Haberler

1 Temmuz 2006, Cumartesi

UN’den UyarıUN’den UyarıUN''in çalışmaları ve tahminlerine göre 2007 sonu itibari ile dünya nüfusunun yarısından fazlası kentsel alanlarda yaşamaya başlayacak. Bu ise insalık tarihinde görülmemiş bir durum, göçebelikten yerleşik düzene geçilmesinden bu yana böyle bir rakama ulaşılmamıştı. Aslında problemin tanımı çok basit; milyonlarca yoksul insan daha iyi yaşam koşullarına kavuşmak adına kentlere göç ediyor ancak eski hayatlarından daha kötü koşullarda yaşamak zorunda kalıyorlar. Bu noktada da göçe yol açan şeyin ümit olduğu söylenebilir. Hiç bir kurum veya hiç bir durum göç eden insanlara güvence vermezken kentler insanları kendisine bir vantuz gibi çekiyor: İnsanlar kurdukları hayallerin ve göçlerin kurbanı oluyorlar. Haberin Devamı
Wembley Stadyumu’nda Neler Oluyor?Wembley Stadyumu’nda Neler Oluyor?Wembley Stadyumu, Britanya İmparatorluk Sergisi için yapıldığı tarihten günümüze kadar İngiltere’nin en önemli spor alanı oldu. 1948 Olimpiyatları’na, 1966’daki Dünya Futbol, 1996’daki Avrupa Futbol Şampiyonası’na ev sahipliği yaptığı gibi, dünyaca ünlü müzik starlarının ve 1985’deki Live Aid gibi yardım organizasyonunun da mekanıydı.
Başkanların ''kaçak'' icraatıBaşkanların ''kaçak'' icraatıFlorya Atatürk Ormanı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) mülkiyetindeyken araziye belediye başkanlarının kullanması için tek katlı lojmanlar yapıldı.
P.S.1’in Avlusundaki HamamP.S.1’in Avlusundaki HamamPablo Castro ve Jennifer Lee, 2000 yılında Steve Holl’dan ayrılarak Obra Mimarlık’ı kurdular. Daha sonra, yalnızca altı sene içerisinde, bu yarı Arjantinli yarı Amerikalı takım, Rodos Tasarım Okulu’ndaki “Architettura Povera” adlı serginin küratörlüğü, Arjantin’de “çoklu ufuklar evi” diye anılmaya başlayan villa, Güney Afrika’da anıt parkı ve New York’un atlantik kıyısında bir villa gibi birçok işe imza attı.
Finlandiya Tasarımının Kaşifi Lillo ManganoFinlandiya Tasarımının Kaşifi Lillo Mangano”Design Finlandese. La Collezione Mangano” (Finlandiya Tasarımı. Mangano Koleksiyonu) Sergisi, Regionale di Messina Müzesi’nde 30 Temmuz’a kadar sergilenecek.
Çin, konsolosluk için Boğaz''da yer arıyorÇin, konsolosluk için Boğaz''da yer arıyorTarabya Kireçburnu Caddesi''ndeki Memduh Paşa Yalısı''nda yaklaşık 10 yıldır kiracı olan Çin''in İstanbul Başkonsolosluğu, taşınmak için kendine yer arıyor. Yaklaşık iki ay önce yalıyı bir dönemin ünlü kumarhane sahibi Suudi Özkan''a ait Aktif Elektronik''ten iki milyon 551 bin YTL ödeyerek satın alan Selahattin Tavusbay, İsa Ünal ve Sabri Özel, konsolosluğun tahliyesini istedi.
Fütüristik Mimarinin Mimarı Türkiye’deydiFütüristik Mimarinin Mimarı Türkiye’deydiBotek İnşaat, İngiliz demir çelik sanayinin devi Corus firmasının; Kalzip, Falzinc ve Titansilver ürünlerinin Türk pazarına girmesi ve bu ürünlerin profesyonellere tanıtılması amacıyla, 27 Haziran 2006 tarihinde Green Park Merter Hotel’de “Fütüristik Mimari” ve “Geleceğin Enerjisi Güneş Enerjisi” temalı bir lansman toplantısı gerçekleştirdi.
Masumiyet, İçe kapanma, Teşhircilik... ve HüzünMasumiyet, İçe kapanma, Teşhircilik... ve HüzünUğur Tanyeli, dün akşam Osmanlı Bankası Müzesi’nde gerçekleştirdiği 1980’lerde Türk’ün mimarlıkla geçirdiği imtihanı anlattı. “Aradığınız Kişiye Şu Anda Ulaşılamıyor-Türkiye’de Hayat Tarzları 1980-2005” isimli serginin kapsamı içerisinde hazırlanmış olan konuşmanın çerçevesini 1980’lerin bir çok anlamda eşik niteliği taşıması ve mimarlığın da bu eşiği atlayan pratiklerden biri olması oluşturuyordu.
