Haberler

4 Mayıs 2010, Salı

90210, Evimiz Hollywood''da!90210, Evimiz Hollywood''da!Robert E. Bacon, tarih kitaplarında gösterilen evlerin komisyonculuğunu yapmadan önce, Craig Ellwood''la çalışan bir mimardı. Bu çiftle daha şimdi tanıştım ve bana evlerini nasıl "avladıkları"nı anlatıyorlar. Satılık bir evin fotoğraflarını çekiyorlardı. Bu çift, beyaz çitlerle bezenmiş bir evin hayalini kurmuyordu, ilginç bir tasarımın parçası oldukları sürece, yeni bir mimari merakın peşindeydiler. Los Angeles''ta da böyle yeni bir pazar oluşmuş durumda. Mimari gayrimenkul... Bu piyasa, diğer ülke ve şehirlerde de revaçta, fakat okyanus ve tepeleriyle meşhur Los Angeles''da olduğu kadar değil. Haberin Devamı
Binalarda Yalıtım Kararı Artık Oy Çokluğu ile VerilecekBinalarda Yalıtım Kararı Artık Oy Çokluğu ile VerilecekIsınma ve soğutma giderlerini en az yüzde 50 azaltmanın yolu ısı yalıtımı olmasına rağmen, bina sakinlerinin bazıları yalıtım yaptırmaya karşı çıktığı için yaz kış kabarık faturalar ödenmeye devam ediyor. Ancak Kat Mülkiyeti Kanunu''ndaki (KMK) değişikliğe göre, artık yalıtım kararı almak kolaylaştı.
3. köprüde süreç başlamadı3. köprüde süreç başlamadıİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, 3''üncü köprü çalışmalarının belediyeye teslim edilmediğini açıkladı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım tarafından açıklanan 3''üncü köprü çalışmalarının belediyeye teslim edilmediğini, dolayısıyla Meclis''e de gelmediğini de belirterek, "Süreç daha başlamadı. Maalesef CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin ''yargıya götüreceğim'' diyor.
Köprü güzergahında kesilenin 5 katı kadar ağaç dikilecekKöprü güzergahında kesilenin 5 katı kadar ağaç dikilecekÇevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, İstanbul''a yapılacak yeni köprünün Belgrad Ormanları''na ve Ömerli Su Havzası''na zarar vermeyeceğini söyledi. Eroğlu, bölgede 573 bin ağaç kesileceğini, yerine 2,5 milyon ağaç dikileceğini kaydetti.
Sakatlık ve Mekan İlişkisi ÜzerineSakatlık ve Mekan İlişkisi ÜzerineMekânın nasıl örgütlendiği sakatlık deneyimi açısından yadsınamaz bir öneme sahiptir. Özellikle Lefebvre''in 1974 tarihli La Production de L''Espace (Mekânın Üretimi) kitabından bu yana, mekânın, toplumun farklı kesimleri arasındaki mücadeleler sonucunda, tarihsel olarak üretildiği görüşü, mekânı ele alışlarında eleştirel bir yaklaşım benimseyen sosyal bilimsel araştırmalarda yaygın olarak kabul edilmiştir.
Yenilmeyen kentYenilmeyen kentİnişli çıkışlı caddeleri, kayalıklara oyulmuş renkli suratlı evleri, karanlık yüzlü kemerleriyle nehri seyreden bir kent Porto. Şaraplarını da unutmamak lazım!
Erdoğan 3. köprüye karşı çıkanları eleştirdiErdoğan 3. köprüye karşı çıkanları eleştirdiBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul''a yapılması planlanan 3. köprüye karşı çıkanları, "Bu zihniyeti anlamak mümkün değil. Çünkü bunların bu ülkede çakılı bir tek kazığı bile yok" sözleriyle eleştirdi.
Hattat''ın kulelerinin planı da iptalHattat''ın kulelerinin planı da iptalMaslak''ta yapımı 3 yıldır süren ünlü işadamı Mehmet Hattat''a ait 150 milyon dolarlık ''Diamond Of İstanbul'' projesinin inşaatının yürütmesinin durdurulma kararından sonra planları da iptal edildi. ''Diamond of İstanbul'' projesi hakkında araziye komşu olan Sheraton Oteli''nin mülk sahibi Yonca Turizm Yatırım ve İşletmecilik A.Ş''nin açtığı plan iptali davası sonuçlandı.
