Haberler

30 Mayıs 2010, Pazar

Paris''in Çehreleri-2Paris''in Çehreleri-2Son on yıl içinde Paris nasıl değişti? Aslında bunu cevaplamak için, insan uzun bir yokluktan sonra kente geri dönmüş olmalı. Son on yıl içinde ben sadece kısa dönemlerde uzak kaldım ve dolayısıyla süreci, sevdiği ve her gün gözlemlediği insanın yüzünde kırışıklıkları gören biri gibi gördüm. Kent şu anda sadece yavaşça değişiyor. Kabyl kafelerinin revaçta barlara dönüşmesi, Çin kumaş ticaretinin bir veya iki cadde ileri gitmesi veya yenileme adı altında fakirleri Périphérique''e doğru bir adım daha itmek için zaman gerekiyor. Haberin Devamı
Radikal Tasarım Gazetesi Pazar Günü ÇıkıyorRadikal Tasarım Gazetesi Pazar Günü ÇıkıyorKale Tasarım Merkezi tarafından hazırlanan ve Radikal Gazetesi ile ücretsiz dağıtılan Radikal Tasarım Gazetesi bu Pazar günü bayilerde. Milano Tasarım Haftası özel dosyasından Otherwise sergisine, Ankara Tasarım Günleri’nden İzmir’in 4T Konferansı’na, Design For All konferansı’ndan Kamusal Tasarım Festivali’ne, politik tasarım girişimlerinden sonuçlanan yarışmalara, Türkiye ve dünyadan en güncel tasarım haberlerini takip etmek için bu 30 Mayıs Pazar günü Radikal almayı ihmal etmeyin! Radikal Tasarım Gazetesi’nin eski sayılarını www.kaletasarimmerkezi.com adresinden indirilebiliyor.
Tarih: 28 Mayıs 2010
Sokakta canlı sanatSokakta canlı sanatİzmir''de kurulan ve gönüllü gençlerden oluşan sokak sanatları atölyesi sanatçıları, Konak Belediyesi''nin desteği ile kentin çeşitli bölgelerinde canlı heykel gösterimi sundu.
Sakin Şehir böyle olacakSakin Şehir böyle olacak‘Sakin kent'' Seferihisar, Yaşar Üniversitesi''yle değişiyor. Mimarlık öğrencileri binalara yeni çehre için çalışırken, tasarımcılar da otobüs duraklarını yeniledi.
 Bursa, şehiriçi ulaşımda demir ağlarla örülüyor Bursa, şehiriçi ulaşımda demir ağlarla örülüyor Bursa''da hafif raylı sistemi kentin dört bir yanına ulaştırmak için yapılan çalışmalar hızla ilerliyor. Başkan Altepe, ''Şehrin bir ucu Kestel''e, diğer ucu Görükle''ye kadar olan bölümüne raylı sistem döşeniyor." dedi.
Osmanlı''nın kurulduğu yere sefer var! Osmanlı''nın kurulduğu yere sefer var! Zeytinburnu''nda oturanlar için vakit Bizans''ın hüküm sürdüğü, Osmanlı''nın kuruluşuna kucak açan Bilecik''in Söğüt ilçesine doğru yol alma vaktidir.
"Saray"a Türk mermeri"Saray"a Türk mermeriABD''deki lüks konut meraklıları, ülkenin en büyük evine sahip olabilmek için adeta birbirleriyle yarışıyor. Fransa''nın başkenti Paris''teki Versailles Sarayı örnek alınarak Florida eyaletinde inşa edilen süper lüks malikânenin en az 75 milyon dolara alıcı bulması bekleniyor. Ancak malikâneyi satın alacak kişinin, iç dekorasyon çalışmaları henüz tamamlanmadığı için yaklaşık 25 milyon dolar daha masraf yapmak zorunda kalacağı belirtiliyor. Malikânenin sahip olduğu özellikler ise gerçek Versailles Sarayı''nı aratmıyor. Ünlü Butler Gölü yakınlarındaki malikânede 30 yatak odası, her birinde jakuzi bulunan 23 banyo, 20 araçlık garaj, 10 mutfak, üç yüzme havuzu, üç spa merkezi, iki tenis kortu, bir yapay şelale ve çok sayıda yüzme havuzu bulunuyor. Türkiye''den ithal edilen mermer ve granitlerin kullanıldığı malikâne, 3 yıl önce milyarder işadamı David Siegel tarafından inşa ettirilmeye başlanmıştı. Ancak Siegel, küresel ekonomik krizde büyük kayıp yaşayınca malikânesini satışa çıkarmıştı.
Tarih: 28 Mayıs 2010 Kaynak: Sabah
İlk ekolojik kentİlk ekolojik kentAbu Dabi petrolden kazandığı dolarlarla yeşil geleceğe yelken açıyor. Çölde dünyanın ilk ekolojik kentini inşa etmeye başlayan Arap Emirliği dünyanın yenilenebilir enerji lideri olmaya hazırlanıyor.
Kemeraltı''nda 4. büyük adım Kemeraltı''nda 4. büyük adım İzmir Büyükşehir Belediyesi''nin Kemeraltı Restorasyon Projesi''nde sıra, Havra Sokağı ile Şadırvanaltı Camii arasındaki bölüme geldi.
