Haberler

31 Ağustos 2009, Pazartesi

Etnik MahallelerEtnik MahallelerDünyanın farklı ülkelerindeki yerleşimlere baktığımızda oralı olan halkın yanısıra bu bölgelere yerleşmiş çeşitli milletlerden gelen göçmenlerin ya da azınlıkların oluşturduğu mahallelere sıkça rastlıyoruz. Yerleştirilmiş ya da yerleşilmiş bu farklı alanlara çoğunlukla etnik mahalle deniyor. Haberin Devamı
Baykal; "Kocaoğlu Anlayışı Türkiye''yi Uçurur"Baykal; "Kocaoğlu Anlayışı Türkiye''yi Uçurur"İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Bayındır Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi''nin açılışında konuşan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu''nun ayrımcılık yapmayan belediyecilik anlayışını tüm Türkiye''ye örnek gösterdi.
''Tematik oteller kültür suçu işliyor, bu orijinaline haksızlık''''Tematik oteller kültür suçu işliyor, bu orijinaline haksızlık''Antalya''nın tematik otellerle sanallaştığını söyleyen mimar Emre Arolat, "Rus Igor''un aklında sanal Türkiye imajı kalıyor" dedi.
Sulukule başa sardıSulukule başa sardıSınır Tanımayan Otonom Plancılar (STOP) ve TOKİ arasında gerçekleşen görüşme Roman kültürünü mahalle sakinleriyle birlikte yeniden hayata geçirmek için çalışan sivil girişimler arasında heyecan yarattı. Ancak Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir: "Proje devam ediyor yakında ihale süreci başlayacak" diyor. Şimdi gözler TOKİ ve STOP arasındaki ikinci görüşmede.
Side''de tarih gün ışığına çıkıyorSide''de tarih gün ışığına çıkıyorManavgat''a bağlı Side Beldesi''nde arkeolojik çalışmalar devam ediyor. Doç. Dr. Hüseyin Sabri Alanyalı''nın başkanlığında sürdürülen çalışmalarda ilk kez yeni bir teknoloji ürünü olan Laser Scanner kullanıldığını belirterek, tarihi gün ışığına çıkaracaklarını söyledi.
Projelere halk karar verecekProjelere halk karar verecekBaşkan Karaosmanoğlu, KTO Meclisi''nde yaptığı sunumda Kocaeli''nin medeniyet yarışında önde gittiğini söyledi. Projeler konusunda da bilgi veren Karaosmanoğlu, Yürüyüş Yolu''nun güneyindeki caddenin yayalaştırılması projesinin bölge esnafı ve halktan olumlu görüş alındığı taktirde gerçekleştirileceğini ifade etti.
Mücevher mimariyle buluştuMücevher mimariyle buluştuAvusturya''nın en ünlü mimarlarından Friedensreich Hundertwasser; altın soğan kubbeleri, parlak mozaikleri ve alevli spiralleriyle İstanbul''da.
Tarabya''da 3. Köprü protestosu Tarabya''da 3. Köprü protestosu Sarıyer Tarabya''da toplanan yaklaşık 1000''i aşkın grup, İstanbul Boğazı''na yapılması planlanan 3. Boğaz Köprüsü projesini düzenledikleri yürüyüşle protesto etti.
3. Köprüyü Yeniden Kuracağımız Agoralarda Tartışmalıyız3. Köprüyü Yeniden Kuracağımız Agoralarda Tartışmalıyız1990''ların sonu ve 2000''lerin başında Koç Üniversitesi''nin yer seçimi ve bu seçimin meşrulaştırılması üzerinden yerel siyaseti okumaya çalıştığım araştırma süresince İstanbul''un kuzeyine yapılan yatırımların, üçüncü köprü söylentileri ile çok güçlü bir şekilde ilişkilendiğini tespit etmiştim (Yalçıntan, 2005).