3. köprünün adı Hamidiye olsun3. köprünün adı Hamidiye olsunİstanbul''a yapılacak üçüncü boğaz köprüsü, Sultan Abdülhamid''in boğaza yaptırmayı planladığı köprüleri hatırlattı. Hamidiye Köprüleri yapılabilseydi, Medine''den trene binen bir yolcu, Viyana''ya kadar inmeden gidebilecekti.
İzmir’e ‘EXPO 2020’ teklifiİzmir’e ‘EXPO 2020’ teklifiEn büyük fuarın 2015 adayı olan, ancak organizasyonu İtalyan Milano''ya kaptıran İzmir''e, Uluslararası Sergiler Bürosu Genel Sekreteri Vicente Gonzalez''den, "2020 için aday olun" önerisi geldi.
Bir kez daha: Emek''i yıktırmıyoruzBir kez daha: Emek''i yıktırmıyoruzİstanbul''da, yüzlerce kişi bir kez daha, Emek Sineması için bir araya geldi. Davullu, trompetli eylem, ''Yıktırmıyoruz'' mührü ile sona erdi.
İstanbul''a 50 bin deprem konutu geliyorİstanbul''a 50 bin deprem konutu geliyorDeprem tehdidindeki semtlerde apartmanların yıkılması için yüzde 51''lik çoğunluk yetecek. Yıkılan apartmanlar ya satılacak ya yeşil alana çevrilecek. Deprem konutları ise şehir dışına yapılacak.
Tarihi yapılara ‘müze’ açılımıTarihi yapılara ‘müze’ açılımıKonak Belediyesi, tarihi binaları butik müzelere dönüştürerek, yeni çekim merkezleri yaratıyor. İki yapı daha bu amaçla kamulaştırıldı.
Türkiye''nin en büyük barajı Elazığ''a yapılacakTürkiye''nin en büyük barajı Elazığ''a yapılacakÖzaltın Holding, Cengiz İnşaat ile birlikte Türkiye''nin en büyük hidroelektrik santral projesini Elazığ Beyhan''da yapacak. Toplam 3-4 milyar dolar yatırım yapılacak 4 milyar kilowatt saat kapasiteli baraj, yaklaşık 3.5 yıl içinde tamamlanacak.
Tarih: 4 Mayıs 2010 Kaynak: Referans Yazan: Sevgi Sayar Başaran
Medeniyetler bir yolla birleşecekMedeniyetler bir yolla birleşecekAy tanrıçası Hekate''nin evi Lagina, Gladyatör Acilleus''in(Aşil) yaşadığı, aşkın kenti Stratonikeia, Ormancı Türküsü''nün yazıldığı Gevenes ve 1 milyar yıllık taşların bulunduğu Gökbel Vadisi ''Kültür projesi'' ile birleşiyor.
Üçüncü köprüyü yapacağımıza birinci köprüyü yıkalım!Üçüncü köprüyü yapacağımıza birinci köprüyü yıkalım!Üçüncü köprüye tepkiler çığ gibi sürerken TEMA''dan öneri geldi: İstanbul''a bu gidişle köprü yetmez. Yeni köprü yerine birinciyi yıkalım, yerine iki katlı ve raylı sistemli bir köprü yapalım.
Neden Başa Dönüldü?Neden Başa Dönüldü?Ali Sami Yen Stadyumu ihalesi iptal edildi. Gözler yenisine çevrildi. Yeni ihaleden 500 milyon TL teklif bekleyen TOKİ''yi iptale götüren hatalar neydi, bundan sonra neler olacak?
Belde belediyesinden Roman açılımıBelde belediyesinden Roman açılımıKonya''nın Derebucak ilçesine bağlı 1800 nüfuslu Gencek Beldesi, gelmeleri halinde Roman vatandaşlara yer tahsis edilmesiyle ilgili proje hazırlayarak Valiliğe teslim etti.
Özal''la Köprü GünleriÖzal''la Köprü Günleri80''lere ikinci köprü tartışması damgasını vurmuştu.?1988''de dönemin başbakanı Turgut Özal, yanına eşi Semra Hanım''ı alarak köprüden geçti. Ama Fatih Sultan Mehmet Köprüsü de İstanbul trafiğine ilaç olmadı, kısmet üçüncü köprüye...
Kocaoğlu: Planın onayını bekliyoruzKocaoğlu: Planın onayını bekliyoruzUlaştırma Bakanlığı''yla Büyükşehir''in 2008''de uzlaştığı planın, Özelleştirme İdaresi tarafından onaylanmasıyla, Karayolları Genel Müdürlüğü, inşaat ihalesine çıkabilecek.
