Haberler

31 Mart 2011, Perşembe

ArkiPARC 2011’in İlk Günü Zengin İçerikli Oturumlarla Tamamlandı ArkiPARC 2011’in İlk Günü Zengin İçerikli Oturumlarla Tamamlandı Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından "Kentsel Kalite" ana teması ile düzenlenen ArkiPARC 2011 30 Mart Çarşamba günü Fulya Fuar Merkezi''nde birbirinden değerli isimlerin konuşmaları eşliğinde başladı. Etkinliği üretken kılan en önemli unsurlar arasında ise gayrimenkul sektörünün farklı alanlarına çeşitli perspektiflerden bakarak etkin çözümler üretmeyi hedefleyen oturumlar yer aldı. Haberin Devamı
Öğrencilere lüks rezidansÖğrencilere lüks rezidansSingapur''da yer alan MDIS Residences, ONG & ONG Mimarlık tarafından hazırlandı. İk kulenin birbirine ortadan tünellerle bağlantığı proje aslında öğrenciler için hazırlanan bir rezidans projesini içeriyor.
Az daha uzansa göğü delecek!Az daha uzansa göğü delecek!490 metre yüksekliğindeki gökdelenin içinde yer alarak en yüksek otel unvanını kazanan Ritz-Carlton, panoramasıyla rakip tanımıyor ve meşhur Victoria limanına bakıyor. Kentin gürültülü ve karmaşık caddeleri arasından yükselen Ritz-Carlton Oteli, 2008''de geçici olarak kapanmasından sonra önceki gün muhteşem açılışla faaliyete geçti. Uluslararası Ticaret Merkezi''nin içinde yer alan ve 360 derecelik bir panoramaya sahip Ritz-Carlton, çok sayıda lüks otelle dolu Hong Kong''un geceliği 770 dolardan başlayan oda fiyatlarıyla en pahalı yerlerinden biri olacak. Kral dairesinin gecelik fiyatının 9 bin 500 dolar olduğu otelin 312 odası bulunuyor.
Tarih: 31 Mart 2011 Kaynak: Yeni Şafak
Park Dış Ticaret AŞ''nin Ticari Ünvanı Tremco illbruck Dış Ticaret AŞ Olarak DeğiştirildiPark Dış Ticaret AŞ''nin Ticari Ünvanı Tremco illbruck Dış Ticaret AŞ Olarak DeğiştirildiPark Dış Ticaret Anonim Şirketinin ticari ünvanı, 25 Mart 2011 tarihi itibari ile Tremco illbruck Dış Ticaret A.Ş. olarak değişti. Bu değişiklik sonucunda Türkiye, Tremco illbruck''un Avrupa genelinde kendi adıyla faaliyet gösterdiği 15. ülke olarak yer aldı.
Tire, "Dünya kültür mirası"na aday olacakTire, "Dünya kültür mirası"na aday olacakİzmir Üniversitesi, Tire''nin tarih ve kültürünü uluslararası platforma taşımak üzere Tire Kültür Sanat Çevre ve Turizm Derneği''yle işbirliği yaptı. İmzalanan protokolle ilçenin tarih envanteri ve geleneksel el sanatlarının yaşatılması sağlanarak, UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi''ne girmek için aday olacak.
Tepetaklak eve ziyaretçi akınıTepetaklak eve ziyaretçi akınıAlmanya''dakiEvin içindeki eşyalar da ters monte edilmiş. ''Çılgın Ev''i üç marangoz tasarladı. Evin içindeki eşyalar da ters monte edilmiş.
İlginç telekom binasıİlginç telekom binasıPortekiz''in Porto şehrinde yapılan Vodafone binası bugüne kadarki en ilginç ofis mimarilerinden birini oluşturuyor.
Tahrir''de ikinci devrimi yaptık!Tahrir''de ikinci devrimi yaptık!Artık güvenlik sorununun kalmadığını söyleyen Mısır Turizm Otoritesi Başkanı Alazabi, Türk turizmcilere adeta açık çek verdi.
Radyasyon bulutları Türkiye''deRadyasyon bulutları Türkiye''deJaponya''da Fukuşima Daiçi Nükleer Santralı''ndan sızan radyasyon, dün Ege''den Türkiye''ye girdi. Radyasyon yüklü bulutlar 3 Nisan''a kadar Türkiye''ye gelmeye devam edecek.
