Haberler

30 Temmuz 2007, Pazartesi

Duygu Asena için TasarlamakDuygu Asena için TasarlamakDuygu’yu tanıyorum. Kardeşi İnci arkadaşımız. Duygu için bir şeyler yapmak istiyor. Daha kalıcı, anlamlı şeyler. Adına bir ödül gibi. Ancak elbette bir de mezar düzenlemesi işi var. Bazı kişilere rica etmiş. Pek olumlu bir sonuç çıkmamış. Bir gün Bülent Erkmen’in atölyesinde buluşup genel çerçevede neler yapılabileceğini konuşup öneriler getirdik. Doğrusu biz pek anıt mezar taraftarı da değildik. İnci de bu düşünceye katılıyordu, mezar için “çok sakin, yalın, yumuşacık ve düz birşeyler” diye kendince bir bilgi verdi ve gelecekte sürekli bir kültürel etkinlik için de kararlı göründü. Sonuçta her ikisi de bana bakıp haydi dediler. Haberin Devamı
 Lüks villalar için ağaçları söktüler Lüks villalar için ağaçları söktülerTuzla''nın Aydınlı köyündeki ormanlık alanda yeni başlayan inşaat için yüzlerce çam ağacının yok edildiği iddia edildi. Çevre sakinlerinin 1200 ağaçlık çam korusunda bugüne kadar 800 ağacın söküldüğü iddiası üzerine Tuzla Sulh Hukuk Mahkemesi 46 dönümlük arazide tespit çalışması istedi.
Tarihi Yarımada''nın lazerle röntgeni çekiliyorTarihi Yarımada''nın lazerle röntgeni çekiliyorİstanbul Büyükşehir Belediyesi İstanbul Metropolitan Planlama Merkezi (IMP) uzmanları, Tarihi Yarımada''da 400 kilometrelik yol ve 48 bin binanın lazerle röntgenini çekiyor.
Her yerde kuraklık varHer yerde kuraklık varKüresel ısınmanın çarpıcı sonuçlarının görüldüğü ülkelerden biri olan Türkiye''nin dört bir yanından kuraklıkla ilgili haber ve fotoğraflar geliyor. Sakarya Nehri''nin Ankara''nın Polatlı ilçesi sınırlarında bulunan kısmının kurumasına, bilinçsiz sulama da eklenince, 150 bin dönüm alanda ekili tarım ürünleri de kurumaya başladı.
İstanbul’da raylı sistemler yeraltına alınıyor...İstanbul’da raylı sistemler yeraltına alınıyor...Yılsonuna kadar 45 kilometrelik iki metro hattının daha temelini atacak olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, yer üstünde trafiğe neden olan raylı sistemleri de Başkan Topbaş’ın talimatıyla yeraltına alıyor.
Otomobilsiz Şehirlere DoğruOtomobilsiz Şehirlere DoğruDünya Otomobilsiz Şehirler Ağı (World Carfree Network), otomobil kullanımına alternatif olarak, sağlıklı çevre ve toplum için yürüme, bisiklet ve toplu taşımayı destekleyen, şehirlerde daha az otomobil kullanımını hedef alan kişi, kurum ve grupların ortak hareket etmesini amaçlayan uluslararası bir ağ.
Konuta zam kapıdaKonuta zam kapıdaGeçtiğimiz pazar günü yapılan seçimlerde sandıktan tek parti çıkmasıyla talebin artacağına inanan inşaat şirketleri, konut fiyatlarına zam yapacak Yabancıların da oyuncu olarak yer aldığı gayrimenkul sektöründe, seçim sonucunu bekleyen yabancı yatırımcıların yeni projeleriyle sektörü büyütecekleri belirtiliyor..
Hazine arazisi işgal bedelleri yükselecekHazine arazisi işgal bedelleri yükselecekMaliye Bakanlığı''nın Milli Emlak Genel Tebliği Resmi Gazete''de yayımlandı. Tebliğle Hazine''nin özel mülkiyetinde bulunan taşınmazların ve devletin hüküm ve tasarrufu altındaki yerlerin işgalen kullanıldığının tespiti halinde idarece yürütülecek ecrimisil (işgal bedeli) tespit, takdir ve tahsil işlemlerine ilişkin esas ve usuller düzenlendi.
Elazığ Elazığ olalı böyle yatırım görmediElazığ Elazığ olalı böyle yatırım görmediBenzerleri ABD’de görülen ve içinde tema parkları ile alışveriş merkezleri olan 150 milyon dolarlık Misland, Elazığ’da açıldı. Buna Elazığlılar bile şaşırdı.
Bütün mabedler tek ibadethanedeBütün mabedler tek ibadethanedeRusya''da inşa edilen bu ibadethanede tam 16 dinin mabedi bulunuyor. Rusya’da rüyasında İsa’yı gördüğünü söyleyen bir adam 16 dinin ibadethanesini barındıran bir katedral inşa ediyor. İslam, Hristiyanlık, Musevilik, Budizm dahil tüm dinlerin mensupları burada dua edebilecek.
Tarih: 30 Temmuz 2007 Kaynak: Vatan
Kulak verKulak verTEMA Vakfı tarafından 21 sivil toplum kuruluşuyla birlikte hazırlanan "Yeşiliz" dergisi, seçimlerden önce yayımlanan son sayısında çevre için çalışan sivil toplum örgütlerine çözüm bekledikleri ilk üç icraatı sordu.
Havalimanı kokusu aldığımız yere uçuyoruz, yılda 200 gün havadayızHavalimanı kokusu aldığımız yere uçuyoruz, yılda 200 gün havadayızKırksekiz saatliğine seçim havasından pek uzaklarda, Tunus’tayız. 45 dereceyi aşan sıcak altında TAV’ın işletme ihalesini de kazandığı Enfidha Uluslar arası Havalimanı’nın temel atma törenindeyiz.
