Haberler

31 Mayıs 2006, Çarşamba

Pritzker Mimarlık Ödülü Sahibini BulduPritzker Mimarlık Ödülü Sahibini BulduHyatt Vakfı tarafından 1979 yılından beri verilen, Dünya’nın en prestijli mimarlık ödülü olarak bilinen Pritzker Mimarlık Ödülü’nün bu seneki sahibi, Brezilyalı mimar Paulo Mendes da Rocha, ödül töreninin mekanıysa Dolmabahçe Sarayı’ydı.
Tören; 30 Mayıs Salı akşamı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, vakıf başkanı Thomas Pritzker, vakıf üyeleri, jüri üyeleri, ve dünyanın çeşitli yerlerinden gelen davetlilerin katılımıyla gerçekleşti. Haberin Devamı
Zerdüşt hacılar Bandırma’ya...Zerdüşt hacılar Bandırma’ya...Dünyada en erken tarihli ve tek örnek olan Zerdüşt tapınma merkezinin yer aldığı Balıkesir’in Bandırma ilçesine bağlı Ergili Köyü yakınlarındaki Hisartepe’de bulunan Daskyleion Antik Kenti’ndeki kazı çalışmaları 26 Haziran’da başlıyor.
İstanbul Metrosu’nda ‘Sanayi İstasyonu’nun inşaatına başlanıyor...İstanbul Metrosu’nda ‘Sanayi İstasyonu’nun inşaatına başlanıyor...İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Sanayi Mahallesi Metro İstasyonu inşaatı için yeni bir trafik düzenlemesi yaptı. Toplam 230 milyon dolara malolacak proje tamamlandığında, İstanbullular Darüşşafaka''ya kadar metro ile gidebilecek.
Pritzkerli mimar Rocha İstanbul’daPritzkerli mimar Rocha İstanbul’daBu yıl Brezilyalı Paulo Mendes da Rocha’ya değer bulunan dünyanın en prestijli mimarlık ödülü Pritzker, bu akşam (30 Mayıs) Dolmabahçe Sarayı’nda düzenlenecek bir törenle ünlü mimara veriliyor.
Anadolu''nun ortasında minik ParisAnadolu''nun ortasında minik ParisAydın''ın Sultanhisar ilçesi Atça beldesine gelenleri ''Şu anda Küçük Paris''tesiniz. Pasaport gerekmez'' levhası karşılıyor.
TOKİ, İstanbul''da 3 bin 500 konut satacakTOKİ, İstanbul''da 3 bin 500 konut satacakBaşbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) 6 bin 668 konutun inşa edildiği İstanbul Halkalı''da 2 bin 480, bin 356 konutun yapıldığı Gaziosmanpaşa''da bin 20 olmak üzere toplam 3 bin 500 konutu satışa çıkardı.
Pritzker Mimarlık Ödülü Rocha''nınPritzker Mimarlık Ödülü Rocha''nınDünyanın en prestijli mimarlık ödüllerinden sayılan Pritzker Mimarlık Ödülü''nün bu yılki sahibi Paulo Mendes da Rocha, ödülünü İstanbul''da bugün düzenlenecek törenle alacak.
Türkiye Finans Katılım Bankası Dış Cephelerini Meridyen Yapı’ya Emanet EttiTürkiye Finans Katılım Bankası Dış Cephelerini Meridyen Yapı’ya Emanet EttiTürkiye Finans Katılım Bankası A.Ş ülke genelinde başlattığı, yeni şube atağı ve eski şubelerinin renovasyonu kapsamında dış cephe konseptinde compact laminat giydirme cephe sistemi ve bu konuda tek ihtisas firması olan Meridyen Yapı ile anlaştı.
