Haberler

4 Mart 2010, Perşembe

CCTV''den ÖğrenileceklerCCTV''den ÖğrenileceklerArup''lu inşaat mühendisi Rory McGowan, 17 yıl boyunca Rem Koolhas ve OMA ile sıkı bir iş birliğinde bulundu. Pekin''deki CCTV binası, bu birlikteliğin bugüne kadar ortaya koyduğu en etkileyici baş yapıt. Pekin''in İş Merkezi bölgesi üzerinde kalın bir sis çökmüş olsa bile oturuduğum yerden gördüğüm manzarayı engelleyemiyor. Aslında, bu adam ve bu anıt arasında sürüklenmemek içten bile değil. Adam inşaat mühendisi ve Arup Rory McGowan''da yönetici olarak çalışıyor, anıt ise Çin Merkezi Televizyon binası. Haberin Devamı
Yenikapı  Transfer Merkezi: Yepyeni Bir Şehircilik DeneyimiYenikapı Transfer Merkezi: Yepyeni Bir Şehircilik Deneyimiİstanbul Boğazı''nın altından geçerek Avrupa ile Asya yakalarını birleştirecek sualtı tüp-geçit projesi Marmaray''ın ana transfer merkezi Yenikapı''da, arkeoloji, kültür mirasının korunması, kentsel dönüşüm, ulaşım gibi farklı öncelikleri bir araya getiren yepyeni bir şehircilik deneyimi yaşanıyor.
Tasarım projeler doğadan ve hayvanlardan ilham aldıTasarım projeler doğadan ve hayvanlardan ilham aldıÜnlü mimarların tasarım projeleri son dönemde ya doğadan ya da bir hayvandan ilham alıyor. Ağustos böceğinden bir müze, kuyruklu yıldızdan bir kongre merkezi bunlar arasında...
Tabakhane Kentsel Dönüşüm Projesi sürüyorTabakhane Kentsel Dönüşüm Projesi sürüyorTrabzon Belediyesi ile TOKİ''nin ortaklaşa yaptıkları "Tabakhane Vadisi Kentsel Dönüşüm Projesi''nde" kamulaştırmalar tüm hızıyla devam ediyor.
İhsaniye Sahili''ne helikopter pistiİhsaniye Sahili''ne helikopter pistiYüzölçümü itibariyle Türkiye''nin sayılı sahil parkları arasında yerini alan İhsaniye Sahil Parkı''nda acil durumlar için helikopter pisti bulunuyor. 19 Ağustos depreminin merkez üssü olan Gölcük''te yapılan pist, ihtiyaç halinde askeri helikopterler tarafından da kullanılacak. Bin metrekarelik helikopter pistinde, çocuklar kaykay da yapabilecek.
Pasif evler Türkiye''ye geliyorPasif evler Türkiye''ye geliyorAlman BASF, evlerde ısı enerjisi faturalarını sıfırlayan ''pasif ev''lerden Türkiye''ye de kurulacağını açıkladı. 04 Mart 2010 Perşembe, 08:41Yıllık 51 milyar euro''luk cirosuyla dünyanın en büyük kimya şirketi olan BASF, konutların ısınma faturalarını sıfıra indiren ‘pasif ev'' teknolojisini Türkiye''de hayata geçiriyor.
Mardin Belediyesi Yenişehir''de 9 bin metrekarelik park yapıyorMardin Belediyesi Yenişehir''de 9 bin metrekarelik park yapıyorMardin Belediyesi Yenişehir semtinde bulunan Karayolları sahasına 9 bin metrekarelik alanda büyük bir aile parkı yapıyor. Haziran ayında bitirilmesi planlanan parka 4-5 metre boyunda yetişmiş ağaçlar dikilecek.
''Ora İstanbul''''Ora İstanbul''70 bin metre karelik arazi üzerinde toplam 360 bin metre karelik inşaat alanına sahip, Türkiye''nin ''''ilk'''' karma kullanımlı gayrimenkul yatırımı geliyor. Eğlence merkezinden otele, bit pazarından Türk çarşısına aradığınız herşey ''Ora''da olacak.