Türklerin yeni salgını havuz yaptırmak! Türklerin yeni salgını havuz yaptırmak! Eskiden, "Başımızı sokabileceğimiz küçük bahçeli bir evimiz olsun yeter." derdik. Son yıllarda bu hayalimize bir de havuz eklendi. Müstakil evlerde yaşayanlar için havuz artık neredeyse olmazsa olmaz hale geldi.
En eski İstanbul haritada kayboldu!En eski İstanbul haritada kayboldu!Avrupa''nın en eski yerleşim merkezi denilen Antik Bathonea Kenti''nin İstanbul''un yeni 1/100 binlik Çevre Düzeni Planı''nda arkeolojik sit alanı olmadığı anlaşıldı.
Harbiye''yi değiştiren projede son aşamaHarbiye''yi değiştiren projede son aşamaHarbiye Kongre Vadisi''nde yerin altına inşa edilen 7 katlı kongre merkezinin 6 Eylül''de teslim edileceği belirtildi. Yıkılarak yeniden yapılan ve yer altındaki merkezin bir bölümünün üstünde yükselen 5 katlı Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu''nun teslimi ise kasım ayını bulacak.
Afrika''nın güneşi Avrupa''yı aydınlatacak Afrika''nın güneşi Avrupa''yı aydınlatacak Avrupalı şirketler tarafından desteklenen 400 milyar avroluk bütçeye sahip ''Desertec'' adlı projeyle, Avrupa elektrik ihtiyacının yüzde 15''ini Afrika güneşinden sağlamayı planlıyor.
Cihangir''den gör cihanıCihangir''den gör cihanıİstanbul''da manzarayı en iyi gören camilerin başında gelen Cihangir Camii''nde görev yapan Nafiz Hacıislamoğlu kendisini görev yaptığı camiyle özdeşleştiriyor: "Istırap çekmiş Şehzade Cihangir adına yaptırılan bu camiyle kaderim uyuşuyor. Çilekeş, ıstıraplı, gayretli ama ayakta kalmaya çalışan biriyim. Bu cami de karşılaştığı tüm zorluklara rağmen senelerdir ayakta. Aynı benim gibi"
Bodrum''a 41 milyon Euro''luk projeBodrum''a 41 milyon Euro''luk projeİngiliz tasarım şirketi Broadway Malyan ve AB Invest, 300 dönüm arazi üzerine eğlence, spor ve turizm merkezi kuracak.
İstanbul''a 43, Anadolu''ya 53 AVM daha açılacakİstanbul''a 43, Anadolu''ya 53 AVM daha açılacakEkonomik krizde alışveriş merkezi yatırımları hız kesmiş gibi görünse de 2011 yılının sonuna kadar Türkiye''deki 218 AVM''ye toplam 96 yeni merkez daha ekleneceği tahmin ediliyor. Böylelikle Türkiye''de AVM sayı 314''e, İstanbul''da ise 117''ye çıkacak.
"Şehir içi toplu ulaşıma ve yayalara kalacak""Şehir içi toplu ulaşıma ve yayalara kalacak"Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, tüm metropol kentlerde olduğu gibi Bursa`da da kent içindeki bölgeleri toplu ulaşım sistemi ile yayaların kullanımına bırakmayı hedeflediklerini belirterek, şehir içi ulaşımını raylı sistem ve taramvay ile sağlamayı amaçladıklarını söyledi.
‘AKM 2010''a yetişmez''‘AKM 2010''a yetişmez''Bakan Günay, yenileme çalışmaları durdurulan Atatürk Kültür Merkezi için ‘Bir an önce girilmesini istiyordum'' dedi. İl Müdürü Bilgili''nin yanıtı ‘2010 Kültür Başkenti etkinliklerine yetiştirmek zor'' oldu.
3. köprü''nün güzergahı kesinleşmedi3. köprü''nün güzergahı kesinleşmediİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 3. köprü''nün güzergahının halen kesinleşmediğini söyledi.