Brezilyalı Paulo Mendes da Rocha 2006 Pritzker Mimarlık Ödülü’nün Sahibi OlduBrezilyalı Paulo Mendes da Rocha 2006 Pritzker Mimarlık Ödülü’nün Sahibi OlduPaulo Mendes da Rocha, 2006 yılı Pritzker Mimarlık Ödülü’nü almaya hak kazandı. Bu ödülü 1988 yılında alan ilk Brezilyalı mimar Oscar Niemeyer’in ardından, 78 yaşındaki mimar Brezilya’dan ödülü alan ikinci mimar oldu. Mimari alanda dünyanın en prestijli ve önemli ödülü olarak kabul edilen Pritzker Mimarlık Ödülü resmi seremonisi 30 Mayıs 2006 tarihinde İstanbul Dolmabahçe Sarayı’nda yapılacak.
Thom Mayne’den “Red Robe, Varlık ve Deri” ÜzerineThom Mayne’den “Red Robe, Varlık ve Deri” Üzerine“Mimarlığın sınırları devasadır. Meslek hayatımın en başından bu yana mimarlığın beni en çok etkileyen yönü zenginliği, çeşitliliği ve sınırsız bilgisidir.” ARKIMEET’in 15. konuğu, Pritzker’in geçen seneki sahibi Thom Mayne, kendisini dinleyen 750 kişiye böyle seslenerek konuşmasına başladı. Pritzker Jürisi tarafından ödüle layık görüldüğünde değişime olan tutkusu ve isyankar tutumu vurgulanan Thom Mayne, konferansında işlerini ve Morphosis’in çalışma metodlarını biçimlendiren fikirleri İstanbullu mimarlara anlattı.
Kanyon bugün açılıyorKanyon bugün açılıyorEczacıbaşı ve İş GYO''nun Levent''te inşa ettiği Kanyon alışveriş merkezi kapılarını bugün açıyor. İçinde metro istasyonu bulunan Kanyon alışveriş merkezinde 160 mağaza ve 179 konut yer alıyor
Mimarlar Odası Denizli Şubesi Behruz Çinici’yi Konuk EttiMimarlar Odası Denizli Şubesi Behruz Çinici’yi Konuk EttiMimarlar Odası Denizli Şubesi, Türkiye’nin önemli mimarlarından Behruz Çinici’yi konuk ederek “Ülkemiz Mimarlığı, İbadet Yapıları, TBMM Cami ve Kentlerimizin Bu günkü Durumu” konulu söyleşi ile Denizlili mimarlarla buluşturdu.
RAF Ürün Dergisi Mayıs Sayısı ÇıktıRAF Ürün Dergisi Mayıs Sayısı ÇıktıArkitera Mimarlık Merkezi tarafından iki ayda bir yayınlanan ve Türkiye’nin ilk ürün dergisi olma özelliği taşıyan RAF’ın Mayıs sayısının kapak tasarımını mimar Nevzat Sayın yaptı. “Rorschach” isimli kapak tasarımında 1920’li yıllarda İsveçli Psikiyatrist Hermann Rorschach tarafından geliştirilmiş olan karakter analiz testinden esinlenen Sayın, kapak tasarımının, günümüz mimarlığının bu testlerdeki gibi oldukça yoruma açık ve bağlamsız olarak sürdürülmesinin eleştirisi olduğunu söyledi.
Ev umuduna çimento kazığıFırsatçı çimento kartelinin aşırı zamları konut sektörünü vurdu Dışarı 45 dolara satılan çimento, iç piyasada 120 YTL''ye çıktı.
Kentin Ana Damarlarına Neşterİzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kent ulaşımının en önemli arterlerinden biri olan Anadolu Caddesi’nde trafik akışını rahatlatacak düzenlemede yer alan 4 adet karayolu alt ve üst geçidi ile ilgili proje ihalesi yapıldığını açıkladı.
Realty World 5 ülkeyi Türkiye’ye emanet ettiABD’nin en büyük 5 gayrimenkul kuruluşundan biri olan Realty World, Avrupa’ya Türkiye üzerinden girecek. Son bir yılda gösterdiği performans nedeniyle Realty World Türkiye’ye ’En hızlı büyüyen bölge’ ödülü ile birlikte ’Avrupa Realty World ofislerinin yapılandırılması’ sorumluluğu da verildi.
