Haberler

4 Haziran 2007, Pazartesi

"Karaburun'a Zarar Vereceğini Düşünseydim, Bu İşe Girmezdim""Karaburun'a Zarar Vereceğini Düşünseydim, Bu İşe Girmezdim"Karaburun Sahili’nde 2006 yılı Eylül ayından itibaren Çavuşoğlu İnşaat’ın yürüttüğü sahil düzenleme çalışmaları sürdürülüyor. Kumsalıyla ünlü Karaburun Plajı’nda gerçekleştirilen çalışmalar hakkında Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof.Dr. Yalçın Yüksel’le görüşmüş ve bir haber hazırlamıştık. 18 Mayıs Cuma günü yayınladığımız haberin ardından Çavuşoğlu İnşaat’la iletişim kurduk ve yönlendirmeleri doğrultusunda Karaburun Sahili Projesini hazırlayan İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Hidrolik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Sedat Kabdaşlı’ya ulaştık. Haberin Devamı
Ev-ofise karşı ofis-ev tasarlıyorlarEv-ofise karşı ofis-ev tasarlıyorlarBu sene 80. yılını kutlayan Nurus, net ve sade çizgisiyle ofis mobilyası denince ilk akla gelen firmalardan. Uzun yıllar kullanılabilecek şekilde tasarlanan objeler, koleksiyona yeni eklenen parçalarla her zaman çağa ayak uyduruyor.
Yayla ve mera yağmasına afYayla ve mera yağmasına afCumhurbaşkanı’nı halkın seçmesine ilişkin anayasa değişiklik paketi nedeniyle gece gündüz çalışan Meclis dün beş yasa daha kabul ederek tatile girdi.
'Osmanlı'nın tarihi henüz yazılmadı''Osmanlı'nın tarihi henüz yazılmadı'Sanat tarihçisi ve mimar Prof. Dr. Doğan Kuban, yarım yüzyıl süren çalışmalarından damıttığı Osmanlı Mimarisi isimli dev eserini geçtiğimiz günlerde YEM Yayınları işbirliğiyle yayımladı.
1.5 sayfayla 'iyi' ortağız, 'Kanyon Ofis'leri pahalı alsak da memnunuz1.5 sayfayla 'iyi' ortağız, 'Kanyon Ofis'leri pahalı alsak da memnunuzİş GYO'nun Kanyon Ofis blokundaki payını 67.5 milyon dolara satın alan Eczacıbaşı Grubu'nun Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, "Ortağımızdan ofisleri biraz pahalı satın aldık sayılır ama yine de memnunuz" dedi.
Anadolu Avrupa'yı solladıAnadolu Avrupa'yı solladıİstanbul'da inşası devam eden 230 konut projesi üzerinde yapılan incelemeye göre Anadolu yakasındaki projelerin ortalama metrekare fiyatı Avrupa yakasını solladı.
Liderlere Nuh’un Gemisi’nden çağrıLiderlere Nuh’un Gemisi’nden çağrıUluslararası çevre örgütü Greenpeace üyelerinin küresel ısınma ve iklim değişikliğine dikkat çekmek için Ağrı Dağı’ndaki Korhan Yaylası’nda yaptığı sembolik Nuh’un Gemisi, dün Okan Bayülgen’in G-8 liderlerine çağrı yaptığı "Ağrı Dağı Bildirgesi"ni okumasıyla açıldı.
İzmirli muhtarlara su brifingiİzmirli muhtarlara su brifingiİzmir Büyükşehir Belediyesi, su tasarrufu kampanyası kapsamında, Konak ilçesindeki 170 muhtarı bilgilendirdi.
İnciraltına şok SİT kararı çıktıİnciraltına şok SİT kararı çıktıİzmir 1 No’lu Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu, Büyükşehir Belediyesi’nin talebi üzerine, İnciraltı sahilinin tamamı için 1. derece doğal sit kararı aldığı ortaya çıktı.
İstanbul’un Central Park’ı Caddebostan Dalyanİstanbul’un Central Park’ı Caddebostan DalyanBağdat Caddesi’nden sahile doğru yürüyorsunuz. Apartmanların arasından ansızın deniz görünüyor. Kıyıda öbeklenmiş birkaç alışveriş merkezini aştıktan sonra, başka bir ülkeye ışınlanmış gibi hissediyorsunuz kendinizi. Sanki New York’un Central Park’ındasınız.