Orhan Irmak Tasarım Red Dot Design Award 2007''de "En İyilerin En İyisi - Best of the Best" Ödülü''nü KazandıOrhan Irmak Tasarım Red Dot Design Award 2007''de "En İyilerin En İyisi - Best of the Best" Ödülü''nü KazandıOrhan Irmak Tasarım''ın Koleksiyon Mobilya - İstanbul serisi cam bardakları için hazırladığı ambalaj, dünyanın en prestijli tasarım yarışmalarından biri olan Red Dot Design Award''da "red dot award: communication design 2007" ödülüne layık bulundu.
500 milyon dolarlık perdede dört mevsim dönemi bitti500 milyon dolarlık perdede dört mevsim dönemi bittiKonut sektörünün ivme kazandırdığı kumaş perde sektöründe, dört mevsim dönemi kapanıyor. Bunun yerini, yazlık ve kışlık perde kavramları alıyor. Yazlık perdeler ve güneşlikler, güneş ışığının doğrudan girişini önleme yanında ısıyı azaltma amacıyla tercih ediliyor.
Şehir Hatları’nın Kumla vapuru, artık Zeugma’nınŞehir Hatları’nın Kumla vapuru, artık Zeugma’nınİstanbul’da Üsküdar-Kabataş hattında yolcu taşıyan "Kumla" vapuru, Gaziantep’in Nizip İlçesi’ndeki Zeugma antik kentiyle tarihi Rumkale’ye turist taşımak amacıyla hizmete girdi.
Türkiye’nin 10 harikasıTürkiye’nin 10 harikasıBu aralar gündem, internet üzerinden oylarla belirlenen dünyanın yeni 7 harikası ile meşgul. Ayasofya ile aday olan Türkiye, listeye girmeyi başaramadı. Şimdi herkes dünyanın 7 doğa harikası seçimine ümidini bağlamış durumda. Bu kez Kapadokya ile adayız.
Çatalhöyük''te spiral duvar motifiÇatalhöyük''te spiral duvar motifiNeolitik dönem yerleşim yeri olan Çatalhöyük''te devam eden kazılarda, daha önce mühür ve kap kaçaklarda rastlanan spiral motiflere, ilk kez duvarda rastlandı.
Tarihi Çarşının "Kurtuluş Hikayesi" Ağustos''taTarihi Çarşının "Kurtuluş Hikayesi" Ağustos''taBüyükşehir Belediyesi, Anafartalar Caddesi’ndeki binaların restorasyonu ve görüntü kirliliğinin önlenmesi amaçlayan yeni düzenleme için 1 Ağustos’ta ihaleye çıkıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kemeraltı’nı eski tarihi dokusuna kavuşturmayı amaçlayan “Anafartalar Caddesi Cephe Düzenleme Projesi” ihalesine 1 Ağustos 2007 tarihinde çıkıyor.
Yeni Bir Fransız Devrimi: O Zaman Bisiklet SürsünlerYeni Bir Fransız Devrimi: O Zaman Bisiklet SürsünlerParis’te Vélib olarak adlandırılan yeni bir uygulama sayesinde, bisikletlerin makul fiyatlara kiralandığı, çok sayıda bisiklet istasyonu açıldı. Pazar günü bir düzine kadar bisikletli, izleyicilerin coşkulu alkışları eşliğinde Arc de Triomphe’dan başlayarak Champs – Élysées bulvarını tırmandı.
Mimarların Altın Madeni Değerindeki Kişisel ArşivleriMimarların Altın Madeni Değerindeki Kişisel Arşivleri“Arşiv bir varlıktır; ben de bu varlığı öylesine bağışlamak istemiyorum” diyor 78 yaşındaki mimar Frank Gehry. “Bu hayatınız boyunca büyütüp geliştirdiğiniz bir şeydir ve size aittir. Ayrıca bunu saklamak ve bugüne kadar getirmek için yüklü miktarda kira da ödedim.” Frank Gehry, arşivini satmayı düşünen az ama etkili sayıdaki ünlü mimarlardan biri. Bahsi geçen arşivler binlerce objeyi, çok sayıdaki büyük ölçekli maketi, çizimlerle dolu kağıt rulolarını ve birçok başka şeyi içeriyor. Hatta bu objelerin bazıları üzerinde hala çalışılıyor. Modern Sanat Müzesi’nin mimarlık ve tasarımdan sorumlu baş küratörü Barry Bergdoll, Gehry’nin arşivine uzun zamandır sıcak baktığını, ancak bu arşiv için istenilen rakamın milyonlarca Dolar''a ulaştığını söylüyor. Rakam konusunda daha spesifik olmayı ise reddediyor.
Yargı: Acaristanbul''un aldığı izin geçerliYargı: Acaristanbul''un aldığı izin geçerliAcaristanbul projesi için 2003 yılında alınan "ön izni" iptal eden Orman Bakanlığı''na karşı Acar İnşaat A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Acar''ın Ocak 2007''de yaptığı başvuru haklı bulundu.
İstanbullular Projeleriyle İstanbul''a yön verecekİstanbullular Projeleriyle İstanbul''a yön verecekİstanbul’un problemlerinin çözümü, sosyal kültürel hayatın geliştirilmesi, hemşehrilerin hayat standartlarının iyileştirilmesi amacıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 1 Projem Var sistemi geliştirildi.
