Haberler

4 Mart 2011, Cuma

"Sosyal Konut Tanımı, Dinamik Bir Tanımdır""Sosyal Konut Tanımı, Dinamik Bir Tanımdır"Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından 30-31 Mart 2011 tarihlerinde gerçekleşecek olan ARKIPARC''11 kapsamında düzenlenecek olan etkinliklerden "Sosyal Konut Tasarlanabilir mi?" konulu panelin konuşmacılarından Cem İlhan, Rahmi Uysalkan, Özgür Bingöl ve moderatör Celal Abdi Güzer''in sosyal konut hakkındaki görüşlerini aldık. Haberin Devamı
Mimar Sinan''ın izinden gidiyor, Ustanın hayali 250 direksiz camiMimar Sinan''ın izinden gidiyor, Ustanın hayali 250 direksiz camiYaptığı Osmanlı tarzı direksiz camilerle Başbakan Erdoğan''ın bile takdiri kazanan Hasan Hezer, bugüne kadar 220 camiye emek vermiş. 71 yaşındaki Hasan usta, "Yaptığım cami sayısını 250 çıkarma hedefindeyim." diyor.
Geleceğin Mimar ve Tasarımcıları TÜYAP''ta SeçildiGeleceğin Mimar ve Tasarımcıları TÜYAP''ta SeçildiTürk seramiğine yön veren 23. Uluslararası Seramik Banyo Mutfak Fuarı, UNİCERA etkinlikleri çerçevesinde yapılan ‘Çizgiden Gerçeğe'' workshop çalışmasında geleceğin mimar ve tasarımcıları seçildi. Ünlü mimarların yer aldığı jürinin değerlendirmesi sonucunda Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Çini Bölümü öğrencisi Ebru Köse''nin öğrenci projesi en beğenilen çalışma oldu.
Siemens, hızlı trene talipSiemens, hızlı trene talipSiemens, saatte 400 kilometreye çıkabilen en hızlı treni Velaro''yu Türkiye için geliştirmek istiyor.
"Çarpık kentleşmeyi yüzde 100 oranında durdurduk""Çarpık kentleşmeyi yüzde 100 oranında durdurduk"Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye''de çarpık kentleşmeyi yüzde 100 oranında durdurduklarını ifade ederek, "Fakat hedefimizi gerçekleştiremedik" dedi.
Dünyanın en zengin adamından hediye müze!Dünyanın en zengin adamından hediye müze!71 yaşındaki iş adamı, karısının anısını yaşatmak için müze yaptırdı.
Mutfak ve banyoyu geniş gösterecek tüyolarMutfak ve banyoyu geniş gösterecek tüyolarGeniş banyo ve mutfaklar her ev hanımının rüyası olsa da apartman kültürüyle bağdaştığı pek söylenemez. Siz de kutu gibi mutfak ve banyolardan sıkıldıysanız, işte bu mekânları genişletmenin püf noktaları...
Etten değil kemikten duvarlarEtten değil kemikten duvarlarPortekiz de küçük bir kilise (şapel). 19 metre uzunluğunda ve 11 metre genişliğindeki bu şapeli ilginç kılan, duvarlarının 5 bin kişinin kemikleriyle kaplı olması.
Bursa''da inşaat sektörü yükselişteBursa''da inşaat sektörü yükselişteBursa inşaat sektörü, 2010 yılını hareketli geçirdi. Türkiye''de olduğu gibi Bursa''nın gelişiminde bir lokomotif rolü oynayan inşaat sektöründeki bu canlılık işsizler için bir istihdam alanı yarattı. İnşaat sektöründe üretilen binalar her kesimden insanların ve her bütçeye uygun tasarlanarak yapıldıkları için büyük ilgi görüyor.
E.Ü Hastanesi''ne dev ameliyathaneE.Ü Hastanesi''ne dev ameliyathane6 bin 500 metrekare alan üzerine kurulacak tesiste 70 ameliyathane salonu, 300 yoğun bakım yatağı yer alacak, tüm ameliyatlar tek merkezde yapılacak.
Ege''de "Büyükşehir" heyecanıEge''de "Büyükşehir" heyecanıKanun teklifi benimsendiği taktirde Aydın, Balıkesir, Denizli ve Manisa''nın da aralarında bulunduğu 15 il büyükşehir statüsüne geçecek.
74 kamu arazisi turizme tahsis edilecek74 kamu arazisi turizme tahsis edilecekKültür ve Turizm Bakanlığı, toplam 26 ilde 74 parseli turizm amaçlı yatırım yapmak üzere yerli ve yabancı girişimcilere tahsis edecek.