Kopenhag Brewery Bölgesi için Açılan Yarışmayı Rem Koolhaas KazandıKopenhag Brewery Bölgesi için Açılan Yarışmayı Rem Koolhaas KazandıRem Koolhaas/OMA, oyunlarla dolu, orjinal ve diyaloğa yönelik mimari yaklaşımları ile teori ile pratiği birleştiriyor. Sosyoloji, teknoloji, politika ve medyanın mimarlığa yansımasını ortaya çıkan işlerinde de görebileceğimiz, düşünce tankı AMO’da da bunu gözlemleyebiliyoruz.
Atatürk Hava Limanı''ndaki DeğişimEkonomik dalgalanmalar insanın içini buruklaştırırken Atatürk Hava Limanı''na gidip de uluslararası standartlarda ulaştığı seviyeyi görünce ve bu örnek gibi özel sektörümüzün ulaştığı başarıları aklımıza getirdikçe ferahlama hissediyorsunuz.
Kültürel Eser TalanıUşak Müzesi''ndeki ''''Karun Hazineleri'''' olayının boyutları soyguncuların, ''''sahtecilerin dolandırılmaları'''' sonucu ortaya çıkmıştır.
İstanbul’un tarihine 7.5 milyon ziyaretçiHer köşesinde kucak açtığı medeniyetlerin izlerini taşıyan İstanbul’un müzeleri ve tarihi mekanları 16 ayda 7 milyon 610 bin 300 kişi tarafından ziyaret edildi.
Taksim-Kabataş Arası Artık Sadece “110 saniye…”İstanbul Büyükşehir Belediyesi dev bir raylı sistem yatırımını daha tamamladı. Taksim-Kabataş arasını 110 saniyeye indiren Füniküler Sistemi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Başkan Kadir Topbaş tarafından hizmete açıldı.
''Yerli taşıyamadı biz de rotayı yabancıya çevirdik''TOKİ Başkanı Bayraktar, yerli müteahhit ve malzemecinin konut atağını ''taşıyamadığını'' söyleyerek, "Şimdi yüzümüzü yabancıya döneceğiz" dedi. İnşaat sektöründe yaşanan kriz Toplu Konut İdaresi''ni (TOKİ) yabancı finansmanı ve alıcılara yöneltti.
Kelebek Kayseri''ye UçtuEnka İnşaat, Kelebek Mobilya''nın yüzde 67''sini Atlantik Halı''nın sahibi Kayserili Özbıyık ve Göknar ailelerine devretti. Daha önce yapılan açıklamalarda alıcı tarafın Kelebek Mobilya''nın banka borçlarının bir kısmını üstleneceği ve üzerine 1 milyon YTL ödeyeceği duyurulmuştu.
Ayasofya Müzesi''ne anlamlı hediyeSultan Abdülmecit döneminde Ayasofya Müzesi''nin onarımına katkıda bulunanlara verilmek üzere çıkarılan 99 madalyadan biri olan Tamir-i Ayasofya Madalyası, Antik A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Artam tarafından müzeye bağışlandı. Artam''ın, Ayasofya Müzesi Müdürü Jale Dedeoğlu''na teslim ettiği gümüş madalya, müzede hazırlanan geçici bir bölüme alınarak sergilenmeye başlandı. Dedeoğlu yaptığı konuşmada "Bu madalyalardan biri geçen aylarda Antik A.Ş tarafından müzayedeye çıkarıldı. Antik A.Ş''nin kurucusu Turgay Bey eseri satın alıp müzemize hediye etti''''dedi.
Tarih: 30 Haziran 2006 Kaynak: Sabah
İTÜ Mimarlık''ta Kızlar Tüm Bölümlerde İlk Üç Dereceyi Paylaştılarİstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Mimarlık Fakültesi''nin mezuniyet töreninde tüm bölümlerde ilk 3 dereceyi kızlar paylaştı.
Bir nefeste Taksim-KabataşTaksim-Kabataş arasında inşa edilen 640 metre uzunluğundaki füniküler sistemi Başbakan Erdoğan''ın katıldığı törenle hizmete açıldı. Taksim ile Kabataş arasını 110 saniyede katedecek araçlar 3 dakika aralıklarla hareket edecek ve saatte çift yönde toplam 15 bin kişi taşınacak.
Cimbom''un Riva Projesine ''1/100.000 Ölçek'' TehdidiBüyükşehir Belediyesi''nin yeni bir imar planı teklifi hazırladığı, bu plan kabul edilirse, Galatasaray Kulübü''nün mali sıkıntıları aşmak için büyük umut bağladığı Riva projesinin de sekteye uğrayabileceği öğrenildi.
