Haberler

4 Nisan 2008, Cuma

Corbu''yu YorumlamakCorbu''yu YorumlamakDünya üzerindeki son 85 yıllık mimari pratik ve teorinin ilham kaynağı veya kimilerinin de söylediği gibi "uğrak noktası" olan Le Corbusier’nin "Vers une architecture" eseri, Getty Araştırma Enstitüsü (Getty Research Institute) Metin ve Belge dizisinin, sayısı şimdilik 18 olan, İngilizce’ye çevrilmiş önemli mimari metinlerinin sonuncusu. Fransızca orijinali 1923’te, Paris’te yayımlanan "Vers une architecture", ilk defa birebir çeviriyle, John Goodman tarafından, "Toward an Architecture" adıyla İngilizce’ye çevrildi. Haberin Devamı
Yanlış uygulamalar trafik karmaşasını artırıyorYanlış uygulamalar trafik karmaşasını artırıyorBüyükşehir Belediyesi eski Ulaşım Daire Başkanı Dr. İsmail Hakkı Acar, trafik çilesini bitirmek için yapılan yol ve kavşakların, trafiği daha da karmaşık hale getirdiğini söylüyor.
“Türk Markaları Dünyaya Kopya ile Değil Özgün Stratejiyle Açılabilir”“Türk Markaları Dünyaya Kopya ile Değil Özgün Stratejiyle Açılabilir”Türkiye’nin önemli ekonomik bileşenleri olan yatılım ve inşaat sektörlerinin penceresinden Türk ekonomisine ışık tutmayı amaçlayan ODE Düşünce Toplantıları’nın beşincisi gerçekleştirildi.
Kayseri''de Raylı Sistem Ağı GenişleyecekKayseri''de Raylı Sistem Ağı GenişleyecekKayseri''de toplu taşımada kolaylık sağlayacak olan Raylı Sistem ağı yeni yapılacak uzantılarla genişliyor. Temmuz ayında deneme seferlerin yapılacağı raylı sistemin, yeni güzergahları için proje çalışmaları belediye tarafından tamamlandı.
Kartal''daki Araziler Hadid''le ŞahlandıKartal''daki Araziler Hadid''le ŞahlandıDünya çapında bir mimar olan Irak asıllı İngiliz Mimar Zaha Hadid''in Kartal Kentsel Dönüşüm projesi yurt dışındaki yatırımcıların İstanbul''a olan ilgisini arttırdı.
İstanbul’un yeni "İlçe" haritası çizildiİstanbul’un yeni "İlçe" haritası çizildiİstanbul’da 41 olan ilk kademe belediyelerinden 37''sinin tüzel kişiliği sona erdilerek 8 ilçe belediyesi oluşturuldu. 32 olan ilçe sayısı da Eminönü’nün kaldırılması ve 8 yeni ilçeyle birlikte 39 oldu.
Filli Boya’ya “CE” BelgesiFilli Boya’ya “CE” BelgesiFilli Boya, Gebze’deki teknolojik tam donanımlı yeni tesislerinde ürettiği Beton Kimyasal Katkıları ürünleri için “CE” işaretleme uygunluk onayı aldı.
Bebek’te yer bulabilen mekan açıyorBebek’te yer bulabilen mekan açıyorBoğaz’ın en güzel semtlerinden biri olan Bebek bu sezon büyüyor, yenileniyor. The House Cafe, Midpoint, Stabella ve Roomy gibi dört yeni mekan birden açıldı.
Gayrimenkul Sektörüne Farklı Bir Bakış Açısı “Arkiparc.com.tr”Gayrimenkul Sektörüne Farklı Bir Bakış Açısı “Arkiparc.com.tr”Arkitera Mimarlık Merkezi, kentlerin yapılanmasında önemli role sahip olan gayrimenkul sektörüne farklı bir açıdan bakmayı hedefleyen yeni yayını “Arkiparc.com.tr” ile geniş bir iletişim platformu yaratıyor. 3 Nisan 2008’de yayın hayatına başlayan www.arkiparc.com.tr hızla gelişen sektörün nabzını tutarak kısa zamanda etkin bir buluşma noktası olacak.
Tarih kayıt altındaTarih kayıt altındaVakıflar Genel Müdürlüğü, her birisi tarihî eser niteliğindeki orijinal el yazmalarını teknolojinin son imkanlarını kullanarak dijital ortama aktarıyor. Dünyanın en büyük kültür projesi olmaya aday Vakıf Arşiv Yönetim Sistemi’ni (VAYS) geliştirerek 12 milyona yakın vakıf belgesinin tasnifine başlayan Genel Müdürlük, bu arada yıkılmaya yüz tutmuş eserleri de restorasyonla ayağa kaldırıyor.
Güzel Kule! Senin Mimarın Kim?Güzel Kule! Senin Mimarın Kim?Chelsea’de 23. Cadde üzerinde yer alan HL23, Neil Denari’nin çalışma hayatı boyunca gerçekleştirmeyi arzuladığı işlerinden bir tanesi. Los Angeleslı mimar, uzun yıllardır bu mesleğe emek veriyor olmasına rağmen, ideallerini gerçek dünyada test etme şansını, New York’taki son dönemin markalı konut trendi sayesinde yakaladı. Son beş yıl içinde bir düzineden fazlasının yapımı tamamlanan, birçoğunun temelinin de bu yıl içinde atılması beklenen bu lüks konutların arasında, Jean Nouvel ve Frank Gehry gibi uluslararası mimarlar tarafından tasarlanmış yüksekten uçan gösterişli binalar da var, Denari gibi daha az bilinen, yetenekli mimarlara ait, daha küçük ama aynı tutkulu mimari duruşa sahip olanlar da.
Maltepe''nin 1 milyon metrekaresi değişecekMaltepe''nin 1 milyon metrekaresi değişecekİstanbul''un sahil ilçelerinden Maltepe''de şehrin en büyük kentsel dönüşüm projelerinden biri gerçekleştirilecek. Dragos''taki 1 milyon metrekarelik sanayi alanında alışveriş merkezleri, konutlar, oteller ve plazalar yükselecek.
İzmir''in "En Pahalı" Yolunda 815 Fore Kazıktan 703''ü Çakıldıİzmir''in "En Pahalı" Yolunda 815 Fore Kazıktan 703''ü ÇakıldıBüyükşehir Belediyesi, sadece 1600 metre uzunluğunda olmasına rağmen 11 milyon YTL’lik yapım maliyetine ulaşan zorlu Narbel yolunda, titiz ve sabırlı bir çalışmayla mutlu sona doğru yaklaşıyor.
Gıda Çarşısı’na güneş saatli parkGıda Çarşısı’na güneş saatli parkKonak Belediyesi, Yenişehir Gıda Çarşısı’nda içinde güneş saati bulunan 8 bin 700 metrekarelik park yaptı. Projesini, Konak’taki Hasan Tahsin İlk Kurşun Anıtı’nı da hazırlayan mimar Harbi Otan yaptı. Başkan Muzaffer Tunçağ, son yıllarda önemli bir ticaret merkezi konumuna gelen Gıda Çarşısı’nda çalışanlara nefes alabilecekleri bir ortam hazırladıklarını söyledi. Başkan Tunçağ, yaklaşık 125 bin YTL harcanan parkın yakın hizmete açılacağını bildirdi.
