Haberler

4 Nisan 2007, Çarşamba

Kadir Topbaş''ın Sulukule Açıklamalarına DüzeltmeKadir Topbaş''ın Sulukule Açıklamalarına Düzeltme3 Nisan Salı akşamı CNN Türk''te yayınlanan, Ahmet Hakan''ın yönettiği “Tarafsız Bölge” isimli programa katılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Kadir Topbaş, Sulukule hakkında kendisine yöneltilen soruları yanıtladı. Ahmet Hakan’ın ve programa katılan Hakkı Devrim ile Yalçın Bayer’in konuya açıklık getirme çabalarına rağmen Kadir Topbaş’ın Sulukule hakkında yanlış bilgiler verdiğini belirten Sulukule Platformu; kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi ve yanlışların düzeltilmesi amacıyla açıklamada bulundular. Haberin Devamı
Uluslararası “İstanbul’da Konut” Konulu Öğrenci Workshop’una Kayıtlar BaşladıUluslararası “İstanbul’da Konut” Konulu Öğrenci Workshop’una Kayıtlar Başladıİstanbul Bilgi Üniversitesi Mimari Tasarım Yüksek Lisans Programı ve Eidgenossische Technische Hochschule Zurich (ETH) işbirliği ile 13 - 19 Mayıs 2007 tarihleri arasında, yerli ve yabancı mimarlık öğrencilerini buluşturan bir workshop düzenleniyor.
Ah biraz daha param olsaydı!..Ah biraz daha param olsaydı!..İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, üç yıllık icraatlarını, gazetecilere anlattı. Dün sabah saatlerinde, Taksim-Kabataş finüküler hattında başlayan...
Direnişlere Rağmen, Tate Modern Ek Binası Yapımı Devam EdiyorDirenişlere Rağmen, Tate Modern Ek Binası Yapımı Devam EdiyorHerzog & de Meuron’un önerisi olan Tate Modern ek binasını durdurmak isteyen protestocuların 165 milyon Dolar’lık projesi başarısız oldu. “Biçimsiz bir piramit” olarak tanımlanan proje, resmi olarak devam etmeye hak kazandı.
Mimar Sinan’ı AnarkenMimar Sinan’ı AnarkenTürk Serbest Mimarlar Derneği, Mimar Sinan Haftası etkinlikleri çerçevesinde Mimar Sinan’ın doğumunun 518. yılı nedeni ile 02 Nisan günü Ankara Dil Tarih Coğrafya Fakültesi''nin bahçesinde bulunan Mimar Sinan heykelini ziyaret etti.
Üsküdar''ın altı tünelÜsküdar''ın altı tünelİstanbul Boğazı''nın iki yakasını bağlayacak tüp geçidin en önemli istasyonu Üsküdar''ın 20 metre altında inşa edildi. Yan duvarlar betonlanıyor.
Manyas’ta kuşlar karada kaldıManyas’ta kuşlar karada kaldıSu seviyesi düşen kuş cennetinde, birçok kuş türü kuluçkalama sürecinde sorun yaşıyor. Önceki yıllarda su içindeki ağaçlara ve sazlıklara yuva yapan kuşlardan bazıları bu kez toprak üstünde kuluçkaya yattı.
Karamürsel''de çöpler ayrıştırılarak toplanacakKaramürsel''de çöpler ayrıştırılarak toplanacakBelediyenin başlattığı yeni uygulamada geri dönüşümlü kutulara, cam, plastik ve kâğıt gibi atıklar ayrı ayrı atılıyor. Böylece çöplerin geri kazanımı hedefleniyor.
İdyros Antik Kent gün yüzüne çıkarılıyorİdyros Antik Kent gün yüzüne çıkarılıyorKemer Belediyesi, Club Med yanından başlayan ve Meder Otel önüne kadar uzanan Kareyer Deresi''ni ıslah etti. Kemer Belediye Başkanı Hasan Şeker, büyük projelerinden biri olan dere ıslah çalışmalarını tamamladıklarını belirtti. Islah projesi kapsamında dere kenarları peyzaj ile süsleyecek ve üzerinde bulunan balıkçı barınağı da yenilenecek.
Planlama Engelleri: “Katrina”dan Alınan DerslerPlanlama Engelleri: “Katrina”dan Alınan DerslerKatrina Kasırgası’ndan sonra insanların tahliye edilmesi, bölgesel ve yerel tahliye planlamasındaki kronikleşmiş eksiklikleri açığa çıkardı. New Orleans’da harcanan çabaların önünü kesen engeller sadece tahliye planlaması ile değil genel planlamayla ilgili.
Karadeniz Sahil Yolu 20 yıl sonra açılıyorKaradeniz Sahil Yolu 20 yıl sonra açılıyorİlk büyük ihalesi 1987 yılında yapılan, süreçte birçok hükümet ve bakanın görev aldığı Karadeniz Sahil Yolu, Cumartesi günü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılacağı törenle resmen açılacak.
Boğaz manzaralı arsanın satışı imara takıldıBoğaz manzaralı arsanın satışı imara takıldıTMSF''nin satışa çıkardığı İstanbul Boğazı''ndaki eski Carlton Oteli''nin arsasına, imar problemi sebebiyle ilk ihalede alıcı çıkmadı.
Bilge mimara iki sergi bir kitapBilge mimara iki sergi bir kitapMesleği ile inancını bütünleştiren 86 yaşındaki bilge mimar Turgut Cansever, mimar ve düşünce adamı olarak bir sergiye konu oldu.
