Haberler

4 Mayıs 2009, Pazartesi

ARKİV Açıldı, İndirimli Üyelik Kampanyası Devam Ediyor!ARKİV Açıldı, İndirimli Üyelik Kampanyası Devam Ediyor!2009 yılı başından beri geçici olarak güncellemesi ve yayını durdurulan Türkiye''nin en büyük mimarlık arşivi ARKİV, bu geçen süre içinde üye 120 kişiye açıldı. Bilindiği gibi 1 Mayıs 2009 tarihine dek Arkitera Üyeliği''ne indirimli kayıt kampanyası düzenlendi ve bu süre içinde 120 üye kayıt oldu. Haberin Devamı
İstanbul''un emektar vapuru şimdi otel oldu İstanbul''un emektar vapuru şimdi otel oldu İstanbul''dan Bursa''ya gitmek için deniz otobüsüne binenleri Güzelyalı sahilinde bir İstanbullu karşılıyor. Emektar Turan Emeksiz vapuru.
''Tasarımcıları gıdıklamak istiyorum''''Tasarımcıları gıdıklamak istiyorum''Artık tasarımcıların yaratıcılıklarını kaşıyan bir yer var. Mimar Akın Nalça Türkiye''nin tasarım üssü olmaya aday Terminal''i tam da bu amaçla açtı.
Sulukule sergisi Hıdrellez''de açılıyorSulukule sergisi Hıdrellez''de açılıyorİstanbul Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamına alınarak, 2005''den bu yana binlerce sakini yerinden edilen ve hızla yıkılan Sulukule''nin, yıkım ve mücadele sürecini anlatan bir sergi açılıyor.
Kültürpark "Nefes" AlacakKültürpark "Nefes" AlacakBitki dokusuna zarar verilmeden sürdürülen yeraltı otoparkındaki çalışmalar tamamlandığında, Kültürpark''taki ağaçlar ve yayalar egzoz dumanından kurtulacak.
Annesi için kulak tıkacı tasarladı, ödül kazandıAnnesi için kulak tıkacı tasarladı, ödül kazandıKanuni Kuralkan (23), endüstriyel tasarım öğrencisi. İlk ses getiren tasarımını da kulak zarındaki yırtılma nedeniyle denize giremeyen, kulağını suyla temas ettiremeyen annesi için yaptı. Ayarlanabilir kulak tıkacı tasarladı. Ürünü bu sene verilecek Red-Dot Tasarım Ödülleri''ne gönderdi ve kazandı. Haziranda ödülünü almak için Almanya''ya gidecek.
İzmit Körfezi''nde köpük tabakası yeniden belirdiİzmit Körfezi''nde köpük tabakası yeniden belirdiKaramürsel sahilinde gözle görülür kirliliğe neden olan mukuslu köpük tabakası, balıkçılarda ve dinlenme amacıyla sahile gelen vatandaşlarda endişe yarattı. İstanbul Üniversitesi (İÜ) Su Ürünleri Fakültesi''nce yapılan araştırmalarda, İzmit Körfezi ve Marmara Denizi''nde 2007 yılından beri zaman zaman gözlenen mukuslu köpük tabakasının bitkisel mikroskobik organizmaların aşırı derecede artmasından kaynaklandığı belirlenmişti. Ömürleri kısa olan mikroskobik organizmaların bir görünüp bir yok olduğuna, hava ve su şartları uygun olduğunda köpüğün dönem dönem tekrarlanabildiğine dikkat çekilmişti.
Tarih: 4 Mayıs 2009 Kaynak: CNN Türk
Ankara''ya dev fuar alanı geliyorAnkara''ya dev fuar alanı geliyorAnkara yakında 1,1 milyon metre kare alanlı uluslararası bir fuar merkezine kavuşuyor. Söz konusu alanın etrafında fuar merkezini destekleyebilecek otel, restoran, konaklama yerleri gibi ihtiyaçları karşılayabilecek 700 bin metre karelik bir alan da bulunuyor.
