Haberler

4 Temmuz 2008, Cuma

Metin Hepgüler''le Gerçekleştirdiğimiz Söyleşiye Doğan Tekeli''den Gelen YanıtMetin Hepgüler''le Gerçekleştirdiğimiz Söyleşiye Doğan Tekeli''den Gelen YanıtArkitera Mimarlık Merkezi olarak, Metin Hepgüler''le bir söyleşi gerçekleştirmiş ve bu söyleşiyi geçtiğimiz günlerde yayına açmıştık. Söyleşide ismi geçen, Site Kollektif''in kurucu ortaklarından Dr. Yüksek Mühendis Mimar Doğan Tekeli, kendisiyle ilgili iddialara cevap veren bir yazı gönderdi. Yazı elimize ulaştıktan sonra bir yayın kurulu toplantısı düzenleyerek, tarafsızlığımızı koruyabilmek adına bu yazıyı ne şekilde yayınlamamız gerektiğini uzun süre tartıştık. Fakat hem tarafsızlığımızı korumak hem de söz konusu iddialara cevap hakkı doğduğu için yazıyı ana sayfada yayınlamayı uygun gördük. Doğan Tekeli''nin konuyla ilgili sözleri şu şekilde... Haberin Devamı
Nysa Antik Kenti sahipsiz kaldıNysa Antik Kenti sahipsiz kaldıAydın''ın Sultanhisar ilçesinde 18 yıldır yapılan Nysa Antik Kenti kazı çalışmalarının, Kültür ve Turizm Bakanlığı''nın ayırdığı ödeneğin henüz gelmemesi ve sponsorların desteğini çekmesi nedeniyle bu yıl başlayamadığı bildirildi.
Merkez Bankası İstanbul’a geliyorMerkez Bankası İstanbul’a geliyorMerkez Bankası, Sermaye Piyasası Kurulu ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu başkanlıkları ile Vakıflar Bankası Genel Müdürlüğü’nün İstanbul’a taşınmasını öngören kanun tasarısı TBMM’ye sunuldu.
Loftta mahremiyet de olsun dediler, yatak odalarını duvarla böldülerLoftta mahremiyet de olsun dediler, yatak odalarını duvarla böldülerAkfen GYO ve Sağlam İnşaat tarafından gerçekleştirilen Levent Loft Bahçe, yatak odalarına mahremiyet kazandıran soft konseptiyle dikkat çekiyor.
Merkez Bankası''nın gönlü Levent''teMerkez Bankası''nın gönlü Levent''teMerkez Bankası yetkilileri hükümetin banka merkezini Ataşehir''e taşıma fikrine sıcak bakmıyor. Levent''te arazileri olduğunu hatırlatan yetkililer, yer konusunda kararı da Banka Meclisi''nin vermesi gerektiğini belirtiyor.
Evet, Kars’ı sil baştan ele almak lazımEvet, Kars’ı sil baştan ele almak lazımKars, Türkiye gibi, acemi ve üçkağıtçı bir doktorun eline düşmüş hasta gibi. Bu doktor, yani Ankara’daki ve Kars’taki siyasiler ve bürokratlar hastayı tedavi etmek bir yana teşhisten bile aciz.
Four Seasons’ın arkeolojik kazısıFour Seasons’ın arkeolojik kazısıSultanahmet Arkeolojik Parkı ve onun üzerinde inşa edilmeye başlanan Four Seasons Oteli’nin ek bölümleri hakkında bir süre önce Cumhuriyet gazetesi ile Bilim-Teknoloji dergisinde çıkan ve sit alanındaki yapılaşmayı açık veya örtük olarak destekleyen yazılar bu metnin kaleme alınmasını gerektirdi.
Çevreci konuta faiz dopingiÇevreci konuta faiz dopingiGayrimenkul kuruluşlarının peş peşe çevre dostu projeleri devreye sokmasının ardından şimdi de bankalar, bu konutlara düşük faizli kredi uygulamasını başlattı.
Çayyolu’nun çayı gitti yolu kaldıÇayyolu’nun çayı gitti yolu kaldıBaşkent’in hızla gelişen bölgesi Çayyolu’nda, doğa trilyonluk yatırımlara kurban ediliyor. Bölgeye adını veren dere boyundaki ağaçlar, ASKİ tarafından acımasızca katledildi.