Hurdacı akını!Hurdacı akını!Sarıyer''de Uyum Yapı Kooperatifi, Acarlar ve Mesan İnşaat''ın da aralarında bulunduğu firmalara ait olan 307 villa yıkıldı. Enkaz alanına akın eden hurdacılar çoluk çocuk demir profil topluyor.
Boğaz kaçak villa cennetiBoğaz kaçak villa cenneti20 yıl önce 3194 sayılı İmar Yasası''nın 47. maddesinin iptali ile ruhsatsız duruma düşen Uyum Villaları ile aynı durumda olan Boğaz''ın her iki yakasında da çok sayıda villa olduğu ortaya çıktı.
Defineciler tarihi köprüyü talan ettiDefineciler tarihi köprüyü talan ettiBizans İmparatorluğu döneminde yapılan ve bugün define avcıları tarafından hazine bulma ümidiyle talan edilen tarihi Kurt Köprüsü, restore edilerek turizme kazandırılmayı bekliyor.
Bir Mimar ve Düşünür Olarak Turgut CanseverBir Mimar ve Düşünür Olarak Turgut CanseverÜlkemizde sadece mimarlığıyla değil, düşünceleriyle, eleştirileriyle ve hayata bakış tarzıyla da önemli bir yere sahip mimar ve düşünür Turgut Cansever’in çalışmaları “Turgut Cansever Mimar ve Düşünce Adamı” adlı bir “ikiz” sergiyle meraklılarına sunuluyor. Garanti Galeri ve Osmanlı Bankası Müzesi’nin ortaklaşa gerçekleştirdiği sergi, arşiv niteliğinde bir retrospektif oluşturma özelliğiyle Türkiye’de bir ilk. Özellikle Türkiye’deki mimarlar ve sanatçılarla ilgili bu denli az döküman bulunurken bu sergi önemli bir adım niteliğinde. Küratörlüğünü Uğur Tanyeli ve Atilla Yücel’in gerçekleştirdiği ikiz serginin dökümanları ve Turgut Cansever’le yapılan söyleşiler de bir kitapla ölümsüzleştiriliyor.
"Boğaz''daki eserleri restore etmemizi engelliyorlar""Boğaz''daki eserleri restore etmemizi engelliyorlar"Beykoz Belediye Başkanı Muharrem Ergül, İstanbul Boğazı''nın kıyısındaki tarihî eserleri restore etmek istediklerini, fakat engellendiklerini söyledi. Ergül, Boğaz''ı ilgilendiren hususlar hakkında yasal düzenleme yapılması gerektiğini ifade etti.
Başkan Kocaoğlu: “Kent dönüşümü projesi, İzmir''i tetikleyecek”Başkan Kocaoğlu: “Kent dönüşümü projesi, İzmir''i tetikleyecek”Ege Koop’un düzenlediği “İzmir’in Varları-Yokları” başlıklı panelde konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, bir sosyal dönüşüm projesi olarak gördükleri kent yenileme çalışmalarının, İzmir’in geleceği açısından büyük önem taşıdığını söyledi.
Arzum, tasarım öğrencisi Atıl Kızılbayır’ın kızaklı tost makinesi için kolları sıvadıArzum, tasarım öğrencisi Atıl Kızılbayır’ın kızaklı tost makinesi için kolları sıvadıMimar Sinan Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarım Bölümü son sınıf öğrencisi Atıl Kızılbayır (26) bu yıl üçüncüsü düzenlenen Endüstriyel Tasarım Yarışması’nda geliştirdiği iki ürünle iki birincilik aldı. Ürünlerden biri evde kefir yapma aparatı, diğeri ise kırıntıların etrafa dökülmesini önleyen kızaklı ekmek kızartma makinesiydi. Bu tost makinesi, yarışmanın jürisinde bulunan Arzum Genel Müdürü Murat Kolbaşı’nın da çok ilgisini çekti.
Saat kulesi zamana yeniliyorSaat kulesi zamana yeniliyorİzmir’in simgesi tarihi saat kulesi, bakımsızlıktan dökülmeye başladı. Saat kulesinin 13 yıldır restore edilmediğini belirten uzmanlar, her 5 yılda bir yapılması gereken bakım çalışmalarının da aksadığını söylüyor.
Akdamar''ı ilk iki günde 3 bin kişi ziyaret ettiAkdamar''ı ilk iki günde 3 bin kişi ziyaret ettiGeçtiğimiz hafta müze olarak ziyarete açılan Van''daki tarihi Akdamar Kilisesi, yerli ve yabancı ziyaretçilerin akınına uğradı. Akdamar''ı, ilk iki günde yaklaşık 3 bin kişi ziyaret etti.
Doktora Sahibi Mimar ''Karikatürist'': Salih MemecanDoktora Sahibi Mimar ''Karikatürist'': Salih MemecanSaat 1''de olan randevumuza gecikmeli erken gitmiştik... Doğru okudunuz. Gecikmeli; çünkü iş arkadaşımı beklerken onunla buluşacağımız saati yanlış anlayıp buluşma yerine bir saat öncesinden gelmiştim.