Fırtına Vadisi çöp tehdidinden kurtulduFırtına Vadisi çöp tehdidinden kurtulduDünyada koruma öncelikli 200 ekolojik bölgeden biri olan Fırtına Vadisi, çöp tehdidinden kurtuldu. Çamlıhemşin''in yeni belediye başkanı çöpleri vadinin dışına taşıdı. Seçimi kazanan bağımsız aday İdris Melek''in ilk icraatı, Kaplıca köyünde Fırtına Deresi kenarına dökülen çöpleri kaldırmak oldu. Şimdi çöpler Pazar beldesinin depolama tesisine götürülüyor. Melek, "O çöpü gerekirse evimizde depolarız ama Fırtına Vadisi''ne asla dökmeyiz" diyor. Çamlıhemşin''in bir önceki belediye başkanı AKP''li Yaşar Menit kesimal, belediyeye verilen 62 bin lira cezaya rağmen çöp sorununa çözüm bulamamıştı. Fırtına Vadisi, 116 endemik bitki türüne ev sahipliği yapan özel bir alan.
Tarih: 4 Mayıs 2009 Kaynak: CNN Türk
Emirsultan Projesi yeniden başladıEmirsultan Projesi yeniden başladıBüyükşehir Belediyesi tarafından Emirsultan''da başlatılan kentsel dönüşüm projesi hukuki eksiklikler tamamlanarak yeniden start alırken, estetik anlamda küçük rötuşlar yapılıyor.
Bu Bauhaus bildiğiniz gibi değil!Bu Bauhaus bildiğiniz gibi değil!Aristokrasinin süslü ve şaşaalı koltuklarına karşı basit, ‘emeği gizlemeyen'' sandalyelerin sınıf savaşı hâlâ devam ediyor.
RMJM, Türkiye''de ofis açıyorRMJM, Türkiye''de ofis açıyorUluslararası projelere imza atan ABD''li mimarlık grubu RMJM, ''gelişmekte olan piyasalarda büyüme'' planına Türkiye''yi de dahil etti.
Chicago Planı 100 YaşındaChicago Planı 100 YaşındaABD''nin nüfus bakımından üçüncü büyük şehri olan Şikago''nun yeniden şekillenmesini sağlayan Burnham Planı''nın 100. senesi kutlanıyor. Bu amaçla Şikago bölgesinden 173 kurum bir araya gelerek Burnham Plan Centennial Programı''nı oluşturdular. Program 2009 boyunca sergiler, etkinlikler, eğitimler, geziler düzenliyor. Etkinlikler kapsamında bir de geçici pavyon yarışması düzenlendi. Yarışmayı Zaha Hadid ve UN Studio kazandı. Pavyonlar Millenium Park''ta 19 Haziran-31 Ekim tarihleri arasında açık kalacak.
20. Yüzyılın Müzesi Bilbao Guggenheim, Gehry ve Biz20. Yüzyılın Müzesi Bilbao Guggenheim, Gehry ve Biz20. yüzyılın bitimine çok az kala hayata katılan Bilbao Guggenheim Müzesi''nin de bize bildirdiklerini, içinde doğduğu bölge, tasarımcısı ve destekleyicisi üçlemesiyle ürün üzerinden okuyalım istedik. Müzeyi farklı zamanlarda dolaşan iki mimar olarak.
2B Mağdurlarının Gözü Meclis''te2B kapsamındaki arazilerdeki sorunu çözecek yasa ile ilgili, CHP milletvekillerinin bazı maddelerin iptali yönündeki başvurusu, mağdurların hak arama yolundaki çabalarını zor bir dönemece soktu.
Beylikdüzü''nde büyük araçlar şehir dışına taşınıyorYol kenarlarına park eden büyük tonajlı araçlar, kentlerin en büyük trafik sorunları arasında yer alıyor. Soruna el koyan Beylikdüzü Belediyesi, şehir içinde cadde kenarlarında park eden, iş makinesi, kamyon ve TIR gibi büyük tonajlı araçları kaldırarak, bu araçlar için şehir dışında tahsis edilen alana toplayacak. Beylikdüzü Zabıta Müdürü Hasan Karagöz, şehir içinde trafik akışını engelleyen araçların sahiplerine tebligat yapılarak, araçların kaldırılmasının istendiğini belirtti. Karagöz, bu tip araçlar için belediyenin şehir dışında bir alan tahsis ettiğini ifade etti. Karagöz, "Araç sahipleri yaptığımız tebligata uygun hareket etmediği takdirde, haklarında yasal işlem yapılacak."
