Haberler

4 Temmuz 2006, Salı

Beton Ormanlar Arasında Yeşillik BulmakBeton Ormanlar Arasında Yeşillik BulmakYapay binaların arasında yapay hayatlar yaşıyoruz. Farklı seyahat tercihlerimiz, yemek alışkanlıklarımızla yaşadığımız çeşitli binalarda farklı işlerle uğraşıyoruz. Kentsel popülasyonun hızla arttığı bir çağda bizlere düşen faturanın ne kadar olduğu ve kırsal yaşamda bu faturanın ne kadar farklılık gösterdiğini soruşturmalıyız. Birey, kırsal çevreden kente hareket ettiğinde daha mı az yoksa daha mı fazla karbondioksit tüketiyor? Eğer cevap, “az” ise nasıl oluyor da kent sisi oluşumuna yardımcı oluyoruz? Sokaklarımızın köşelerinde bulunan çöp yığınları tarım arazilerinde kullanan gübrelerden daha mı yararlı? Haberin Devamı
Karanlıkta zam oyunuKaranlıkta zam oyunuÇok sayıda kenti karanlığa boğan kesintiler, Türkiye''nin enerji politikasını yeniden tartışmaya açtı. Uzmanlara göre temel sorun bilimsel bir enerji politikasının olmaması. Enerji Bakanı Güler, kesintinin kendi elektriğini üreten işletmelerin şalterlerini indirmesi yüzünden yaşandığını söyledi.
İbadete Açık Ayasofyaİbadete Açık AyasofyaAyasofya Müzesi yavaş yavaş ibadete açılıyor Bir minareden ezan okunuyor. Çalışanlar için yapıldığı söylenen mescit halkla dolup taşıyor. Mescidi uzun süredir gayri resmi olarak halkın ibadetine açık olan Ayasofya''dan son dönemde ezan sesi de yükselmeye başladı.
Arkitera.com’a Yeni Çalışma Arkadaşları!Arkitera.com’a Yeni Çalışma Arkadaşları!Arkitera Mimarlık Merkezi’nin resmi yayını olan Arkitera.com’da bizimle çalışmak isteyecek tam zamanlı çalışma arkadaşları arıyoruz.
Yıkılacak!Yıkılacak!Florya Atatürk Ormanı''ndaki belediye başkanlarına ait lojmanın kaçak olduğunun ortaya çıkmasının ardından, Bakırköy Belediyesi ilçe sınırları içinde kalan bu yapılarla ilgili olarak harekete geçti.
Santralistanbul’a Kale imzasıSantralistanbul’a Kale imzasıOsmanlı döneminin ilk elektrik santrali Silahtarağa’nın, Bilgi Üniversitesi’nin girişimiyle restore edilerek kültür ve eğitim merkezi haline getirilmesi projesine Kale Grubu’nun ana sponsor olmasına ilişkin protokol, törenle imzalandı.
Kentleri Çalışır Hale GetirmekKentleri Çalışır Hale GetirmekGelecek 50 yılda, insan nüfusunun üçte ikisinin kentlerde yaşayacağı tahmin ediliyor. Mimarlık eleştirmeni Deyan Sudjic, kentleri daha temiz ve yaşanır hale getirebilmek adına Meksiko City, Moskova ve Şangay gibi kentlerin bugün içinde bulundukları koşulları ve ulaşım ve yerleşimler için önerilen çözümleri inceledi. Yaklaşık 20 milyon kişinin hava kirliliği, trafik sıkışıklığı, su kaynaklarının tükenmesi, artan suç oranı ve başka sosyal problemlerle boğuştuğu Meksika’nın mega-kenti hakkındaki tüm klişeler doğru.
Beyoğlu''na ''şöhretler kaldırımı''Beyoğlu''na ''şöhretler kaldırımı''Hollywood''daki "Yıldızlar Yolu"nun benzerinin, Beyoğlu''ndaki Yeşilçam Sokak''ta yapılması planlanıyor.
Bursa''da rant tartışması...Bursa''da rant tartışması...Bursa''da Torunlar Holding''in Özelleştirme İdaresi Başkanlığı''ndan 18 milyon YTL''ye satın aldığı BOTAŞ''a ait 142 dönüm araziye satıştan üç ay sonra toplu konut ve iş merkezi için imar izni verilmesi ''rant'' tartışması yarattı.
İnşaat sektörünün acil koca ihtiyacı!Bu çarpıcı cümle İstanbul Ticaret Odası’nda (İTO) Nuh Çimento Yönetim Kurulu Başkanı Atalay Şahinoğlu ile kıran kırana bir tartışmaya giren TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar’a ait.
