Haberler

30 Temmuz 2008, Çarşamba

Pekin’in Değişen Yüzü: Yeni Çin’e Bir BakışPekin’in Değişen Yüzü: Yeni Çin’e Bir BakışPekin’in yeni havaalanında Batılılar’ın yaşadığı şaşkınlık, bir sürpriz değil. Bunun nedeni, sadece yapının inanılmaz büyüklüğü değil, aynı zamanda mekanın neden olduğu “Batı dünyasını değişimleriyle gölgede bırakan bir başka dünyaya açılan bu kapıdan bir daha geri dönememe hissi...” Bu deneyim, yüz yılı aşkın bir süre önce Viyanalı mimar Adolf Loos’un New York Limanı’nda buharlı bir gemiden indiği anda hissettiklerine benziyor olmalı. Geleceğe açılan bir kapıdan geçen Loos, Avrupa kültürünün “eskidiğini” de o anda algılamıştı. Haberin Devamı
Zorlu Center için nefesler tutulduZorlu Center için nefesler tutulduAhmet Nazif Zorlu’nun ‘50 yıl geçse bile İstanbul’da parmakla gösterilecek’ sözleriyle simgesel değerine işaret ettiği Zorlu Center için açılan yarışmada finale kalan Emre Arolat, Murat Tabanlıoğlu, Han Tümertekin ve Cafer Bozkurt’un projeleri 19 Ağustos’ta İstanbul 3 No’lu Anıtlar Kurulu’nun huzuruna çıkacak.
Gamze Güven’in Tasarladığı Yeni Rakı ve Tekirdağ Rakısı Şişeleri İki Ödül Daha KazandıGamze Güven’in Tasarladığı Yeni Rakı ve Tekirdağ Rakısı Şişeleri İki Ödül Daha KazandıEndüstriyel Tasarımcı Gamze Güven, üç yıl önce Yeni Rakı şişesi tasarımının ödül almasının ardından, bu yıl da içecek kategorisinde Tekirdağ Rakısı Altın Seri şişe tasarımı 21.TSE Altın Ambalaj Ödülü kazandı.
700 yıllık Selçuklu kümbeti beton binaya ‘iliştirildi’700 yıllık Selçuklu kümbeti beton binaya ‘iliştirildi’Van’ın Gevaş ilçesindeki Selçuklu kümbetinin hemen bitişiğine beş katlı bir yurt binası inşa ediliverdi. Tarih katliamını, öğrencilerin şikâyet mektubu ortaya çıkardı.
Tarihi Kemeraltı''na makyajTarihi Kemeraltı''na makyajİzmir Büyükşehir Belediyesi Tarihi Kemeraltı Çarşısı''nı eski parlak günlerine döndürebilmek için çalışmalarını sürdürüyor. Anafartalar Caddesi Cephe Düzenlemesi Projesi''nin ilk iki etabının ardından, 3. etabın da önümüzdeki günlerde başlayacağı açıklandı.
Şevki Vanlı''yı KaybettikŞevki Vanlı''yı KaybettikŞevki Vanlı Mimarlık Vakfı''nın kurucusu, 1992 Ulusal Mimarlık Sergisi, "Büyük Sinan Ödülü" sahibi Şevki Vanlı’yı 29 Temmuz 2008 tarihinde kaybettik.
Priene antik kenti kazıları başladıPriene antik kenti kazıları başladıAydın''ın Söke ilçesi sınırlarında bulunan Priene Antik Kenti''nde bu yılki kazı çalışmaları başladı. Alman Arkeoloji Araştırma Enstitüsünce yürütülen, Berlin, Frankfurt ve Münih üniversitelerinin destek verdiği kazılar, 1998 yılından beri devam ediyor.
‘Dolguyu kaldırın, öyle gelin’‘Dolguyu kaldırın, öyle gelin’Muğla’nın Güllük Körfezi’ndeki Pina Yarımadası’nda denizi kaçak dolgu yapan MNG Holding’in bu dolguyu yasal hale getirmek için almaya çalıştığı yeni ÇED raporunun bilgilendirme toplantısı sert tartışmalar çıkması üzerine tamamlanamadı.
