Haberler

31 Temmuz 2007, Salı

İngiltere''de Son Altmış Yılın En Büyük Felaketi Yaşanıyorİngiltere''de Son Altmış Yılın En Büyük Felaketi Yaşanıyorİngiltere son günlerde ülkeye hakim olan bir sel felaketi ile karşı karşıya. 1947 yılından beri böylesine bir sel felaketi ile karşılaşmayan ülkede, yöneticiler bir yandan yaraların sarılması bir yandan da hayatın eskisi gibi akması için uğraşıyorlar. Ülke genelinde, konutların yanı sıra altyapı sistemleri ve enerji istasyonları da önemli derecede zarar görmüş. “The Guardian” gazetesinin grafik anlatımlar ve gün gün bölgeleri ele aldığı yazı dizileri ile yer verdiği haberlerin bir kısmını iki gün boyunca Arkitera.com’da yayınlayacağız. Haberin Devamı
Raylı sistemler günde 90.000 özel aracın trafiğe çıkmasını önlüyorRaylı sistemler günde 90.000 özel aracın trafiğe çıkmasını önlüyorİstanbul Ulaşım A.Ş. tarafından yaptırılan araştırmaya göre; işletmeciliğini yaptıkları 52 km Raylı Sistem hattı, İstanbul’da günde yaklaşık 90.000 özel aracın trafiğe çıkmasını önlüyor.
5 yılda 12 şehir kurduk, bir bu kadar daha yapacağız5 yılda 12 şehir kurduk, bir bu kadar daha yapacağız2003 yılından bu yana ürettikleri 278 bin konutun 100 bini aşkın nüfuslu 12 şehire denk geldiğini belirten TOKİ Başkanvekili Erdoğan Bayraktar, ''Yeni dönemdeki hedefimizle birlikte 12 şehir daha kurmayı planlıyoruz'' dedi.
Mevlânâ Müzesi''nde fotoğraf çekmek yasakMevlânâ Müzesi''nde fotoğraf çekmek yasakKültür ve Turizm Bakanlığı her yıl 1,5 milyon kişinin ziyaret ettiği Mevlânâ Müzesi''nde görüntü alınmasını ve fotoğraf çekilmesini yasakladı. Mevlana Müzesi''nde flaşların eserlere zarar vermemesi için fotoğraf çekimi yasaklandı.
"Dünyanın nazar boncuğu" Meke Gölü, artık bataklık"Dünyanın nazar boncuğu" Meke Gölü, artık bataklıkKonya''nın Karapınar ilçesinde bulunan ve ''dünyanın nazar boncuğu'' olarak bilinen Meke Gölü, kuraklık yüzünden bataklığa döndü. Yaklaşık 5 milyon yıl önce volkanik patlama sonucu oluşan ve taban suyuyla beslenen göl, yakın zamana kadar yerli ve yabancı turistlerin uğrak yerlerinden biriydi.
Marmaray''ın ilk seferi 2011''deMarmaray''ın ilk seferi 2011''deİstanbul Boğazı geçişini 4 dakikaya düşürecek olan ve saatte 70 bin yolcu taşıyacak Marmaray''ın 2011''de bitirilmesi planlanıyor.
Kaliforniya İyileştirme HareketiKaliforniya İyileştirme HareketiKaliforniya’da birçok büyük kentsel iyileştirme projesi yürütülüyor. Los Angeles’da şehir konseyinin Ad Hoc River Komitesi federal, devlet ve yerel kaynaklardan Los Angeles Nehirini yeniden canlandırma master planı için fon bulmaya çalışıyor.
Japon mimardan Fransa’ya "kağıttan köprü"Japon mimardan Fransa’ya "kağıttan köprü"Japonya, Türkiye ve Hindistan’daki depremzedeler için karton borular kullanarak tasarladığı barınaklarla da tanınan Japon mimar Shigeru Ban, Fransa’da inşa ettiği “kağıttan köprüsünün” açılışını yaptı.
Bakan Koç’un Hermes sevinciBakan Koç’un Hermes sevinciAnkara’daki tarihi Roma Hamamı’nda yürütülen kazılarda 2 metre 40 santimetre uzunluğunda Hermes heykeli çıkarıldı. Öğrendiğinde Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç’un hayli neşelenmesine yol açan heykelin MS 2’nci yüzyıla ait olduğu tahmin ediliyor.
Türkiye su fakiri olacakTürkiye su fakiri olacakKüresel ısınmayla birlikte mevsimlerin değiştiğini ve sıcaklıkların daha da artacağını belirterek tehlikeye dikkat çeken uzmanlar, en önemli yaşam kaynağı olan suyun küresel bir sorun olarak ön plana çıktığını vurguladı.
Depo Yönetim Sistemi ile Jupiter’den Hızlı HizmetDepo Yönetim Sistemi ile Jupiter’den Hızlı HizmetHizmette ön plana çıkmayı sağlayan en önemli unsurlardan biri “depo yönetimi” olarak kabul ediliyor. Bu uygulamayı kendi içinde yapmayı tercih eden Gül Elektrik, uluslararası standartlara sahip deposu ile aydınlatma alanında tüm müşterilerinin gereksinimlerine sorunsuz yanıt verebiliyor.
Baraj yap işlet devretBaraj yap işlet devretHükümet, küresel ısınma, beklentinin altında kalan yağışlar ve geciken barajlar nedeniyle kapıya dayanan su krizini çözmek için Türkiye''de ilk kez uygulanacak bir projeyle akarsuların işletme hakkını satmaya hazırlanıyor.
 Lüks villalar için ağaçları söktüler Lüks villalar için ağaçları söktülerTuzla''nın Aydınlı köyündeki ormanlık alanda yeni başlayan inşaat için yüzlerce çam ağacının yok edildiği iddia edildi. Çevre sakinlerinin 1200 ağaçlık çam korusunda bugüne kadar 800 ağacın söküldüğü iddiası üzerine Tuzla Sulh Hukuk Mahkemesi 46 dönümlük arazide tespit çalışması istedi.