"Ben Bir Tasarımcı, Mimar ya da Grafiker Değilim. Ben Bir İnsanım.""Ben Bir Tasarımcı, Mimar ya da Grafiker Değilim. Ben Bir İnsanım."Tasarım ve mobilya fuarı i-deco 3 Mart''ta CNR Expo''da açıldı. Fuarın ilk gününde onur konuğu olarak gelen İtalyan mimar ve tasarımcı Piero Lissoni ürünleri ve tasarım anlayışı ile ilgili bir konuşma gerçekleştirdi.
Bin 250 bedelsiz konut yapılacakBin 250 bedelsiz konut yapılacakZeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, deprem referanslı kentsel dönüşüm projesi kapsamında bin 250 konutu bedelsiz olarak yapacaklarını, ancak vatandaşın da elini taşın altına koyması gerektiğini bildirdi.
Selimiye Kışlası ışıl ışılSelimiye Kışlası ışıl ışılİstanbul İl Özel İdaresi, 2010 Avrupa Kültür Başkenti olan İstanbul''u taçlandırmaya devam ediyor. Daha önce İstanbul siluetinde önemli rolü olan birçok yapıda ışıklandırma çalışmaları yapan İl Özel İdaresi, Selimiye Kışlası''nı da aydınlattı. Kışlanın tarihi dokusuna uygun dış cephe dekoratifli aydınlatma projesi, mimar, mühendis ve restoratörler tarafından hayata geçirildi. 19. yüzyıla ait mimari özellikleri üzerinde taşıyan kışla, görkemli görüntüsünü bu proje sayesinde geceye de taşıdı. Işıklandırma Projesi, kışlanın dominant özelliği vurgulanacak şekilde gerçekleştirildi. Sarayburnu, Cankurtaran ve Topkapı Sarayı''ndan bakıldığında Harem bölgesinin en dikkat çekici yapılarından biri olarak öne çıkan Selimiye Kışlası, artık geceleri de İstanbul''un pek çok noktasından izlenilebilecek. 1. Ordu Karargahı''nın konuşlandığı Üsküdar''daki Selimiye Kışlası, III. Selim Han zamanında Nizam-ı Cedit askerleri için inşa edilmişti.
Tarih: 4 Mart 2010 Kaynak: Yeni Şafak Yazan: Oktay Mehmet
"KENTGES, yeni bir sistemin somutlaşması""KENTGES, yeni bir sistemin somutlaşması"Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, üzerinde çalışılan Kentsel Gelişme Stratejisinin büyük önem taşıdığını ifade ederek, ''''Çünkü bu strateji, bir ortak irade, kararlı duruş, yeni bir sistemin somutlaşması olarak değerlendirilebilir'''' dedi.
Tarihi Katrancı Evleri çürüyorTarihi Katrancı Evleri çürüyorCumhuriyet döneminde Aydınlı taş ustaları tarafından yapılan, kapı, pencere ve evlerin tavanları motifli Katrancı evleri restore edilmesi durumunda turizme kazandırılabileceği açıklandı.
Yaratıcı tasarımlar i-deco fuarı ile görücüye çıkıyorYaratıcı tasarımlar i-deco fuarı ile görücüye çıkıyorTasarımın kalbi i-deco fuarında atacak. Tasarımlarda modern formların fonksiyonellikle buluşması dikkat çekiyor.
Curtis R. Priem Deneysel Medya ve Performans Sanatları MerkeziCurtis R. Priem Deneysel Medya ve Performans Sanatları Merkezi1.200 kişilik bir konser salonu, 400 kişilik ve 18 metre yükseklikteki sahneye sahip bir tiyatro salonu, bir seslendirme ve video prodüksiyon odası, sanatçıların stüdyoları ve bir dans stüdyosuna sahip olan Curtis R. Priem Deneysel Medya ve Performans Sanatları Merkezi veya İngilizce kısaltılmışıyla EMPAC yaklaşık olarak 18.600 metrekarelik bir alana yayılıyor.
Dava bitmedi, fırsat kaçtıDava bitmedi, fırsat kaçtıOsmanlı''nın padişahlarından Genç Osman''ın idam edildiği, İstanbul''un en önemli tarihi değerlerinden biri olan Yedikule Hisarı ve içerisindeki 1600 yıllık Altın Kapı, 2010 Avrupa Kültür Başkenti restorasyon projelerine alınmadı.
