Haberler

4 Temmuz 2007, Çarşamba

ODTÜ Mimarlık Fakültesi Araştırma, Tasarım, Planlama ve Uygulama MerkeziODTÜ Mimarlık Fakültesi Araştırma, Tasarım, Planlama ve Uygulama MerkeziOrtadoğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde, bugüne kadar farklı adlar taşıyan çeşitli oluşumlar dahilinde gerçekleştirmekte oldukları farklı çalışmaları çatısı altında toplayacak tek bir merkez oluşturuldu. ODTÜ Mimarlık Fakültesi Araştırma, Tasarım, Planlama ve Uygulama Merkezi’nin öncelikli amacı, fakülte çatısı altındaki farklı disiplinlere ait bu araştırmaların ve farklı alanların hem birbirileri hem de fakülte dışındaki değişik disiplin ve ortamlarla ilişkileri üzerine yapılan çalışmaların biraraya getirilmesi ve Mimarlık Fakültesi’nin dışarıya dönük, kamusal yüzünün oluşturulması. Haberin Devamı
O şirkete tek ağaç bile kestirmemO şirkete tek ağaç bile kestirmemİngiliz Şirketi Bosphorus Nickel Madencilik A.Ş.’nin, "İzin aldık" diyerek, Manisa’nın Çal Dağı’ndaki 220 bin ağacı kesme girişimi Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe’den döndü.
Pabuçdere Barajı da iptalPabuçdere Barajı da iptalİstanbul''a su sağlayan 9 barajdan Alibey ve Pabuçdere barajları devre dışı kaldı. Geçtiğimiz hafta perşembe günü Alibey Barajı''ndan su alımını durduran İSKİ''nin verilerine göre yıllık 60 milyon metreküp su toplama kapasitesi bulunan Pabuçdere Barajı''nda da su tamamen tükendi.
İstanbul’a ‘0 Kilometre’de ikinci konut fırsatıİstanbul’a ‘0 Kilometre’de ikinci konut fırsatıEn büyük konut üreticilerinden Büyükşehir Belediyesi KİPTAŞ, “İstanbul’a 0 Kilometre’ uzaklıkta standartların üstünde bir yaşam merkezi kuruyor. Projeden elde edilecek gelirle Kabataş-Zeytinburnu Tramvayı’nın Cevizlibağ''dan sonrası yeraltına alınacak.
İZSU’ya "Akıllı" BinaİZSU’ya "Akıllı" Binaİzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, Karabağlar’a 4 bin metrekare alan üzerine yeni hizmet binası inşa ediyor. Otomatik kontrol sisteminin yer alacağı yeni İZSU binasında, tüm elektrikli ve mekanik sistemlerin merkezi gözetleme, kontrol ve denetimi tek bir noktada yapılacak.
Şentepe’yi de Çayyolu gibi gözde yapacağımŞentepe’yi de Çayyolu gibi gözde yapacağımTürkiye’de bulunan 3 bin 225 belediye arasında, büyükşehir belediyeleri dahil, hizmet verilen nüfus oranlarına göre 14. sırada bulunan Yenimahalle Belediyesi’nin Başkanı Ahmet Duyar, Ankara’nın ’kronik varoşu’ Şentepe’de yükselen çok katlı modern sitelerin önüne geldiğinde duygulandı.
50. yılda 50 eserle Türk inşaatının öyküsü50. yılda 50 eserle Türk inşaatının öyküsüTMMOB İnşaat Mühendisleri Odası’nın Cumhuriyet tarihinde öne çıkan 50 mühendislik eserini belirlediği proje kapsamındaki ’50. Yılda 50 Eser Sergisi’, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından açıldı. Sergi, 16 Temmuz’a kadar görülebilecek.
Dünyanın 7 harikası 7 Temmuz''da belirleniyor, yarışta Ayasofya da varDünyanın 7 harikası 7 Temmuz''da belirleniyor, yarışta Ayasofya da varDünyanın 7 harikasının bulunduğu liste yenileniyor. Türkiye''den Ayasofya''nın da yarıştığı "Dünyanın Yeni Yedi Harikası", 07.07.07''de Portekiz''in başkenti Lizbon''da tüm dünyaya duyurulacak.