İnşaat Patlaması Mimar Maaşlarını Yükseltiyorİnşaat Patlaması Mimar Maaşlarını Yükseltiyor2007 şimdiden mimar maaşları açısından kârlı bir yıl oldu ve sonuç olarak mimari hizmet bedelleri arttırıldı. Kalifiye eleman kıtlığı artmaya başlarken bedelinin adını koymak şimdiki gündemi oluşturuyor. Yüklü miktarda şişirilen maaşlar yükseliyor, “kafa avcıları” tarafından bulunan personel bir firmadan diğerine geçiş yapıyor, yeni başlayanlara transfer ücreti ödeniyor – görünüşe göre 2007’de mimarlar en iyi elemanı bulma yarışındaki yöntemlerle avukatlar, bilgi sistem danışmanları ve şehir finansörleriyle aynı lige atlıyor. Kariyer danışmanlık firması Adrem’in yöneticisi Delwar Hossain: “İş imkanları kıtlıktan bolluğa geçiyor, şimdi bolluk zamanı. Personeli elde tutmak için haklı sebeplerle her türlü yöntem deneniyor. Bazıları transfer ücreti bile veriyor” diyor. Kalifiye eleman talebindeki bu artış tek bir anlama geliyor: Maaşlar roket hızıyla fırlıyor. Deneyimli gözlemcilere göre bu mimari hizmet bedellerinde önemli bir yükselişe yol açacak.
Başkan Topbaş; “3 yıla sığmayacak kadar büyük yatırımlar yaptık…”Basın turuyla 3 yıllık icraatlarını anlatan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “3 yıla sığmayacak kadar büyük yatırımlar yaptık ve onurlu bir iz bırakmayı başardık. Gelecek yıllarda da bunu sürdüreceğiz. Geriye baktığımızda ‘Biraz daha çalışsaydım’ demeyecek kadar çok çalıştık ve iş yaptık” dedi.
Restorasyon Projesi kapsamında kaçak yapılar yıkılıyorİstanbul Büyükşehir Belediyesi-Zabıta Daire Başkanlığı/Zabıta Tedbir Müdürlüğü’nce, Beyoğlu-Kaptanpaşa Mahallesi’ndeki Büyük Piyalepaşa Camii ve Türbe yapısı etrafında bulunan kaçak yapıların yıkımına, bu sabah (3 Nisan 2007-Salı günü) saat 07.00’da başlandı.
''İlk gelen alır'' diyen TOKİ Halkalı''da bir günde 800 konut sattıToplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) mortgage yasasının yürürlüğe girmesinin ardından ilk konut satışına, İstanbul Halkalı''da başladı.
Bakın şu küresel ısınmanın yaptığına!Hollanda merkezli, ana yatırım alanı finans olan yatırım fonu TRE Investments, Türkiye’deki ilk yatırımını gayrimenkul sektöründe yaptı. Projelerinin adı O’live Park.
Zürih anlatılmaz yaşanır!Dünyanın en yaşanılacak şehirlerini seçmek için Mercer adlı uluslararası danışmanlık bürosunun değişik ülkelerdeki toplam 215 kent arasında yaptığı araştırmada, İsviçre''nin Zürih kenti 108,1 puanla birinci olurken, Irak''ın başkenti Bağdat 14,5 puanla sonuncu oldu. Listede ilk 50 arasına Türkiye''den hiçbir kent giremedi. Mercer, kent seçiminde, siyasi durum, çevre kirliliği, güvenlik, sağlık koşulları gibi 39 ayrı kıstası ölçü alıyor. Listede Zürih''i, Cenevre (İsviçre), Vancouver (Kanada), Viyana (Avusturya) ve Auckland (Yeni Zelanda) takip etti. Hollanda''nın başkenti Amsterdam geçen yılki gibi bu sene de 13. sıradaydı.
Tarih: 4 Nisan 2007 Kaynak: Birgün
Toprak ‘2 milyar dolar eder’ dedi, ihaleye kimse girmediEski sahibi Toprak’ın “Metrekaresi 50 bin dolardan rahat satılır” diyerek 2 milyar dolar değer biçtiği Carlton Oteli arsası ihalesine katılan olmadı. TMSF, 10 Nisan’da ikinci ihale gerçekleştirecek.
İstanbul''a ''Madame Tussauds'' gibi müzeMerkezi Londra''da bulunan ünlü balmumu heykel müzesi "Madame Tussauds"nun bir benzeri, yakında İstanbul''da açılacak. Türkiye''de halen 50 kişinin balmumu heykeli, gezici bir müzeyle sergileniyor. Ancak ağustosta yerleşik bir müze açılacak. Bu müzede heykeli sergilenecek isimler arasında, Levent Kırca da bulunacak. Ünlü sanatçı, heykelinin makyajını kendi yapacak. Şovlarındaki başarılı makyaj uygulamalarıyla tanınan sanatçı, makyaj için aldığı büstle Profilo Alıveriş Merkezi''nde tur atarak, tüm dikkatleri üzerine topladı. Kırca, "Hayattayken kıymetimin bilinmesi beni çok sevindirdi" dedi.