''Sihirli buzlar'' İstanbul''a geliyor''Sihirli buzlar'' İstanbul''a geliyorNorveçli bir firma tarafından, İstanbul''da bir alışveriş merkezi içinde inşa edilmekte olan buz müzesi, 23 Nisanda açılacak. Sihirli Buz Müzesi''nin (Magic Ice), tanıtımı amacıyla The Four Seasons Hotel Boshorus''ta yapılan basın toplantısında bilgi veren Lofoten Holding Yönetim Kurulu Üyesi Odd Roar Olsen, inşaat aşamasında olan müzenin Forum İstanbul Alışveriş Merkezi''nin giriş katında yer aldığını söyledi.
Kendi kent hayallerinizi kurun!Kendi kent hayallerinizi kurun!İç mimar kimliğini resimle bütünleştiren İrem Senemoğlu eserlerini, 4 - 31 Mart 2010 tarihleri arasında Klaxon Kültür Merkezi''nde sergileyecek. İç mimar kimliğini resimle bütünleştiren İrem Senemoğlu, tuval ve doğal ahşap kaplamalar üzerine karışık teknik ile hazırladığı eserlerini, 4 - 31 Mart 2010 tarihleri arasında Klaxon Kültür Merkezi''nde sanatseverler ile buluşturuyor. Kent dokusundaki estetik kaygılarını, geleneksel yapılar ve gelişen mimari arasındaki dengeyi çizgi ve renk armonisiyle yorumlayarak sunan sanatçı "imagination" başlığı ile izleyicilerini kendi kent hayallerini kurmakta özgür bırakmak istiyor.
Tarih: 4 Mart 2010 Kaynak: Milliyet
Dava bitmedi, fırsat kaçtı Dava bitmedi, fırsat kaçtı Osmanlı''nın padişahlarından Genç Osman''ın idam edildiği, İstanbul''un en önemli tarihi değerlerinden biri olan Yedikule Hisarı ve içerisindeki 1600 yıllık Altın Kapı, 2010 Avrupa Kültür Başkenti restorasyon projelerine alınmadı.
Tahtalı’da keyif veren görüntüTahtalı’da keyif veren görüntüİzmir’in su ihtiyacının önemli bölümünü karşılayan Tahtalı Barajı, 2008’de kurumaya yüz tutmuştu. Suların çekildiği gölde çatlayan toprakların görüntüsü kabus yaşatıyordu. Geçen yıl bol yağış yüreklere su serpmiş, su seviyesi yükselmeye başlamıştı. Bu sene ise endişe yerini büyük bir sevince bıraktı. Etkili yağmurlarla birlikte barajda 183 milyon metreküp su toplandı. Doluluk oranı da yüzde 57 gibi rekor seviyeye çıktı. En son 2004 ve 2005 yıllarında yüzde 50 seviyesine ulaşıldığı, ardından da kuraklıkla suların hızla çekildiği hatırlatıldı. Hiç yağmur yağmasa bile kente 15 ay yetecek kadar su biriktiğine dikkat çekildi. İZSU yetkilileri, yağmurun mart ve nisan aylarında da sürmesinin beklendiği müjdesini verdi.
Tarih: 3 Mart 2010 Kaynak: Milliyet
Büyükşehir Belediyesi, Görüntü Kirliliği ile Mücadeleye Devam EdiyorBüyükşehir Belediyesi, Görüntü Kirliliği ile Mücadeleye Devam EdiyorGaziantep Büyükşehir Belediyesi, görüntü kirliliğine neden olan reklam amaçlı dış cephe giydirmeleri ve tabelalar konusunda denetimlerini sıklaştırdı. Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanı Ömer Yalım, yaptığı açıklamada, ilan, reklam ve tabela yönetmeliği, 5216 Sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu, 5393 sayılı Belediye Kanununun 15. Maddesi ve 2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanununun 97.maddesi gereğince denetimlerini yaptıklarını belirtti.
1 milyon kişi yararlanacak1 milyon kişi yararlanacakDLH Genel Müdürü Ahmet Arslan, Marmaray projesiyle ilgili detayları anlattı.
Ole Scheeren OMA''dan AyrılıyorOle Scheeren OMA''dan AyrılıyorOMA''nın Pekin''deki CCTV ve TVCC projelerinin arkasındaki isim olan Ole Scheeren kendi ofisini kurmak için ortaklıktan ayrılacağını doğruladı.