Fazla çimentonun üzerine mi oturuyoruz?Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, atılım yapmalarının önünü çimento sektörünün kestiğini belirterek, "İnşaatlarımızda çimento gelişinin durması sektörün önünü tıkıyor.
Tuzlalının ahı tuttu! Pakmaya''ya kirlilik mührüKocaeli Büyükşehir Belediyesi, Pakmaya''ya arıtma tesisi kurması için 3 Temmuz''a kadar süre tanımıştı. Ancak fabrika bu sürede gereken önlemi almadı. Kocaeli bölgesinde ilk kez bir fabrika, çevreye verdiği zarar nedeniyle mühürlendi.
TOKİ Başkanı suçladı çimentocu incelemeye çağırdıTOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, inşaattaki sıkıntıların çimentocunun aşırı zam yapmasından kaynaklandığını söyledi.
Konutta atılım yapmamızı çimentocular engelliyorKonut kredisi faiz oranlarının aylık yüzde 1''e kadar gerilemesi ve artan tasarrufların konuta talebi artırması ile inşaat sektörü özellikle son 2 yılda büyük bir ilerleme kaydetti.
Deniz Müzesi İçin İlk Adımİzmir Büyükşehir Belediyesi ve Güney Deniz Saha Komutanlığı işbirliği ile İnciraltı’nda kurulacak Deniz Müzesi’nin ilk adımı, 1 Temmuz Kabotaj Bayramı’nda düzenlenen protokol töreni ile atıldı.
Propa''dan Çorlu''ya yatırımÇorlu''da, Tekirdağ yolu üzerinde Propa İnşaat Anonim Şirketi tarafından 76 dönüm üzerine inşa edilecek olan 962 konutluk ''''Çorlu Park Evleri'''' nin 78 milyon dolara mal olması bekleniyor.
Türkiye sele teslim, çarpık yapılaşma felaketi büyütüyorKaradeniz Bölgesi''nde başlayan sağanak yağış ve sel Türkiye''nin diğer bölgelerinde de etkili oluyor. Ölü sayısı 8''e yükselirken kaybolan 3''ü çocuk 5 kişi için arama kurtarma çalışmaları sürüyor.
Müteahhit Batarsa, Biz Hapse Siyasetçi Yüce Divan’a GiderTOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, dün İTO’da düzenlenen toplantıda Nuh Çimento Yönetim Kurulu Başkanı Atalay Şahinoğlu’yla çimento fiyatları kavgasına girdi. Bayraktar, "Piyasayı mahvettiniz" deyince, Şahinoğlu, "Bizi günah keçisi yaptınız" yanıtı verdi.
Geleceğin kentleriODTÜ Mimarlık Fakültesi’nde öğrenci olduğumuz dönemde “Geleceğin Kentleri” başlıklı bir sergi açılmıştı. Sergiyi hazırlayan Amerikalı mimar bir de konferans vermişti. Sergideki tasarımlara göre geleceğin kentleri her ünitenin birbirine eklenebileceği dev kütlelerden oluşacaktı. Amerikalı mimar bunu; “örneğin bir çocuğunuz mu oldu, kaçıncı katta olursanız olun, hemen bir kapsül alıyorsunuz ve evinize ekliyorsunuz yeni bir oda olarak” diye açıklıyordu.
İstanbul, Kültür Başkentliği’ne 76 projeyle hazırlanıyorİstanbul’un 2010 Avrupa Kültür Başkenti seçilmesinden sonra kültürel çalışmalar daha da hızlandı.
İç Mimarların “Yaza Merhaba” Gecesiİç Mimarlar Odası İstanbul Şubesi’nin yılda 2 kez düzenlediği “Geleneksel Yemeği”nin ikinci adımı olan “Yaza Merhaba” etkinliği, 29 Haziran’da gerçekleşti.
Türkiye, deprem problemini ‘altyapısız ev’ ile aşabilirKullanılan elektriği, suyu ve diğer ihtiyaçları kendisinin karşıladığı ‘Altyapısız Ev’ projesini duydunuz mu? Üstelik birkaç gün değil isterseniz dışardan hiçbir enerji almadan bir yıl boyunca normal hayatınızı sürdürebileceğiniz bir ev bu.
Türkiye’de marinacılığın düşmanı çarpık yapılaşmaAdalar dahil 8 bin 333 kilometrelik sahil şeridine sahip olan Türkiye’de beton duvarlar denizcilik kültürünün gelişmesini baltalıyor.
Zor günler geçiren inşaat sektöründe yeni stratejiler masadaİnşaat sektöründe hammadde ve konut üreticileri arasında son üç aydır süren gerginlik, faizlerin artması ve mortgage yasasının gecikmesiyle zirveye tırmandı. Sektörünün tarafları bugün bir araya geliyor. Son iki yılın parlayan yıldızı inşaat sektörü, sorunlu günler yaşıyor.