Tarih: 3 Nisan 2008 Kaynak: Milliyet
''Toprak''ın arazisi turistlerin gezi noktası olacak''''Toprak''ın arazisi turistlerin gezi noktası olacak''Halis Toprak''ın Libadiye''deki arazisini alan Emaar Türkiye, burada konut, alışveriş merkezi ve otel yapacak; yatırım için 1.2 milyar dolar harcayacak.
''Ölümsüzlük anıtı'' Sakarya Muharebesi''ni yaşatacak''Ölümsüzlük anıtı'' Sakarya Muharebesi''ni yaşatacakMustafa Kemal Atatürk''ün komutanlığında gerçekleşen Sakarya Meydan Muharebesi, Türk tarihinde önemli bir yere sahip. Birçok kişi muharebenin Sakarya''dan idare edildiğini düşünür.
Isı Yalıtımı Gerekliliğin Ötesinde Zorunluluk OlduIsı Yalıtımı Gerekliliğin Ötesinde Zorunluluk OlduEnerjide dışa bağımlı bir ülke olan Türkiye’nin toplam ithalatının yaklaşık 5’te biri enerji faturasından kaynaklanıyor. Bu durumda enerji tasarrufu ülkemizin acil önlem planlarının başında geliyor.
Uçan Fotovoltaik PanellerUçan Fotovoltaik Paneller“SunHope”, Geotectura’dan Joseph Cory ve Pini Gurfil tarafından tasarlanmış, güneş enerjisinden faydalanmak için fotovoltaik teknolojilerinin yeni kullanımlarını araştıran özgün bir tasarım örneği. Helyum gazı dolgulu fotovoltaik panel dizilerinden oluşan “SunHopes”, sürdürülebilir ve yenilikçi bir kentsel topluma model oluşturmayı amaçlayan Re:Vision Uluslararası Tasarım Yarışması’nda 2.lik ödülünü kazanmış.
İTÜ Peyzaj Mimarlığı Bölümü Pazartesi Seminerleri''nin İlk Konuğu Deniz Aslan''dıİTÜ Peyzaj Mimarlığı Bölümü Pazartesi Seminerleri''nin İlk Konuğu Deniz Aslan''dı“Duvar kötüdür, yüksek duvar kötüdür, peyzaj mimarları bu duvarları süslemelidir, yeşillendirmelidir, fikrine katılmıyorum. Biz yeşillendirmek için peyzaj projeleri almıyoruz.” Deniz Aslan, İTÜ Peyzaj Mimarlığı Bölümü’nün düzenlediği Pazartesi Seminerleri’nin ilki olan “İşler...” adlı sunumuna böyle başladı.
Dünya Markası Rubi, Kalekim Güvencesiyle RaflardaDünya Markası Rubi, Kalekim Güvencesiyle RaflardaYapıştırıcı ve derz dolgu gruplarında Türkiye’nin lider markası konumunda olan Kalekim, seramik uygulamalarında kullanılan alet ve makinelerin dünyadaki lider markası Rubi ile distribütörlük anlaşması imzaladı.
Uygulama, Meslek ve Toplum için LiderlikUygulama, Meslek ve Toplum için Liderlik1957 yapımı 12 Kızgın Adam filminde Henry Fonda’nın canlandırdığı karakter (bir mimar), ölüm cezası gerektiren bir cinayet davasının jüri üyeleri arasında lider pozisyonuna geliyor. Tek muhalif olan karakter, jüriyi davanın tekrar incelenmesi konusunda ikna ediyor ve akla uygun bir şüpheyle beraat kararının çıkmasına neden oluyor. Grubu yönetmekteki başarılı stratejileri, eşit ve belirli sınırlar içerisinde katılım ve ihtiyatlı bir biçimde durumu tartmak. Diğer jüri üyelerinin gündemlerini dikkatlice tartıp, onların bakış açısını anlayarak, ikna edici önerilerde bulunuyor ve neticeye ikna ediyor.
Kap Camii''nde Restorasyon SürüyorVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yaklaşık 6 aydan beri devam eden Kap Camii''ndeki restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
2008 Serbest Mimarlar Dernekleri Eğitim ve Kültür Yapıları SergisiTürk Serbest Mimarlar Derneği “Eğitim ve Kültür Yapıları” başlıklı bir sergi düzenlemeye hazırlanıyor.
Rüzgara 5 Milyon Euro YatırdılarUlustrans Genel Müdürü Olgun Hacıalioğlu, EPDK''ya yenilenebilir enerji kaynakları için birçok başvuru yapıldığını belirterek, ''rüzgar enerji santrallerinin, tüm dünyanın Türkiye''de yatırım yapabileceği bir konu haline geldiğini söyledi. Sadece rüzgar enerjisi için EPDK''ya 287 yerli ve yabancı başvuru yaptığını kaydeden Hacıalioğlu, "Dünyada rüzgar enerji santrali ile ilgili olarak bu büyüklükte bir başvuru ile karşılaşılmamıştır. Talebin sebebi devletin rüzgardan üretilen enerjiye alım garantisi vermesi ve bir avantajı da başvuru yapan yatırımcıların lisanslarını başka şirketlere devredebiliyor olabileceği. Böylece Türkiye''de bir nevi enerji ticareti başlamış olacak" dedi. Enerji tesislerinin ekipmanlarının taşınması işini yapan şirket olarak hareketlenecek pazara hazırlık yaptıklarını söyledi.
Tarih: 4 Nisan 2008 Kaynak: Yeni Şafak
Süreyya Operası paylaşılamıyorKadıköy Belediyesi tarafından 14 Aralık’ta CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın da katılımıyla törenle açılan Süreyya Operası paylaşılamıyor.
Emirin gözü Bodrum''daTatil için Bodrum''a gelen Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el Ahmet el Cabir el Sabah''ın, Yalıkavak''ta satın almak için arsa aradığı öğrenildi. İstanbul''dan Airbus 747 tipi özel uçağıyla dün öğle saatlerinde Milas-Bodrum Havalimanı''na gelen Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el Ahmet el Cabir el Sabah, yoğun güvenlik önlemleri altında karşılandı. Alışıldık yerel kıyafetlerinin aksine uçaktan spor şapkası ve spor kahverengi ceketiyle inen El Sabah''ı Muğla Valisi Lütfi Yiğenoğlu, Milas Kaymakamı Bahattin Atçı, Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün, İl Jandarma Alay Komutanı Kıdemli Albay Ömer Mimiroğlu ve Muğla İl Emniyet Müdürü Mehmet Emin Körpe karşıladı. Yalıkavak''ta bulunan ve İkideniz isimli turizm şirketine ait olan lüks villaya doğru yola çıkan El Sabah''ın Bodrum, Yalıkavak Küdür Mahallesi''nden küçük bir otel ve arsa satın aldığı, Yalıkavak''ta ayrıca arsa aradığı öğrenildi.