Kapalıçarşı Kabuk DeğiştiriyorKapalıçarşı Kabuk DeğiştiriyorKapalıçarşı İstanbul kentinin merkezinde yer alan dünyanın en büyük ve en eski kapalı çarşılarından biri. Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan ve 1461 yılında temeli atılan Kapalıçarşı, 45.000 m²''lik kapalı alan üzerine kurulmuş, 64 cadde ve sokağı, 16 hanı, 3.600 dükkânı ile labirent şeklinde konumlanmış bir merkez. Geçmişte burası her sokağında belirli mesleklerin yer aldığı ve bunların da, el işi imalatının (manifaktür) sıkı denetim altında bulundurulduğu, ticari ahlak ve törelere çok saygı gösterilen bir çarşı idi. Günümüzde de yorgancısından, halıcısıdan, terlikçisinden, fesçisinden tutun da mücevhercesine, aktarına kadar her çeşit ticaret birimi yer alıyor.
Amasra''ya Yapılacak Santralde Kül Sorunu OlmayacakAmasra''ya Yapılacak Santralde Kül Sorunu OlmayacakBartın''ın Amasra ilçesine yapılması düşünülen termik santralin kül tartışmalarına şirket yöneticileri son noktayı koydu. Şirket yönetimi termik santralden çıkacak külün çimento, seramik ve asfalt yapımında kullanılacağını açıkladı.
İç Kozahan''da tarih canlanıyorİç Kozahan''da tarih canlanıyorTarihi İpek Yolu`nun önemli pazarlarından Kozahan`da, hayvan ahırı olarak inşa edilen İç Kozahan ilk yapıldığı günlere geri dönüyor. Mayıs ayında restorasyonu tamamlanacak yapı ile kent bir tarihi esere daha kavuşacak.
Sarıyer''de kiralık koySarıyer''de kiralık koyOsmanlı Dönemi''nin ünlü aşçılarından Mustafa Efendi''ye, yaptığı yemeklerden dolayı Sarıyer''de hediye edilen ''''168 dönümlük koy'''' varisleri tarafından kiraya verilecek.
Konya otomobil fabrikasında ısrarlıKonya otomobil fabrikasında ısrarlıKonyalı yöneticiler, Chery firmasının bu yatırımını Konya''ya çekmek için harekete geçti.
İstanbulların ''kayalık zemin'' rahatlığıİstanbulların ''kayalık zemin'' rahatlığıDASK''ın araştırmasına göre, İstanbullular evlerinin kayalık zemin üzerinde olduğunu düşünerek kendilerini rahatlatıyor. TNS Global araştırma şirketine, 1250''den fazla kişinin katılımıyla yaptırılan ''''Deprem ve DASK'''' konulu araştırma, çarpıcı sonuçlar ortaya koydu.
Kaçak inşaata beton veren firmalara da kanuni işlem yapıldı Kaçak inşaata beton veren firmalara da kanuni işlem yapıldı Bursa Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı''na bağlı ekipler, Yıldırım, Gürsu ve Osmangazi ilçelerinde kaçak olarak yapıldığı belirlenen inşaatlarda denetim yaptı. İnşaatlara beton döken mikserler durdurulurken, hem inşaat sahipleri hem de beton firmaları hakkında kanuni işlem başlatıldı.
Azınlıklara göre de İstanbul Avrupa''nın kültür başkenti Azınlıklara göre de İstanbul Avrupa''nın kültür başkenti Yüzyıllardır aynı topraklarda huzur içinde yaşayıp aynı acıları, sevinçleri paylaşan farklı dinden üç grupla yapılan çalışmadan anlamlı sonuçlar çıktı. Fatih Üniversitesi''nin 6 ay boyunca 200 gayrimüslimle yaptığı araştırma, İstanbul''un Kültür Başkentliği''ni hak ettiğini, azınlıkların ibadetlerini özgürce yapabildiğini ve İstanbul''da yaşamaktan memnun olduklarını ortaya koydu.
5 Milyar Dolarlık Satış Planı5 Milyar Dolarlık Satış Planıİstanbul Büyükşehir Belediyesi, son 5 yılda 880 milyon liralık taşınmaz satışı gerçekleştirdi. Aralarında Çapa Tıp Fakültesi, Sultanahmet Adliyesi ve Swiss Otel''in de bulunduğu taşınmazlardan elde edilecek gelir ise 5 milyar dolar.