BETONART’ın Yaz Sayısında Sanat Var!BETONART’ın Yaz Sayısında Sanat Var!BETONART, son sayısında “Yere Özgü Sanat” teması altında doğal ve yapılı çevrede sanatı konu ediniyor. Yerle ilişki kurmak sanattan ziyade mimarlık disiplini için geçerlidir. Oysa “çevre sanatı”, tıpkı mimarlık gibi bağlamını dikkate alan üretimi savunur. Sanatçılar yere mimarlardan farklı nasıl yaklaşır? İki disiplinin bakışında ortak paydalar var mıdır? Bağlam bir sanatçının gözünde nasıl yorumlanır? Bu soruların yanıtları editörlüğünü Zeynep Alpay’ın üstlendiği “Yere Özgü Sanat” dosyasında ele alınıyor.
Slovenya - 100 Yıllık MimarlıkSlovenya - 100 Yıllık Mimarlık1991’de kazanılan bağımsızlık, 2004’te gelen Avrupa Birliği üyeliği, 2007’de para biriminin Euro ile değiştirilmesi ve 2008 yılının ilk yarısında Avrupa Birliği Dönem Başkanlığı... Bunlar, son zamanlarda Slovenya’ya ve ülkenin mimarlık kültürüne olan ilginin giderek artmasının birkaç sebebi.
Ç.Ö.PÇ.Ö.PTürk Dil Kurumu’nun güncel sözlüğünde, yararsız, pis veya zararlı olduğu için atılan ufak tefek şeylerin hepsi çöp olarak tanımlanıyor. Yenilen meyve, sebze ya da diğer gıda maddeleri ile üretim ve tüketim alanlarında kullanılan malzemelerin işe yaramayan, değersiz kısımları çöpe dönüşerek evlerimizde ve şehirlerimizde giderek birikiyor. Bu yararsız malzemeleri değerlendirmek ya da mümkün olduğunca çevreye zarar vermesine engel olacak şekilde imha etmek üst üste yığılan çöp dağlarının önüne geçmek açısından önem kazanıyor.
Aspendos''ta gösteri merkezi yapılmasıAspendos''ta gösteri merkezi yapılmasıAntalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Kemal Özgen, ''''Aspendos veya Perge gibi ülkemizin veya insanlığın kültür mirasını oluşturan eşsiz eserlerin restorasyonu yapılsa dahi sürekli etkinlikler için kullanımı son derece yanlıştır'''' dedi.
Katliamın fotoğrafıKatliamın fotoğrafıTürkiye’nin cennet köşelerinden biri olan Muğla’nın Güllük Körfezi’ndeki Pina Yarımadası’nın havadan çekilen görüntülerinde, yarımadanın çevresindeki dolgu alanların yanı sıra, denizin içinde doldurulmaktayken yarım kalan dolgular bile net bir şekilde görülüyor.
 Milleniumpark''a komşu 36 dükkanlık çarşı açılıyor Milleniumpark''a komşu 36 dükkanlık çarşı açılıyorA.Yıldırım İnşaat''ın Akfırat''taki projesi Milleniumpark''ın içinde Millenium Bazaar açılıyor.
 Bu kuleden güneşin hem doğuşu hem batışı izlenecek Bu kuleden güneşin hem doğuşu hem batışı izlenecekİtalyan Dynamic Architecture tarafından Dubai''de inşa edilmeye başlanacak ''dönen gökdelen''de ön talepler toplanmaya başladı. Her katı diğerlerinden bağımsız olarak dönen gökdelen, toplam 80 katlı olacak.
4 yılda İstanbul''un çehresi değişti4 yılda İstanbul''un çehresi değiştiİstanbul, gayrimenkul yatırımları ve proje geliştirme açısından altın yıllarını yaşıyor.
Brooklyn Köprüsü’ne şelaleBrooklyn Köprüsü’ne şelaleABD’NİN New York kentinde, şehrin denize kıyısı olan doğu bölgesindeki 4 farklı noktaya inşa edilen dev yapay şelalelerden biri, geçen hafta Brooklyn Köprüsü’nden geçen hafta akmaya başladı. Danimarka doğumlu sanatçı Olafur Eliasson tarafından tasarlanan şelaleler, Doğu Nehri’nden pompalanan su ile çalışıyor. Şelalelerin ekim ayının ortalarına kadar çalıştırılacağı belirtiliyor.
Tarih: 3 Temmuz 2008 Kaynak: Milliyet
Lerner’in ÖğrettikleriLerner’in ÖğrettikleriBrezilya’nın Curitiba kentinin eski belediye başkanının, gelişmekte olan dünya kentleri için sürdürülebilirlik konusunda mesajları var. İlk ders: Arabanızdan kurtulun! Gelecek yıl, kentsel planlama ve ulaşım için basit ama dönüştürücü bir fikrin 35. yıldönümü; Brezilya’nın Curitiba kentinde hizmet vermeye başlayan yer üstü otobüs sistemi, ilkesel olarak metro sistemini temel alıyor, dahası, bazı yönleriyle, metroya kıyasla farklı avantajlar sunuyor. Otobüslerin bir öncekini bir dakikalık zaman farkıyla takip ettiği iyi düzenlenmiş güzergahlar, araç trafiğinin sorunsuz akmasına olanak sağlıyor.