Başkan Topbaş; "3. Köprü Ulusal Boyutta Geçiş Güzergahı Olacak"Başkan Topbaş; "3. Köprü Ulusal Boyutta Geçiş Güzergahı Olacak"İstanbul Boğazı''na yapılacak 3. Köprü''nün Hükümetin ulusal boyutta düşündüğü bir geçiş güzergahı olacağını belirten Başkan Topbaş, "Çalışmalar halen sürüyor. Güzergahın net olmadığını geçmişte de söyledim. Maalesef bu ülkede bir tarafta hizmet yapanlar, diğer tarafta da engelleyenler var" dedi.
TOKİ, Teklifleri Beğenmedi Seyrantepe’yi 365 Günde Kendisi Yapmaya SoyunduTOKİ, Teklifleri Beğenmedi Seyrantepe’yi 365 Günde Kendisi Yapmaya SoyunduSeyrantepe projesi için son ihalede gelen teklifleri de yetersiz bulan TOKİ, Galatasaray''ın yeni stadını kendisi yapacak. Dünkü pazarlık turunda Afa Prefabrik Beton, idare payı teklifini 127 milyon TL''ye; Aşçıoğlu İnşaat öncülüğündeki konsorsiyum ise iki kattan fazla artışla 147.5 milyon TL''ye çıkardı.
3''üncü köprü rant kapısı oldu3''üncü köprü rant kapısı olduKöprünün güzergahının Tarabya-Beykoz arasında olacağı fısıltısıyla Çatalca''dan Riva''ya Beykoz''a kadar birçok bölgedeki arsa fiyatları 10 kat arttı.
Emektar sahne 82 yıl sonra yenileniyorEmektar sahne 82 yıl sonra yenileniyorİzmir Devlet Tiyatrosu Konak sahnesi, orijinaline sadık kalınarak gerçekleştirilecek ve 2 milyon TL''ye mal olacak onarım çalışmalarından sonra Aralık ayında ''perde'' diyecek.
Mimar Sinan''ın hamamı 3 milyon dolara satılıkMimar Sinan''ın hamamı 3 milyon dolara satılıkİstanbul Balat''ta bulunan ve 1582 yılında 3. Murad''ın annesi Nurbanu Sultan tarafından Mimar Sinan''a yaptırılan, daha sonra ise bölgede yaşayan yoğun gayrimüslim nüfusu nedeniyle Yahudi Hamamına dönüştürülen Cibali Ayakapı Hamamı 3 milyon dolara satılığa çıkarıldı.
Vücudu Bir Fırça  Kent ise Bir TuvalVücudu Bir Fırça Kent ise Bir TuvalPolonya''dan Brooklyn''e taşındıktan üç yıl sonra, Tomasz Berezinski bir gece akşamdan kalmalığın etkisiyle baş ağrısıyla uyandı ve hayatının artık değişmesi gerektiğine karar verdi. Böylece koşmaya başladı, bir GPS cihazı satın aldı ve vücudunu bir fırçaya ve şehri de bir tuvale dönüştürdü. Bir halı firmasında tasarımcı olan Berezinski "Vücudum adına kendimi kötü hissettim. Fazla kilolarım vardı. Çok içki içiyordum ve kendimi fazlasıyla bir ofis insanı gibi hissediyordum." dedi.
Gölyazı turizm merkezi olacakGölyazı turizm merkezi olacakNilüfer Belediyesi, Bursa''nın en eski yerleşim bölgelerinden biri olan Gölyazı''yı turizm ve tarih merkezi haline getirecek. Çalışmalar kapsamında üniversitelerin ilgili bölümleri, akademik odalar ve Gölyazı halkıyla da toplantılar yapılacak.
Metan Gazından Enerji Elde EdilecekMetan Gazından Enerji Elde EdilecekÇanakkale''de, eski çöp depolama alanında yapılan iyileştirilmenin ardından, yer altında kalan çöplerden çıkan metan gazının enerjiye dönüştürülmesi planlanıyor.