David Chipperfield İki Binası ile Birden 2007 Stirling Ödülü’ne Aday OlduDavid Chipperfield İki Binası ile Birden 2007 Stirling Ödülü’ne Aday OlduDavid Chipperfield Mimarlık, 2007 Stirling Ödülü’ne iki projesiyle birlikte finale kalarak rakiplerine şimdiden fark attı. Chipperfield’ın 2007 Stirling Ödülü’ne aday olan projeleri ; İspanya’nın Valencia kentindeki America’s Cup binası ve Almanya’nın Marbach am Neckar kentindeki Modern Edebiyat Müzesi. Elemeye kalan diğer projeler ise; Glenn Howells’ın Windsor Great Park’daki ”Savill Building” adlı binası, Haworth Tompkin tarafından tasarlanan Londra’daki “Young Vic”, OMA’nın tasarladığı Portekiz’deki “Casa da Musica” ve Foster + Partners’ın tasarladığı Almanya’daki Dresden İstasyonu.
Peyzaj ve MüzePeyzaj ve MüzeNorth Carolina Sanat Müzesi 10 yıl önce Joseph M. Bryan Jr. Tiyatrosu’nu açtığından beri, müzenin yerel ve ulusal anlamda en ilgi çekici noktası, Raleigh’nin batı ucundaki geniş kampüsü olagelmiş.
Perrault''un As TasarımıPerrault''un As TasarımıDominique Perrault Madrid’deki Manzanares Nehir Parkı’nda çok işlevli bir spor kompleksi tasarladı. Esas olan bir “bina” inşa etmek değildi, daha çok bir mimariyi (ya da mimarileri) sergilemekti.
Pekin''de MolaPekin''de MolaPekin’de dört günlük bir hafta sonu tatili yaptık ve inşaat alanlarını gezip Ekim ayındaki daha uzun ziyaretimiz için planlar yaptık. Çünkü bu Çin’e ilk gelişimizdi ve zamanımız azdı, bu yüzden Pekin’in atmosferini anlayabileceğimiz eklektik bir turda karar kıldık.
Ispanak Gücünde EvIspanak Gücünde EvHepimiz ıspanağın vücudumuz için ne kadar faydalı olduğunu biliriz, fakat aynı zamanda ıspanağın evimiz için de iyi olduğunu biliyor muydunuz?
İnşaatta Yeni Açılımlarİnşaatta Yeni AçılımlarMark ve Peter Anderson’un prefabrikasyona yaklaşımları, saha dışı inşaatlardaki yenilikler için yeni standart haline geliyor. Başarılı mimarları anmak amacıyla ilk olarak 1982’de Architectural League tarafından hazırlanan bir seri konferans olan Emerging Voices 2007’nin bir bölümü olarak, Anderson kardeşler 8 Mart’da Urban Center’da kalabalık bir seyirciye hitap ettiler.
Bahçenin ÖtesindeBahçenin ÖtesindeVancouver’da yaşayan, Almanya doğumlu, Harvard mezunu Cornelia Hahn Oberlander peyzaj mimarisine olan minimalist ve ekoloji bilincine sahip yaklaşımını Al Gore bu konuya parmak basmadan çok önce geliştirmişti.
Kap Camii''nde Restorasyon SürüyorVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yaklaşık 6 aydan beri devam eden Kap Camii''ndeki restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
Silivri''den Beykoz''aBanliyö dahil, öngörülen 560 kilometrelik raylı sistemin 250 kilometresinin 2012''de tamamlanacağını ifade eden Topbaş, 2012 yılında Silivri''den çıkan bir insanın raylı sistem ile Sarıyer''e, Beykoz''a gidebileceğini söyledi. Başkan, İstanbul''da 126 kavşak ve yol düzenlemesi yapıldığını ve 160 kilometre tünel yol inşa ettiklerini anlattı.
Tarih: 30 Temmuz 2007 Kaynak: Sabah
Silahtarağa’da artık kültür üretiliyorHaliç’in ucunda bulunan, kurulduğu 1911 yılından 1983’e kadar İstanbul’a elektrik sağlayan Silahtarağa Elektrik Santrali şimdi, Bilgi Üniversitesi’nin koruması altında santralistanbul adıyla bir kültür merkezi...
Boğaz’ın altı ‘tüp’ üstü mayın tarlasıMarmaray Projesi nedeniyle trafik akışı ‘tek yön’den sağlanan İstanbul Boğazı’nda ‘tehlikeli yakınlaşmalar’ meydana geliyor.
Trenleri, limanlar yenileyecekDevlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğüínün (TCDD) demiryolu araçlarının alımı, inşaatı, bakımı ve onarımı gibi yatırımları için ihtiyaç duyduğu kaynak Bandırma, İzmir, Samsun, Derince, Mersin ve İskenderun limanlarının özelleştirime gelirlerinden sağlanacak. Bakanlar Kurulu’nun ‘Bazı Limanların Özelleştirilmesinden Elde Edilecek Gelirlerin TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğüne Devredilmesine İlişkin Kararı’ Resmi Gazete’de yayınlandı. Kararda, özelleştirilecek limanların özelleştirilmesinden elde edilen gelirler 15 gün içinde Hazine’ye aktarılacak. Hazine, bu gelirleri, demiryolu araçlarının alımı ve yeni demiryolu inşaatı ile mevcutların bakım ve iyileştirmesinde kullanılması kaydıyla, yine on beş gün içinde TCDD hesabına geçirecek.
Tarih: 30 Temmuz 2007 Kaynak: Akşam
Green Park’tan ‘ligine göre’ otelGreen Park Otel zinciri, futbol turizmi için Kartepe’de Antalya’ya alternatif bir destinasyon oluşturuyor. FIFA onaylı 5 futbol sahasıyla bu sezon 20 takımı ağırlayan otel, 2008’e 10 saha daha yetiştirip, ufak bir futbol köyü oluşturacak.
