bu yana yanıyorABD''nin California eyaletinin kuzeyinde 1400 kilometrekarelik ormanlık alan kül oldu. Yangınla mücadele eden binlerce itfaiyeci, eyaletin turistik bölgesi Big Sur''u alevlerden kurtarmaya çalışıyor.
Bursa’da tarih ikinci baharını yaşıyorBursa’da tarih ikinci baharını yaşıyorOsmanlılar’ın ilk başkenti Bursa’da tarih, Büyükşehir ve merkez Osmangazi belediyelerinin çabalarıyla ikinci baharını yaşıyor.
Sabah deniz, akşam çöl: TunusSabah deniz, akşam çöl: TunusKuzey Afrika''nın gizemli ülkesi Tunus, turizme yapılan yatırımların da etkisiyle dünyanın gözde tatil ve kongre merkezlerinden biri haline gelmeye başladı.
İstanbul 2010’a hazırlanıyorİstanbul 2010’a hazırlanıyorAvrupa Konseyi tarafından 2006 yılında Avrupa Kültür Başkenti (AKB) ilan edilen İstanbul’da hazırlıklara hız verildi. 2010’da 10 milyon turisti ağırlamaya hazırlanan İstanbul’da kentsel dönüşüm ve restorasyon projeleriyle kentin fiziki yapısı değişiyor.
Polat ve Demirer, ikinci rüzgâr santralını Manisa’da açtıPolat ve Demirer, ikinci rüzgâr santralını Manisa’da açtıPolat Enerji ile Demirer Enerji ortaklığı, ikinci rüzgar enerjisi santralını Manisa’da devreye alırken, grubun 2010 yılına kadar bu alanda 450 milyon euro tutarında yatırım yapacağı açıklandı.
Uplife Park’ta ikinci etap, 124 bin YTL’den başlıyorUplife Park’ta ikinci etap, 124 bin YTL’den başlıyorToplam 7 ayrı bloktan oluşacak olan Uplife Park’ta 5 blokta konutlar, iki blokta ticari amaçlı mağazalar, sosyal tesis bloğunda ise spor ve sağlık kompleksi yer alıyor. Uplife Park’ta yer alan 5 ayrı blokta toplam 567 daire bulunuyor.
İzmir’in iki yakası 250 milyon dolara birleşiyorİzmir’in iki yakası 250 milyon dolara birleşiyorTekfen-Oz Gayrimenkul Geliştirme ve Rönesans Alışveriş Merkezleri, İzmir’de 250 milyon dolarlık yatırımla lüks konut, ofis ve alışveriş merkezinin birarada olacağı proje için ortaklık yaptı.
5366 Sayılı Yasa’nın Tarlabaşı’na Getirdiği Kentsel Çözüm5366 Sayılı Yasa’nın Tarlabaşı’na Getirdiği Kentsel ÇözümTMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi, 26 Haziran 2008 Perşembe günü İstanbul Teknik Üniversitesi’nde, Tarlabaşı''ndaki yenileme ve dönüşüm projesini konu alan bir panel düzenledi. 23 konuşmacının yer aldığı toplantıda Tarlabaşı Kentsel Yenileme ve Dönüşüm Projesi’yle birlikte, bu tür dönüşüm projelerinin önünü açan 5366 Sayılı, Yıpranan Tarihi ve Kültürel Taşınmaz Varlıkların Yenilenerek Korunması ve Yaşatılarak Kullanılması Hakkında Kanun, Tarlabaşı’nda bu projenin uygulanmasıyla karşılaşılabilecek sorunlar ve geliştirilebilecek çözümler tartışıldı.
Selçuklu Belediyesi yapılaşmada Türkiye ortalamasının üzerindeSelçuklu Belediyesi yapılaşmada Türkiye ortalamasının üzerindeGeçtiğimiz yıl toplamda bir milyon metrekare iskan ruhsatı ile Türkiye ortalamasının üstünde bir yapılaşmanın yaşandığı Selçuklu''da 2008 yılı sonunda bu rakamın geçileceği tahmin ediliyor.
OksiZen Konakları’nda metrekare fiyatı 3 bin YTLOksiZen Konakları’nda metrekare fiyatı 3 bin YTLEroğlu Yapı’nın, Sarıyer’in merkezinde gerçekleştirdiği OksiZen projesinin satışlarına başladı. Şehrin merkezinde, Boğaz’ın yanı başında, ormana, oksijene sıfır konumda yer alan projede, 20 bin metrekarelik arazide toplam 40 konak yer alıyor. İtalyan mimarisi ile konak yaşamının modern yorumu olarak projelendirilen OksiZen Konakları, 5 oda 2 salon ve 4 oda 1 salon bahçe katı, tüm konakların kendilerine ait bahçe ve terasları ile tam anlamıyla müstakil bir yaşam sunuyor. Projede yer alan konutların metrekare fiyatı ise 3 bin dolar olarak belirlendi. Zen bahçesi, tenis, basketbol, kapalı ve açık havuzları ile pek çok ayrıcalıklı sosyal aktiviteyi içinde barındıran projenin Haziran 2009’da bitirilmesi planlanıyor. Doğal taş, doğal ahşap malzemeleriyle doğayla uyumlu projelendirilen OksiZen’de, İtalyan mutfak, banyo, şömine, jakuzi ve sauna da yer alıyor.
Tarih: 27 Haziran 2008 Kaynak: Hürriyet
Rezervasyon sistemi 2 bin yıl önce de geçerliymişRezervasyon sistemi 2 bin yıl önce de geçerliymişLaodikya antik kentinde Kazı heyeti başkanı olan Prof. Dr. Celal Şimşek, Kuzey Tiyatrosu’nda kentin önde gelenlerinin adlarının yazılı olduğu mermerden yapılmış locaları gösteriyor.
Kırşehir turizmine AB desteğiKırşehir turizmine AB desteğiKırşehir Belediyesi ile Polonya''nın Bydgoszcz kentlerinin kardeş şehir olmasını da kapsayan ''Sürdürülebilir Turizm Stratejisi'' projesine AB 187 bin 500 avroluk destek verdi.
Four Seasons''ın ek inşaatı için yargıdan yeni kararFour Seasons''ın ek inşaatı için yargıdan yeni kararDanıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Sultanahmet''te yapılan Four Seasons Oteli''nin ek inşaatının kullanım kararları ve plan uygulama hükümlerinin yürütmesinin durdurulmasına itirazı reddetti.
Önce güvenlik diyor, etrafını koruma duvarlarıyla çeviriyorÖnce güvenlik diyor, etrafını koruma duvarlarıyla çeviriyorBirbirini gören gece görüşüne sahip, belirli aralıklarla yerleştirilen kameraların sıkı bir güvenlik sağladığı Bolelli Dream City projesini Bolelli Group’un sahibi Salih Bolelli ile konuştuk.
İstanbul yollarında gece asfalt mesaisi…İstanbul yollarında gece asfalt mesaisi…İstanbul Büyükşehir Belediyesi sorumluluk alanındaki 5 bin kilometrelik yolu trafiği aksatmamak için “taşımalı sistemle” gece asfaltlıyor. 2 bin personelden oluşan 225 ekip, İstanbul genelinde geceleri asfalt mesaisi yapmaya başladı.
Dev kültür sarayının temeli bugün atılıyorDev kültür sarayının temeli bugün atılıyor2 bin kişilik kongre salonu, bin 500 kişilik yemekli düğün salonu, 750 kişilik toplantı salonu, 350 kişilik modern nikah salonu, 350 kişilik tiyatro salonu bulunan dev Kültür ve Kongre Salonu''nun temeli bugün düzenlenecek törenle atılıyor.
Çöp tenekelerini bile işgal ettilerÇöp tenekelerini bile işgal ettilerİzmir''de işportacı ve seyyar satıcılar sınır tanımıyor. Zabıta memurları kaldırımları işportacı ve seyyar satıcılardan kurtarmak isterken, bazı uyanık satıcılar işin kolayını bularak bir adım öne geçti.
