Haberler

1 Temmuz 2009, Çarşamba

AEM''in Düzenlediği Toplantılarda Bu Kez BIM ve Proje Yönetimi KonuşulduAEM''in Düzenlediği Toplantılarda Bu Kez BIM ve Proje Yönetimi KonuşulduArka arkaya yapılan ve oldukça verimli geçen Arkitera Eğitim Merkezi BIM toplantılarında bu kez BIM ve Proje Yönetimi ele alındı. Proje Yönetim AŞ''nin İstanbul Ataşehir''deki ofisinde yapılan toplantıya, Proje Yönetim AŞ temsilcileri, Entegre Proje Yönetim ve IMS Proje Yönetim''den temsilciler ile Arkitera Mimarlık Merkezi ve Arkitera Eğitim Merkezi yöneticileri katıldılar. Karşılıklı bilgilendirmelerin yapıldığı toplantı oldukça verimli geçti ve bir dahaki toplantıya katılımcıların tekrar katılmak istediklerini belirtmeleri, BIM''in diğer iş kollarıyla bağlantısının sağlamlaşması açısından olumlu bir gelişme olarak kaydedildi. Haberin Devamı
Konak''ta tuvalet çilesi son buluyorKonak''ta tuvalet çilesi son buluyorÇağdaş kentlerde halkın yoğun kullandığı meydanlardan, alışveriş bölgelerinden eksik olmayan mobil tuvaletler, artık Konak''ta...
Süre doldu Seyrantepe''de ''Talu'' iptali bekleniyorSüre doldu Seyrantepe''de ''Talu'' iptali bekleniyorGalatasaray''ın Seyrantepe''deki Ali Sami Yen Spor Kompleksi projesinde yapımı sürdüren Eren Talu''ya TOKİ''nin verdiği süre dün doldu. TOKİ yetkilileri resmi bir açıklama yapmadı fakat, "Kesin bir şey yok. Ancak iptal bekleniyor" dedi.
Yeraltı otoparkı fuara yetişecekYeraltı otoparkı fuara yetişecekBetonarme işleri biten Kültürpark Yeraltı Otoparkı''nın 28 Ağustos''ta yapılacak 78. İzmir Enternasyonal Fuarı''na yetişmesi planlanıyor.
Melih Gökçek''e 3 yıl hapis istemiMelih Gökçek''e 3 yıl hapis istemiAnkara Cumhuriyet Başsavcılığı, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek hakkında "görevini kötüye kullandığı" iddiasıyla dava açtı.
Genel Sekreter Adem Baştürk görevine başladıGenel Sekreter Adem Baştürk görevine başladıİstanbul Büyükşehir Belediyesi''nde Genel Sekreterlik görevine atanan Prof. Dr. Adem Baştürk bugün görevine başladı. Baştürk, daha önce de aynı görevi yürütmüştü.
Köprü Dresden''i yerinden ettiKöprü Dresden''i yerinden etti2004 yılından beri listede olan Dresden şehrinin listeden çıkarılma sebebi, bölgede sit alanlarının hemen dibinde inşa edilen bir otoyol köprüsü.
İstanbul''u kim kurtaracak?İstanbul''u kim kurtaracak?''Tehlike Altındaki Miras Listesi''ne alınması gündeme gelen İstanbul''a 1 yıl daha süre tanındı. Prof. İlber Ortaylı ve Prof. Semavi Eyice ntvmsnbc''nin, "1 yılda İstanbul kurtulur mu?" sorusuna, "Önce İstanbul''u ''İstanbullu''dan kurtarmak lazım" yanıtını verdi.
Timurtaşpaşa hayata döndüTimurtaşpaşa hayata döndüEtrafını saran yapılara rağmen yüzlerce yıldır ayakta kalmayı başaran Timurtaşpaşa Camii, yeni düzenlemeyle çevresini saran yapılardan kurtarıldı.
Eren Talu: Yeni ortak buldum, bu stadı ya ben yapacağım ya da benEren Talu: Yeni ortak buldum, bu stadı ya ben yapacağım ya da benEren Talu, Galatasaray''ın inşaatı duran yeni stadına bugüne kadar 86 milyon dolar harcadığını belirterek, ''Bu stadı ya ben yaparım, ya da ben'' diyerek geri adım atmayacağını söyledi.
SeaO2: Ekolojik konut projesiSeaO2: Ekolojik konut projesiProje Tel Aviv''de güneş, rüzgar ve topraktan minimum tüketimle maksimum faydayı sağlamak hedefiyle inşa edilmek üzere hazırlandı.