Tarih: 4 Mayıs 2009 Kaynak: Zaman
Çatı yüzeyine monte edilen güneş paneli üretildiKılıçoğlu Grup, ürettiği güneş panellerini çatı yüzeyine monte ederek çatı üzerinde oluşan kötü görüntü ve panellerde kullanılan malzemenin daha uzun ömürlü olmasını amaçlıyor.
Arkeoloji öğrencileri antik kentleri gezdiDiyarbakır Valiliği, Sosyal Destek Projeleri (SODES) kapsamında Dicle Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü''nde okuyan 50 öğrenci geçtiğimiz hafta İzmir, Manisa ve Aydın''a 2 otobüsle gidip tarihi yapıları gezen öğrenciler Diyarbakır''a döndü.
Bursa''da toplu ulaşım raylı sisteme dönecekBursa''da toplu taşıma yeni dönemde raylı sistemle sağlanacak. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, şehirde her geçen gün araç sayısının artmasına rağmen yolların 50 yıldır aynı kaldığını belirterek, yol genişletmenin çözüm olmadığını, bundan dolayı raylı sistemin yaygınlaşacağını söyledi.
Ünye Kalesi''nde restorasyon çalışmaları son aşamaya geldiOrdu''nun Ünye ilçesinde bulunan ve 2 bin yıllık tarihe sahip Ünye Kalesi''ndeki restorasyon ve çevre düzenlemesi çalışmaları son aşamaya geldi.
Bursa''da ''seçimkondular'' birer birer yıkılıyorBursa''da seçim döneminde yapılan kaçak yapılar yerle bir edildi. Belediye yetkilileri, bundan sonra kaçak yapılaşmaya göz yumulmayacağını duyurdu.
Yeni bulvar ve alt geçitler Ankara trafiğine nefes aldırmaya başladıDikmen ve Balgat trafiğini rahatlatmak için Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen çalışmalarda sona yaklaşıldı.
Eczacıbaşı Yapı-Vitra birleşmesi tamamEczacıbaşı Yapı, Vitra''nın şirkete katılma suretiyle birleşme işlemine onay verilmesi üzerine Sermaye Piyasası Kurulu''na başvurdu. Birleşme işlemine ilişkin olarak hazırlanan bilirkişi raporunda özkaynak, indirgenmiş nakit akımı, İMKB değeri ve piyasa karşılaştırma yöntemleri değerlendirilerek özkaynak yönteminin birleşme yöntemi olarak daha makul olduğu sonucuna varıldı. Açıklamada ayrıca, birleşme dolayısıyla yapılacak esas sözleşme değişikliklerinin belirlendiği ifade edildi. Buna göre birleşme neticesinde şirket sermayesi 12 milyon lira artırıldı.
Tarih: 4 Mayıs 2009 Kaynak: Zaman
7 bin kişilik belde taşınacak yer arıyorSakarya''nın Kocaali ilçesi Ortaköy beldesi, 2010 yılında inşaatına başlanacak Büyük Melen Barajı sebebiyle sular altında kalacak. Beldede yaşayan 7 bin kişi halen taşınacak yer arıyor. Belediye başkanı ise toplu halde taşınmanın çarelerini araştırıyor.
Türkiye''de bir ilkAntalya''nın Alanya ilçesinde bulunan ve dünyanın üçüncü büyük, Avrupa''nın ve Türkiye''nin ilk deniz parkı olduğu bildirilen Sealanya Deniz Park''ın yeni sezon açılışı gerçekleştirildi.
Karşıyaka''ya 2 Bin Metre Yağmursuyu Kanalı Dahaİzmir Büyükşehir Belediyesi, Girne Caddesi ile Ilıca Deresi arasında bulunan Bahçelievler, Bahriye Üçok ve Bahariye mahallelerinde yeni yağmursuyu kanalı çalışmalarına başladı. 2 kilometrelik kanal, 1.34 milyon TL''ye mal olacak.