İstanbul’un tarlasına 10 günde 20 ton atıkİstanbul’un tarlasına 10 günde 20 ton atık‘İstanbul’un tarlası’ olarak anılan Adapazarı’nın Yazlık beldesindeki tehlikeli atıkların Tuzla tersaneler bölgesinden 10 günde ve 4-5 seferde getirildiği, iz bırakmamak için de şoförler tarafından yakıldığı belirlendi.
Yenikapı Arkeolojik Kazı Alanı’ndaydıkYenikapı Arkeolojik Kazı Alanı’ndaydık24 Haziran 2008 Salı günü Yenikapı Marmaray ve Arkeolojik Kazı Alanı''nda gelinen son durumun incelenmesi amacıyla İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Kentsel Uygulamalar Direktörlüğü önderliğinde bir gezi düzenlendi. Yaklaşık 58.000 metrekarelik bir alanda 3,5 yıldır sürdürülen çalışmaları Arkitera Mimarlık Merkezi olarak yerinde gözlemledik. İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdür Yardımcısı Zeynep Kızıltan’ın eşliğinde gerçekleştirilen gezide Arkeolog Mehmet Ali Polat ve Arkeolog Metin Gökçay kazı alanı ve çalışmalar hakkında bilgi verdi.
Kayalar Kimya, Dünya Devi Bayer ile “Wood Cover” Anlaşmasını İmzaladıKayalar Kimya, Dünya Devi Bayer ile “Wood Cover” Anlaşmasını İmzaladı1976 yılında kurulan Kayalar Kimya (GENÇ), Dünya devi Bayer Materialscience ile “Wood Cover” anlaşmasına imza attı. 2 yıldır Dünya üzerinde sadece 15 firma ile gerçekleştirilen “Wood Cover” anlaşması için Bayer, Türkiye’den Kayalar Kimya’yı ortak olarak belirledi.
Yüzme Havuzumuzu Görene Kadar Bekleyin!Yüzme Havuzumuzu Görene Kadar Bekleyin!Tımar odaları ile, birbiriyle doğrudan bağlantılı duşlar ve çift kubbeli üst örtü... Norman Foster’ın Kopenhag Hayvanat Bahçesi için tasarladığı ek bina, yalın bir fil keyfi.
"Şehr-i 2010"2010 yılının Avrupa Kültür Başkenti seçilen İstanbul''un çehresine, yapısına ve ruhuna dokunacak projeleri CNN TÜRK olarak ''''Şehr-i 2010'''' adıyla büyüteç altına aldık.
ORGİ Havaalanı için Melet Havzası''nın gündeme gelmesi umutları yeşerttiOrdu ve Giresun''a hitap edecek ve ORGİ Havaalanı olarak tabir edilen iki şehrin ortak havaalanı için Melet Irmağı havzası gündeme geldi.
Tarihî mirasa medrese ev sahipliği yapıyorKütahya''da yaklaşık 700 yıl önce inşa edilen Vacidiye Medresesi, 1965 yılından bu yana Frig, Roma, Bizans gibi köklü medeniyetlerin bıraktığı tarihî mirasa ev sahipliği yapıyor.
Bakan Yıldırım: Demiryolu ağımızı elden geçireceğizUlaştırma Bakanı Binali Yıldırım demiryollarının uzun yıllar ihmale uğradığını belirterek, 60 yıllık ihmalin 3- 5 senede giderilmesinin mümkün olmadığını söyledi.
Foça''dan Marsilya''ya Tarih Yolculuğu Projesi360 Derece Tarih Grubu''nun ''''Foça''dan Marsilya''ya Tarih Yolculuğu Projesi'''' kapsamında, MÖ 600 yılında Marsilya kentini kuran Foçalı denizcilerin tarihi yolculuğu canlandırılacak.
Ankara''da 71 bin gecekondu yıkılarak yerine 132 bin konut yapıldıMamak Belediye Başkanı Gazi Şahin, adı gecekondularla birlikte anılan Mamak''ta 71 bin gecekondu yıkılarak, yerine yaklaşık 132 bin modern konut üretildiğini bildirdi.
Tarihi Muğla evleri koruma altındaMuğla Belediye Başkanı Osman Gürün, ''''Muğla''nın bacalarıyla ünlü 4 bin 400 tarihi evini koruma altına alarak kent dokusunu geleceğe taşıyoruz'''' dedi.
Genç mimarların görmesi gereken 20 eserTopkapı Sarayı, Ayasofya Müzesi, Sadullah Paşa Yalısı, küçük Rüstem Paşa Camii ve daha birçok yapı bugün genç mimarların görmesi gereken eserler arasında yer alıyor.
İki tarihi cami daha restore edilecek Vakıflar Bölge Müdürlüğü''nün, Siirt Ulu Cami minaresinin restorasyonu ardından Babudarp Camii ile Şeyh Maruf Camilerini restore edecek. İki camide restorasyon çalışmaları yanında destekleme çalışması da yapılacak. Her iki camide de çalışmalar, ihale aşamasının tamamlanmasından sonra başlayacak.
Tarih: 30 Haziran 2008 Kaynak: Zaman
Barış Manço Vapuru yenilendiİstanbul Deniz Otobüsleri (İDO) A.Ş tarafından 6 aydır onarım çalışmaları yapılan “Barış Manço” vapuru, yeni yüzüyle tekrar boğaz sularıyla buluşacak.
Kongre Vadisi''nin kalıpları çöktü, bir ölüAvrupa''nın en büyük kongre sarayı olacak Kuşadası Kongre Vadisi''nin ek ünite tavanlarına beton dökülürken kalıplar çöktü. Aşağıya düşen demirlerin altında kalan üç işçiden biri öldü. Hafif yaralanan iki işçi ise Kuşadası Devlet Hastanesi''ne kaldırıldı. Ölen ve yaralanan işçilerin ismi açıklanmadı.
Tarih: 30 Haziran 2008 Kaynak: Zaman Yazan: Mestan Kılıç
Turquality endüstriyel tasarım yarışması başladıTurquality programı dahilinde Dış Ticaret Müsteşarlığı, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşunun işbirliği ile düzenlenen "Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri"ne başvurular 15 Ağustos 2008''de sona erecek. Tasarımcıların, üretici ve marka sahibi firmaların son 3 yıl içinde piyasaya sunulan ürünleriyle katılabileceği yarışmanın ön elemeleri, 18 Ağustos-12 Eylül 2008 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. 21 Ekim 2008''de yapılacak ödül töreniyle, "Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri" sahiplerini bulacak.
Tarih: 30 Haziran 2008 Kaynak: Yeni Şafak
Tarihi köprüye yapılan ek yıkılacakAdana''da, vatandaşların şikayeti üzerine, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu uzmanlarının incelemesinde, ''''kültür varlığı'''' olarak tescil edilen köprüye yol genişletme çalışması kapsamında belediye tarafından yapılan ek köprünün yıkımına karar verildi.
Kale Camii, arkeolojik kazılar nedeniyle ibadete kapatıldıSivas''ta tarihi Kale Camii, ''Selçuklu Parkı ve Kent Meydanı Düzenleme Projesi'' kapsamında park ve çevresinde yürütülen kazı çalışmaları nedeniyle geçici olarak ibadete kapatıldı.
İDO, 3 gemi satın alacakİstanbul Deniz Otobüsleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. (İDO), 600 kişi kapasiteli 3 adet yolcu gemisini almak üzere ihale açtı.
Rusya, devlet arazilerini satmak istiyorRusya enerji satışlarından gelen aşırı dolar girdisi ve devlet harcamalarının hızla artması nedeni ile yüksek enflasyonla mücadele etmeye çalışıyor.
Kültür Elçileri Fatih’te…İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Turizm Müdürlüğü’nün düzenlediği Kültür Elçileri Programı çerçevesinde, katılımcılar Dursun Gürlek eşliğinde Fatih ilçesinin tarihî mekânlarını ziyaret etti.
