Haberler

4 Nisan 2006, Salı

İMP Yarışmasıyla İlgili İstanbul Serbest Mimarlar Derneği Başkanı Cafer Bozkurt’un AçıklamasıİMP Yarışmasıyla İlgili İstanbul Serbest Mimarlar Derneği Başkanı Cafer Bozkurt’un Açıklamasıİstanbul Belediyesi Metropolitan Planlama Dairesi tarafından 6 adet yabancı mimarın İstanbul’da proje yapmaları için davet edilmeleri ile ilgili tartışmalar sürüyor. Yarışmada mimarların sunumu dün gerçekleşti. sonuçlar ise 1 Nisan Cumartesi günü açıklanıyor. Öncesinde İstanbul Serbest Mimarlar Derneği (İSMD) başkanı Cafer Bozkurt’un dernek olarak bu süreçte yaşadıklarını anlattığı açıklamasını yayınlıyoruz. Haberin Devamı
Filozof MimarFilozof Mimar72 yaşında. Japon Mimarlık Akademisi’nde öğretim görevlisi. Kazakistan’da başbakanlık danışmanı, Çin’de Guangzhou, Shenzhen ve Jiaozuo belediyeleri için çalışıyor. İstanbul için sır gibi saklanan bir proje hazırlıyor. 1960’ta Japon mimarlığında metabolizm hareketinin temellerini attı, symbiosis adını verdiği felsefeyi oluşturdu. Tek bir idealin (Batı idealinin) egemen olduğu makine çağının son bulduğunu, yeni yaşam çağında farklı kavramların bir arada varolacağını söylüyordu.
Ofer’in Kuşadası projesi tepki çektiOfer’in Kuşadası projesi tepki çektiSami Ofer ile Mehmet Kutman ortaklığındaki Kuşadası Turizm Şirketi’nin, Emekli Sandığı’na ait eski Fransız Tatil Köyü için hazırladığı proje tepki çekti. Aslanburnu Koyu’ndaki tatil köyü için öngörülen projede arazinin yüzde 85’i inşaata açılıyor.
KadifekaleKuruluşu tarihin derinliklerine dayanan bütün kentlerin geçmişine tanıklık eden irili ufaklı pek çok ize rastlamak mümkündür. Kentin tarihsel değerleri olarak nitelenen bu izler kimilerince kültür varlıkları, kimilerince turistik zenginlikler; bir başka kesime göre ise kentin gelişiminin, çağdaş güzelliklerle donatılmasının önündeki önemli engellerdir.
Kent Ormanları ve İnciraltı...İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu''nun geçen haftaki basın toplantısında dağıttığı icraatları anlatan kitapta, ''İzmir Şehir Ormanları'', ''Rekreasyon Alanları'' ve ''Doğal Yaşam Parkı'' bölümleri en geniş bölümleri oluşturuyordu. Başkan Kocaoğlu''nun ''daha yeşil bir kent'' için bu konuyu nasıl da önemsediğini yakından bilenlerden biriyim. Geçen yılın son güneşli günlerinden birinde Başkan''la birlikte İnciraltı''nda gezmiştik.
VitrA ve Artema Logosu YenilendiEczacıbaşı Yapı Grubu''nun iki lider markası VitrA ve Artema''nın logoları yenilendi. Sunduğu yaratıcı tasarımlar, estetik ve teknolojik üstünlüğü, yüksek ürün gamı ve hizmet anlayışı ile müşterilerinin yaşam kalitesini yükseltmeye odaklanan VitrA, tasarım alanındaki girişimlerinin ve uluslararası global bir marka olma stratejisinin gereği olarak logosunu yenileme kararı aldı.
Eminönü’nde 481 Bina Elden GeçecekEminönü Belediye Başkanı Nevzat Er, Kentsel Tasarım ve Sokak Sağlıklaştırma Projesi’yle Sultanahmet, Cankurtaran ve Küçükayasofya’daki 15 cadde ve sokaktaki 481 binanın rölöve, restitüsyon ve restorasyonlarının yapılacağını söyledi.
