Haberler

31 Temmuz 2006, Pazartesi

Bilkentli Öğrencilere Kanada’dan ÖdülBilkentli Öğrencilere Kanada’dan Ödül2005 yılı Kasım ayında Carleton Üniversitesi tarafından UNESCO ve UIA’nın destekleriyle tarihi bölgelerin yenilenmesi konulu uluslararası bir yarışması açılmıştı. Bilkent Üniversitesi Peyzaj Mimarisi ve Kentsel Tasarım Bölümü’nden Ayşegül Tokol danışmanlığındaki Sevgi Yücesan, Harun Ekinoğlu, Gökçe Gerekli, Müge Durusu ve Seda Patır’dan oluşan ekip Kuzey Amerika, Avrupa, Asya''dan gönderilen 126 proje arasından 5.lik ödülünü kazandı. Haberin Devamı
Yol camiye dayandıYol camiye dayandıKaradeniz''in tek yarımadası Giresun''un kıyıları taştan kaleyle çevrilmiş. Yeşilin ve denizin kucaklaştığı Giresun, sahil yolundan en fazla etkilenen illerden biri.
Beyaz Yıkımlara DevamBeyaz Yıkımlara DevamBahçelievler - Kağıthane - Eminönü ve Küçükçekmece İlçelerinde 27 - 28.07.2006 tarihlerinde imara aykırı yapıların yıkım işlemi, Zabıta Tedbir ve Zabıta Destek Hizmetleri Şube Müdürlüğü ekiplerince gerçekleştirildi.
Dekorasyonda Niş FuryasıDekorasyonda Niş FuryasıTarihte binlerce yıldır bütün uygarlıkların evden ibadethaneye her türlü yapıda kullandığı niş, Fransızca bir sözcük. Duvar içindeki oyuk, göz, hücre anlamına geliyor.
Hem Geziyorlar, Hem ÖğreniyorlarHem Geziyorlar, Hem Öğreniyorlarİzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kent merkezinden uzak semtlerde oturan ailelerin bayan üyeleri ve çocuklarına yaşadıkları kenti tanıtmak amacıyla başlattığı “Kentimi Tanıyorum” gezileri devam ediyor.
Altınoluk''ta Barbar Conan''ın İzleriAltınoluk''ta Barbar Conan''ın İzleriBalıkesir''in Edremit ilçesine bağlı Altınoluk beldesinde, Antandros Antik Kenti''nde yürütülen kazı çalışmalarında, çizgi roman kahramanı Conan''ın kavmi olan barbar Kimmerler''in izine ulaşılmaya çalışılıyor.
Dolmabahçe’de kuş uçurtulmayacakDolmabahçe’de kuş uçurtulmayacakTBMM’ye bağlı milli saraylar arasında yer alan Dolmabahçe Sarayı, son teknoloji ürünü güvenlik kameraları ile donatılıyor. Meclis Milli Saraylar Daire Başkanlığı’nın açtığı ihale sonuçlandığında, şu anda kamera ile lokal olarak izlenebilen Dolmabahçe Sarayı’ndaki tüm mekanlar kontrol altında tutulup, birebir obje izlemesi yapılabilecek.
Darmstadt’ın Yeni Merkezi: “Darmstadtium”Darmstadt’ın Yeni Merkezi: “Darmstadtium”Darmstadtium ya da tam adıyla Darmstadtium Bilim ve Kongre Merkezi, Darmstadt Teknik Üniversitesi kapsamında şehrin merkezinde inşaası süren ve de Darmstadt’ı son zamanlarda hareketlendiren bir yapı.
Beyrut''un Kentsel Dönüşümü Yarıda KaldıBeyrut''un Kentsel Dönüşümü Yarıda KaldıAralarında Gustafson Porter ve Zaha Hadid gibi isimlerin de bulunduğu mimarlar tarafından sürdürülen Beyrut’un kentsel dönüşümü, devam eden İsrail bombardımanı ile yarıda kaldı.