Rhadiopolis Antik Kenti''nde incelemeler yapan Günay: Arkeolog olmak isterdimAntalya''nın Kumluca İlçesinde bulunan Rhadiopolıs antik kentinde incelemelerde bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, hep arkeolog olmayı istediğini söyledi. Akdeniz Üniversitesi ve Kültür Bakanlığı tarafından desteklenen kazı çalışmaları hakkında Rhadiopolis kazı Başkanı Prof. Dr. Nevzat Çevik tarafından Bakan''a yapılan çalışmalar hakkında bilgi verildi.
Büyükşehir’den 1.8 milyar YTL’lik toplu açılış!..İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 29 kavşak ve yol ile Bağlarbaşı Kültür Merkezi ve Başakşehir yatırımlarından oluşan toplam 1.8 milyar YTL’lik yatırımları, Başbakan Erdoğan ve Başkan Topbaş tarafından hizmete alındı.
Konut kredisi çekenlerin listesi çıkarıldı ev alıp satanlar mercek altına alınıyorGelir İdaresi Başkanlığı, aldığı konutu beş yıl içinde satanların değer artışını kazanç vergisi olarak yansıtıp yansıtmadığını kontrol edecek.
‘Erdoğan Başbuğ’dan Selimiye’yi mi istedi?’CHP, Başbakan Erdoğan ile Orgeneral İlker Başbuğ arasındaki görüşmede ile gündeme gelen iddiaları Meclis''e taşıdı.
Fethiye’de pislik ve yangın tehlikesiBu günlerde Göcek koyları pislik, köpük, plastik parçaları içinde. Pislikler, koy koy dolaşıyor. Bedri Rahmi koyundan bile kaçan kaçana.
Ruhristanbul Kültür ProjesiProf. Faruk Şen ve ekibi, Ruhr Havzası ve İstanbul’un yanı sıra diğer kentlerde de (Berlin, Düsseldorf, Ankara’da) gerçekleştirecekleri toplantıları ve etkinlikleri anlattılar.
Bankacılar konut kredisinden bu yaz umudu kestiYılın ilk aylarında artan konut kredileri yüzde 1.39’dan yüzde 1.80’lere çıkan faizle birlikte durgunluğa girdi. Tüketicideki
AB’den Gökçeada ve Bozcaada uyarısıAvrupa Konseyi, Gökçeada ile Bozcaada’da istimlak edilmemiş evlerin eski Rum sahiplerine verilmesini istedi. Tavsiye kararında Gökçeada ile Bozcaada’da istimlak edilmemiş evlerin eski sahiplerine verilmesi, geri dönüşlerinin teşvik edilmesi istendi.
İşte en RİSKLİ mahallelerİTÜ tarafından yapılan ‘deprem çalışması’na göre, en fazla risk altındaki mahalleler Küçükçekmece, Bağcılar, Esenler, Bahçelievler, Zeytinburnu, Ümraniye, Pendik, Maltepe ve Kartal’da bulunuyor.
Ünlü profesörün deprem isyanı...Türkiye 1999 depreminden sonra çok büyük bir atılım yaptı, Kuzey Anadolu Fay Hattı üzerinde en modern gereçlerle donanmış deprem dinleme istasyonları, Küresel Konum Belirleme Sistemi (GPS)ve California’da bile bulunmayan Erken Uyarı Sistemi ağını kurdu.
Ev almanın tam zamanıKonut yerine dert almayınız. Gayrimenkul piyasasında sert rüzgârlar esiyor.
Şuralarda bir yerde olimpiyat olacaktıPekinliler maketlere bayılıyor. Şehir Planlama Sergi Merkezi’ndeki şehir maketi, en etkileyicilerinden biri. Tam merkezdeki kare, Yasak Şehir. Parklar, göller... Eksik olan tek şey tepede gri bulut efekti.
Beyoğlu akıllı kent olduBeyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, “Beyoğlu Akıllı Kent” projesinin e-devlet uygulamalarının önemli bir ayağı olduğunu ifade ederek, “Akıllı Kent” projesiyle bürokrasiyi ortadan kaldıracaklarını söyledi.
‘Kuzey Kutbu bu yaz eriyecek’Kuzey Kutbu’nda bu yaz hiç buz olmayabilir! Kuzel Kutbu’ndaki erimenin sanılandan da hızlı olduğu belirlendi. Konuyu manşetine taşıyan Guardian gazetesi “Düşünmesi bile imkânsız geliyor ama insanlık tarihinde ilk kez Kuzey Kutbu’nda hiç buz olmayabilir.
Tasarrufta ilginç yöntem: Buzdolabının içine buz koyunElektriğe gelecek zam üreticileri de tüketicileri de düşündürüyor. Bir beyaz eşya üreticisinin vatandaşa önerisi: Derin dondurucudan alacağınız bir kâse buz parçasını dolabınızın ortasına koyun. Böylece 3-4 gün süreyle yüzde 5 tasarruf edersiniz.
Topbaş: Tasarruf olursa su kesintisi yokİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, barajlardaki doluluk oranının yüzde 34’lere gerilediğine işaret ederek, “Tasarrufa devam edilirse su sıkıntısı yaşatmayacağız” dedi.
Sırt Çantamda Dünya Kültürleri: Tac MahalDünya’nın muhtelif ülkelerinde öylesine simgesel yapılar var ki; bu yapılar o ülkelerin adıyla yan yana gelip birbirlerini tamamlar.
İzmir''e 2 milyar dolarGayrimenkul sektöründeki büyük firmaların yaşama geçireceği projeler kentin görünümünü tamamen değiştirecek. İzmir, "Yeni Kent Merkezi" ile ilgili imar planlarının yürürlüğe girmesinin ardından gayrimenkul sektöründe özellikle İstanbul merkezli firmaların gözdesi haline geldi.
Demirin tonu 50 YTL ucuzladıTonu 1950 YTL''ye kadar çıkan inşaat demiri fiyatları, talebin azalması sonucu 50 YTL ucuzlayarak 1900 YTL''ye indi. Toptan demir satışı yapan Şaban Miraboğlu, ton başı 50 YTL tutarındaki ucuzlamanın yeterli olmayacağını ve fiyatların yeniden artabileceğini belirterek, şunları söyledi: “Demir fiyatları, talebin aşırı azalması sonucu 50 YTL ucuzladı ama Türkiye''den demir ihracatı da sürüyor. Şu anda Türkiye''den en çok Dubai''ye demir ihraç ediliyor. Elektriğe yapılan son zam, demir fiyatlarını etkileyecektir. Demir fiyatlarının Eylül ile Ekim ayına kadar düşmesini beklemiyoruz.”
Tarih: 30 Haziran 2008 Kaynak: Hürriyet
İkinci Aliağa Seferi YarınAliağa’nın Çakmaklı köyü ile Gencelli koyu arasındaki araziye kurulmak istenen termik santrala karşı demokratik ve yasal mücadeleyi başlatan çevrecilerin arasında yer alan Kozbeyli köyü sakinlerinden şair-yazar Hüseyin Yurttaş’ın girişimiyle bölgede termik santrala karşı ilk kitlesel eylem yarın gerçekleştirilecek.
Türkiye Enerji Forumu 1 Temmuz’daTürkiye’nin küresel ve bölgesel enerji arz güvenliğine katkısının önem kazandığı dönemde 5’incisi gerçekleştirilecek Türkiye Enerji Forumu, “Sürdürülebilir Yaşam İçin Enerjide Büyük İnovasyon” üst teması ve “Enerjide Yükselen Yeni Bölgesel Güç: Türkiye” ana teması ile 1-3 Temmuz tarihlerinde İstanbul’da toplanacak.
Kadifekale''yi tanıyamayacaksınızİzmir, bir sorunundan daha kurtuluyor. Yüzlerce kişinin can ve mal güvenliğinin tehdit altında olduğu semtte tehlikeli evlerin yerini yeşil doku alacak.
