Haberler

4 Temmuz 2009, Cumartesi

Türkiye Noterler Birliği Binası Kullanıma AçıldıTürkiye Noterler Birliği Binası Kullanıma AçıldıTürkiye Noterler Birliği (TNB) tarafından 8 Mart 2003 tarihinde Ankara-Eskişehir Yolu Söğütözü’ndeki arsasında merkez binası, kültürel ve sosyal tesislerinin elde edilmesi için bir mimari proje yarışması açılmıştı. Yarışmaya 134 proje katılmıştı. Katılan projeler arasından Selim Velioğlu, Umut İyigün, Orkun Özüer, Murat Aksu tarafından hazırlanan proje birinci seçilmişti. Yarışma sonucu ön projesi elde edilen Türkiye Noterler Birliği Hizmet Binası uygulama projelerinin hazırlanması sonrasında Ekim 2007–Nisan 2009 arasında yapımı tamamlanarak 5 Mayıs 2009 tarihinde kullanıma açıldı. Haberin Devamı
Aslantepe''de Talu''yla yollar ayrıldı TOKİ yeniden ihaleye çıkacakAslantepe''de Talu''yla yollar ayrıldı TOKİ yeniden ihaleye çıkacakTOKİ Galatasaray''ın stat inşaatında ihtarnameyle verilen sürenin sona ermesi nedeniyle sözleşmeyi feshetti.
Gebze-İzmir''i 3.5 saate indirecek 6 milyar dolarlık otoyola onay çıktıGebze-İzmir''i 3.5 saate indirecek 6 milyar dolarlık otoyola onay çıktıProje tamamlandığında, İzmit körfezine yapılacak 3 kilometre uzunluğundaki asma köprü, dünyanın en uzun açıklıklı ikinci asma köprüsü olacak.
Mülkiyeliler Birliği Yarışması''nın ArdındanMülkiyeliler Birliği Yarışması''nın Ardından2008 yılında "Mülkiyeliler Birliği Derneği"nin Konur Sokak''taki mevcut tesislerinin yerine yaptırılacak yapılar konusunda "Sınırlı Mimari Proje Yarışması" düzenlenmiş ve Ziya Tanalı, Abdi Güzer, ve Yakup Hazan''dan oluşan jüri Semra ve Özcan Uygur tarafından tasarlanan projeyi birinci seçmişti.
Bazı koylarda yüzmek dahi yasakBazı koylarda yüzmek dahi yasakÇevre ve Orman Bakanlığı Özel Çevre Koruma Kurumu Başkanlığınca hazırlanan, "Göcek Koyları Koruma, Kullanma Esasları" başlıklı çalışma çerçevesinde, Göcek ve Dalaman arasındaki 36 koyun kullanımına ilişkin yeni düzenlemeler getirildi.
Çevre dostu yeşil havaalanı dönemi başlıyorÇevre dostu yeşil havaalanı dönemi başlıyorSivil Havacılık Genel Müdürlüğü, çevreci havaalanları için kolları sıvadı. Yeşil havaalanlarına hizmet tarifelerinde indirimlerle teşvikler sağlanacak.
İstanbul''da "en yüksek kim" yarışı kızışıyorİstanbul''da "en yüksek kim" yarışı kızışıyorMaslak Levent hattında yoğunlaşan gökdelenler artık İstanbul''un her yerinde. Bir yandan yeni gökdelen projeleri devam ederken ''en yüksek kim'' yarışı kızışıyor.
Fotoğraftaki baz istasyonunu bulFotoğraftaki baz istasyonunu bulDört ay önce Muğla Atatürk Stadyumu''nun arkasına dikilen ve üzerinde ''Spor dostluktur, spor sağlıktır'' yazan yaklaşık 35 metrelik reklam panosunun asıl işlevinin mahalleye kurulan baz istasyonunu gizlemek olduğu anlaşıldı. Kandırıldıklarını düşünen mahalle sakinleri öfkeli. Muğla Gençlik ve Spor İl Müdür Vekili Nihat Ekinciler, stadyumun arkasında bir baz istasyonu bulunduğunu doğruladı, istasyondan yıllık 16 bin lira kira bedeli aldıklarını söyledi. Ekinciler “Teklif GSM şirketinden geldi. GSM firmasından ve Mali Çevre Kurulu’ndan alınan raporlar doğrultusunda baz istasyonunun insan sağlığına etkisi olmadığı tespit edildi” dedi.
