Haberler

4 Haziran 2009, Perşembe

Türkiye''de Ulusalcılık ve Mimarlık Sempozyumundan NotlarTürkiye''de Ulusalcılık ve Mimarlık Sempozyumundan NotlarOsmanlı Bankası Müzesi (OBM), 05 Temmuz 2009''a kadar devam edecek "Sedad Hakkı Eldem II, Retrospektif" sergisi kapsamında, 02 Haziran 2009 tarihinde düzenlediği "Türkiye''de Ulusalcılık ve Mimarlık" adlı sempozyum yoğun bir katılımla gerçekleştirildi. Oturumlarda 19. yüzyılın sonlarından, hatta "Usul-i Mimari-i Osmani"nin yayımlanmasından bu yana, Türkiye''de mimarlık ortamının ve estetik tahayyülün şekillenmesinde etkili olan siyasal düşüncelerin başında gelen "ulusalcılık" kavramı, kimi zaman Sedad Hakkı Eldem ve Türk mimarlık tarihi ekseninde kimi zaman da farklı eksenlerde ele alındı. Haberin Devamı
"Masumiyet Müzesi" Çukurcuma''da kurulacak"Masumiyet Müzesi" Çukurcuma''da kurulacakNobel Edebiyat Ödüllü yazar Orhan Pamuk''un "Masumiyet Müzesi" adlı romanında anlattığı müze, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti (AKB) Ajansı''nın desteğiyle Çukurcuma''da kurulacak.
Mardan Palace Hotel''in Havuzlarında VitrA Karo KullanıldıMardan Palace Hotel''in Havuzlarında VitrA Karo KullanıldıVitrA Karo''nun Arkitekt Pool serisine ait mozaik karolar, dünya starlarının katılımıyla görkemli bir açılış yapan Antalya Mardan Palace Hotel''in ana havuzunda, çocuk havuzunda ve mutfaklarında kullanıldı.
Boğaza "ikiz köprü" önerisiBoğaza "ikiz köprü" önerisiİnovasyon Proje Araştırma Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ubeyd Korbey, İstanbul''un trafik sorununun çözümü için birinci boğaz köprüsünün yanına ''''ikiz köprü'''' yapılması gerektiğini, bunun için bir tasarım hazırladıklarını söyledi.
ISTANBUL REstate, 9. Gayrimenkul Zirvesi ile Başladı ISTANBUL REstate, 9. Gayrimenkul Zirvesi ile Başladı Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) tarafından 2000 yılından beri düzenlenen Gayrimenkul Zirvesi''nin dokuzuncusu 2 Haziran 2009 tarihinde Reed Exhibitions işbirliği ve VARYAP ana sponsorluğuyla İstanbul, Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı''nda gerçekleştirildi. Zirvede, Türkiye ve dünyanın önde gelen gayrimenkul şirketlerinin üst düzey yöneticileri ve sektör profesyonelleri bir araya geldi.
İstanbul, Avrupa Kültür Başkenti Olmaya Hazır Değil mi?İstanbul, Avrupa Kültür Başkenti Olmaya Hazır Değil mi?www.istanbul.com, İstanbul''un 2010 Kültür Başkentliği''ne ev sahipliği yapmasına kısa bir zaman kala "İstanbul Avrupa Kültür Başkenti olmaya hazır mı?" başlığı altında bir anket başlattı. Anket katılımcılarının %57''si İstanbul''u Avrupa''nın Kültür Başkenti olmaya hazır bulmuyor.
İzmir''e "akıllı durak"İzmir''e "akıllı durak"İzmirlilere daha konforlu ulaşım hizmeti sunmak için teknolojiyi takip eden İzmir Büyükşehir Belediyesi, ''Akıllı Durak Sistemi''ni devreye aldı.
2. Ulusal Mimarlık Yarışmaları Sempozyumu İzmir''de Gerçekleştirildi2. Ulusal Mimarlık Yarışmaları Sempozyumu İzmir''de GerçekleştirildiUlusal Mimarlık Yarışmaları Sempozyumu''nun ikincisi, 30 Mayıs 2009 tarihinde Kültürpark - İzmir Sanat Konferans Salonu''nda gerçekleştirildi. Son yıllarda düzenlenen yarışmaların giderek bir "teklif alma yöntemi"ne dönüşmesine dair sorunlar, sempozyum boyunca sıklıkla vurgulanan yarışma problemleri arasındaydı.