''Kentsel dönüşüm ajansı'' oluşturulmalı''Kentsel dönüşüm ajansı'' oluşturulmalıDumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Ali Dumankaya, İstanbul''da 3.5 milyona yaklaşan konutun neredeyse yüzde 50''sinin 30 yaşını doldurmuş binalardan oluştuğunu belirterek bu tabloyu "Adeta bir saatli bombanın üzerinde yaşıyoruz" sözleriyle özetledi.
İstanbul bölgesel ve küresel diplomasinin merkezi olacakİstanbul bölgesel ve küresel diplomasinin merkezi olacakİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş''ı ziyaret eden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Biz İstanbul''u bölgemizin ve dünyanın diplomasi merkezi haline getirmeyi istiyoruz. Başkanımız Kadir Topbaş''ın vizyonu da elimizi güçlendiriyor" dedi.
TOKİ''den konut kurultayıTOKİ''den konut kurultayıToplu Konut İdaresi''nin (TOKİ) düzenlediği Ulus-lararası Konut Kurultayı yarın İstanbul''da başlayacak.
İstanbullu kendi taksisini seçecekİstanbullu kendi taksisini seçecekİBB, "İstanbul için Taksi Sistemi Tasarımı Fikir Projesi Yarışması" düzenliyor.
Roma İmparatorları''nın tahıl deposuna dinamitRoma İmparatorları''nın tahıl deposuna dinamitAntik Çağ''da Anadolu''nun ve Roma İmparatorluğu''nun en büyük tahıl ambarlarından biri olan Andriake Limanı''na defineci saldırısı. Gözetleme kulesi dinamitle patlatıldı. Depolardaki hasar ise bilinmiyor.
Şirince''de söz bakanlıktaŞirince''de söz bakanlıktaKültür Bakanı Günay, Şirince''yi koruma bölgesi ilan edeceklerini açıkladı. Köyde plan yapma, yıkma yetkisi bakanlığa geçiyor.
Meydan parkı önemli bir yaşam alanı olacakMeydan parkı önemli bir yaşam alanı olacakTrabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, yeniden düzenleme çalışmaları hızlı bir şekilde devam eden Meydan Parkında incelemelerde bulunarak yüklenici firma yetkililerinden bilgi aldı.
Tüp geçidin imar planı yokTüp geçidin imar planı yokŞehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan''ın geçtiğimiz günlerde temelini attığı, Marmaray''dan sonra Boğaz''a yapılacak ikinci proje olan ve Boğaz''ı iki katlı bir karayoluyla deniz altından geçecek Karayolu Tüp Geçit Projesi''ni mahkemeye verdi. Projeye göre, İstanbul Zeytinburnu sahili Kazlıçeşme mevkiinden tüp geçite girecek motorlu taşıtlar, deniz altından Göztepe''de karaya çıkacak.
Yürünebilir Bir Mahalle Nasıl Tasarlanabilir?Yürünebilir Bir Mahalle Nasıl Tasarlanabilir?İki kentte iki bina: İspanya, Santillanda del Mar''daki bir bina ve Amerika''daki bir alışveriş merkezi. İkisi de yığma duvarlarla örülü, küçük pencerelere ve alçak tavanlara sahip. Her iki kentte de virajların dükkanları ve restoranları teğet geçtiği eğimli yollar mavcut. Sizce hangi sahne daha davetkar? Nerede zamanınızı geçirmek isterdiniz? Bu yazı dizgisinde kendi mahallelerimizi tasarlamak ve onları geliştirmek için yeni yollar arayacağız.
Maliye''nin konut satışına yoğun ilgiMaliye''nin konut satışına yoğun ilgiMaliye Bakanlığı tarafından Antalya''da atıl durumda bulunan Hazine arazisine kat karşılığı yaptırılan ve açık artırma usulü ihale ile satışa çıkarılan 88 lüks daireye yoğun ilgi olduğu bildirildi.
Kütahya Seramik UNICERA''da Yeni Ürünlerini SergileyecekKütahya Seramik UNICERA''da Yeni Ürünlerini SergileyecekGeçen yıl 70 ülkeden yaklaşık 54 bin kişinin ziyaret ettiği Türk seramik sektörünün en önemli fuarı Unicera açıldı. Fuarda stand açarak yeni ürünlerini görücüye çıkartan Kütahya Seramik, 2''nci holde bulunan 480 metrekarelik standında el işçiliğiyle üretilen Brezza serisi, 3 boyutlu Versatile serisi ve kişiye özel tasarlanan Sujet serisi gibi özel koleksiyonlarının yanı sıra bu yıla damgasını vuracak yeni ürünlerini de sergiliyor.
