Haberler

30 Ağustos 2007, Perşembe

Pekin’de Geri sayımPekin’de Geri sayım8 Ağustos’ta 2008 tarihinde başlayacak Pekin Olimpiyatları’na 1 seneden daha az bir zaman kaldı. Olimpiyat için başlatılan ve son 4 senedir Pekin’in devasa bir şantiyeye dönüşmesine sebep olan inşaat çalışmaları hummalı bir şekilde devam ediyor. Herzog&deMeuron tarafından tasarlanan olimpiyat stadı ve Avusturalyalı ekip PTW tarafından tasarlanan yüzme merkezi binası olimpiyat için başlatılan hazırlıklarının sadece birer parçası. Olimpiyat için harcanan milyon dolarlar ile ortaya çıkan mimari ürünler Pekin’i adeta bir mimarlık parkı haline dönüştürdü. Haberin Devamı
Projeyle bankaları bir araya getiren HABEV yarın açılıyorProjeyle bankaları bir araya getiren HABEV yarın açılıyorKonut sahibi olmak isteyenlerin sergilenen projelerin yanında kredi almak için bankalarla da aynı anda görüşmesini sağlayan HABEV fuarının ikincisi yarın İstanbul Lütfi Kırdar'da açılıyor...
Ciner'in mühürlü inşaatı faaliyetteCiner'in mühürlü inşaatı faaliyetteCiner grubuna bağlı Park Enerji Ekipmanları Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş'nin mülkiyetinde bulunan, Taksim BEDAŞ'ın bitişiğindeki inşaat, 4 kaçak kat çıktığı için 6 ay önce Beyoğlu Belediyesi'nce mühürlenmesine karşın tamamlanmak üzere.
Cer Çelik, Cer Yapı'yla gayrimenkule iddialı girdiCer Çelik, Cer Yapı'yla gayrimenkule iddialı girdiUzanlar'ın İzmir'deki Metaş fabrikasını TMSF'den alarak 300 milyon dolarlık yatırımla ayağa kaldıran Cer Çelik, gayrimenkul sektörüne adım attı.
İstanbul’un e-rehberi “sehirrehberi.ibb.gov.tr”İstanbul’un e-rehberi “sehirrehberi.ibb.gov.tr”İstanbul’daki bütün bina ve işyerlerinin detaylı hava fotoğraflarından oluşan, yol ve harita bilgilerinin yanı sıra güncel olaylar, tarihi, kültürel eserler ve trafik durumunun sorgulanabileceği e-rehber, Başkan Kadir Topbaş tarafından tanıtıldı. Rehber sitemizde yayında.
Dört aylık yasayla gelen orman talanıDört aylık yasayla gelen orman talanıÇekmeköy Ormanı'nın içine yapılan villalara, orman vasfını yitirmiş alanların satışını öngören ve dört ay yürürlükte kalan 2-B yasası sayesinde tapu alındı.
Bir İş Olarak YarışmaBir İş Olarak YarışmaCharles Gwathmey bugünlerde mimari yarışmalara girmeyi reddediyor. Çok masraflılar ve diğer projelerin zamanlarını çalıyorlar, diyor. Renzo Piano da artık daha fazla yarışmaya girmiyor çünkü ihtiyacı yok; yolunda giden pek çok projesi zaten var ve bir at yarışına dahil olmadan kolaylıkla iş alabiliyor. Diğer taraftan Peter Eisenman ise meydan okumanın tadına varıp, meşgul olabilmek için yarışmaya girmesi gerektiğini söylüyor. Ve Richard Meier de pek çok yarışmayı reddetse de yaptığı önemli işlerin, örneğin Roma’daki Jubilee Kilisesi, önemli bir bölümünü yarışmalar yoluyla elde ettiğini ve bazı yarışmaları reddetmenin ise gerçekten zor olduğunu, örneğin şu an hazırladığı Varşova’daki en uzun yapı için açılan yarışma, ekliyor.