Antik Kaşgar''ı Korumak Yıkmaktan mı Geçiyor?Antik Kaşgar''ı Korumak Yıkmaktan mı Geçiyor?Tüm Asya''nın merkezindeki en iyi korunmuş geleneksel İslam kenti Kaşgar, büyük çaplı bir kentsel dönüşüm projesiyle karşı karşıya. Kaşgar''ın tarihi bölgesi olan Eski Kent''ten dokuzyüz aile tahliye edildi bile. Binaların yaklaşık %85''inin yıkılması ve "yeni bir Eski Kaşgar" oluşturulması planlanıyor. Yetkililer "Uygur kültürünü korumayı" amaçladıklarını söylüyor, bilim adamları ise projeyi "aptalca" buluyor ve yıkımlara karşı çıkıyor. Eski Kaşgar''dan geriye ne kalacağı tam olarak belli değil.
150 yaşındaki Big Ben bakımda150 yaşındaki Big Ben bakımdaLondra halkına 150 yıldır zamanı bildiren dünyanın en meşhur saati Big Ben bakıma alındı.
"Enerji Tasarrufu için Hayatımızı Basitleştirmeliyiz"Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı''nda düzenlenen "ISTANBUL REstate" fuarında gerçekleştirilen paralel oturumda "Akıllı geliştirme nedir?" konusu tartışıldı. Toplantıda MESA adına konuşan Yüksek Mimar Gülder Taşçıoğlu, "Enerji kullanımını azaltmak için hayatımızı basitleştirmeliyiz," diye belirtti.
VİKO, Ayna Komiteleri Bilgilendirme ve MTC 28 Tanıtım Toplantısına Ev Sahipliği Yaptı Elektrik Sektörü Ayna Komiteleri hakkında bilgilendirme toplantısı 7 Mayıs Perşembe günü VİKO Endüstriyel Tesisleri''nde gerçekleşti.
Doğaner Alçı AŞ''den Krize Rağmen Ankara''ya Dev YatırımDoğaner Alçı AŞ''nin yatırımlarıyla gerçekleşen Ankara Bala''daki Panlüx Alçı Levha Fabrikası''nın açılışını yapan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek "yapılan bu yatırımla Bala''nın taşını toprağını servete dönüştürdüklerini" söyledi.
Gecekonduların yerine su parkıEge-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan, Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ''ı ziyaret etti. Körfez Evleri''nin girişindeki gecekondu alanının ıslahını ve buraya planlardaki gibi su parkı yapılmasını istedi.
Çeşme revizyon planı İl Genel Meclisi''ne geldiİzmir Çeşme''nin yaklaşık 2.5 yıldır İl Genel Meclisi''ne gelmesi beklenen 1/25 bin''lik Çevre Düzeni Planı Revizyonu, nihayet geldi ve komisyonlara gönderildi. Çeşmeli meclis üyeleri Hakkı Berksü ve Hakkı Pamukçu''nun, 40 günden beri süren çalışması da meyvesini vermiş oldu. Son yıllarda yıldızı iyice parlayan gözde tatil merkezinin uzun süredir onaylanması beklenen, ancak 1/100 bin''lik imar planına karşı açılan dava nedeniyle bekletilen 1/25 bin''lik Çevre Düzeni Planı Revizyonu, İzmir Valiliği''nin önergesi olarak meclise geldi. Yazılı önergenin okunmasının ardından plan, incelenmek üzere "Bayındırlık ve İmar" ile "Hukuk" komisyonlarına oybirliğiyle sevkedildi.
Tarih: 4 Haziran 2009 Kaynak: Milliyet Yazan: Turan Gültekin
TOKİ Başkanı Bayraktar, Sulukule için gece ağlamışTOKİ''nin, 2007 faaliyetlerinin ibra edildiği dün TBMM KİT Komisyonu''nda konuşan Bayraktar, Sulukule''de kimseyi mağdur etmediklerini belirterek şunları söyledi...