Cimbom'un üstü kapanan stadyumu TOKİ'ye takıldı!Cimbom'un üstü kapanan stadyumu TOKİ'ye takıldı!Başbakan'ın sözü ile Galatasaray'ın umut projesi olan Seyrantepe'deki yeni stat projesi TOKİ'ye takıldı. TOKİ Başkanı Bayraktar, "Maliyetler çok yüksek. Bu şartlar altında biz bu stadı inşa edemeyiz.
Başlangıcından Bugüne AKM TartışmasıBaşlangıcından Bugüne AKM Tartışması

Atatürk Kültür Merkezi’nin yıkılması tartışmaları, başlangıçtaki yoğunluğunu yitirmiş olsa da hala gündemde önemli bir yer işgal ediyor. AKM yıkılacak mı, yıkılmayacak mı, yerine otel mi, yoksa yıllardır bahsi geçen cami mi yapılacak soruları ağızdan ağıza dolaşırken 10 Mayıs’ta Vatan Gazetesi’nin verdiği haberle söylentiler yasal bir boyut kazanmış oldu. Ardından 1 Haziran’da Sabah Gazetesi’nde yayınlanan Erhan Öztürk’e ait yazı yıkım için gerekli vizenin verilmediğini bildiriyordu. Bu olumlu gelişme ile birlikte, AKM tartışmasının daha uzun süre gündemde kalacağı kesinleşti.

Dolan Moskova Boş Alan İçin Yerin Altına BakıyorDolan Moskova Boş Alan İçin Yerin Altına BakıyorMoskova merkezindeki Taganskaya metro istasyonunun hemen yakınında, cadde seviyesinden 22 kat aşağıda, rüzgarlı koridorlar ve yankılı mağaralardan oluşan bir labirent bulunuyor. 1950 yılında Josef Stalin tarafından inşa edilen ve 3.000 asker ve sivili barındırabilen bu çok gizli sığınak, silah ve akaryakıt deposu olarak da kullanılıyordu.
ReklamlarReklamlarSayısı hızla çoğalan konut projeleri beraberinde bu projelere ait reklam çalışmalarında da canlılık getiriyor. Gün geçtikçe daha fazla konut projesi reklamına gazete, dergi, televizyon, internet gibi alanlarda rastlanıyor. Konut projelerinin reklam içerikleri, projeye dair bilgisayar ortamında hazırlanmış 3d görselleştirme çalışmaları, örnek daireden fotoğraflar, açıklayıcı metin ve ilgi çekici sloganlardan oluşuyor. Reklam metinlerinde ön plana çıkan sözcüklerden biri olan “yaşam” açılımlarıyla, reklamı yapılan projeden konut satın alınarak nasıl bir yaşama sahip olunacağı hakkında ipuçları veriyor. Reklamdaki konutun gelecekteki sahibini satın aldığı evin yanında “sakin”, “konforlu”, “güvenli”, “doğal” ve “modern” bir yaşam beklediği vurgulanıyor.
Büyükşehir’den “Alo Sulama Hattı"...Ankara Büyükşehir Belediyesi, tankerlerle yeşil alan sulanması için kamu kurumlarının ve şahısların su ihtiyaçlarına cevap verebilmek amacıyla “Alo Sulama Hattı” oluşturdu.
Dünyada tek, benzersiz bir mabed!..Önce Mehterin sesi çekti beni... Meydanın bir köşesinde toplanmış, coşturuyorlar milleti... Mehter müziğini oldum olası sevdim...
Çanakkale'ye köprü projesine başlandı ancak vali de başkan da karşı çıkıyorKarayolları Genel Müdürlüğü, yılda ortalama 3 milyon yerli ziyaretçinin geldiği Çanakkale Boğazı'na köprü yapılması için proje üretmeye başladı.