Dünyanın en yüksek oteli açıldı Dünyanın en yüksek oteli açıldı Dünyanın en yüksek oteli Hong Kong''da açıldı.
İngiltere''nin ''geleneksel'' ofisiİngiltere''nin ''geleneksel'' ofisiFOREIGN Office Architects, İngiltere''nin Greenwich bölgesinde telekom şirketi O2 için bir bina tasarladı.
Haydarpaşa Garı için dayanışma toplantısıHaydarpaşa Garı için dayanışma toplantısıYangının üzerinden geçen 4 ayın sonunda "Haydarpaşa Dayanışması" adı altında toplanan kurum, kuruluş ve kişiler adına eş sekreterliği yürüten BTS ve Mimarlar Odası Büyükkent Şubesi, görüş ve önerileri paylaşma kararı aldı.
Oradan gitme buradan gelOradan gitme buradan gelHasankeyf''in gezi güzergahı yeniden düzenlendi. Geçen yıl bir kişinin ölümünün ardından gezi güzergahları değiştirildi. Bir süredir kapalı olan kalenin olduğu yol ise çalışmalar sonucu yeniden açılacak.
Diyarbakır''da kentsel dönüşüm başladıDiyarbakır''da kentsel dönüşüm başladıToplu Konut İdaresi''nin (TOKİ) Diyarbakır Surları''nı gecekondulardan kurtarmak için başlattığı Kentsel Dönüşüm Projesi hızla ilerliyor.
ArkiPARC''ta Cadde Perakendeciliği TartışıldıArkiPARC''ta Cadde Perakendeciliği TartışıldıArkiPARC''ın ilk gününde son panel Cadde Perakendeciliği oldu. Amsterdam Belediyesi''nden Peter Groenendaal, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Mishap Demircan ve Gerd Zerhusen''in konuşmacı olarak katıldığı oturumu Markus Lehto yönetti.
Başkan’dan “müze gerçeği” Başkan’dan “müze gerçeği” Ege Medeniyetleri Müzesi''nin yerini Kültür ve Turizm Bakanlığı ile birlikte belirlediklerini hatırlatan Başkan Aziz Kocaoğlu, "O bölgenin eski doku olduğu ve kamulaştırmadan önce arkeolojik ve jeolojik etüdlerin yapılması gerektiği belli.
Arazi fiyatları 8''e katlandıArazi fiyatları 8''e katlandıMersin''in Tarsus ilçesinde, Ulaştırma Bakanlığı tarafından hayata geçirilen "Yenice Lojistik Köy"ünün avantajlarından yararlanmak için yatırım yapmak isteyen firmalar yoğun talep gösterince bölgedeki arazi fiyatları 8''e katladı.
Acunkent''ten sonra Babil ile yeniden Esenyurt dedi Acunkent''ten sonra Babil ile yeniden Esenyurt dedi Acunkent ile adını duyuran Uluhan Grup, yine Esenyurt''ta yer alan Babil Kuleleri projesini iki yıl içinde tamamlamayı planlıyor.
Kadıköy''ün Yeldeğirmeni ''canlanıyor'' Kadıköy''ün Yeldeğirmeni ''canlanıyor'' İstanbul''un ilk apartman semti olan Kadıköy''deki Yeldeğirmeni Mahallesi''nin günümüze kadar gelen tarihi dokusu, kendine özgü mahalle kimliğinin korunması ve yaşatılması amacıyla Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) ve Kadıköy Belediyesi tarafından "Canlandırma Projesi" yürütüyor.
Uçaksavar''da sandığın galibi Teknik YapıUçaksavar''da sandığın galibi Teknik YapıEtiler Uçaksavar Sitesi''nin kat malikleri arasında yapılan oylamada yüzde 82''lik tercihle yenileme işi Teknik Yapı''ya verildi.
Topbaş''tan ‘kaçak ve imarsız bina'' açılımı Topbaş''tan ‘kaçak ve imarsız bina'' açılımı İstanbul''daki 1 milyon 600 bin yapılmış binanın yüzde 60-70''inin imar aykırılıkları İBB Başkanı Kadir Topbaş''ın neşteri ile çözüm arıyor.