Haydi Kamu Arazisine Koş!Başbakan’ın isteğiyle TCK’ya giren, kamu arazisini işgal edene 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası verilmesine ilişkin düzenlemede ‘kamu’ tanımı çıkarılarak, arazi işgali de şikâyete bağlı suç oldu.
Mimar ve mühendisler kokteylde buluştuProje Üreten Serbest Mühendisler ve Mimarlar Derneği (PUMMDER) İzmir Ticaret Odası''nda tanıtım ve tanışma kokteyli düzenledi. Çok sayıda mimar ve mühendisin katıldığı kokteylde konuşan PUMMDER Başkanı Levent Bendeş, önlerine çıkan bürokratik engeller ve belediyelerin birbirine uymayan farklı uygulamaları nedeniyle mimar ve mühendislerin profesyonel iş takipçisine döndüğünü söyledi. Yaklaşık bir ay önce 100 üyeyle kurulan PUMMDER üyelerinin sorunlarını dile getiren Bendeş, Mesleki saygınlıklarını tekrar kazanmak istediklerini söyledi. PUMMDER Genel Sekreteri Zafer Baştuğ ise İzmir''in 1. derece deprem bölgesinde olduğunu hatırlatarak, "Binalarımızın otrduğu yerle ilgili bir değişiklik yapma şansımız yok. Ama depreme dayanacak yapıları yapabiliriz. Herkes yer bilimcileri dinliyor ama kimse projecilerin kıymetini bilmiyor" dedi.
Tarih: 30 Haziran 2008 Kaynak: Yeni Asır Yazan: Başak Atilla
AVM patronları sigara yasağı için buluştuAlışveriş Merkezleri Zirvesi, Ankaralı AVM sahipleri ve yöneticilerini buluşturdu. ATO Başkanı Sinan Aygün zirvede yaptığı konuşmada, "AVM''lerde yasak olan sigaranın, restoranlarda yasak olmaması haksız rekabete yol açıyor" dedi.
Çiğli Kültür ve Alışveriş Merkezi yıl sonunda hazır130 milyon dolarlık yatırımla kurulan merkezde işadamları için 150 yataklı bir otel, 250 araçlık otoparkı ve 45 adet işyeri olacak.
Başkent''e 500 yeni otobüsAnkara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, iki yıl önce ulaşıma sokulan 490 otobüsün ardından ihalesi yapılan 500 otobüsün daha hizmet vermeye başlayacağını bildirdi.
İzmir ve Manisa için Orman Yangını UyarısıMetorolojİk koşullar nedeniyle İzmir ve Manisa’daki orman alanlarında yangına hassas koşullar oluştuğu belirtildi ve ormanlara giriş ve çıkışın yasak olduğu konusunda vatandaşlar uyarıldı. İzmir Orman Bölge Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, son meteorolojik verilere göre, müdürlük sorumluluk alanındaki İzmir ve Manisa’daki ormanlık alanlarda, şu an için 2 Temmuz’a dek sürmesi beklenen yangın açısından yüksek riskli döneme girildiği bildirildi. Yangın açısından yüksek risk taşıyan orman alanlarına 19 Mart tarihinden itibaren giriş ve çıkışların yasaklandığı hatırlatıldı.
Tarih: 30 Haziran 2008 Kaynak: Birgün
Eroğlu suya kefil olduÇevre ve Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Ankara''daki şebeke suyunun, standartlara uygun olduğunu ve rahatlıkla içilebileceğini bildirdi.
Irak''tan Türkiye''ye jestIrak Başbakan Yardımcısı Berham Salih, Irak Bakanlar Kurulu''nun, komşu ülkelerin Irak''ın yeniden imarı konusunda açılacak ihalelere öncelik verilmesi konusunda Başbakan Nuri El Maliki''ye yetki vereceğini belirterek, ''''Bu ülkelerin başında Türkiye var'''' dedi.
Vacidiye Medresesi tarihi mirasa ev sahipliği yapıyor700 yıl önce Germiyanoğulları tarafından yapılan Vazicideyi Medresesi 1965''ten beri Arkeoloji Müzesi olarak kullanılıyor. Müzede dünyada bulunan 27 amazon lahdinden en sağlamı bulunuyor.
"Hukuku çiğnetmeyiz"Mecidiyeköy’deki Tekel Likör Fabrikası, TOKİ iştiraklerinden Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) AŞ tarafından 1 Temmuz’da üçüncü kez ihaleye çıkıyor.
Evsel atıklara düzenli depolamaÇevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, 2012 yılına kadar Türkiye''de evsel atıkların yüzde 80''inin düzenli depolama alanlarında berteraf edileceğini söyledi.
Manisa''nın ''neyi'' meşhur?Manisa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ertuğrul Aytaç "hangisini sayayım" diye söze başladı: - Bizde meşhur çok.
Zehir BorsasıGelişmiş ülkelerin 2012’ye kadar karbon salımını 1990 seviyesinin yüzde 5 altına düşürmesi hedefiyle imzalanan Kyoto Protokolü’ne göre, karbon salınımını hedeflenenden fazla azaltan ülke ve şirketlerin ‘karbon kredisi’ satışları 60 milyar dolarlık bir pazar oluşturdu.
Varlıklı kesimle ilgili haberlerBildiğiniz gibi Çekmeköy (İstanbul) yeni ve gözde yerleşim alanları arasında akla ilk gelen bölgelerden birisi.
Anadolu yakası turizmin gözdesiÖzellikle Sabiha Gökçen Havalimanı, Formula-1, Marmararay, Merkez Bankası''nın Ataşehire taşınmasının gündemde olması Anadolu Yakası''nın cazibesini arttırıyor.
MNG plan değişikliği istediGüvercinlik Çomça Koyu’nda izinsiz denizi dolduran MNG Holding’in, bölgeyle ilgili imar planlarında istediği değişikliklere Milas’taki sivil toplum örgütleri karşı çıktı.
Acayip Havalar2008’in Mayıs ayı başlarında Burma’da meydana gelen büyük siklon felaketinde en az 90 bin kişinin öldüğü, 56 binden fazla insanın kaybolduğu açıklandı.
Topbaş: Sahilleri atık sulardan kurtarıyoruzİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 32 milyon YTL değerinde yeni proje ile Beykoz''un atık sulardan kurtulacağı müjdesini verdi.
Bergama projesine Ulusoy’dan itirazTürkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, İzmir Bergama ilçesindeki tarihi Akropolü ile Asklepion’un bağlanmasını sağlayan teleferik hattı, açık sergi alanı ve alışveriş merkezi ile butik oteli içeren projenin, tarihsel peyzaj ile çevresel değerlere olumsuz etkilerinin olabileceğini anlattı. Ulusoy, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın, İzmir Valiliği, Bergama Belediye Başkanlığı yetkililerinin projeyi yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini vurguladı. Ulusoy şunları söyledi: “Bu tarihi dokuya dikilecek teleferik direkleri, teleferik hattı ve istasyonlarının çok olumsuz etkiler yaratacak, her istasyon bir çevre felaketi olacaktır. Akropol’e otobüsle çıkarken rehberlerin gruplarına çevreyi, surları, ortaşehri ve su kemerlerini anlatıp turistleri geziye hazırlamaları bu hatta, inişte belli alanlarda durup Kızıl Avlu ve şehrin fotoğraflarının çekilmesine ve tanınmasına da neden oluyor.”
Tarih: 30 Haziran 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Anadolu-Avrupa yakası denizin altından birleşecekİstanbul''un iki yakasını denizin altından birleştirecek ve sadece lastik tekerlekli araçların geçebileceği yeni tüp tünelin yapım ihalesi 30 Haziran Pazartesi gerçekleştirilecek.