Yabancı ilgisi emlak fiyatlarını patlattıNevşehir ve Kapadokya bölgesinde son dönemlerde yabancıların gayrimenkul satın alma talebi ile UçHisar, Göreme ve Ürgüp bölgelerinde emlak fiyatları yükselişe trendine girmiş. 60 metrekarelik taş evlerin fiyatları 100 bin ila 130 bin Euro'dan başlıyor. Özellikle taşevleri birer turistik pansiyona dönüştürmek isteyen yatırımcılar doğal dokuyu bozmadan restrorasyon yapmak zorunda. Uçhisar'da görüştüğümüz tesis yetkilileri restorasyon için de en az 100 bin ila 150 bin Euro arasında bir yatırım yapmak gerektiğini bildirdi.
Tarih: 4 Haziran 2007 Kaynak: Sabah
Düzce'de 25 katlı binalar yükselecekDüzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş, Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında yapılması planlanan 25 katlı gökdelenlerle Düzce'nin modern bir görünüme kavuşacağını bildirdi. Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş, makamında düzenlediği basın toplantısında, Kentsel Dönüşüm Projesi'ni çok önemsediklerini belirterek, projede uygulamaya konulacak Camikebir Mahallesi'nde kamulaştırma çalışmalarına kısa sürede başlayacaklarını bildirdi. Projenin kamulaştırmalar dahil 100 milyon YTL'ye mal olacağını ifade eden Başkan Mehmet Keleş, "Proje modern yapılaşmaya zemin hazırlayacak. Yüksek kattan korkmamak gerekir. Çürük bina yıkılır, sağlam bina yıkılmaz." dedi.
Tarih: 4 Haziran 2007 Kaynak: Zaman
"Kanyon'u satmak hiç içimden gelmiyor!"İş GYO Genel Müdürü Tanes, Kanyon'un çarşı kompleksinin yurtdışındaki görüşmelerde kendilerine büyük prestij sağladığını belirterek, "Portföyümüzden çıkmasi için doğrusu hiç acelem yok" dedi.
Yaşayan en büyük tasarımcı Vitra ürünlerini kullanıyorEski İtalya Başbakanı Berlusconi ve ünlü oyuncu George Clooney'in banyosunda kullandığı Vitra'ya, yaşayan en büyük tasarım dehası olarak kabul edilen Philippe Starck'ın da çalışmalarında yer verdiği ortaya çıktı.
Eski HSBC binasında terörün izleri siliniyorEl-Kaide’nin 33 kişinin öldüğü 2003 Kasım’ındaki saldırılarında hasar gören eski HSBC Binası’ndan saldırıların izi 4 yıl sonra siliniyor. Binanın 3 bin 350 metrekarelik dış yüzeyi, TMSF’nin işverenliğinde Çuhadaroğlu firması tarafından eski haline getirilecek. Levent’teki eski HSBC Genel Müdürlüğü 20 Kasım 2003’te El-Kaide’nin saldırısına uğradı. Onlarca insanın yaşamını yitirdiği kanlı terör eylemi sonrası genel müdürlük binası tam anlamıyla bir harabeye döndü. Bina şimdi terörün kanlı izinin silinmesi için TMSF tarafından eski haline getiriliyor. Geçmişte Demirbank’ın olan bina 2000’de BDDK’nın bu bankaya el koymasıyla TMSF’ye devredilmişti. 2001’de HSBC’ye satılan bankanın genel müdürlük binası da bu saldırılar sonrasında taşınmıştı. Saldırıdan önceki dış cephe rengine sadık kalınarak yapılacak olan tamirat ile bina strüktürel silikon ve kapaklı giydirme cephe sistemleri ile giydirilecek. Çuhadaroğlu’nun gerçekleştireceği proje eylülde tamamlanacak.
Tarih: 4 Haziran 2007 Kaynak: Akşam Yazan: Süleyman Arıoğlu
SGK taşınmazları iştah kabartıyorSosyal Güvenlik Kurumunun (SGK) hizmet gereği ihtiyaç duymadığı yaklaşık 400 taşınmaz, rayiç bedeli üzerinden satılacak.
İş dünyasının mola yeri Kanyon, bir yaşında2006’da gösterişli bir açılışla faaliyete başlayan Kanyon Alışveriş Merkezi bir yılını doldurdu.