Atık su göle ulaşmadan kayboldu!Atık su göle ulaşmadan kayboldu!Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF)-Türkiye ve Aksaray Üniversitesinin (AÜ) yaptığı araştırmada Konya’nın günde yaklaşık 140 bin metreküplük atık suyunun 2 yıldır Tuz Gölü’ne ulaşmadığı ortaya çıktı.
Kepez Limanı, özeller yüzünden gelişemiyorKepez Limanı, özeller yüzünden gelişemiyorÇanakkale Liman İşletmeleri A.Ş. yöneticisi Ali Özgen, böyle dedi ve ekledi: Sanayisi az kentte büyük firmaların kendi limanlarından çalışması Kepez’deki nakliyatı düşürüyor.
Kemeraltı Güzelleşiyor, Esnaf "Devam" DiyorKemeraltı Güzelleşiyor, Esnaf "Devam" DiyorTarihi Kemeraltı Çarşısı’nın eski parlak günlerine dönmesi için İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen çalışmalar çarşı esnafını mutlu ediyor.
Yarımada''nın Kaderi DeğişecekYarımada''nın Kaderi Değişecekİzmir Büyükşehir Belediyesi, Yarımada’ya hayat öpücüğü verecek proje için fikir yarışması açtı. İzmir’in gelişimini tetikleyecek projeyi belirleyecek ulusal fikir yarışmasının birincilik ödülü 100 bin YTL olarak belirlendi.
5 bin yıllık tarihî ‘kondu’lar yıkılacak5 bin yıllık tarihî ‘kondu’lar yıkılacak5 bin yıllık Hisar Kalesi ve çevresi köye dönüştü. Her yıl kullanma bedeli alınan evler için bu ay yıkım kararı çıktı. Tahliyeden sonra restorasyon başlayacak.
Konutta barter dönemiKonutta barter dönemiİnşaat sektöründe yaşanan durgunluk nedeniyle ellerindeki konutu satmakta zorlanan müteahhitler, bu sıkıntılarını barter sistemi ile aşmaya çalışıyor.
Amaç heykeli unutturmakAmaç heykeli unutturmakAnkara Hürriyet’in Büyükşehir Belediyesi’nin hurdalığında bulduğu su perisi heykeli konusunda tepkiler çığ gibi geldi. CHP’li Milletvekilleri Baytok ve Bingöl "Sanatın içine tükürürüm’ diyen bir anlayıştan başka ne beklenir ki?" tepkisini gösterdiler.
Yıldız Teknik Üniversitesi’nin “Kamp Ateşi” Bu Sene Ağırnas’taYıldız Teknik Üniversitesi’nin “Kamp Ateşi” Bu Sene Ağırnas’taMimar Sinan’ın doğduğu kasaba olarak bilinen Ağırnas, en az 3.000 yıllık tarihi, dehlizleri, mağaraları, yeraltı şehir kalıntılarıyla etkileyici bir yerleşim. Fakat şu günlerde kasaba, en az kendisi kadar etkileyici bir atölye çalışmasına ev sahipliği yapıyor.
ArkiPARC 2008’de İki Yeni Proje: İstanbul Maketi ve İnteraktif HaritaArkiPARC 2008’de İki Yeni Proje: İstanbul Maketi ve İnteraktif HaritaArkitera Mimarlık Merkezi, İstanbul''u uluslararası sergi, konferans ve fuarlarda temsil edecek bir maket projesine imza atıyor.
Vendo Yeni Showroom’undaVendo Yeni Showroom’undaOfis mobilyaları ve aksesuarları ile mimarlara ve iç mimarlara projelerinde destek veren Vendo, yeni showroom’u ile Levent’te.