Palmiye Adası’nın duvar malzemeleri İzmir’denDubai’de deniz doldurularak yapılan insan yapımı en büyük ada Palm Jumeriah’ın üzerindeki yapıların tüm duvar blok malzemelerinin, AKG Gazbeton firması tarafından karşılandığı belirtildi. Dubaili bir distribütörle anlaşma yaptıklarını söyleyen AKG Gazbeton Yönetim Kurulu Görevli Üyesi Levent Akgerman, “Gazbetonun hafif bir yapı malzemesi olması sebebiyle yapay ada üzerinde kurulan yapılarda kullanılması daha avantajlı görüldü. 2 yılda 7 milyon dolarlık ürün sattık. Bizim için çok büyük bağlantı oldu. İç piyasada sıkıntı yaşamamak için İzmir’deki tesislerde %33’lük kapasite artırımına gittik. Palmiye projesi için yaptığımız çalışma Dubai’de iyi bir referans oldu. Dubai’deki diğer belediyelerde yürütülen projelere de mal göndermeye başladık” dedi.
Tarih: 31 Mayıs 2006 Kaynak: Türkiye
200 milyon dolara İstanbul’a değer katan yaşam anıtı kurdukEczacıbaşı ve İş GYO tarafından İstanbul Levent’te 200 milyon dolara yaptığı alışveriş ve yaşam alanı Kanyon, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törenle açıldı. Kanyon’un Eczacıbaşı’nın ve Türkiye’nin ilk ilaç tesisinin arazisine yapıldığını söyleyen Eczacıbaşı Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, "Kanyon İstanbul’un yaşam anıtı olacak" dedi.
Tarihi Süreyya Sineması ''Kültür Merkezi'' oluyor1927 yılından bu yana Süreyya Sineması olarak hizmet veren tarihi bina, Kadıköy Belediyesi tarafından Kültür Merkezi''ne dönüştürülecek. Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, ''Adı Süreyya Paşa Kültür Merkezi olarak değişecek. Restorasyon çalışmaları için hazırlıklarımızı tamamladık. Anıtlar Kurulu''ndan geçen hafta onay aldık. Çalışmalara 1 Haziran''da (yarın) başlayacağız. Binayı aslına uygun bir şekilde restore edeceğiz. Çalışmalar yaklaşık 5 ay sürecek. 29 Ekim Pazar günü Cumhuriyet Balosu''nu yaparak bu eşsiz binayı tekrar hizmete sokacağız. Sadece sinemasıyla değil, opera, balo ve sinema salonuyla tam bir sanat kompleksi olacak'' dedi.
Tarih: 31 Mayıs 2006 Kaynak: Akşam
''Kanyon'' müşterilerini bekliyorEczacıbaşı Topluluğu ve İş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı işbirliğiyle Levent''te inşa edilen ''''Kanyon'''' alışveriş merkezi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ''ın katılımıyla açıldı.
Pritzker ödülü Brezilyalı mimarınDünyanın en önemli mimarlık ödülü Pritzker''in bu yılki sahibi Brezilyalı mimar Paulo Mendez da Roha oldu.
Göztepe Parkı''na molozİstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), cami yapma kararı aldığı Göztepe Parkı''na moloz yığmaya başladı. Kadıköy Belediyesi''ne ise konuyla ilgili bir bilgi verilmedi.
Bosch ve Siemens Çerkezköy''ü üs yaptıTürkiye beyaz eşya sektörünün yaklaşık dörtte birini elinde bulunduran BSH Ev Aletleri''nin CEO''su Norbert Klein, 2005 yılında şirket cirosunun yüzde 8 artarak 884 milyon euro ile rekor düzeye çıktığını belirterek, şirketin büyüme ivmesini artırarak sürdüreceğini kaydetti.