Tarih: 4 Nisan 2007 Kaynak: Sabah Yazan: Bülent İpek
Tarihe saygıİsveç''te yapılacak çevre yarışmasında Türkiye''yi ''Rumkale Artık Yalnız Değil'' adlı proje temsil edecek. Gençleri çevre konusunda bilinçlendirmek ve faaliyete geçirmek amacıyla düzenlenen "Volvo Adventure Çevre Proje Yarışması" nın Türkiye finalisti, Rumkale''nin tarihi ve kültürel mimarisine sahip çıkmayı amaçlayan "Rumkale Artık Yalnız Değil" projesi oldu. Dünyanın dört bir yanından 10-17 yaş arası öğrencilerin daha temiz bir çevre için biyolojik çeşitlilik, atıklar, su, enerji ve ulaşım alanlarında geliştirdikleri projeler ile yarıştıkları yarışmada, İsveç''te ülkemizi temsil edecek proje sahibi ekip, dün İstanbul Swissotel''deki ödül töreniyle açıklandı. Gaziantep Özel Sanko Okulları, bu kentte bulunan Rumkale''nin tarihi ve kültürel mimarisine sahip çıkmayı amaçlayan proje ile mayıs ayında İsveç''te düzenlenecek olan uluslararası finalde Türkiye''yi temsil edecek. Proje tarihi ilkçağlara dayanan bir yarımadada bulunan, terk edilmiş Rumkale tarihi kentini, ulaşımını kolaylaştırarak turistik bir kente dönüştürerek kültür mirasının korunmasını amaçlıyor.
Tarih: 4 Nisan 2007 Kaynak: Cumhuriyet
''Ev'' teması mimari yönüyle irdeleniyorC anan Dağdelen ''in Akbank Sanat''ta 21 Nisan''a kadar sürecek sergisinin meraklandıran, düşündüren bir adı var: "KİTABESİ dot." İki farklı kelime; biri büyük harflerle, diğeri ise küçük harflerle yazılmış.
Topbaş’ın 4. yıl gururuBüyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, görevde geçirdiği üç yılını değerlendirerek, “Bu üç yıl içinde bir çok rekora imza attık. Yapılan işlerin oldukça iyi olduğunu görüyorum. Eksiğimiz olsa, onu da söylerdim” dedi.
Kültür suyla yok olmasınYusufeli halkı: "Elektrik üretmek için bütün yamaçları yemyeşil etmek varken vadileri yok etmek neden? Hem de borç karanlığına gömülerek!".
Yıkıma karşı ''Çığlık''Atatürk Kültür Merkezi (AKM) ve Muhsin Ertuğrul Sahnesi''nin AKP''li Kültür Bakanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi''nce yıkılmak istenmesini tiyatrocular, 5 Nisan Perşembe günü Muhsin Ertuğrul Sahnesi önünde " Çığlık" isimli tiyatro oyunu ile protesto edecek. Tiyatroların yıkılmasını engellemek amacıyla kurulan "Karanlığa karşı sanat cephesi" tarafından yapılan yazılı açıklamada, yıkılmak istenen her iki tiyatro salonunun da ''kültürel kanıt'' olarak koruma altında olduğunu ifade eden tiyatrocular, "Muhsin Ertuğrul Sahnesi''nin 5 Nisan tarihindeki yıkım ihalesi öncesinde ''Çığlık'' isimli tiyatro oyunu ile tepkilerini ortaya koyacaklarını" belirttiler. Tüm sanatsever ve duyarlı yurttaşların destek vermeye çağırıldığı açıklamada tiyatrocular, "Karanlığa geçit vermeyeceklerini" ifade ettiler. 5 Nisan Perşembe günü saat 11.00''de Muhsin Ertuğrul Sahnesi önünde yapılacak olan gösteriye aralarında: "Nâzım Hikmet Kültür Merkezi, Mimarlar Odası, Sanat Sen, Tiyatro Yapımcıları Derneği, Kemal Türkler Eğitim ve Kültür Vakfı, Bakırköylü Sanatçılar Derneği ve CRR Müzik Dostları" nın yanı sıra birçok dernek ve sivil toplum kuruluşu katılacak.
Tarih: 4 Nisan 2007 Kaynak: Cumhuriyet
Topbaş''ın hedefi metrobüsü köprüden geçirmekİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, ağustosta hizmete girecek metrobüs hattının ileride, Boğaziçi Köprüsü''nden geçerek Göztepe''ye kadar uzanabileceğini söyledi.
Mimarlar Odası her konuda dava açıyorİstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin şehircilik ve mimarlık kurallarına aykırı olan faaliyet ve kararlarına karşı davalar açan Mimarlar Odası''nı eleştiren İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş , "Vazgeçtikleri davalar da var. Sormak lazım; niye vazgeçtiniz?" dedi. Topbaş, 3 yıllık hizmet süresinde gerçekleştirilen tüm yatırımları kent genelinde düzenlediği basın turu ile anlattı. Maddi kaynak azlığından yakınan Topbaş, "Param olsaydı daha çok iş yapardık. İstanbul''un trafiği daha farklı olurdu" yorumunu yaptı. Kendisine yönelik eleştirileri de yanıtlayan Topbaş, Mimarlar Odası''nın Levent''teki eski İETT Garajı arazisinin ihalesi için dava açmasıyla ilgili şunları söyledi: "Ulaşım yatırımları için 1 milyar YTL ek bir bütçeye ihtiyacımız vardı, bulduk. Bunu engellemeye yönelik zihniyet hep olacak. Benim de mensup olduğum Mimarlar Odası, bir meslek odası ama her konuya dava açıyorlar. Vazgeçtikleri davalar da var. O zaman sormak lazım. niye vazgeçtiniz?" Topbaş, söz konusu arazinin yeşil alan olarak kullanılması gerektiği yönündeki görüşlere de "Arazinin 1993 yılından bu yana imarı var. 2 kilometre ilerisinde orman alanı var. Bu arazi İstanbulluların. Kaynakları doğru kullanmak zorundayız. Elde edilen gelirin tamamı ulaşım yatırımları için kullanılacak" yanıtını verdi.