Bornova - Bayraklı "Yakınlaşıyor"İzmir Büyükşehir Belediyesi, 28 yıldır hep "kağıt üstünde" kalan Yüzbaşı İbrahim Hakkı Caddesi''ni Mayıs ayı sonunda tamamlıyor.
Modern cezaevinin inşaatı bu ay başlıyorBuca''daki hapishanenin taşınacağı Yeni Şakran''daki kompleksin, 2012 yılının sonuna kadar tamamlanması bekleniyor.
İzmir Büyükşehir''e proje ödülü verildiTarihi Kentler Birliği''nin bu yılki en önemli ödülü, Kemeraltı ve İzmir Havagazı Fabrikası Restorasyon projeleri nedeniyle İzmir Büyükşehir Belediyesi''ne verildi. İzmir Büyükşehir Belediyesi, ''Tarihi Kentler Birliği Metin Sözen Koruma Büyük Ödülü''ne layık görüldü. Başkan Aziz Kocaoğlu, kent mirasına sahip çıkmak için çeşitli projeler yaptıklarını belirterek, "Tarihi Agora''yı ve Kadifekale''yi gün ışığına çıkarmak istiyoruz" dedi. Yarışmada Konak Belediyesi proje, Çanakkale, Kuşadası ve Ödemiş belediyeleri de uygulama ödülü kazandı.
Tarih: 4 Mayıs 2009 Kaynak: Yeni Asır
Perpa, inşaat ve emlak sektörüne adım attı26 yılda kurumsal bir kazanarak Ege Bölgesi''nin en büyük şirketleri arasına girmeyi başaran Perpa Ticari Taksi Pazarlama Şirketi''nin sahibi işadamı Mustafa Pala, "İsteyen herkesi emlak sahibi yapacağız" dedi.
İzmir’de jeotermal enerji yaygınlaşıyorBüyükşehir Belediyesi ile İl Özel İdaresi''nin yüzde 50''şer hissesinin bulunduğu İzmir Jeotermal Şirketi, Seferhisar jeotermal sahasında yeni bir kuyu daha açacak. Bölgede halen 6 kuyunun bulunduğunu belirten yetkililer, kamulaştırma işlemi tamamlanan 7. kuyu için bu ay sonunda kazı çalışmalarına başlanacağını müjdeledi. Şirketin teknik ekibi ile kurumsal danışmanı olan MTA''nın yaptığı ortak analizler sonucunda, kuyudan ortalama 150 derece sıcaklık ve saatte 200 metreküp sıcak su beklendiği kaydedildi. İzmir Büyükşehir Belediyesi''nin hedefleri arasında, temiz ve yenilenebilir enerji olan jeotermali Balçova, Narlıdere, Seferihisar, Bademler, Ürkmez, Doğanbey ve Güzelbahçe''de, rezervuar kapasitesine bağlı olarak, konut ısıtma, elektrik üretimi, termal turizm ve sera ısıtma projelerine aktarabilmek de öncelikli olarak yer alıyor.İzmir’de jeotermal enerji yaygınlaşıyor
Tarih: 4 Mayıs 2009 Kaynak: Hürriyet Ege
"Evlerimizin arasında baz istasyonu is-te-mi-yo-ruz..."GSM operatörlerinin yerleşim birimlerinin içinde kurdukları baz istasyonları ile ilgili şikayetlerin ardı arkası kesileceğe benzemiyor. Hemen hemen her gün Yeni Asır''ın ulaştığı il ve ilçelerde yaşayan okurlarımızdan bu konuda oldukça fazla şikayet alıyoruz.
Yabancılar emlak yatırımında belirsizlik tanımıyor, krizde bile alım fırsatı kovalıyorTürkiye geçen yıl yasal boşluk nedeniyle birkaç aylığına yasakladığı ''yabancıya mülk satışı''nı, yeni şartlar getirerek tekrar serbest bırakmıştı. Yabancıya mülk satışında İspanya modelinde olduğu gibi yüzmilyarlarca dolar gelir bekleyen Türkiye''de, yabancılara yönelik proje sayısı artarken, TOKİ de sahil boylarında yabancılar için "mini kentler" kurmak istiyor ancak istediği arazileri henüz Maliye''den alamadı.