Planlar rafta gözler yargıdaAlsancak''la Turan arasında çok katlı yapılaşmaya kolaylık sağlayan imar düzeni mahkemelik oldu. İşlemler donduruldu, girişimler ertelendi
Erdoğan: ''Kanyon'' ilham vericiEczacıbaşı Holding ve İş GYO''nun 200 milyon dolarlık Kanyon''unun kapıları Başbakan Erdoğan tarafından açıldı. Erdoğan, ''Kanyon mimarlarımız ve kent bilimcilerimize yeni yaklaşımlar kazandıracak'' dedi.
Filistinli köylüler ''yokistan''da yaşayacakİsrail''in Batı Şeria''da inşa ettiği ve ''apartheid duvarı'' denilen ''güvenlik bariyeri'', Kudüs''ün burnunun dibindeki bir Filistin köyünün sakinlerini açık hava hapishanesine tıktı.
Göztepe Parkı''nda yeşile moloz örtüİstanbul Büyükşehir Belediyesi cami yapmayı planladığı Göztepe Parkı''nı, bilirkişinin yeşil alan olup olmadığı yönünde rapor hazırlayacağı bir dönemde hafriyat alanına çevirdi. Kadıköy Belediye Başkanı Öztürk: Bize bilgi verilmedi.
Konut kredisinde önce faizler yükseldi, şimdi vade düşüyorBankaların konut kredisine uygulanan faiz oranlarını artırmasının ardından, bu kez de uygulanan vadeler kısalmaya başladı. Fortis, en uzun dönemli kredinin vadesini 25 yıldan 7 yıla düşürdü.
AOÇ''ta yetki belediyeyeAtatürk Orman Çiftliği''nin (AOÇ) bir bölümünün bedelsiz olarak Ankara Büyükşehir Belediyesi''nin kullanımına verilmesini ve tahsis edilecek alanın yüzde 5''lik bölümünde tesis kurulup belediye tarafından kiraya verilebilmesini öngören yasa teklifi, dün TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu''nda kabul edildi. AKP Grup Başkanvekili Salih Kapusuz''un benimsenen teklifi AKP ile CHP''li milletvekilleri arasında laiklik ve vasiyet tartışmalarına yol açtı. CHP''li üyeler, Atatürk''ün vasiyetinin teklifle çiğneneceğini ve çiftliğin ortadan kaldırılacağını ileri sürerek, "Bu teklif belediyenin rant hırsı için hazırlanmıştır. AOÇ''a el konuluyor. 1 milyon 600 bin metrekarelik alanın üzerine kapalı tesis yapılmasının yolu açılıyor" dedi. AKP''lilerse Atatürk''ün AOÇ ile ilgili vasiyeti olmadığını, çiftliğin Hazine''ye ''hediye'' edildiğini savundu. AOÇ''un imar planının belediye tarafından yapılabilmesini de içeren teklifin kısa sürede Genel Kurul gündemine getirilmesi planlanıyor.
Tarih: 31 Mayıs 2006
Da Rocha: Dolmabahçe çok müthişDünyanın en prestijli mimarlık ödülü sayılan Pritzker Mimarlık Ödülü, Brezilyalı mimar Paulo Mendes da Rocha''ya, Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından Dolmabahçe Sarayı''nda düzenlenen törenle verildi.
Kızyakup Kent Parkı Kentsel Tasarım ve Mimari Proje Yarışması SonuçlandıGeçtiğimiz Şubat ayında açılan, jüri üyeliğini Aykut Karaman, Neslihan Dostoğlu, Feride Önal, Bünyamin Derman, Belemir Güzer’in yaptığı Kızyakup Kent Parkı Kentsel Tasarım ve Mimari Proje Yarışması 30 Mayıs 2006 Salı günü sonuçlandı.
Tasarımını Tabanlıoğlu - Jerde- Arup Ortaklığının Gerçekleştirdiği Kanyon Alışveriş Merkezi AçılıyorBeşiktaş, Şişli ve Levent’in kesiştiği İstanbul’un en merkezi noktalarından birinde inşa edilen ve Avrupa’nın en büyük inşaat projelerinden biri olan Kanyon Projesi Tabanlıoğlu, Jerde ve Arup firmalarının imzasını taşıyor. Eczacıbaşı Topluluğu -İş GYO ortaklığıyla, konut, alışveriş ve iş merkezi olarak, 200 milyon dolarlık yatırımla gerçekleştirilen Levent Kanyon, 30 Mayıs 2006 tarihinde açılacak.