Tarihi Yarımada''nın lazerle röntgeni çekiliyorTarihi Yarımada''nın lazerle röntgeni çekiliyorİstanbul Büyükşehir Belediyesi İstanbul Metropolitan Planlama Merkezi (IMP) uzmanları, Tarihi Yarımada''da 400 kilometrelik yol ve 48 bin binanın lazerle röntgenini çekiyor.
Her yerde kuraklık varHer yerde kuraklık varKüresel ısınmanın çarpıcı sonuçlarının görüldüğü ülkelerden biri olan Türkiye''nin dört bir yanından kuraklıkla ilgili haber ve fotoğraflar geliyor. Sakarya Nehri''nin Ankara''nın Polatlı ilçesi sınırlarında bulunan kısmının kurumasına, bilinçsiz sulama da eklenince, 150 bin dönüm alanda ekili tarım ürünleri de kurumaya başladı.
İstanbul’da raylı sistemler yeraltına alınıyor...İstanbul’da raylı sistemler yeraltına alınıyor...Yılsonuna kadar 45 kilometrelik iki metro hattının daha temelini atacak olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, yer üstünde trafiğe neden olan raylı sistemleri de Başkan Topbaş’ın talimatıyla yeraltına alıyor.
Otomobilsiz Şehirlere DoğruOtomobilsiz Şehirlere DoğruDünya Otomobilsiz Şehirler Ağı (World Carfree Network), otomobil kullanımına alternatif olarak, sağlıklı çevre ve toplum için yürüme, bisiklet ve toplu taşımayı destekleyen, şehirlerde daha az otomobil kullanımını hedef alan kişi, kurum ve grupların ortak hareket etmesini amaçlayan uluslararası bir ağ.
Konuta zam kapıdaKonuta zam kapıdaGeçtiğimiz pazar günü yapılan seçimlerde sandıktan tek parti çıkmasıyla talebin artacağına inanan inşaat şirketleri, konut fiyatlarına zam yapacak Yabancıların da oyuncu olarak yer aldığı gayrimenkul sektöründe, seçim sonucunu bekleyen yabancı yatırımcıların yeni projeleriyle sektörü büyütecekleri belirtiliyor..
Hazine arazisi işgal bedelleri yükselecekHazine arazisi işgal bedelleri yükselecekMaliye Bakanlığı''nın Milli Emlak Genel Tebliği Resmi Gazete''de yayımlandı. Tebliğle Hazine''nin özel mülkiyetinde bulunan taşınmazların ve devletin hüküm ve tasarrufu altındaki yerlerin işgalen kullanıldığının tespiti halinde idarece yürütülecek ecrimisil (işgal bedeli) tespit, takdir ve tahsil işlemlerine ilişkin esas ve usuller düzenlendi.
Elazığ Elazığ olalı böyle yatırım görmediElazığ Elazığ olalı böyle yatırım görmediBenzerleri ABD’de görülen ve içinde tema parkları ile alışveriş merkezleri olan 150 milyon dolarlık Misland, Elazığ’da açıldı. Buna Elazığlılar bile şaşırdı.
Bütün mabedler tek ibadethanedeBütün mabedler tek ibadethanedeRusya''da inşa edilen bu ibadethanede tam 16 dinin mabedi bulunuyor. Rusya’da rüyasında İsa’yı gördüğünü söyleyen bir adam 16 dinin ibadethanesini barındıran bir katedral inşa ediyor. İslam, Hristiyanlık, Musevilik, Budizm dahil tüm dinlerin mensupları burada dua edebilecek.
Tarih: 30 Temmuz 2007 Kaynak: Vatan
Duygu Asena için TasarlamakDuygu Asena için TasarlamakDuygu’yu tanıyorum. Kardeşi İnci arkadaşımız. Duygu için bir şeyler yapmak istiyor. Daha kalıcı, anlamlı şeyler. Adına bir ödül gibi. Ancak elbette bir de mezar düzenlemesi işi var. Bazı kişilere rica etmiş. Pek olumlu bir sonuç çıkmamış. Bir gün Bülent Erkmen’in atölyesinde buluşup genel çerçevede neler yapılabileceğini konuşup öneriler getirdik. Doğrusu biz pek anıt mezar taraftarı da değildik. İnci de bu düşünceye katılıyordu, mezar için “çok sakin, yalın, yumuşacık ve düz birşeyler” diye kendince bir bilgi verdi ve gelecekte sürekli bir kültürel etkinlik için de kararlı göründü. Sonuçta her ikisi de bana bakıp haydi dediler.
Orhan Irmak Tasarım Red Dot Design Award 2007''de "En İyilerin En İyisi - Best of the Best" Ödülü''nü KazandıOrhan Irmak Tasarım Red Dot Design Award 2007''de "En İyilerin En İyisi - Best of the Best" Ödülü''nü KazandıOrhan Irmak Tasarım''ın Koleksiyon Mobilya - İstanbul serisi cam bardakları için hazırladığı ambalaj, dünyanın en prestijli tasarım yarışmalarından biri olan Red Dot Design Award''da "red dot award: communication design 2007" ödülüne layık bulundu.
Yeni Bir Fransız Devrimi: O Zaman Bisiklet SürsünlerYeni Bir Fransız Devrimi: O Zaman Bisiklet SürsünlerParis’te Vélib olarak adlandırılan yeni bir uygulama sayesinde, bisikletlerin makul fiyatlara kiralandığı, çok sayıda bisiklet istasyonu açıldı. Pazar günü bir düzine kadar bisikletli, izleyicilerin coşkulu alkışları eşliğinde Arc de Triomphe’dan başlayarak Champs – Élysées bulvarını tırmandı.