Asırlık fabrika tarih oluyorİzmir’in 91 yıllık fabrikası Türk Henkel'e ait Turyağ fabrikası, Torunlar, Kiğılı ve Sur Yapı gruplarının oluşturduğu Nokta İnşaat Yatırım Turizm Sanayi ve Ticaret A.Ş.'ye satıldı. Torunlar Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Torun, kente yeni bir yaşam merkezinin kazandırılacağını söyledi. İzmir'de sanayinin kaleleri arasında gösterilen ve 1916 yılında Bayraklı semtinde kurulan fabrika, Türk Henkel'in geçen yıl yağ üretimini Balıkesir'deki Arı Yağ'a devretmesi ve son olarak deterjan bölümünü de Ankara Elmadağ'daki Karizma firmasının tesislerine taşıma kararıyla son günlerine adım attı. Yapılan planlamayla fabrikanın 31 Nisan 2008 tarihinden itibaren tamamen Ankara'ya taşınarak kapanması öngörüldü. İzmir Körfezi'nde görüntü ve deniz kirliliği yaratan bir tesisin bu alışverişle ortadan kalmış olacağını ifade eden Torunlar Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Torun, “Araziyle ilgili mahkemeler devam ediyor, projeyle ilgili ayrıntıları vermek doğru olmaz” diye konuştu.
Tarih: 4 Haziran 2007 Kaynak: Akşam
Manyas’ta kuş türü sayısı 27’ye indi“Manyas Kuş Cenneti”nde kuraklık, kirlilik ve tahribat nedeniyle kuş türü sayısı 27’ye indi, kuş popülasyonunun da azaldı. “Uluslararası Bandırma Kuş Cenneti Kültür ve Turizm Festivali” kapsamında, “Küresel Isınma ve Manyas Kuş Cennetine Etkileri” konulu panel düzenlendi.
Şimdi gözler Parisien arazisindeİstanbul içinde kalan fabrikaların ‘residence ve alışveriş merkezine’ dönüşmesi modasına İstanbul Çorap da uydu.
Boğaz’a ikinci tüp tünelde rötarUlaştırma Bakanlığı, lastik tekerlekli araçların geçeceği yeni tüp tünel projesinin ihalesini, jeoteknik çalışmalar nedeniyle 2 ay erteledi. Projede ilk kazmanın vurulması yeni yılın başına sarkacak.
İspanyol rüzgârı İstanbul’da esecekİstanbul, 27-30 Eylül’de dünyaca ünlü emlak ve inşaat firmalarını İstanbul’da ağırlayacak. Realistexpo Emlak ve Gayrimenkul Fuarı’ında bir araya gelecek olan çok sayıda yabancı şirket, İstanbul’da ilk defa stand açacak.
Yarım asırlık İMÇ yıkılıyorİstanbul Büyükşehir Belediyesi İstanbul Manifaturacılar Çarşısı'nı (İMÇ) yıkmaya hazırlanıyor. Kiptaş'ın hazırladığı projeye göre İMÇ'nin yerine Osmanlı mimarisiyle 50 villa yapılacak.
Roma Hamamı gün yüzüne çıkıyorKültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünün, Roma Hamamı’nda başlattığı kazı ve restorasyon çalışmalarının ilk aşamasının sonuna gelindi.
Tanık: Ulus ve Kızılay çöktüTMMOB eski Başkanı, Şehir Plancısı Bülent Tanık kent merkezleri olan Ulus ve Kızılay’ın giderek değerini kaybettiğini iddia ederek, "Kızılay son 5 yılda en az Ulus kadar çökmüş durumda. Kurulan ulaşım düzeni Ulus ve Kızılay’ın yani kent merkezinin ölmesine yol açtı" dedi.
Susuz yaz korkusu bidon su deposu satışını patlattıSusuzluk endişesi ile bidon ve su deposu satışları arttı. Hamamlar ise kapanma tedirginliği yaşıyor. Yağışların mevsim normallerinin çok altında seyretmesi ve özellikle İstanbul’da yazın su sıkıntısı olacağı endişesi...
'Mortgage'ı bilen yokAraştırma şirketi GFK Türkiye'nin 16 ilde yaptığı "Mortgage Bilinirlik Araştırması'', konut finansman sistemi tutsatın (mortgage) duyulmasına rağmen sistem hakkında bilgi sahibi olanların oranı çok düşük.