Katılmadığına yanma, katıl!Apple IMC Pazarlama Müdürü Mustafa İçil, bu yıl profesyonellere de açılan iCan''le ilgili olarak "Evinde dijital fotoğraf makinesi olan herkes, çektiği bir fotoğrafla bile yarışmaya katılabiliyor. Sınırımız yok" diyor.
OGS az da olsa işe yaradıBoğaz köprülerindeki otomatik geçiş sistemi (OGS) Boğaz''daki trafiği kuzeye kaydırmakla kalmadı, iki yaka arası trafik sorununun turnikeleri şehir dışına kaydırmakla aşılamayacağını da gösterdi. Karayolları Genel Müdürlüğü ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi''nden alınan bilgilere göre, OGS sonrası Boğaziçi Köprüsü''ndeki trafikte kısmi rahatlatma yaşandı. Boğaziçi Köprüsü üzerinden geçen araçların yol süresi kısaldı. Boğaziçi Köprüsü''nde araç sayısı yüzde 11 azaldı, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü''ndeki trafikse yüzde 10 arttı. Boğaziçi Köprüsü''nden geçen özel otomobillerin oranı yüzde 23 artarken (274 bin 33 araç), servis araçları ve kamyonetler içinde yaklaşık 400 bin kişi Fatih Sultan Mehmet Köprüsü''ne yöneldi.
Korfmann''ın yerine PernickaTruva kazılarının ''babası'' Prof. Dr. Manfred Osman Korfmann''ın yerine Tübingen Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ernst Pernicka getirildi. Prof. Dr. Pernicka, "Korfmann''ın Truva ile ilgili başlattığı bilimsel çalışmaları tamamlayıp sonuçlarını yayımlamayı hedefliyorum" dedi. Truva''daki kazı çalışmalarına uzun yıllar başkanlık yapan Prof. Dr. Manfred Osman Korfmann, geçen ağustos ayında ölmüştü.
Tarih: 30 Mayıs 2006 Kaynak: Radikal
Berlin''deki gar açılışı ve bizim ''demir ağlar''ımızBerlin''in yeni istasyon binası, havaalanı terminallerinden daha donanımlı, daha eğlenceli. Katların balkonlarından bakanlar, hem trenleri hem birbirlerini görüyorlar, hem de alışveriş merkezi düzenindeki dükkânlardan herçeşit alışverişi yapıyorlar.
Yedi katlı binada çökme tehlikesiDiyarbakır’da yaptırılan bir hastane inşaatının yanında bulunan bir bina, çökme tehlikesi olduğu gerekçesiyle boşaltıldı. Huzurevleri semtinde bulunan 7 katlı Bayram Apartmanı, bitişiğinde bir firma tarafından yapılan kazı çalışması sırasında temelinde meydana gelen çökme nedeniyle yıkılma tehlikesine karşı tedbiren boşaltıldı.
Müze soygununda müdüre gözaltıUşak Arkeoloji Müzesi’nde bulunan Karun Hazineleri’ndeki değerli eserlerin sahtesiyle değiştirildiği veya çalındığı iddiasıyla yürütülen çalışma kapsamında Müze Müdürü Kazım Akbıyıkoğlu başta olmak üzere 4 ayrı ilde 9 kişi gözaltına alındı.
Deprem Dede faktörü...Akıllı evlerin en önemli özelliklerinden biri, her şiddette depreme dayanıklı olmaları. Birkaç sitede aldığım bilgilere göre 15 şiddetinde depremlere dayalı meskenler bile yapılmış, fakat gezegenimizde 15 şiddetinde deprem olasılığı yok.