"Su tasarrufunu vatandaşa bırakmamak gerek""Su tasarrufunu vatandaşa bırakmamak gerek"Barajlar alarm veriyor, su kesintisine gidilmiyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, “Kasım’a kadar yeter” derken, uzmanlar “Su üzerinden politika yapılmaz. İnsiyatif belediyelere ve vatandaşa bırakılamaz” görüşünde.
Başkanın Metro TeftişiBaşkanın Metro Teftişiİzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, inşaatı devam eden Üçyol-Üçkuyular metro hattında inceleme gezisi yaptı. Başkan, “Hedefimiz, 2008’i 2009’a bağlayan yılbaşı akşamı Bornova Meydan’dan metroya binip Üçkuyular’da inerek, yılbaşı kutlamasını İnciraltı Meydanı’nda gerçekleştirmek” dedi.
Zorlu Center Proje Edinme SüreciZorlu Center Proje Edinme SüreciZorlu Center proje edinme süreci içinde Mimarlar Odası Genel Merkezi ve Türk Serbest Mimarlar Derneği (TSMD) ile İstanbul Serbest Mimarlar Derneği (İSMD)’nin yarışma süreci ve yarışma alanı ile ilgili yaptıkları eleştirilerini yarışmanın düzenleyicisine ilettiklerini belirtmişlerdi. Zorlu Center Mimarlık ve Kentsel Tasarım Yarışması’nın yöneticisi Dr. Suha Özkan, açıklama yapan kuruluşların amaçlarının meslek değerlerini korumak ve mimarlık mesleğini ve pratiğini daha ileri götürmek olduğunun bilincinde olarak, bu kuruluşların eleştirilerini de dikkatle inceledikten sonra aşağıdaki konularda görüşlerini paylaşmayı bir sorumluluk olarak gördüklerini belirtti.
İlk Sıfır Gaz Salınımlı Bina Tanıtıldıİlk Sıfır Gaz Salınımlı Bina Tanıtıldıİngiltere, ilk sıfır gaz salınımlı binasını tanıttı. Bu tasarımın ileride inşa edilecek tüm konutlar için çevresel standart haline gelmesi amaçlanıyor. İki yatak odalı evin enerji kaybı normal bir evden %60 daha az. Watford’da gerçekleşen Offsite 2007 sergisinde tanıtılan tasarım, 2016’da İngiltere’deki evlerde yürürlüğe sokulması planlanan standartların belirlenmesine de yardımcı oldu.
Farklı Disiplinler Eskişehir’de Bir Araya GeldiFarklı Disiplinler Eskişehir’de Bir Araya GeldiTürkiye’nin ilk Mimarlık, Tasarım, Sanat öğrencileri buluşması 26-30 Haziran tarihleri arasında Anadolu Üniversitesi tarafından gerçekleştirildi. Türkiye ve KKTC’den gelen mimarlık, tasarım ve sanat öğrencilerinin buluştuğu etkinlikte, farklı disiplinlerden öğrenciler 14 farklı atölyede ortak çalışmalara imza attılar. Bu 14 ayrı atölyeden farklı olarak, herkese açık olan iki ayrı sanat atölyesi de gün boyunca, öğrencilerin buluşma noktası oldu.
1000 Kelime: Tasarımda Sürdürülebilirlik için Bir Manifesto1000 Kelime: Tasarımda Sürdürülebilirlik için Bir Manifesto“Öncelikle zarar verme”, herkes için iyi bir başlangıç noktası olabilir, özellikle de tasarımcılar için. “Problemleri çözen” ve insanların hayatlarını daha iyi hale getiren bir grup insan için bunun zıttını düşünmek de mümkün olamaz. Endüstriyel tasarımın, büyük çaplı üretimi de beraberinde getirdiğini ve verdiğimiz en basit kararın bile belki yüzlerce, hatta milyonlarca insanın hayatını değiştirebileceğini hatırlamamız gerekiyor. Ne kadar sürece dair bir mesleğimiz olduğunu düşünsek de aslında sonuca dair bir mesleğimiz var.
Kap Camii''nde Restorasyon SürüyorVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yaklaşık 6 aydan beri devam eden Kap Camii''ndeki restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
Yalan dünyaErzincan, bilinen tarihte on iki büyük deprem geçirmiş. Bu sebeple hem talihsiz hem tarihsiz bir şehir. Otuz dokuz depreminde kırk bine yakın ölü vermiş. O yıllarda Fırat kenarında, bayağı büyük ve kalabalık bir yerleşim merkeziymiş. Şimdi ondan geriye hiçbir şey kalmadı.