Minyatür Evimize Hoş GeldinizMinyatür Evimize Hoş GeldinizPrinceton Üniversitesi''ndeki İleri Çalışmalar Merkezi''nin Halkla İlişkiler Müdürü Christine Ferrara''nın modern mimari ve tasarımlara karşı büyük bir ilgisi var. 39 yaşındaki Ferrara''nın bu tutkusu 2008 yılında teknoloji danışmanı eşi Steven Birnbaum''un ona tavandan yere kadar pencereleri olan havadar bir ev almasıyla başladı.
İstanbul''un metrosu Bakanlık yolundaİstanbul''un metrosu Bakanlık yolundaAnkara metrosundan sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi de yeni metro hattı yapımı için Ulaştırma Bakanlığı''nın kapısını çaldı.
"Kışla Şehri" Bir Müzeye Umut Bağladı"Kışla Şehri" Bir Müzeye Umut BağladıUzaktan bakınca yeni Pompidou müzesi çorak endüstriyel bir arazinin ortasında yükselen kar beyazı bir mantara benziyor. Lorraine bölgesinde yer alan bu nispeten sessiz şehirde inşa edilmiş binanın avangart şekli, müzeye çeşitli isimler takılmasına yol açtı. Belediye başkanı müzeye "Şirinler Evi" diyor. Binanın Japon mimarı Shigeru Ban çatının şeklini yıllar önce Paris''ten aldığı örgü bir bambu şapkadan esinlenip tasarlamış.
KİPTAŞ Irak''ta yapılacak 500 bin konuta danışmanlık yapacakKİPTAŞ Irak''ta yapılacak 500 bin konuta danışmanlık yapacakBaşkan Topbaş''ı makamında ziyaret eden Irak Ulusal Yatırım Komisyonu Başkanı Sami Raoof Taqi Al-Araji, Irak''ta yapılacak 1 milyon konutun 500 bininin ihalesini Türk müteahhitlerin kazandığını belirterek, "KİPTAŞ da projeleri ve denetimi yapacak. İnşallah çok yakın zamanda Sayın Topbaş ile birlikte Bağdat''ta temel atacağız" dedi.
INTERA İç Mekan Ödülleri 2010 Yaratıcı Tasarımcıları Bekliyor!INTERA İç Mekan Ödülleri 2010 Yaratıcı Tasarımcıları Bekliyor!Arkitera Mimarlık Merkezi ve Buildist Yapı Malzemeleri Fuarı işbirliğiyle 2010 yılı itibariyle iç mekan tasarımlarının ödüllendirileceği yeni bir ödül hayata geçiriliyor. Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından Buildist Yapı Malzemeleri Fuarı kapsamında düzenlenecek olan İNTERA İç Mekan Ödülleri ile Türkiye''nin iç mekan tasarımı konusunda nitelikli işlere imza atan mimarlarının ve tasarımcılarının ödüllendirilmesi amaçlanıyor.
İMSAD: İnşaatta Yeni Bir İvme YakalanabilirİMSAD: İnşaatta Yeni Bir İvme YakalanabilirTürkiye''nin ilk detaylı aylık inşaat sektörü değerlendirme raporu olma özelliği taşıyan ve İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) tarafından yayınlanan raporda büyüme rakamlarının içinde inşaat sektörünün durumu değerlendirildi.
Rize''de yapılmakta olan HES''lerRize''de yapılmakta olan HES''lerDerelerin Kardeşliği Platformu Dönem Sözcüsü Ömer Şan, Rize İdare Mahkemesinin Çayeli ilçesi Senoz Vadisi için sit istemini reddeden Trabzon Tabiat ve Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu''nun kararının yürütmesini durdurduğunu bildirdi.
Helena''yı kovdu köprüye konduHelena''yı kovdu köprüye konduHelena''yı kovdu köprüye kondu Üçüncü Köprü''nün geçeceği Poyrazköy''ün geçmişi 200 yıllık. Hikâyeye göre, Rizeli bir nine, eşini elinden alan Helena''yı kovarak buraya yerleşmiş. Köy halkı köprüyü istiyor ama çevreye de duyarlı.
Hakan Helvacıoğlu, VitrA Karo için Tasarladı: "Prêt-à-Porter"Hakan Helvacıoğlu, VitrA Karo için Tasarladı: "Prêt-à-Porter"Ünlü iç mimar Hakan Helvacıoğlu, VitrA Karo''nun 1x1 mozaikleriyle "Prêt-à-Porter" adı verilen bir seri tasarladı. 4 renk seçeneğine ve 2 farklı şablona sahip 14 ürünün bulunduğu seriyle, istenilen ekose ya da çini deseninin yaratılması mümkün oluyor. Prêt-à-Porter, tercihe göre yere ya da duvara uygulanabiliyor.