Tarih: 4 Nisan 2008 Kaynak: Cumhuriyet Yazan: Nurperi Değirmenci
Maslak Kültür ve Kongre Merkezi İhaleye ÇıkarıldıKültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, içinde korunması gerekli kültür varlığı niteliğinde tescilli Ayazağa Kasrı, Çinili Köşk ve Süvari Alayı bulunan İstanbul Maslak (Ayazağa) Kültür ve Kongre Merkezi''ni yeniden ihaleye çıkardıklarını söyledi. İstanbul''un AB tarafından 2010 Yılı Kültür Başkenti olarak seçildiğini anımsatan Bakan Günay, İstanbul''un kültürel faaliyetlerine yönelik mekan ihtiyacının artacağını kaydetti. Günay, İstanbul Maslak (Ayazağa) Kültür ve Kongre Merkezi''nin kültürel faaliyetlerde kullanılmak üzere işlevlendirilerek, kentin kültürel ve sanatsal mekanlarına bir yenisini kazandıracaklarını bildirdi. 2000 yılı ekonomik krizinden bu yana atıl vaziyette kalan Ayazağa Kongre ve Kültür Merkezi Projesini hayata geçirmeyi düşündüklerini belirten Günay, kaba inşaatının yüzde 85''i tamamlanan merkezde, korunması gerekli kültür varlığı niteliğinde tescilli Ayazağa Kasrı, Çinili Köşk (Av Köşkü) ve Süvari Alayının bulunduğunu ifade etti.
Tarih: 4 Nisan 2008 Kaynak: Yeni Şafak
Kartal''da 5 yıldızlı kaçak otelCHP''li Kartal Belediyesi Meclis üyesi İbrahim Doğan , ilçede bazı yapıların keyfi olarak yasaya aykırı inşa edildiğini, ardından da özel muameleyle yasallaştırıldığını belirterek bu duruma örnek olarak, E-5 karayolu üzerinde inşaatı devam eden 5 yıldızlı "Titanic" adlı oteli gösterdi. Doğan, bu konuda ilgili kurumların yasal işlem yapması gerektiğini söyledi.
Samsun''a ''Disneyland'' ProjesiSamsun Büyükşehir Belediyesi''nin yürüttüğü çalışma ile Batı Park''ta bin 500 metrekarelik bir alana çizgi film ve masal kahramanlarının heykelleri yerleştirildi. Çocuk Eğlenme Merkezi adıyla oluşturulan alana Şirinler''den Gargamel''e, Red Kit''den Pamuk Prense''se çizgi film ve masal kahramanlarının heykelleri yerleştirilirken, çocuklar için oyun alanları da oluşturuldu.
RANTALYA: Sporda rantın adresiAntalya Meltem Mahallesi’nde, çeşitli branşlarda amatör sporcu ve spor kulüplerine yıllardır ev sahipliği yapan 100. yıl spor tesisleri yıkılacak.
Başkan Kocaoğlu: Yol haritamız belliİzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Ege Üniversitesi’ne konuk oldu. Kocaoğlu, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nce düzenlenen “Turizm, bölgesel gelişme ve halk politikaları” konulu uluslararası toplantıda konuştu.
Başkan Topbaş; “AB ile entegrasyonda yerel yönetimler çok önemli!...”AB Bölgeler Komitesi toplantısında konuşan Başkan Topbaş, İstanbul’un küresel yatırımcılar için ideal bir adres haline geldiğini ve 2010 Kültür Başkentliği’nin AB ile ilişkilere ivme kazandırdığını söyledi.
Milano’da emlak fiyatları arttıİtalya''nın sanayi, ticaret ve moda merkezi Milano, İzmir’e karşı verdiği EXPO 2015 yarışından galip ayrılır ayrılmaz emlak fiyatları artmaya başladı. Milano Ticaret Odası’ndan yapılan açıklamaya göre, kent genelinde evlerin fiyatları yüzde 7 artarak, toplam 11 milyar Euro’luk rant sağlandı. Bu artışla evlerin metrekaresi 9 bin Euro’dan satılmaya başlandı. Böylece EXPO 2015, yapılmadan 7 yıl önce Milanolular’a para kazandırmaya başladı.
Tarih: 4 Nisan 2008 Kaynak: Milliyet Yazan: Eda Berkbayrak
Danıştay’ın Kazdağı kararı emsal olacakDanıştay’ın siyanürle altın aranmasına izin veren yerel mahkemenin kararını bozması diğer bölgelerdeki altın arama faaliyetleri için de emsal niteliği taşıyacak.
Parayı veren ağacı keser!TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu, ormanların her türlü turistik tesis için tahsis edilmesinin yolunu açan tasarıda tartışmalı bir değişiklik yaptı. Komisyon, “Turizmcilerin, tahsis öncesi kesecekleri her ağaç için aynı alana 2 ağaç, alan dışına ise 4 ağaç dikmesi ve tahsis süresi boyunca bu ağaçların bakımını yapması” koşulunu kaldırdı. Bunun yerine, ağaç kesilmesi durumunda, tahsis edilecek alanın 5 katı kadar bir alanda ağaçlandırma için gerekli bedel ile 3 yıllık bakım giderinin peşin ödenmesi koşulu getirildi.
Çimentoda balayı havası bitti, kâr marjları daralıyorÇimento sektörü 2006''da iç talep ve ihracat artışıyla yaşadığı sarhoşluktan uyanıyor. Yükselen satışlara paralel olarak kapasite artıran çimento sektörü, 2007''de maliyet artışını fiyatlara yansıtamadı ve kâr marjları düştü.
‘Heliport’ başvurusunda rekor: 4 ayda 25 başvuruUlaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün geçen kasım ayında valiliklere gönderdiği yazıyla başlattığı "Her ile Bir Heliport" projesi kapsamında, 8 heliport için yapım izni verildi ve 7 heliporta yapım izni vermek için ilgili kurum ve kuruluşlardan görüş bekleniyor.
Bir İmzayla 2 Milyon İnsan Yer DeğiştirdiCumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün İstanbul’da 8 yeni ilçe kurulmasını öngören 5747 sayılı kanunu onayladı. Böylece, kentte yaşayan toplam 2 milyon 38 bin 712 kişinin ilçesi değişti.
Mimarinin çevreyle sınavıDünyanın sıfırdan tasarlanmış ilk ekolojik yerleşkesi Dongtan Eko Kent için yoğun emek sarf eden mimar David Height, bir konferansla bu yeni mimari kavramı anlatmak için İstanbul''da...
Fatih Belediye Başkanlığı''ndan açıklama...Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, bugün bir gazetede yayımlanan ve yayalaştırılan bir sokakla ilgili haberde Fatih Belediyesi’ne ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a haksızlık yapıldığını açıkladı.
Emlak sektörünü tek çatı altında buluşturan ''hurriyetemlak.com'', 2''nci yaşını kutluyor5 Nisan 2006 yılında tüketiciyle buluşan hurriyetemlak.com, 2''nci yılında iddialı bir reklam kampanyası hazırladı. Stratejik altyapı çalışmaları ve senaryosu Gram Reklam tarafından hazırlanan reklam filminin yapımında, Nadir Bekar ve "Mutluluk" filmi ile Yeşilçam ödüllerinde "En İyi Görüntü Yönetmeni" ödülünü kazanan Mirsad Heroviç görev aldı. Kampanyanın reklam filmlerinde ve radyo spotunda kullanılan müziğini ise Rebel Moves grubunun kurucusu Ömer Ahunbay tarafından hazırlandı. 35 mm. film ile profesyonel sinema teknikleri kullanılarak gerçekleştirilen reklam filminde ev aramak için kebapçıya giden, ancak sonuca ulaşamayan bir gencin hikayesi konu alınıyor.