İsoline ile çatılar aynı kiremitle onarılabiliyorİçinde bulunduğumuz yaz ayları bir sonraki yıla hazırlık için binalarda tamirat ve bakım ayları olarak kabul edilir. Çatı tadilatları ençok bu dönemde yapılır, akan çatılar sökülür, kiremitler aktarılır. Onduline Avrasya''nın kiremit altı yalıtım levhası ürünü Isoline, aynı kiremitleri yeniden kullanarak çatıyı aktarma imkanı veriyor. Tadilat sırasında kiremitlerin Isoline levhasına hemen döşenmesine gerek kalmıyor, çatı Isoline ile bir süre açıkta kalabiliyor. Üzerinde hiç kiremit olmasa bile su sızdırmayan bir malzeme olan Isoline, kiremit döşendiğinde su yalıtımında çifte güvence sağlıyor. Kiremit altına sızan sular Isoline’ın oluk diplerinden akıyor, bu sayede çatıda su geçirimsizlik elde ediliyor. Isoline levhasının üzerinde kiremitlerin takılacağı özel girintiler bulunuyor. Kiremitler bu girintilere bağlanarak döşendiğinden kaymalar da engelleniyor. Bu sayede kiremitlerin döşenmesinde düzgünlüğü sağlamak daha kolay olduğu için ip germeye de gerek kalmıyor.
Tarih: 4 Temmuz 2007 Kaynak: Referans Yazan: Selma Şenol
Saban''dan Çengelköy''e olimpik havuzlu villalarSaban Uluslararası İnşaat Şirketi, Çengelköy sahile 1 km, Boğaz Köprüsü’ne 5 dakika mesafede yer alan 2 bin metrekare arazi üzerinde Saban Çengelköy Evleri''ni inşa ediyor. 316 ve 323 metrekare büyüklüğünde 2 tip villa seçeneği sunan evlerin pazarlamasını Re/Max Sahil Ofisi gerçekleştiriyor. Villaların her birinde 200 metrekare bahçe ve kapalı park alanı yer alırken projede ayrıca yarı olimpik yüzme havuzu, peyzaj alanları, yürüyüş yolu da bulunuyor. Deprem yönetmeliğine uygun inşa edilen, sıvı izolasyonu, ısı ve ses yalıtımı yapılmış villalarda siteye ait 100 tonluk su deposu ve tüm sitedeki elektrik tüketimini karşılayacak jeneratör de mevcut.
Tarih: 4 Temmuz 2007 Kaynak: Referans Yazan: Selma Şenol
Dedeman''da GYO kurma çalışmaları başladıDedeman Holding turizmin yanı sıra gayrimenkul sektöründe büyüme hedefine odaklandı. Dedeman markasını gayrimenkul sektöründe de etkili ve güçlü hale getirmeyi planlayan Holding...
Deprem riski olan evler KİPTAŞ''la yenilenecekTopkapı Merkez Evleri''nin satış töreninde konuşan Kadir Topbaş, “Bundan sonraki hedefimiz deprem riski olan evleri KİPTAŞ vasıtasıyla yenilemek” dedi.
Fatih''in yenilemesinde tarihi mülk sahiplerine belediyeden üçlü öneriİstanbul Fatih''te 280 bin metrekarelik alanda gerçekleşecek yenileme çalışmalarına ilişkin avam proje 2 ay sonra tamamlanıyor.
Bingöl’deki tek parkı seçim bürosu yaptılarAKP, Bingöl’de halka açık tek parkı seçim bürosu yaptı. Bingöllüler durumdan rahatsız. AKP ise “Bedava çay içiyorlar” görüşünde.
Dönüşüm İhtiyacıSon yıllarda başta büyük kentler olmak üzere neredeyse bütün illerde ‘kentsel dönüşüm’ tartışmaları önemli bir yer edinmeye başladı. Daha çok gecekondu yıkımları ile kamuoyunun gündemine gelen bu tartışmalar, yüzlerce yıllık bir kent birikimine sahip olan İstanbul’da da sürüyor.