Tarih: 4 Nisan 2007 Kaynak: Cumhuriyet
Osmangazi''de kentsel dönüşüm sonucu plansız mahalle kalmadıBursa merkez Osmangazi Belediyesi, geride bıraktığı 3 hizmet yılının dökümünü yaptı. Başkan Recep Altepe, Somuncu Baba fırınının yeniden canlandırılacağını açıkladı.
Karayolları arazisine ‘Zorlu’ kongre merkeziZorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, 800 milyon dolara aldığı Karayolları arazisine ne yapacağını yaklaşık 8 aydan bu yana düşünüyor. Zorlu’ya yakın kaynaklardan edinilen bilgilere göre buraya İstanbul’un en büyük kongre merkezi inşa edilecek. Ancak Ahmet Nazif Zorlu’nun amacı bu araziye Türkiye’nin en ilginç yapılarından birisini yapmak ve insanların ziyaret etmesini sağlamak.
70 bin yeni lira ödüllü tasarım yarışmasıMobilya Sanayicileri Derneği (Mosder), bu yıl üçüncüsünü düzenlediği Ulusal Ev Mobilyaları Tasarım Yarışması''nı kazanan öğrencilere 70 bin YTL para ödülü verecek.
''Açıkhava'' kapanır mı?İstanbul Belediyesi, Harbiye''de Kongre Vadisi yapmak için ihaleye çıkıyor. Proje için Muhsin Ertuğrul Sahnesi''nin yıkılması, Açıkhava Tiyatrosu''nun üstünün kapatılması öngörülüyor.
Astoria, ekim ayında kapılarını açıyorAstaş Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Aşçı, İstanbul Esentepe''de bulunan Astoria alışveriş merkezinin ekim ayında açılacağını söyledi. Aşçı, "Projenin kiralama dönemini başlatıyoruz. Hem yerli hem yabancı markaların ilgisi var. Ancak acele davranmıyoruz, seçici olacağız" dedi. Alışveriş merkezine yabancıların satın almak için de ilgi gösterdiklerini, her hafta 3-4 yabancı fonun, satın almak için kendilerini aradığını ifade eden Aşçı, "50 bin kişinin yürüyerek ulaşabileceği noktadayız. Satmayı düşünmüyoruz. Uzun vadeli mal sahibi olarak kalmak istiyoruz. 2 bin kişiye doğrudan istihdam yaratacağız" diye konuştu. Alışveriş merkezleri için turistlerin önemine işaret eden Aşçı, Çırağan Sarayı''ndaki küçük mağazaların cirosunun, büyük mağazaların cirosundan 10 misli daha yüksek olduğuna, bunun da turistlerden kaynaklandığına dikkati çekti. Aşçı, Astoria binasında bulunan rezidansların hemen hemen hepsinin satıldığını, 40 civarındaki rezidansı da kiraya vermek veya otel olarak kullanmak için ellerinde tuttuklarını söyledi.
Tarih: 4 Nisan 2007 Kaynak: Milliyet
Toprak 1 milyar dolar ilanı verdi Carlton arazisi alıcısı fren yaptıTasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından dün satışa çıkarılan eski Carlton Oteli’nin arazisine alıcı çıkmadığı için ihale ertelendi. Arazinin sahibi Halis Toprak’ın verdiği gazete ilanına karşın, alıcı olarak gösterilen Rus milyarder Roman Abramoviç, Ahmet Nazif Zorlu ve Şeyh Maktum gibi isimlerin hiçbiri temsilci bile göndermedi.
Devler Boğaz’da kapışacakTasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Sarıyer Yeniköy’deki Toprak Grubu’na ait eski Carlton Oteli arsasını bugün satıyor. TMSF’nin satışa çıkardığı gayrimenkuller arasında 49 milyon 562 bin 613 YTL ile en yüksek muhammen bedele sahip gayrimenkulü oluşturan eski Carlton Oteli arsasının ihalesi, TMSF’nin Esentepe’deki binasında saat 11:00’de yapılacak.
''''Ben yüzyıllık bir kır kahvesi idim''''14.03.2007 günü bana kıydılar. Acımasızca bir iş makinasının kepçesi ile paramparça ettiler. Sedir ağacından yapılmış olan çatım çatırdayarak kırıldı. Hem de mimarların gözleri önünde...