Viktorya Dönemi''ne Ait Dünyanın En İyi Gotik Kenti: MumbaiViktorya Dönemi''ne Ait Dünyanın En İyi Gotik Kenti: Mumbai7 birleşik bölge ve 28 eyaletten oluşan 1,5 milyar nüfuslu Hindistan’ın Maharaştra eyaletinin başkenti ve ülkenin en büyük metropolü Mumbai nam-ı diğer Bombay. 19. yüzyıl sonlarında Hindistan’da İngiliz mimarlar tarafından kullanılan, yerel Hint mimarisinden elemanları ve Viktorya Britanyası’nda yeniden canlanan gotik stili birleştiren yeni bir mimari stil olan Indo-Saracenic tarzdaki en iyi örneklere sahip kent, 2004 yılında UNESCO tarafından tarihi mirası koruma konusunda üç ödüle layık görüldü.
Koleksiyon’dan Ofis Yaşamını Rahatlatan TasarımlarKoleksiyon’dan Ofis Yaşamını Rahatlatan TasarımlarFinansbank’ın Erzurum’da açılan çağrı merkezi, mekan tasarımında kullanılan Koleksiyon imzalı ofis mobilyaları ve aksesuarları ile estetiği ve rahatlığı tek bir platformda buluşturuyor.
Yol çalışmaları eylüle yetişecekİstanbul''da okullar kapandıktan sonra başlayan yol çalışmalarının eylül ayına kadar bitirilmesine çalışılıyor.
Nemrut''taki heykellere bakterili korumaNemrut Dağı''ndaki heykelleri korumak için ilginç bir yöntem kullanılıyor. Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)''nin uzmanları, tarihi eserlerin tamirinde kullanılan malzemeye bakteri katıyor.
Savaş zamanındaymışız gibi yaşamalıyızKürsel çevre hareketinin en önemli isimlerinden. Çevre sorunlarının çözümüne ilişkin ciddi önerileri var. Hayata domates yetiştirerek başlayan ABD’li tarım bilimci ve çevre analisti Lester R. Brown, TEMA Vakfı 15. Yıl etkinlikleri kapsamında Türkiye''deydi.
İzmir''in arkeolojik haritası hazırlandıSmryna Kazısı Başkanı Doç. Dr. Akın Ersoy, İzmir''in arkeolojik haritasını çizdi. Ersoy, Roma dönemindeki İzmir''i yansıttığı haritasında, kalıntı bulanmamış olmasına rağmen arkeolojik 17 nokta belirledi.
Kombineni almadan önce iyi düşün!Beşiktaş yeni bir ‘kurumsallık örneği’ sergiledi. İki asbaşkandan Ertunç Soğancıoğlu önceki gün ‘Bu sezon maçlarımızı İnönü’de oynayacağız.
Para hazır ama Çeşme''de turizm yatırımı için arsa yokÇeşme''deki turizm işletmelerine kullandıkları sahil için çıkarılan yüksek değerli ecrimisil ve bölgedeki Hazine arazilerinin tahsisinin iptali, yörede tesis kurmayı planlayan yatırımcıları zor durumda bıraktı.
City’s 1 yılını doldurmadan % 49’unu yabancıya sattıNişantaşı’nda 150 milyon dolara yapılan City’s Nişantaşı Alışveriş Merkezi’nin yüzde 49 hissesi uluslararası bir yatırım bankasına satıldı.
Topbaş: Melen 2009 sonuna dek temizlenecekİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Melen Çayı''nın çevresinin 2009''da temizlenmiş olacağını söyledi. Topbaş kent barajlarındaki suyun 3''te 1''inin Melen''den geldiğini de ifade etti.
ABD''de konut fiyatları düştüABD''de konut fiyatları, mayısta bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 15,8 oranında düştü.
TOKİ''den eğitim, sağlık ve savunmaya destekToplu Konut İdaresi (TOKİ), ilgili kurumlarla yaptığı protokollar çerçevesinde, kamunun eğitim, sağlık, sosyal hizmet ile savunma alanındaki yatırımlarının kısa sürede gerçekleşmesini sağlıyor.