TMMOB: TCDD kültür mirasını satıyorTürk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürlüğü’ne ait Türkiye kültür mirasının işletme fazlası nedeniyle satıldığını ileri sürdü.
Yaşam merkezi olacakTuryağ fabrikası, Torunlar, Kiğılı ve Sur Yapı gruplarının oluşturduğu Nokta İnşaat Yatırım Turizm Sanayi ve Ticaret AŞ’ye satıldı.
'Nükleersiz Türkiye Barajsız Munzur'Tunceli Dernekleri Federasyonu (TUDEF) bünyesindeki Munzur Vadisi ve Çevresini Koruma Kurulu "5 Haziran Dünya Çevre Günü" nedeniyle Galatasaray'dan Taksim'e kadar "Nükleersiz Türkiye, Barajsız Munzur" yürüyüşü düzenledi. Galatasaray'da "Başka bir enerji mümkün, başka bir Munzur yok", "Munzur'da barajlara hayır" yazılı pankart ve dövizleriyle toplanan Tuncelililer ve çevreciler, İstiklal Caddesi boyunca "Munzur özgürdür özgür akacak", "Hilmi Güler istifa" sloganlarıyla, zılgıt ve alkışlarla yürüdüler. TUDEF Sözcüsü Hasan Şen , "Türkiye kuraklık ve susuzluktan kıvranırken hükümet bunun sözünü bile etmiyor. Çernobil'in etkileri hayatımızı tehdit etmeye devam ederken, Nükleer Yasa el çabukluğuna getirilerek hayatlar ateşe atılıyor" dedi. Açıklamanın sonunda sanatçı Nurettin Güleç, Âşık Mahzuni 'nin "Amerika Katil" türküsünü okudu.
Tarih: 4 Haziran 2007 Kaynak: Cumhuriyet
İklim değişikliği sanki yokHangi parti iklim değişikliğine çare arıyor? Hangi parti kuraklığa çözüm öneriyor? Hangi parti global ısınmayı mercek altına alıyor?
Buzullar eriyor, Türkiye kuruyorYarın Dünya Çevre Günü nedeniyle yapılacak etkinliklerin ana teması küresel iklim değişikliği olacak.
Susuz yaz paniği satışları patlattıSusuzluk korkusu, su deposu satışını dörde, bidon satışlarını 10'a katlarken hamamlar kapanma tedirginliği yaşıyor. Su tasarrufu konusunda firmalar da boş durmuyor.
Adalı yurttaşlardan eylemAda sakinlerinin internet üzerinde oluşturduğu "Adalar postası" isimli iletişim grubu, dün Adalar Belediyesi'nin "öngörünüm güzelleşmesi" adı altında yaptığı sahil düzenlemelerini ve Adalar' a yönelik emlak politikalarını "Böngörünüm istemiyoruz" eylemiyle protesto ettiler.
Tekir Yaylası'ndaki yazlıklar artık yasalAKP'nin TBMM tatile girmeden önce yaptığı son icraatlardan biri de, mera ve yaylalardaki kaçak yapılara af getirmek oldu. Yaz sıcağından bunalan Çukurovalıların kendini attığı Tekir Yaylası'ndaki 17 bin 800 ev yasal hale geldi.
AKM için tescil oyunlarıİstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu, Kültür Bakanlığı'nın AKM'nin tescilinin kaldırılmasına ilişkin başvurusunu şimdilik rafa kaldırdı.
'Kanyon'daki ortaklığımızı 1.5 sayfalık anlaşmayla gerçekleştirdik'Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, Kanyon'daki ortakları İş GYO ile iyi anlaştıklarını belirterek, 'Bu kadar karmaşık bir projeyi yalnızca 1.5 sayfalık bir anlaşmayla götürüyoruz' dedi.
Kentin kalbi teklediBaşkent'in aylardır tartışma konusu olan Kuğulu Kavşağı ve bağlantılı projeler, önceki gün sağanak yağmura teslim oldu. Kuğulu Park'ın kuğuları patlayan kanalizasyon eziyeti çekerken, kentliler kavşakta oluşan mini göller nedeniyle zor anlar yaşadılar.
Sulak alanlar SOS veriyorSu havzaları her geçen gün kururken Türkiye'nin zenginliği olarak nitelenen biyolojik çeşitlilik yok oluyor.