Kentsel Dönüşüm Kıskacında İstanbul YoksullarıKentsel Dönüşüm Kıskacında İstanbul YoksullarıFoto muhabiri Fatih Pınar, "Bu kadar kısa zamanda haksızlık ve eşitsizliklerle dolu bu kadar hızlı bir değişimi belgelemek suretiyle bu haksızlığın önüne geçecek bir hareket yaratabilmek" amacıyla İstanbul''un kentsel dönüşüme uğratılan tarihsel mekanlarını ve bu mekanların sakinlerini bianet okurları için sesli ve görsel kayda geçiriyor.
Şanghay EXPO kapılarını açtıŞanghay EXPO kapılarını açtıŞanghay EXPO 2010 Dünya Fuarı kapılarını ziyaretçilere açtı. EXPO''nun ilk gününde Türkiye pavyonu yoğun ilgi gördü. Pavyon binası önünde uzun kuyruklar oluştu. Pavyonu ziyaret edenlerin sayısı 30 bini geçti. Zİyaretçiler Türk lokantasında satılan İskender kebap ve dondurmaya da ilgi gösterdi.
Bir "Emek" davası Bir "Emek" davası Emek Sineması, sinemacıları 22 yıl sonra tekrar sokağa çıkardı. Sinemacılar ve Emekseverler ''Yıktırmayacağız'', projeciler ise ''Yıkım yok, taşıma var'' diye seslerini yükseltiyor. Son kararı yargı verecek.
Depreme dayanıklı binada ''amortisörlü'' çözümDepreme dayanıklı binada ''amortisörlü'' çözümİzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Mühendislik Fakültesi''nde devam eden TÜBİTAK destekli bir projeyle yapıların depreme dayanıklı hale getirilmesinde amortisör kullanılarak maliyetin önemli ölçüde azaltılabileceği belirtildi.
Çöp şehirÇöp şehir1980''lere kadar Kahire''de özel bir çöp toplama sistemi yoktu. Bu işi Zabbaleen adını verdikleri kişiler yapıyorlardı.
 Meksika Körfezi''nden İstanbul Boğazı''na Çevre Cinayetleri Meksika Körfezi''nden İstanbul Boğazı''na Çevre CinayetleriNisan ayının 22''sinde Dünya Günü''nün 40. yıldönümünü kutladık. Artık kutladık mı, yoksa "ağıt yaktık" mı demeliydik, orası "meşkûk". Dünyanın, ilk dünya gününden bu yana bir uçurumun eşiğine çok daha yakın gelmiş olduğuna dair kanıtların haddi hesabı yoktu çünkü.
Ankara, Şimdi Başka Güzel...Ankara, Şimdi Başka Güzel...Büyük kentlerdeki nüfus artışı ve şehirleşme olguları, aynı zamanda insanların beklentilerinde değişikliklere neden oluyor. Kentlerde yaşayan ve kent kültürünü soluyan her insan teknolojiden, mimarinin son gelişimine, ulaşımdaki kolaylıktan yaşam standardının yükseltilmesine kadar giderek artan taleplerinin yanı sıra daha yeşil daha sağlıklı bir kent ortamına sahip olma arzusunu da her adımda dile getiriyor.
Sirkeci-Hocapaşa arası esnafla turizme açılacakSirkeci-Hocapaşa arası esnafla turizme açılacakSirkeci- Hocapaşa Yayalaştırma projesi, esnafı da içine alan bir modelle turizmde yeni bir model yaratacak. Bölgedeki esnaf da otelciliğe soyunuyor.
Gerçek bir Bollywood masalı: MumbaiGerçek bir Bollywood masalı: MumbaiHindistan''ın finans merkezi olan Mumbai geleneksel ile modern ve lüks ile sefaletin bir arada olduğu çokkültürlü ve hayli enteresan bir megakent...
Atatürk''ün İnönü''den istediği restorasyonu biz bitirdik Başbakan Tayyip Erdoğan, AK Parti hükümetinin 7,5 yıl içinde yaptığı çalışmalarla Türkiye''nin tarihî eserlerinin yeniden hayata döndürüldüğünü söyledi.