Sabiha Gökçen''in dev körükleri Dallas''tan geldiSabiha Gökçen''in dev körükleri Dallas''tan geldiİstanbul''un ikinci iç-dış hatlar terminali Sabiha Gökçen, 29 Ekim''de yapacağı açılış öncesi geri sayıma geçti.
Küresel ısınmayı durdurKüresel ısınmayı durdurAmerikalı çevreci Bill McKibben, Küresel Eylem Grubu''nun düzenlediği ''Küresel ısınmayı durdur/350 için hemen harekete geç!'' toplantısının konuşmacısı.
Sürekli Barışın Anahtarı Banliyölerde mi?Sürekli Barışın Anahtarı Banliyölerde mi?Banliyö ve savaş ruhu, uzun zamandır yakın bir ilişki içinde. Tom Vigar, hazırladığı tezde ortaya koyduğu konsept projeyle bunu bir kez daha hatırlatıyor ve bugün banliyö, endüstri ve savaş düzlemlerinin hiç olmadığı kadar kesiştiğini söylüyor. Her mahallenin bir "kale"ye sahip olduğu, sınırların ise fabrikalar tarafından çizildiği yaşam alanlarındaki bu savaşa kadınlar, erkekler ve çocuklardan oluşan tüm ülke nüfusu dahil. Mimarın, banliyö ve militarizmin birbirine olan bağlılığından yararlanarak önerdiği konseptte döngüsel bir ortak yaşam sürüp gidiyor.
"Bu rant köprüsü olacak""Bu rant köprüsü olacak"Hem güzergâha hem de üçüncü köprüye karşı olduklarını açıklayan uzmanlardan Prof. Gerçek, ‘Bu tamamen rant köprüsü olacak'' dedi.
Mahalle Konakları canlılık katacakMahalle Konakları canlılık katacakSelçuklu Belediyesi, hizmeti halkın ayağına götürmek amacıyla yapacağı çok amaçlı 2 adet Mahalle Konağı''nı Akşemsettin ve Özalan mahallelerinde inşa edecek.
Ne pahasına enerji?!Ne pahasına enerji?!Hasankeyf''i yok edecek Ilısu Barajı''nın alternatifi var, Dicle''nin kolları üzerinde birbirine bağlı birden çok baraj ve HES yapılarak aynı miktarda ve daha çok enerji üretilebilir.
Mimarlar Odası Europa Nostra''ya Üye OlduMimarlar Odası Europa Nostra''ya Üye OlduMimarlar Odası, Avrupa''da tarihi mirasın korunması konusunda çalışan kurum ve kuruluşları bir araya getiren Europa Nostra''ya üye oldu.
Demir fiyatları yüzde 15 zamlandıDemir fiyatları yüzde 15 zamlandıDünya borsalarında hurda demir fiyatlarının 270 dolara kadar çıkması sonucu demir fiyatları ortalama yüzde 15 oranında arttı. 1 ton inşaat demiri 920 lira oldu.
St. Petersburg''dan MektupSt. Petersburg''dan MektupErich Mendelsohn tarafından 1926 yılında tasarlanan Red Flag Fabrikası''nın kaderi yıkım ile sanat ve iş merkezine dönüşüm arasında sıkışıp kaldı. Bu durum modern başyapıtların kentsel uyum ve ideolojik tekrar programlama sorusunu genişletiyor.
Gayrimenkul Sektörü Hakkında Ne Biliyorsunuz?Gayrimenkul Sektörü Hakkında Ne Biliyorsunuz?27 Nisan-26 Mayıs 2009 tarihleri arasında yaptığımız "Gayrimenkul Sektörü Hakkında Ne Biliyorsunuz?" konulu ankette 17 soru yer aldı. Katılımcıların %44''ünü gayrimenkul sektöründe çalışanların oluşturduğu anket sonuçlarına göre, gayrimenkul denince akla ilk gelen kelime yatırım, Ataşehir bölgesi yeni konut gelişimlerinde başı çekiyor, Kanyon ve İstinyePark İstanbul''un en iyi AVM''si ve Ali Ağaoğlu ise sektörün en popüler ismi oldu.
Dassault Systemes Türkiye''deDünya üzerinde 100.000''den fazla şirkette 1 milyondan fazla kullanıcıya sağladığı 3 boyutlu tasarım geliştirme, modelleme ve simülasyon çözümleriyle, tüm dünyada lokomotif sektörler arasında yer alan, inşaat sektöründe de özellikle büyük inşaat şirketleri tarafından kullanılan özel sistemlere sahip, dünyanın öncü yazılım şirketleri arasında ilk sıralarda yer alan Fransız Dassault Systemes, Türkiye ofisini açıyor.