Tarih: 4 Nisan 2008 Kaynak: Dünya
İnönü''ye dokunmayın!Beşiktaş yönetimi 19 Mayıs günü İnönü''ye kazma vuracakmış. Ben buna asla inanmıyorum. O gün stadın yıkımına başlanırsa elimde kazma-kürek bir amele gibi çalışırım. Ama konu bu değil ki. Beşiktaş hangi maçta stadını ful dolduruyor? Önemli olan İnönü''yü dolduracak olan kaliteli oyuncuları almaktır. Bu konuda en mükemmel yorumu Kanal 24''te Bilgin Gökberk yaptı: "Dünyanın en güzel stadına dokunmayın, onu bozmayın. Sadece restore edin." Harika bir çözüm bu. İnönü''yü yıkmayın, güzelleştirin.
Tarih: 4 Nisan 2008 Kaynak: Sabah Yazan: Kazım Kanat
İstanbul''da köprüleri atmak!Türkiye''nin ve bu Türkiye''nin ufak bir numunesi olarak İstanbul''un; Boğaz''a 3. Köprünün yapılması karşısında takınacağı tavır; demokratik sivil toplum düşüncesine ne kadar yakın olduğumuzu belirleyecektir.
Eda Hanım, yeniden iskelesine kavuşuyorBodrum’un Göltürkbükü Beldesi’nde, belediye tarafından 3 ay önce başlatılan sahil düzenlemesi, gerekli izinler alınmadan yapıldığı gerekçesiyle Kaymakamlık tarafından durduruldu, 20 bin YTL de para cezası kesildi.
Borsa binasının iki katı yıkılıyorHanlar Bölgesi''ni özgün kimliğine kavuşturmak için çalışmalarını sürdüren Osmangazi Belediyesi, Ticaret Borsası Binası''nın sağlıklaştırılarak orjinal hale getirilmesi amacıyla protokol imzaladı.
EXPO hüsranı herkesi üzdüİzmir’in EXPO 2015’e ev sahipliği yapamaması, iş çevrelerinin yanısıra her kesimi üzdü. İşçi, emekli, kadın ve memur temsilcileri, "EXPO olsaydı İzmir’e farklı vizyon gelirdi.
TOKİ, 700 milyar dolarlık yatırım deviyle stratejik ortak oluyorToplu Konut İdaresi (TOKİ), 700 milyar dolarlık bir fonu yönettiği tahmin edilen Kuveyt Yatırım İdaresi (Kuwait Investment Authority- KIA) ''stratejik ortak'' oluyor.
Kentsel dönüşüm ama nasıl?24 yıldır yürürlükte bulunan İmar Affı Yasası, Kentsel Dönüşüm Yasa Taslağı ile yürürlükten kaldırılıyor. Bu imar affını siyasal rant olarak kullanma dönemini bitirmesi açısından doğru bir girişim.
Bu araziyi geri alınMuğla''nın Güllük Körfezi''ndeki Pina Yarımadası ile Çomça Koyu''nda bir ay denizi kaçak dolduran MNG Holding''e tepkiler boyutlandı.
Evler açık renklere boyanıyor sektör 1.2 milyar dolara koşuyorSu bazlı boyaların ve açık renklerin ağırlığının arttığı 1.2 milyar dolarlık boya sektöründe, bu yıl yüzde 10’luk büyüme bekleniyor.
EMFED ''2008 Gayrimenkul Zirvesi'' yarın gerçekleştirilecekEmlak Müşavirleri Federasyon''u tarafından yarın (4 Nisan 2008)tarihinde İstanbul Dedeman Otel''de gerçekleştirilecek olan "Ekonomik durgunlukta Emlakçılık ve Sorunları" panelinde emlak dünyasının 2008 yılı değerlendirmesi yapılacak.
TOKİ 15 bin konut yaparak Güngören''in çehresini değiştirecekBüyükşehirlerde yaşanan plansız kentleşmenin önüne geçmek ve çağdaş yerleşim alanları oluşturmak amacıyla üretilen kentsel dönüşüm projeleri bir bir hayata geçiriliyor.
1 milyon dolara tamirhaneLevent Oto Sanayi Sitesi ile Maslak’taki Atatürk Sanayi sitesi, Karayolları’na ait Zincirlikuyu’daki 96 bin 505 metrekarelik arazinin 800 milyon dolara Zorlu Grubu’na satılmasının ardından İstanbul’daki en değerli araziler konumuna geldi.
fW mahallesiDüne kadar sönük bir yokuş olan Akaretler bir süredir geceleri ışıl ışıl. Çünkü Akaretler projesi bitmiş ve iç kısımları yenilenen sıra sıra tarihi evler ışıklandırılmış.
Başkan’ın ‘Saray’ı için sokak kapatıldıİstanbul Belediye Başkanı Topbaş’ın sahibi olduğu Saray Muhallebicisi’nin Fatih şubesine koskoca bir sokak tahsis edildi. Üretim merkezi de olan 3 katlı binanın yan yolu ’hidrolik engel’le trafiğe kapatıldı. Engelleri kaldıran kumanda cihazı ise sadece Saray’da var.
Sarıgazi''de eskileri toplanacak bin konut tek projeye sığacakBu yıl Moskova''da 3 bin konutluk bir projeye başlayacaklarını açıklayan Hisar Yapı''nın patronu Hayri Ekinci, İstanbul''da ise Ataşehir ve Topkapı''da iki yeni proje daha planladıklarını söyledi.
2007''de alınan yapı ruhsatı azaldı, binaların değeri arttıTUİK''in Yapı İzinleri 2007 yılı sonuçlarına göre ruhsat verilen bina sayısı 1 yılda yüzde 7.3 geriledi. Binaların değerinde ise yüzde 9.8''lik artış yaşandı.
Efes''te kazıyı biz yapacağızKültür Bakanı Günay, 1 Mayıs''a kadar haber çıkmazsa, Avusturyalılarla süren 113 yıllık kazı geleneğinin bozulacağını söyledi.
"Cargill Yasası"na Gül''den OnayBirinci sınıf tarım arazisi üzerine kaçak kurulan ABD''li Cargill firmasının Bursa''daki fabrikasının yıkılmasına yönelik yargı kararlarına rağmen, AKP hükümetinin bu ve bunun gibi şirketlere af girişimi olduğu yönünde eleştirilere rağmen Meclis''ten geçirdiği kanun, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından da onaylandı.
İtalya, EXPO''nun İzmir''e yeni fırsat getireceğinden eminİtalya''nın Ankara Büyükelçisi Carlo Marsili, Türkiye''nin EXPO 2015 adaylığını kaybetmesine üzüldüğünü söyledi.
‘Barınaklarımızı vermeyiz’Geçici yediemin limanı olarak ilan edilen ve yarısına İstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin (İBB) el koyduğu Yenikapı Balıkçı Barınağı''ndaki balıkçılar, barınaktan atılmak istenmelerini protesto etti. Balıkçılar, İBB’ye, Ulaştırma Bakanlığı’na, Maliye Bakanlığı’na ve Milli Emlak Genel Müdürlüğü’ne dava açacaklarını bildirdi.
Konutta arz talebe yetişiyor2006''da yüzde 18,5 büyüyen inşaat sektörü 2007''de sadece yüzde 5 büyüdü. Ama 1994, 1999 ve 2001 krizleri nedeniyle ertelenen talebin henüz tümü karşılanmadığından belirgin bir durgunluk işareti yok.
Selçuklu''nun Kültür Merkezi Örnek Proje OlduTürkiye''nin değişik bölgelerinden belediye başkanları, mimar ve mühendisler ile ilgili müdürlüklerin çalışanları Uluslararası Spor Salonu ve Kongre Merkezini inceliyor.