Çan diye bir yerÇanakkale denince benim için akan sular durur. Bu kez de Kalebodur''un kuruluşunun 50''nci yılı kutlamaları ve geleneksel seramik bayramı için yola koyuldum.
Kızılırmak Suyuyla Kesintiler Sona ErecekGökçek, Kızılırmak üzerindeki Kesikköprü Barajı’ndan su getirme çalışmalarının yoğun bir şekilde sürdüğünü, büyük bir aksilik olmadığı takdirde muhtemelen Aralık ayı sonlarında Kızılırmak suyunun Ankara’ya ulaşacağını belirterek...
Felaketi itiraf eden belediye meclis kararıBüyükşehir Belediyesi’nin geçen ay aldığı bir karar, Ankara’da büyük bölümü baz istasyonlarından kaynaklanan elektromanyetik kirliliğin inanılmaz boyutlarda olduğunu ortaya çıkardı.
Yeni bina sayısı düşerken satış fiyatındaki artış yüzde 26,1Belediyeler tarafından yapı ruhsatı verilen yapıların yüzölçümü yılın ilk çeyreğinde yüzde 3,9 oranında artarken bina sayısında yüzde 6,9 düşüş, değerinde yüzde 26,1 artış yaşandı.
Bodur''un prensesi Kale''yi içten fethettiKale Grubu''nun 50. kuruluş yıldönümü nedeniyle fabrikaların bulunduğu Çan ilçesinde düzenlenen “Seramik Bayramı” etkinliklerinde konuşan Çanakkale Seramik Fabrikaları kurucusu ve Murahhas Azası İbrahim Bodur, “Çanakkale Seramik Fabrikalarını 50 yıl önce, hiçbir altyapısı olmayan, bin nüfuslu Çan kasabasında kurarak, Anadolu''nun sanayileşmesine, sanayinin büyük şehirlerden Anadolu kasabalarına, oradan da köylere gitmesine öncülük ettik” dedi.
Osmanlı''nın ilk ''halk mektebi'' ilgisizlikten yıkılmaya yüz tuttuFatih''teki tarihi Darüşşafaka Lisesi''nin binası yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya. 1994 yılında 10 milyon dolara Ziraat Bankası''na satılan ve bu süre zarfında tadilat görmeyen binada çökmeler meydana gelmeye başladı.
7 yıldızlı Sungate''yi Rus müteahhit Polonsky alıyorRusya''nın emlak kralı Sergei Polonksy, doğum gününü kutlamak için geldiği 7 yıldızlı Antalya Sungate Otel''e hayran olunca 450 milyon doları masaya koydu. Arkadaşlarına unutamayacakları bir davet vermek isteyen Polonsky, tavsiye üzerine Avrupa''nın en büyük 7 yıldızlı oteli olan Sungate Port Royal''de konukları için oda ayırdı ve en büyük salonu kiraladı.
Karia efsaneleri kitap olduGüneybatı Anadolu’nun yerleşik ilk halklarından biri olan Karialılar, araştırmacı arkeolog Canan Küçükeren tarafından ilk defa kitap haline getirildi. Tamamen antik kaynaklardan faydalanarak hazırladığı eserinde, Karia yerleşim yerlerinin bugünkü karşılıklarını liste halinde sunan Canan Küçükeren, efsanelerin geçtiği yerlere nasıl ulaşılacağı hakkında bilgiler veriyor. Yüksek mimar, karikatürist Güngör Kabakçıoğlu’nun çizimleriyle resimlendirilen kitapta, gençlerden yaşadıkları coğrafyaya sahip çıkmaları isteniyor. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Klasik Arkeoloji Bölümü mezunu olan Canan Küçükeren, Karia Uygarlığı hakkındaki çalışmalarını dergi ve gazete yazıları; radyo ve televizyon programları ile halka yaymaya ve çeşitli illerdeki konferanslarıyla anlatmaya çalışıyor.
Tarih: 30 Temmuz 2007 Kaynak: Türkiye
Acarların istediği olduAcarİstanbul’da İsmet Acar’ın istediği oldu. Acarİstanbul projesi için, 2003 yılında alınan ön izni iptal eden Orman Bakanlığı’nın bu kararı mahkemeden döndü.
İtalyan arkeolog Pamukkale’yi 34 yıldır kazıyorİtalyan arkeolog Ord. Prof. Francesco D’Andria, Denizli merkeze bağlı turizm beldesi Pamukkale’deki Antik Kent Hierapolis’te 34 yıldır kazı çalışması yapıyor. İtalya’daki 7 ayrı üniversiteden 70 kişilik bir ekiple 2007 yılı kazı çalışmalarına başlayan Hierapolis Kazı Heyeti Başkanı İtalyan Ord. Prof. D’Andria, 50 yıldır devam eden çalışmalarda çok değerli 30’a yakın tarihi binanın ortaya çıkarıldığını söyledi. D’Andria şöyle konuştu: “Çok önemli ve değerli buluntular ortaya çıktı. Yıllardır kazı ve restorasyon çalışması yapıyoruz. Hierapolis’e ilk kez 30 yaşında geldim. Şimdi 64 yaşındayım ve hâlâ kazmaya devam ediyorum. Hierapolis, bütün dünyada tanınan çok ünlü bir antik kent. Özellikle travertenler turistlerin çok ilgisini çekiyor. İtalyan heyeti olarak 50 yıldır çalışıyoruz ama iş burada bitmedi. Kentin her yerinde kazı ve restorasyon yaptık ancak geldiğimiz aşamada antik kentin sadece yüzde 30’luk kısmı tamamlandı. Önümüzde duran yüzde 70’lik bölümü tamamlamak belki 100 yıl sürebilir. Çünkü bu şehir gerçekten çok büyük.”