Yellowstone Tarzı KorumaYellowstone Tarzı KorumaYılda 400 bin kişinin ziyaret ettiği Abant Gölü ve çevresini gelecek nesillere iyi durumda bırakabilmek için hazırlanan özel plan uygulamaya geçiyor.
Yeni villaların temeli atıldı!Yeni villaların temeli atıldı!İstanbul Üsküdar Küçük Çamlıca''da yaptırdığı biri kaçak iki villasını, yaşanan tartışmaların ardından yıktıran Maliye Bakanı Kemal Unakıtan''ın, projesi 2.5 ay önce onaylanan 3 yeni villasının yapımına start verildi.
Joshua Prince-Ramus, OMA’dan Ayrılma Kararını Arkitera''ya AnlattıJoshua Prince-Ramus, OMA’dan Ayrılma Kararını Arkitera''ya AnlattıOMA New York’un eski ortağı Joshua Prince-Ramus’un ortaklıktan ayrıldığı, yoluna Eraz Ella ile Ramus Ella Architects (REX) olarak devam edecekleri geçtiğimiz Mayıs ayında açıklanmıştı. Bilindiği gibi New York Ofisi 2000 yılında OMA’nın Amerika’daki projelerini yürütmek için kurulmuştu ve Prince-Ramus da ofisin başındaydı. Arkitera Mimarlık Merkezi olarak ayrılma kararının ardından konuştuğumuz Prince-Ramus, Hani Rashid’e komşu olan ofisine yeni taşınmıştı ve hatta tadilat çalışmaları da devam ediyordu.
Afrodisyas Sütun Başlığı GeliyorAfrodisyas Sütun Başlığı GeliyorAydın’ın Karacasu ilçesindeki antik Afrodisyas kentinden çalınan 3 sütun başlığından biri, yakında Türkiye’ye gelecek. Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, "Söylerken korkuyorum bir hal olur diye. Ama temaslar bitti. Afrodisyas’tan kaçırılan 3 sütun başından biri yakında topraklarına dönecek" dedi.
Topkapı Sarayı Bab-ı Hümayun Kapısı, Araç Trafiğine KapatılıyorTopkapı Sarayı Bab-ı Hümayun Kapısı, Araç Trafiğine Kapatılıyor27 Aralık 2005 tarihinde Topkapı Sarayı Mecidiye Köşkü''nde, Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Atilla Koç, İstanbul Valisi Sayın Muammer Güler ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Kadir Topbaş tarafından imzalanan protokol ile yürürlüğe giren, “Topkapı Sarayı Bütünleştirme ve Sur-u Sultani Kapsamında Düzenleme Projesi” kapsamında Topkapı Sarayı Bab-ı Hümayun kapısı bugün Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Atilla Koç''un katılımlarıyla araç trafiğine kapatılıyor.
Arkitera Genç Mimar Ödülü 2006 Sahiplerini BulduArkitera Genç Mimar Ödülü 2006 Sahiplerini Bulduİlki 2004 yılında verilen Genç Mimar Ödülü''nün sahipleri belli oldu. Kaya Arıkoğlu, Kerem Erginoğlu, Ömer Kanıpak, Ziya Tanalı ve Semra Uygur''dan oluşan Seçici Kurul, 17 Haziran 2006''da İstanbul''da toplanarak ödül kazananlara karar verdi. Ödül, adayların inşa edilmiş binasından yola çıkarak mimarlık alanında yapmış oldukları tüm üretimin değerlendirilmesi sonucunda verildi ve ödülün bu yılki sahipleri serbest bir mimarlık bürosunun ortakları olan Tülin Hadi ve Cem İlhan oldu.