Drakula’nın şatosu satılıkRomanya’da 14’üncü yüzyılda inşa edilen Kont Drakula’nın şatosu 100 milyon dolara ‘şartlı’ satılığa çıkarıldı. Her yıl 450 bin kişinin ziyaret ettiği şatoyu Kraliçe Marie 1938’de kızı Prenses Iliana’ya miras bırakmış, ama komünist rejimde şatoya el konmuştu. Sovyetler Birliği yıkılınca Habsburg hanedanı açtıkları davayı kazanmış ve geçen yıl şatoyu satılığa çıkarmıştı. Daha az paraya razı olan mirasçılar, şatoyu alacak kişiden tarihi dokusunu korumasını istiyorlar. Kont Drakula olarak tanınan Kazıklı Voyvoda şatoyu sık sık ziyaret ediyordu.
Tarih: 4 Temmuz 2007 Kaynak: Vatan
Büyükşehir’den Kadıköy’e 340 milyon YTL’lik yatırımİstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Kadıköy’de tamamladığı Yenisahra Alt Geçidi ve Bağlantı Yolları, Bostancı Lunapark Kavşağı, İçerenköy Meydanı ve Yakın Çevresi Çevre Düzenlemesi, Moda-İnciburnu Arası Sahil Düzenlemesi ile Asya Bölgesi Müteferrik İçmesuyu Şebekesi’ni Başkan Topbaş hizmete açtı.
Stres atmaya yeni boyut: Bu oteli istediğiniz gibi parçalayın!Otel zinciri NH, Madrid''deki otelini restore etmeye karar verince stresli İspanyollara çağrı yaptı. Başvuran 1000 kişiden sekiz ''şanslı'' kırdı, döktü, yıktı.
İTÜ de, KKTC''de kampüs açacakODTÜ’den sonra İstanbul Teknik Üniversitesi de KKTC’ye bir kampus açıyor. Kampusun açılmasına ilişkin protokol Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener tarafından imzalandı. Şener, törende yaptığı konuşmada İTÜ’nün KKTC’de kampus açma kararının, KKTC’nin ekonomisi ve bilimsel atmosferin gelişmesi açısından son derece önemli olduğunu belirtti.
İstanbul''da susuz yaz için önlemİstanbul Büyükşehir Belediyesi, su tüketiminde bireysel çabaların önemine dikkat çekmek ve kamuoyunu bilinçlendirmek için TEMA Vakfı ile el ele vererek, "Suyunu Boşa Harcama" kampanyası başlattı.
KİPTAŞ''tan tramvaya kaynakİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, KİPTAŞ''ın Merkez Evleri''nin satışının geliriyle Kabataş - Zeytinburnu Tramvayı''nın Cevizlibağ-Zeytinburnu hattını yeraltına alınacağını söyledi. Topbaş, yaklaşık 80 milyon YTL''ye mal olacak tramvay hattının yeraltına alınmasıyla trafiğin rahatlayacağını ve bölgenin ekonomik değerinin artacağını kaydetti.
Tarih: 4 Temmuz 2007 Kaynak: Sabah
İBB ve TEMA, su tasarrufu için el ele verdiİstanbul Büyükşehir Belediyesi, su tüketiminde bireysel çabaların önemine dikkat çekmek ve kamuoyunu bilinçlendirmek için TEMA Vakfı ile el ele vererek, "Suyunu Boşa Harcama" kampanyası başlattı.
Tüm sokakları harmanladılarAdrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi uygulamasında pilot bölge seçilen Bahçelievler ve Emek’teki üç muhtar isyan etti. Muhtarlar "Sokakların 17 tanesi harmanlanarak başka sokaklara verildi" dediler.
Pabuçdere de kuruduİstanbul''a su sağlayan barajlardaki doluluk oranları sıcak havaya bağlı olarak her geçen gün biraz daha düşüyor. Alibeyköy Barajı''ndan sonra Pabuçdere Barajı da kurudu.
Pepe Danıştay’a sığındıBalık çiftlik sahipleri zil takıp oynuyor. Çünkü, Danıştay Altıncı Dairesi onları haklı buluyor. Çevre ve Orman Bakanlığı da, Danıştay’ın bu kararına sığınıyor.