Mimarların Altın Madeni Değerindeki Kişisel ArşivleriMimarların Altın Madeni Değerindeki Kişisel Arşivleri“Arşiv bir varlıktır; ben de bu varlığı öylesine bağışlamak istemiyorum” diyor 78 yaşındaki mimar Frank Gehry. “Bu hayatınız boyunca büyütüp geliştirdiğiniz bir şeydir ve size aittir. Ayrıca bunu saklamak ve bugüne kadar getirmek için yüklü miktarda kira da ödedim.” Frank Gehry, arşivini satmayı düşünen az ama etkili sayıdaki ünlü mimarlardan biri. Bahsi geçen arşivler binlerce objeyi, çok sayıdaki büyük ölçekli maketi, çizimlerle dolu kağıt rulolarını ve birçok başka şeyi içeriyor. Hatta bu objelerin bazıları üzerinde hala çalışılıyor. Modern Sanat Müzesi’nin mimarlık ve tasarımdan sorumlu baş küratörü Barry Bergdoll, Gehry’nin arşivine uzun zamandır sıcak baktığını, ancak bu arşiv için istenilen rakamın milyonlarca Dolar''a ulaştığını söylüyor. Rakam konusunda daha spesifik olmayı ise reddediyor.
Peyzaj ve MüzePeyzaj ve MüzeNorth Carolina Sanat Müzesi 10 yıl önce Joseph M. Bryan Jr. Tiyatrosu’nu açtığından beri, müzenin yerel ve ulusal anlamda en ilgi çekici noktası, Raleigh’nin batı ucundaki geniş kampüsü olagelmiş.
Perrault''un As TasarımıPerrault''un As TasarımıDominique Perrault Madrid’deki Manzanares Nehir Parkı’nda çok işlevli bir spor kompleksi tasarladı. Esas olan bir “bina” inşa etmek değildi, daha çok bir mimariyi (ya da mimarileri) sergilemekti.
Pekin''de MolaPekin''de MolaPekin’de dört günlük bir hafta sonu tatili yaptık ve inşaat alanlarını gezip Ekim ayındaki daha uzun ziyaretimiz için planlar yaptık. Çünkü bu Çin’e ilk gelişimizdi ve zamanımız azdı, bu yüzden Pekin’in atmosferini anlayabileceğimiz eklektik bir turda karar kıldık.
Ispanak Gücünde EvIspanak Gücünde EvHepimiz ıspanağın vücudumuz için ne kadar faydalı olduğunu biliriz, fakat aynı zamanda ıspanağın evimiz için de iyi olduğunu biliyor muydunuz?
Kap Camii''nde Restorasyon SürüyorVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yaklaşık 6 aydan beri devam eden Kap Camii''ndeki restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
İkitelli ve Güneşli otel yatırımları için yeni cazibe merkeziHavaalanı, fuar merkezleri ve organize sanayi bölgesine yakın olan İkitelli ile Güneşli''de 6 yeni otel yapılıyor. Ünlü otel zincirleri işletme hakkı için görüşmelere başladı.
‘Vadi halkı evini almadan gitmeyecek’Dikmen Vadisi’nde, seçimlerin ardından, yeni bir yıkım olması endişesi yaşanıyor. AKP’nin seçimlerden daha güçlü çıkması ile birlikte Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in...
Su sorunuDevlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ) ülkemizin en seçkin kuruluşlarından birisidir. Kuruluşu, 1929 yılındaki büyük kuraklık üzerine oluşturulan Sular Umum Müdürlüğü’ne dayanan DSİ, 80 yıla yaklaşan geçmişinde ülkemizin su kaynaklarının değerlendirilmesi için yaptığı çalışmalarla yalnız Türkiye’nin değil dünyanın da bu alandaki saygın kuruluşları arasında yer almıştır.
İskenderiye''de saklı bir kentBilim insanları Mısır İskenderiye''de yaptıkları keşif araştırmasında suyun altında Büyük İskender''in kente ulaşmasından en az yedi yüzyıl öncesine ait kayıp olan bir kent buldular. Homeros''un Odyssey eserinde bahsedilen kent antik dünyaya ışık tutacak nitelikte. Büyük İskender, İskenderiye''yi M.Ö. 332 yılında kurdu. Kent o dönemde kütüphane ve fe-neriyle ünlüydü. İskenderiye''de bulunan kent suyun 6,5 metre altında yer alıyor. Smithsonian Ulusal Müze uzmanlarından Jeoarkelog Jean - Daniel Stanley suyun altında topladıkları örneklere bakarak "İskenderiye şimdi 4 milyona yakın insanın bulunduğu altyapı ve su gibi hizmetlerden büyük oranda yoksun bir kent" diyerek bu antik kente hayranlığını belirtti.
Tarih: 31 Temmuz 2007 Kaynak: Birgün
Istrancalardan İstanbul''a su gündemdeİstanbul''un su ihtiyacını karşılamak için İSKİ, Istranca Dereleri Projesi''nin 3''üncü ve 4''üncü aşamasını devreye sokmaya hazırlanıyor.
Su yaşamdır dikkat gerekİzmir, su konusundaki duyarlılığını gösterdi, Türkiye’ye örnek oldu. Büyükşehir Belediyesi’nin 27 Nisan’da başlattığı kampanya tuttu, geçen yılın aynı dönemine oranla kente verilen su miktarında 4 milyon metrekübe yakın tasarruf sağlandı.
Marmaray 2011''de seferdeEski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım''ın deneme seferlerine 2010 yılında başlanacağını kaydettiği projede, şimdiye kadar tünel açma çalışmaları devam ederken, aynı zamanda deniz dibine batırılacak 11 tüp tünelden 2''sinin batırılma işlemi gerçekleştirildi.
Ankara’nın havası yerindeAnkara İl Çevre ve Orman Müdürü Haluk Özder, Ankara’nın, hava kirliliği konusunda Avrupa’daki bir çok başkente, Türkiye’de de bir çok ile göre çok iyi durumda olduğunu belirterek, "Kentsel dönüşüm projeleriyle gecekondular yıkılıp, yerine doğal gaz kullanan yeni evler yapıldıkça kirlilik daha da azalıyor" dedi.