Adatepe Zeytinyağı MüzesiAdatepe Zeytinyağı MüzesiÇanakkale’ye bağlı Küçükkuyu ilçesindeki Zeytinyağı Müze’si yerli-yabancı birçok ziyaretçiyi ağırlıyor. Kaz Dağları’nın eteklerinde kurulmuş olan, zeytinyağıyla meşhur Adatepe Köyü bu mucizevi yağın yapımıyla ilgili bilgileri 2001 yılından beri bir müzede saklıyor.
Taşmektep’te Yaz Seminerleri Devam EdiyorTaşmektep’te Yaz Seminerleri Devam EdiyorÇanakkale’ye bağlı Adatepe Köyü’nde bulunan tarihi ilkokul Taşmektep’te yaz seminerleri devam ediyor. 5 Temmuz’da Zerrin Boynudelik ve Kamil Fırat’ın verdiği “Sanat Yapıtında Sanat-Anlam İlişkisi” dersiyle başlayan yaz seminerleri Eylül ayının ortasına kadar devam ediyor.
Kendi Arkitera’nı Kendin Yarat 2007 SonuçlandıKendi Arkitera’nı Kendin Yarat 2007 SonuçlandıArkitera Mimarlık Merkezi’nin bağımsız editörlerini belirlemek için ilkini 2006 yılında düzenlediği “Kendi Arkitera’nı Kendin Yarat” projesinde 2007 sonuçları belli oldu. Sadece Türkiye’den değil Dünya’nın dört bir yanından gelen başvurular arasından 11 kişi belirlenen sürede istenenleri teslim ederek ve sonrasında yapılan değerlendirme sonucunda Arkitera Mimarlık Merkezi’nin yeni bağımsız editörleri olmayı hak kazandılar. Arkitera Mimarlık Merkezi’nin yeni bağımsız editörlerinin isimleri alfabetik sırayla şu şekilde: Burak Pak, Burcu Terakye, Dilara Öcal, Elçin Yıldıran, Esra Sakınç, Hülya Mustafaoğlu, Özgün Özçakır, Özlem Bahadır Kebapçı, Selen Morkoç, Ümmü Gündüz, Zeynep Erözkan.
Kap Camii'nde Restorasyon SürüyorVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yaklaşık 6 aydan beri devam eden Kap Camii'ndeki restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
İstanbul'a deniz suyu içirilecekBüyükşehir Belediye Başkanı Topbaş açıkladı: 'İçme suyuna, arıtarak yüzde 12 kadar deniz suyu karıştıracağız. İhale hazırlığındayız.' İstanbul'da barajlara Sözen devrinde de 'seviye yükseltme' amaçlı deniz suyu basıldığını söyleyen uzmanlarsa 'İçilebilir deniz suyu dev yatırım ister' diyor.
İstanbul'da sanat kapıya kondu2010'da Avrupa Kültür Başkenti olmaya hazırlanan İstanbul'daki çok amaçlı sanat merkezlerinden, vakıf statüsüne sahip EKAV Sanat Merkezi, Çalık Holding tarafından kapı dışarı edildi.
Azap Gölü çöl olduEge'nin önemli sulak alanlarından Azap Gölü kurudu. Devlet Su İşleri tarafından geçen yıl suya bırakılan yüzlerce ''güneş'' balığı telef oldu. Gölün müdavimi kuşlar ise, artık çorak topraktaki küçük su birikintilerinde barınıyor.
Vali'nin oturmam dediği konak, müze oluyorVali Mehmet Ufuk Erden'in 2006 yılı ocak ayında geldiği Kars'ta 'oturmam' diyerek kültür mirasına devrettiği 110 yıllık konak, şimdi müze oluyor.