Tarih: 3 Temmuz 2009 Kaynak: Radikal
Michael Jackson''ın "Kayıp Ülke"siMichael Jackson''ın "Kayıp Ülke"siÖldüğü açıklandıktan sonra borçlarından kurtulmak için kayıplara karıştığı söylenen ve özel hayatı türlü gereksiz detaylarla günlerdir basına yansımaya devam eden Popun Kralı Michael Jackson, ardında mimari tuhaflık Neverland''i de bıraktı. Jackson''ın ölümünün ardından, mimarlar ve terkedilmiş kentsel alanlar ile mimarlığa ilgi duyanlar Neverland''e önem vermeye başladı. Sanatçının cenazesi bugün, yani 2 Temmuz''da Neverland''e getirilerek önce hayranlarının onu ziyaret etmesine imkan verilecek. Cenazesi cam bir tabutta sergilenecek.
İYTE Mimarlık Fakültesi 2009 Yılı Mezunlarını VerdiİYTE Mimarlık Fakültesi 2009 Yılı Mezunlarını Verdiİzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) Mimarlık Fakültesi, 26 Haziran 2009''da gerçekleştirilen mezuniyet töreniyle, 2009 yılı mezunlarını verdi.
Kızılay''dan jet yanıtKızılay: Metrekare ne kadar artarsa bizim de gelirimiz o oranda artacak. Kızılay, Akmerkez''in karşısındaki arsasını 25 yıllığına kiralayan Elumatec''in inşaat metrekaresini artırmak için İBB''ye başvurmasıyla ilgili olarak "Kiralanabilir alan artarsa kira gelirimiz aynı oranda artacak.
Mardan Palace''ın makyajı 2D''denDünyanın en pahalı oteli Mardan Palace, dış cephe tasarımı ile de dikkat çekiyor. 2D Collection, 5.5 trilyon liralık maliyetle dünyanın en pahalı oteli Mardan Palace projesinde yerini aldı.
Tarihi Şahbenderler konağı restore edilecekŞahbenderler konağı restore ediliyor. 134 yıllık konak 4,4 metrelik kat yüksekliği ile bu zamana kadar ayakta kaldı. Konağın yüzde 90 hissesine sahip Cahit Başaran, Turizm Bakanlığı''ndan aldığı 40 bin TL hibe kredisi ile konağı restore ettirecek.
Tarihi köşk gün ışığına çıkacakRomalılara karşı 3 tane önemli kurtuluş savaşı veren, bu zamana kadar sikkeler hariç hiçbir arkeolojik bulgusu bulunamayan VI MİTRİDATES''in köşkü Oluz Höyük''te gün ışığına çıkacak.
Ilısu ‘aslanlar gibi'' yapılacakÇevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu: "Bu barajı yapacağız... Yapacak gücümüz de var, paramız da var, imkânımız da var. Aslan gibi benim çok değerli teşkilatım da var"
Küçüksu da ‘imdat'' diyorTaraf''ın Kurbağalıdere''yi temizletme kampanyası ses getirince Küçüksu sakinleri "Gelin burayı da temizletin" diye sıraya girdi.
Yeşil bir ev nasıl kurulur, izleyinYeşil Mimari (Building Green) çevreciliğin rengi yeşili evinize taşıyacak. 13 bölümden oluşan belgesel, çevreye duyarlı bir yaşam için ufak değişikliklerin yarattığı büyük farkları keşfetme olanağı sunacak.
''Pastane değil hastane istiyoruz''Fatih Sultan Mehmet Bulvarı''nda hastane alanı olarak ayrılan arazinin TOKİ''ye devredilmesine yönelik tepkiler sürüyor.
Akaretler''e büyük ödülŞehircilik ve mimari alanda dağıtılan, dünyanın en prestijli ödüllerinden ULI Global Awards for Excellence''ı bu yıl bir Türk projesi kazandı.
Köy Enstitüleri’nin binaları yenileniyorFaaliyette bulunduğu 1940-1954 yılları arasında köylerdeki öğretmen açığını kapatan, 17 bin 341 köy öğretmeni, 7 bin 300 sağlık memuru ve 8 bin 756 eğitmen yetiştiren Köy Enstitüleri binaları yenileniyor.