Ekolojik yaşam merkezi açılıyorEkolojik yaşam merkezi açılıyorKaz Dağları''nın eteklerinde, Küçükkuyu''da Çamtepe Ekolojik Yaşam Merkezi açılıyor. Merkez, insanın doğa üzerindeki yükünü en aza indirmeyi, bu yönde çözümler üretmeyi ve bunları paylaşmayı amaçlıyor.
Elektrikli otomobiller Cenevre''den yola çıktı Elektrikli otomobiller Cenevre''den yola çıktı Bu yıl 80''incisi düzenlenen Cenevre Otomobil Fuarı firmaların geri çağırma operasyonlarının gölgesinde başladı. 100''ün üzerinde modelin dünya ve Avrupa tanıtımının yapılacağı fuarda Türkiye''de üretilen araçlar da görücüye çıktı. Fuara bu yıl elektrikli modellerin çokluğu damgasını vurdu. Lüks otomobillerden çok çevreci teknolojiler dikkat çekiyor.
Bayraklı’da "yeni kent" kararıBayraklı’da "yeni kent" kararıÖnceki gün toplanan Bayraklı Belediye Meclisi İzmir tarihinin en büyük kent yenileme projelerinden birini kabul etti.
Şatolu alışveriş merkezi ekimde kapılarını açacakŞatolu alışveriş merkezi ekimde kapılarını açacakAlışveriş merkezlerinde farklılık yaratan konseptler geliştiriliyor. İstanbul Bayrampaşa''da içinde kongre, toplantı, gösteri, eğlence, alışveriş, konaklama gibi fonksiyonları bir arada sunacak olan alışveriş merkezi açılacak.
Ali Sami Yen planı onay bekliyorAli Sami Yen planı onay bekliyorAli Sami Yen planı Belediye Meclisi tarafından onaylanırsa yürürlüğe girecek.
Eskişehir''e Yeni Atıksu Arıtma TesisleriEskişehir''e Yeni Atıksu Arıtma TesisleriEskişehir''de, Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan yeni atıksu arıtma tesislerinin inşaatı tamamlanma aşamasına geldi. Basın mensuplarıyla tesisleri gezen ESKİ Genel Müdürü Garip Yıldırım, yeni atıksu arıtma tesislerinin nisan ayı içinde hizmete girmesinin planlandığını ve yürütülen çalışmalarla Eskişehir''de altyapısı olmayan mahalle kalmadığını söyledi. Yıldırım, mevcut arıtma tesislerinde iyileştirme çalışmalarına da başlayacaklarını kaydederek, "Yeni atıksu arıtma tesisleri, 140 bin metrekarelik alana yayıldı. Son teknolojiyle donatılmakta olan yeni tesisler, Eskişehir''in 2030''lu yıllara kadar olan ihtiyacına cevap verecek şekilde inşa edildi. Tesis, kendi elektrik ihtiyacının büyük bölümünü arıttığı atıklardan elde edecek. Böylece elektrik giderimizden ayda 150-200 bin lira civarında bir tasarruf sağlayacağız. Ayrıca, son yıllarda çok önemli altyapı çalışmaları gerçekleştirdik. Bugün, Eskişehir''in altyapısı olmayan mahallesi kalmadı. İmara yeni açılan sahalarda da imar çalışmalarıyla paralel olarak altyapı çalışmaları gerçekleştiriyoruz" dedi.
Tarih: 3 Mart 2010 Kaynak: İHA Yazan: M. Haluk Özden
Varyap Meridian''a uluslararası ödülVaryap Meridian''a uluslararası ödülİngiltere merkezli Overseas Living dergisi tarafından düzenlenen "Lüks Yaşam Tarzı Ödülleri 2010"da Varyap Meridian "En İyi Gelişim" ödülüne değer görüldü.
Dünyanın En Yüksek Binası için 17 Farklı Sızdırmazlık Malzemesi4 Ocak''ta açılan 828 m yüksekliğindeki Burç Halife Skidmore, Owings ve Merrill tarafından, bir merkez bina etrafında 3 ek bina olacak şekilde tasarlandı.
Merdivenli sokaklar Seranit''le hayat bulacakMimarlık, iç mimarlık, peyzaj mimarlığı, şehir planlama ve endüstriyel tasarım bölümü öğrencileri, İstanbul''un merdivenli sokaklarına yeni bir ruh kazandıracak.