Sanal Müze'de 'Osmanlı Mimarisi'nden Bir Kesit'7 yüzyıllık imparatorluk mirası 'Osmanlı Mimarisi' kitabının sunumu kapsamında düzenlenen, ve Topkapı Sarayı'nın II. Avlu Revakları önünde 1 ay süreyle açık kalan 'Osmanlı Mimarisi'nden Bir Kesit' fotoğraf sergisi Sanal Mimarlık Müzesi'nin http://www.mimarlikmuzesi.org/ adresinden izlenebilecek. Sergi, mimar-fotoğraf sanatçısı Cemal Emdem'in, Prof. Doğan Kuban tarafından kaleme alınan 'Osmanlı Mimarisi' kitabında yer alan bütün Osmanlı eserlerini gezerek biraraya getirdiği 1000'e yakın fotoğraftan seçmelerden oluşuyor.
Tarih: 30 Ağustos 2007 Kaynak: Zaman
Düden’e rakip şelale geliyorVarsak’ta, dünyaca ünlü Düden Şelalesi’nden sonra ikinci bir şelale daha inşa ediliyor. Antalya’ya hakim bir tepe üzerinde kurulacak şehir manzaralı şelaleyi, Varsak sakinleri evlerinden görebilecek.
Çin Seddi eriyorDünyanın yeni harikaları arasına seçilen Çin Seddi'nin bir bölümünün giderek "eridiği" bildirildi.
Çin Seddi "Çekiyor"Dünyanın yeni harikaları arasına giren Çin Seddi'nin bir bölümünün, değişen hava koşulları sonucu oluşan kum fırtınaları ve kirlilik yüzünden giderek "eridiği" açıklandı. 6 bin 400 kilometre uzunluğundaki seddin, Minqin'deki 60 kilometrelik bölümü hızla yok oluyor. ÇİN Seddi'nin bu bölümünün taş ve tuğla yerine topraktan inşa edilmiş olduğu için erozyona karşı daha zayıf olduğu belirtiliyor. Son 20 yılda duvarın 40 kilometresinin yok olduğu, yüksekliğinin 5 metreden 2 metreye kadar düştüğü, gözcü kulelerinin ortadan kalktığı açıklandı.
Tarih: 30 Ağustos 2007 Kaynak: Milliyet
Hazine taşınmazlarına 'dokunulmazlık zırhı'Hazine'nin mülkiyetinde olan taşınmazlardan, belirlenen kapsamdakilerin satışı kesinlikle yapılamayacak.
Korupark AVM 8 Eylül'de açılıyorTorunlar Şirketler Grubu'nun Bursa'da yaklaşık 400 milyon dolara yaptığı Korupark Konut ve Alışveriş Merkezi projesinde yeralan Türkiye'nin üçüncü büyük alışveriş merkezi Korupark AVM, 8 Eylül'de açılıyor.
Bina metrekare inşaat maliyetleri belirlendi2008 yılında emlak vergisine konu olacak binaların metrekare inşaat maliyet bedelleri belirlendi. Maliye ile Bayındırlık ve İskan Bakanlıklarının konuya ilişkin "Emlak Vergisi Kanunu Genel Tebliği", Resmi Gazete'nin dünkü sayısında yayımlandı. Buna göre, Emlak Vergi Kanunu'nun 29. maddesinde yeralan binalar için vergi değeri, Maliye, Bayındırlık ve İskan Bakanlıkları tarafından müştereken tespit ve ilan edilecek. Hesaplar, bina metrekare normal inşaat maliyetleri ile arsa ve arsa payı değerleri esas alınarak yapılacak. Önümüzdeki 2008 yılında binaların metrekare normal inşaat maliyet bedelleri, çelik karkas, betonarme, kagir, yığma, ahşap, taş duvarlı ve gecekondu tarzı binalar şeklinde kategorilere ayrılarak belirlenecek.