Hasankeyf’sizGeçen yıl 200 kişiyle yürütülen Hasankeyf kazılarına bu yıl 3 kişiyle başlandı. Terör olayları yüzünden 1 Nisan’da başlayan kazılara katılacak olan 141 arkeolog, öğretim üyesi ve öğrenciden hiçbiri bölgeye gelmedi.
VitrA ve Artema’ya yeni logoEczacıbaşı Yapı Grubu’nun iki markası VitrA ve Artema’nın logoları yenilendi.
Tarihî yarımada aslına uygun olarak yenilenecekEminönü Belediyesi; Sultanahmet, Cankurtaran ve Küçükayasofya’daki 15 cadde ve sokakta bulunan binaları aslına uygun olarak yenilemek üzere harekete geçti. Çalışmalar İl Özel İdaresi’nin projeleri onaylamasıyla başlayacak ve 2 yıl içinde tamamlanacak.
Kıyılardaki tahsisler tartışılıyorKıyılarla ilgili kanun taslağı turizm merkezlerinde tartışma konusu oldu. Koylarda başlatılan tahsislere tepki gösteren pek çok sivil toplum örgütü karşı kampanyalar başlattı.
Araçlar için yapılacak 2. tüp geçit 4,6 kilometre uzunluğunda olacakİstanbul Boğazı’na Marmaray’dan sonra ikinci tüp geçit için TBMM’den Ulaştırma Bakanlığı’na yetki verilirken, otomobiller için yapılacak olan ikinci geçitle ilgili bilgiler netleşmeye başladı.
Evini onaranlara bakanlıktan restorasyon desteğiTarihi değeri olan asırlık ev ve konağa sahip olduğu halde restore ettirecek maddi imkanı olmayan vatandaşların imdadına Kültür ve Turizm Bakanlığı yetişti.
Tünelde en büyük sorun: HavalandırmaMotorlu araçlar için düşünülen tüp geçidin önünde birtakım engeller de bulunuyor. Motorlu araçlardan çıkan zehirli gazlar, büyük bir havalandırma sorunu oluşturduğu için tüp geçitler dünya genelinde raylı sistemlerde tercih ediliyor.
Boğaziçi İmar Müdürlüğü’nden kaçak hafriyata suç duyurusuBoğaziçi İmar Müdürlüğü, Boğaziçi Ön Görünüm Bölgesi’ndeki Nakkaştepe’de kaçak inşaat yapan Park Holding hakkında suç duyurusunda bulundu.
‘İstanbul bitmiş değil, kurtarılabilir’Bağdat doğumlu dünyaca ünlü mimar Zaha Hadid, İstanbul’un mimari açıdan “bitmiş” olduğuna inanmadığını, aksine gelişmeye ve ilerlemeye açık büyük bir potansiyel içerdiğini söyledi.
Konut ve İşyeri Fuarı’na 70 binin üzerinde ziyaretçiİnşaat sektörünün tanıtımında büyük rol oynayan Konut ve İşyeri Fuarı 4 günde 70 bin ziyaretçiye ulaştı.
Bir Tasarım Tek Başına Neşeli Olmaz Önemli Olan Onu Kullananın Hissi1934 yılında Bonn’da doğan Adolf Babel, Stuttgart ve Berlin üniversitelerinde Güzel Sanatlar eğitimi aldı. Avrupa ülkelerinde mutfak aletleri ve çatal-bıçak tasarımı üzerine çalışmaya başladı, sonra kendi tasarım stüdyosunu kurdu. Tasarladığı Savonia, dünyanın en fazla satılan çatal-bıçak takımı. 1967’den beri 100 milyondan fazla sattı, hálá da satılıyor.
Takvim
<<Nisan 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.