Şehre saygı nedeniyle yataylaştık Şehre saygı nedeniyle yataylaştık Suryapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, 155 dönümlük alanda geliştirdikleri İstanbul Exen''i yatay bir proje olarak konumlandırdıklarını belirterek, bunu şehre sorumluluğun bir göstergesi olarak değerlendirdi
Kentlilik bilinci ile tasarlandı Kentlilik bilinci ile tasarlandı Ankara''daki konut projeleri içinde ön plana çıkan isimlerden biri olan ParkOran, işlevsellik, sağlamlık, estetik ve ekonomik kaygılarıyla tasarlanmış bir proje
Taşın ustaya eğildiği şehirTaşın ustaya eğildiği şehirTaş evleriyle dünyaca ünlü Mardin, gazeteci yazar ve sanatçıların gözüyle İstanbullulara anlatıldı. Ali Bulaç bu şehrin birlikte yaşama sanatının en güzel örneğini verdiğini söyledi.
Gayrimenkul Sektörünün Devleri, ArkiPARC 2011''de “Kaliteli Kent”i TartışıyorGayrimenkul Sektörünün Devleri, ArkiPARC 2011''de “Kaliteli Kent”i Tartışıyor"Kentsel Kalite" ana teması ile bugün başlayan ArkiPARC 2011''de belediye başkanları, gayrimenkul sektörünün öncü tarafları ve finans sektörü bir araya geliyor. Arkitera Mimarlık Merkezi''nin düzenlediği ArkiPARC 2011''de "Daha kaliteli olanı elde etme" motivasyonunun hep birlikte sahiplenilmesi için sektörün önemli aktörleri bir araya gelerek sorun ve çözümleri paylaşıyorlar. Açılış konuşmasını yapan Arkitera Mimarlık Merkezi Müdürü Ömer Yılmaz, 1950 ve 1980 yılları arasında kentsel problemlerin tohumlarının atıldığını ve bizleri mutlu etmeyen bu kentsel karmaşa arasında ArkiPARC 2011 ile gayrimenkul çözüm önerilerinin tartışılacağını söyledi. Ömer Yılmaz''ın ardından söz alan GYODER Başkan Yardımcısı Özlem Gökçe, 2010 yılında yükselişe geçen inşaat sektörüne değinerek ekonomik canlanma, düşük faiz, bankalarca sağlanan kredi hacmindeki artış, yabancı ilgisinin artışı ile konut, ofis ve alışveriş merkezi sektöründeki ilerlemelere dikkat çekti.
Dava sonuçlanmadan Kadıköy''de oteli açtı  Dava sonuçlanmadan Kadıköy''de oteli açtı İstanbul Moda''da Taşyapı''nın imzasını taşıyan DoubleTree by Hilton Otel temyiz kararı verilmeden dün açıldı
İki kilometrede Ege kasabası yarattı İki kilometrede Ege kasabası yarattı İzmirli projelerden biri olan 35. Sokak, gerçekten de kentin kimliğine farklılık katan çalışmalardan biri
Foça’nın Kordon’u yenileniyorFoça’nın Kordon’u yenileniyorİzmir Büyükşehir Belediyesi, Foça sahilindeki Reha Midilli Caddesi''nde başlattığı düzenleme çalışmalarını Mayıs başında tamamlamayı hedefliyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ''ın da yakından takip ettiği çalışmalar kapsamında, tarihi ve turistik ilçenin "Kordon"u niteliğinde olan cadde boyunca yol kaplamaları yenilenecek. Zemine döşenecek doğal taşlar, eski taşlarla uyumlu olacak. Toplam 850 metre uzunluğunda 9 bin metrekarelik alanda yapılan çalışmalarla, kaldırımlara da yıkanmış karo plak döşenecek. Foça sahil düzenlemesi, turizm sezonu öncesinde bitirilecek.