Tapulu evimizi bırakmayızSulukule''de bir koca İstanbul''un tarihi yatıyor, ve nice ünlü-ünsüz İstanbullu kişinin. Çeşitli halk kesimlerinin arasına giren Tanburi Cemil Bey''in, örneğin, Sulukule''ye gittiği, oradaki musikîden ilham aldığı, hatta bir ara zurna çalmaya merak sardığı ve bunda da hayli başarılı olduğu anlatılıyor.
‘Konut balonu artık patlayacak’Piyasalardaki dalgalanmaların etkisiyle, yeniden yüzde 2''lere yükselen konut kredisi faiz oranları ve artan maliyetler talepte durgunluğa yol açtıysa da inşaat sektörü girdi fiyatlarındaki artış devam ediyor.
''Yenileme'' adı altında postmodern sürgün ve yıkım yasasıİstanbul en eski yerleşim yerlerinden olan Fatih''te, Fatih Belediyesi tarafından geliştirilen Yenileme Alanları Projesi, Bakanlar Kurulu ve Cumhurbaşkanı''nın onayından geçerek Resmi Gazete''de yayımlandı. Bu projelerle Ayvansaray Türk Mahallesi, Fener-Balat Sahili, Sulukule, Neslişah ve Hatice Sultan ma-halleleriyle Bulgur Palas bölgeleri ''rehabilite'' edilecek.
İNTES: Konut balonu artık patlayacakKonut sektöründeki büyümeyi sağlıksız bulan İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası Başkanı Şükrü Koçoğlu, "Konut balonu artık patlayacak, gitmeyecek. Talep çok olunca herkes fiyatları çok şişirdi" dedi.
Binlerce insan ölebilirDilovası Araştırma Komisyonu, ölümlerin yüzde 33''ü kanser kaynaklı olan beldeyle ilgili raporunu yazdı: 15 bin işçi risk altında. Arıtma yetersiz. Atıklar nereye gidiyor belli değil.
Mortgage yasası üç engele takıldıHükümet tarafından en geç haziran ayı sonunda çıkarılması vaat edilen, kamuoyunda ''mortgage yasası'' olarak bilinen İpoteğe Dayalı Konut Finansmanı Tasarısı''nın yasalaşması bir sonraki döneme kaldı.
Apoletlerini Söküp Attığı Ev Şimdi DepoMustafa Kemal Atatürk’ün Milli Mücadele döneminde askerlikten istifa kararını verdiği konak, restore edilmeyi bekliyor. İki katı, ön bahçesinde bulunan iki dükkanın deposu olarak kullanılan konağın sahipleri, restore için maddi güçlerinin olmadığını belirterek, devletten yardım istedi. Milli Mücadeleye başlatmayı planlayan Mustafa Kemal, 3 Temmuz 1918’de geldiği Erzurum’da, ilk olarak Cumhuriyet Caddesi Ulu Cami hizasındaki 146 numaralı konağa yerleşti. O dönem Erzurum Müstahkem Mevkii Kumandanlığı’na bağlı Müfettişlik Karargahı olarak kullanılan konakta çalışmalarını sürdüren Mustafa Kemal, ordudan istifa kararını da bu konakta aldı. 1999 yılında, sahipleri tarafından 500 bin ABD Doları’na Kenan Torun ve kardeşlerine satılan konağın, aynı yıl tescil edilerek koruma altına alındığını belirten Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Müdür Vekili Ulvi Özel, "Konak şahıs malı olduğu için kurum olarak restorasyon çalışmasına doğrudan katılamıyoruz. Sahibi restore etmek ister ve hazırladığı proje kuruldan onay alırsa, Kültür ve Turizm Bakanlığı, maddi olarak destek verir" dedi.
Tarih: 30 Haziran 2006 Kaynak: Hürriyet
Haydarpaşa Ne Müzesi OlmalıHaydarpaşa’ya müze yakışır yazımda (Hürriyet, Perşembe, 29 Haziran 2006) tarihi garın otel değil müze yapılmasını, Ferhat Boratav’ın müze yapılmalı önerisinden yola çıkarak, desteklediğimi belirtmiştim.
Mühendisler ve Mimarlar, Yeni Yasa Tasarısına Tepkili: ''Yurtiçinde Mülteci Olmayacağız''Yabancı mühendis ve mimarlara Türkiye''de hiç bir mesleki denetime tabi olmadan çalışma imkanı veren yasa tasarısına, makina, gıda, inşaat ve elektrik mühendis odaları başta olmak üzere, birçok meslek kuruluşundan sert tepkiler geliyor.
Takvim
<<Haziran 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.