İYTE Mimarlık Fakültesi 2008 Yılı Mezunlarını VerdiİYTE Mimarlık Fakültesi 2008 Yılı Mezunlarını Verdiİzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) Mimarlık Fakültesi, 27 Haziran 2008 tarihinde gerçekleşen mezuniyet töreniyle 2008 yılı mezunlarını verdi.
Bahçeşehir Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü AçıldıBahçeşehir Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü AçıldıBahçeşehir Üniversitesi''nin Mimarlık ve Tasarım Fakültesi bünyesinde açtığı Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü, 2008 - 2009 akademik yılında eğitime başlıyor. Bölüme, Ağustos ayı içinde yapılacak yetenek sınavı ve sözlü görüşme ile öğrenci alınacak.
Tarih: 2 Temmuz 2008
Öğretmenler “Enerji Verimliliği” için Zilin Çalmasını BekliyorÖğretmenler “Enerji Verimliliği” için Zilin Çalmasını BekliyorAvrupa Birliği’nin desteğiyle EİE (Elektrik İşleri Etüt İdaresi Genel Müdürlüğü) adına yürütülen ve binalarda enerji verimliliğini artırmak için hayata geçirilen enverIPAB Projesi kapsamında, pilot okullarda gerçekleştirilecek enerji verimliliği eğitimleri öncesi öğretmenler ve Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) yetkilileri bilgilendirildi.
Türkiye’de 79 bin 96 cami ayda 42 milyon YTL’lik elektrik tüketiyorTürkiye’de her gün camide sabah namazı kılanların sayısının 2 milyon, cuma namazı için camiye gidenlerin sayısının ise 13 milyon olduğu tahmin ediliyor.
Melen Çayı''nda su seviyesi düştü İstanbul''a su akışı tehlikedeİSKİ Melen Tesisleri sorumlusu Osman Öztopaloğlu, kuraklığın sürmesi durumunda 1 ay içinde İstanbul''a verilen suyun kesileceğini söyledi.
Planlara yargı yoluBüyükşehir Belediyesi tarafından 1/25.000''lik planların tanımladığı bölgeler için hazırlanan 1/5000''lik planlara yargı yolu açıldı.
Rus Ataşeliği Önündeki Yol Trafiğe AçıldıAnkara Büyükşehir Belediyesi''nin "Türkiye''nin En Modern Alt Geçitleri" olarak inşa ettiği Kuğulu Alt Geçitleri''nin uzantısında yer alan Rus Ticari Ataşeliği önündeki yol, bariyerler kaldırılarak araç trafiğine açıldı.
İmar yasası kaçak yapıları içermiyorAK Parti İzmir milletvekilleri Tuğrul Yemişçi ve İbrahim Hasgür, Buca İlçe Başkanı Beytullah Selman''ın mahalle başkanlarıyla düzenlediği toplantıda partililerle bir araya gelerek gündemdeki konuları değerlendirdi.
Doğançay Göleti bölgeye can verdiBüyükşehir Belediyesi tarafından Doğançay''da boşa akan kaynak suyunu toplamak için yapılan gölet, bölgedeki 2 bin hektarlık tarım alanını da suya kavuşturdu. Doğançay mahallesi sakinleri, bölgede organik tarım yapmak istediklerini bildirdi. Büyükşehir, İl Özel İdaresi tarafından geçtiğimiz yıl yapımına başlanan ancak tamamlanamayan Doğançay Göleti''ni 2 ay gibi kısa bir sürede inşa etti. İZBETON tarafından yapılan düzenleme çalışmaları ile göletin gövdesi betonlandı, kaynak ve yağmur sularının gölette toplanması için boru sistemi kuruldu. Gölete ulaşımı sağlamak için de 1400 metrelik yol yapıldı. 10 ay önce su tutmaya başlayan, 50 bin metreküp kapasiteli, 5 metre derinliğindeki Doğançay Göleti, orman yangınları ile mücadelede de yangın söndürme helikopterlerine su sağlıyor.
Tarih: 4 Temmuz 2008 Kaynak: Yeni Asır
''Madımak Müzesi bir yılda çözülecek''Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti projesine ilişkin çalışmalarda bulunmak üzere Macaristan''a gitti. Günay, Atatürk Havalimanı`nda, Budapeşte''ye hareketinden önce basın mensuplarının sorularını yanıtladı. ''Sivas olaylarının 15. yılında yakılan Madımak Oteli`nin müze yapılması konusunda yoğun talepler dile getirildiğinin'' hatırlatması üzerine Günay, ''Bu konuyu ben gündeme getirdim biliyorsunuz. 15 yıldan beri ve şimdi Madımak Oteli''nin önüne gidip gösteri yapanlar dahil olmak üzere, çeşitli arkadaşlarımız görev yapmışlar, kimsenin aklına bu gelmemişti. Bu sorunu gelecek yıldan önce mutlaka çözeceğiz'' dedi.
