Haberler

30 Haziran 2007, Cumartesi

İzmir Mimarlık Buluşmaları’nın Ardındanİzmir Mimarlık Buluşmaları’nın Ardındanİzmir Serbest Mimarlar Derneği 9-16 Haziran 2007 tarihleri arasında “İzmir Smd - İzmir Mimarlık Buluşmaları '07” adı altında bir etkinlik düzenledi. 11 başlık altında bireysel sunumlar, sergiler, kent gündemi ile ilgili bir de panel gerçekleşti. Etkinliğin sadece İzmir’den değil, tüm Türkiye’den, Fas’tan ve Fransa’dan konukları vardı. Etkinliğin ardından genel koordinatörü Salih Zeki Pekin ile bir söyleşi gerçekleştirdik. yaşanan sıkıntılardan Kendisinin de tanımladığı gibi Türkiye’nin 3. büyük kenti olmasına rağmen mimarlık faaliyetlerinden yoksun kalmış İzmir için etkinlik oldukça büyük ve cesaretli bir adımdı. Haberin Devamı
27 yıllık zakkumları kesen afişe edildi27 yıllık zakkumları kesen afişe edildiBalıkesir'in Erdek ilçesinde 'manzarasını kapatıyor' diye 27 yıllık zakkumları kesen site sakinine Belediye'den teşhirli ceza geldi.
Sokak levhaları değişmeye başladıSokak levhaları değişmeye başladıAdrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi çalışmaları kapsamında Başkent’te yeniden adlandırılan mahalle, cadde, sokak numaraları Büyükşehir Belediyesi ekipleri ve vatandaşları karşı karşıya getirdi.
Raylı Sistemde Sıra Bayraklı'ya GeldiRaylı Sistemde Sıra Bayraklı'ya GeldiAliağa-Menderes Raylı Sistem Projesi’nde çalışmalar hızla devam ediyor. Bayraklı Karayolu Üst Geçidi için Cumartesi gününden itibaren bölgede yeni trafik düzenlemesine gidilecek. İzmir’in en önemli toplu ulaşım projesi Aliağa-Menderes Raylı Sistem Projesi’nde adım adım mutlu sona yaklaşılıyor.
Professional Lighting Designers’ Association İstanbul Atölye Çalışması Tanıtım ToplantısıProfessional Lighting Designers’ Association İstanbul Atölye Çalışması Tanıtım ToplantısıPLD Türkiye (Professional Lighting Design Türkiye) ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Aydınlatma ve Enerji Müdürlüğü, PLDA (Professional Lighting Designers’ Association) tarafından 1999 yılından beri Avrupa’nın birçok şehrinde gerçekleştirilen atölye çalışmasını İstanbul’a getirmeyi planlıyor.
Perili Köşk, 6 milyon dolara canlandı, holding merkezi olduPerili Köşk, 6 milyon dolara canlandı, holding merkezi olduMayıs 2002’de 25 yıllığına kiraladığı Perili Köşk’e 6 milyon dolar harcayan Borusan Holding, merkezini Salıpazarı’ndan Rumelihisarı’na taşıdı.
30 neşeli marka İstanbul’da30 neşeli marka İstanbul’daGeçen ay Addresİstanbul’da açılan Nuxx, Avrupa’nın tanınmış 30 tasarım markasının ürünlerini ilk kez Türkiye’ye getiriyor. İtalya’dan Arper, Hollanda’dan Artifort, Danimarka’dan Normann Copenhagen ve İtalya’dan Nava bunlardan sadece birkaçı.
Yeni ev alanlar mobilyaya yılda 5 milyar dolar ödüyorYeni ev alanlar mobilyaya yılda 5 milyar dolar ödüyorGayrimenkul sektöründe yaşanan proje patlaması, ’yeni konutla beraber yeni mobilya’ anlayışının büyümesini sağlıyor.
İTÜ Mimarlık Fakültesi Mezuniyet TöreniİTÜ Mimarlık Fakültesi Mezuniyet Töreniİstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi mezunları diplomalarını 28 Haziran 2007’de Taşkışla Binası’nın avlusunda düzenlenen törenle aldılar. İstiklal Marşı ve saygı duruşu ile başlayan tören İstanbul Mimarlık Fakültesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Cengiz Giritlioğlu’nun konuşmasıyla devam etti.