Şişli’ye üç yeni ilköğretim okuluŞişli Belediyesi, eğitim kurumlarına verdiği destek çerçevesinde, ilçeye üç yeni ilköğretim okulu daha yaptırıyor. İstanbul Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile bir protokol imzalayan Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Feriköy, Okmeydanı ve Halide Edip Adıvar Mahallelerinde bulunan üç ilköğretim okulunun eskiyen binalarının yerine, daha geniş kapasiteli modern okulların yapılarak 2006-2007 eğitim öğretim yılında hizmete açılacağını açıkladı. Halide Edip Adıvar İlköğretim Okulu’nun yeni binasının temel atma töreninde konuşan Sarıgül, ilçedeki 56 devlet okulunun bakım ve onarımını gerçekleştirdiklerini, kapasitesi yetersiz olan okulların yerine de yenilerinin yapıldığını söyledi.
Tarih: 31 Temmuz 2006 Kaynak: Türkiye Yazan: Ziya Sandıkçıoğlu
Konut kredi faizleri arttı inşaat sektörü rahatladıTürkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Koçoğlu, konut sektörünün bekleme sürecine girdiğini ve piyasaların rahatladığını söyledi.
Kaya Mezarlar Acil Yardım BekliyorGökova''da üzerinden geçen antik yol nedeniyle çatlaklar oluşan 2 bin 400 yıllık antik kaya mezarlar gerekli tedbirler alınmazsa yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya.
Belediye Kredilerinde Yeni Dönemİller Bankası Genel Müdürü Hidayet Atasoy, İller Bankası''nda sağlanacak yeniden yapılanma ile bankanın "siyasi etkiler tümüyle uzak bir yapıya" kavuşacağını belirterek, "Vakıflar Bankası, Ziraat Bankası, Halk Bankası nasıl siyasi etkilerden uzak, bankacılık kuralları içinde faaliyet gösteriyorsa burası da öyle olacak" diye konuştu.
Kaya Grup, Kıbrıs’a ’Artemis’ İnşaa EdiyorKaya Grup Kıbrıs’ın en büyük otelini tamamlamak üzere. 1.700 yataklı otel Artemis Tapınağı’nın görüntüsünde olacak. Otel 2007 yılının nisan ayında hizmet vermeye başlayacak.
TOKİ''nin Freni Piyasayı RahatlattıTürkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Koçoğlu, konut sektörünün bekleme sürecine girdiğini, piyasaların rahatladığını, dövizdeki gerilemenin inşaat maliyetlerine yansımasının ise bir ay içinde görüleceğini söyledi.
Lübnan’da tarih de yok ediliyorUNESCO Dünya Miras Merkezi Başkanı Francesco Bandarin, İsrail’in saldırılarında Lübnan’daki tarihi yapıların yok olmasından da endişe duyduklarını bildirdi.
Hasankeyf TaşınamazHasankeyf''de ve Güneydoğu Anadolu’nun pek çok arkeolojik alanında kazı başkanlıklarında görev yapmış olan Alman Arkeoloji Enstitüsü üyesi arkeolog Andreas Schachner, Hasankeyf’in başka bir alana taşınmasının mümkün olmadığını söyledi.
Hasankeyf ''i Kurtarma ZamanıBaşbakan Erdoğan''ın 5 Ağustos''ta Ihsu Barajı''nın temelini atacağını açıklaması üzerine harekete geçen Hasankeyf''i Yaşatma Girişimi, 4 Ağustos''ta çok sayıda sanatçı ve doğa aktivistiyle Hasankeyf''e giderek çadır kuracak.
''En pahalı arazi'' 18 Ağustos''ta satılıyorTürkiye Cumhuriyeti tarihinin en yüksek bedelli arazi satışı olan Karayolları''nın Zincirlikuyu''da bulunan 96 bin 505 metrekarelik arazisinin satış tarihi belirlendi. İstanbul Defterdarlığı''nın gerçekleştireceği ihale, 18 Ağustos 2006 tarihinde saat 15:00''te yapılacak. Satışına Bakanlar Kurulu''nun yetki verdiği arsaya 460 milyon YTL değer biçildi. İhale katılımcıları, İstanbul Defterdarlığı ve Milli Emlak''ın internet sitelerinden şartname alabilecekler. Katılımcılardan yüzde 10 oranında teminat alınacak. Kapalı teklif usulüyle yapılacak olan ihalede zarflar açıldıktan sonra bir daha artırım olmayacak. Satıştan elde edilecek gelir, Karayolları Genel Müdürlüğü''nün bütçesine özel ödenek olarak aktarılacak.