Mimarlardan 10 bin konut projesine tepkiTOKİ''nin Bursa için düşündüğü 10 bine yakın konut projesini eleştiren Mimarlar Odası Bursa Şubesi Başkanı Şenol Şimşek, TOKİ''nin kuruluş amacı doğrultusunda hareket ederek sosyal projeler üretmesi gerektiğini söyledi. TOKİ''nin başta Bursa olmak üzere Türkiye''nin birçok bölgesinde gerçekleştirdiği projelerin büyük bir bölümünde kuruluş amacından saptığını söyleyen Mimarlar Odası Bursa Şubesi Başkanı Şenol Şimşek, TOKİ''nin özel müteşebbisin rakibi konumunda hareket edip inşaat ve yapı sektörünü baltaladığını savundu. TOKİ''nin uygulamalarına karşı Mimarlar Odası Bursa Şubesi olarak mücadele verdiklerini hatırlatan Şimşek, “Mücadelemizin nedeni TOKİ''nin bölgeye özgü tasarımlar yapmamasıdır. Ayrıca tip projelerle bu işi çözmeye çalışması, yerelin denetimi ve verilerini dikkate almaması. Yerel kaynakları ve iş gücünü kullanmaması kalitesiz sağlıksız konut alanı oluşturmasıdır. Kar amacı güden bir amaçla toplu konut ve konut dışı diğer uygulamalara el atması bizim ciddi çekincelerimiz arasındadır” dedi. TOKİ''yi amacına uygun olarak gerçekten sosyal amaçlı projeler üretmesi halinde destekleyeceklerinin altını çizen Şimşek, “TOKİ eğer gerçekten barınma ihtiyacı olan kitlelere sağlıklı ve satın alınabilir konutlar üretecekse, kent yararına kentsel dönüşüm projelerine el atacaksa, kaçak, çarpık kentleşmiş bölgelerin ıslah edilmesi ve sağlıklaştırılmasında rol oynayacaksa sonuna kadar destekleriz” diye konuştu.
Tarih: 3 Temmuz 2009 Kaynak: Olay
İstanbul Büyükşehir Belediyesi kardeş şehir Barcelona’ya projelerini anlattıİspanya Ankara Büyükelçisi Joan Clos ve Barcelona Belediye Başkan Yardımcısı Jordi William Carnes ile önemli işadamlarının bulunduğu Barselona Heyeti, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis 1. Başkan Vekili Ahmet Selamet ile İstanbul Metropoliten Planlama Merkezi''nde bir araya geldi.
''Uludağ''ı Davos yapacağız''Bursa''da temaslarda bulunan Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Başbakan Erdoğan''ın Uludağ''ı Davos yapmaları için kendilerine talimat verdiğini söyledi.
52 bin kişi girecek 8 dakikada boşalacakCim Bom''un stadı İngiliz modeli olarak ifade edilen tribünlerin sahaya en yakın olduğu model.
Müteahhitlere teminat müjdesiİnşaat sektörü temsilcileri, sektörün işgücü maliyetleri ve bankalardan teminat mektubu temin etme sorunlarından dolayı rekabet güçlerinin kırıldığı serzenişinde bulundu.
Dubleks ''gemi'' romörkör gelince KKTC''ye çekilecek10 yıldır Göcek''te demirli duran yüzme havuzlu, saunalı, spor salonlu, helikopter pistli dubleks ‘gemi'', uygun bir romörkör bulununca, çeke çeke altı günde KKTC''ye götürülecek.
TOKİ, Seyrantepe''de yeni ihale için vakit kaybetmediSeyrantepe Stadı inşaatı ihalesini dün sabah resmen iptal eden TOKİ vakit kaybetmeden yeni ihale sürecini başlattı. Teklifler 17 Temmuz''a kadar alınacak.
BTM En Büyük 500 Firma İçindeYalıtım sektörünün öncü kuruluşu BTM AŞ, ekonomi dergisi Fortune''un yapmış olduğu araştırma sonucunda, Türkiye''nin en büyük 500 şirketi içinde yerini aldı.
Denizli Hükümet Konağı Yarışması''nda Valilik ve Mimarlar Odası Karşı Karşıya GeldiMimarlar Odası Denizli Şube Başkanı İbrahim Şenel, bir basın bildirisi yayınlayarak Denizli Hükümet Konağı Mimari Projesi ve Yakın Çevresi Kentsel Tasarım Yarışması Danışman Jüri Üyeliği''nden çekildiğini açıkladı.
Takvim
<<Temmuz 2009>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.