Son Unesco İstanbul raporuOrtalıkta yine bir Unesco tartışması var. Dünya Miras Komitesi’nin Temmuz başında Kanada’daki toplantısında kabûl edilen kapsamlı İstanbul raporu açıklandı. Rapor 2006 yılında yapılan bir izleme misyonu sonucunda kaleme alınan raporun fikri takibini yapıyor. 1985’te Miras Listesi’ne alınan İstanbul’un tarihî yarımadadaki bölgeleri 2003’ten bu yana gözlem altında. 8-13 Mayıs arasında gerçekleşen son Unesco misyonu sonrasında kaleme alınan 59 sayfalık rapor kentin tarihî mirasını koruma konusunda bugünkü fotoğrafını çekiyor.
Türkiye''de ilk kez güneş enerjisi tarımda kullanıldıCeyhanlı çiftçi Kasım Önük, Ceyhan Nehri kıyısındaki 300 dekarlık hicaz narı bahçesine kurduğu güneş panelleriyle enerji üreterek, su pompasını çalıştırıp bahçesini suluyor.
Körfeze dev emlak yatırımı1999’da yaşanan depremden en çok etkilenen bölgelerin başında gelen Kocaeli’nde kurulan Körfezkent kaliteli konut ihtiyacını karşılarken, Körfez sakinleri depreme dayanıklı konutları gelecek ay teslim almaya hazırlanıyor.
Akvaryumda tehlikeDeniz Temiz (TURMEPA) Derneği Genel Sekreteri Levent Ballar, dünyanın kendi kendini temizleyebilen sayılı körfezlerinden Saros’un çam ormanlarıyla çevrili bakir koyları ve plajlarıyla Türkiye’nin doğal yapısı bozulmayan nadir denizlerinden biri olduğuna dikkat çekerek bölgenin doğal yapısının korunması gerektiğini vurguladı.
TOKİ Temapark alanını satışa çıkarıyorToplu Konut İdaresi (TOKİ), Ankara''da asgari satış bedeli toplam 500 milyon YTL olan 95 parça araziyi açık artırma ile satışa çıkardı.
“Tahammülsüz” DemokrasiBütün zamanların en acımasız çevre, kültür ve kent katliamına yol açan “Karadeniz Kıyı Yolu”, aynı zamanda en ilkel kalkınma projesi olarak gerçekleşti.
Perge’de kazılar başlıyorPamfilya’nın en önemli kentlerinden biri olan Perge’de kazı çalışmalarına temmuz ayı sonundan itibaren başlanılacak.
AOÇ’de kolay talan yapmak için yasa teklifi iddiasıŞehir Plancıları Odası Ankara Şubesinden yapılan yazılı açıklamada, TBMM Başkanlığına sunulan kanun teklifi ile Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazilerinin bir kısmının daha tarihsel bağlamından koparılmak istendiği öne sürüldü.
Hurdalıkta kaç heykel var"Sanatın içine tükürmekle tarihe geçen Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in Belediye Başkanlığı döneminde Ankara bir kültür ve sanat kenti olma özelliğini yitirdiği gibi estetik açıdan da bir gerileme dönemine girmiştir."
Bu saldırı heykele değil toplumsal belleğe karşıAnkara Hürriyet’in Büyükşehir Belediyesi’nin hurdalığında bulduğu su perisi heykeline tepkiler çığ gibi gelmeye devam ediyor.
''Ofer-Kutman’ın Kuşadısı arazisinde imar değişikliği iptal edildiKuşadası''nda Ofer- Kutman ortaklığı olarak bilinen Kuşadası Yatırımları A.Ş.’nin satın aldığı Fransız Tatil Köyü arazisinde yapı yoğunluğunu artırmaya yönelik Belediye Meclisi’nde yapılan imar planı değişikliği, mahkeme tarafından iptal edildi.
Ve Beşiktaş yeni sezonda da İnönü’deOlimpiyat Stadı ya da Kasımpaşa derken Beşiktaş yeni sezonda maçlarını evinde oynayacak. Beşiktaş’ın yeni sezonda maçlarını İnönü Stadı’nda oynayacağı kesinleşti.