Türkiye’nin taşı toprağı ‘altın’Türkiye’nin yüzölçümünün yüzde 27’si ‘önemli doğa alanı’ olarak koruma bekliyor. Çevre ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Mustafa Kemal Yalınkılıç’ın, Meclis Araştırması Komisyonu’na sunduğu rapora göre 6 milyon hektarlık alanda, 6 bin 500 adet korunan veya korunması gereken alan var. Türkiye’de, 39 milli park, 30 tabiat parkı, 32 tabiat koruma alanı, 105 tabiat anıtı, 3 bin mağara, 135’i uluslararası öneme sahip 750 sulak alan, 947 doğal sit ve yüzlerce arkeolojik tarihi sit alanı, 350 jeolojik miras, 14 özel çevre koruma alanı, 350 avlak sahası (23’ü özel sektörde), 18 yaban hayatı üretim istasyonu, 188 tohum ve gen muhafaza ormanı, 56 muhafaza ormanı ve 337 tohum istasyonu sahası, 439 mesire yeri ve kamp alanı (2012’de 1000 olacak), 81 yaban hayatı koruma sahası, 20 kaplumbağa yuvalama ve koruma alanı bulunuyor. Tüm Avrupa’da 12 bin bitki türü varken, Türkiye’de 4 binden fazlası endemik 11 binin üzerinde bitki türü var.
Tarih: 30 Haziran 2008 Kaynak: Radikal
Bir buzul alarmı da Van Gölü’nden!Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Coğrafya Bölüm Başkanı Ali Fuat Doğu, gölün güneyinde yok olmaya yüz tutmuş küçük buzullar tespit ettiklerini açıkladı.
800 yıllık şifahane bakıma alındıKayseri’deki 800 yıllık Şifahiye ve Gıyasiye Medresesi, Vakıflar Bölge Müdürlüğünce restore ediliyor. Mülkiyeti Kayseri Vakıflar Bölge Müdürlüğüne ait tarihi medrese, 1982 yılında Erciyes Üniversitesine (EÜ) tahsis edildi. Üniversite, tarihi medreseyi Gevher Nesibe Tıp Tarihi Müzesi’ne dönüştürdü. Restorasyonda, daha önceki onarımlarda iç mekan duvarlarına yapılan sıvalar kazınarak taşların derzleri kuvvetlendirilecek. Çatısında yıpranan taşlar yenilerek tavanının akması önlenecek medresede dış duvar dipleri de açılacak ve yalıtım yapılıp temeller sağlamlaştırılacak. Selçuklu hükümdarlarından 2. Kılıçarslan’ın oğlu 1. Gıyaseddin Keyhüsrev tarafından ablası Gevher Nesibe Hatun adına 1206 yılında yaptırılan medresede sağlık hizmeti veriliyordu. Medrese, Selçuklular döneminin en önemli hastanesiydi.
Tarih: 30 Haziran 2008 Kaynak: Türkiye
Hesap OrtadaAnkara beylerbeyi, başkente su sağlayacak temiz, ucuz ve güvenli Gerede tasarımına “Ben kendi ihale etmediğim işe girmem” gerekçesiyle karşı çıkmıştı.
Tarihî Yarımada’da göçme tehlikesiKuyumcukent İşletme A.Ş (KİAŞ) Genel Müdürü M. Kemal Karaaslan, Eminönü’nde faaliyet gösteren mücevher ve diğer üretim atölyelerinin, çok kuvvetli asidik ve bazik kimyasallar içeren yüzlerce ton kimyasal sıvı atığı kanalizasyonlara akıttığını belirtti.
Akdeniz''in turistik kartal yuvası: TaorminaAkdeniz''in ortasında, Sicilya''nın doğusunda yer alan Taormina, müze gibi gezilebilecek küçük bir kent. İtalyanlar tarihi eserlerine biraz kötü davranmış olsa da Taormina''da turistler için tarihin yanı sıra alışveriş, yeme-içme gibi konularda da çok seçenek buluyor.
Harabeye dönen yapıdan kütüphanePendik Belediyesi ilçe genelinde hizmete sunduğu 12 kütüphaneye bir yenisini daha ekliyor. İlçenin merkezinde Burla Biraderler Korusu olarak bilinen yerde bulunan ve harabeye dönen tarihî yapıyı aslına uygun olarak inşa ettiren Pendik Belediyesi, söz konusu yapıyı kütüphane olarak hizmete açacak. Onbinlerce kitabın bulunduğu Pendik’teki kütüphanelerde, bilgisayar kullanma imkânı ve internete erişim hizmeti de sunuluyor. Üye sayısının 20 bini aştığı kütüphanelerin aylık ortalama 25 bin ziyaretçisi bulunuyor.
Tarih: 30 Haziran 2008 Kaynak: Türkiye
Multi Turkmall Türkiye’de 10 milyar avroya 25 alışveriş merkezi kuracakMulti Turkmall’ın 10 yılda gerçekleştireceği 25 alışveriş merkezi yatırımı 33 bin kişiye istihdam sağlayacak. Şirket Türkiye’de bugüne kadar 3.5 milyar avroluk yatırım yaptı.
Havuz yatırımları aralıksız sürüyorİstanbul genelinde stadyum, kapalı spor salonu ve spor komplekslerini tamamlayarak hizmete hazır hale getiren İl Özel İdaresi; kapalı yüzme havuzu projelerini de bir bir İstanbulluların hizmetine sunuyor. Ataköy Kapalı Yüzme Havuzu’nu yıkıp yeniden yapmayı kararlaştıran İl Özel İdaresi, Üsküdar Burhan Felek Kapalı Yüzme Havuzu’nun onarımı için altyapı çalışmalarını sürdürüyor. 2008 yılı sonuna doğru Gaziosmanpaşa, Sultanbeyli ve Arnavutköy Kapalı Yüzme Havuzlarının yapımını bitirmeyi planlayan İstanbul İl Özel İdaresi, şu ana kadar bütçesinden yaklaşık 16 Milyon YTL kaynak ayırdı.
Tarih: 30 Haziran 2008 Kaynak: Türkiye
Çimento üretimi %9 arttıTürkiye’nin çimento üretimi bu yılın ilk 3 ayında geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre, % 8.7 artışla 10.1 milyon tona ulaştı. Mart sonu itibariyle, özel sektöre ait fabrikalarda 10 milyon 119 bin 944 ton çimento üretildi. Üretimin 1 milyon 786 bin 284 tonu dış piyasalara, 8 milyon 201 bin 464 tonu iç piyasalara satıldı. Satışlar ise % 6.9 arttı.
Tarih: 30 Haziran 2008 Kaynak: Türkiye
Müteahhitler fark kararnamesini dar kapsamlı bulduTürkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren, bazı yatırımlarda uygulanacak fiyat farkı esaslarının belirlenmesine ilişkin kararnamenin dar kapsamlı olduğunu ve müteahhitleri memnun etmediğini belirtti. Eren, son aylarda demir ve akaryakıt fiyatlarındaki yükselmeler nedeniyle inşaat girdilerinde meydana gelen artışın telafisine yönelik fiyat farkı kararnamesini dört gözle bekleyen müteahhitlerin büyük bir hayal kırıklığı yaşadığını söyledi. Eren kararnamenin, belli sektörlerde iş yapan müteahhitleri kapsadığını ifade etti.
Tarih: 30 Haziran 2008 Kaynak: Referans
Türkiye''de mortgage''ın adı var kendi yokİpotekli konut finansmanı olarak bilinen mortgage''ın yasası çıksa da henüz ikincil piyasaları oluşamadı.
Boğaz’ın incisine Osmanlı ‘cila’sıBir zamanlar Boğaz’ın incilerinden biri olan Beylerbeyi’ndeki Debreli İsmail Paşa Yalısı, 12 yıldır yalı-butik otel olarak hizmet veriyor.
Londra''dan 2012 olimpiyatları için Türk işadamlarına çağrı2012 Olimpiyat Oyunları''na ev sahipliği yapacak olan Londra, kent ekonomisine 8 milyar dolarlık katkı sağlayacak oyunlar için Türk işadamlarını yatırıma davet ediyor.