Hasankeyf için ölüm kalım virajıHasankeyf için ölüm kalım virajıDiyarbakır İdare Mahkemesi, Hasankeyf ilçesini sular altında bırakacağı gerekçesiyle Ilısu Barajı Projesi''nin yapımı ve imzalanan sözleşmenin iptal edilmesi talebiyle açılan davada, Batman''ın Hasankeyf ilçesinde 23 Mart 2011 Çarşamba günü keşif ve bilirkişi incelemesi yapılmasına karar verdi.
Diyarbakır''da arsa fiyatları 50 kat arttıDiyarbakır''da arsa fiyatları 50 kat arttıDiyarbakır, arsa fiyatında 5 yılda meydana gelen 50 kat artışla "taşı toprağı altın" olarak tanımlanan İstanbul''a adeta nispet yapıyor.
Ülke, boş adaları kiraya verip ekonomiyi canlandıracakÜlke, boş adaları kiraya verip ekonomiyi canlandıracakÇin, bazı adalarını kiraya vermeye hazırlanıyor. Geçen yıl onaylanan yasa, bireylerin ve şirketlerin kimsenin yaşamadığı ülkeye ait adaları kiralamalarına izin veriyordu.
Bir Kentle Lego Oynamak: Budapeşte MaketiBir Kentle Lego Oynamak: Budapeşte MaketiAvrupa''nın pek çok büyük kentinin elle tutulur büyüklükte maketleri olduğunu biliyor muydunuz? Bu maketlerden biri de Budapeşte için yapılmış ve makette Macaristan''ın başkentinin binalarını 500 kez küçültülmüş boyutta görmek mümkün. Hatta, kentin yaşamında meydana gelen değişiklikler yıldan yıla takip ediliyor ve yeni yapılan mimari açıdan önemli yapılar maketteki yerlerine yerleştiriliyor. Peki bu devasa ve gizemli maket nerede bulunuyor, neden herkes tarafından görülemiyor?
Yeni Bir Tasarım Hareketi, Obeziteyi Durdurabilir mi?Yeni Bir Tasarım Hareketi, Obeziteyi Durdurabilir mi?Amerika''daki obezite salgınıyla mücadele eden binalar ve çevreler, Etkin Tasarım için bir ilk oluşturuyor. Günümüzde obezite, Amerika''nın önde gelen önlenebilir ölüm nedenleri arasında tütünü geçiyor. Amerikalılar''ın üçte birinden çoğu fazla kilolara sahip ya da obez. Yakın çevrenin tasarımı sayesinde fiziksel aktiviteye teşvik eden, obezite ve obeziteyle ilişkili hastalıkların adreslendiği "Etkin Tasarım", New York Şehri tarafından yayımlanan kılavuzda izlenebiliyor.
Gece, şehir ve ben"Bir şehri şehir yapan şey... yol kenarındaki bir parmaklığın yüksekliği ve bir gizli sevgilinin şafak vakti o parmaklığın üzerinden sıçrayıp kaçışıdır" der ya Italo Calvino...
Öğrenciler mobilya tasarlayacakTürkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER), genç tasarımcıların hayallerini gerçeğe dönüştürüyor.
Doğu Karadeniz mercek altındaDoğu Karadeniz''de sel, heyelan ve taşkınların, bitki örtüsünde yapılan tahribatlarla bağlantısına dikkat çekilerek, bunun önüne geçebilmek için çeşitli tedbirler alınması gerektiği bildirildi.
Boğaz''a 3. gerdanlık iki katlı olacakİstanbul Boğazı''na yapılacak 3''üncü köprü diğer iki köprüden birçok özelliği ile ayrışacak. Ulaştırma Bakanlığı, 3''üncü köprü ve projenin en geç 5 yılda tamamlanması şartnameye koyacak.
İlk hızlı tren garına bir teklif, bir teşekkürYılda 15 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak Ankara hızlı tren garına Limak İnşaat ve (Hindistan Merkezli) GMR Infrastructure Ortak Girişimi Ic İçtaş ve Cengiz İnşaat Ortak Girişimi teklif verdi. Yüksel İnşaat teşekkür mektubu sundu.
Takvim
<<Mart 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.