Haberler

4 Haziran 2010, Cuma

İstanbul'a Vurulan Darbelerİstanbul'a Vurulan Darbelerİstanbul öyle bir şehir ki herkesin bu şehirde bırakmak istediği izler var. Her dönemin yöneticilerinin bu kente kattığı yara(r)lar halen daha etkisini sürdürüyor. Bu ülkeyi yöneten herkes İstanbul'a iyi ya da kötü bir şey bırakmak istemiyor mu? Yeter ki bir şeyi bırakıp, gitsin bu kente... Halen daha bu durumun devam ettiğini görmek mümkün. Yerel yönetimlerin yok sayıldığı, merkezden gelen kararlarla seneledir şekillenen bir İstanbul var. İstanbul'un, Cumhuriyet'in ilanı ile birlikte planlı bir gelişim ile büyümesi, modern ve çağdaş bir vizyona sahip olması amaçlanmıştı. Haberin Devamı
Maracana'nın yenilenmesi 400 milyon dolarMaracana'nın yenilenmesi 400 milyon dolarBrezilya'da 2014'te düzenlenecek Dünya Kupası'na hazırlanılan Rio De Janeiro'daki Maracana Stadı'nın onarım çalışmaları için yaklaşık 400 milyon dolar harcanacak.
"Müze Agora'da kurulacak""Müze Agora'da kurulacak"Ege Medeniyetler Müzesi'nin, Agora Ören Yeri'nin üstündeki alanda kurulacağını belirten Demirtaş, "Yer sorunu bitti. Şimdi Büyükşehir'in kamulaştırma yaparak araziyi elde etmesi gerekiyor" dedi.
Kentsel dönüşüm yapılacak alanlar...Kentsel dönüşüm yapılacak alanlar...Büyükşehir belediyelerinin kentsel dönüşüm ve gelişim projeleri uygulayacağı alanları genişletmeyi öngören kanun teklifi TBMM İçişleri Komisyonunda kabul edildi.
İstanbul sanata doyacakİstanbul sanata doyacak2010 Avrupa Kültür Başkenti İstanbul, önümüzdeki dönemde birçok sergi, konser ve yeni oyuna ev sahipliği yapacak.
Bir heykelin yükselişiBir heykelin yükselişiMüze skandalına neden olan 'çakma' Urartu heykeli, paylaşılamıyor! Heykeltıraş Malik Bulut, 2006’da Erciş Belediyesi için ‘Anadolu Kadını’ heykelini yaptı. Uluslararası Ercişli Emrah ile Selvi Kültür ve Sanat Etkinlikleri kapsamında yapılan heykeli bir süre sonra çöpte bulup beğenen vatandaş, evine götürüp bahçesine dikti. İhbar üzerine bahçeye giden Van Müzesi yetkilileri ise heykele el koydu ve “3 bin 200 yıllık. Erken Demir Çağı’na aittir” diye sergilemeye başladı! Skandal ortaya çıkınca yeniden Erciş’e götürülen heykel, Van Gölü kıyısında, Erciş Belediyesi’ne ait parkın en güzel yerinde kelebek taşlarından özel bir kaide üzerinde sergilenmeye başlandı.
Tarih: 4 Haziran 2010 Kaynak: Radikal
Efes Antik Kenti kazıları başlıyorEfes Antik Kenti kazıları başlıyorİzmir'in Selçuk ilçesindeki Efes Antik Kenti 2010 kazıları pazartesi günü Artemisyon bölgesinde başlayacak.
Düzce'de çilek projesi alanına konut yapılacakDüzce'de çilek projesi alanına konut yapılacakDüzce'nin Çamköy Mahallesi'nde yapılan ve ciddi oranda gelir elde edilen çilek projesinin yapıldığı alana Roman vatandaşlar için konutların yapılması planlanıyor. Konu, İl Genel Meclisi Haziran Ayı 3. Birleşiminde ele alındı.
Balkanlar'ı yeniden keşfetme vakti! Balkanlar'ı yeniden keşfetme vakti! Kosova'da en fazla Türk'ün yaşadığı Prizren şehrinden bir görüntü. Balkan köyleri ve şehirleri, insanın damağında bir Anadolu tadı bırakıyor. İnsan adeta kendini evinde hissediyor. Prizren'de, Ohri'de, Kalkandelen'de, Manastır'da ve Üsküp'te sokakları dolaşırken, bölgenin neden 'evlad-ı fatihan' olduğunu daha iyi idrak ediyorsunuz. Bütün yıkıma ve yalnızlıklarına rağmen Balkanlar'da hâlâ Osmanlı ruhu hakimiyetini sürdürüyor...