Antik kent kaçak kurbanıGeçmişi M.Ö. 700''e kadar uzanan Soli Pompeipolis antik kenti kazılarında, arkeolojik alan üzerinde kaçak yapı ve atıksu arıtma tesisinin kurulması, antik liman çanağının tarım arazisi olarak kullanılması nedeniyle zorluk yaşanıyor. Dokuz Eylül Üniversitesi öğretim görevlisi Doç. Dr. Remzi Yağcı, kazıların daha sağlıklı sürmesi için alanın "arkeopark" ilan edilmesini ve Mersin Müzesi''nin, Soli''deki Sütunlu Yol''un kuzeyine taşınmasını önerdi. Mersin kent merkezine 14 kilometre uzaklıkta bulunan Soli Pompeipolis antik kenti, M.Ö. 700 yılında Rodoslu koloniciler tarafından kuruldu. Kent, Hitit, Pers, Atina, Roma, Bizans dönemlerinde Doğu Akdeniz''in en önemli ticaret limanlarından biri oldu. Hamam, mezarlık, tiyatro ve su kemeri bulunan antik kentte, sadece hamam ve tiyatro kalıntıları bugüne kadar ulaştı. Helenistik çağda sanat galerisi olarak kullanılan ve 200 sütunundan bugün sadece 36 tanesinin ayakta kaldığı Sütunlu Yol ise kentteki en dikkat çekici yapı. M.S 525''de yaşanan depremle yıkılan kent, 19. yüzyılda Mersin''in imarında "yapı malzemesi deposu" olarak kullanıldı ve büyük zarar gördü. Antik kentte kazı çalışmalarını 9 yıldır sürdüren Dokuz Eylül Üniversitesi öğretim görevlisi Remzi Yağcı, 300 dönümlük alan üzerindeki antik kentin tehlike altında olduğunu belirtti.
Tarih: 31 Temmuz 2007 Kaynak: Cumhuriyet Yazan: Abidin Yağmur
Zeytinburnu''nda tarihi yapılar kamulaştırmayla kurtarılacakBakanlar Kurulu''nun verdiği ''acele kamulaştırma'' kararı, Zeytinburnu''nda restorasyonu yapılamayan özel mülkleri yeniden hayata döndürmeyi amaçlıyor.
Gözümüz Aydın!Akdeniz kıyıları milyonlarca kişiye ev sahipliği yapıyor ve dünyanın en büyük turizm merkezi. Tehlike kapımızda. Tayfunlar, tropikal enlemlerdeki okyanusların ılık suları üzerinde doğudan batıya doğru hareket eden dev azmanı fırtınalardır.
Kim Mersin’e kim tersineYıllar önce, Belediye Başkanı Melih Gökçek’in kent amblemi olan güneş kursu tartışmalar içinde camili bir amblem ile değiştirmesi, hala konuşuluyor. AKP’li bir başka belediye olan Saray Belediyesi de, geçtiğimiz günlerde amblemini değiştirdi. Ancak Saray’ın Büyükşehir’den farkı camili amblemi kaldırıp, yerine daha modern bir amblemi kabul etmesi oldu.
Susuzluk Gökçek''in eseriAKP''li Ankara Anakent Belediyesi, 2004 yılında ilk etabı bitmesi gereken Gerede Sistemi''ni devreye almış olsaydı, başkent bugünkü su sıkıntısıyla karşı karşıya kalmayacaktı.
İstanbul''da da sular kesiliyorYol ''çalışmaları'' İstanbulluları iki gün susuz bırakacak. İSKİ''nin açıklamasına göre Metro inşaatı nedeniyle bugün saat 10.00 ile yarın saat 06.00 saatlerinde Sarıyer''in Ayazağa, Pınar, Poligon, Maslak, Harp Akademileri, Darüşşafaka, Cumhuriyet, Hacıosman, Tarabya, Kireçburnu, Büyükdere, Maden, Yenimahalle, Bahçeköy, Zekeriyaköy, Uskumru, Kilyos, Gümüşdere mahalleleri, Kağıthane''nin Çeliktepe, Sanayi ve Seyrantepe mahalleleri ve Beşiktaş''ın 4. Levent ve Yenilevent semtlerine su verilemeyecek. Küçükçekmece''deki katlı kavşak inşaatı nedeniyle de yarın saat 02.00''den perşembe günü 10.00''a kadar Küçükçekmece, Gümüşpala, Florya, Şenlikköy, Halkalı, Cennet, Tepeüstü, Kanarya ve Sefaköy''e su verilemeyecek.
Tarih: 31 Temmuz 2007 Kaynak: Radikal
Galata Köprüsü 1 ay geceleri kapalıİstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamada Galata Köprüsü’nün, Eminönü ayağında yapılacak köprü bağlantıları yenileme, çelik ve beton kalıplarının değiştirilmesi gibi bakım çalışmaları nedeniyle 29 Ağustos’a kadar her akşam 22.00 ile 05.00 saatleri arasında kara trafiğine kapatılacağı belirtildi.
''Matematik Köyü''nün inşaatı durduruldu Nesin Vakfı tarafından İzmir''in Selçuk ilçesine bağlı Şirince Köyü''nde yaptırılan ''Matematik Köyü''nün inşaatı, İzmir Valiliği''nce durdurularak Cumhuriyet Savcılığı''na suç duyurusunda bulunuldu.
"Dünyanın 8. Harikası"nın izindeBalıkesir’in Erdek ilçesinde bulunan, “Kyzikos Antik Kenti”nde sürdürülen kazılarda, tarihte Avrupalı seyyahlar tarafından “Dünyanın 8. harikası” olarak nitelendirilen, “Hadrianus Tapınağı”nın ortaya çıkarılması için çalışılıyor.