Nasıl bir kentMimar ve Mühendis Odaları, uzmanlara "Nasıl bir kent" sorusunu sordu. Baz olarak İzmir ele alındı. Yanıtlar bir kitapçıkta toplanıp başta Büyük Başkan Aziz Kocaoğlu olmak üzere tüm başkanlara, belediye bürokratlarına, meclis üyelerine gönderildi.
Büyükşehir Belediye Meclisi''nin Mayıs ayı toplantıları başlıyorİstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, "6. Seçim Dönemi, 1. Toplantı Yılı", Nisan ayı toplantısının ilk birleşimi; 11 Mayıs 2009 Pazartesi günü yapılacak.
Marmara Bölgesi''nin yeni başkanı Recep Altepe...Marmara ve Boğazları Belediyeler Birliği''nin (MBB) başkanlığına Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe seçildi.
İnciraltı planına itirazKoruma Kurulu''nun onayının ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından İzmir Büyükşehir Belediyesi''ne gönderilen, buradan da askıya çıkartılan plana İnciraltı mülk sahiplerinin bir bölümünden itiraz geldi.
Boğaz''ın iki yakası dev su tüneliyle bağlandıİstanbul Boğazı''nın iki yakası Melen suyunu Avrupa yakasına taşımak için Beykoz ile Derbent arasında inşa edilen 6.11 metrelik dev tünelle birbirine bağlandı.
Mimarlar ve şehirler...İçimde aslında bir "mimar" yattığını düşünerek evimizin planlarını ben yaparım.
Ataköy Sheraton Oteli açıldıErdoğan, DATİ Holding''in 60 milyon dolarlık yatırıma oteli restore etmesinin önemine değindi.
Eskişehir Çöplüğü Mikrop Yuvasına DöndüBinlerce leyleğin ve başı boş hayvanların mekan tuttuğu Eskişehir çöplüğü, kaderine terkedildi. Vatandaş, her türlü mikrobun yayılabileceği ve evsel ile tıbbi atıkların aynı yerde bulunduğu bu çöplüğün bir an önce temizlenmesi konusunda yetkililerden yardım istiyor.
Türkiye suya doyduDevlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, Ekim-Nisan periyodunda düşen yağış oranında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 23 oranında artış olduğunu bildirdi. Aynı dönemde yağış, Güneydoğu Anadolu’da yüzde 52, Ege’de yüzde 39, İç Anadolu’da yüzde 30, Doğu Anadolu’da yüzde 28, Akdeniz’de yüzde 27 oranında artarken, Karadeniz’de yüzde 2 azaldı. Ülke genelinde, aynı zaman diliminde geçen yıl metrekareye 435 milimetre yağış düşerken bu yıl bu oran metrekareye 532.9 milimetre olarak gerçekleşti. Öte yandan, bol yağışlı geçen kış ve ilkbahar mevsimiyle birlikte büyük kentlerde bulunan içme suyu barajlarındaki doluluk oranları da yüksek seviyelerde seyrediyor. İstanbul’da içme suyu barajlarındaki doluluk oranı yüzde 96.9, Ankara’da yüzde 21.5, İzmir’de yüzde 40.5, Bursa’da ise yüzde 95.3 civarında gerçekleşti.
Tarih: 4 Mayıs 2009 Kaynak: Türkiye
Kültür Başkentleri toplantısı2010 Avrupa Kültür Başkentleri Parlamento Başkanları II. Toplantısı, TBMM’nin ev sahipliğinde İstanbul’da gerçekleştirilecek. TBMM’den yapılan yazılı açıklamaya göre, bugün Dolmabahçe Sarayı’nda, TBMM Başkanı Köksal Toptan, Macaristan Ulusal Meclisi Başkanı Katalin Szili ve Almanya Federal Cumhuriyeti Meclisi Başkanı Norbert Lammert arasında üçlü görüşme gerçekleştirilecek. Görüşmede, 2010 Avrupa Kültür Başkentleri görsel sunumu yapılacak.