Ayvalık sizi bekliyorAyvalık sizi bekliyorBalıkesir'in bu şirin ilçesi, şefkatli bir anne gibi kollarını açmış, deniz ve otlardan gelen muhteşem mutfağı, eşsiz gün batımı, doğal ve tarihi güzellikleri, sıcakkanlı insanları ile konuklarını karşılıyor.
Dev akvaryum 6 ay sonra hazırDev akvaryum 6 ay sonra hazırBüyükşehir Belediyesi tarafından yap-işlet modeliyle ihaleye çıkarılan Florya'daki akvaryumda çalışmalar yılsonuna kadar tamamlanacak. 1500 farklı türden 15 bini aşkın balığın yer alacağı akvaryumun 2011 yılbaşında açılması planlanıyor. 140 milyon TL harcanarak 100 dönümlük arazi üzerinde kurulu olan akvaryum, 23 bin metrekarelik 2 katlı bina şeklinde tasarlandı. İçerisinde 64 adet su tankeri yer alan akvaryumun 6 bin ziyaretçi alanının yanı sıra 1,2 km'lik gezi alanı bulunuyor. Akvaryumda, Pasifik, Marmara, Ege, Akdeniz, Süveyş kanalı, Kızıldeniz gibi dünyanın değişik coğrafi bölgelerinin birebir yansıtıldığı bölümler yer alacak.
Tarih: 4 Haziran 2010 Kaynak: Sabah
TOKİ'nin ihale gündemi bu ay yoğun olacakTOKİ'nin ihale gündemi bu ay yoğun olacakToplu Konut İdaresi, haziran ayında 19 ihale düzenleyecek. Toplu Konut İdaresi (TOKİ), haziran ayı içinde, 15 ilde, toplam 4 bin 866 konut, 6 hastane, 8 lise, 5 ticaret merkezi, 2 sağlık ocağı, 3 öğrenci pansiyonu, 8 cami ve sosyal tesis yapımı için 19 ayrı ihale düzenleyecek.
Tasarım Kültürü ve Yönetimi Sertifika Programı(TKY) Erken Dönem Kayıtları Başlıyor!Tasarım Kültürü ve Yönetimi Sertifika Programı(TKY) Erken Dönem Kayıtları Başlıyor!2010-2011 akademik yılı tanıtım toplantısı ve "Türkiye'de Tasarım Yönetimi" başlıklı panel 14 Haziran Pazartesi günü Santral Kampüsü'nde gerçekleşecek. İstanbul Bilgi Üniversitesi'nin iki yıl süren ön çalışmaları sonucunda 1999 yılında doğan Tasarım Kültürü ve Yönetimi Sertifika Programı'nın tanıtım toplantısı, tasarım yöneticisi adaylarını ve tasarım sektörünün önde gelenlerini buluşturuyor.
Gaziantepspor, yeni stadyum projesini açıkladıGaziantepspor, yeni stadyum projesini açıkladıGaziantepspor Kulübü Başkanı İbrahim Kızıl, uzun süredir yapılan çalışmaların ardından "Kamil Ocak Arena Stadyum Projesi"ni kamuoyuna açıkladı.
Nâzım Hikmet anılıyorNâzım Hikmet anılıyorNâzım Hikmet, ölümünün 47. yılında Antalya ve İstanbul'da çeşitli etkinliklerle anılıyor.
Naylon poşet kullanımına yasakNaylon poşet kullanımına yasakBalıkesir'in Edremit ilçesinde, 1 Ağustos'tan itibaren alışverişlerde naylon poşet kullanılması yasaklandı.
Mimarlar uçtu, geleceğin şehirleri göreni şaşırtıyorMimarlar uçtu, geleceğin şehirleri göreni şaşırtıyorArtık bir projenin ilginç mimari öğelerle şekillendirilmesi için şehrin en eski yapısı ya da en önemli projesi olması gerekmiyor. Bazen bir sıradan bir apartman projesi de şehrin en önemli kültürel miraslarından biri haline gelebiliyor.