Tarih: 30 Ağustos 2007 Kaynak: Milliyet
Türkiye’nin İlk “Takı Tasarımı Yüksek Lisans Programı” Başlıyorİstanbul Teknik Üniversitesi’nin (İTÜ), Endüstri Ürünü Takı ve Aksesuar Tasarımı Yüksek Lisans İkinci Öğretim Programı’na başvurular başlıyor.
Niçin Daha Fazla Bekleyemeyiz?“Hayatın her türüne büyük saygı gösterilmesi gerektiğine inanıyorum. İnsanların yeryüzüne ve deneyimlerimizi paylaştığımız bütün hayata karşı sorumluluğu olduğuna inanıyorum...
Tarihi Mezarlıkta İlk KümbetAhlat’ta bulunan ve dünyanın en büyük Müslüman mezarlığı olan Selçuklu Mezarlığı’nda yapılan kazı çalışmaları sırasında ilk defa bir kümbet bulundu. Selçuklu Mezarlığı’nda bulunan sekizgen kümbet içerisinde, 4 adet sanduka ile daha sonradan eklenen bir tuğla mezar çıkarıldı. 8 binin üzerinde mezarın yer aldığı tarihi alanda bulunun kümbet, bölgede kazı çalışması yapan bilim adamlarını şaşırttı. Kazı başkanı Gazi Üniversitesi Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi Mühendislik Bölümü Öğretim Üyesi Doç . Dr. Nakış Karamağaralı, kümbetin Moğol dönemine ait olabileceğini söyledi. Sandukalar okunmadığı için kümbetin kime ait olduğu belirlenemedi.
Tarih: 29 Ağustos 2007 Kaynak: Türkiye
İzmir'den Türkiye'ye sanat mabediİzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Adnan Saygun Sanat Merkezi'nin yapımının sürdüğünü, sadece İzmir'in değil tüm Türkiye'nin sanat mabedi haline gelecek bir yapı inşa ettiklerini bildirdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamada, yıllardır adına yakışır bir sanat merkezine sahip olamayan İzmir'in Adnan Saygun Sanat Merkezi projesiyle hayaline kavuşacağı ve geçen aralık ayında temeli atılan merkezin inşaatının sorunsuz devam ettiği belirtildi.
Sahipsiz kent, İstanbul?..Yahu bu Kanyon ne biçim bir gecekondudur?.. Yanındaki Metro City de öyle.. Dün geçerken yoktular.. Bir gecede kondurmuşlar.. Gecekondu işte.. Çünkü ancak bir gecede konarsa, bugünkü rezillik olur.. Bu kentin sahipsizliğinin en büyük işareti..
Derelerin ıslahı değil israfıİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı (İBB), 'Dereleri ıslah edeceğiz' diye, dört yıl içinde 128 milyon dolar para harcadı. Ama yapılan temizlik çalışmaları sonuç vermediği gibi, dereler insan sağlığını eskisinden daha ciddi boyutlarda tehdit etmeye başladı. Uzmanlar, İstanbul'un göbeğinde bulunan bu derelerdeki kirlilik oranının; ıslah çalışmalarının başlamasından önceki değerlerin çok üstüne çıktığına da dikkat çekerlerken, söz konusu derelerde, az sayıda kefal balığının dışında hiçbir canlının yaşayamaz hale geldiğini ifade ediyor.
Yaşayan kent öğrenen yerel yönetimTürkiye seksenli yıllardan sonra dünyadaki gelişmelere paralel olarak, hızlı bir kentleşme ve kentlileşme sürecine girdi. Türkiye'nin bütün bölgelerinde köylerin kazalarla, kazaların kentlerle bütünleştiği, büyük yerleşim koridorları oluştu.