Tarih: 1 Temmuz 2009
Emaar Türkiye, Toskana Vadisi''nde 1 koydu 4 aldı sırada Libadiye varToskana Vadisi projesinde teslimata başlayan Emaar Türkiye, Libadiye''de 1.7 milyar lık yatırıma hazırlanıyor.
3''üncü köprü şehrin tam ortasından geçmeli!Ulaştırma Bakanı açıkladı. İstanbul Boğazı''na 3''üncü köprünün güzergâhı belirlenmiş. Ya Beykoz-Tarabya ya da Beykoz- Sarıyer olacak.
İzmir, atık su arıtmanın lideriTürkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, İzmir Büyükşehir Belediyesi''ne bağlı tesisler, ülke genelinde ileri biyolojik yöntemle yılda arıtılan 500 milyon metreküp evsel atık suyun yarıya yakınını tek başına arıtıyor.
Yeraltı otoparkı İEF’ye yetişecekİzmir Büyükşehir Belediyesi, yasal sürecin tamamlanmasının ardından yapımına yeniden başladığı Kültürpark Yeraltı Otoparkı’nda son betonu da döktü. Böylece inşaatın betonarme işleri tamamlanmış oldu. Toplam 594 araçlık otoparkın 200 araçlık kısmında çalışmalar biterken, kalan bölümün de son döşemesinin betonu dökülerek üstü kapatıldı. Genel Sekreter Ersu Hızır, yardımcıları Pervin Şenel Genç, Serpil Baran ve Ferda Eser, Fen İşleri Daire Başkanı Fazıl Ölçer, Etüd Projeler Daire Başkanı Sedat Baylan ve 1. Hukuk Müşaviri Canan Mut’la birlikte çalışmaları inceledi. Hızır, 28 Ağustos’ta başlayacak 78’inci İzmir Enternasyonal Fuarı’ndan önce bitirmeyi amaçladıklarını söyledi. Ersu Hızır, “Biten kısımlarda peyzaj düzenlemeleri başladı. Bazı pavyon ve yapıların yıkılmasıyla inşa ettiğimiz otoparkın üstü tamamıyla yeşil alan olarak düzenlenecek. Bu sayede Kültürpark’ın yeşil dokusu da artmış ve güçlenmiş olacak” dedi.
Tarih: 1 Temmuz 2009 Kaynak: Milliyet
''Yerel yönetimler rüzgar enerjisi üretsin''2. Rüzgar Enerjisi Sempozyumu''nun sonuç bildirgesinde yerel yönetimlerin, kendi olanakları çerçevesinde, küresel ısınmaya karşı harekete geçmeleri...
Ormana villa yargıdaResmi Gazete’de 30 Nisan’da yayımlanan Ağaçlandırma Yönetmeliği’ne Orman Mühendisleri Odası (OMO), ormanlık alanlarda yapılaşmanın yolunu açtığı gerekçesiyle tepki göstermişti. CHP Trabzon Milletvekili Mehmet Akif Hamzaçebi de aynı gerekçelerle karşı çıktığı yönetmeliğin iptali için harekete geçti. Hamzaçebi, 25 Haziran’da Danıştay’a başvurarak yönetmeliğin iptalini istedi. 2008 yılında kabul edilen İmar Yasası’nda “Hazine’nin özel mülkiyetinde veya devletin hüküm ve tasarrufu altında bulunan ve ağaçlandırılmak üzere izin verilen taşınmazlardan projesine uygun olarak ağaçlandırılanlar, imar planı kararıyla başka amaca ayrılamaz” hükmünün yer aldığını hatırlatan Hamzaçebi, ağaçlandırma yönetmeliğinin ise bu alanlarda yapılaşmanın önünü açtığını söyledi.
Tarih: 1 Temmuz 2009 Kaynak: Milliyet Yazan: Serhat Oğuz
İstinyePark’a gümüş madalyaİstinyePark, 1957’de kurulan ve dünya çapında 70 bin üyesi olan Dünya Alışveriş Merkezleri Konseyi (ICSC) tarafından düzenlenen “Solal Pazarlama Ödülleri” etkinliğinde gümüş madalyanın sahibi oldu. Orjin Grup ve Doğuş Grubu işbirliğinde hizmet veren İstinyaPark’ın eşbaşkanı Zafer Yıldırım “Kazandığımız her ödül bizi daha da güçlendirerek, hedeflerimizi çok daha yukarılara çıkarmamıza olanak sağlıyor. Bu ödüllerin hem perakende sektörünün gelişmesi hem de alışveriş merkezlerinin Türkiye’deki başarısının bir göstergesi olduğuna inanıyoruz” dedi. Daha önce 2009 Maxi Winners’da “Büyük Açılış” kategorisinde Maxi Gümüş Madalya kazanan İstinyePark, geçen yıl Cannes’da düzenlenen gayrimenkul ve perakende fuarı Mapic’ten de “Yılın Alışveriş Merkezi Geliştiricisi” dalında ödül almıştı.