Tarih: 30 Temmuz 2007 Kaynak: Türkiye
‘Çevre, yine dikkate alınmadı’Çevre Mühendisleri Odası, 22 Temmuz seçimlerini, “çevrenin” de kaybettiğine değinerek, Türkiye’nin bir beş yıl daha çevresiz bir politikaya mahkum edildiğini bildirdi.
Tarihî kışladan sanat sesleri yükselecek...Beykoz’un Yalıköy Mahallesi’nde, yaklaşık 27 yıldır kendi haline terk edilerek metruk halde bırakılan tarihî askeri kışla, artık kongre ve kültür merkezi oluyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, tarihî askeri kışlanın restore edilerek kongre ve kültür merkezi olarak kullanılmak üzere Büyükşehir Belediyesi’ne tahsisi ile bu eserin yapımı ve kullanımı için Başkan Kadir Topbaş’a yetki verilmesini oy birliğiyle kabul etti.
İstanbul’un ciğerleri yandıAvcılar’daki İstanbul Üniversitesi Kampusü’nde kuru otların tutuşması sonucu akşam saatlerinde yangın çıktı. Yaklaşık 1.5 hektar alanda etkili olan yangına, Avcılar ve Büyükçekmece itfaiye ekipleri müdahale etti. Alevlerin eğimli alana sıçraması sebebiyle karadan kontrol altına alınamayan yangını söndürme çalışmalarına, İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki 2 söndürme uçağı da destek verdi.
Zorlu Center için proje seçimi aşamasının 15 Ekim''e kadar sonlandırılması amaçlanıyorZorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu 800 milyon dolara satın aldıkları karayolları arazisinde inşa etmeyi planladıkları Zorlu Center için proje seçimi aşamasını 15 Ekim''e kadar sonlandırmayı amaçladıklarını söyledi.
Zorlu Center için "zorlu" yarış başladıZorlu Holding''in Karayolları arazisine yapacağı Zorlu Center projesi için 14 mimarlık bürosu yarışacak. Projeler 1 Ekim''de teslim edilecek Zorlu Holding''in, Karayolları arazisinde inşa edeceği Zorlu Center için projelendirme süreci başladı.
"Mimarlık tüccarlık, müteahhitlik gibi kâr amaçlı mı?"Zorlu Holding''in aldığı Zincirlikuyu''daki Karayolları arazisi için mimarlardan teklif istenmiş. Hiç olmazsa doğru dürüst bir bina yapılacak, diğerleri gibi müteahhitin proje bürosunda şekillenmeyecek diye sevinebilirsiniz.
Işığın kontrast yarattığı kentler ve kontrastın karanlık tarafındakilerKentle ilgili bir yazı için her ne kadar duygusal bir giriş oluşturmuş olsa da, sözlerime bu dizelerle başlamaktan alamadım kendimi... Çünkü "kent" üzerine düşündüğüm anda "kentlerden geçiyorum" şeklinde bir cümle beynimde yankılanmaya başlıyor nedense ve dizeler uzayıp gidiyor...
Bereketli TopraklarBu hafta doğa ve tarihin buluştuğu Tirilye''deyiz. Etrafı uçsuz bucaksız zeytinliklerle kaplı olan Tirilye''de iki ya da üç kaüı Rum evleriyle, tarihi yapılar mimari dokuyu oluşturuyor. SİT alanı ilan edildiği için de 20.yüzyıl başındaki durumunu korumaktadır, yani zamanın durduğu yer neresidir diye soracak olursanız, işte orası Tirilye''dir.
En kirli deniz AkdenizDünyadaki ticari gemilerin yüzde 30''unun üzerinden geçtiği, etrafından 150 milyon kişinin yaşadığı Akdeniz bugün hasta ve dünyanın en kirli denizi.
Kuraklık Mimar Sinan''a yaradıİstanbul''da Alibeyköy Barajı kuraklıktan kurudu, Kanuni Sultan Süleyman''ın Mimar Sinan''a yaptırdığı Moğlova Kemeri tüm ihtişamıyla ortaya çıktı! Yıllar sonra yeniden 16''ncı yüzyıldaki görünümüne kavuşan yapıda hiçbir hasar olmadığı belirlendi.
İzmir ''su bilinci''nde İstanbul''u solladıUfukta su sıkıntısı olmasa da İzmir 3.5 ayda gönüllü olarak 6.5 günlük su tasarrufu sağladı. Suyu hızla azalan İstanbul''daysa aynı sürede sadece 2.5 günlük su tasarrufu sağlanabildi.
Acaristanbul''da hukuk savaşıİstanbul 4. İdare Mahkemesi, Acaristanbul''da inşaat ön iznini iptal eden Orman Bakanlığı''nı haksız buldu. Ancak hukuki süreç devam ettiği için inşaat yapılmayacak.
Türkiye''nin dört bir yanı kazıYaz dönemiyle birlikte kazı mevsimi de açıldı. Türkiye''nin dört bir yanındaki kazı alanlarında ödenek sorununa karşın çalışmalar başladı.
''Yüksel Sitesi''nde tazminatMarmara depreminde yıkılarak 316 kişiye mezar olan Yüksel Sitesi''nde mahkemeler Yalova Belediyesi''ni ''yüzde 100 kusurlu'' buldu.
Amazon kraliçesi lağımda boğuldu!Amazon Kraliçesi Panthesileya''nın av partisini tasvir eden mozaik, Şanlıurfa''da gün ışığına çıktıktan sadece iki ay sonra yağmur ve lağım sularının altında kaldı!