Venedik Bienali''ne katılan Türk pavyonu maddi sıkıntı içindeKeşke İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı, Ortaasya pavyonunu desteklerken yürüttüğü mantıkla Türkiye pavyonuna da katkıda bulunsaydı.
Mobilya ve yapı marketler yaz atağındaYaz mevsimiyle birlikte yapı market ve mobilya mağazaları da hareketlendi. Tekzen 29''uncu mağazasını Silivri''de açmaya hazırlanıyor.
İstanbul finansın Merkez''i olacakBaşbakan Erdoğan, merkezi Ankara''da bulunan uluslararası çapta büyüklüğe sahip kamu bankalarını İstanbul''a taşıma hazırlıklarının devam ettiğini söyledi.
TOKİ: Seyrantepe''de risk aldıkTOKİ Başkanı Bayraktar, Seyrantepe Spor Kompleksi Projesi''nde yetkilerini aşarak risk aldıklarını söyledi.
TOKİ tazminat ödeyecekBaşbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı, Adıyaman''ın Besni ilçesinde konutlarını zamanında teslim etmediği 122 kişiye toplam 579 bin 500 TL tazminat ödemeye mahkum edildi.
Mardan Palace iyi oldu Rusya''dan yeni turizm yatırımı gelebilirRusya Eski Başbakanı ve Rusya Ticaret Odaları Birliği Başkanı Yevgeniy Primakov, Rus işadamı Telman İsmailov''un Antalya''ya yaptığı 1.4 milyar dolarlık turizm yatırımının doğru bir karar olduğunu belirterek, "Bu yatırıma karşı önemli bir eleştiri görmedim. Yeni projeler ve yatırımlar olabilir" dedi.
Yeni turizm merkezleriGeçen hafta, Bakanlar Kurulu''nun, iki yeri ''Turizm Merkezi'' olarak belirleyen, yedi koruma ve gelişim bölgesinin sınırlarını değiştiren karar yayımlandı.
İstanbul''un ilk kent müzesi2010 Avrupa Kültür Başkenti kapsamında Büyükada''da açılması planlanan müze için çalışmalara başlandı. Müzede adaların tarihi hakkında eserler ve objeler sergilenecek.
Koç Holding, 1 milyar $''a Tüpraş''ı yeşillendirecek Koç Holding daha çevreci bir yapıya bürünmek için kolları sıvadı. Holding bankacılıktan, enerjiye ve bilişime kadar tüm grup şirketlerinde çevreye kaynak ayırmaya başladı. Kaynaktan en büyük payı da Türkiye''nin en büyük sanayi şirketi olan Tüpraş alacak. Koç Holding Yönetim Kurulu üyesi, Kurumsal İletişim ve Bilgi Grubu Başkanı Ali Koç, Tüpraş''a 1 milyar doların üzerinde kaynak aktaracaklarını belirtti. Koç Bilgi Grubu''nun sosyal sorumluluk kapsamında oluşturduğu ''Yeşil Bilgi Platformu''nun bilgilendirme toplantısında konuşan Ali Koç, zamanlama olarak da üç veya dört yıllık bir süreci hedef gösterdi.
”İstanbul''u finans merkezi yapma hazırlıkları sürüyor”Başbakan Erdoğan, büyük bankaların ve Merkez Bankası''nın İstanbul''a taşınması ve İstanbul''un finans merkezi haline gelmesi hazırlıklarının sürdüğünü belirtti.
Sakarya Caddesi’nde düzenlemeAnkaya Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, Sakarya Caddesi yaya bölgesinde düzenleme çalışmalarına başladı.
TOKİ devlet müteahhitliği yapıyorTOKİ''nin artık devlet müteahhitliği yapmaya başladığını iddia eden Ada İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Yücelik, "İnşaat, lokomatif sektördür. Özel sektörü baltalarsanız, ayakta kalma şansı kalmaz" dedi.
Burdur gölündeki kirlilik artıyorBurdur Gölü''nün sahil kesimi sarı ve siyah yosunlarla kaplandı. Yetkililer, bunun bir doğa olayı olduğunu ve hava sıcaklığı nedeniyle alglerin (su yosunu) arttığını bildirdi.