AKM''nin kaderi Başbakan''ın elindeŞimdi başlığa bakınca "Bu ülkede neyin kaderi Başbakan''ın elinde değil ki" derseniz, haklı olabilirsiniz. Aslında hatta Belediye Başkanlarının, bürokratların, fazla fazla bakanların yetkisindeki konular bile bu ülkede Başbakan''a gidiyor ve onun müdahalesi olmadan çözülemiyor. Hatta bazen ona rağmen çözülemiyor ya.
Başkan Topbaş; "Ulaşım 3. Köprü ile ilgili daha rahat olacak"3. Köprü ile ilgili soruları cevaplandıran Başkan Kadir Topbaş, "Güzergah İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisinin takdirine sunulacak ve projenin uygulama planları yapılacak. O planlardaki hassasiyetlerle daha doğru bir sonuç ortaya çıkacak" dedi.
İstanbul Metrosu''nun yapımı için Bakanlığa talepte bulunulduİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Metrosu''nun Ulaştırma Bakanlığı tarafından yapılması için talepte bulunduklarını açıkladı.
"Denizkondu" yıkıldıUrla''da Bülent Baratalı''nın yeğenleri tarafından yapılan filikalar üzerindeki yüzer iskele, Yeni Asır''ın manşetinden sonra denizi işgal ettiği gerekçesiyle yıkıldı.
3. köprü bittiğinde işte böyle olacakİstanbul Boğazı''na yapılacak üçüncü köprü tamamladığında işte böyle olacak...
Kültür''ün Kültür''e desteği (!)Efendim, 27 Nisan''da Kültür''ün Kültür''e ihaneti" başlığı ile, Atatürk Kültür Merkezi''nin niçin hâlâ kapalı tutulduğu üzerine bir yazı yazmıştım.
Genç tasarımcılar ustaları dinledi Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi tarafından 1997 yılından bu yana düzenlenen ''Uluslararası İstanbul Grafik Tasarım Günleri (Grafist) dün sona erdi.
Üçüncü Köprü şehri ferahlatmak yerine daraltacak bir tehlike de olabilirBoğaz''da İkinci Köprü konusunda karara varıldı haberi geldiğinde, köşemde hafiften itiraz etmiştim: Boğaziçi''ni Sen nehrine döndürmeye kalkmayın sakın! diye... Sonradan:
Köprü yalanlarıİstanbul''a 6 milyar dolarlık köprü yapılıyor... Kimsenin fikrine başvurulmuyor... Ne meslek odalarının, ne üniversitelerin, ne uzmanların, ne halkın... Köprü güzergâhını bir süre önce Başbakan''ın bölgeyi havadan helikopterle gezerek saptadığı bildirilmişti...
Sorun 3. Köprü DeğilÜçüncü köprünün geçeceği Garipçe''deyiz. Koç öğrencileri ve günübirlikçilerin keyif çatmak için geldiği köy, basın mensupları ve arsa spekülatörlerinin işgali altında. Peki buraya köprü yapılınca ne olacak?
CHP''den üçüncü köprü için Hamlet tiradıİstanbul''daki ilk Boğaziçi köprüsünün yapılışı, benim öğrencilik senelerime rastlar. Köprünün tamamlanıp faaliyete geçmesinden sonraki yıllarda bile, üniversitedeki hocalarımızdan birkaç sene boyunca projenin memleketin başına nasıl bir belâ olacağını dinledik.
1''inci köprüye karşıydım, bugün ise destekliyorum...1967-69 dönemindeki en büyük kavga, ilk köprünün yapılması ile ilgiliydi. Kıyametler kopuyordu. Hiç unutmam, dönemin İtalyan Maliye Bakanı Colombo İstanbul''a gelmişti. Yardımcılarından biri yakın arkadaşımdı. Özel bir gezi olduğu için, beni aradı ve Bakan ile birlikte yemeğe çıktık. İtalya''da, köprüye en büyük krediyi veren ülkeydi.
3''üncü köprüde ihale için DPT''nin onayı bekleniyorKarayolları, projesini 6 ay önce sunduğu 3''üncü köprü ihalesi için DPT''nin onayını bekliyor. Yetkililer köprünün çok kısa sürede maliyetini çıkaracağını savunurken, trafik beklenenden fazla olursa Karayolları''nın kasası da dolacak.
Marmaray Projesi sözleşmesi fesh edildiSöğütlüçeşme-Gebze ve Kazlıçeşme-Halkalı banliyö hatlarının modernizasyonu işini yürüten yüklenici firma, mevcut sözleşme şartlarında projeye devam edemeyecekleri gerekçesiyle sözleşmeyi tek taraflı fesh etti.
Takvim
<<Mayıs 2010>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.