Türk kültürü ‘Müze Sokak’ta yaşatılacakBartın’da 250 bin YTL’ye restore edilen kent müzesinin yer aldığı sokaktaki evlerde başlatılacak ahşap mimari örneklerinin turizme kazandırılması projesiyle kentin çehresinin değiştirilmesi hedefleniyor. Tanzimat Fermanı’nın getirdiği sanat akımlarının mimarideki yansıması olduğu bildirilen Bartın ahşap evlerinin turizme kazandırılmasına yönelik projeler geliştiriliyor. Karabük’ün Safranbolu ilçesindeki gibi bir bütün olarak korunamamasına karşın tavan süslemeleri, bitkisel desenler, sarı çiçek ve hayvan figürlerine ağırlık veren “art nouveau” ve “barok” sanatlarını yansıtan 216 tescilli bina restore edilerek, bölgeye gelen yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine açılacak. Vatandaşlara evlerindeki tarihi eser ve kültürel değer niteliğindeki ürünlerinin belediyeye bağışlaması çağrısı yapılarak, bölgedeki el sanatları eserlerinin de yer alacağı müzenin, bu yılın mayıs ayında açılmasına çalışılıyor. Müzenin yer aldığı Kemal Samancıoğlu sokağının “Müze Sokak” olarak iyileştirilmesini de hedefleyen belediye, 5 tarihi konağın yanı sıra tuğla örgülü evleri ahşap cephe giydirme projesiyle tarihi zenginliği yansıtacak şekilde restore etmeyi planlıyor. Türk kent kültürünün önemli eserlerini sergileyen kent müzesinin, bölgedeki el sanatları ürünlerinin sergilenmesi açısından da önem arzediyor. Kentte 17. yüzyıldan günümüze kadar devam geleneksel el sanatı tel kırma ürünleri de müzede yer alacak.
Tarih: 3 Nisan 2007 Kaynak: Türkiye
Mutluluğun mimarisiDünyanın en pahalı şehirlerinden birini düşünün. Böyle bir şehrin en gözde alışveriş semtinde yer alan bir dükkân aldığınızı gözününüzün önüne getirin. İki katlı böylesine bir dükkânın en görülen yerine muhtemelen en gözde ürünlerinizi koyardınız değil mi?
Efes ve Aspendos gösterilerden etkilenmeyecekKültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, aralarında Aspendos’un da bulunduğu, gösterilere kapatılması yönünde rapor verilen 5 antik tiyatroda restorasyon ve kuvvetlendirme çalışması yapılacağını bildirdi. Bakan Koç, restorasyon çalışmalarında kullanılacak vincin hizmete girdiği Efes Antik Kenti’nde incelemelerde bulundu. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı (TÜRSAB) Başaran Ulusoy ve Avusturyalı kazı heyetinden çalışmalar hakkında bilgi alan Bakan Koç, burada yaptığı açıklamada, bakanlık olarak bütün antik tiyatroların restorasyonunu ele aldıklarını belirtti. Bakan Koç, yaptıkları “Türkiye’nin Kültür ve Tabiat Varlıkları Envanter Çalışması” sonucunda toprak altında bilinmeyenler hariç sadece yer üstünde antik tiyatro sayısının 206 olarak tespit edildiğini kaydetti. Bu zenginliğin ne İtalya’da, ne Yunanistan’da, ne de dünyanın herhangi başka bir yerinde olduğuna dikkati çeken Bakan Koç, şöyle konuştu: “ Biz bu sene TÜRSAB ile anlaşma yaptık. 5 tanesinin restorasyonuna başlıyoruz. Bunlar Efes, Aspendos, Kaş Patara, İznik ve Bergama’da. Hem turizm hem kültür açısından bu faaliyetleri yaparken ‘Yok sesin volümü, yok uçağın inişi’ diye eserlerimizin kuvvetlendirilmesi ihtiyacından dolayı endişe duyuyorduk. Aspendos’ta da aynı endişeyi duyuyorduk. Efes’te de yakındaki havaalanından bu eserin zarar görüp görmeyeceği endişemizden dolayı çalışamıyorduk ama biz buraları kuvvetlendirdiğimiz zaman buraları da (havaalanı) kullanacağız. Onun da ötesinde, buraları biz daha fazla kültür ve sanat için kullanacağız”
Tarih: 3 Nisan 2007 Kaynak: Türkiye
Rekor ihaleye 10 gün kaldıGerçekleştirilen özelleştirmelerde rekor üstüne rekor kırılıyor. Son rekor Karayolları ve İETT’ye ait arazilerin satışında yaşanmıştı, malum. 10 gün sonra bir rekora daha şahit olacağız. Veriler, öyle gösteriyor çünkü. Atatürk Havalimanı ihalesinde rekor yaşanmıştı biliyorsunuz. TAV Yatırım Holding AŞ, 3 milyon dolarla kazanmıştı bu ihaleyi. Şimdi sırada Antalya Havalimanı ihalesi var.
Pompidou''nun mimarına Pritzker ödülüParis''in simgelerinden Pompidou kültür merkezinin iki mimarından biri olan Richard Rogers, hayli parlak mimarlık kariyerini, bir yıl içinde gelen iki görkemli ödülle zirveye taşıyor.
Manyas Kuş Cenneti çöle döndüKüresel ısınmaya bir kanıt da Manyas Kuş Cenneti''nden geldi. Manyas''ta sular ilk defa kuşların göç etmeye başladığı mart ayında çekildi. Göçten gelen binlerce pelikan toprak alanda kuluçkaya yatmak zorunda kaldı. En az iki metre su yüksekliğinin bulunması gereken tepeli pelikanların yuvalarının bulunduğu bölgede hiç su kalmazken karabatak kuşları da, geçen yıl su içinde olan ve içinde yuvalarının bulunduğu söğüt ağaçlarının karada olması nedeniyle henüz kuluçkaya yatmadı. Kuş Cenneti Muhtarı Mehmet Ekin, göldeki seviyenin geçen yılın temmuz ve ağustos ayındaki düzeyde bile olmadığını belirterek "Maalesef küresel ısınma bu yıl Türkiye''yi de etkiledi" dedi.