İlk İrlanda kolonisi!Emlakçılarla sorunlar yaşadıklarını söyleyen İrlandalılar, Kuşadası''nda tamamen kendi vatandaşlarına yönelik ilk siteyi kurup, tapuları dağıtmaya başladı. İrlandalı yatırımcılar Liam Mclvor ile Andony McCloskey''in eski çöplük mevkiine kurduğu sitede açık havada bile sigara içmek yasaklandı. 304 konutluk sitenin 72 konutluk ilk etabının açılışını Aydın Valisi Mustafa Malay yaptı. Sakinlerinin tamamı İrlandalı olan sitenin mimarisi de İrlanda kültürüne göre yapıldı. Sitede iki havuz, bar, restaurant, spor merkezi ve futbol sahası bulunuyor.
Tarih: 30 Temmuz 2007 Kaynak: Radikal
Mimarları da şaşırtmışAnayasadan " Atatürk ilke ve inkılapları" nın çıkartılmasını öneren AKP Mersin Milletvekili Zafer Üskül ''ün önceki yıllarda Mimarlar Odası ''na hukuk danışmanlığı yaparken mimarları da şaşırttığı açıklandı.
Çevrecilerden suç duyurusuİskenderun''da denize sıfır noktadaki 810 dönümlük ormanlık alana Organize Sanayi Bölgesi (OSB) kurulmasına izin verilmesi, çevreciler tarafından yargıya taşındı.
Başkent, bir probleminiz var!Yeni Meclis, görevine iki gün suları akan iki gün akmayan bir başkentte başlayacak. Ankara''da programlı su kesintileri 1 Ağustos''ta başlıyor. Yaz ortasında susuz kalacak hastanelere tankerle su takviyesi yapılacak. Büyükşehir Başkanı Gökçek Ankara''da okulların bir ay geç açılmasını istiyor.
Küresel ısınma Avrupa''yı da vurdu, yalıtım malzemesi yok satıyorKüresel ısınma nedeniyle Avrupa''dan artık yalıtım malzemesi bulamadıkları için Çorlu''ya fabrika kurma kararı alan Ode Yalıtım Yönetim Kurulu Başkanı Turan, ''Tüm dünyada yalıtıma yoğun talep var. Talebe yetişemiyoruz'' dedi.
Kılıçoğlu Sineması yıkılmasın!Çok salonlu sinemalarla henüz tanışılmadığı dönemde Eskişehir''de iki sinema vardı. Kılıçoğlu Sineması ve Arı Sineması.
Fethiye’ye atık toplama gemisiMuğla’nın önemli turizm merkezlerinden Fethiye’de, denizde her geçen gün artan kirlenmeye karşı önlemler artırılıyor.
34 yıldır Hierapolis''li...Francesco D''Andria, Denizli''ye ayak bastığında 30 yaşında bir arkeologdu. Tam 34 yıldır Pamukkale''deki antik kent Hierapolis''i kazıyor. O ordinaryus profesörlüğe yükselirken, Hierapolis de sütun sütun gün ışığına çıkıyor.
Zeytinburnu ''acele'' kamulaşacakEn az 2 bin 295 binası çökme riski taşıyan ancak altı yılda sadece çatırdayan bazı binaların mühürlenebildiği Zeytinburnu için acil kamulaştırma kararı yürürlükte.
Canaydın: Eylül ayında temel atarızGalatasaray Kulübü Başkanı Özhan Canaydın, Seyrantepe Projesi ihale şartnamesinin imzalanmasıyla eylül ayında stadın temelini atmayı hedeflediklerini söyledi.
Kızılırmak’tan su değil zehir gelecekBaşkent’teki sivil toplum örgütleri düzenledikleri basın toplantısında, Kızılırmak’tan gelecek suyla ilgili olarak "Su değil, zehir getirecekler" açıklamasını yaptılar.
Kalcılar Han''da kira 400 YTL, modern işyerinde 5 bin dolarKalcılar Han, Kapalıçarşı''nın Mahmutpaşa Kapısı''nın hemen bitişiğindedir. Çok eskilerde Anadolu''dan Kapalıçarşı''ya alışverişe gelenler hanın alt katına atlarını bağlar, üst katlarındaki odalarda kalırlarmış.
Eğlencesi bol büyükşehir marinası Setur Kalamış - FenerbahçeDünya deniz trafiğinin en yoğun bölgelerinden birinde bulunan İstanbul, ne yazık ki iki marinayla yetinmek zorunda. Bunlardan Ataköy Marinası’nı iki hafta önce tanıtmıştım. Bu hafta Anadolu Yakası’ndaki Setur Kalamış - Fenerbahçe Marinaları’nı tanıtacağım.
Susuz yazHava durumu ve barajlardaki doluluk oranlarının ardından TV haberlerinde ''kaç günlük suyumuz kaldığı'' da verilmeye başlandı. İstanbul''u terk etmek için trafikten daha köklü bir nedenimiz var: Kentin su rezervleri kasımda tükenecek.
Takım elbise kravat almak isteyen ’Alışveriş Meydanı’na gelmesinMetro Group, Ümraniye’deki Ikea’nın da parçası olduğu alışveriş merkezi Meydan’ı eylülde açmayı planlıyor.
Hasankeyf''te 5 medeniyetin izi üst üsteIlısu Barajı altında kalacak Batman''ın Hasankeyf ilçesinde sürdürülen kurtarma kazılarında antik dönem, Roma, Artuklu-Eyyubi, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemi eserleri iç içe bulundu.