Tarih: 4 Mayıs 2009 Kaynak: Türkiye
Otellerin şehir kimliğinde rolüTürkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) İkinci Başkanı ve Anadolu Turizm İşletmecileri Derneği (ATİD) Başkanı Seçim Aydın, otellerin, kentin özgün kimliğinin oluşumunda oynadıkları rolü anlatıyor.
Avrupa Konseyi’nin 2009 çevre ödülü Ankara’yaAvrupa Konseyi Çevre Komisyonu, Avrupa’nın en saygın ödüllerinden biri olan çevre ödülünü Ankara’ya verdi. Ankara ödüle, Avrupa çapında çevreye katkısı ve yükümlülüklerini yerine getirerek bu konuda duyarlı davranması ile layık görüldü. Ankara, bu ödülü İstanbul ve Bursa’dan sonra alan üçüncü Türk şehri oldu. 1955 yılından beri verilen ödülü alanlar arasında Avrupa ülkelerinin birçok şehri bulunuyor.
Tarih: 4 Mayıs 2009 Kaynak: Türkiye
Defineciler tarihi Ardahankapı''yı yağmaladıRus Harbi öncesinde Paşidah Sultan Abdulhamit''in emri ile dönemin Erzurum Valisi Mareşal Fosfor Mustafa Sıtkı Paşa, şehrin savunulması amacıyla yaptırılan Ardahankapı, defineciler tarafından yağmalandı.
Yabancı İETT''ye takıldıUluslararası gayrimenkul danışma şirketi Reidin''in CEO''su Kayhan, "İETT arazisinde olduğu gibi yaşanan sorunlar yatırımları sınırladı" dedi.
İstanbul''un hasta binalarına tedavi KUDEB''tenİstanbul''da yer alan, tarihi eser, ev ve çeşmelerin restorasyonu için hizmet veren Koruma Uygulama ve Denetim Müdürlüğü (KUDEB) kendi bünyesinde açtığı restorasyon ve konservasyon laboratuarında tarihi binalardan alınan eski eserlere teşhis ve tedavi uygulanıyor.
Bir fotoğraf çekebilir misiniz?En çok fotoğrafı çekilen anıtlar arasında birinci sırayı Paris''teki Eyfel Kulesi alırken, ikinci sırada Londra''da bulunan Trafalgar Meydanı bulunuyor.
Yılda 1,1 milyar Lira çöpe atılıyorTürkiye atıkta en büyük fireyi de büyükşehirler veriyor. Uzmanlara göre, büyükşehirlerdeki geri dönüşüm oranının en az yüzde 60''ı bulması gerekiyor.
Trafik felcinden son anda dönülmüşBüyükşehir Belediyesi''nin yürüttüğü metro çalışmalarında kent içi ulaşım için bir felaketten son anda dönüldüğü ortaya çıktı.
Oyak Çimento Lafarge''ı satın aldıOyak Çimento Grubu, Lafarge Aslan Çimento''nun yüzde 97,3''ü, Lafarge Ereğli Çimento''nun yüzde 50''si ve Lafarge Beton''un yüzde 24,24''ünü satın aldı.
İsrail''den Türkiye''nin inşaat demirine soruşturmaSiyasi açıdan hassas bir dönemin yaşandığı İsrail''le ticarette "korunma önlemi" sorunu ortaya çıktı.
İzmit körfezinde kirlilikİzmit Körfezi''nde geçen yıl temmuz ayında gözlenen mukuslu köpük tabakası yeniden görülmeye başladı. Hava ve su şartları uygun olduğunda köpüğün dönem dönem tekrarlanabildiğine daha önce dikkat çekilmişti.
Yabancılar en çok mülkü AKP döneminde aldıBayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak''ın MHP Kütahya Milletvekili Alim Işık''ın soru önergesine verdiği yanıt, yabancılara yapılan taşınmaz satışlarının AKP hükümetleri döneminde büyük oranda arttığını ortaya koydu.
Yabancıya 24 bin arsa satıldıBu taşınmazların 34 milyon 24 bin 88 metrekarelik bölümünün satışı 1 Ocak 2003-31 Mart 2009 tarihleri arasında gerçekleştirildi.