'Kapadokya bir mücevher gibi ama değerlendiremiyoruz'Tarihi ve doğal yapısı nedeniyle dünyanın en gözde turizm bölgeleri arasında gösterilen Kapadokya’nın dünya turizminden hak ettiği payı alamadığını belirten Kapadokya’nın önemli otellerinden Lykia Lodge’ın Genel Müdürü Selçuk Özgünsür, "Bu yöre doğal yanı ile bize sunulmuş bir mücevher. Ancak bunu yeterince kullanamıyoruz. Bölge ne ülke turizminden ne de dünya turizminden hak ettiği payı alabiliyor” dedi.
Santrale karşı tabutlu mitingŞırnak’ın Silopi ilçesinde 1999 yılında kurulan termik santrale ek ünite kararına karşı Silopililer, 10 bin kişinin katılımıyla miting düzenledi.
İstanbul'un tüm adres bilgileri elektronik ortama aktarıldıİstanbul Büyükşehir Belediyesince hazırlanan ve 1,5 milyon bina ve iş yeri, güncel olaylar, tarihi ve kültürel eserler ile yol bilgisinin sorgulanabileceği "http://sehirrehberi.ibb.gov.tr" adresli internet sitesi hizmete girdi.
Norveç'te 'ekolojik cezaevi'Norveç'te hizmet veren dünyanın ilk 'ekolojik cezaevinde', mahkumlar yapılan çalışmalara katılarak, çevreyi korumayı ve sorumluluk duygusunu öğreniyor.
Yeni Galata Köprüsü 4,5 gün trafiğe kapalıİstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Yeni Galata Köprüsü'nün bakım ve yenileme çalışmaları nedeniyle 4 gün 9 saat süreyle araç trafiğine kapatılacağını bildirdi. İBB'den yapılan yazılı açıklamada, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Deniz Hizmetleri Müdürlüğü'nün, Yeni Galata Köprüsü'nde başlattığı genleşme derzlerinde yenileşme çalışmaları nedeniyle 29 Ağustos Çarşamba günü saat 21.00'den itibaren köprünün trafiğe kapatılacağı belirtildi. Asfaltlama ve temizlik çalışmaları yapılan Yeni Galata Köprüsü'nün, 03 Eylül 2007 Pazartesi günü saat 06.00'da trafiğe tekrar açılacağı ifade edildi. Açıklamada, belirlenen tarihler arasında Yeni Galata Köprüsü'nü kullanacak olan araç ve yayaların Atatürk Köprüsü'nü kullanmaları gerektiği bildirildi.
Tarih: 29 Ağustos 2007 Kaynak: Zaman
Tarım arazisine konut katliamdırTOKİ’nin Torbalı ilçesi Yazıbaşı beldesinde yürüttüğü konut projesini eleştiren Demirtaş, "Bu bir katliamdır" diye tepki gösterdi.
TOKİ, Denizli'de 1.536 konut yapacakToplu Konut İdaresi (TOKİ), Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında Denizli'de bin 536 konut inşa ettirecek. Konutların yapımı için açılan ihaleyi kazanan inşaat firmaları, Aktepe Mahallesi'nin Kurudere mevkiinde şantiyeleri kurdu. Akevler konutlarının inşa edileceği bölgede, ilköğretim okulu, ticaret merkezi, sağlık ocağı, cami ve sosyal amaçlı tesisler de yer alacak. Konutlar 14 ayda tamamlanacak. Konutların bir bölümü bölgede istimlak edilen gecekondu sahiplerine verilecek. İstimlak bedelinden fazlasını hak sahipleri, taksitler halinde ödeyecek. Kalan konutlar da dar gelirlilere satılarak, kira öder gibi ev sahibi olmaları sağlanacak. Karşıyaka Mahallesi'ndeki konut alanında oturan ve Denizli Belediyesi ile uzlaşmaya varan hak sahiplerinin boşalttığı evlerin yıkımı devam ediyor.
Tarih: 29 Ağustos 2007 Kaynak: Zaman Yazan: Ferhat Pamuk
Otomobil Bağımlılığından Kurtulmak Mümkün mü?"Dünya Otomobilsiz Şehirler Ağı" diye bir oluşum duymuş muydunuz? Ben, bu uluslararası hareketin varlığından, önceki gün İstanbul'da başlayan konferans ile birlikte haberdar oldum. Üstelik bu yıl yedincisi yapılıyormuş.