Paranız varsa bir İstanbul daha varİnşaat şirketleri sadece düşlerde görülebilen İstanbul özellikleriyle binalarını satmaya çalışıyor
Köprülere deprem takviyesiİstanbul''da 1. Boğaz Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ile eski ve yeni Haliç Köprülerinin de dahil olduğu 11 viyadük ve köprünün sismik takviye çalışmalarına bugün başlanıyor. Karayolları Genel Müdürlüğü''nden yapılan açıklamaya göre, proje bugün 18.00''de Başbakan Tayyip Erdoğan ile Bayındırlık ve İskân Bakanı Faruk Özak''ın katılımıyla başlatılacak. Açıklamada, bu projenin ve devam eden aynı amaçlı çalışmaların 2008''de tamamlanmasıyla, İstanbul''un karayolu ulaşımı deprem sonrasındaki şartlar itibarıyla gerekli güvenceye kavuşturulacağı ve ana yollar üzerindeki trafiğin kesintiye uğramaksızın akışının sağlanacağı kaydedildi.
Tarih: 30 Mayıs 2006 Kaynak: Cumhuriyet
Hazine arazileri imarlı satılacakBakan Unakıtan, imarsız Hazine arazilerinin çok düşük fiyatlarla satın alındığını, sonra imar çıkarılarak Hazine''nin büyük kayba uğratıldığını söyledi. Araziler için imar çalışmaları başlatıldı.
İstanbul Heyecan VeriyorDünyanın en prestijli mimarlık ödüllerinden sayılan Pritzker Mimarlık Ödülü’nün bu yılki sahibi Paulo Mendes da Rocha, ödülünü İstanbul’da alacak. Ödüle ilişkin Hyatt Regency Oteli’nde düzenlenen basın toplantısına Mendes da Rocha, Pritzker Mimarlık Ödülü’nü veren Hyatt Vakfı Başkanı Thomas J. Pritzker, Pritzker Ödülü Direktörü Martha Thorne ve Jüri Başkanı Lord Palumbo katıldı.
Cazibe merkezleri kuruluyorDPT, potansiyeli yüksek 7-8 yeri cazibe merkezi yapmak üzere çalışmalarını hızlandırdı. Bu bölgeler büyük şehirlere göçü önleyecek tampon görevi üstlenecek.
İstanbul’da Müzik Müzesi AçılıyorDün Harbiye’deki Askeri Müze ve Kültür Sitesi’nde Uluslararası Müzik Kongresi’nin açılış töreni yapıldı ve çalışmalar başladı. Kongre 31 Mayıs 2006 akşamına kadar sürecek. Kongreyi, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Bilkent Üniversitesi birlikte düzenledi.
Herkes Kent Uzmanıdır!Türk Dil Kurumu''nun Türkçe Sözlük''ünde uzman; ''belli bir işte, belli bir konuda bilgi, görüş ve becerisi çok olan kimse'' olarak tanımlanmaktadır. Bu tanıma göre bir konuda uzman olabilmek için demek ki, o konu hakkındaki bilginizin, görüşünüzün ve becerinizin çok olması gerekmektedir.
TOKİ Evlerine Haç RötuşuTOKİ''nin Ankara''da yapacağı Turkuaz Vadisi konutlarının projesi ortalığı karıştırdı. Konutların broşürlerinde çatı katındaki terasın haç şeklinde planlanmasına vatandaşlar ilginç bir biçimde tepki gösterdi. TOKİ yetkilileri derhal devreye girerek projede terasın şeklini haçtan T harfine dönüştürdü.
Serik Belediyesi Proje Yarışması SonuçlandıSerik Belediyesi Belediye Hizmet Binası ve Kültür Merkezi Mimari Proje Yarışması sonuçlandı. Jüri kararına göre birincilik ödülünü Alper Öden ve Ali Özer’in ekibi ikincilik ödülünü Selda Ergin, Deniz Dokgöz, Ferhat Hacıalibeyoğlu ve Orhan Ersan’dan oluşan ekip ve üçüncülük ödülünü de Fırat Çalışır aldı.
Takvim
<<Mayıs 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.