TOKİ'yi "Konut Yığını" Mantığından Mardin'in Taşı da Kurtaramayacak!TOKİ'yi "Konut Yığını" Mantığından Mardin'in Taşı da Kurtaramayacak!Taklidin de iyisi vardır ya, hani takdir edilir. Aslına sadık yapılır, ayırt edemezsiniz... TOKİ de tarihi Mardin evlerini yeniden inşa ederek bunu yapmaya çalışıyor olabilir. Yüzyıllar önce, bu bölgede konuşlanmış olan tarihi kent merkezinde, yeniden bir inşa süreci başlatıyor. Bu, aslında pek de beklenmedik bir şey değil. Son zamanlarda kent çeperlerinden merkezlere yönelen ve tarihi de yanına katarak yaptıklarına kılıf hazırlayan ülkenin en büyük ve önemli toplu konut birliği, bu sefer Mardin'de! Tek tip konut projesi ve yığınlar halinde büyüyen "toplu" konut mantığını Mardin'in taşı da kurtaramayacak...
"Superbrands" Türkiye listesi açıklandı"Superbrands" Türkiye listesi açıklandıSuperbrands tarafından, 1993 yılından bu yana dünya çapında uygulanan ve bugün 86 ülkede faaliyet gösteren Superbrands (Süper Markalar) listesinin Türkiye sonuçları açıklandı.
Gayrimenkul dünyası ISTANBUL REstate'te buluşuyor!Gayrimenkul dünyası ISTANBUL REstate'te buluşuyor!Gayrimenkul sektörünün dünya çapındaki temsilcileri bir kez daha ISTANBUL REstate'te bir araya geliyor. GYODER ayrıca, 2000 yılından bu yana düzenlediği ve 2009 yılı itibariyle ISTANBUL REstate çatısı altında gerçekleşen Gayrimenkul Zirvesi'ni, 10'uncu yılına ulaştırmanın gururunu yaşıyor.
Gehry şimdi de metalden hastane yaptıGehry şimdi de metalden hastane yaptıÜnlü mimar Frank Gehry, ilginç mimari projelerini bazen bir kültür merkezinde bazen ise bir müzede ortaya koyuyordu. Şimdi ise bir klinik için aynı ilginç tasarımlarından birini hazırladı. ABD'li ünlü Cleveland Clinic için metal formlardan bir tasarım hazırlayan Gehry'nin projesi beyin hastalıkları araştırma merkezi olarak görev yapacak.
Gecekonduların yerine TOKİ'den 200 konutGecekonduların yerine TOKİ'den 200 konutErzurum'da eski hayvan pazarının bulunduğu bölgede bulunan ahırların yıkımına başlandı. Yıkımın ardından buraya TOKİ tarafından bin 200 konut yapılacak.
İtalyan karması Bergamo'da...İtalyan karması Bergamo'da...New York merkezli Asymptote Mimarlık, İtalya'nın güneyindeki tarihi Bergamo şehri için çizdiği proje 100 bin metrekarelik bir kiralanabilir alana sahip. Bir tarafta kubbeli çatısı diğer tarafta da gemi kabinini andıran mimarisi ile dikkat çeken proje alışveriş merkezi hastane, otel gibi birbiri ile entegre edilebilir birkaç projeden meydana geliyor.
Bayraktar: Tulip İşi AksattıBayraktar: Tulip İşi AksattıTOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, 471 günlük ek süreye rağmen tamamlanamamasını ve ortaklar arasındaki hukuki sorunu, projelerin durdurulmasındaki ana nedenler olarak gösterdi.
Annesinin hayalinden esinlendi, çatısı şemsiyeli püfür püfür "bambu ev" yaptıAnnesinin hayalinden esinlendi, çatısı şemsiyeli püfür püfür "bambu ev" yaptıRenkli görüntüleri ile akıllarda kalan Costa Rica sahilleri bambudan yapılan deyim yerindeyse 'püfür püfür' bir projeye de ev sahipliği yapmayı planlıyor.
1 milyar euro’yla 7 AVM açacaklar1 milyar euro’yla 7 AVM açacaklarTürkiye'de Forum markasıyla 8'i faal, 2'si inşaat halinde 10 alışveriş merkezine sahip olan Hollandalı Multi Corporation, 2012'ye kadar 1 milyar euro yatırımla 7 yeni AVM daha açacağını açıkladı.