Havaalanı ile Turanköy arasındaki yol asfaltlanıyorBursa''da Yenişehir Havaalanı ile Turanköy arasını kapsayan 25 kilometrelik duble yolun sıcak asfalt dökme çalışmaları başladı. Menfez, sanat yapıları, kavşaklar, köprüler ve yaya geçişlerinin tamamen bittiği 25 kilometrelik Yenişehir Havaalanı ve Turanköy yolunun ilk etapta gidiş-geliş olmak üzere Menteşe Kavşağı''na kadarki 8 kilometrelik bölümü tamamlanacak. Yolun tamamının ise önümüzdeki sezon bitirilmesi planlanıyor. Yenişehir Belediye Başkanı Bülent Hamdi Cingil çalışmaları yerinde inceledi. Asfalt çalışmalarını ilk gün takip eden Başkan Cingil, "Yolların genişliği 11 metre olacak. Trafik, yolların yapımı ve genişliği ile oldukça rahatlayacak. Yolun bitimiyle birlikte bu yolun daha çok tercih sebebi olacağını da düşünüyoruz. Bölgemize hayırlı olsun." dedi. Sıcak asfalt dökme çalışmaları, asfalt sezonu sonuna kadar devam edecek.
Tarih: 31 Temmuz 2007 Kaynak: Zaman Yazan: İbrahim Ayma
TIR''larla birlikte ağaçlar da gidiyor!İstanbul Halkalı''da yıllardır trafiği arapsaçına çeviren ve birçok kazaya neden olan TIR''ların kent merkezine girmemesi için yapılan yol inşaatı, aynı zamanda ağaç katliamı iddialarını da gündeme getirdi.
Duygu’suz bir yıl geçtiGazeteci-yazar Duygu Asena, ölümünün birinci yıldönümünde, Zincirlikuyu’daki mezarı başında anıldı.
Hızlı tren projesi için 100 milyon dolar krediAvrupa Yatırım Bankası, Ankara-İstanbul Hızlı Tren Projesi''nde kullanılmak üzere Türkiye''ye 100 milyon dolar kredi verdi. Hazine''den yapılan açıklamada, Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü''nce yürütülmekte olan Ankara-İstanbul Hızlı Tren Projesi''nin II. etabını oluşturan İnönü-Vezirhan ve Vezirhan-Köseköy kesimlerinin finansman ihtiyacının bir bölümünün karşılanması amacıyla, Avrupa Yatırım Bankası''ndan sağlanan 100 milyon dolar tutarındaki krediye ilişkin anlaşmanın imzalandığı bildirildi. Kredinin vadesinin 7 yıl ödemesiz toplam 30 yıl, faiz oranının ise bankanın sabit faiz oranı olduğu belirtildi.
Tarih: 31 Temmuz 2007 Kaynak: Milliyet
Susuzluk ve belediyelerBelediyeler çağrılar yaptı, kampanyalar düzenledi; suyu idareli kullanmamız için... Ama nafile! Beklenen su tasarrufunu yapamadık.
Silivri''den Beykoz''aBanliyö dahil, öngörülen 560 kilometrelik raylı sistemin 250 kilometresinin 2012''de tamamlanacağını ifade eden Topbaş, 2012 yılında Silivri''den çıkan bir insanın raylı sistem ile Sarıyer''e, Beykoz''a gidebileceğini söyledi. Başkan, İstanbul''da 126 kavşak ve yol düzenlemesi yapıldığını ve 160 kilometre tünel yol inşa ettiklerini anlattı.
Tarih: 30 Temmuz 2007 Kaynak: Sabah
Silahtarağa’da artık kültür üretiliyorHaliç’in ucunda bulunan, kurulduğu 1911 yılından 1983’e kadar İstanbul’a elektrik sağlayan Silahtarağa Elektrik Santrali şimdi, Bilgi Üniversitesi’nin koruması altında santralistanbul adıyla bir kültür merkezi...
Boğaz’ın altı ‘tüp’ üstü mayın tarlasıMarmaray Projesi nedeniyle trafik akışı ‘tek yön’den sağlanan İstanbul Boğazı’nda ‘tehlikeli yakınlaşmalar’ meydana geliyor.
Trenleri, limanlar yenileyecekDevlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğüínün (TCDD) demiryolu araçlarının alımı, inşaatı, bakımı ve onarımı gibi yatırımları için ihtiyaç duyduğu kaynak Bandırma, İzmir, Samsun, Derince, Mersin ve İskenderun limanlarının özelleştirime gelirlerinden sağlanacak. Bakanlar Kurulu’nun ‘Bazı Limanların Özelleştirilmesinden Elde Edilecek Gelirlerin TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğüne Devredilmesine İlişkin Kararı’ Resmi Gazete’de yayınlandı. Kararda, özelleştirilecek limanların özelleştirilmesinden elde edilen gelirler 15 gün içinde Hazine’ye aktarılacak. Hazine, bu gelirleri, demiryolu araçlarının alımı ve yeni demiryolu inşaatı ile mevcutların bakım ve iyileştirmesinde kullanılması kaydıyla, yine on beş gün içinde TCDD hesabına geçirecek.
Tarih: 30 Temmuz 2007 Kaynak: Akşam
Green Park’tan ‘ligine göre’ otelGreen Park Otel zinciri, futbol turizmi için Kartepe’de Antalya’ya alternatif bir destinasyon oluşturuyor. FIFA onaylı 5 futbol sahasıyla bu sezon 20 takımı ağırlayan otel, 2008’e 10 saha daha yetiştirip, ufak bir futbol köyü oluşturacak.
Çan diye bir yerÇanakkale denince benim için akan sular durur. Bu kez de Kalebodur''un kuruluşunun 50''nci yılı kutlamaları ve geleneksel seramik bayramı için yola koyuldum.
Kızılırmak Suyuyla Kesintiler Sona ErecekGökçek, Kızılırmak üzerindeki Kesikköprü Barajı’ndan su getirme çalışmalarının yoğun bir şekilde sürdüğünü, büyük bir aksilik olmadığı takdirde muhtemelen Aralık ayı sonlarında Kızılırmak suyunun Ankara’ya ulaşacağını belirterek...