TOKİ’den 500 milyonluk ihaleSektör temsilcileri gayrimenkul sektöründe son zamanlarda durgunluk yaşandığından yakınıyor. Fakat sektörün en önemli oyuncularından olan Toplu Konut İdaresi’nin (TOKİ), çevresinde dikkat çekici bir hareketlilik sürüyor.
Havran''da Kültür Merkezi ve Meydan Peyzaj DüzenlemesiBalıkesir''in Havran Belediyesi tarafından eski otogar alanı üzerine yapılacak olan, "Kültür Merkezi ve Peyzaj Düzenlemesi" için Mimar Emel Yay ve Serdar Göktekin tarafından hazırlanan minyatür pano bir kaide üzerinde Havran Halkı''nın görüş ve bilgilerine sunuldu. Havran Belediye Başkanı Levent Gökalp, "Havran illçemizi şehirleştirme ve modernleştirme çalışmalarımız Tekke Mahallesi Ve Cami -i Kebir Mahallesi''nde çevre düzenleme, kilit parke taş kaplama ve yaya kaldırımlarının süslü kilit parke taşlarla düzenlemesi şeklinde devam etmektedir. Bu çalışmalarımız biter bitmez "Kültür Merkezi ve İş Merkezi " inşaatı çalışmalarını başlatmak istiyoruz dedi.
Tarih: 29 Temmuz 2008 Kaynak: Yeni Şafak
Antik kent kazılarına ödenek müjdesiAydın İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Nusrettin Debre, Aydın ilçelerinde Müze Müdürlükleri sorumluluk alanlarında bulunan 10 antik kentteki kazıların başladığını bildirdi.
''İstikrarsızlık olabilir ama korkmuyorum''Dünya devi Goldman Sachs ile 6 milyar euroluk yatırım yapmaya hazırlanan Taşyapı''nın patronu iddialı konuştu. 20 milyar dolarlık inşaat projesine Rus ortak alıyor.
Kahramanmaraş''a hafif raylı sistem geliyorUlaşım alanında çalışmalarından bahseden Başkan Poyraz, ''Büyükşehirlerdeki ulaşım sorununu çözeceğiz ve Kahramanmaraş''a hafif raylı sistemi getireceğiz'' dedi.
Bursa''nın tarihi gün yüzüne çıkacakBursa Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin, "Hanlar Bölgesi Projesi, Bursa''nın tarihsel geçmişi ve sahip olduğu değerleri ortaya çıkartacak bir çalışma olacak. Bu proje bölgedeki tarihi diğer alanların da ortaya çıkartılmasının tetikleyicek" dedi.
Kimlikli büyümeBodrum ‘tüketildi’, sıra hemen yanıbaşındaki Milas’ta! Milas, beton yığınına dönüşmüş, nefes alınamaz durumuna getirilmemeli.
Melendiz Çayı kirlilikten kurtarılıyorAksaray kent merkezinin içme suyu ihtiyacının önemli bölümünün karşılandığı Mamasın Barajı''na dökülen Melendiz Çayı''ndaki kirlilik 18 milyon YTL yatırımla temizlenecek.
Kartal’da kamusal alanlar talan ediliyorKartal ile ilgili yapılan, genel planlarla eş zamanlı plan tadilatları, teknik ve sosyal altyapı alanları olan kamusal yerler (yeşil alan, okul alanı, meydan, park alanı) imara açılarak Kartal’daki planların temel özelliği olan fonksiyon bütünlüğü kamu aleyhine değiştirilmiştir.
Tarım arazisine sanayi sitesi kuruluyorAliağa’da yaşanan çevre ve doğa katliamına bir yenisi daha eklenmek üzere. Aliağa’nın Güzelhisar köyünün tarım arazileri üzerine Dökümcüler Sitesi kurulmak isteniyor.
Eyüp’te tarihî eserler yeniden canlanıyor!Eyüp Belediye Başkanı Ahmet Genç, ilçede yok olmaya yüz tutmuş tarihî eserleri ayağa kaldırıyor. Başkan Genç, “Geçmişe karşı sorumluluğumuz var” dedi.