Tarih: 31 Temmuz 2006 Kaynak: Milliyet
Başkan Kocaoğlu: Arap Deresi''ni Kirleten Renkli Oto Deterjanıİzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Konak ilçesinde bulunan Zafertepe, Çimentepe, 1. Kadriye, Kocatepe, Atilla ve Güneşli Mahallelerini gezerek muhtarları ziyaret etti, vatandaşlarla biraraya geldi.
Kandilli dinamitleri deprem diye kaydettiBoğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü''nün dünyaya deprem diye duyurduğu ve uluslararası alanda yerbilimcileri harekete geçiren sarsıntıların dinamit patlamalarının yol açtığı sismik hareketler olduğu ortaya çıktı.
Erdoğan: Marmaray’da gecikme yok ilk tüp aralık ayında denize iniyorBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan, Marmaray Projesi''yle ilgili çalışmaların belirlenen zamanda biteceğini, herhangi bir gecikme olmayacağını belirterek, “Aralık ayında ilk tüp denize indiriliyor.” dedi.
Sıra Yalılara GeldiAralarında Karlofça’nın da yer aldığı çok sayıda andlaşmaya ev sahipliği yapan Amcazade Yalısı, hakkında verilen yıkım kararıyla gündemde.
İlk ''Kıyı ve Deniz İnceleme Merkezi'' açıldıMuğla''nın Fethiye ilçesinde Deniz Temiz Turmepa ve Fethiye Belediyesi''nce ortaklaşa yapılan ''Kıyı ve Deniz İnceleme Merkezi''nin açılışı Çevre Bakanı Osman Pepe ve Turmepa Kurucusu Rahmi Koç tarafından yapıldı.
Emlak fiyatlarında düşüş devam edecek2006''nın ilk üç ayında yani finansal piyasalar ''en'' noktalarını test edip aşağı eğimli hale geldikten sonra, ''Emlak fiyatlarında da düşüşlere hazır olun'' analizini sizlere çeşitli yollarla aktarmış ve özellikle aynen borsada olduğu gibi ''pahalı bölgelerden maliyetli emlak'' alımı yapılmaması konusunda elimden geldiğince uyarıda bulunmaya çalışmıştım.
Büyükşehir Bir Rüyayı Daha Gerçekleştirdi; Adalar Doğalgaz Hattı TamamlandıKınalıada’da Adalar arası sonu bağlantı borusunu denize indiren İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İGDAŞ’ı iyi bir fiyata özelleştireceklerini, gelirini de ulaşım başta olmak üzere şehrin problemlerinin çözümünde kullanacaklarını açıkladı.
Konut Sektörü Beklemeye GeçtiTürkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Koçoğlu, konut sektörünün bekleme sürecine girdiğini, piyasaların rahatladığını, dövizdeki gerilemenin inşaat maliyetlerine yansımasının ise bir ay içinde görüleceğini söyledi.
Kemer Country’nin otel inşaatına bakanlıktan izin yokKemer Country''nin devletin tahsis ettiği arazisinde otel inşa etmek için son aşamaya getirdiği izin, dönemin İstanbul İl Jandarma Alay Komutanı Ali Ergülmez''e ‘rüşvet verildiği'' iddiaları üzerine iptal edildi.
Kars Havaalanı bakıma alınıyor, 3 yıl Kars''a uçak inmeyecekDevlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ), Türkiye''de birçok havaalanında olduğu gibi Kars Havaalanı pistini de bakıma alıyor. Pist bakımı 3 yılda tamamlanabilecek ve bu süre içerisinde Kars''a uçak seferleri yapılamayacak.