Felaketi itiraf eden belediye meclis kararıBüyükşehir Belediyesi’nin geçen ay aldığı bir karar, Ankara’da büyük bölümü baz istasyonlarından kaynaklanan elektromanyetik kirliliğin inanılmaz boyutlarda olduğunu ortaya çıkardı.
Yeni bina sayısı düşerken satış fiyatındaki artış yüzde 26,1Belediyeler tarafından yapı ruhsatı verilen yapıların yüzölçümü yılın ilk çeyreğinde yüzde 3,9 oranında artarken bina sayısında yüzde 6,9 düşüş, değerinde yüzde 26,1 artış yaşandı.
Bodur''un prensesi Kale''yi içten fethettiKale Grubu''nun 50. kuruluş yıldönümü nedeniyle fabrikaların bulunduğu Çan ilçesinde düzenlenen “Seramik Bayramı” etkinliklerinde konuşan Çanakkale Seramik Fabrikaları kurucusu ve Murahhas Azası İbrahim Bodur, “Çanakkale Seramik Fabrikalarını 50 yıl önce, hiçbir altyapısı olmayan, bin nüfuslu Çan kasabasında kurarak, Anadolu''nun sanayileşmesine, sanayinin büyük şehirlerden Anadolu kasabalarına, oradan da köylere gitmesine öncülük ettik” dedi.
Osmanlı''nın ilk ''halk mektebi'' ilgisizlikten yıkılmaya yüz tuttuFatih''teki tarihi Darüşşafaka Lisesi''nin binası yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya. 1994 yılında 10 milyon dolara Ziraat Bankası''na satılan ve bu süre zarfında tadilat görmeyen binada çökmeler meydana gelmeye başladı.
7 yıldızlı Sungate''yi Rus müteahhit Polonsky alıyorRusya''nın emlak kralı Sergei Polonksy, doğum gününü kutlamak için geldiği 7 yıldızlı Antalya Sungate Otel''e hayran olunca 450 milyon doları masaya koydu. Arkadaşlarına unutamayacakları bir davet vermek isteyen Polonsky, tavsiye üzerine Avrupa''nın en büyük 7 yıldızlı oteli olan Sungate Port Royal''de konukları için oda ayırdı ve en büyük salonu kiraladı.
Karia efsaneleri kitap olduGüneybatı Anadolu’nun yerleşik ilk halklarından biri olan Karialılar, araştırmacı arkeolog Canan Küçükeren tarafından ilk defa kitap haline getirildi. Tamamen antik kaynaklardan faydalanarak hazırladığı eserinde, Karia yerleşim yerlerinin bugünkü karşılıklarını liste halinde sunan Canan Küçükeren, efsanelerin geçtiği yerlere nasıl ulaşılacağı hakkında bilgiler veriyor. Yüksek mimar, karikatürist Güngör Kabakçıoğlu’nun çizimleriyle resimlendirilen kitapta, gençlerden yaşadıkları coğrafyaya sahip çıkmaları isteniyor. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Klasik Arkeoloji Bölümü mezunu olan Canan Küçükeren, Karia Uygarlığı hakkındaki çalışmalarını dergi ve gazete yazıları; radyo ve televizyon programları ile halka yaymaya ve çeşitli illerdeki konferanslarıyla anlatmaya çalışıyor.
Tarih: 30 Temmuz 2007 Kaynak: Türkiye
Acarların istediği olduAcarİstanbul’da İsmet Acar’ın istediği oldu. Acarİstanbul projesi için, 2003 yılında alınan ön izni iptal eden Orman Bakanlığı’nın bu kararı mahkemeden döndü.
İtalyan arkeolog Pamukkale’yi 34 yıldır kazıyorİtalyan arkeolog Ord. Prof. Francesco D’Andria, Denizli merkeze bağlı turizm beldesi Pamukkale’deki Antik Kent Hierapolis’te 34 yıldır kazı çalışması yapıyor. İtalya’daki 7 ayrı üniversiteden 70 kişilik bir ekiple 2007 yılı kazı çalışmalarına başlayan Hierapolis Kazı Heyeti Başkanı İtalyan Ord. Prof. D’Andria, 50 yıldır devam eden çalışmalarda çok değerli 30’a yakın tarihi binanın ortaya çıkarıldığını söyledi. D’Andria şöyle konuştu: “Çok önemli ve değerli buluntular ortaya çıktı. Yıllardır kazı ve restorasyon çalışması yapıyoruz. Hierapolis’e ilk kez 30 yaşında geldim. Şimdi 64 yaşındayım ve hâlâ kazmaya devam ediyorum. Hierapolis, bütün dünyada tanınan çok ünlü bir antik kent. Özellikle travertenler turistlerin çok ilgisini çekiyor. İtalyan heyeti olarak 50 yıldır çalışıyoruz ama iş burada bitmedi. Kentin her yerinde kazı ve restorasyon yaptık ancak geldiğimiz aşamada antik kentin sadece yüzde 30’luk kısmı tamamlandı. Önümüzde duran yüzde 70’lik bölümü tamamlamak belki 100 yıl sürebilir. Çünkü bu şehir gerçekten çok büyük.”
Tarih: 30 Temmuz 2007 Kaynak: Türkiye
‘Çevre, yine dikkate alınmadı’Çevre Mühendisleri Odası, 22 Temmuz seçimlerini, “çevrenin” de kaybettiğine değinerek, Türkiye’nin bir beş yıl daha çevresiz bir politikaya mahkum edildiğini bildirdi.
Tarihî kışladan sanat sesleri yükselecek...Beykoz’un Yalıköy Mahallesi’nde, yaklaşık 27 yıldır kendi haline terk edilerek metruk halde bırakılan tarihî askeri kışla, artık kongre ve kültür merkezi oluyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, tarihî askeri kışlanın restore edilerek kongre ve kültür merkezi olarak kullanılmak üzere Büyükşehir Belediyesi’ne tahsisi ile bu eserin yapımı ve kullanımı için Başkan Kadir Topbaş’a yetki verilmesini oy birliğiyle kabul etti.