ABD''den iddia: Marmara''yı 8''lik deprem bekliyorÜnlü Amerikan haber kanalı CNN’e bağlı www.ireport.com adlı internet sitesinde, birkaç hafta içinde Marmara Denizi’nde Bandırma’nın 60 kilometre güneyinde 8.0 şiddetinde deprem olacağına ilişkin haber yayınlandı.
Otoyollar ve FSM satışı tek paketteGörevinde beşinci yılını dolduran Özelleştirme İdaresi (ÖİB) Başkanı Metin Kilci, bir yandan "Yoruldum" derken, bir yandan da özelleştirmenin tüm hızıyla süreceği mesajını verdi.
İnşaat sektörü zor durumdaİzmir’de inşaat sektöründe yaşanan durgunluk devam ediyor. EXPO oylaması öncesinde piyasanın hareketleneceği beklentisi taşıyanlar, EXPO’nun kaybedilmesiyle hayalkırıklığı yaşadı.
Çeşme''nin rüzgârı altın değerindeDünyada olduğu gibi Türkiye''de de enerji; en önemli gündem maddesi.
Mobilyada yerli marka yetersizKilim Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yayla, mobilya sektörünün Türkiye’de önünün açık olduğunu, ancak, markalaşma yönündeki çalışmaların yurt nezdinde yetersiz olmasından dolayı, dünya çapında yeterli bir düzeye ulaşamadığını söyledi. Yayla, sektördeki önemli gelişmelerin yaşandığını ancak, dünya ölçeğinde söz sahibi olmak için rasyonel birlikteliklerin olmasının gerektiğini ifade ederek, “Ülkemizde mobilya sektöründe yaklaşık 60 bin kişi istihdam ediliyor. Bu rakam oldukça fazla. Buna rağmen branşlaşma konusunda yatırımlar yapılmıyor. Bir mobilyacı ne üretiyorsa ondan daha iyisini, daha kalitelisini, yeni açılımları öngörerek üretim yapmalı. Ama ne yazık ki kanepe üreten bir arkadaşımız, daha sonra her şeyi üretmeye kalkıyor ve altından da kalkamıyor” dedi.
Tarih: 30 Haziran 2008 Kaynak: Akşam Yazan: Murat Dönmez
EXPO''yu kaybeden İzmir''de konutlar da elde kaldıİnşaat sektöründeki durgunluk, İzmir''de EXPO 2015 ile piyasanın hareketleneceği beklentisiyle hareket eden girişimcileri hayal kırıklığına uğrattı.
Nemrut’un çehresi değişiyorAdıyaman’ın Kâhta ilçesinde bulunan Nemrut ören yerinin turizmde marka yapılması amacıyla Kommagene-Nemrut Koruma ve Geliştirme Programı kapsamında başlatılan çalışmalar sürdürülüyor. Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Neriman Şahin Güçhan, önceliklerinin Nemrut ören yerinin çevresini yeniden düzenlemek, dev tanrı heykelleri ve diğer kalıntıların üzerindeki çatlakları kapatmak olduğunu kaydetti. Güçhan, “Gerçekleştireceğimiz çevre düzenleme çalışmaları için ön proje hazırladık ve projemiz onaylandı. Uygulama projelerinin temini için bakanlıkça ihaleler açılacak. Çevre düzenleme çalışmalarımızda bu aşamadayız” dedi.
Tarih: 30 Haziran 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Prefabrik konuta rağbet artıyorDeprem için en iyi çözüm olmasının yanında, ucuz ve pratik şekilde inşa edilmesi sebebiyle prefabrik konutlara olan rağbet giderek artıyor.
Aspendos tartışmasıEski Antalya Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Haluk Abbasoğlu, Anadolu Ateşi’nin Aspendos Antik Tiyatrosu’nun 700 metre ilerisine yaptığı Aspendos Arena’nın yer seçiminin yanlış olduğu iddialarına karşı çıktı.
Çelik fiyatı artınca rüzgâr kulesini betondan yaptıDemirer Holding İzmir’de Alman Enercon ile birlikte rüzgâr tribünleri için kanat ve kule üretimi yapıyor. Dünya genelinde çelik fiyatlarındaki aşırı artış üzerine kuleleri betondan yapmaya başladıklarını belirten Demirer Holding Başkanı Erol Demirer...
Arkeoloji dünyasında tartışmaTürkiye’de yeni mevsim arkeolojik kazı ve yüzey araştırmaları tartışmalı başladı. Türk ve yabancı bilim heyetlerinin 2008 yılı için Kültür ve Turizm Bakanlığı’na yaptıkları başvurulardan bazıları, bu yıl ilk kez ‘gayri resmi’ olarak kurulan “Değerlendirme Komisyonu’nca (Bilim Kurulu)” irdelendikten ve bilimsel nedenleri açıklanmadan reddedildi.
''Konut kredisi pazarı yüzde 13 büyüdü''Türkiye Ekonomi Bankası (TEB) Bireysel ve İşletme Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Cemal Kişmir, gayrimenkul sektörünün Türkiye ekonomisi içinde en çok konuşulan konulardan biri olduğunu belirterek, gayrimenkulün, satın alsalar da almasalar da her zaman insanların ilgisini çektiğini söyledi.
Myndos’ta rant kuşkusuBodrum’un Gümüşlük beldesi sınırları içinde yer alan Myndos antik kentindeki kazı çalışmalarının, “rant ve yapılaşmanın önünü açma” gerekçesiyle durdurulduğu savlandı.
Kayserili ünlü mimarı kalbinden bıçakladılarKayseri’nin tanınmış mimarı Turan Elmaağaçlı (58), önceki gece projesini yaptığı ve hayata geçirdiği Fuar Kültürpark’ta kendisine ait 3 işletmeye gitti. Burada 26 yaşındaki E.D. ile tartışan Elmaağaçlı, kalbinden bıçaklandı. Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne kaldırılan Elmaağaçlı, müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Polisler tarafından yakalanan E.D., Elmaağaçlı’yı kendisine hakaret ettiği için bıçakladığını söyledi. Büyükşehir Belediyesi’nin başta Kazancılar Çarşısı, Fuar Kültürpark, Beştepeler Parkı olmak üzere birçok projesinde mimari çalışma yapan Turan Elmaağaçlı, son olarak, geçen yıl Kayseri Gazeteciler Cemiyeti’nin Cumhuriyet alanındaki merkezinin de düzenlemesini yaparken plaketle ödüllendirilmişti. Mimarlar Odası’nda iki dönem 2’nci başkanlık ve yönetim kurulu üyeliği yapan Elmaağaçlı, evli ve 1 çocuk babasıydı.
Tarih: 30 Haziran 2008 Kaynak: Hürriyet
Yarım asırlık hata Türk mimarı yıktıAlmanya’da, bundan 10 yıl önce, Schleswig-Holstein Eyaleti’nin Hornbek köyünde çiftlik ve üzerinde 1957 yılında inşa edilen evi satan mimar Oktay Kaptan, geçtiğimiz günlerde İmar Dairesi’nden gelen mektupla şok oldu.
Biri orman, biri Alman kanunlarının mağduruAlmanya’nın Köln kentinde yaşayan iç mimar Ebby Lewandowski’nin 1993 yılında yatırım amaçlı olarak Antalya’da aldığı arazi, başına dert oldu.
Genç mimar adaylarıTMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Mimarlar Odası Zonguldak İl Temsilciliği’nin düzenlediği “Kent Düşleri - 3 Zonguldak Merkez Lavuar Alanı Değerlendirme Projesi” jüri üyelerinin iki günlük çalışması ile sonuçlandı.