İMÇ de ranta kurban gidiyorUnkapanı İstanbul Manifaturacılar Çarşısı'ndan (İMÇ) yazan Teoman Serinkaya "İMÇ ne olacak? Küçük hayatlarımızı, küçük dükanlarımızla geçirmeye çalışıyoruz, müzikler sesleri arasında" diyor. İMÇ, Mahmutpaşa esnafı için 1960'ların başında yapılmıştı; sonra da İkitelli... Büyükşehir'in hazırladığı 'Tarihi Yarımada Koruma Amaçlı Nazım ve Uygulama İmar Planları' kapsamında 6 bloktan oluşan 1100 dükkandan oluşan İMÇ'nin yerine 'prestij konutları" inşa edilmesine karar verdi; Süleymaniye Projesi'nin bir parçası olarak... Ancak İMÇ kat malikleri yönetimi, bu projeye karşı İdare Mahkemesi'ne itirazda bulundu. Mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verdi. Danıştay'da devam eden dava kapsamında YTÜ'nden bir bilirkişi yarın çarşıda inceleme yapacak. Mimarlar Odası ise, çarşının korunması gerektiği görüşünde.
Tarih: 4 Haziran 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Yalçın Bayer
Arıtma tesisiyle Ankara Çayı daha temiz akacakAnkara’nın çevre sorunları denildiğinde akla gelen ilk şeyin, Ankara Çayı’ndaki kirlilik olduğunu belirten İl Çevre ve Orman Müdürü Haluk Özder, "Büyükşehir Belediyesi arıtma tesisi yapıyor. Bu tesisler yapıldıktan sonra Ankara Çayı, o bölgeden itibaren temiz akmaya başlayacak" dedi.
Aral örneği hepimize ders olsunBugün komşu gezegenden getirilebilecek bir bardak su, dünyada fırtınalar koparmaya yeter.
Aliağa'da tarım alanına 'organize sanayi bölgesi'İzmir Ege Dökümcüler Derneği' çatısı altında bir araya gelen 21 firmanın Aliağa'da kurmak istediği "Döküm İhtisas Organize Sanayi Bölgesi" (OSB) yer seçiminde verimli tarım ve zeytin arazilerinin seçilmesi bölge halkı tarafından tepkiyle karşılandı.
Şahinler Holding, inşaata 1 milyar dolar yatıracakŞahinler Holding Başkanı Kemal Şahin, inşaat sektörüne 1 milyar dolarlık yatırım yapacaklarını açıkladı. Projeler, Beylikdüzü ve Büyükçekmece'de yer alacak.
Şangay 2010 World Expo İngiliz Pavyonu Yarışması Finalistleri AçıklandıBirleşik Krallık Yabancı ve Milletler Topluluğu Ofisi 2010 yılında Şangay`da düzenlenecek olan World Expo İngiliz Pavyonu Yarışması finalistlerini belirledi. Yetkililer 47 katılımcı arasından 6 ekibi seçti. Kazanan ekip Eylül`de açıklanacak.
TCDD Taşınmazlarına Ne Olacak?5335 Sayılı Kanunu’nun 32. Maddesine göre TC Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü, mülkiyetindeki işletmecilik fazlası taşınmazları yeni demiryolu inşaatı ve mevcut demiryollarının bakım ve onarımı ile iyileştirilmesinde kullanılmak koşuluyla satmak ya da devretmekle yetkilendirilmesi üzerine TMMOB Mimarlar Odası Genel Merkezi bir basın açıklaması yayınladı. Basın açıklaması şu şekilde:
Müzik sustu, perde kapanıyor İMÇ açılmayacakİstanbul Büyükşehir Belediyesi İstanbul Manifaturacılar Çarşısı'nı (İMÇ) yıkmaya hazırlanıyor. Kiptaş'ın hazırladığı projeye göre İMÇ'nin yerine Osmanlı mimarisiyle 50 villa yapılacak.
Çocuklar tasarladıkları parklarda oynayacakYurtiçi Kargo, TOÇEV ile birlikte gerçekleştirdiği "Haydi, Parkımızda Oynayalım" resim yarışmasıyla çocukların hayallerini gerçekleştiriyor.