''Türkiye''de kültür girişimcisi yok''1990''dan beri inşaatı tamamlanmayan Çağdaş Sanatlar Müzesi''ni tamamlayıp işletmesini TÜRSAB''a vereceklerini söyleyen Bakan Ertuğrul Günay: ''Türkiye''de kültür girişimcisi yok.''
Kaçak iskele isyanıMuğla''nın Bodrum ilçesi Torba koyundaki halk plajına Clup Voyage Tatil Köyü tarafından izinsiz olarak yaptırıldığı öne sürülen güneşlenme iskelesi ve müştemilatı tepkilere neden oldu.
Enerjide ''Yüzyılın projesi'' 10 milyon dolara takılmış!Karadeniz ile Kızıldeniz''i birleştirecek, oradan da Hindistan''a ulaşacak petrol ve doğalgaz yolu projesinin ön fizibilite raporu tamamlandı.
Metrobüs yoldan çıktıLastiği patlayan metrobüs E-5''e daldı, iki otomobili biçti. Son olayla birlikte metrobüs kazalarının sayısı 5''e yükselmiş oldu.
Muş Tuğla Fabrikası satıldıMuş''ta İl Özel İdaresi''ne ait tuğla fabrikası satıldı. Vali Erdoğan Bektaş, tuğla fabrikasının satışı nedeniyle düzenlenen imza töreninde yaptığı konuşmada, 2003 yılında yapılan tuğla fabrikasının bir süre kiracılar tarafından işletildiğini hatırlatarak, yapılan görüşmeler sonrası Tun-Tem Şirketi''ne 3 milyon 130 bin lira karşılığında satıldığını belirtti. Fabrikanın bölge için önemini vurgulayan Bektaş, satın alan firmanın üretim kapasitesini ve istihdamı artıracağını söyledi.
Tarih: 1 Mayıs 2009 Kaynak: Zaman
Kozlu sahilindeki çevre kirliliği korkutuyorHastanelerden toplanan tıbbî atıkların şehir merkezindeki eski çöp döküm alanına atılmasının etkileri halen Kozlu sahilinde insan ve çevre sağlığını tehdit ediyor.
Elazığ''da yeni imar yolları açılıyorElazığ Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri Doğukent ve Salıbaba Mahallelerini birbirine bağlayacak yeni imar yolunda çalışmalarını sürdürüyor.
Orta Anadolu''nun en büyük arkeoloji müzesi Sivas''ta açıldıOrta Anadolu''nun en büyük arkeoloji müzesi Sivas''ta açıldı. Müzede, bugüne kadar Sivas Atatürk Etnografya ve Kongre Müzesi deposunda tutulan Hitit uygarlığına ait eserler ile kitabeler, nesli tükenmiş hayvanlara ait kemik ve fosiller ile 5 bin 730 sikke, 2 bin 357 arkeolojik eser sergileniyor.
Modern cami için güvenlik kartlı açılışSemiha ve İbrahim Şakir anısına yaptırılan Şakirin Camisi cuma günü açılacak. Cuma namazına İstanbul''un renkli simaları katılacak.
İstanbul''u çöplükler aydınlatacakÇöplüklerden çıkan metan gazı ile enerji üretimine yönelik iki santral hayata geçirilecek.
Sergüzeştperveristan - Bir İstanbul Distopyası, 2030Peki tekrar soruyorum: Neden hâlâ İstanbul''dayız? Ya gerçekten İstanbul''u seviyoruzdur ya da hepimiz birer mazoşistizdir.
Kozan Kalesi gözde mekan olacakBirçok medeniyete ev sahipliği yapan Kozan''ın, şehir merkezinde ve şehre hakim bir bölgede bulunan Kozan Kalesi''nin tarih ve doğa turizmine kazandırılması için çalışmalar devam ediyor.
Topbaş Durak''ın yerine adayMarmara bölgesindeki 214 belediyeyi bir araya getiren Marmara ve Boğazları Belediyeler Birliği''nin (MBB) 2009 Yılı Olağan 1. Toplantısı, İstanbul Radisson Sas otelinde dün yapıldı. Toplantıya Marmara Bölgesi''nden 500''e yakın Belediye Başkanı ve belediye meclis üyesi katıldı. Yeni seçilen belediye başkanlarının da katıldığı Genel Kurul''da konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak''ın yürüttüğü Türkiye Belediyeler Birliği Başkanlığı''na aday olacağını açıkladı. Türkiye Belediyeler Birliği Başkanlığı''nı 2003''ten bu yana Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak yürütüyor.