Bakanlıktan ‘Munzur Vadisi’ açıklamasıGazetemizin 19.06.2008 tarihli sayısında yer alan ‘Munzur Vadisi Dünya Kültür Mirasıdır’ başlıklı haberimizle ilgili olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği tarafından yazılı bir açıklama yapıldı. Açıklamada; bir varlığın Dünya Miras Listesi’ne alınabilmesi için öncelikle söz konusu varlığın UNESCO Dünya Miras Komitesi tarafından belirlenen kriterlerden bir kaçını karşılaması gerektiği belirtilirken, bu kriterler çerçevesinde Dünya Miras Listesine aday gösterilecek varlıkların yer aldığı Geçici Miras Listesi’nde yer alması gerektiği vurgulandı. Ayrıca Tunceli İnsan Hakları Derneği’nin Munzur Vadisi Milli Parkı’nın “UNESCO Dünya Miras Listesi’ne” alınsını talep ettiği dilekçesinin Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’ne gönderilmesi halinde gerekli değerlendirmenin yapılacağı ifade edildi.
Tarih: 27 Haziran 2008 Kaynak: Evrensel
"Konut Kredisi Pazarı Yüzde 13 Büyüdü"Türkiye Ekonomi Bankası (TEB) Bireysel ve İşletme Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Cemal Kişmir, 2008''in başından bugüne konut kredisi pazarının yüzde 13 büyüdüğünü bildirdi.
Nilüfer Vadisi için DSİ`den ikinci redGelişmeyi 23 Mayıs 2008 günü ‘Nilüfer Vadisi projesinde sel yatağı kaygısı’ başlığıyla bu sütunlardan aktardık. Konu Büyükşehir Belediyesi’nin, Batı Yakın Çevre Yolu geliş-gidiş şeritleri arasındaki kanalda başlattığı Nilüfer Vadisi Rekreasyon Projesi’ydi.
Özbekistan, 6 Çimento Fabrikası KuracakÖzbekistan, 2008-2012 yılları arasında toplam tutarı 1 milyar 415 milyon dolar olan 6 çimento fabrikası kurmak için kolları sıvıyor. Özbek İnşaat Malzemeleri Birliğinden basına yapılan açıklamada, yapımı planlanan 6 çimento fabrikasının toplam 9,5 milyon ton çimento üreteceği belirtilerek, bu çerçevede Surhanderya vilayetinde yıllık üretim kapasitesi yıllık 1 milyon ve 1,7 milyon ton olan 2 fabrika ile Cizzah’ta 3 milyon ton, Kaşkaderya’da 1,5 milyon ton, Karakalpakistan’da 1,5 milyon ton, Taşkent''te ise 800 bin ton kapasiteli birer çimento fabrikasının kurulacağı bildirildi. BDT ülkeleri arasında Rusya ve Ukrayna’dan sonra en büyük üçüncü çimento üreticisi olan Özbekistan’daki mevcut 6 çimento fabrikasında yıllık 6,5 milyon ton çimento üretilirken, ülkenin yıllık çimento tüketimi ise 7-8 milyon ton düzeyinde bulunuyor.
Tarih: 27 Haziran 2008 Kaynak: Dünya
Afşin-Elbistan''a 3 teklifAfşin-Elbistan C ve D kömür sahalarında termik santral kurmak ve işletmek üzere rödovans karşılığı kömür üretim verilmesi hakkı ihalelerinde zarflar bugün açıldı.
İzmir''de deniz temizliğine ''Deniz atı'' onayıEge Üniversitesi (EÜ) Sualtı Araştırma ve Uygulama Merkezi (SAUM) Müdürü Prof. Dr. Cengiz Metin ,İzmir Körfezi''nin Konak Pier bölgesinde "suyun temizlik göstergesi"olarak bilinen "deniz atı" görüntülediklerini bildirdi.
Prefabrik Konuta Rağbet ArtıyorTürkiye''de yaklaşık 20 yıldır var olan prefabrik sektörü, son 10 yılda hızlı bir ivme yakaladı. İnşaat sektöründe yaşanan hareketlilik yerli-yabancı konut projelerinin yanı sıra, "büyük İstanbul depremi" haberleri prefabrik firmalarının iştahını kabarttı.
Alternatif enerji devredeGünlük siyasi çekişmeler ve tartışmalar arasında Türkiye, çok önemli gündem konularını konuşmak ve çözüm alternatiflerini ortaya koymaktan çok uzak duruyor maalesef. Bunların başında da "Enerji" konusu geliyor.
Büyükşehir’den İTÜ’ye muhteşem bir mezuniyet hediyesi…Bakan Eroğlu ile birlikte İTÜ’nün mezuniyet törenine katılan Başkan Topbaş, üniversiteye muhteşem bir stat kazandırmanın ve metro getirmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.
‘Likör’ arazisine bu kez ilgi yoğunMecidiyeköy’de Ali Sami Yen Stadı’nın yanındaki 23 bin 711 metre karelik eski likör fabrikası arazisi 1 Temmuz’da üçüncü kez ihaleye çıkacak. İlk iki ihalede alıcı bulunamayan arazi için bu kez çok sayıda talipli var.
Nükleer için 6 firma şartname aldıEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, ikinci grup nükleer santralin Sinop''ta kurulacağını ve ihalesinin de bu yıl içinde yapılacağını bildirdi. Bakan Güler, ikinci nükleer santralin büyüklüğünün henüz belirlenmediğini, fakat Mersin Akkuyu''dan daha küçük olmayacağını söyledi. Mersin Akkuyu''ya kurulması planlanan nükleer santralin ihale sürecinin devam ettiğini kaydeden Güler, ihalede herhangi bir ertelemenin sözkonusu olmayacağını bildirdi. TETAŞ tarafından Mart ayında ihaleye çıkarılan ve 24 Eylül 2008 tarihine kadar teklifleri alınacak olan nükleer santral ihalesinde şartname alan firmalar şöyle: AECL Atomic Energy Of Canada Limited (Kanada), Itochu Corporation (Japonya), Vinci Construction Grand Projets Fransa), Suez Tractebel (Fransa-Belçika), Atostroyexport (Rusya), KEPCO (Güney Kore).
Tarih: 27 Haziran 2008 Kaynak: Yeni Şafak
Türkiye, Kyoto Protokolü''ne katılıyorTBMM AB Uyum Komisyonu''nda, Türkiye''nin, 11 Aralık 1997 tarihinde Japonya''nın Kyoto kentinde imzalanan BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi''nin Kyoto Protokolü''ne Katılmasının Uygun Bulunduğuna İlişkin Kanun Tasarısı benimsendi.
Valilik suyu takibe aldıBelli dönemlerde yapılacak ölçümlerden elde edilecek arsenik sonuçlarının halka duyurulacağını söyleyen Cahit Kıraç, "Bundan böyle herşey düzen içinde olacak" dedi.
Tarihi mekanlara restorasyonSilivri Belediyesi; Piri Mehmet Paşa, Fatih ve Mimarsinan mahallelerinde restorasyona başladı. Toplam 17 adet tarihî ahşap ev, Piri Mehmet Paşa Camii, Mimar Sinan Köprüsü ve Uğur Mumcu Meydanı’ndaki imarethanin restitüsyon ve restorasyon projelerinin ihalesi gerçekleştirildi. Silivri Belediye Başkanı Hüseyin Turan, “Projelerinin yapımını ücretsiz olarak biz karşılıyoruz. Restorasyon projeleri Anıtlar Kurulu tarafından onaylandı. Kurulun isteği doğrultusunda çalışmalar yapılıyor. Vatandaşlarımızın cebinden bir kuruş çıkmayacak” dedi.
Tarih: 27 Haziran 2008 Kaynak: Türkiye
İnşaatta talep durdu, maliyet artışı sürüyorSon yıllardaki hızlı gelişimiyle, milli gelir büyümesine önemli katkı sağlayan inşaat sektörü, talebin adeta durma noktasına gelmesi nedeniyle sıkıntılı bir dönem yaşarken, inşaat maliyetlerindeki artışın sürmesi de özellikle konut yapımında sektörü zorluyor. Ortalama büyüklükteki bir dairenin toplam maliyetinin 170 bin YTL’ye yaklaştığı dikkati çekiyor.
Bornova''da gürültüye sonErgene mahallesindeki belediyenin şantiye binası 4. Sanayi Sitesi''ne taşınıyor.