Yabancıya konut kredisiİş Bankası, Hollanda ve Alman vatandaşlarına konut kredisi vermeye başladı. İş Bankası Alanya Şubesi Müdürü Fatih Eliuz, Türkiye''den ev almak isteyen yabancı konut yatırımcısına sağlanan bu kredi imkânının Türkiye''de ilk olduğunu belirterek, uygulamanın bu ülkelerde yaşayan Türk vatandaşlarını da kapsadığını söyledi. Yeni uygulamaya göre Türkiye''de almak isteyenlere konut bedelinin yüzde 80''ine kadar kredi sağlayacaklarını kaydeden Eliuz, 10 yıla kadar uzayan vadelerle kullanılabilecek kredilerin ipotek karşılığı verileceğini belirtti. Eliuz, yıllık kredi faiz oranlarını ise euro bazında 36 aylık vade için yüzde 6.25, 60 ay vade için yüzde 6.40, 84 ay vade için yüzde 6.70, 120 ay vade için yüzde 6.90 olduğunu açıkladı. İş Bankası''nın Almanya''da 12, Hollanda da 2 şubesi bulunduğunu anlatan Eliuz, kredi almak isteyenlerin Türkiye''deki şubelere olduğu gibi, kendi ülkelerindeki şubelere başvurabileceklerini de söyledi.
Tarih: 30 Temmuz 2006 Kaynak: Milliyet
Gayrimenkulde Yabancı Yatırım Çok YetersizRealty World Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Büyükçetin, Türkiye’de gayrimenkulde yıllık 10 milyar dolar yabancı sermaye çekebilecek bir potansiyel olduğunu ancak bu rakamın 2.7 milyar dolar seviyesinde kaldığını kaydetti. Türkiye’de 10 ayda 72 franchise verdiklerini ve hızla yayıldıklarını belirten Büyükçetin, Avrupa’daki potansiyeli değerlendirebilmek için Almanya, İngiltere, Fransa, Belçika ve Hollanda’da ofisler açtıklarını dile getirdi.
Topbaş''ın Saray Muhallebicisi Cami Oluyorİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve ailesine ait Saray Muhallebicisi''nin Fatih şubesinin bulunduğu arazide eskiden yer alan Kaptanı Derya Halil Paşa Camii yeniden yapılacak.
Bu Sezon Bahçe Mobilyaları İçeridekilerle YarışıyorYaz başından bu yana kanepeler, yataklar, havuz kenarlarına, kumsallara taşınıyor, en güzel davetler bahçelerde veriliyor.
Sığacık Yat Limanı, Kolin İnşaat''ınSeferihisar''a bağlı Sığacık Yat Limanı ihalesi sonuçlandı. Seferihisar Belediye Başkanı Hamit Nişancı, Ulaştırma Bakanlığı tarafından mayıs ayında yapılan ihaleyi, Kolin İnşaat Şirketi''nin 5,3 milyon dolar bedelle aldığını belirterek, Yüksek Planlama Kurulu ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım''ın onayı sonrası firmanın limanı 25 yıl süresince işleteceğini söyledi. Nişancı, Sığacık Yat Limanı''nın 2003''te tamamlandığını belirterek, 7,7 milyon YTL''ye mal olan, 450 yat kapasiteli limanda toplam 525 metre uzunluğunda yüzer iskele ve 965 metrelik rıhtım uzunluğu bulunduğuna dikkat çekerek, şunları söyledi: "2005 yılında liman ihalesini, Global Yatırım Holding kazanmıştı. Yine 2005 yılı sonunda Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım tarafından ihale iptal edilmişti. 2006 Mayıs ayında yap-işlet-devret modeliyle yeniden ihaleye çıkan yat limanını alan Kolin İnşaat Şirketi, Kültür ve Turizm Bakanlığı''ndan işletme belgesini alarak Yat Turizmi Yönetmeliği''nde belirtilen 20 maddelik yatırımın inşaatını başlatacak."