İzmirliler ve İstanbullularSeçime doğru "yerel siyaset" çiler de oyların "kendi partileri" ne verilmesi için "hizmet" yarışındalar. Açılışlar, temel atmalar, yapılanlarla övünülen afişlemeler, parti kampanyalarıyla "eşgüdüm" içinde...
Şirince''de tarihi evler yıkılmak isteniyorİzmir Selçuk ilçesine bağlı 150 haneli turistik Şirince köyünde, 2002 yılından bu yana yürütülen kentsel sit alanını koruma amaçlı imar plan çalışmasına 120 itiraz dilekçesi geldi.
Araştırmacıların ortak şikáyetiÜniversitelerde yapılan tezlere ulaşmak da zordur, yararlanmak da. Araştırmacı, o tezden yararlanmak istiyor, bürokratik işlemlerden sonra ancak okuyabiliyor ya da dijital bir kopyasını alabiliyor.
Binanız ne kadar ‘yeşil’?Birleşmiş Milletler yayınladığı raporda, atmosferin kirlenmesine en fazla katkı yapan sektörlerin ilk sıralarında, inşaat dünyasını saymış...Bu nedenle sektörde çözüm olarak ‘yeşil binalar’ın üretimine ağırlık verilmeye başlanmış. Araştırmalara göre yeşil binalarda çalışanların performansları artarken, öğrencilerin daha yüksek not aldığı ve sosyal problemlerinin azaldığı tespit edilmiş. En önemlisi yeşil binalarda yüzde 30’lara yakın enerji tasarrufu sağlanıyormuş.
Lüks konuttan kazandığımızla dar gelirliyi ev sahibi yapıyoruzİstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden KİPTAŞ''ın 2006 yılında Zeytinburnu''nda yaptığı ve satışı üç günde biten ''Topkapı Merkez Evleri'' projesinin ikinci etabı başladı.
İMÇ Bloklarıİstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin İstanbul Manifaturacılar Çarşısı''nı (İMÇ) "Tarihi Yarımada''yı Koruma Projesi" kapsamında yıkıp yerine Prestij Konutları adı altında Osmanlı mimarisiyle 50 villa yapmak istemesi üzerine İMÇ Kat Malikleri Yönetim Kurulu 2006 Mart ayında İstanbul İdare Mahkemesi''ne başvurdu ve yönetim kurulunun haklı görülmesi üzerine yürütmeyi durdurma kararı alındı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı''nın yürütmeyi durdurma kararına 2006''da bir üst mahkemede itiraz etmesi üzerine Danıştay 6. Dairesi de itirazı değerlendirmek için bilirkişi raporu hazırlanmasına karar verdi. Eski Mimarlar Odası Başkanı Oktay Ekinci ise İMÇ Blokları ve benzeri yapıları ortadan kaldırıp onların yerlerine eski Osmanlı Mimarisi''ni anımsatacak, üstelik "Prestij Konutları" gibi bir tanımlamayla pazarlanmayı hedefleyen yapıları yapmak isteyenlerin, aynı zamanda siyasal kimliklerini tarihten referans alarak belirtmelerinin ve muhafazakâr geçinmelerinin de bir kara mizah örneği olarak karşımızda durduğunu vurguladı. Soruyorum İMÇ Blokları neden yıkılmak isteniyor?
Tarih: 4 Temmuz 2007 Kaynak: Cumhuriyet Yazan: Ali Nihat Güler
’İnşallah yağmur’ diye bulutlara bakıyorumİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, kış ve bahar boyunca uydu ve radar görüntülerini takip ettiğini belirterek, "Bulutlar İstanbul üzerine geliyor, yağmur bırakmadan gidiyor. Bir başkan olarak benim sorumluluğumu düşünün. Bulutlara kaç kez baktım, kaç kez bakıyorum. Gece yarısı kalkıyorum, bir ses işitsem ’İnşallah yağmur’ deyip bakıyorum" dedi. Topbaş, 51 milyon YTL’ye mal olan Yenisahra Alt Geçidi ve Bağlantı Yolları, Bostancı Lunapark Kavşağı, İçerenköy Meydanı Çevre Düzenlemesi, Moda-İnciburnu Arası Sahil Düzenlemesi, Asya Bölgesi Müteferrik İçmesuyu Şebekesi’ni dün hizmete açtı. İstanbulluların su tasarrufu yapmayı alışkanlık haline getirmesi gerektiğini söyleyen Topbaş, "İstanbullu su tüketiminde hassas davranıyor, çocuklar bile dikkat ediyor. Musluğumuzu açtığımızda su bulmak istiyorsak herkesin dikkat etmesi lazım. Bardağımıza içebilecek kadar su almalıyız. Çamaşır ve bulaşık makinesini tam doldurduktan sonra çalıştırmalıyız. Musluklarımızın tazyikli akmaması için alttaki vanadan kısmalıyız" dedi.