ASKİ Genel Müdürü istifa ettiAnkara'nın yaşadığı susuzluk nedeniyle Ankara Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İşleri'nde (ASKİ) başlayan deprem devam ediyor. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in ihmalleri olduğu gerekçesiyle 10 bürokratı görevden almasının ardından dün de ASKİ Genel Müdürü İhsan Fincan istifa etti. Ankara'yı susuz bırakmakla eleştirilen ve istifası istenen Gökçek, faturayı bürokratlarına kesmişti. Gökçek, ASKİ Genel Müdür Yardımcıları Bülent Torun, Zülfigar Altay ve Mustafa Kurt, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcıları Arif Yılmaz ve Necip Avcı, Fen İşleri Daire Başkanı İrfan Kaya, EGO Genel Müdür yardımcıları Etem Uludağ ve Avni Erdoğan, ASKİ Özel Kalem Müdürü Ahmet Polat ile BELSO Genel Müdürü Çetin Cin'in işine son vermişti. Polat'ın, daire başkanlarına "Niçin her şeyi Melih Başkan'a anlatıyorsunuz. Ağzınızı sıkı tutun" demesi üzerine görevden alındığı öğrenildi. Su sıkıntısı nedeniyle son dönemde çalışmalarını yoğunlaştırmasına karşın eleştirilerin odağında olan Fincan, sağlık nedenlerini gerekçe göstererek istifa etti. Belediye ve ASKİ ise istifa haberini doğrulamadı, dört gün raporlu olduğunu iddia etti.
Tarih: 29 Ağustos 2007 Kaynak: Milliyet
"Param var" diyen her ünlü bizden konut satın alamazFolkart Yapı'nın Genel Müdürü Mesut Sancak, İzmir'e lüks konut ağır gelir diyenlerin yanıldığını söyleyerek, "Altı aylık satış hedefine iki hafta içinde ulaştık." dedi.
Su seviyesinde 5 günlük artışİki gündür aralıklarla devam eden sağanak yağış yüzünden bazı evleri su bastı, trafik arapsaçına döndü. Ama İstanbullular, barajlara 5 günlük su dolmasından memnun.
Otomobilsiz şehre ’ilk adım’ haftayaAvrupa’da büyük kentlerde uygulanan "Park and Ride/Park Et Devam Et" yöntemine pilot bölge Ümraniye’de başlanıyor. Gelecek hafta Ümarine’de sürücüler otomobillerini ücretsiz olarak park yerine bırakacak, ’şehir merkezi’ne toplu taşıma araçlarıyla ulaştırılacaklar.
Antalya Büyükşehir Belediyesi Konyaaltı Doğa ve Kültür Parkı Alanı Mimari ve Çevre Düzenleme Proje Yarışması KolokyumuAntalya Büyükşehir Belediyesi Konyaaltı Doğa ve Kültür Parkı Alanı Mimari ve Çevre Düzenleme Proje Yarışması kolokyumu Mimarlar Odası Antalya Şubesi Mehmet Özkurt Konferans Salonu'nda yapıldı.
Silivri'den Beykoz'aBanliyö dahil, öngörülen 560 kilometrelik raylı sistemin 250 kilometresinin 2012'de tamamlanacağını ifade eden Topbaş, 2012 yılında Silivri'den çıkan bir insanın raylı sistem ile Sarıyer'e, Beykoz'a gidebileceğini söyledi. Başkan, İstanbul'da 126 kavşak ve yol düzenlemesi yapıldığını ve 160 kilometre tünel yol inşa ettiklerini anlattı.
Tarih: 30 Temmuz 2007 Kaynak: Sabah
Takvim
<<Ağustos 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.