İstanbul’un ciğerleri yandıAvcılar’daki İstanbul Üniversitesi Kampusü’nde kuru otların tutuşması sonucu akşam saatlerinde yangın çıktı. Yaklaşık 1.5 hektar alanda etkili olan yangına, Avcılar ve Büyükçekmece itfaiye ekipleri müdahale etti. Alevlerin eğimli alana sıçraması sebebiyle karadan kontrol altına alınamayan yangını söndürme çalışmalarına, İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki 2 söndürme uçağı da destek verdi.
Zorlu Center için proje seçimi aşamasının 15 Ekim''e kadar sonlandırılması amaçlanıyorZorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu 800 milyon dolara satın aldıkları karayolları arazisinde inşa etmeyi planladıkları Zorlu Center için proje seçimi aşamasını 15 Ekim''e kadar sonlandırmayı amaçladıklarını söyledi.
Zorlu Center için "zorlu" yarış başladıZorlu Holding''in Karayolları arazisine yapacağı Zorlu Center projesi için 14 mimarlık bürosu yarışacak. Projeler 1 Ekim''de teslim edilecek Zorlu Holding''in, Karayolları arazisinde inşa edeceği Zorlu Center için projelendirme süreci başladı.
"Mimarlık tüccarlık, müteahhitlik gibi kâr amaçlı mı?"Zorlu Holding''in aldığı Zincirlikuyu''daki Karayolları arazisi için mimarlardan teklif istenmiş. Hiç olmazsa doğru dürüst bir bina yapılacak, diğerleri gibi müteahhitin proje bürosunda şekillenmeyecek diye sevinebilirsiniz.
Işığın kontrast yarattığı kentler ve kontrastın karanlık tarafındakilerKentle ilgili bir yazı için her ne kadar duygusal bir giriş oluşturmuş olsa da, sözlerime bu dizelerle başlamaktan alamadım kendimi... Çünkü "kent" üzerine düşündüğüm anda "kentlerden geçiyorum" şeklinde bir cümle beynimde yankılanmaya başlıyor nedense ve dizeler uzayıp gidiyor...
Bereketli TopraklarBu hafta doğa ve tarihin buluştuğu Tirilye''deyiz. Etrafı uçsuz bucaksız zeytinliklerle kaplı olan Tirilye''de iki ya da üç kaüı Rum evleriyle, tarihi yapılar mimari dokuyu oluşturuyor. SİT alanı ilan edildiği için de 20.yüzyıl başındaki durumunu korumaktadır, yani zamanın durduğu yer neresidir diye soracak olursanız, işte orası Tirilye''dir.
En kirli deniz AkdenizDünyadaki ticari gemilerin yüzde 30''unun üzerinden geçtiği, etrafından 150 milyon kişinin yaşadığı Akdeniz bugün hasta ve dünyanın en kirli denizi.
Kuraklık Mimar Sinan''a yaradıİstanbul''da Alibeyköy Barajı kuraklıktan kurudu, Kanuni Sultan Süleyman''ın Mimar Sinan''a yaptırdığı Moğlova Kemeri tüm ihtişamıyla ortaya çıktı! Yıllar sonra yeniden 16''ncı yüzyıldaki görünümüne kavuşan yapıda hiçbir hasar olmadığı belirlendi.
İzmir ''su bilinci''nde İstanbul''u solladıUfukta su sıkıntısı olmasa da İzmir 3.5 ayda gönüllü olarak 6.5 günlük su tasarrufu sağladı. Suyu hızla azalan İstanbul''daysa aynı sürede sadece 2.5 günlük su tasarrufu sağlanabildi.
Acaristanbul''da hukuk savaşıİstanbul 4. İdare Mahkemesi, Acaristanbul''da inşaat ön iznini iptal eden Orman Bakanlığı''nı haksız buldu. Ancak hukuki süreç devam ettiği için inşaat yapılmayacak.
Türkiye''nin dört bir yanı kazıYaz dönemiyle birlikte kazı mevsimi de açıldı. Türkiye''nin dört bir yanındaki kazı alanlarında ödenek sorununa karşın çalışmalar başladı.
''Yüksel Sitesi''nde tazminatMarmara depreminde yıkılarak 316 kişiye mezar olan Yüksel Sitesi''nde mahkemeler Yalova Belediyesi''ni ''yüzde 100 kusurlu'' buldu.
Amazon kraliçesi lağımda boğuldu!Amazon Kraliçesi Panthesileya''nın av partisini tasvir eden mozaik, Şanlıurfa''da gün ışığına çıktıktan sadece iki ay sonra yağmur ve lağım sularının altında kaldı!
İlk İrlanda kolonisi!Emlakçılarla sorunlar yaşadıklarını söyleyen İrlandalılar, Kuşadası''nda tamamen kendi vatandaşlarına yönelik ilk siteyi kurup, tapuları dağıtmaya başladı. İrlandalı yatırımcılar Liam Mclvor ile Andony McCloskey''in eski çöplük mevkiine kurduğu sitede açık havada bile sigara içmek yasaklandı. 304 konutluk sitenin 72 konutluk ilk etabının açılışını Aydın Valisi Mustafa Malay yaptı. Sakinlerinin tamamı İrlandalı olan sitenin mimarisi de İrlanda kültürüne göre yapıldı. Sitede iki havuz, bar, restaurant, spor merkezi ve futbol sahası bulunuyor.
Tarih: 30 Temmuz 2007 Kaynak: Radikal
Mimarları da şaşırtmışAnayasadan " Atatürk ilke ve inkılapları" nın çıkartılmasını öneren AKP Mersin Milletvekili Zafer Üskül ''ün önceki yıllarda Mimarlar Odası ''na hukuk danışmanlığı yaparken mimarları da şaşırttığı açıklandı.
Çevrecilerden suç duyurusuİskenderun''da denize sıfır noktadaki 810 dönümlük ormanlık alana Organize Sanayi Bölgesi (OSB) kurulmasına izin verilmesi, çevreciler tarafından yargıya taşındı.