Tarih: 1 Temmuz 2009 Kaynak: Milliyet
Küresel ısınmanın mekanizmasıAtmosferin Dünya''yı yaşam için nasıl ideal ısıda tuttuğunu anlatmak için sera örneğini kullanacağım.
Kirlilik cennet koyları öldürüyor!Bodrum''daki Kumbahçe ve Paşatarlası plajlarında denize girilemiyor. Deniz kirli... Fethiye''de ise Turizm Koordinasyon Kurulu su sporlarının yasak olduğu bölgeleri belirledi.
İstanbul''a en büyük kötülük!Ulaştırma Bakanlığı, Türkiye gündemini meşgul edecek 3. köprüyle ilgili olarak kolları sıvadı, İstanbul''a inşa edilmesi kaygıyla beklenen 3. köprünün güzergahı hakkında ipuçları verildi.
Beypazarı kampüsü model okul olacakAnkara Üniversitesi (AÜ) Rektörü Prof. Dr. Cemal Taluğ, Beypazarı''nda kurulacak AÜ Demirbey Kampüsü için "Türk eğitim sistemine model olacak bir üniversiteyi kuracağımıza inanıyorum" dedi.
TOKİ’den Başkent’e yeni toplu konut alanıToplu Konut İdaresi (TOKİ), Eryaman, Gölbaşı''ndan sonra, Eskişehir yolu üzerinde yeni bir yerleşim yeri kuruyor. İdare, Yukarıyurtçu-Yapracık mevkiine 10 bin civarında sosyal konut yapımını planladı.
Bodrum''da iki plaj sintine kurbanıBodrum’un Kumbahçe ve Paşatarlası plajları kirlilik rahatsızlık yarattı. 3 kilometrelik sahil şeridine yayılan atık su nedeniyle denize girilmez hale gelirken bölgede kötü bir koku oluştu, oksijensiz kalan küçük balıklar öldü. Kirliliği Bodrum Limanı’nda yer kalmadığı için bu bölgeye demirleyen teknelerin sintine sularının neden olduğu tahmin ediliyor. Bodrum Limanı’nda iğne atacak yer kalmayınca Kumbahçe ve Paşatarlası plajlarının 100 metre çağına 60 kadar tekne demirlemişti. Kıyıdaki turizmciler manzara karşısında isyan ederken DP’li Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ise “Liman İşletme Müdürlüğü ve zabıtaya, konunun araştırılması için talimat verdim. Sorumlulara en ağır şekilde cezalandırırız, kimsenin kuşkusu olmasın” diye konuştu.
Tarih: 1 Temmuz 2009 Kaynak: Radikal
Hasankeyf''te başlar suya gömüldüIlısu Barajı''na kredi sağlayacak uluslararası konsorsiyumun, çevre, tarih ve insanla ilgili kriterleri tamamlaması için Türkiye''ye verdiği ek süre 6 Temmuz''da doluyor.
Atatürk''ün Köşkü''ne kaçak restoranYalova Belediye Başkanı Yakup Koçal, Atatürk tarafından yaptırılan ''''Yürüyen Köşk''''ün yanındaki restoranın kaçak olduğunu iddia etti. Koçal, "Atatürk''ün mirasına tecavüz edilmiş. Yıkabiliriz" dedi.
Serginin ve restorasyonun sergisi1937''de Atatürk''ün isteğiyle halka açılan ve o günden bugünlere tam anlamıyla ayakta kalma mücadelesi veren İstanbul Resim ve Heykel Müzesi, ilk kez ciddi bir restorasyon geçiriyor.
Marmaray Ayrılık Çeşmesi''ne tosladı!Marmaray ile Kadıköy - Kartal raylı taşıma sistemini birleştirecek olan Ayrılık Çeşme İstasyonu''ndaki kazılarda, toprak altında kalan tarihi namazgâh ortaya çıkarıldı.