BM, küresel ısınmaya çare için toplandıBirleşmiş Milletler, Kyoto 2 ''''İklim Değişikliği ve Küresel Isınma'''' konferansı Tayland''ın başkenti Bangkok''ta başladı. Beş gün sürecek konferans boyunca Kyoto Protokolü''nün yerini alacak yeni bir anlaşma ortaya konulmaya çalışılacak. Konferans, Bali''de kabul edilen yol haritasının ilk adımı niteliğini taşıyor. Bali''de alınan kararlara göre tüm ülkelerin gaz salımını azaltması için imza atabileceği yeni bir protokol oluşturulması planlanmıştı. Konferansta oluşturulacak yeni protokolün 2009 yılında yürürlüğe girmesi bekleniyor. Süresi 2012''de dolacak olan Kyoto Protokolü''ne imza atan ülkelerin karbon salımlarını azaltmaları zorunlu değil.
Tarih: 3 Nisan 2008 Kaynak: CNN Türk
Multi Turkmall Alışveriş Merkezi Çanakkale''deMerkezi Hollanda''da bulunan Avrupa''nın en büyük proje geliştirme ve yatırım firması Multi Development ile Türk şirketi Turkmall''ın ortaklığıyla kurulan Multi Turkmall, "Forum" adlı alışveriş merkezi Çanakkale''de açılacak. Turkmall''ın Türkiye''de açtığı alışveriş merkezleri arasında M1 Adana, M1 Antep, M1 Konya, M1 Kartal, İstanbul Nautilus, Ankara Bilkent, Maltepe Carefour ve MKM Akatlar bulunuyor. Çanakkale Genç İşadamları Derneği''ni (ÇAGİAD) ziyaret eden firma yetkilileri, sözkonusu yatırım konusunda yönetim kurulu üyelerini bilgilendirdi. Dernek binasındaki tanıtım toplantısına, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan da katıldı. Alışveriş merkezi hakkında bir sunum yapan Multi Turkmall yetkilisi Tolga Ergut, burada Çanakkaleli işadamlarının öncelikle iş yapacağını söyledi. Alışveriş merkezinin şehrin canlanmasına ve istihdama da yardımcı olacağını kaydeden Ergut, yılda en az 8 milyon kişinin ziyaret etmesinin beklendiğini, bunun şehrin sosyal yaşamına da önemli katkılar sağlayacağını dile getirdi.
Tarih: 3 Nisan 2008 Kaynak: Yeni Şafak
Tren garına sahip çıkmalıyızAnkara’yla özdeşleşmiş, Yenimahalle ilçe sınırlarının içinde olan tarihi Ankara Garı önüne yapılmak istenen katlı kavşak üzerine KESK’e bağlı Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) Ankara Şube Başkanı Ahmet Eroğlu, Ankara Şube Sekreteri Süleyman Enginar ve Ankara Şube Örgütlenme Sekreteri İsmail Özdemir ile görüştük.
''Bana mimarlık yetiyor''Şu sıralar Garanti Bankası''nın sanat merkezleri üzerinde çalışan Han Tümertekin, ''Hayatta enstelasyon yapmam,'' diyor. ''Mimarlıkta kendi kendine bina yapamazsın'' diyen Tümertekin''e göre sanatla mimarlığın farkı, bir ''talep'' meselesi.
Zeyrek''te Tarihi Evlere Ücretsiz RestorasyonFatih Zeyrek''te ayakta durmaya çalışan tarihi evler İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilecek. Projeye maddi durumu iyi olmayan vatandaşların evlerinden başlandı. Koruma Uygulama ve Denetleme Müdürlüğü''nün (KUDEB) yapacağı restorasyonda yoksul vatandaşların evi ücret alınmadan restore ediliyor. Bu yıl KUDEB tarafından 50 evin restore edilmesi hedefleniyor. KUDEB Müdürü Mehmet Şimşek Deniz, başvuru sırası ve vatandaşların maddi durumu dikkate alınarak yenilenecek evlerin belirlendiğini söyledi. Evleri onarılan Mustafa ve Perihan Karabıyık çifti, ahşap evde oturmaktan son derece mutlu olduklarını belirterek, “Ahşap ev, insanla birlikte nefes alıyor. Betonarme evde oturmak asla istemeyiz” dediler. Deniz, Zeyrek bölgesinde acilen onarım yapılması gereken 200 civarında kayıtlı bina bulunduğunu ifade etti.
Tarih: 3 Nisan 2008 Kaynak: Yeni Şafak Yazan: Gökhan Yılmaz
Beykoz yılsonunda atıksu tehdidinden kurtuluyor…İnşaatı yılsonunda tamamlanacak Paşabahçe Çevre Koruma Projesi ile Beykoz sahillerine kontrolsüz şekilde akan atıksular Paşabahçe Atıksu Ön Arıtma Tesisi’nde arıtıldıktan sonra İstanbul Boğazı’nın dip akıntısına deşarj edilecek.
Belediye başkanları değişse de düzelen bir şey yokKarşıyaka, Şentepe ve Barış Mahallesi’nin arasına sokulmuş, kendisi de sorunları da büyük bir mahalle Anadolu Mahallesi... Mahalledeki esnaflarla, ev hanımlarıyla, gençlerle konuşmalarımızda hepsinin düşüncesi aynı: “Belediyeler değişse de düzelen hiçbir şey yok. Her şey daha kötüye gidiyor!”
Boğaz''da izinsiz yapılaşmaya geçit yokİsatnbul Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı, Boğaziçi alanının kültürel ve tarihi değerlerini, doğal güzelliklerini yok etmek isteyenlere karşı yaptığı çalışmalar çerçevesinde, Beşiktaş''da 3 adet gecekondu yıktı. Beşiktaş''da Boğaziçi ön görünüm bölgesinde bulunan Bebek mh. İnşirah yokuşu no:91,93 ve 95 yanındaki adreste bulunan 3 adet gecekondunun yıkım işlemleri 775 sayılı yasanın 18. maddesi gereğince İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı ve Boğaziçi İmar Müdürlüğü ekiplerince 01/04/2008 Salı günü yapılan yoğun bir çalışma sonucunda güvenli bir şekilde, herhangi bir olumsuzluk yaşanmadan gerçekleştirildi. Boğaziçi alanının kültürel ve tarihi değerlerini ve doğal güzelliklerinin kamu yararı gözetilerek korunması kapsamında ilgili birimlerce Boğaziçi ön görünüm bölgesinde denetim ve kontroller aralıksız sürdürülüyor.
Tarih: 3 Nisan 2008 Kaynak: İstanbul Büyükşehir Belediyesi
Zirai değil kültürel mücadeleBir dönem Diyarbakır Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsü olarak kullanılan alanın büyük çaplı kültür merkezine dönüştürülmesi için çalışmalar sürdürülüyor. Yaklaşık 15 bin metrekarelik alan üzerine yapılması planlanan ve yedi milyon YTL''ye mal olması öngörülen merkezin, gelecek ay temelinin atılacağı bildirildi. Yaklaşık üç yıl içinde hizmete sunulması planlanan merkezin uluslararası sanatsal etkinliklere ev sahipliği yapabilecek nitelikte olacağı belirtildi. İl Kültür ve Turizm Müdürü Tevfik Arıtürk, Diyarbakır Kültür Merkezi''nin Yenişehir beldesinde 14 bin 736 metrekarelik alanda yapılacağını söyledi. Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker''in desteğiyle eski ziraat enstitüsüne ait mekan ve arazinin Kültür ve Turizm Bakanlığı''na tahsis edildiğini ifade eden Arıtürk, projenin hazırlandığını yapım ihalesinin 4 Ocak''ta gerçekleştirildiğini söyledi.