Tarih: 3 Nisan 2007 Kaynak: Radikal
Küresel ısınmanın son felaket taslağıDünyanın dört bir yanından gelen iklim uzmanları, BM himayesindeki bir toplantıda yeryüzünün ısınması konusunu masaya yatırmak üzere Brüksel''de bir araya geldi.
Harran can çekişiyorHarran Ovası giderek çoraklaşıyor. Bölgede yaklaşık 150 bin dönüm arazi, bilinçsiz sulama ve artan tuzlanma sebebiyle kullanılamaz hale geldi. Tarlalarından ürün alamayan toprak ağaları, şimdi başka kentlerde tarım işçisi olarak çalışıyor. Şanlıurfa’nın Harran ovası, 12 yıl önce Fırat’ın suyuyla buluştu. GAP’la birlikte gelen sulu tarım, Harran’ı kısa sürede bereketin kaynağı yaptı. Ancak ovanın bazı bölgeleri hızlı bir geriye dönüş yaşadı. Bilinçsiz sulama ve topraktaki tuzlanma Harran Ovası’ndaki 150 bin dönüm araziyi çorak bıraktı. Harran ve Akçakale’deki köylüler, kazdıkları drenaj kanallarıyla arazilerini tuzlanmaya yol açan taban suyundan kurtarmaya çalışıyor. Ancak köylüler bütün çabalarına rağmen beş yıldır ürün alamıyor. Yörede toprak ağası olarak bilinen arazi sahipleri de bölgeyi terk ederek, başka kentlerde tarım işçisi oldu. Uzmanlar bölgenin yüzde 30-40’ının aynı tehditle karşı karşıya olduğunu belirtiyor.
Tarih: 3 Nisan 2007 Kaynak: Türkiye
Hava 400 bin yıldır böyle olmamıştı!Atmosferdeki karbondioksit oranı 385 ppm''ye (ppm=milyonda bir partikül), metan gazı ise 1799 ppm''ye ulaştı. İşin uzmanı değilseniz bu rakamlar size bir şey ifade etmeyebilir.
''Şehir dışında hastane kimin işine yarar?''İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mesut Parlak''in hastanenin teknolojik gelişmeler karşısında yetersiz kalması nedeniyle Olimpiyat Stadı''nın yanına yapılacak yeni binaya taşınacağını söylemesi üzerine tartışmalar çığ gibi büyüyor.
''Muhsin Ertuğrul Sahnesi yıkılmamalı''Yılların tiyatro sanatçısı Gencay Gürün , İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları''nın Muhsin Ertuğrul Sahnesi ''nin yıkılmasıyla ilgili olarak bir açıklama yaptı. Bu yıkımı ''bir kültür cinayeti'' olarak nitelendiren Gürün, sözlerine şöyle devam etti: "Darülbedayi yani Şehir Tiyatroları bize Osmanlı İmparatorluğu''ndan miras kalan bir kültür abidesidir. Hiçbir medeni ülkede bu değerde bir kültür varlığının yıkıldığı görülmemiştir. Yerine ne yapılacağı belli bile değil, söyleniyor ama ne? Bunun varsa planlarının İstanbul halkına krokileriyle resimleriyle gösterilmesi lazım. Herhangi bir binanın içinde bir salona sıkıştırılmış bir Darülbedayi olmaz. Eğer bilmiyorsak bizi aydınlatsınlar. Yoksa vazgeçsinler. Çünkü ne Fransa Comedie Française''i yıkar, ne İngiltere National Theatre''ını yıkar. Avrupalılığın kökeninde kültür hazinelerine sahip çıkmak vardır. Ben hâlâ inanamıyorum. Belediyenin bize imza atmadan önce bir aydınlatma borcu vardır. Türkiye''nin en eski sanat kurumunu bir gecekondu gibi yıkmamaları gerekir. Lütfen düşünüp kendilerine gelsinler."
Tarih: 3 Nisan 2007 Kaynak: Cumhuriyet
Boğaz''daki yalıların değeri bugünkü ihale ile artacakDevler, bugün Carlton Oteli arazisi için kapışacak. Bu yarışı arazinin kapı komşusu yalı sahipleri de yakından izliyor. Hatta Sabancı Ailesi''nin adı talipler arasında da geçiyor.
Toprak''ın Yeniköy''deki arsası bugün satıştaTasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Halis Toprak''a ait Carlton Otel arsasını bugün satıyor. Halis Toprak''a ait Carlton Otel arsası olarak bilinen arazi, Yeniköy''deki Sait Halimpaşa Yalısı''nın bitişiğinde yer alıyor. 49 milyon YTL muhammen bedelli arazi, dünyanın en pahalı evlerinden biri olarak gösterilen Erbilgin Yalısı''na da çok yakın. Arazinin talipleri arasında Halis Toprak''ın Londra''daki malikânesini satın alan Rus milyarder Roman Abramoviç ile İstanbul''daki arazi satışlarıyla adları gündeme gelen Ahmet Nazif Zorlu ve Şeyh Maktum yer alıyor. İhaleye katılacak diğer isimler, Antalya Kundu''da 200 milyon dolarlık yatırımla Türkiye''nin en lüks otelini yapacak olan Lukoil''in ortağı Rus milyarder Telman İsmailov , Kutman-Ofer Grubu , İstanbul''da butik otel yapmak isteyen Versace Grubu''nun patronu Santo Versace , İngiliz Ottoman Fund , Sevil Sabancı ve Ömer Sabancı. İETT arazisini satın alan Şeyh Maktum''un şirketi Emaar, araziye Armani Otel yapmayı planlıyor. Boğaz kenarındaki araziye yapılacak otelin en fazla 5-6 katlı olabileceği belirtiliyor. Rus milyarder Abramoviç ise kendine konut yaptırmak istiyor. İhale sonrası, arazinin metrekare fiyatının en az 20 bin dolara ulaşması bekleniyor. Eğer bu gerçekleşirse, Carlton Otel arsası metrekare fiyatı açısından Türkiye''nin en pahalı arazisi olacak. Daha önce ihaleleri yapılan Karayolları arazisinde metrekare fiyatı 8 bin 290 dolar, İETT Garajı''nda ise yaklaşık 18 bin dolar olmuştu.