İstanbulullar Klasik Vapuru Seçtiİstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin “Haydi İstanbul Vapurunu Seç” kampanyasında, İstanbullular klasik şehir hatları vapurlarına en yakın model olan 4 numaralı vapuru yüzde 41 oyla İstanbul’un yeni vapuru seçti.
Lüks evi dalga bile vurmadıÜlker ve Afken Holding, kısa bir süre önce hasılat paylaşımı yöntemiyle Levent''te residence yatırımına başladı. 144 daireden oluşacak olan binada daire fiyatları 300 bin dolar ile 1.5 milyon dolar arasında değişiyor. Ortaklar, Mayıs ayından bu yana piyasalarda yaşanan dalgalanmaya rağmen 30 daire sattılar.
Bodrum''a özel limanlı site geliyorBodrum''da 900 konut inşa ederek yabancıya en çok satış yapan firma olan Mus-can, ilçedeki en büyük konut yatırımı için kolları sıvadı. Dev projenin özel yat limanı ve oteli de olacak. Beylikdüzü''nde gerçekleştirdiği Palmiye Konaklan projesiyle adından söz ettiren Mus-can İnşaat, Bodrum''da yabancıya en çok proje sunarak saüş yapan firma oldu.
Kulelerin ilk faturasıDubai Kuleleri''nin inşa edileceği arazinin kiracısı S-P şirketinin açtığı tazminatı davasının bilirkişi raporu ortaya çıktı. İstanbul''da Dubai Holdingin yeni şirketi Sama Dubai tarafından Levent'' deki eski İETT Garajı arazisinde inşa edilecek Dubai Towers hakkında İstanbul 5. Bölge İdari Mahkemesinin yürütmeyi durdurma kararı vermesinin ardından açılan tazminat davası kapsamında hazırlanan bilirkişi raporları tamamlandı.
’Üstü Alışveriş Merkezi, Altı Tamirhane’ye 70 Milyon Dolarİstanbul önümüzdeki sonbaharda yeni bir alışveriş merkezine daha kavuşuyor. Maslak’ta Doğuş Power Center adıyla toplam 63 bin metrekare alanda açılacak alışveriş merkezi, mevcutlardan biraz farklı tarz getirecek.
9 Ülkenin Gayrimenkul İşini Türkiye’den YöneteceklerGayrimenkul danışmanlık şirketi Century 21’de, Balkanlar’daki sekiz ülke ve Almanya’nın yönetimi Türkiye’ye bağlandı.
İstanbul’da 900 Milyon Dolarlık Konut Yapacağız2005’te 530 milyon dolarlık taahhüt cirosunun yüzde 50’sini yurtdışından elde eden Yüksel İnşaat CEO’su Emin Sazak, "Suudi Arabistan’da 200 milyon dolarlık 3 baraj projesine imza atacağız. Yurtiçindeki projeleri de izliyoruz.
Zenginler, göçle büyüyen şehirden kaçıyorİstanbul’da toplanan Avrupa’daki toplu taşımacılık sistemlerinin yöneticileri, şehirlerin alınan bütün tedbirlere rağmen trafik çilesinden dolayı yaşanmaz bir hale geldiğini ifade etti.
Beyoğlu''nun altı üstü şenlikSıcak yaz günlerini İstanbul''da geçirenler 3-9 Temmuz tarihlerinde Beyoğlu''nda gerçekleşecek alternatif bir şenlikte eğlenme olanağı bulacak. Beyoğlu''nun popüler mekânlarının bir araya gelerek düzenlediği ''Altı Üstü Şenlik'', maskeli partilerden Arabesk gecelerine, bira içme yarışmalarından fotoğraf sergilerine, Play Station turnuvalarından Nuri Alço partilerine uzanan etkinliklerle dolu. Şenliğin göze çarpan etkinlikleri arasında; Joker Kafe''de gerçekleşecek olan ''10 dakika içinde en fazla bira içenin'' Rock''n Coke Festivali''ne bilet kazanacağı bira yarışması, ''Rüküşün önde gideniyim'' partisi; Melekler Kahvesi''nde ücretsiz kısır partisi; Old City''de maskeli parti, Terra''da ''Duyulmuş ve duyulmamış en güzel Sezen parçaları'' gecesi, Veli Bar''da Janis Joplin, Jim Morrison, Jimi Hendrix, Kurt Cobain''in şarkılarıyla anılacağı ''27 yaş sendromu gecesi'' yer alıyor.
Tarih: 3 Temmuz 2006 Kaynak: Radikal
Ağaç katili TopbaşBaşlık biraz ağır mı olmuş! O zaman bir kez daha tekrar edeyim; ağaç katili bir belediye başkanımız var, adı da Kadir Topbaş!