Fahiş ecrimisile yargı ‘Dur'' dediFahiş ecrimisile yargı ‘Dur'' dediSea Side Beach Club''la Ege Çeşme Sitesi''nin başvurularını değerlendiren mahkeme, bedelleri yüksek buldu ve düşürdü. Çeşme Mal Müdürlüğü''nün itirazları da reddedildi.
İzmir''in atık suyu denize akıyorİzmir''in atık suyu denize akıyorAK Parti İzmir İl Başkanı Ömür Kabak, Büyük Kanal Projesi''nin başarısızlıkla sonuçlandığını İzmir''in atık suyununun denize aktığını söyledi. belirtti. Kabak, "Başkanların sözde değil gerçekten yüzdüğü bir körfez istiyoruz" dedi.
Hazine’den satılık turizm arazileriHazine’den satılık turizm arazileriMaliye Bakanlığı, turizm bölgesi Antalya’da atıl durumda bulunan Hazine arazilerinin ekonomiye kazandırılması amacıyla, Alanya ve Manavgat ilçelerinde toplam 12 parça arsayı ihale ile satışa çıkardı.
Geçmişten Bugüne “3. Boğaz Köprüsü” Geçmişten Bugüne “3. Boğaz Köprüsü” Son zamanlarda gündemde sıkça yer alan 3. köprü meselesi, aslında ilk 1980''lerin sonunda Bedrettin Dalan''ın 3. Köprü Projesi''ni kamuoyuna sunmasıyla başladı. Daha sonraları İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanları''nın 3. Boğaz Köprüsü''ne "karşı" tavırları nedeniyle bu konu gündemdeki yerinden bir müddet de olsa düştü.
Taksiciler için örnek durak inşa ediliyorLozan Meydanı''nda başlatılacak uygulama, Konak ilçe sınırlarındaki farklı bölgelerde yaygınlaştırılacak Konak Belediyesi ile İzmir Şöförler ve Otomobilciler Esnaf Odası, örnek taksi durağı projesini yaşama geçiriyor.
"Müdahale yetkisi verin"Üç ayda üçüncü kez ağır kirlilik yaşanan Körfez''i korumak için Aliağa Belediyesi, Çevre ve Orman Bakanlığı''na başvurdu. Aliağa''daki Tüpraş iskelesinde fuel oil transferi yapan Türk bayraklı 5100 grostonluk Alfa Ege adlı geminin valf arızası nedeniyle 1 ton fuel oil denize döküldü.
TOKİ''nin Kayabaşı konutlarına yoğun ilgiSatışa çıkarılan 7 bin 898 konut için 5 günde 3 bin 94 başvuru yapıldı. TOKİ yetkililerinden alınan bilgiye göre, Kayabaşında satışa çıkarılan 504 yoksul konutu için başvuru sayısı, şimdiden 1.012''ye ulaştı.
Çilebüs!Metrobüsle ulaşım, tercihli yoldaki asfalt yenileme çalışmaları yüzünden eziyete dönüştü. Yol yapımı yüzünden araç izdihamı yaşanınca yolcular Metrobüslerden inerek D-100 karayolu ve Metrobüs hattında yürüdüler.
Gençlik Parkı açıldıGençlik Parkı, restore edilmesinin ardından dün düzenlenen törenle yeniden hizmete girdi. Atatürk''ün emriyle kurulan ve 1943''te hizmete giren Ankara Gençlik Parkı, restore edilmesinin ardından dün düzenlenen törenle yeniden hizmete girdi. Baştan aşağıya yenilenen Gençlik Parkı''nın açılışına Başbakan Erdoğan, eşi Emine Hanım''la birlikte katıldı. Erdoğan, Gençlik parkı''nın restorasyonunda emeği olan herkee teşekkür ederek, "Nasıl Londra''nın Hyde Parkı, New York''un Central Parkı varsa artık Ankara''nın da Gençlik Parkı var" dedi. Bu arada Şemdinli''deki şehitlerin haberini yeni aldığını söyleyen Erdoğan, kendisinden sonra konser verecek olan sanatçı Ferhat Göçer''den de konseri iptal etmesini rica etti. Erdoğan ve eşi Emine Hanım ile ıle Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek açılışın ardından tekneyle parkın içindeki havuzda gezinti yaptı.