Marriott Hotel Asia ağustosta açılıyorİstanbul Anadolu yakasının ilk beş yıldızlı uluslararası zincir oteli İstanbul Marriott Hotel Asia, 15 Ağustos''ta açılacak.
Bu kütüphaneye imrendimXXI Mimarlık-Tasarım-Mekán Dergisi’nin Temmuz-Ağustos sayısının kapağındaki "Bu rampa kitaplara gider" başlıklı yazı hemen dikkatimi çekti.
Yeni evimizin adı m-chDünyanın dört bir yanındaki mimarlar ve tasarımcılar, yeni nesil göçebeler için sofistike ev konseptleri geliştiriyor. Bir kamyonun arkasına atılıp taşınabilen bu küçük evleri dilediğiniz her yere koyabiliyorsunuz. Dama bile... Bu gidişle birkaç yıl sonra evlerimizi salyangozlar gibi sırtımızda taşımaya başlayacağız. Peter C. Hubschmid, mutfak eşyaları üreten Gaggenau''nun dergisi New Spaces''in ilk sayısında bu konuyu kaleme almış.
Tarihî karar17 Ağustos 1999’da meydana gelen depremde binlerce kişinin hayatını kaybetmesinde ilk defa bir belediye yüzde 100 suçlu bulundu. Yalova’da, Yüksel Kent Sitesi’nde hayatını kaybedenlerin yakınları tarafından açılan 300 davanın 40’ı Bursa 2. İdare Mahkemesi tarafından karara bağlandı. Temyiz yolu açık kararda 40 dosyada Yalova Belediyesi’ne 3 milyon YTL ceza verildi. Yalova-Karamürsel yolu üzerinde bulunan Yüksel Kent’te ölen 316 kişinin yakınları tarafından açılan dava 7 yıl sürdü.
Proje üretene 5 bin YTLİstanbul''un problemlerinin çözümü, sosyal kültürel hayatın geliştirilmesi, hemşehrilerin hayat standartlarının iyileştirilmesi amacıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından ''Bir Projem Var'' sistemi geliştirildi. Belediyenin hizmet verdiği her alanda projenin sunulabileceği sistemde değerlendirmeyi, İBB bürokratları, meclis üyeleri, sivil toplum temsilcileri ve üniversiteden akademik kariyere sahip alanında uzman hocalar yapacak. Projelerin kullanım hakkı İBB''ye ait olmak üzere sistem kapsamında yılda en fazla 100 projeye, 5 bin YTL''ye kadar ödül verilecek. Proje değerlendirilmeleri her üç ayda bir yapılacak ve kamuoyuna duyurulacak.
Tarih: 27 Temmuz 2007 Kaynak: Yeni Şafak
Tramvay yeraltına inecekBüyükşehir Belediyesi İstanbul''un trafik sorununu çözmek için raylı sistem çalışmalarına devam ediyor. İstanbul genelinde 562 kilometrelik raylı sistem planlayan Büyükşehir Belediyesi, 72 kilometrelik metro yatırımına devam ediyor. Zeytinburnu-Kabataş tramvayının 1994''te Topkapı-Zeytinburnu kısmını hizmete almıştı. Zeytinburnu Belediyesi ve İstanbul Ulaşım AŞ''nin talepleri doğrultusunda Büyükşehir Belediyesi, 2 kilometrelik Topkapı-Zeytinburnu kısmını yeraltına almaya karar verdi. Çalışma için 80 milyon YTL harcanması planlanıyor. Finansman KİPTAŞ''ın lüks konut projesinin kârından karşılanacak.
Tarih: 27 Temmuz 2007 Kaynak: Yeni Şafak
Alışveriş merkezleri Anadolu’ya kayıyorTürkiye’nin 1980’li yıllarda tanıştığı alışveriş merkezi yatırımları yönünü büyükşehirlerden Anadolu’ya çevirdi. Bugün Anadolu’daki birçok ilde birbiri ardına yeni alışveriş merkezleri (AVM) açılıyor.
Ahşap evler ''miras'' kapsamına alınıyorÜnlü denizci Kayserili Ahmet Paşa''nın konağının da bulunduğu tarihi ahşap evlerden oluşan Kayserili Ahmet Paşa Sokağı, ''İstanbul Miras Evleri'' projesiyle geçmişine uygun olarak restore ediliyor.
İstanbul Ulaşım A.Ş.’nin Hizmet Kalitesi Yolculuğu Sürüyor: Yolcu Memnuniyeti % 5 arttıİstanbul Ulaşım A.Ş. tarafından işletmeciliği yapılan Raylı Sistemler''de yolcu memnuniyeti bir önceki yıla göre % 5’lik artışla 2007 yılında %79 düzeyine çıktı.
Eurobarometer: Avrupa''nın en "güvensiz" kenti İstanbulAB Komisyonu''nun "Avrupa''nın Kentlerinde Yaşam Kalitesi" araştırmasında, insanların kendilerini en az güvende hissettikleri kent İstanbul çıktı. Listede Türkiye''den kentler arka sıralarda yer bulabildi. Yeşil alanlar sıralamasında ise Antalya 24''üncü sırada.
Stad için teklif veren 5 firmada da pürüz varSeyrantepe Stadyumu ihalesine katılan firmaların hepsinde teknik prüz çıktı. TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar “5 firmada da prüz var. Normalde ihaleyi iptal etmemiz lazım. Fakat biz her türlü esnekliği göstereceğiz. Çünkü bu iş çok uzadı” diye konuştu.
İstanbul surları restore edilecekRestorasyonu 2 yıl önce doğru yapılmadığı gerekçesiyle durdurulan İstanbul''un tarihi surları, UNESCO''nun da desteğiyle yeniden onarılacak.