Tarih: 1 Mayıs 2009 Kaynak: Yeni Şafak Yazan: Gökhan Yılmaz
Meydan Üzerine Tezler...Kentte yaşayanlar için meydan, gündelik hayatta içselleştirilen aktivitelerin alanıdır... Bir buluşma mekânı, bir dinlenme yeri, yeri geldiğinde bir gösteri mekânıdır.
Perakendenin geleceği masaya yatırılıyorBu yıl ikincisi düzenlenen Perakende Tasarım Konferansı''nda geleceğin perakendesi konuşulacak.
Hazine binası esneyip sallanınca ODTÜ yakın izlemeye aldıEkonomik krizle boğuşan ve nasıl tedbir geliştireceği üzerinde en sıkı çalışanlardan birisi olan Hazine Müsteşarlığı''nı bir süredir "bina korkusu" sardı.
‘Four Seasons'' sürpriziUNESCO heyeti İstanbul''un ‘Dünya Kültür Mirası Listesi''nde kalıp kalmayacağını belirleyecek rapor için incelemelere başladı.
"Güneş kolektöründe dünyanın en büyüğü olacağız"Baymak YKB Akdoğan, Güneş enerji sistemleriyle sıcak su üretilen dünyanın en modern tesislerini de kurmak üzere olduklarını belirtti.
Çatıcılar, krizden elektrik üreten çatıyla çıkacakEnerji Bakanlığı''nın hazırladığı taslağı fırsat bilen çatıcılar, elektrik üreten çatıları mayısta Türkiye''ye getirmeye hazırlanıyor.
Göz kamaştıran Divriği hazinesiUNESCO''nun dünya mimari anıtları listesindeki tek Türk yapısı olan Sivas''taki Divriği Külliyesi, dev fotoğraflarıyla İstanbul''a taşındı.
Gökçek tek adam değilBüyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Altan Raşit Civan belediyenin işleyişi, değişen ve değişecek bürokratlar ile Başkan Gökçek''le ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Civan, Ankara''nın ambleminin iptal edilmesinin ardından yeni bir amblem için yarışma düzenlenebileceğini söyledi.
Şehir gerçekten altın mı?Günümüz şehirleri geçmişlerinin izlerini taşımaktadır, bununla birlikte çoğu 19.yy''ın ortasındaki ve sonrasında endüstrileşmenin getirdiği hızlı büyümeyle yüklenmiş ya da donatılmıştır.
Arsa değerlerinin tespitinde keyfilik2010 yılı Emlak Vergisi için matrahların yeniden belirlenme veya genel bildirim yılı. Aslında mükelleflerin bildirim veya beyanname vermeleri söz konusu değil.
Balık çiftlikleri taşınıyorKıyıya yakın bölgede çevre kirliliği yarattıkları yönünde tartışmalara neden olan balık çiftlikleri taşınıyor.
Türkiye gelecek vadeden bir pazarGayrimenkul Değerleme Şirketleri Arasında yer alan Real Estate Advisory Group (REAG) krize rağmen rotasını Türkiye''ye çevirdi.
Tarihi Cağaloğlu Hamamı 16.5 milyon dolara satılıkTarihi Cağaloğlu Hamamı 16.5 milyon a satışa çıkarıldı. Sahibi ile işletmecisi mahkemelik olan hamama İtalyan ve ABD''li gayrimenkul şirketleri talip.
Yenilenebilir enerji yeter!Nükleer santrallerin karşısında alternatif olarak ''yenilenebilir enerji kaynakları'' gösteriliyor.
Türkiye sahillerini yabancılar tapuluyorTürkiye''de yaşayan 85 bin yabancının 73 ilde toplam 51 milyon metrekarelik taşınmazı bulunuyor.
Takvim
<<Mayıs 2009>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.