Tarih: 3 Nisan 2008 Kaynak: Radikal
''Konutta markayı muhafaza etmek onu yaratmaktan daha zordur''Tartık yeni dinamiklerin öne çıktığı farklı bir sürece girdi. Bu süreçte gündeme gelen en önemli kavram ''markalı konut'' projeleridir.
Mamaklılar “dönüşümü” protesto ettiMamaklılar, ilçede uygulamaya konulan “Kentsel Dönüşüm Projesi”ni protesto etti. “Mamak Barınma Hakkı Bürosu” temsilcileri ve beraberindeki bir grup Mamaklı tarafından yapılan basın açıklamasında, projenin, yöre sakinlerinin ekonomik-sosyal gerçekliğini, mağduriyetlerini dikkate almadığı belirtilerek, “Ketsel dönüşüm rantsal dönüşüm olmuştur” denildi.
Üçüncü köprüyü ilk kez UNESCO görecekİstanbul''un Dünya Kültür Mirası Listesi''ndeki durumunu belirleyecek olan UNESCO denetim heyeti 8 Mayıs''ta geliyor. Heyet üçüncü köprü projesini de inceleyecek.
Golf meraklılarına Bostanlı’da tesisİz­mir Bü­yük­şe­hir Be­le­di­ye­si, Bos­tan­lı sa­hi­lin­de­ki bas­ket­bol alan­la­rın­dan bi­ri­ni mi­ni golf sa­ha­sı­na çe­vir­di. Ya­se­min Ka­fe’nin ya­nın­da­ki ye­ni te­sis, ilk gün­den bü­yük il­gi gör­dü. Özel­lik­le haf­ta son­la­rı, ço­cuk­lu ai­le­le­rin akı­nı­na uğ­ra­dı. Grand Pla­za A.Ş.’nin iş­let­ti­ği te­si­sin, 5 yıl­dız­lı otel­ler­de­kiy­le ay­nı stan­dart­la­ra sa­hip ol­du­ğu, her yaş gru­bu­na hi­tap et­ti­ği be­lir­til­di.
Tarih: 3 Nisan 2008 Kaynak: Milliyet
Madenciden, çevre için teminat mektubu alınacakEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı''nın Madencilik Kanunu''yla ilgili planladığı değişiklikler netleşmeye başladı. Buna göre Bakanlık, çevreye zarar verdikleri için eleştirilen madencilerden üretime başlarken teminat mektubu alacak.
İzmir Hız KazanacakEXPO 2015’i kaybeden İzmir’de bozulan moraller yerini umuda bıraktı. EXPO olmasa da projelerin hayata geçirilmesi gerektiği fikrinde birleşen işdünyası İzmir’in marka şehir olma yolunda önemli bir adım attığını söyledi.
Asi''ye peyzaj düzenlenmesi yapılacakLübnan dağlarından doğan ve Suriye üzerinden gelerek Hatay''ın merkez ilçesi Antakya''nın ortasından geçen Asi Nehri''nin peyzaj düzenlemesi yapılacak. Gerekli çalışmaların başlatılması için Antakya Belediyesi Meclis toplantılarında gündeme gelen Asi Nehri''nin düzenlemesi nisan ayı ilk oturumuna da damgasını vurdu. Meclis toplantısında, hazırlanan projelere finansman sağlamak adına iller bankasından kredi alma ve ödemelere ilişkin Antakya Belediye Başkanı''nın yetkilendirilmesi maddesi oy çokluğu ile kabul edildi. Asi Nehri Peyzaj düzenlemeleri için şu ana kadar 10.5 milyon YTL tutarında borçlanması bulunuyor.
Tarih: 3 Nisan 2008 Kaynak: Zaman
Her Şeyin Sonu DeğilEXPO oylaması öncesi Cumhuriyet Meydanı’nda İzmir Valisi Cahit Kıraç’ın coşkulu konuşmasını dinledim, umutlandım.
Kaçakla mücadele için Denetim KuruluVali Şahabettin Harput, kaçak yapıyla mücadele için Bayındırlık İl Müdürlüğü koordinasyonunda belediye ve çeşitli kamu kurumlarının katılımıyla Denetim Kurulu oluşturulacağını açıkladı. Harput, depremsellik sebebiyle ovada kaçak bina yapmanın önemli hayati riskler getirdiğine dikkat çekerek, tarım arazileri ve yeşil dokunun tahribatına imkan vermeyecek kriterler ortaya koyacaklarını söyledi. Göreve başladığından beri kaçak yapılaşmayla yakından ilgilendiğini belirten Vali Harput, "Bursa tarihi, kaplıcaları ve yeşil dokusuyla Türkiye''de anılan nadir şehirlerden birisidir. Diğer unsurlar bu 3 özelliğinden sonra geliyor. Termalini, yeşilini, tarihini iyi değerlendirip pazarlayabilirsek ilimize büyük katkı sağlamış oluruz. Bursa son yıllarda sanayileşmede hızla ilerlerken yoğun göç almaya başladı. Alınan göç kaçak yapılaşmayı arttırırken, Bursa''nın dokusuna da zarar vermeye başladı. Hafta sonu hava yoluyla Bursa''ya gelen Başbakanımız bile şehirdeki yapılaşmayı görünce şaşkınlığını gizleyemedi. Bursa yoğun göçten dolayı artık mezar kent haline geldi. Geçtiğimiz hafta kaçak yapılarla ilgili toplantı yaptık. İlgili birimler görüşlerini ortaya koydu. Çarpık ve kaçak yapılaşmada kentsel dönüşüm projeleri ile kısmen iyileştirme yapılabilir. Tarım arazilerinin, yeşil alanların tahribatına imkan vermeyecek kriterler ortaya koyacağız. Bayındırlık İl Müdürlüğü koordinasyonunda yeni bir üst denetim kurulu kuruyoruz. Toplantıda birçok konu ortaya konuldu ve 10 güne kadar izleyeceğimiz yol belli olacak. Caydırıcı cezalar ortaya koyacağız" dedi.
Tarih: 3 Nisan 2008 Kaynak: Olay
"Bursaray Yıldırım''ın çehresini değiştirdi"Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin, başta Bursaray B etabı olmak üzere Yıldırım''da hayata geçirilen yatırımlar ile şehrin doğusunun makus talihini değiştirdiklerini belirtti.
Adapazarı Büyükşehir Belediyesi''nin ismi Sakarya''ya çevrildiCumhurbaşkanı Abdullah Gül''ün, nüfusu 2 binin altına düşen 862 belde belediyesi ile 283 ilk kademe belediyesinin tüzel kişiliğinin kaldırılması ve 43 yeni ilçe kurulmasını öngören kanunu onaylamasının ardından Adapazarı Büyükşehir Belediyesi''nin adı "Sakarya Büyükşehir Belediyesi" olarak değiştirildi. Büyükşehir Belediyesi dünden itibaren tüm yazışmalarında ve işlemlerinde Sakarya Büyükşehir Belediyesi ismini kullanmaya başladı. Büyükşehir Belediyesi''nin "adapazari.bel.tr" olan web adresi ise "sakarya.bel.tr" olarak değiştirildi.