Tarih: 4 Temmuz 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Hasan Ay
Su akıyor, İSKİ bakıyorİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, barajlarındaki suların her geçen gün azalması üzerine İstanbulluları su tasarrufuna çağırırken Eyüp''te patlayan su borusunun günlerce onarımının yapılmaması vatandaşların tepkisine neden oldu.
İshakpaşa Sarayı''nda yumruklar konuştuFenerbahçe Spor Kulübü''nün yüzüncü yıl kutlamaları kapsamında Ağrı''da bir program düzenlendi. Ağrı Vali Lütfi Yiğenoğlu Stadyumu''nda yapılan kutlamalar, akşam İshakpaşa Sarayı''nda devam etti. Kutlamalar kapsamında Tarihî İshakpaşa Sarayı''nda boks turnuvası düzenlendi.
Sabiha Gökçen''de 7 grup yarışacakİstanbul''un uluslararası ikinci havalimanı olan Sabiha Gökçen''e yıllık 10 milyon yolcu kapasiteli bir terminalin yapılması ve işletilmesi ihalesine yer gösterme belgesi alan 7 şirketin katılması bekleniyor.
135 milyon dolarlık ev için bin kişi sırada135 milyon dolar fiyatıyla dünyanın en pahalı malikanesi Suudi Prensi Bandar Bin Sultan’ın. Ünlü kayak merkezi Aspen’de bulunan ev yaklaşık olarak bir yıldan beri satılık ama Bandar’ın avukatları kendilerine gelen 1000 başvurudan sadece 11’ine yanıt vermişler. Yani her parası olana evi satmak istemiyor. 384 bin 500 metre kara arsaya kurulu kır evi, Beyaz Saray’dan büyük, içinde 15 yatak odası ve 16 banyosu bulunuyor. Evde 450 rahatça kişilik bir parti yapılabilir.
Tarih: 3 Temmuz 2007 Kaynak: Vatan
AKM tamam, sıra İMÇ''deİstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin İstanbul Manifaturacılar Çarşısı''nı (İMÇ) "Tarihi Yarımada''yı Koruma Projesi" kapsamında yıkıp yerine Prestij Konutları adı altında Osmanlı mimarisiyle 50 villa yapmak istemesi üzerine İMÇ Kat Malikleri Yönetim Kurulu 2006 Mart ayında İstanbul İdare Mahkemesi''ne başvurdu ve yönetim kurulunun haklı görülmesi üzerine yürütmeyi durdurma kararı alındı.
Çevre ve siyasetBugünlerde dillerde "siyasi partiler çevreye ne kadar önem veriyor?" sorusu dolanıyor. Önemli mi gerçekten? "TBMM girişine bir minyatür gökkuşağı konsa, altından geçen her vekil çevreci olarak Meclis''e ayak bassa ne olur?" diyesim geliyor.
Susuzluğa deniz suyu çözümüKent genelindeki susuzluk sorununun, ''Kırmızı alarm'' noktasına gelmesine rağmen, vatandaşların sadece, ''duş alırken az su kullanın'', ''diş fırçalarken musluğu kapatın'' gibi ilköğretim okulları tavsiyeleri ile oyalayan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı, nihayet somut bir çözüm önerisi geliştirerek, Marmara Denizi''nden İstanbul''un belli başlı su havzalarına su pompalanmasını öngören projeyi hayata geçirmek için kolları sıvadı.
Muhafazakârlar da çevreci olurNew York Belediye Başkanı Bloomberg New York''u 21. yüzyılın çevresel açıdan örnek şehri yapma girişiminde. En büyük destekçisi de Rupert Murdoch.