Çeşmeli turizmci yeni ecrimisil bedeline tepkiliÇeşmeli turizmciler, ecrimisil bedellerine yeni bir yönetmelikle yüzde 300 ile 500 arasında artış uygulanan ecrimisil bedellerine tepkili.
Kapalıçarşı Bahçeşehir''e geliyorİstanbul Bahçeşehir''de kurulan Verde Molino Yaşam ve Alışveriş Merkezi, Ağustos 2008''de kapılarını ziyaretçilerine açıyor. 25 bin metrekarelik kapalı alanda hayata geçirilen Verde Molino''da (Yeşil yel değirmeni), Kapalıçarşı ve eski arastaların mistik ortamı, Beyoğlu''nun pasajları ve günümüz cadde mağazacılığı, Akdeniz mimari ögeleriyle birlikte modernize edilmiş. Tırmanma kayası ve buz pisti alanlarıyla dikkat çeken alışveriş merkezinde, 40 ile 2 bin metrekare arasında 122 dükkan bulunuyor. Merkezde 800 metrekarelik bir alanda, Chocolate''ın bir restoranı da yer alıyor.
Tarih: 29 Temmuz 2008 Kaynak: Referans
20 bin çam ağacı katlediliyorGaziantep’te Dülük ormanları içerisinde bir şirkete ait olduğu iddia edilen 100 bin dönüm alanda bulunan 20 bin çam ağacının kesilmesine başlandı.
Yabancı gayrimenkul şirketleri Sinpaş''ın kapısını çaldıİran''dan Katar''a, Belarus''tan Türki Cumhuriyetleri''ne kadar birçok ülke gayrimenkul yatırımlarında işbirliği için Sinpaş Grubu''nun kapısını çalıyor.
İETT artık Hollanda’dan metrobüs almayacakİETT, fiyatlarından dolayı tartışmalara neden olan ve ’tip onay belgesi’ nedeniyle sefere başlaması 18 ayı bulan 26 metrelik Phileas marka metrobüs araçlarından vazgeçti.
Pekin’in üzerinden pus kalkmıyorÇevre Örgütü Yeşilbarış (Greenpeace), dün yayımladığı bir raporla olimpiyatlara 11 gün kala, Pekin’deki hava kirliliği seviyesinin Dünya Sağlık Örgütü’nün öngördüğü değerlerin iki katına yakın olduğunu açıkladı. Raporda, Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin organizasyonun düzenlenebilmesi için standart belirlememiş olması eleştirilirken bundan sonraki olimpiyatlarda standartlara uymayan kentlerde bisiklet yarışı, maraton gibi bazı kategorilerin iptal edilebilmesi için geçerli olacak azami hava kirliliği değerlerinin saptanması istendi. Yeşilbarış yönetimi ikinci ev sahibi Hong-Kong’da da durumun iç açıcı olmadığına dikkat çekerken yaz başında birçok fabrikanın kapısına kilit vuran ve hava kirliliği oranlarında belirli bir düşşü sağlayan Pekinli yetkililer 8 Ağustos’ta başlayacak organizasyona 48 saat kala trafiğe çıkan araçları yüzde 90 azaltacaklarını ve açık kalan fabrikaları kapatacaklarını açıkladı.
Tarih: 29 Temmuz 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Knidos’ta ihmalin hesabını sorarızKültür ve Turizm Bakanı Günay, Muğla İl Kültür ve Turizm müdürünü arayarak Knidos antik kentindeki kazıların durdurulmasıyla ilgili bilgi aldı. Günay "Çalışmalar sırasında tahribat ve suiistimal varsa hesabını sorarız" dedi.
57 Bin Binaya Deprem Taramasıİstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) muhtemel depreme karşı ‘Pilot Bölge’ ilan edilen Zeytinburnu’ndan sonra Bahçelievler, Bayrampaşa ve Güngören’deki binaları deprem taramasından geçirecek.
Takvim
<<Temmuz 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.