İzmir''in Develeri17. yüzyılın ikinci yarısında başlayan, 18. ve 19. yüzyıllarda doruk noktasına ulaşan ve İzmir’in, İstanbul’u bile geride bırakarak Akdeniz’in en önemli kentlerinden, en büyük ticaret merkezlerinden biri olmasını sağlayan, bir başka deyişle ,İzmir’i İzmir yapan sürecin en etkili, en önemli ögelerinden biri de develerdir. O kadar ki, eğer develer olmasaydı, İzmir öyle bir İzmir olmayacaktı.
İkizdere yeni bilirkişiyi bekliyorİkizdere ilçesinde yapımına başlanan Cevizlik Hidroelektrik Santrali (HES) inşaatının durdurulması için açılan dava nedeniyle bölgede ikinci kez bilirkişi incelemesi yapıldı.
Vagonlar yola çıkıyorİzmir Metrosu''nu “uzatacak” hatlara ilişkin çalışmalar sürerken, bu hatlarda kullanılacak yeni vagonlar için de hazırlıklar başladı. İzmir Büyükşehir Belediyesi''nin yeni hatlarda kullanılacak vagonlar için ihaleye çıkacağı bildirildi.
Yeşilırmak''ın suyu başkentten izlenecekAnkara ve Hitit üniversitelerince hazırlanan sistemle Yeşilırmak’ın su kalitesi Ankara’dan izlenecek. Sistem istasyonlarda, sıcaklık, Ph ve iletkenlik gibi değerleri ölçerek kaydediyor.
Suya "Ağır" Tehditİzmir’de arsenikli suyun tartışıldığı bir dönemde, özellikle Aliağa’daki demir çelik fabrikaları ve bölgedeki altın madenciliğinin yarattığı tehlikeye de dikkat çekiliyor.
Park değil ÇöplükCumhriyetin 50. yılı anısına 35 yıl önce kurulan 50. Yıl Parkı, Anakent Belediyesi''nin yıllardır parka sahip çıkmaması nedeniyle alkol ve madde bağımlılarının evi haline geldi.
400 otelciyi hapisten kurtaracakKendilerine tahsis edilen Hazine arazileri üzerine tesis kuranlardan otelin bulunduğu sahili izinsiz kullandığı için haklarında işgalci davası açılan 400 otelci, TCK’nın 154. maddesinde yapılacak değişiklikle hapis cezası almaktan kurtulacak.
Türkiye’de Gecekondular ve YasalarTürkiye’de gecekondu ve yasaların ilişkisine dair akla gelen ilk özellik yasaların, gecekondu olgusunu takip etmesi anlamındaki ardıl ilişkidir.
''Son Vadi'' de yok oluyorAnkara''nın yapılaşmamış son vadisi olan İmrahor yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Vadi, Ankara Anakent Belediyesi koruma alanı içinde bulunmasına karşın son dönemde, fabrikalar tarafından kirletiyor, göletler dolduruluyor, topraklar kazılıyor...
Başkentin Suyu Hem Kötü Hem de PahalıKızılırmak Nehri üzerindeki Kesikköprü Barajından Ankara''ya getirilerek diğer barajlardan gelen sularla karıştırılıp musluklarımızdan akan şehir şebeke suyu üzerindeki tartışmalar giderek yoğunlaşmaktadır.
Kent Yorum: "Baba, Ben Yıkıcıyım ama Kendini Bilmez Değilim..."Karadeniz’e gittiniz mi son birkaç sene içinde? Hiç geçtiniz mi Karadeniz Otoyolu denen denizin çocuklarına azap yoldan? Gördünüz mü bir halkın nasıl sevdasından koparıldığını?
''Turizmci kaçar’ denildi kıyı işgaline onay verildiKamu arazisini işgal edenlere, sınırlarını değiştirenlere 3 yıla kadar hapis ve para cezası öngören hüküm TCK’dan çıkarılıyor.
Celal Ece Bahçesaray’ın borularını trene yüklediCelal Ece isminde bir hayır sahibi işadamının bağışıyla, Bahçesaray’ın tarlaları sulanacak, evlerdeki, sokaklardaki musluklardan su akacak.
Konut kredisinde sınır tanınmıyor şube müşterinin ayağına taşınıyorKonut kredilerinde rekabeti hizmet kalitesine kaydıran bankalar, şimdi de kredi başvurusu için zaman ayıramayan müşterileri için randevu sistemini devreye soktu.
Ahmet Taner Kışlalı Kültür Merkezi açıldıAhmet Taner Kışlalı Kültür Merkezi''nin yapımı tamamlanarak, başkentlilerin kullanımına sunuldu. Atatürkçü Düşünce Derneği''nin (ADD) yeni genel merkezi olarak da kullanılacak yapı, sempozyumlara, söyleşilere, konserlere, kurslara ev sahipliği yaparak, Halkevleri ateşini yeniden yakmayı hedefliyor.
1.3 milyar dolarlık klimada ’split’ patlaması yaşanıyorTürkiye’de birkaç yıl öncesine kadar lüks sayılan klimalar artık ihtiyaç sınıfına girdi. Airfel Genel Müdürü Hasan Önder, Türkiye’de ev tipi klima pazarında da büyük bir ivme yakalandığını belirtti.
Butto''nun eşi gizlice geldi yatırım fırsatı görüşecekÖldürülen eski Pakistan Başbakanı Butto''nun kocası Zerdari, gizlice Türkiye''ye geldi. Daha önce kamu ihalelerinde yolsuzlukla suçlanan Zerdari, ülkesindeki inşaat ve enerji projelerini görüşecek.
İspanyol Essentium Türkiye’de çimentoya 400 milyon Euro yatıracakUniversal Çimento şirketini satın alan İspanyol Essentium Grubu Türkiye’ye 400 milyon Euro’luk yatırım yapacağını açıkladı.
4000 Yıllık Piramit Yeniden BulunduMısırlı arkeologlar 4000 yıllık bir piramidi yeniden buldular. Piramidin sadece sekiz yıl kadar iktidarda kalan kral Menkauhor tarafından yaptırıldığını sanıyoruz, diye açıkladı Mısır Eski Eserler Dairesi Başkanı Zahi Hawass.
Sinop’a inadına santralEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, ikinci grup nükleer santralın Sinop’ta kurulacağını ve ihalesinin de bu yıl içinde yapılacağını bildirdi.
Unakıtan: Kimse arazi satıp parasının üstüne yatamazMaliye Bakanı Kemal Unakıtan, kamu kuruluşlarının kendilerine tahsis edilen Hazine arazilerini, "Ben satarım, parasını da ben alırım" anlayışıyla hareket edemeyeceklerini söyledi.
TURYAP müşterisine konutta faiz yüzde 1,5Türk Ekonomi Bankası (TEB), TURYAP''tan ev sahibi olmak isteyenlere tüm vadelerde yüzde 1,5 faizle ve ilk üç ayı ödemesiz olmak üzere 120 aya kadar vadeli konut kredisi kullandıracak.
KEY ödemeleri ağustosa kaldıKonut Edindirme Yardımı hesaplarında ödeme takvimi ile ilgili her kafadan bir ses çıkıyor.
Kamu arazileri yağmalanırAKP’nin yerel seçim öncesinde kamu arazilerinin işgal edilmesini serbest hale getiren yasa önerisi tartışmalara neden oldu.
İzmir''e KOBİ borsası geliyor İngiltere''den ortaklık teklifi varTürkiye''de küçük ve orta ölçekli işletmelere (KOBİ) finans desteği sağlaması amacıyla kurulması planlanan KOBİ borsasına yabancılardan ortaklık teklifi geldi.
Kaymakamı aldın dolguyu da aldırsanaMNG Holding A.Ş.’nin orman alanından tahsis edilen araziye turistik tesis yaparken denizi inşaat hafriyatı ile doldurması olayında, Milas Kaymakamı Bahattin Atçı’nın görevden uzaklaştırılması çevrecileri memnun etmedi.
Takvim
<<Haziran 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.