Gayrimenkul zirvesinin sponsoru AğaoğluGayrimenkul zirvesinin sponsoru AğaoğluAğaoğlu Şirketler Grubu, 15 Haziran 2010 tarihinde gerçekleştirilecek olan 10. Gayrimenkul Zirvesi'nin sponsoru oldu.
Sultanahmet Meydanı araç trafiğine kapatılıyorSultanahmet Meydanı araç trafiğine kapatılıyorİstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğü'nün yaptığı çalışmalar neticesinde, Sultanahmet ve Ayasofya meydanları trafiğe kapatılarak yayalaştırılıyor.
Ankara Modern Yüzüne, Cer Modern'e KavuştuAnkara Modern Yüzüne, Cer Modern'e KavuştuMüze binaları, mimarileri ve içinde açılan sergiler ile sadece yerli turistlerin değil yabancı turistlerin de gezi durağı oluyor, bir anlamda da kent ile özdeşleşiyorlar. Böyle bir müzenin senelerdir eksikliğini çeken Ankara sonunda modern sanat müzesine, Cer Modern'e kavuştu. Mimari projesi Uygur Mimarlık tarafından hazırlanan müze aslında bir dönüşüm projesi. Cer Modern, eski eski vagon tamirhaneleri, cer atölyeleri ve bu binaları saran betonarme yeni bir binadan oluşuyor.
İş Cinayetleri TMMOB Genel Kurulu'ndaİş Cinayetleri TMMOB Genel Kurulu'ndaTürkiye Mimarlar ve Mühendisler Odası 41. Dönem Olağan Genel Kurul toplantısı çalışma raporu görüşmelerine dair delege konuşmalarıyla ikinci gününe başladı.
Arolat, Ağa Han finalindeArolat, Ağa Han finalindeEmre Arolat Architects (EAA), dünyanın saygın mimarlık ödüllerinden Ağa Han (Aga Khan) Mimarlık Ödülleri'nin 2010 yılı finalistleri arasında yer alan Türkiye'den tek mimarlık ofisi oldu.
Ağırbaş ve Wienstroer'in Almanya'daki Yeni ProjesiAğırbaş ve Wienstroer'in Almanya'daki Yeni ProjesiMimarlık fotoğrafçısı Thomas Mayer, bize bu ay bitirilen bir projenin fotoğraflarını yolladı: Almanya Gelsenkirchen'de bir 18. yüzyıl kilisesinin arazisinde geçici bir sinagog ve cami.
Tulip Towers'ın sorunu ortakTulip Towers'ın sorunu ortakToplu Konut İdaresi Başkanı Erdoğan Bayraktar, Tulip Gayrimenkul'ün uyguladığı projelerle ilgili fesih kararı verilmesinin tamamen işi üstlenen ortaklıkların arasındaki sorundan kaynaklandığı belirtti.
Arkeolojik kazılar hafriyat çalışması değil Arkeologlar Derneği 32. Uluslararası Kazı, Araştırma ve Arkeometri Sempozyumu'nun ardından bir açıklama yaptı.
ŞPO'dan TOKİ EleştirisiŞehir Plancıları Odası (ŞPO) Gazi Üniversitesi'nin, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar'a fahri doktor ünvanı vermesine tepki gösterdi.
Gökçek ve Topbaş'a süper yetkiler geliyorTBMM İçişleri Komisyonu'nda kabul edilen Belediye Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifiyle, büyükşehir belediye başkanlarına süper yetkiler geliyor.
‘Yaşama Kültürü Mirası'mızKent belleğindeki ‘toplumsal işlev'ler de ‘kültürel süreklilik' için yaşatılarak korunmalı.
Ataköy sahilinde arkeolojik kazı yapılacak İstanbul 7. Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, TOKİ'nin satışa çıkardığı Ataköy sahilindeki 163. parselde Osmanlı dönemi Baruthane yapılar topluluğuna ait mühimmat tünelleri ile II. Mahmut tuğrasının yer aldığı yapılarda tahribat olup olmadığının anlaşılması için arkeolojik çalışma yapılmasına karar verdi.
Takvim
<<Haziran 2010>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.