Tarih: 3 Nisan 2008 Kaynak: Zaman Yazan: Salih Hamurcu
Kimse siyasi rant peşine düşmesinPazar günkü yazımızı bildiğiniz üzere “Kazanırsak kimi alkışlayacaksanız kaybedince onları suçlayın” diye bitirmiştik. Şimdi görüyoruz ki EXPO yenilgisi üzerine kılıçlar erken çekilmiş durumda.
“Duatepe” anıtlaşıyorUlaştırma Bakanlığı ile Genelkurmay Başkanlığı, Sakarya Meydan Muharebesi’nin yapıldığı Duatepe’yi, savaşın ne kadar zor şartlar altında yapıldığını anlatmak ve bunu gelecek kuşaklara aktarmak için anıtlaştırıyor. Duatepe’de Genelkurmay Başkanlığıyla birlikte bir müze ve kompleks inşa edeceklerini belirten Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, “Hayata geçireceğimiz proje Atatürk’ün şu an müze olarak kullanılan evinden başlayacak. Sakarya Meydan Muharebesi’nde tüm ihtiyaçların karşılandığı Malıköy İstasyonu’ndaki bütün yapılar elden geçirildi. Ayrıca Duatepe’ye panorama binası ve anıttan oluşan bir kompleks inşa edeceğiz. Kompleksin içinde şehitlerin tümünün isimleri bulunacak” dedi.
Tarih: 3 Nisan 2008 Kaynak: Türkiye Yazan: Sinan Çetin
‘Artık Kaz Dağı’nda altın aranamaz’Güney Marmara Doğal ve Kültürel Çevreyi Koruma Derneği (GÜMÇED) Edremit Körfez Şubesi Başkanı Mehmet Akif Öznal, “Artık Kaz Dağı’nda siyanürle altın aranamayacağına dair bir Danıştay kararı var. Bu karar emsal oluşturmuştur” dedi. Danıştay 8. Daire’nin kararına esas olan davanın davacıları arasında ilk sırada yer alan Öznal, “Bu bölgede verilen 100’e yakın ruhsatla ilgili bu tür davalar açacağız. Artık Kaz Dağı’nda siyanürle altın aranamayacağına dair bir Danıştay kararı var. Bu karar emsal oluşturmuştur. Bu kararla, zeytincilik yasası ve Kaz Dağı hakkımız tescil edildi. Koza Altın Madencilik Şirketi’ne verilen 92 tarihli ruhsat, mahkeme kararıyla bozuldu. Bunlar çok önemli gelişmeler” dedi.
Tarih: 3 Nisan 2008 Kaynak: Milliyet
Enerjisa doğal gaz santraline başlıyorEnerjisa’nın, 920 megavat (MW) kurulu gücündeki Bandırma Doğal Gaz Santralinin projesi için onay verildi. Sabancı Holding-Verbund ortaklığı olan Enerjisa’nın yapacağı santralin 2010’da faaliyete geçmesi ve net yüzde 59 ile Türkiye’deki en verimli doğal gaz santrali olması hedefleniyor. Ortaklık, 2015 yılında yüzde 10 pazar payı ve 5 bin MW güç hedefliyor.
Tarih: 3 Nisan 2008 Kaynak: Türkiye
Göltürkbükü’nde sahil kavgasıBodrum’un Göltürkbükü beldesinde belediyenin sahil düzenleme çalışmalarını gerekli izinler alınmadan yapıldığı gerekçesiyle durduran kaymakamlık, 20 bin YTL de para cezası uyguladı. Ayrıca belediye hakkında Kıyı Kanunu’na muhalefet ettiği gerekçesiyle suç duyurusunda bulunuldu. Anavatanlı Belediye Başkanı Halil İbrahim Kaynar, 15 ay önce Bayındırlık ve İskân Bakanlığı’na gönderdikleri projelerinin siyasi nedenlerle geciktirildiğini iddia etti. Projeyi engellemek için uğraştığı iddialarını yalanlayan Kaymakam Abdullah Kalkan, “Başkan Kaynar projenin onaylandığını söylemişti. Ancak şikayetler üzerine yaptığımız incelemede herhangi bir iznin alınmadığı ortaya çıktı. Kimsenin devletin sahilini, kamu alanını gelişigüzel değiştirme hakkı yok. Proje onaylanmazsa ne olacak?” dedi.
Tarih: 3 Nisan 2008 Kaynak: Milliyet Yazan: Yaşar Anter
Alaçatı’ya Venedik modeli konutlarİzmir’in Çeşme ilçesine bağlı Alaçatı beldesinde, Türkiye’de ilk kez uygulanan “karanın denizle doldurulması” yöntemiyle hazırlanan Port Alaçatı Projesi kapsamında bu sezon 75 konut daha tamamlanacak. Alaçatı Belediyesi Başkanı Muhittin Dalgıç, Türkiye’de ilk kez hayata geçirilen proje kapsamında Venedik Evleri’ne benzeyen bir ortamın oluşturulduğunu söyledi. Port Alaçatı Genel Müdürü Atilla İzmirli de proje kapsamında satışa sunulan evlerin değerinin 120 bin euro ile 850 bin euro arasında değiştiğini kaydetti. İzmirli, haziran ayına kadar tamamlanacak 75 konutun %40’ının satıldığını dile getirdi. İzmirli, Alaçatı Port’un 250 yat kapasiteli bir marinasının bulunduğunu, ev sahiplerinin denizden yatla evlerine gelebildiklerini ifade etti.
Tarih: 3 Nisan 2008 Kaynak: Türkiye
Mimar Arolat’tan iki büyük projeİzmirli mimar Emre Arolat iki büyük projeye imza atıyor. Büyükşehir Belediyesi’nin Gaziemir’deki yeni Fuar Alanı’nın projesini üstlenen Arolat, İstanbul Zincirlikuyu’daki eski karayolu arazisini 800 milyon dolara alan Zorlu Grubu’nun açtığı proje yarışmasını, Murat Tabanlıoğlu Mimarlık Bürosu ile birlikte kazandı. Zorlu Grubu tarafından açılan proje yarışmasına katılan dünyaca ünlü 14 mimarlık bürosu arasından finale kalan Emre Arolat’ın sıra dışı projesinin çok beğenildiğini belirtildi.
Tarih: 3 Nisan 2008 Kaynak: Hürriyet
Belediye binası kız yurdu olacakBurhaniye Belediyesi, 1994’te Hürriyet Caddesi’nde, 6 bin metrekarelik kapalı alanlı modern hizmet binası inşaatına başladı. Kaba inşaatı biten bina bir yıl içinde tamamlanacak. Belediye, 1960’ta otel olarak yapılan 400 metrekarelik kapalı alana şimdiki hizmet binasını kız yurdu olarak kullanmayı planlıyor. Başkan Fikret Akova, "İlçemizdeki Meslek Yüksekolu’nda 700 öğrenci var. Bu yıl Örentepe’de Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu açılacak. Öğrencilerin barınma sorununu çözmek için, kız yurdu yapmaya karar verdik" dedi.
Tarih: 3 Nisan 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Sefer Talay
"RealEstate Eurasia" 12-15 Haziran''da TÜYAP''taTürkiye''nin İstanbul Umum Emlak Komisyoncuları Esnaf Odası, FIABCI (Uluslararası Gayrimenkul Federasyonu) ve CEREAN (Orta Avrupa Gayrimenkul Birlikleri Ağı) tarafından desteklenen tek emlak ve yatırım fuarı RealEstate Eurasia, 12-15 Haziran 2008 tarihleri arasında TÜYAP Fuar Merkezi''nde gerçekleştirilecek...