Tarih: 3 Nisan 2007 Kaynak: Cumhuriyet
İstanbul okulları depreme hazırİstanbul''daki okulların yüzde 80''inin depreme karşı güçlendirildiği, kalan bölümünün de yıl sonuna kadar bitirilerek, diğer riskli bölgelere geçileceği bildirildi. Milli Eğitim Bakanlığı Yatırım ve Tahsisler Daire Başkanlığı''nca 81 ilin milli eğitim müdürlerinin katıldığı Kuşadası''ndaki toplantıda konuşan MEB Yatırım ve Tahsisler Daire Başkanı Abdulsamet Arslan, "20 riskli ilçedeki çalışmalar bitirildi. Bu yıl sonuna kadar İstanbul''daki çalışmalar bitmiş olur'''' dedi.
Tarih: 3 Nisan 2007 Kaynak: Sabah
Hızlı tren yeniden yola çıkıyorAnkara ve İstanbul arasındaki yolculuk süresini kısaltmak, daha hızlı, konforlu ve güvenli bir seyahat sağlamak amacıyla 2003 yılında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından temeli atılan hızlı tren projesinin ilk etabı olan Ankara-Eskişehir arasındaki test sürüşleri bu ay içinde başlayacak.
AKM yıkılmalı.. Muhsin Ertuğrul da...Muhsin Ertuğrul bir sergi pavyonu olarak geçici olarak yapılmışken, gene geçici olarak alelacele tiyatroya dönüştürülmüş bir iğrenç yapı.
Eski Carlton arsası bugün satışa çıkıyorTasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Sarıyer Yeniköy’deki Toprak Grubuna ait eski Carlton Oteli arsasını yarın satışa çıkaracak. TMSF’nin satışa çıkardığı gayrimenkuller arasında 49 milyon 562 bin 613 YTL ile en yüksek muhammen bedele sahip gayrimenkulü oluşturan eski Carlton Oteli arsasının ihalesi, TMSF’nin Esentepe’deki binasında yapılacak. Üzerinde otel yapma izni bulunan Boğaz kıyısındaki arsa için şu ana kadar yerli ve yabancı 10’dan fazla alıcı olduğu öğrenildi. Son dönemde İstanbul’da satışa çıkartılan arazilerin yüksek fiyatlara alıcı bulmasından eski Carlton Oteli arsasının da pay alması bekleniyor.
Tarih: 3 Nisan 2007 Kaynak: Hürriyet
Carlton Otel arsası bugün satışa çıkacakTasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Sarıyer Yeniköy''deki Halis Toprak''a ait Carlton Oteli arsasını bugün satışa çıkaracak. Boğaz''ın tek satılık arazisinin talipleri arasında Rus milyarder Roman Abromoviç, Ahmet Nazif Zorlu ve Şeyh Maktum yeralıyor.
Harran Ovası çoraklaşıyorHarran Ovası giderek çoraklaşıyor. Bölgede yaklaşık 150 bin dönüm arazi, bilinçsiz sulama ve artan tuzlanma nedeniyle kullanılamaz hale geldi. Tarlalarından ürün alamayan toprak ağaları, şimdi başka kentlerde tarım işçisi olarak çalışıyor.
Bakan Koç: Türkiye antik tiyatro zenginiKültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, İzmir Selçuk''taki Efes Antik Tiyatrosu''nu sağlamlaştırma çalışmalarını yerinde inceleyerek, kazı çalışmalarının 150 yıldan bu yana devam ettiğini söyledi.
Çin’de 60 bin eve girdikSiz hiç evinizdeki su borularının markasını merak ettiniz mi?Doğrusu ben etmedim.Kısa bir süre önce evdeki tüm tesisat yenilendiği halde su borularının markasına bakmak hiç aklıma gelmedi. Çoğumuzun düşünemediğini Çinliler düşünüyormuş. Evlerine aldıkları su borularının markalarını bilerek alıyorlarmış. Dolayısıyla 60 bin Çinli, Türk markası "Vesbo"yu bilerek, seçerek evlerine alıp takmış.
AK Parti Merkez Binası için geri sayımBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti''nin yeni genel merkez binasının 15 Nisan''a kadar tamamlanmasını istedi. Başbakan''ın bu isteği nedeniyle çalışmalar 24 saat aralıksız sürüyor.
TECU Bakır Çatı ve Cephe Kaplamaları Yapı Fuarı’ndaBakır ve bakır alaşımı ürünler konusunda dünya çapında önemli firmalardan biri olan KM EUROPA METAL AG , TECU bakır kaplama ürünleriyle ile bu yıl yine Yapı Fuarı’nda yer alıyor.
Takvim
<<Nisan 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.