Gökçek’e Türkkonut’tan Başarı Ödülü…Gökçek’e Türkkonut’tan Başarı Ödülü…Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’e, Başkent’te uyguladığı projeler nedeniyle, Türkkonut tarafından “Yerel Yönetimler başarı Ödülü” verildi.
İstanbul'un bir barajı devre dışıİstanbul'un bir barajı devre dışıHava sıcaklığının 40 derecenin üzerinde seyrettiği İstanbul'da su tüketimi de artıyor. Uyarılara karşın suda istenilen tasarruf sağlanamıyor. Barajlardaki doluluk oranı yüzde 37'ye düştü.
Barajda su bitti!Barajda su bitti!İstanbul'a su sağlayan dokuz barajdan biri olan Alibey Barajı, içindeki su miktarı tükendiği için işlevsiz kaldı. Barajdan son iki gündür İstanbul'a neredeyse hiç su verilemiyor.
Postopolis'te Lebbeus Woods'la SöyleşiPostopolis'te Lebbeus Woods'la SöyleşiPostopolis, dünyanın 4 ayrı bölgesinden 4 ayrı mimarlık blogunun 5 gün boyunca New York’ta ortaklaşa düzenlediği bir etkinlikler dizisi, bir bloglama maratonuydu. Postopolis’e Subtopia, BLDGBLOG, City of Sound ve İnhabitat blogları katıldı. Los Angeles’taki BLDGBLOG’dan Geoff Manaugh’un, Londra’daki City of Sound blogundan Dan Hill’in, New York'taki Inhabitat’tan Jill Fehrenbacher ve San Francisco'daki Subtopia’dan Bryan Finoki’nin katıldığı Postopolis’te çeşitli söyleşiler, toplantılar, slayt gösterileri de düzenlendi. Bu etkinliğin ana fikrilerinden birisi ise bloglarda yapılanların kamusal alana çıkarılarak insanlarla kaynaşması ve blogların mimari bir dil oluşturmakta ne denli önemli olduğunun gösterilmesiydi. Postopolis’e çok farklı disiplinler birçok katılımcı oldu. Etkinliğin 5. gününde ise ünlü tasarımcı Lebbeus Woods ile bir söyleşi gerçekleştirdi.
İstanbul’u Tabeladan Okumakİstanbul’u Tabeladan OkumakBülent Erkmen ve Aykut Köksal’ın hazırladığı ve İstanbul’un yeni tabela konseptini meraklılara sunan “İstanbul’u Tabeladan Okumak” sergisi Bülent Erkmen ve Aykut Köksal’la birlikte gerçekleştirilen tanıtım gezisi eşliğinde Garanti Galeri’de açıldı.
OSRAM “Aydınlatma Hareketi”nin İkinci Ayağı TamamlandıOSRAM “Aydınlatma Hareketi”nin İkinci Ayağı TamamlandıOSRAM’ın geçen yıl Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin işbirliği ile başlattığı “Aydınlanma Hareketi’nin ikinci ayağı “OSRAM Aydınlanma Aracı”nın genel merkez önünden hareketi ile başladı.
İnterax 1 Yaşındaİnterax 1 YaşındaÇuhadaroğlu Holding tarafından, tüketici ihtiyaçlarına daha hızlı cevap verebilmek amacıyla yaratılan ve kapı kontrol sistemleri ile otomatik kapı sistem ürünlerini içeren İnterax, 1 yaşını doldurdu. İnterax kısa sürede, yurt içinde olduğu kadar uluslararası pazarlarda da tercih edilen bir marka haline geldi.
Kap Camii'nde Restorasyon SürüyorVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yaklaşık 6 aydan beri devam eden Kap Camii'ndeki restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
İstanbul’a 10 kuyu açılacakBüyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, park ve bahçeleri sulamak için İstanbul genelinde 100 noktada kuyu yeri tespit ettiklerini ve bunun 12’sinde sondaj çalışmalarına başladıklarını açıkladı. Topbaş, İstanbul’un son 78 yılın en sıcak günlerini yaşadığını hatırlatarak, “Tabii o sıcaklığın getirdiği bir buharlaşma var. Biz mümkün mertebe park ve bahçelerimizi sulamayı yavaşlattık. Kuyu açarak yeraltı sularından istifade etmek istiyoruz” dedi. İstanbul’un sera etkisinden kurtulması için çatıların bahçe haline getirileceğini belirten Topbaş, “Konutlarını bu şekilde yapan vatandaşların vergi veya harçlarını düşürmeyi öngörüyoruz” şeklinde konuştu.