Kütahya'da tarih yeniden canlanıyorYaklaşık 7 bin yıllık tarihe sahip Kütahya'da belediye, tarihe yeniden sahip çıkıyor. Özellikle Selçuklu ve Osmanlı mimari örneklerinin sıkça rastlandığı Kütahya'da, tarih ve kültür turizmini geliştirmek için yapılan çalışmalar takdir topluyor.
5 yılda 100 tarihi eser restore edildiMardin'de inanç ve kültür turizmi kapsamında tarihi eserlere yönelik restorasyon çalışmaları devam ediyor. Vali Mehmet Kılıçlar, 2002 yılında başlatılan çalışmalar kapsamında bugüne 100 tarihi eseri restore ettiklerini söyledi.
KİPTAŞ, Yalova'ya da konut yapacakİstanbul Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden KİPTAŞ'ın "Arnavutköy ve Esenyurt 4. Etap Konutları" projeleri kapsamında yapacağı bin 199 konutun satış kampanyası Başkan Kadir Topbaş tarafından başlatıldı.
Google harita hizmetini sokağa kadar indirdiDünyanın en büyük arama motoru Google, harita servisine panoramik görüntü eklediğini açıkladı. San Jose'de gerçekleştirilen '2.0 Konferansı'nda, Google Earth&Maps Bölüm Müdürü John Hanke'nin açıkladığı yeni özellik, harita arama sonuçlarına yeni bir perspektif getiriyor.
Nuh'un Gemisi'ne görkemli açılışGreenpeace'in küresel ısınmaya dikkat çekmek ve dünya liderlerine çağrıda bulunmak amacıyla Ağrı Dağı'nda yaptırdığı, Nuh Peygamber'in tufandan kurtulduğu geminin benzerinin açılışı yapıldı.
İstanbul’un küçük ayrıntılara değil bütünsel restorasyona ihtiyacı varHavana’da geliştirdiği yerel koruma modeliyle, Küba’nın en başarılı mimarları arasına girmeyi başaran 65 yaşındaki Kent Tarihçisi Dr. Eusebio Leal Spengler, İstanbul’u ’Ulaşılamaz bir şehir’ olarak tanımlıyor.
Rusya, dünyayı küresel ısınmadan kurtaracak!Rus bilim adamları küresel ısınmadan dünyayı kurtaracak yöntemleri bulduklarını açıkladı. Rusya Bilimler Akademisi Küresel İklim ve Ekoloji Enstitüsü Direktörü Yury İzrail, yeryüzünden 10-14 km yukarıda troposfer tabakasından sonra başlayan ve 50 km yüksekliğe kadar çıkan stratosfer tabakasının içine sülfür karışımlı bir gaz püskürtülmesi gerektiğini söyledi.
300 bin dolarlık kral başı!İstanbul'da, Roma İmparatoru Septimius Severus'un bronzdan heykel başının da aralarında bulunduğu 17 parça tarihi eser ele geçti.
Rixos, yurtdışına Amsterdam'da 'sanal yaşam oteli'yle açılıyorRixos Grubu, Alman, ABD'li, Fransız ve Hollandalıların gözdesi 6.7 milyon üyeli dijital yaşam platformu 'second life'ta otel açıyor. Otel 200 odalı olacak.
Zehirli variller imha edildiÇevre ve Orman Bakanlığı, Samsun ve Sinop'taki depolardan sevk edilen zehirli varillerin 8 Mayıs'ta Almanya'da imha edildiğini bildirdi. 367 adet atık içeren varil, ilk kez 1988'de Karadeniz sahillerinde bulunmuştu. Varillerden yaklaşık 360'ı Samsun'un Alaçam ilçesi ile Sinop Soğuksu yöresinde korunmuştu.