Altın talanında sıra Kozak Yaylası’ndaİzmir Bergama sınırları içinde bulunan Kozak Yaylası’nda altın arama işleminin durdurulmasını isteyen köylüler, “Bizim altınımız toprağın altında değil, üstündeki çamlardır” diyerek sivil toplum kuruluşlarını yardıma çağırdı. Kozak Yaylası’nda altın madeni için sondaj çalışmaları başladı.
Kuveyt, TOKİ projelerine finans desteği verecekToplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı ile Kuveyt Yatırım İdaresi arasında işbirliği anlaşması imzalandı. Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) bünyesinde faaliyet gösteren Türk-Kuveyt İş Konseyinin düzenlediği Türk-Kuveyt İşadamları toplantısında imzalanan anlaşma ile Kuveyt, Türkiye’de TOKİ’nin projeleri için finansman sağlayacak.
Yabancı ‘bekle gör’ tavrına giriyor, inşaatta sıkıntı varGlobal likidite problemlerinin etkisi sürerken, iç siyasette yaşanan gerginlikler, iş dünyasını tedirgin etti. Bankacılar, işadamları, büyümesi ciddi biçimde hız kesen inşaat sektörü temsilcileri, Türkiye’nin sıkıntıları uzlaşarak aşması halinde, yatırımcıya güven vereceğini, krizi fırsata dönüştürebileceğini belirtiyor.
Set Çimento’yu 600 milyon Euro’ya Sibiryalı aldı Italcementi gittiRusya’nın Sibirskiy Cement adlı şirketi, İtalya’nın çimento devi Italcementi’ye ait Set Group’u 600 milyon Euro’ya satın aldı.
İstanbul’a yazıkTBMM’de İstanbul’la ilgili olarak Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile CHP İstanbul milletvekilleri arasında önceki gün hayli ilginç tartışmalar yaşandı.
AGE Ukrayna''da konut, Gana''da hastane yapacakAGE İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Atilla Önen, projelerini ve hedeflerini anlattı. Otuz yılı aşkın süredir hem yurtiçi hem de yurtdışında büyük projeler üstlenen AGE İnşaat, 250 milyon dolarlık Süleymaniye Havaalanı''nı 14 ayda 46 milyon dolara mal etmesiyle tanınıyor.
''Koca Sinan'' Ayasofya''daÇEKÜL''ün ''Sinan''a Saygı'' yarışmasına katılan 419 fotoğraf için 10 bin oy kullanıldı. Kimi mimarlık ve sanat tarihçileri,"Ayasofya olmasaydı, Sinan ''ın muazzam kubbeleri de olmazdı" derler ve eklerler: "Sinan olmasaydı, 1600 yaşındaki Ayasofya da belki bugünlere kalmazdı..."

Önümüzdeki 2-3 yıl çetin geçecek2005 yılında kurulan YÜF (Yapı Ürünleri Üreticileri Federasyonu) Başkanı Adnan İğnebekçili, YÜF''ün değişen koşullar doğrultusunda sektöre sunduğu hizmetleri arttırarak Türk sanayinde diğer sektörlere örnek olmaya devam edeceğini belirtti. Federasyonun mart ayında yapılan 4''üncü genel kurulunda konuşan İğnebekçili sektördeki gelişmelerle ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: "İnşaat sektörünün 2007 yılı performansının gerisine düşmesi sonucunda yapı malzemelerinde yurtiçi talebin daralması, rekabet ortamının daha da kötüleşmesi beklenmektedir. Kriz ortamının sektörümüze de yansıması kaçınılmaz görünüyor. Geçen 4 yıllık hızlı büyümenin ardından, önümüzdeki 2-3 yılın sektörümüz açısından oldukça çetin geçeceğini söyleyebiliriz."
Tarih: 3 Nisan 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Koray''a göre ''Bursa güzel bir yer''Koray İnşaat, Bursa''da 175 milyon YTL''ye mal olacak yeni bir yatırım için kolları sıvadı. Koray''ın kısa bir süre önce tanıttığı "Bursa güzel bir yer" adını taşıyan projede, yerleşimin yüzde 70''i yeşil alana ayrılacak, binalar en fazla 4 katlı olacak. Koray İnşaat Genel Müdürü Şamil Çapar, "güzelbiryer" projesinin tüm Bursa''da adından söz ettirecek örnek bir proje olacağını belirterek "Biz bu projede insana, çevreye, yeşile, çocuklara, engellilere ayrı özen gösterdik. 2010 yılında projemizi ev sahiplerine teslim edeceğiz" dedi.
Tarih: 3 Nisan 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Soyak''tan Adana''ya iki alışveriş merkeziSoyak, Tahincioğlu Holding ile işbirliğiyle Adana''da geliştirdiği alışveriş merkezi projelerini 2010 tarihinde tamamlamayı hedefliyor. Adana''nın kuzey bölgesinde 140.000 metrekarelik kiralanabilir AVM alanından oluşan projenin yanı sıra, doğu bölgesinde de 25.000 metrekarelik kiralanabilir AVM''den oluşan iki farklı proje de 2009 yılında hayata geçiriliyor. Soyak ve Tahincioğlu Holding işbirliği, Türkiye''de alışveriş merkezi alanında ilk 5 yıl içinde 1 milyon metrekare kiralanabilir alan gerçekleştirerek, bu alanda sektörün öncüsü olmayı hedefliyor. Ortaklık Yönetim Kurulu Üyesi Emre Çamlıbel, bu yatırımlarının Adana bölgesindeki ekonomik ve sosyal kalkınmaya da katkı sağlayacağını ifade ederek "AVM yatırımlarında ilk 6 aylık değerlendirmeye baktığımızda, 200.000 metrekarelik kiralanabilir alan ile hedefimizin beşte birini gerçekleştirmiş bulunuyoruz" dedi.
Tarih: 3 Nisan 2008 Kaynak: Cumhuriyet
İngiltere''nin En Büyük Kütüphanesi için Açılan Yarışmada, Mecanoo Architecten Finalistler Arasına GirdiHollandalı mimarlık bürosu Mecanoo Architecten, İngiltere’nin Birmingham kentine yapılacak yeni kütüphane binası için açılan uluslararası yarşmada finalistler arasına girdi. Tasarımı John Madin’e ait olan şu anki kütüphane binasının işlevini yerine getirememesi ve yetersiz kalması gerekçesiyle açılan yarışmayla, 31.000 m2 ‘lik binanın dünyanın en iyi halka açık kütüphanesi olması amaçlanıyor.
İstanbul’da Seramik Moda Günleri BaşlıyorKütahya Seramik 9 - 13 Nisan tarihlerinde Tüyap Beylikdüzü’nde gerçekleşecek Türkiye’nin en önemli yapı fuarlarından, 20.Uluslararası UNICERA Seramik Banyo Fuarı’nda 2008 yılının seramik modasını yeni koleksiyonları ile sergiliyor. Her yıl farklı ve yeni konseptlerle tasarım çalışmalarını sürdüren Kütahya Seramik, bu yıl MetroNorm, Q-Line, Brezza koleksiyonları ve estetik kurgusunun, zarafet ve sadelik kavramlarıyla anlatıldığı stant tasarımıyla fuarda yerini alıyor.
Tarih: 2 Nisan 2008
Takvim
<<Nisan 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.