Tarih: 29 Haziran 2007 Kaynak: Türkiye Yazan: Sadettin Erkişi
Kale Orta Anadolu tesisleri açıldıKale Grubu’nun Yozgat’ın Yerköy İlçesi’nde kurduğu Orta Anadolu Tesislerinin açılışı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımı ile gerçekleştirildi. 2005 yılının eylül ayı sonunda temeli atılan Kale Grubu’nun Yerköy ilçesi’ndeki Kaleseramik ve Kalekim tesislerinin açılış törenine Başbakan Erdoğan ile birlikte Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, İçişleri Bakanı Osman Güneş, eski başbakanlardan Yıldırım Akbulut, eski Adalet Bakanı Cemil Çiçek de katıldı. Başbakan Erdoğan, tesislerin temel atma töreninde de bulunduğunu belirtirken, bugün de açılışına katıldığı için mutlu olduğunu söyledi. Kale Grubu Başkanı İbrahim Bodur da Orta Anadolu tesislerinin bulunduğu bölgenin Özel Organize Sanayi Bölgesi olarak ilan edilmesi için gerekli başvuruları yaptıklarını ifade ederek, Erdoğan’dan bu konuda destek istedi. Açılışın ardından İbrahim Bodur tarafından Başbakan’a seramik tablo hediye edildi.
Tarih: 29 Haziran 2007 Kaynak: Akşam
TÜRKKONUT Genel Başkanı: Her yıl 300 bin konut yapılmalı, ancak 100 bin konut yapılıyorTÜRKKONUT Genel Başkanı Yılmaz Odabaşı, Türkiye'de her yıl 300 bin konut yapılması gerektiğini, ancak yılda ortalama 100 bin konut yapıldığını kaydetti.
Klima hakkında bilmek istediğiniz her şeyRekora giden sıcaklar klimayı gündem ürünü yapıp çıktı. Evlerinde klimalı hayat istemeyenler bile teslim oldu, klimacılara koştu. Çünkü yaşadığımız kapalı ortamlarda nemin yüzde 60-30, sıcaklığın 20-27 derece aralığında olması gerekiyor.
İstanbul'da 2 günde 317 yangın çıktıİstanbul'da aşırı sıcakların yaşandığı son 2 günde 317 yangın çıktığı, bunların yarısından fazlasının ot, çöp ve çalılık yangını olduğu bildirildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı'ndan alınan bilgiye göre, 26 Haziran 2007 Salı günü 24 saat içerisinde itfaiyeye toplam 195 ihbar yapıldı. Müdahale edilen 152 olay içerisinde, aşırı sıcaklardan da kaynaklanan 82 ot, 6 çöp ve çöp konteyneri yangını yer aldı. Aynı gün, parlama, trafo, yüksek ısı ile kızışma ve elektrik kontağından da 20 yangın çıktı. İtfaiye ekipleri, İstanbul'da dün de toplam 200 olay içerisindeki 165 yangına müdahale etti. Bu yangınların 83'ünü çöp ve ot yangınları oluşturdu. Parlama, trafo, yüksek ısı ile kızışma ve elektrik kontağından da 30 yangın meydana geldi.
Tarih: 29 Haziran 2007 Kaynak: Dünya
6 bin metreden tren geçiren Çinli inşaatçı Türkiye'ye geliyorÇin'in en büyük inşaat firması CREC, Türkiye'de yatırıma soyunuyor. Çin'de dünyanın en yüksek demiryolu ağını yapan firma, Türkiye'de de konut ve alt yapı yatırımlarına odaklanacak.
Başkan Topbaş Yeni Zelandalı Bakanla deprem güçlendirmesini konuştuYeni Zelandalı Bakan Hon Clayton ile görüşen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, sivil yapıların depreme karşı güçlendirilmesiyle ilgili olarak Yeni Zelandalı firmalarla işbirliği yapmayı düşündüklerini ve uzun vadeli kredi imkanını araştırdıklarını söyledi.
Kent - Yorum: F tipi kentlere doğru...İçine, özel kimlik kartını barkod okuyucuya okutarak girilebilen bir kamu kurumunda çalışıyorum...
Başkan Topbaş; “Yeraltı ve deniz suyundan istifade edeceğiz…”Dün son 78 yılın en sıcak gününü yaşayan İstanbul’a su sıkıntısı yaşatmamak için kapsamlı çalışmalar yaptıklarını açıklayan Başkan Topbaş, “12 noktada sondaj çalışmalarıyla park ve bahçelerde kuyu açma çalışmalarına başladık. Yeraltı sularından istifade etmek istiyoruz” dedi.