Başkent, bir probleminiz var!Yeni Meclis, görevine iki gün suları akan iki gün akmayan bir başkentte başlayacak. Ankara''da programlı su kesintileri 1 Ağustos''ta başlıyor. Yaz ortasında susuz kalacak hastanelere tankerle su takviyesi yapılacak. Büyükşehir Başkanı Gökçek Ankara''da okulların bir ay geç açılmasını istiyor.
Küresel ısınma Avrupa''yı da vurdu, yalıtım malzemesi yok satıyorKüresel ısınma nedeniyle Avrupa''dan artık yalıtım malzemesi bulamadıkları için Çorlu''ya fabrika kurma kararı alan Ode Yalıtım Yönetim Kurulu Başkanı Turan, ''Tüm dünyada yalıtıma yoğun talep var. Talebe yetişemiyoruz'' dedi.
Kılıçoğlu Sineması yıkılmasın!Çok salonlu sinemalarla henüz tanışılmadığı dönemde Eskişehir''de iki sinema vardı. Kılıçoğlu Sineması ve Arı Sineması.
Fethiye’ye atık toplama gemisiMuğla’nın önemli turizm merkezlerinden Fethiye’de, denizde her geçen gün artan kirlenmeye karşı önlemler artırılıyor.
34 yıldır Hierapolis''li...Francesco D''Andria, Denizli''ye ayak bastığında 30 yaşında bir arkeologdu. Tam 34 yıldır Pamukkale''deki antik kent Hierapolis''i kazıyor. O ordinaryus profesörlüğe yükselirken, Hierapolis de sütun sütun gün ışığına çıkıyor.
Zeytinburnu ''acele'' kamulaşacakEn az 2 bin 295 binası çökme riski taşıyan ancak altı yılda sadece çatırdayan bazı binaların mühürlenebildiği Zeytinburnu için acil kamulaştırma kararı yürürlükte.
Canaydın: Eylül ayında temel atarızGalatasaray Kulübü Başkanı Özhan Canaydın, Seyrantepe Projesi ihale şartnamesinin imzalanmasıyla eylül ayında stadın temelini atmayı hedeflediklerini söyledi.
Kızılırmak’tan su değil zehir gelecekBaşkent’teki sivil toplum örgütleri düzenledikleri basın toplantısında, Kızılırmak’tan gelecek suyla ilgili olarak "Su değil, zehir getirecekler" açıklamasını yaptılar.
Kalcılar Han''da kira 400 YTL, modern işyerinde 5 bin dolarKalcılar Han, Kapalıçarşı''nın Mahmutpaşa Kapısı''nın hemen bitişiğindedir. Çok eskilerde Anadolu''dan Kapalıçarşı''ya alışverişe gelenler hanın alt katına atlarını bağlar, üst katlarındaki odalarda kalırlarmış.
Eğlencesi bol büyükşehir marinası Setur Kalamış - FenerbahçeDünya deniz trafiğinin en yoğun bölgelerinden birinde bulunan İstanbul, ne yazık ki iki marinayla yetinmek zorunda. Bunlardan Ataköy Marinası’nı iki hafta önce tanıtmıştım. Bu hafta Anadolu Yakası’ndaki Setur Kalamış - Fenerbahçe Marinaları’nı tanıtacağım.
Susuz yazHava durumu ve barajlardaki doluluk oranlarının ardından TV haberlerinde ''kaç günlük suyumuz kaldığı'' da verilmeye başlandı. İstanbul''u terk etmek için trafikten daha köklü bir nedenimiz var: Kentin su rezervleri kasımda tükenecek.
Takım elbise kravat almak isteyen ’Alışveriş Meydanı’na gelmesinMetro Group, Ümraniye’deki Ikea’nın da parçası olduğu alışveriş merkezi Meydan’ı eylülde açmayı planlıyor.
Hasankeyf''te 5 medeniyetin izi üst üsteIlısu Barajı altında kalacak Batman''ın Hasankeyf ilçesinde sürdürülen kurtarma kazılarında antik dönem, Roma, Artuklu-Eyyubi, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemi eserleri iç içe bulundu.
Marriott Hotel Asia ağustosta açılıyorİstanbul Anadolu yakasının ilk beş yıldızlı uluslararası zincir oteli İstanbul Marriott Hotel Asia, 15 Ağustos''ta açılacak.
Bu kütüphaneye imrendimXXI Mimarlık-Tasarım-Mekán Dergisi’nin Temmuz-Ağustos sayısının kapağındaki "Bu rampa kitaplara gider" başlıklı yazı hemen dikkatimi çekti.
Yeni evimizin adı m-chDünyanın dört bir yanındaki mimarlar ve tasarımcılar, yeni nesil göçebeler için sofistike ev konseptleri geliştiriyor. Bir kamyonun arkasına atılıp taşınabilen bu küçük evleri dilediğiniz her yere koyabiliyorsunuz. Dama bile... Bu gidişle birkaç yıl sonra evlerimizi salyangozlar gibi sırtımızda taşımaya başlayacağız. Peter C. Hubschmid, mutfak eşyaları üreten Gaggenau''nun dergisi New Spaces''in ilk sayısında bu konuyu kaleme almış.
Tarihî karar17 Ağustos 1999’da meydana gelen depremde binlerce kişinin hayatını kaybetmesinde ilk defa bir belediye yüzde 100 suçlu bulundu. Yalova’da, Yüksel Kent Sitesi’nde hayatını kaybedenlerin yakınları tarafından açılan 300 davanın 40’ı Bursa 2. İdare Mahkemesi tarafından karara bağlandı. Temyiz yolu açık kararda 40 dosyada Yalova Belediyesi’ne 3 milyon YTL ceza verildi. Yalova-Karamürsel yolu üzerinde bulunan Yüksel Kent’te ölen 316 kişinin yakınları tarafından açılan dava 7 yıl sürdü.
Takvim
<<Temmuz 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.