"Sokak 1"incisine 5 bin TL ödülYarışma sonucunda her bir merdivenli sokak için 1. tasarıma 5 bin TL ödül verilecek. Birinciye İtalya''nın önde gelen tasarım okulu Domus Academy''de 15 günlük yaz bursu, 2. gelene 2010 Uluslararası İspanya Mimarlık Festivali ve 3''üncüye Londra Bienali''ne katılım hediye edilecek.
Tarih: 4 Mart 2010 Kaynak: Sabah Emlak
İnşaat sektöründeki işsizlik vahim boyutlardaTürk ekonomisinde dinamo görevi yapan inşaat sektöründe yaşanan kanama halen durdurulamadı. İnşaat sektörünün ekonomiye sağladığı katkı giderek azalmaya devam ediyor. İnşaat sektörünün ekonomiye katkısı 3 yıl önce yüzde 7''ye yaklaşırken şimdi yüzde 4''e kadar düştü.
İzmir''in şehir içi trafiği hafifleyecekAkdeniz Kimya tarafından Aliağa Nemrut Körfezi''nde 140 bin metrekarelik alan üzerinde kurulan Nemport, İzmir''in yeni ithalat ve ihracat limanı olmaya aday. Aynı anda 4 geminin yanaşabileceği bir büyüklüğe sahip olan Nemport, İzmir''de şehir içi trafiğin rahatlamasını sağlayacak.
AKM sosyalist rejimden kalmaAvrupa Kültür Başkenti Ajansı Yürütme Kurulu Başkanı Şekip Avdagiç, AKM konusunda çok kızgın olduklarını belirterek, ''Girişteki fuaye tam bir Sovyet Sosyalist rejiminden kalma bir fuaye" dedi. ''2010 Avrupa Kültür Başkenti İstanbul''a Bakış'' konulu konferanda konuşan Başkan Şekip Avdagiç, kültür etkinlik takviminin 31 Aralık''ta sona ereceğini ve açılış organizasyonlarındaki toplam harcamalarının 8.5 milyon TL''yi bulduğunu söyledi. AKM konusunda da açıklamalarda bulunan Avdagiç, bir takım çevrelerin yenileme çalışmalarının yürütmeyi durdurma kararı aldırarak engel olduğunu vurguladı. Avdagiç, şöyle konuştu: "Bu konuda çok kızgınız. Orada bin 100 kişi orada maaş alıyor ama ne iş yapıyorlar ne üretiyorlar. Vergi veren bir olarak bir İstanbullu olarak bunu sorguluyorum. AKM''nin girişindeki fuaye tam bir Sovyet sosyalist rejiminden kalma bir fuaye. Girişte sanatseverleri gardırop karşılıyor. Dünyada böyle bir yapı yok artık"
Tarih: 4 Mart 2010 Kaynak: Yeni Şafak Yazan: Abdullah Yıldırım
Son 10 yıllık binalar sağlamBakan Demir, Türkiye''de küçümsenemeyecek miktarda depreme karşı dayanıksız yapı stoku bulunduğunu ancak 1999''dan sonraki yapılarda bir problem yaşanmadığını söyledi.
Yatırım arayışındakilere Ege-Koop''tan Spil fırsatıKooperatifçilik devi Ege-Koop, Çevre ve Orman Bakanlığı''nın spor merkezi ve sağlık cenneti ilan ettiği Spil''de arsa satış kampanyası başlattı. İmarlı, mimari projeli, altyapılı 57 arsanın yanı sıra 5 bin 343 metrekare büyüklüğünde turizm alanı da ‘sıfır'' faizle ve 24 ay taksit imkanıyla satışa sunuldu.
İstanbul''un kurtuluşu P25''te!Binaların depreme dayanıklılığını bir saat içinde yüzde 90 doğruluk payıyla saptayan sistem geliştirildi.