’Otopark mafyasına izin vermeyin’ genelgesiİçişleri Bakanı Beşir Atalay, 81 il valiliğine gönderdiği genelgede, otopark mafyasına karşı önlemlerin alınmasını istedi. Atalay, "Yetkisiz kişi ve kuruluşların cadde, sokak, meydan ve yol kenarlarında mevzuata aykırı şekilde otopark işletmeciliği yapmasına izin verilmemelidir" dedi. İzinsiz açılan otoparkların kapatılması ve buraları işletenler hakkında adli ve idari işlemlerin yapılması gerektiğini de belirten Atalay, "Otopark yeri olarak tespit edilen yerlerin belediyeler tarafından işletilmesi veya gerçek ve tüzel kişilerce işlettirilmesi sağlanmalıdır" dedi.
Tarih: 3 Haziran 2009 Kaynak: Hürriyet
Yapı Merkezi, Sudan’da 550 bin kişiye su götürecekSudan’la uzun süredir dış ticaret ortaklığı yapan Türkiye, 2007’de Yapı Merkezi tarafından Nil Nehri üzerine yapılan El Mek-Nimir Köprüsü’nden sonra yine ’su’ üzerine yeni bir açılıma hazırlanıyor. Hartum Eyaleti Sular İdaresi öncülüğünde başlayan ve şehrin gelişen banliyösü Hag Yusuf Bölgesi’nin suya kavuşturulmasını amaçlayan çalışmanın en önemli etabı isale hattı, Türk firması Piomak Otomasyon Makine Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından yapılacak. Sözleşme bedeli 10 milyon 823 bin Euro olan projenin yapımında Türkiye’den ve Sudan’dan hammadde ve işgücü kullanılarak iki ülkenin ekonomisine katkı sağlanacak. Haziranın ikinci haftasından itibaren, 70 santimetre çaplı 14 kilometrelik çelik boruların sevkiyatına başlanacak. Boruların montajı ve devreye sokulması dört ayda tamamlanacak. Arkasından projenin diğer kısımları pompa istasyonu ve su deposu inşaa edilecek. Bu sayede su ihtiyacını halen kuyulardan karşılayan yaklaşık 550 bin kişiye temiz su verilecek. El Mek Nimir Köprüsü gibi bu projede Türk Eximbank tarafından kredilendirildi.
Tarih: 3 Haziran 2009 Kaynak: Hürriyet Yazan: Asım Güneş
Turkmall’dan Libya’ya 500 milyon dolarlık alışveriş merkeziAlışveriş merkezleri yatırımcısı Multi Turkmall''un İcra Kurulu Başkanı Levent Eyüboğlu, yabancı ortakları Multi''siz Turkmall olarak Libya''da toplam 500 milyon Euro''luk üç alışveriş merkezi yapacaklarını söyledi.
Olur olmaz gayrimenkule giren, krizde döküldüTOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, GYODER''in düzenlediği zirvede, krizin gayrimenkul sektörüne biraz yararı olduğunu savunarak, "Öldürmeyen her darbe güçlendirir. Olur olmadık herkes gayrimenkule girdi. Bunlar krizle döküldü" dedi.
6 milyarlık otoyol zarfı notere gitmedi özel korumaya alındıKarayolları Genel Müdürlüğü, 6 Milyar TL''lik İstanbul-İzmir otoyolu ihalesinin tekliflerini önümüzdeki hafta açıyor.
Miniaturk’ün 119. maketi “Kabataş Erkek Lisesi”İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. tarafından işletilen Türkiye''nin ilk minyatür parkı "Miniaturk", Kabataş Erkek Lisesi maketine ev sahipliği yapacak.
Hızlı Tren Garı planına itirazAskıya çıkan Ankara Hızlı Tren Garı Nazım İmar Planıa''na Şehir Plancıları Ankara Şubesi''nden itiraz geldi. İtiraza gerekçe olarak, plandaki temel kararların kent merkezine ilişkin önerilere aykırı olması gösterildi.
Takvim
<<Haziran 2009>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.