Tarih: 30 Mart 2011 Kaynak: İzmir Büyükşehir Belediyesi
Antik mimariye yeni yaklaşım Antik mimariye yeni yaklaşım Tepe Prime, antik kentlilerin buluşma noktası olan meydan kültürünü bugüne uyarlayan ve Ankaralıların çağdaş agorası (antik dönemde alışveriş noktaları) olma iddiasıyla hareket edilen bir proje
Pritzker Ödülü Bu Sene Portekiz''e GittiPritzker Ödülü Bu Sene Portekiz''e GittiPritzker Ödülleri 2011''in sahibi Portekizli mimar Eduardo Souto de Moura oldu. Souto de Moura, Pritzker bronz madalyasının yanı sıra 100 bin Dolar''lık para ödülünün de sahibi olacak.
Metropol Parasol Yeni Bilbao Mu?Metropol Parasol Yeni Bilbao Mu?Metropol Parasol, Seville kenti için henüz bir kültürel simge değil fakat Bilbao Guggenheim ile yakından ilişkili olduğu kesin.
Lüküs kamarada kimler oturur?İstanbul''da gün geçtikçe modern hayatın yeni trendi rezidanslarda yaşamayı tercih eden zenginlerin ve ünlülerin sayısı gün geçtikçe artıyor.
TOKİ''den evi yıkılan vatandaşa 16 milyon liraBaşbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) evleri yıkılan 246 hak sahibine, toplam 16 milyon 247 bin liralık ödeme yaptı. Evleri yıkılan 217 aileye TOKİ''nin Çölgüzeli Konutları''ndan ev verilirken, henüz anlaşma imzalamayan ailelerle ilgili süreç devam ediyor.
Yine yeniden kaçak yapılaşmaTürkiye, yeni bir seçime doğru giderken eski sorunlarının çoğunu hala geride bırakamamış görünüyor. Bu sorunlardan birisi de kaçak yapılaşma. Özellikle her seçimden önce siyasilerin göz yumduğu bu durum, kentsel yaşamın sorunlarını daha da artırmanın yanında, bir deprem bölgesi olan Türkiye için afet riskini de artırıyor.
Beyşehir Gölü de kirlendi Gün batımına doyum olmayan doğa harikası Beyşehir gölü de kirlendi. Göl, parçalanmış eski balıkçı ağları ve bu ağlardaki kurşunla doldu.
Deniz suyunda 3355 kat fazla radyasyon çıktı Japonya''daki deprem ve tsunami felaketinin ardından arızalanan Fukuşima Daiçi Nükleer Santralinin 1 numaralı reaktörünün yanındaki deniz suyunun, yasal sınırın 3355 katı daha fazla radyoaktif iyot içerdiği bildirildi.
Halktan yana değil ranttan yana anlayış TMMOB Şehir Plancıları Odası Genel Başkanı Necati Uyar anlatıyor:
ArkiPARC 2011 bugün kapılarını açıyorArkitera Mimarlık Merkezi''nin ''Kentsel Kalite için Diyalog'' ana temasıyla düzenlediği ArkiPARC 2011, İstanbul Fulya Fuar Merkezi''nde kapılarını açtı. Gayrimenkul ve mimarlık sektörlerinden 100''e yakın konuşmacının yer alacağı ArkiPARC 2011''de açılış konuşmalarını GYODER Başkanı Işık Gökkaya, Arkitera Mimarlık Merkezi Ortağı Ömer Yılmaz ve Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal yapacak. ArkiPARC''ın özel konuşmacısı ise Venezüella''nın ilk ekolojik kentinin master planını hazırlayan Hector Negretti olacak.
Tarih: 30 Mart 2011 Kaynak: Akşam
Kaçak yapılara af mı çıkıyor?İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, olası Marmara depremine karşı güçlendirme çalışmalarına hız verdiklerini açıkladı. Kaçak ve ruhsatsız binalara da deprem güçlendirme çalışmaları yapılabilmesi için yeni bir çalışma başlattıklarını belirten Topbaş...
Varyap Meridian genç mühendislere örnekVaryap Meridian, ODTÜ ve Gazi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünde okuyan 40 öğrenci tarafından ziyaret edildi. Öğrencilere, Proje Müdürü Yüksel Barutçu, projenin mimarisi hakkında teorik ve pratik bilgi verdi.
IKEA 5. mağazayı Ankara''da açacak MAYA Holding ve IKEA Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Özsüer, 23 Haziran''da içerisinde IKEA''nın da yer aldığı Anatolium Ankara Alışveriş Parkı''nın Mamak''ta hizmete açılacağını söyledi
Takvim
<<Mart 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.