Müteahhitler elçilik açılan ülkelere gidecekTürkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren, Rusya, Kuzey Afrika, Körfez ülkeleri ve Orta Asya''daki mevcut pazarları bu yıl geliştirmek istediklerini, yeni pazar olarak da Hindistan, Orta ve Batı Afrika ülkelerine açılmayı planladıklarını söyledi. Orta ve Batı Afrika ülkelerini seçmelerinin temelinde, Türkiye''nin bu ülkelere açılımının yattığını, büyükelçilik kurulan ülkelerde işadamlarının, müteahhitlerin yaşadıkları sorunlarda "sahipsiz'''' kalmadığını anlatan Eren, "Dışişleri Bakanlığı''nın yeni açıldığı ülkeler, bizim de yeni pazarımız olacak diye hedefliyoruz'''' dedi.
Tarih: 3 Mart 2010 Kaynak: Sabah
Yalova''nın limanlarını İstanbul yapıyor İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul''un kendi özelliği, birikimi ve yapısı itibarıyla sadece Avrupa''nın değil dünyanın başkenti olma özelliği taşıdığını söyledi.
Efsaneler şehri İstanbul Türk Edebiyatı Vakfı''nın bu haftaki ''Çarşamba Sohbeti''nde Yrd. Doç. Dr. Ferhat Aslan, ''İstanbul Efsaneleri'' başlığı altında bir konuşma yapacak. Aslan sohbetinde İstanbul efsanelerini bir İstanbullu gözüyle dinleyicileriyle paylaşacak. Çemberlitaş''taki Kubbealtı Vakfı''nda yapılacak sohbetin başlama saati 17.00.
Tarih: 3 Mart 2010 Kaynak: Zaman
Mağazalarımızı caddeden AVM''lere taşıyoruz İnsanların tüm ihtiyaçlarını alışveriş merkezlerinden karşılamaya başlaması, şirketleri bu merkezlerde mağaza açmaya zorladı. Daha çok ana caddelerde konumlanan firmalar da AVM potansiyelini dikkate alarak bu gibi yerlere yöneliyor.
Hızlı tren 1 milyon kişi taşıdı Açılışı 13 Mart''ta yapılan Yüksek Hızlı Tren hattında taşınan yolcu sayısı 1 milyonu aştı. Ankara-İstanbul Hızlı Tren Projesi''nin 1. etabı olan Ankara-Eskişehir hattında seyahat eden 999 bin 999'', ''1 milyon ve ''1 milyon 1''inci'' yolcuları için bugün Ankara Gar''da bir prog-ram düzenlenecek.
Tarih: 3 Mart 2010 Kaynak: Zaman
Kıraç: Gitmelerine izin vermeyeceğimİzmir Valisi, Yeni Asır''a yaptığı açıklamada, "Yatırımlarını kentten taşımak isteyen işadamlarıyla konuşup, kalmaları için ne gerekiyorsa yapacağım" dedi.
Yozgat Belediyesi Kentin Koruma İmar Planını HazırlatıyorYozgat Belediyesi tarafından ihale edilen Kentsel Sit Alanı ve Koruma İmar Planı, birinci halk katılım toplantısı düzenlendi. Belediye meclis salonunda düzenlenen toplantıya Yozgat Belediye Başkanı Yusuf Başer, belediye meclis üyeleri, Kentsel Sit Alanı ve Koruma İmar Planı ihalesini alan B.H.A Şirketi temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.
AVM''lerin ‘Darbe Yasası''...Yıllardır beklenen "Alışveriş merkezleri" (AVM) tasarısı TBMM komisyonlarında... Kamuoyu "darbe" gündemiyle yatıp kalktığından "sessiz sedasız" yasalaşma yolunda...
Marmaray ve metro kazılarının arkeolojiye katkılarıKent Arkeolojisi ve Ulaşım Projeleri - Marmaray ve Metro Kazılarının Katkıları- Paneli bugün gerçekleştiriliyor.
Deprem uzmanı Doç. Dr. Yaltırak: İstanbul''dan değil ev, çakıl taşı bile almamDoç. Dr. Cenk Yaltırak, olası İstanbul depremi hakkında ‘553 Gölcük, 557 İstanbul... 976 Gölcük, 989 İstanbul... 1498 Gölcük, 1509 İstanbul depremi seri olmuş ise 1999''dan sonra olacak depremi tahmin etmek için müneccim olmanıza gerek yok'' diyor.
Sofulu çöplüğü ıslah ediliyor4 tonu tıbbi atık olmak üzere günlük 1500 ton çöpün işleneceği katı atık bertaraf tesisi inşaatında sona yaklaşıldı.
Takvim
<<Mart 2010>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.