Tarih: 29 Temmuz 2006 Kaynak: Dünya
Marmaray''a Tarih Rötarıİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Yenikapı''daki metro inşaat çalışmaları sırasında ortaya çıkarılan arkeolojik bulgularda inceleme yaptı.
Ötekinin Kuyusunu Değil, Kültür Mirasımızı KazalımKültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, "Hükümet olarak, topraklarımızın altında bulunan bütün mirası, o mirasın kimden kaldığına bakmadan koruyoruz" dedi.
Cennet değil, dünyanın en eski ve görkemli tapınak kompleksi''Tapınaklar Dağı'' Göbekli Tepe, Almanya''da yayımlanan ünlü Der Spiegel dergisinde 11 sayfa yer aldığından bu yana yoğun ilgi görüyor. Şanlıurfa''daki, kökeni 11 bin 500 yıl öncesine kadar giden bu tarihöncesi yerleşim, haziran ayında Türk basınında da Spiegel''in haberinde olduğu gibi ''Cennet bulundu'' diye, Âdem-Havva adlarının bolca anıldığı haberlere konu olmuştu.
Arın''dan Ayasofya''nın Şanına Yakışan Bir DVDBelgesel sinemacı Süha Arın''ın belgesel filmleri izleyicilerle buluşmaya devam ediyor.
Doğuş Power Center AçılıyorGaranti Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı''nın ilk alışveriş merkezi projesi olan Doğuş Power Center, Ekim ayında Maslak''ta açılacak. İstanbul Maslak''da Haziran 2005''ten beri inşaatı süren Doğuş Power Center, mimari yapısı, büyük mağaza alanlarına yer vermesi ve marka miksi ile diğer alışveriş merkezlerinden farklı yapıda olacak. Toplam yatırım değeri 55 milyon dolara ulaşan Doğuş Power Center, Türkiye''de sadece "big box" olarak adlandırılan büyük mağaza alanlarına yer vererek, organize perakende sektörüne yeni bir anlayış getirecek.
Tarih: 28 Temmuz 2006 Kaynak: Birgün
TOKİ Şartı KaldırdıToplu Konut İdaresi (TOKİ), binlerce konutta, “şartı” kaldırdı. Böylece binlerce kişi TOKİ standartlarında 120-143 metre kare evleri, 55-65 bin YTL’ye ve 180 aya kadar vadelerle alabilecek.
TOKİ, binlerce konutu "şartsız, açık satışa" sunduToplu Konut İdaresi (TOKİ), binlerce konutu "şartsız, açık satışa" sundu. Ev almak isteyenler, TOKİ standartlarında 120-143 metrekarelik evleri, 55-65 bin YTL''ye, 180 aya kadar ulaşan vadelerle alabilecek.
Çöp Deponi Alanı Yargıya TaşınacakKocaeii''nin Gebze ilçesine bağlı Dilovası beldesi Çiçektepe Mev-kii''nde, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımına başlanan çöp deponi alanına karşın yargıya başvurulup yürütmeyi durdurma kararı talebinde bulunulacak.
Her gün bir yabancı kapımızı çalıyorGaranti Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı''nın ilk alışveriş merkezi projesi olan Doğuş Power Center, ekimde Maslak''ta açılıyor. Henüz alışveriş merkezi faaliyete geçmediği halde, neredeyse her gün bir yabancı kurumsal yatırımcının satın alma veya ortaklık için kapılarını çaldığını söyleyen Garanti GYO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Memiş, "Yabancı kurumsal yatırımcılar her gün kapımızı çalıyor.
Antalya Limanı''nın satışı pazarlıkla yapılacakTasarruf Mevduatı Sigorta Fonu''nun (TMSF) Ortadoğu Antalya Liman İşletmeleri''nde satışa çıkardığı yüzde 99.99 oranındaki iştirak payının satışı pazarlığa kaldı.
Bir Zehirli Gemi DahaFransız donanmasının hurdaya ayrılmış 270 savaş gemisiyle birlikte nükleer yakıda çalışan Clemencau gemisinin Aliağa''da parçalanacak olması tartışma yaratırken, yeni bir zehir yüklü geminin Hollanda''dan Türkiye''ye doğru yola çıktığı öğrenildi.