Klima montajına yetişemedilerBazı bölgelerde 50 derecenin üzerine çıkan sıcak hava, klima satışlarını patlattı. Gölgede 50 derecenin üzerine çıkan ve rekor kıran sıcak hava, klima satışlarını patlatırken klima üreticileri de montaj ve servis hizmetlerini aksatmamak için önlem almaya başladı.
2 baraj sıfırı tükettiİstanbul’a su sağlayan barajlardan Papuçderesi ve Kazanderesi kuraklığa dayanamadı. Her ikisinde toplam 2 gün 5 saatlik su kaldı.
Kamusal alanın hizmet marifetiyle işgal edilişiBugün hemen hemen her sokakta, bankaların otomatik para çekme makinelerini görebiliyoruz. 1987 yılında ülkemize giren bu makineler bizlere günün her saatinde nakit sunabilmeleri açısından büyük bir avantaj sağlıyor.
Sorgun Ormanı 'golfçülerden' kurtarıldıAntalya'da golf sahaları yapımı için kullanılması düşünülen ve çevrecilerin uzun süredir kurtarılması için mücadele yürüttükleri Side'deki Sorgun Ormanları, Kültür ve Turizm Bakanlığı Antalya Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından I. Derece Doğal Sit Alanı kapsamına alındı.
Çaresi var!Manisa TEDAŞ İl Müdürlüğü, çıldırtan sıcağa vantilatörlerle önlem aldı. Kentte başta çarşıyı besleyen trafo olmak üzere trafolar önlerine konulan vantilatörlerle soğutulmaya başlandı. Çarşı trafosunun başında 24 saat bir personel nöbet tutuyor. Vantilatör nobeti tutan arıza ekibi görevlisi Sedat Mutlu, "Çarşı esnafımızın elektriksiz kalmaması için trafoyu soğutmaya çalışıyorum" dedi. Çarşı esnafı da nöbetçilere gün boyu soğuk su ve çay servisi yapıyor.
Tarih: 29 Haziran 2007 Kaynak: Radikal
Tarihi fenerin maketi Fenerbahçe'nin stadını aydınlatacakFenerbahçe Spor Kulübü, 100. yıl etkinlikleri çerçevesinde Fenerbahçe Burnu'nda bulunan tarihi deniz fenerinin maketini stadın karşısındaki yeşil alana yaptırdı. Tarihi fenerin birebir aynı olan maketi, Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı'nın duvarlarına yapılacak olan 100. yıl amblemini aydınlatacak. Şantiye şefi Bahri Çetinkaya, tarihi fenerin birebir aynı olan 4/3 ölçek küçültülmüş maketinin çelik konstrüksiyon üzerine inşa edildiğini belirterek, "Fener, orijinal rengine sadık kalınarak beyaz olarak yapıldı. Gece fenerin etrafındaki spot ışıklar feneri aydınlatacak. Fenerin içinde bulunan ışıklar ise stada yapılacak olan 100. yıl amblemini aydınlatacak" şeklinde konuştu.
Tarih: 29 Haziran 2007 Kaynak: Sabah Yazan: Yalçın Bel
Rant artışına yargıdan frenÖzelleştirme İdaresi'nce Ofer-Kutman ortaklığı Kuşadası Yatırımları AŞ'ye satılan Fransız Tatil Köyü arazisine verilen "yüzde 53'lük imar ve 12 kat yükseklik " izni hakkında yürütmeyi durdurma kararı alındı. İhale şartnamesinde yüzde 20 imar, 2 kat izni olan araziyi alan ortaklık, belediye meclisine yaptığı başvuruyla imarın yükseltilmesini istemişti. Geçen Temmuz ayında yapılan belediye meclis toplantısında AKP ve DYP'den istifa eden üç meclis üyesince Ofer-Kutman ortaklığına yüzde 53 imar, 12 kat yükseklik izni verilmişti. Ardından, CHP ve bağımsız meclis üyeleri, TEMA Vakfı, avukat Senih Özay ve arazinin eski sahibi Emekli Sandığı avukatları kararın iptali istemiyle dava açmıştı. Aydın 1. İdare Mahkemesi'nde dava sürerken Hazine avukatları da "Belediye meclis kararında 25 bin ölçekli plana aykırılık, ilgili idareden izin-onay alınmaması ve askıya çıkarılmaması" gerekçesiyle dava açtı. Planda, jandarma karakolu olarak görülen alanın imar değişikliğiyle piknik alanı haline getirilmesine itiraz eden Hazine avukatlarının başvurusuyla yürütmeyi durdurma kararı alındı. Böylece aynı oturumda Fransız Tatil Köyü arazisine verilen yüzde 53'lük imar ve 12 kat yükseklik de durduruldu.