Büyükşehir’den Maltepe’ye 400 milyon YTL’lik yatırımlar zinciriİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Maltepe’de Büyükyalı E-5 Kavşağı ve Bağlantı Yolları, Altıntepe Kavşağı, Maltepe İskelesi ve İskele Binası ve Yılmaz Mızrak Kültür Merkezi’nin toplu açılış törenine katıldı.
Bu arşivin seksen yıllık hatırı varArkitera Mimarlık Merkezi, bugüne kadar devletin ya da meslek odasının yapamadığını yaparak Türkiye''nin en geniş kapsamlı mimarlık arşivini Arkiv adıyla sanal alemde hizmete soktu.
Ulucanlar halka açık tutulsunErdal Eren''e "Elini uzat" dediler. "Bağlatmam" dedi. Doktor, Avukat İsmail Sami Çakmak''ın kulağına fısıldadı: "Bağlatmazsa çok çırpınır!" İsmail Sami Çakmak, "Bağlanması gerekiyormuş Erdal" dedi.
"Cimbom''un projesini elimizin tersiyle ittik"Seyrantepe''de maliyetin 190 milyon Euro''ya çıktığını söyleyen TOKİ Başkanı Bayraktar, "Maliyet düşmedi, ihale şartlarını değiştirdik" dedi. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi''nin (TOKİ) ''maliyetleri çok yüksek bulması'' nedeniyle rafa kaldırmayı düşündüğü Seyrantepe projesi için şartname alan firmalar ihale günü olan 19 Temmuz''u beklerken, TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, Galatasaray''ın istediği projenin maliyetini açıkladı.
Kıyılar herkesindirBize göre Türkiye’nin hukuk devleti olamamasının birinci nedeni yasalarının ilkelliği değil, var olan yasaları uygulamakla görevli olanların kayıtsızlığıdır.
''Tahtalı Dağı gecekondu turizmine kazandırıldı!''Milli Park alanı içindeki Tahtalı Dağı''nın tahsisini 2003 yılında Çevre ve Orman Bakanlığı''ndan alan Fajos Firması, Danıştay''ın verdiği yürütmeyi durdurma ve iptal kararlarına karşın çalışmalarını tamamladı ve geçen haftalarda tesisin açılışını yaptı.
Mimar, kendi çizdiği projeyi şikâyet ettiBayrampaşa Belediyesi tarafından yaptırılan ve yaklaşık 5 milyon YTL''ye mal olan Terazidere Spor Merkezi Projesi''nin mimarı Rahime Sağlık, yapılan spor merkezi ile ilgili iddialarda bulundu. Spor merkezinin proje ve şartnamelere aykırı olarak gerçekleştirildiğini öne sürerek merkez içindeki otopark üstüne yapılan 175 tonluk iki havuzun çökebileceğini belirten Sağlık, can ve mal kaybı yaşanabileceğini söyledi. Sağlık avukatı aracılığı ile yaptığı suç duyurusunda inşaat çalışmalarının kamu güvenliğini tehdit edici ve kamu malına zarar verici nitelikte olduğunu belirterek, Eyüp Cumhuriyet Savcılığı''na suç duyurusunda bulundu. Bayrampaşa Belediye Başkanı Hüseyin Bürge ise "Bina sağlam, yapılan işlerin hepsi de projeye uygun. Mimarımız güzel bir proje yaptı. Neden bunu tartışmaya açıyor, anlamadım" dedi.
Tarih: 3 Temmuz 2007 Kaynak: Sabah Yazan: Ercan Sarıkaya
İstanbul''u kumdan inşa ettilerUluslararası Kumdan Heykeller Festivali kapsamında Türkiye''ye gelen usta heykeltıraşlar, İstanbul''un tarihi güzelliklerini kumdan yaptıkları heykellerle yansıttı. İlk kez İstanbul''da gerçekleştirilen ve açılışı dün Kozyatağı Carrefour''da Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk tarafından yapılan festival kapsamında, Ayasofya Camii''nden Galata Kulesi''ne, Kapalıçarşı''dan İstanbul''un fethine kadar birçok tarihi eser ve olay kumdan heykellerle tasvir edildi. Festivalde, 20 heykeltıraşın kumdan eserleri yer alıyor.
Tarih: 3 Temmuz 2007 Kaynak: Milliyet Yazan: Gökhan Karakaş
Takvim
<<Temmuz 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.