Türkiye’de kuraklık yaşamı etkiliyorTürkiye’nin yer altı suyunun yüzde 40’ını barındıran Konya Kapalı Havzası’nda su seviyesi son 20 yılda 22 ile 40 metre arasında düşerken, son 1 yıldaki düşüş 3 metre oldu. Türkiye’de yaşanan kuraklık yaşamı olumsuz etkiliyor. Göller, ırmaklar kuruyor, barajlarda su çekiliyor.
Prosedüre göre ağaç katliamıAntalya''da çevreciler, ormanlık alanda tramvay istasyonu yapımı için ağaç kesimini engellemek amacıyla protesto gösterisi yaptılar.
Antalya’da su müzesi kurulacakAKP’den milletvekili seçilen Sadık Badak’ın başkanlık ettiği Kent Konseyi Ekonomi Çalışma Grubu’nun toplantısında Antalya’da su müzesi kurma kararı alındı. Toplantıda ayrıca, Antalya’daki yeraltı ve yerüstü su kaynaklarının korunmasını amaçlayan müzenin kurulması konusunda bir de çalışma komisyonu kuruldu. Komisyonda, Akdeniz Üniversitesi Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Tuncay Neyişçi, Jeoloji Mühendisi Tunç Tarımcı ile Mimar Recep Esingil görev aldı. Yerel Gündem 21 Kent Konseyi bünyesinde oluşturulan Su Müzesi Çalışma Komisyonu, 3 gün içinde çalışma planlarını sunacak. Öte yandan, Yerel Gündem 21 Kent Konseyi üyeleri, konsey üyelerinden birinin milletvekili seçilmesinden memnunluk duyduklarını ifade ederken, Sadık Badak’a çiçek vererek tebrik ettiler. Badak, kent konseyindeki görevine devam edecek.
Tarih: 27 Temmuz 2007 Kaynak: Akşam
Kültür ve İletişimHer seçim öncesi olduğu gibi, bu kez de kültür-sanat alanımız, siyasetle içli dışlıydı. Hatta bu seferki ilginin geçen seçimlere oranla daha yoğun olduğu söylenebilir.
GS Adası mahkemelik!Galatasaray Adası''nın eski kiracısı D.S. Turistik ve Eğlence Şirketi, mekanın içindeki demirbaşların kendilerine teslim edilmediği iddiasıyla Galatasaray Kulübü''ne dava açtı. Ada''ya 1 milyon 650 bin YTL tutarında yatırım yaptıklarını belirten şirket yetkilileri, avukatları Münci İnci''yi devreye sokarak bu paranın şimdilik 750 bin YTL''lik kısmının tahsilini talep etti. Avukat İnci şöyle konuştu: "Ada''yı bizden sonra Reina''nın sahibi Mehmet Koçarslan kiraladı. Müvekkilllerim mekanda bulunan dekorasyon malzemelerini alamadan Ada''dan tahliye edildi. Galatasaray Kulübü''nden hakkımız olan parayı istiyoruz."
Tarih: 27 Temmuz 2007 Kaynak: Sabah Yazan: Canan Yılmaz
Yenileri Yapılacak, Eskileri YıkılacakSağlık Bakanlığı''na bağlı İstanbul''daki Okmeydanı, Göztepe, Lütfi Kırdar, Zeynep Kâmil ve daha önceden boşaltılan Koşuyolu Eğitim ve Araştırma hastaneleri, olası deprem riskine karşı yenisi yapıldıktan sonra yıkılacak.
Arkeoloji Müzeleri’nde iki önemli sergiİstanbul Arkeoloji Müzeleri’nde Türk ve yabancı bilim adamlarının, uzmanlarının katıldığı Sevgi Gönül Bizans Araştırmaları Sempozyumu düzenlenmişti. Sempozyumun Onur Başkanı da Ömer M. Koç’tu.
Ankara''nın "gizli cenneti"Beypazarı ilçesi sınırları içinde yer alan Eğriova Yaylası, Ankara''nın turizm merkezi olmaya aday gösteriliyor. Beypazarı''nın 50 kilometre kuzeyinde bulunan, 1600 metre rakımlı, sarıçam, karaçam ve köknar ormanları arasındaki Eğriova Yaylası''nı keşfeden Ankaralılar, bölgenin ormanları ve ahşap evleri ile Karadeniz''i, pınarların oluşturduğu göletle de Abant ve Uzungöl''ü aratmadığı görüşünde. Ankara''nın stresinden uzaklaşıp doğayla baş başa kalmak isteyenlerin "gizli cennet" dediği Eğriova Yaylası''nda 11 bin 749 hektar ormanlık alan var. Yaylada her an geyik ve tavşan başta olmak üzere yaban hayvanlarına rastlanabiliyor. Eğriova''da tatil yapan vatandaşlar, bölgeye sadece doğaseverlerin gelmesini istediklerini belirtiyor ve "Doğanın kıymetini bilmeyen insanlar gelip buraların güzelliklerini yok etmesin" diyor.
Tarih: 27 Temmuz 2007 Kaynak: Milliyet
Bursa''nın en az 4 ay yetecek kadar suyu varBursa''nın içme suyu ihtiyacının yüzde 85''inin sağlandığı Doğancı Barajı''nda, şehre 4 ay yetecek su bulunduğu, herhangi bir kesintinin söz konusu olmadığı bildirildi.
Mahkemeden Acaristanbul''a yeşil ışık: 2001''de ruhsat alınmış, yenisine gerek yokAcaristanbul''un yıkılması için Çevre ve Orman Bakanlığı''yla işadamı İsmet Acar arasında yaklaşık bir yıldır devam eden davada sürpriz bir gelişme yaşandı.
Takvim
<<Temmuz 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.