Tarih: 31 Ağustos 2009 Kaynak: Vatan
İstanbul''u yollara, köprülere feda ettikSanat tarihçisi, yazar, akademisyen, müzisyen ve en çok da İstanbul aşığı Haldun Hürel. ''Ben bu kenti adım adım değil santim santim gezdim'' diyen Hürel, İstanbul''a dair yaptığı araştırmalara her gün bir yensini ekliyor.
Amasya Kalesi mercek alıtındaİstanbul Üniversitesi''nden bir ekip Amasya Kalesi''nde Osmanlı dönemi ve öncesine ait kalıntılar buldu. Yrd. Doç. Dr. Emine Dönmez, "Kazılarda farklı tekniklere dair seramik örnekleri, cam bilezik parçaları, sikkeler, çeşitli madeni buluntular, lüle parçaları ve kemik buluntuları yer alıyor" dedi.
Memişağa Konağı turizm merkezi olacakSürmene''nin Balıklı köyünde bulunan ve 18. yüzyılda yapıldığı sanılan Memişağa konağı turistleri ağırlıyor. ÇAYKUR''un ürünlerini tanıttığı ve ziyaretçilerine ikram ettiği tarihi mekanın turizm merkezi haline getirilmesi planlanıyor.
TOBB bu kez de yapı sektörü için kampanya başlatıyorKrize karşı daha önce, "Kriz varsa çare de var" kampanyasıyla yola çıkan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği yeni bir kampanyaya imza atıyor. TOBB, yapı malzemeleri sektörü ve Halkbank ile ortak başlatacağı kampanyanın tanıtımını bugün düzenlenecek bir basın toplantısıyla açıklayacak.
Boztepe''de 5 yıldızlı otel yapılacakTrabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, kentin 2011 Gençlik Olimpiyatları ve sonrası için turistik otellere ihtiyacı olduğunu söyledi. Boztepe''de beş yıldızlı bir otel inşası için girişimlere başladıklarını belirten Gümrükçüoğlu, uluslararası bir ihale açacaklarını söyledi.
Karbondioksit salımında Ege Bölgesi başı çekiyorDünyanın küresel ısınmaya önlem için fazla zamanı kalmadı 15-20 yıl içinde önlem almak zorundayız. Ülkeler mücadele için toplantılar yaparken, bu konuda bireylere de çok sorumluluk düşüyor. Türkiye''de ise karbondioksit salımı açısından Ege ilk sırada yer alıyor, oran Doğu''ya gittikçe azalıyor.
İstanbul Boğazı''na yapılacak üçüncü köprüye Çinliler talip Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, İstanbul Boğazı''na yapılacak üçüncü köprünün inşaatına Çinlilerin talip olduğunu söyledi. Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Çağlayan, Çin Ticaret Bakanı Chen Deming''le görüşmesinin ardından Türk basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Görüşmenin ''çok başarılı'' geçtiğini belirten Çağlayan, Türkiye''de tartışmalara neden olan üçüncü Boğaz köprüsü ihalesiyle Çinlilerin de ilgilendiğini ifade etti.
Tarih: 31 Ağustos 2009 Kaynak: Zaman
Türkiye, dünya müteahhitlik listesinde 2. sıraya yükseldi"Dünyanın en büyük 225 uluslararası müteahhidi listesinde" Türkiye 31 firma ile Çin''den sonra ikinciliği aldı. Kriz nedeniyle uluslararası müteahhitlik firmalarının kendi iç pazarlarına yönelmesi, Türk şirketlerine yaradı.