İmtiyazlı kıvrımlarArsin-Yomra arasında sahil dolgusuyla gelen yol bir anda mevcut yola kıvrılıyor, 1-2 kilometre sonra tekrar sahile iniyor. Vatandaşlar, Uzunalioğulları''na ait olan iki villayı kurtarmak için güzergâhın değiştirildiğini iddia ediyor. Yeniay beldesinin önünde boydan boya geçen viyadüğü görüntülerken bizi gören Fatma Gürel, "Bu utanç duvarının çekilecek nesi var? 35 yıl Almanya''da çalıştım. Biriktirdiğim paralarla ev, dükkân yaptım. Bu sene tatile geldim ki, deniz manzaralı evimin penceresi duvara bakıyor" dedi.
Tarih: 28 Temmuz 2006 Kaynak: Milliyet
Dolgu alanına Kızılay bina yapıyorDenizi doldurulan Sürmene sahilinde kumsal kazanmak için onlarca "T" tahkimatı yapıldı. Kıyı dolgusuyla kazanılan arazinin Kızılay''a verildiğini belirten vatandaşlar, "Her selde vatandaşı dere kenarına ev yaptı diye suçlayan hükümet yetkilileri, dolgu alanına Kızılay Diyaliz Merkezi binası inşa edecek. Oysa yasalar dolgu alanına bina yapılmasına izin vermiyor" diye tepki gösteriyor. Deniz dolgusuyla yer kazanan Arsin Belediyesi, tahkimatları çöplerle dolduruyor. Bu tahkimatların yolu koruyacağı öne sürülüyor. Oysa 1999''da denizde meydana gelen fırtınada, Trabzon ve ilçelerinde bulunan çekek yerlerindeki mahmuzların 975 metresi tahrip etmişti. Belediye çöpleriyle doldurulan tahkimatları alıp götüren deniz, daha sonra tonlarca çöpü kıyıya geri savurmuştu.
Tarih: 28 Temmuz 2006 Kaynak: Milliyet
Trabzon''da denizi sattılarKültür mirası bir kentin binalara boğulduğu yerdi Trabzon. Halk, bir Boztepe''de, bir 100. Yıl Parkı''nda ve bir de Beşirli sahilinde nefes alırdı. Sahilde değil tepelerde olduğu için, bir Boztepe kurtuldu.
Fünikülerde Günlük Yolculuk Sayısı 20.000''i Geçti29 Haziran tarihinde Başbakanımız Sayın Recep Tayip Erdoğan’ın açılışını gerçekleştirdiği Taksim-Kabataş Füniküler hattının günlük yolculuk sayısı 20.000’i geçti.
Kale Grubu 49’uncu yılını yeni yatırımlarla kutluyorKale Grubu 49''uncu yılını gelenekselleşen ‘Seramik Bayramı'' ile kutlarken yeni yatırımlara da imza atıyor.
Konutlar elde kalınca ikametgâh şartı kalktıKonut sıkıntısının had safhada olduğu İstanbul''da, satışa sunduğu dairelere rağbet edilmemesinin ardından kura çekme sistemini iptal edip başvuruların tamamını değerlendiren Toplu Konut İdaresi (TOKİ) benzer bir uygulamayı Anadolu''da da başlattı.
Güneyin Güneşli EvleriGitmelerin mevsiminde rotalar genellikle güneyi gösterir. Sıcak çeker, mavi çeker, tembellik çeker.Her anakaranın güneyi, daha farklı bir yaşam vaadeder.
Topkapı Sarayı''nı Tahrip Eden Araç Trafiğine SonMotorlu taşıtların tarihi dokusuna büyük zarar verdiği Topkapı Sarayı Bab-ı Hümayun Kapısı, Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katıldığı bir törenle araç trafiğine kapatıldı.
Takvim
<<Temmuz 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.