EAA-Emre Arolat Architects, 2010 Aga Khan Mimarlık Ödülleri Finalinde...EAA-Emre Arolat Architects, 2010 Aga Khan Mimarlık Ödülleri Finalinde...Aga Khan Mimarlık Ödülleri''nin 2010 yılı finalistleri organizasyonun uluslararası bağımsız jürisi tarafından resmi olarak açıklandı. EAA-Emre Arolat Architects, İpekyol Tekstil Fabrikası ile finale kalan tek Türk mimarlık ofisi oldu.
Finans merkezine "dur" dediler!Finans merkezine "dur" dediler!Yargı İstanbul Finans Merkezi planlarına durdurma kararı verdi.
Fethin izinde İstanbul Fethin izinde İstanbul 29 Mayıs 1453 Salı günü Osmanlı hükümdarı, muzaffer bir kumandan olarak şehre girdi. 21 yaşındaki Sultan Mehmed Han, Fatih ünvanını alırken bir çağ açılıp bir çağ kapandı.
İstanbul’a ışık verecekİstanbul’a ışık verecekTarihî Şile Deniz Feneri, İstanbul Avrupa Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında restore edilerek ziyarete açıldı.
"Altgeçitte kalıcı çözüm istiyoruz" "Altgeçitte kalıcı çözüm istiyoruz" Konak''ta bulunan Kemer İstasyonu yaya altgeçidine kimliği belirsiz kişiler tarafından zarar verildiğini söyleyen vatandaşlar, "Burada kalıcı önlemler alınmalı" dedi.
Ali Sami Yen''de 2. oturum bugünAli Sami Yen''de 2. oturum bugünAli Sami Yen Stadyumu arsasının gelir paylaşımı yöntemi ile satışı ihalesinin birinci aşamasında en yüksek teklifi Aşçıoğlu İnşaat vermişti. İhalenin ikinci oturumu bugün düzenlenecek.
Açık Kapı Festivali''nde 6. Gün!Açık Kapı Festivali''nde 6. Gün!Açık Kapı Festivali''nin 6. günü (27 Mayıs Perşembe), Balat''taki Sveti Stefan Bulgar Kilisesi ile başlayan turumuz Alman Konsolosluk Binası ile sona erdi.
Açık Kapı Festivali''nde Süreyya Paşa Konser ve Opera Binası GezildiAçık Kapı Festivali''nde Süreyya Paşa Konser ve Opera Binası Gezildi22 Mayıs 2010 tarihinde Açık Kapı Festivali kapsamında Kadıköy Bahariye Caddesi''nde yer alan Süreyya Paşa Konser ve Opera Binası gezildi.
Paris''in Çehreleri-1Paris''in Çehreleri-1Son on yıl içinde Paris nasıl değişti? Aslında bunu cevaplamak için, insan uzun bir yokluktan sonra kente geri dönmüş olmalı. Son on yıl içinde ben sadece kısa dönemlerde uzak kaldım ve dolayısıyla süreci, sevdiği ve her gün gözlemlediği insanın yüzünde kırışıklıkları gören biri gibi gördüm. Kent şu anda sadece yavaşça değişiyor. Kabyl kafelerinin revaçta barlara dönüşmesi, Çin kumaş ticaretinin bir veya iki cadde ileri gitmesi veya yenileme adı altında fakirleri Périphérique''e doğru bir adım daha itmek için zaman gerekiyor.
Açık Kapı, Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi''ndeydiAçık Kapı, Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi''ndeydiİlk kurulduğunda, insanlardan, "deli hastanesi", "tımarhane" gibi tanımlamalar alan Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi, aslında çok profesyonelce tasarlanmış büyük bir kompleks.
Ayasofya hazineleri gün ışığına çıkıyorAyasofya Padişah Türbeleri restorasyonu sırasında gün yüzüne çıkan sanduka kılıfları, şehzade kaftanları, Kabe-i şerif iç örtüsü, Kisve-i şerif, ravza-i mutahhara örtüleri, yüzyıllarca Ayasofya''nın minberinde asılı duran ve müzenin deposunda bulunan fethin sembolü tarihî sancak, ilk defa İstanbul''un fethinin 557. yıl dönümünün kutlanacağı yarın sanatseverlerle buluşacak.
Bursa demir ağlarla örülüyorBursa Büyükşehir Belediyesi, hafif raylı sistemi kentin dört bir yanına ulaştırmak için çalışmalarını sürdürüyor. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, ulaşımdaki en önemli projelerinin hafif raylı sistemin hatlarının hedef noktalara ulaştırılmasını kapsadığını söyledi.
Kınalıada sahilleri kime peşkeş çekilecek?Adalar, güzel İstanbul''un vazgeçilmez tatil yöresidir. Adalar''a alışanlar başka yerde huzur bulamaz. İç içe yaşadığımız azınlık kardeşlerimiz için de Adalar bir yaşam tarzıdır.
''170 milyar liralık rant''Garipçe ve Poyrazköy arasını yapılması planlanan üçüncü Boğaz köprüsünün etkileri tartışılmaya devam ediyor. Orman Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi TMMOB Makine Mühendisleri Odası''nda geçen hafta ''üçüncü köprü'' ile ilgili bir panel düzenlendi.
Yıkım mağduru 18 ailenin barınma mücadelesi Kentsel Dönüşüm" adı altında Küçükçekmece Ziya Gökalp, Ayazma mevkii ve Tepeüstü Mahallelerinde 2007 yılında gerçekleştirilen yıkımlardan sonra "Bunlar terörist, dışarıdan gelmişler" denilerek, hak sahibi sayılmayan 18 ailenin yaşadığı dram bitmek bilmiyor.
Takvim
<<Mayıs 2010>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.