Tarih: 1 Haziran 2007 Kaynak: Cumhuriyet
Nuh'un Gemisi'nden dünyaya 'acil çağrı'Büyük Tufan'ın ardından Ağrı Dağı'nda oturduğu rivayet edilen Nuh'un Gemisi, Greenpeace tarafından "umudun ve uyarının" sembolü olarak yeniden aynı yerde inşa edildi. Geminin açılışında sanatçı Okan Bayülgen tarafından okunan "Ağrı Dağı Bildirgesi"nde dünya liderlerine, iklimi kurtarmak üzere acil ve geniş çaplı eylem çağrısı yapıldı. Bildirgede, küresel ısınmanın, Nuh'un Gemisi efsanesinden bu yana görülmemiş kuraklığa, kıtlığa, toplu göçe, deniz seviyesinde yükselmeye ve sellere neden olacağına dikkat çekilerek devlet liderlerine sorumluluk çağrısı yapıldı. Bildirgenin okunmasının ardından her biri bir ulusu temsil eden 208 güvercin gökyüzüne bırakıldı. Greenpeace'in internet sitesine binlerce insanın sevdiklerini kurtarmak üzere gönderdiği fotoğraflar da geminin iç kısmına asıldı.
Tarih: 1 Haziran 2007 Kaynak: Cumhuriyet
AKM'ye yıkım vizesi çıkmadıKültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç'un, "Yıkıp yeniden yapacağız" dediği Atatürk Kültür Merkezi (AKM) için toplanan 2 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, Taksim'deki binanın yıkılmasına vize vermedi.
Kanyon'daki ofislerin tümü Eczacıbaşı'nın olduEczacıbaşı, Kanyon Alışveriş Merkezi'ndeki 26 katlı ofis bloğunun yarısını 79.6 milyon dolara İş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'ndan aldı.
Vaillant Taylan'ın hisselerini de satın aldıVaillant Group, Taylan Holdingin Demirdöküm'deki hisselerini 16.5 milyon Euro'ya satın aldı. Vaillant Group tarafından yapılan yazılı açıklamada, Taylan Holding'in Demirdöküm'de yüzde 5.68 hissesi bulunduğu, bu hisseleri de satın alan Vaillant Group'un Demirdökümün'ün toplam yüzde 78.24 hissesine sahip olduğu belirtildi. Vaillant Group'un Taylan Holding'in yüzde 5.68 hissesi için 16 milyon 500 bin Euro ödediği, grubun Demirdöküm'ün tüm hisseleri için ödediği toplam miktarın ise 227 milyon 600 bin Euro'ya ulaştığı bildirildi. Açıklamada, Vaillant'ın Demirdöküm'ün borsadaki yüzde 21.76 hissesine de talip olduğu belirtildi.
Tarih: 1 Haziran 2007 Kaynak: Sabah
2009'a kadar 100 otele ulaşacak Kempinski'nin ilk hedefi AnkaraDünyada 21 farklı ülkede 59 oteli bulunan Kempinski, 2009 yılında yaptıkları anlaşmalar doğrultusunda 100 otele ulaşmayı hedefliyor.
İETT arazisinde tebligat karmaşasıSama Dubai'nin satın aldığı İETT arazisi için, açılan davayı gerekçe gösterip parayı ödememesi tebliğ tartışmasına neden oldu. Belediyenin, davadan ihale günü haberi olduğu belirtildi.
Rixos, 'ikinci hayat'a sanal otel kuruyorRixos Otelleri'nin patronu Fettah Tamince, sanal alemde de otelciliğe soyundu. Second Life Amsterdam'da kurulan 5 yıldızlı otelin açılışı 'internet cafe'de olacak!..
Kuleler için söz yargıda"İstanbul'daki İETT arsasına Türkiye'nin en yüksek gökdelenleri yapılabilir mi?" Mimarlık ve şehircilik dünyasının "hayır" dedikleri bu soruya, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mimar Kadir Topbaş ile belediye meclisi "evet" dedikleri için açılan dava sürüyor...
Seyrantepe nere Wembley nere...Toplu Konut İdaresi Başkanı, Galatasaray'ın Seyrantepe projesini gerçekleştiremeyeceklerini açıkladı. Sebep; açılır-kapanır çatı için kullanılacak teknoloji ve maliyet.
İstanbul'dan Ayrılırken...Geçen pazar Strasbourg'a döndüm. Atatürk Havalimanı'na varmak için Kadıköy'den kalkıp Boğaz Köprüsü'nden geçerken, karşıma dikilen gökdelenlerin yol açtığı iticiliği yaşadım bir kez daha. Uçak da denize doğru yükselirken, aşağıda yeşili yolunmuş, yeknesak ve betona batmış kara parçasını da acılarla seyrettim.
Takvim
<<Haziran 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.