''Karanlığın'' faturası turizmciyeİçinde turizm bölgelerinin de bulunduğu 13 kent önceki gece karanlığa gömülünce otel, restoran ve kafelerdeki turistler zor anlar yaşadı. Muğla, Dalyan''daki Kaunos antik tiyatrosunda elektrik kesilince yarım kalan konser, jeneratör yardımıyla tamamlandı.
Yabancı 100 dönüm alırsa kuşkulanırımYabancıların toprak alımından korktuğunu söyleyen Karakullukçu, "Emekli olup Datça''ya gelmek isteyen birisi 500 metrekare, bilemediniz 1 dönüm yer alır.
Büyüme sevindirdi, inşaat yine lokomotifEkonomik büyüme yılın ilk dört ayında beklentiyi aştı ve yüzde 6,3 olarak gerçekleşti. 2005''in tamamında yüzde 21,5 büyüyen inşaat sektörü, bu yılın ilk çeyreğinde de yüzde 25,9 artışla büyümede lokomotif rolünü sürdürdü.
Bu Robot Bir Günde 20 Adet Ev Yapıyorİsveçli yapı malzemeleri üreticisi Maxit, ABD’deki Güney Kaliforniya Üniversitesi ile yaklaşık 8 yıldan bu yana felaketlerin ardından hızlı bir şekilde kalıcı konutlar üretebilecek bir robot üzerinde çalışıyor. Maxit Türkiye Genel Müdürü Cem Baki Sinal’in verdiği bilgilere göre robotun önümüzdeki yıl piyasaya çıkması bekleniyor.
Gecekonduda ''dul kadın'' olmak zorAnkara''nın Keçiören ilçesinde, gecekonduda oturan ve eşini kaybetmiş kadınlar arasında yapılan bir araştırmada, beslenme ihtiyacının, araştırmaya katılan kadınların yüzde 58''i tarafından karşılanamadığı, ancak yüzde 3''ü tarafından tam olarak karşılanabildiği sonucu çıktı.
Tarihi yarımada nasıl kurtulur?İstanbul''un Eminönü dediğimiz ünlü semti, sadece bir semt olmanın ötesinde, gerçek bir müze değerini taşıyor... Bizans''tan bugüne kadar geçen 16 yüzyılın izlerini taşıyor Eminönü.
Kazaklardan Bodrum''a turizm yatırımıBodrum''da 14 koyun bulunduğu 4 milyon 800 bin metrekarelik araziyi satın alan Kazakistan merkezli Capital Partners, yatırıma hazırlanıyor.
Kayı Rusya’da Büyüyor Türkiye’de GYO KuruyorKonut sektöründe Cezayir ve Kazakistan’ın yanı sıra İstanbul Ulus’ta inşaatı tamamlanan ‘Maksimum Evler projesi, Halkalı Ka-Green ve Mimarsinan Ka-Blue konutlarının yanında İstanbul Esenyurt’da da yeni bir projeye imza atacaklarını belirten Kayı İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Coşkun Yılmaz, 2007 yılında bin adetlik ev satışı yapacaklarını söyledi.
İngilizler ev almakla kalmadı müteahhitliğe de soyunduYazlık ev için Bodrum''a gelen İngilizler, emlakçiliğin ardından şimdi de müteahhitliğe başladı. Dev yatırımcılar, ilçede arsa alıp proje üretmeye başlayınca rekabet kızıştı.
İstanbullu ''Vapurum klasik olacak'' Dediİstanbullular, Büyükşehir Belediyesi''nin yeni yapılacak vapurların seçimiyle ilgili "Haydi İstanbul Vapurunu Seç" kampanyasında, klasik vapurlarından vazgeçmeyeceklerini bir kez daha gösterdiler.
Borç Yüzünden Ege Seramik''e Ortak Alıyorumİ. Polat Holding, Ege Seramik Sanayi ve Ticaret''teki hisselerini satmak için Avusturyalı Bank Austria Craditanstalt ile görüşüyor. İ. Polat Holding Başkanı Adnan Polat, Ege Seramik''in 30 milyon dolar civarında bulunan borcunu finanse edebilmek için Bank Austria ile görüştüklerini, yakın bir zamanda kesinleştirmeyi bekledikerini kaydetti.
Büyümeyi İnşaat SırtladıBüyüme, piyasa beklentilerinin üzerine çıkarak, bu yılın ilk çeyreğinde gayri safi milli hasılada (GSMH) yüzde 6.3, gayri safi yurtiçi hasılada (GSYH) ise yüzde 6.4 oldu.
Takvim
<<Temmuz 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.