Tarih: 29 Haziran 2007 Kaynak: Cumhuriyet Yazan: Latif Sansür
Metrobüste 4 aylık rötarKüçükçekmece'deki yüksek gerilim hattı, metrobüslerin 4 ay geç yola çıkmasına neden olacak. Büyükşehir Belediyesi'nin, trafiği rahatlatmak amacıyla iki yıl önce çalışmalarına başladığı ve Topkapı-Avcılar arasında hizmet verecek olan metrobüs projesinin inşa çalışmaları 4 aylık gecikmeye uğradı. Yengeç gibi, duraklara yandan yanaşabilen metrobüslerin Küçükçekmece - Topkapı arasındaki güzergâhının deneme seferlerlerine mayıs ayında başlanması hedefleniyordu. Ancak Küçükçekmece'deki manevra alanlarının yüksek gerilim hattına yakınlığı nedeniyle denemelerin yapılamaması hattı Avcılar'a uzattı. Bu durum da metrobüslerin 4 ay rötarla yola çıkmasına neden olacak. Bu durumda, altyapısına 150 milyon YTL, güzergâh üzerinde hizmet verecek olan 50 metrobüse 60 milyon Euro yatırım yapılan projenin, deneme seferleri eylül ayında başlayacak. Projenin ikinci etabının Mecidiyeköy'e, üçüncü etabının ise Anadolu Yakası'na geçilerek, Kadıköy-Fenerbahçe Stadı'na kadar uzatılması planlanıyor.
Tarih: 29 Haziran 2007 Kaynak: Sabah Yazan: Ercan Sarıkaya
Yeraltı otoparkında hukuk savaşı başladıİzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir 1. İdare Mahkemesi’nin Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi’nin açtığı davada Kültürpark Yeraltı Otoparkı imar planıyla ilgili verdiği yürütmeyi durdurma kararının iptali için İzmir 1. Bölge İdare Mahkemesi’ne itiraz etti.
Isınıyoruz Hatta Buharlaşıyoruz...Artık, insan faaliyetleri sonucu küresel ısının yükseldiği, havadaki karbondioksit oranının arttığı, okyanusların ısındığı, buzulların eridiği, deniz seviyesinin yükseldiği, sel felaketlerinin yaşandığı, kuraklığın her geçen gün biraz daha kendisini hissettirdiği biliniyor ve kabul ediliyor.
İşte dünyanın yeni miraslarıUNESCO Dünya Mirası Komitesi, dünya mirası listesini dün güncelledi.
Doktorlar adliye inşaatını protesto ettiKartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi yanında süren adliye inşaatında dinamit patlatılmasını protesto eden İstanbul Tabip Odası ve Türk Tabipleri Birliği üyeleri ortaklaşa bir basın açıklaması yaptı.
Devletin 2.3 milyon YTL’sine acımasam o binayı yıkarımElazığ Valisi Muammer Muşmal, Belediye Başkanı Süleyman Selmanoğlu ve Mis Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Demirbağ’la birlikte Harput’tan kenti izleyerek yemek yiyoruz.
Türk ve İranlı Mimarlar Tahran'da BuluştuTC Tahran Büyükelçiliği binalarının hizmete girişinin 70. yıldönümü münasebetiyle Tahran’da "Türk - İran Mimari Buluşması " adıyla binaların mimarı ve modern Türk mimarisinin öncülerinden Seyfi Arkan’ın da anıldığı bir dizi faaliyet düzenlendi.
Kaleseramik ve Kalekim Yozgat - Yerköy Orta Anadolu Fabrikaları Törenle Hizmete GiriyorBu yıl 50. kuruluş yıldönümünü kutlayan Kale Grubu’nun şirketleri Kaleseramik ve Kalekim, Yozgat, Yerköy’de kurduğu fabrikaların açılışını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve çeşitli bakanların katılımı ile gerçekleştiriyor.
Takvim
<<Haziran 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.