Raylı sistem, deneme seferine çıkıyor Antalya Büyükşehir Belediyesi, hafif raylı sistemin 31 Ağustos''ta deneme seferlerine başlayacağını bildirdi. Belediye''den yapılan açıklamaya göre, Raylı Sistem Koordinasyon Merkezi''nin, 12 tramvay vagonunun aynı anda hat üzerinde denemeye başlayacağı bildirildi. Açıklamada, vatandaşların dikkatli olmaları ve raylı sistem hattına araç park etmemeleri istendi. Tramvay, 1 ay sonra yolcu taşımaya başlayacak.
Tarih: 31 Ağustos 2009 Kaynak: Zaman
İstanbul Buz Pateni Pisti inşaatı bitiyor İstanbul Buz Pateni Pisti, hizmete girmek için gün sayıyor. Zeytinburnu''nda yaklaşık 15 yıldır inşası süren buz pateni pisti, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü, Buz Pateni Federasyonu ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin ortaklaşa çabalarıyla tamamlanmak üzere. Yetkililer, yoğun bir çalışmanın yaşandığı İstanbul Buz Pateni Pisti''nin 25 Eylül''de hizmete girmesi için tüm imkanların seferber edildiğini belirtti. Böylece, 2010 Avrupa Kültür Başkenti olma onurunu yaşayan İstanbul, 15 yıllık çalışmanın ardından eylül ayında buz pateni pistine kavuşacak. Pist, hizmete girmesinin hemen ardından 14-18 Ekim tarihlerinde düzenlenecek Bosphorus Junior Grand Prix''ine ev sahipliği yapıyor.
Tarih: 28 Ağustos 2009 Kaynak: Zaman
Çarpık yapılaşma 700 yıllık tarihi gölgede bıraktıMiladi 1280''li yıllarda Seyit Harun Veli tarafından kurulan Seydişehir''in 700 yıllık zengin geçmişi çarpık yapılaşmanın gölgesinde kaldı. Müftü Sıtkı Beydilli de ilçenin elinde kalan tek tarihi eser olan caminin ve hamamın durumunun içler acısı olduğunu söyledi ve belediyeden çevre düzenlesi istedi.
Tarihi Taşhan turizme kazandırılacakHekimhan Belediye Başkanı Sait Özoğlu, Taşhan''ın çevresini düzenlemek için yıkıntı görünümü veren yapıları istimlâk edeceklerini söyledi. Özoğlu, "Taşhanı da halkımızın hizmetine sunmak için tüm kurum ve kuruluşların desteğini bekliyoruz." diye konuştu.
Güzergahda tartışma bitmiyor!"3. köprü Karadeniz sahil yoluna bağlanacak". Mimarlar Odası Eski Genel Başkanı Oktay Ekinci 3. köprünün Karadeniz kıyı yoluyla birleştirilip Poyrazköy/Anadolu Feneri ile Garipçe/Rumeli Feneri''nde arasına yapılacağını iddia etti.
Güzergah değişebilir"Üçüncü köprü için 5 yer tespit edilmişti, güzergah değişebilir". İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Boğazı''a 3. köprünün hükümetin ulusal boyutta düşündüğü bir köprüsü olduğunu belirtti.
Susuyor!Tekrarlayalım. Herkes iyi anlasın. Uçup giden halkın parasıdır. Ve eşek yerine konulan sadece İstanbul halkı değil tüm Türkiye halkıdır.
Dalyan''ın kaya mezarları şeker gibi eriyip gitmesin1997 yazının yakıcı sıcağında, ailemle çıktığım bir Akdeniz turunda yolum düşmüştü ilk kez Dalyan''a. İzmir''den aracımızla hareket ederek kıyı boyunu izleyen gezi planımızın durak noktaları arasında Dalyan yoktu aslında.
Mimarların Okula DönüşüÇevresel bilince sahip konut üretim deneyimlerinin mimarlık alanındaki yönleri belirlemeye başlaması dün gibi.
Takvim
<<Ağustos 2009>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.