Kültürpark Yeraltı Otoparkı''nda Geri Sayım Başladıİzmir Büyükşehir Belediyesi''nin "bitki dokusuna zarar vermeden" sürdürdüğü Kültürpark Yeraltı Otopark''ında 200 araçlık bölüm tamamlanırken, 394 araçlık kısmının ise son betonunun dökülmesiyle inşaatın betonarme işleri bitmiş oldu.
Eğitim-uygulama ilişkileriTeknoloji cambazlığını, görmemişliği, beğenisizliği çağdaşlık, mimarlık sanıyoruz bugün... Oysa neredeyse insan özekli, insancıl oylumlar yaratmaktır mimarlık...
Hasankeyf için mücadeleye devamBatman Hasankeyf Yaşatma Girişimi üyeleri, Hasankeyf''in sular altında kalmaması için mücadelelerini sonuna kadar sürdüreceklerini söyledi.
"Nükleer pahalı" raporu dosyaya girdiTETAŞ yönetimi, nükleer santral ihalesi kararını, komisyonun teklifi ''yüksek'' bulduğu raporuyla birlikte bakanlığa gönderdi.
Ekonominin kilidini inşaat sektörü açarÖTV ve KDV indirimlerinin, otomotiv ve mobilya gibi sektörlerde çarkları döndürmeye başlaması inşaatçıları da harekete geçirdi.
"Trump ismiyle devam edeceğiz"Doğan ailesi ile Taşyapı İnşaat''ın Trump Towers projesindeki ortaklığının bitmesinin ardından Doğan ailesi adına Sabah''ın sorularını yanıtlayan Ortadoğu Otomotiv Ticaret Yönetim Kurulu üyesi İlder Tokcan, projede Trump Tower ismi ve yönetimi ile devam edileceğini açıkladı. Tokcan, ayrılma sebebini "Gelecekte düşündüğümüz yönetim ile ilgili görüş ayrılıklar nedeniyle bu kararı aldık" şeklinde açıkladı. Tokcan, grubun projeye devam etmek için başka bir ortak aramadığını kaydederek "Ticari bir konudur. Gelişmeler doğrultusunda düşünülebilir" dedi. Bu arada Trump projelerinin Türkiye''deki isim hakkı Yeşil İnşaat''ta bulunuyor.
Tarih: 30 Haziran 2009 Kaynak: Sabah
Roma''dan şehrin meydanlarınaİslam şehrine dair modern zihni sürekli meşgul eden sorulardan biri, bu şehirlerin neden meydanlara sahip olmadığıdır.
Denize kayan villalar yıkılıyorİstanbul Büyükşehir Belediyesi ekipleri, Avcılar''da aralarında AKP İstanbul Milletvekili Mehmet Müezzinoğlu''nun tripleks villasının da bulunduğu 15 binayı hayati tehlike arz ettiği için yıkıyor.
Şişecam krediyi aldı, güneş enerjisi camı üretecekIFC ve Şişecam, 70 milyon dolarlık kredi anlaşması imzaladı. Şişecam, krediyi Türkiye ve Bulgaristan''daki tesisler için kullanacak. Güneş enerjisi camı üretimi için yatırım yapılacak.
Kıyılarda söz kimin olsun?Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, kıyı bölgelerinde imar ve ruhsat yetkisinin Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devriyle ilgili kanun tasarısına halktan da destek geleceğini savundu. Sadece Bodrum’da 11, Antalya’da 20 kilometrelik sahil şeridinde altı ayrı belediye olduğunu hepsinin de ayrı ayrı imar planları yaptığını hatırlatan Bakan Günay, “Bu konuyu iyi anlattığınız zaman halk oylamasına bile gidilse fevkalade yüksek bir destek alabileceğimizi düşünüyorum” dedi. Günay, “Temel ilkeleri koyarken bütün altbirimlerin elbette görüşlerini alacağız ve uygulamayı gene onlar yapacaklar” diye konuştu.
Tarih: 30 Haziran 2009 Kaynak: Radikal
Greenpeace: Çözüm rüzgar ve güneşteGreenpeace Akdeniz İklim ve Enerji Kampanyası Sorumlusu Korol Diker, Türkiye''nin enerji sorununu nükleer enerji santrali kurarak değil, rüzgar ve güneşten daha fazla yararlanarak çözebileceğini söyledi.
Mimarlar Odası Ana Yönetmeliği''nde Yapılan Değişiklik Resmî Gazete''de Yayımlandı41. Dönem Olağanüstü Genel Kurulu''nda alınan karar uyarınca hazırlanan "TMMOB Mimarlar Odası Ana Yönetmeliği''nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik", Resmî Gazete''nin 26 Haziran 2009 tarihli nüshasında yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Takvim
<<Haziran 2009>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.