Tarih: 4 Temmuz 2008 Kaynak: Olay
Sanatın ve tarihin şehri İstanbulİstanbul, liderliğini gazeteciliğin duayenlerinden Nuri Çolakoğlu’nun üstlendiği bir projeyle, Avrupa’nın Kültür Başkenti olmaya hazırlanıyor.
Castus, Gümüldür''e su parkı kazandırdı14 dönüm arazi üzerine kurulu tesis, törenle hizmete girdi. Castus Oteller Grubu, Gümüldür''e yeni bir su parkı kazandırdı.
Rüzgar Türbinleri Açık Denizlere Taşınıyor!Siemens, bir Norveç şirketi olan StatoilHydro ortaklığıyla dünyanın ilk yüzebilen rüzgâr türbini üzerinde çalışıyor.
Büyükşehir’den Çatalca’ya Cumhuriyet tarihinin en büyük yatırımları!...Çatalca’ya 252 milyon YTL’lik Cumhuriyet tarihinin en büyük yatırımlar zincirini götüren Başkan Kadir Topbaş, ilçede 13 ayrı tesisin toplu açılışını gerçekleştirdi.
Yabancılara mülk satışı yasası tamamKanuna göre yabancılar, imar planı içinde kalan toplam alanın yüzde 10’una kadar kısmında taşınmazla sürekli nitelikte ayni hak edinebilecek.
Bafa’ya Yasa Yetmiyor!Doğal bitki örtüsü ve yaban hayatı zenginliğiyle bilinen Bafa Gölü’ndeki balıkların, bölgedeki iki balık çiftliğinin atıklarıyla öldüğü belirtiliyor.
Tehdit güneye yöneldiTaş ocakları, altın madenleri, termik santraller, “turizm yatırımı” adı altında gerçekleştirilen deniz dolguları gibi bir çok nedene bağlı çevresel kıyımların yaşandığı Ege Bölgesi, son yıllarda balık çiftliklerinin yarattığı tehditle de gündeme geliyor.
''Yağmur yağmazsa, Ankara 2030''da çölleşecek''TEMA Vakfı Danışma Kurulu Üyesi Süleyman Çetin, Ankara''nın tamamının çölleşme sorunu ile karşı karşıya kalabileceği konusunda uyarılarda bulundu.
Batıkent''te bitmeyen pazaryeri500 bin nüfuslu Batıkent semtinin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla Yenimahalle Belediye Başkanı Ahmet Duyar tarafından geçtiğimiz yılın temmuz ayında yapımına başlanan ve yine 2007''nin ekim ayında bitirilmesi planlanan pazar yeri inşaatı, müteaahhitin gazabına uğradı.
Köprülü kavşaklar kentiAnakent Belediyesi, raylı sistem ve toplu taşıma hizmetlerini teşvik etmek yerine başkenti köprülü kavşaklara, alt ve üstgeçitlere mahkum ediyor.
İstanbul Seni Unutur mu Başkanım!..Geçen gün TV kanallarının birinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mimar Kadir Topbaş’la bir güleç sunucu İstanbul üzerine konuştular. Sanıyorum ki program 45 dakikadan az değildi.
100 milyon Euro’luk ampul tasarrufla parlıyorKullanım oranı yüzde 30’larda olan tasarruflu ampullerin, küresel ısınma ve zam kaygılarıyla konutlardaki oranlarının yüzde 80’lere kadar çıkması bekleniyor.
Hadid’in yaşamı anlatılıyorCüneyt Özdemir ve Soner Yalçın’ın birlikte hazırladığı “5N 1K”nın bu bölümünde, Irak’ta doğan mimar Zaha Hadid’in yaşam öyküsüne yer veriliyor. Yapımda, İstanbul’da Kartal kentsel dönüşüm projesine imza atan Hadid’in yaşamı, aldığı ödüllerle dünyanın sayılı mimarları arasına girmesi ve inşa ettiği müzeler, kütüphaneler, spor merkezleri ekrana geliyor.
Tarih: 4 Temmuz 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Çamlıbel, Soyak’ın yeni CEO Vekili oldu47 yıllık geçmişe sahip gayrimenkul şirketi Soyak, faaliyet gösterdiği tüm sektörlerde organizasyon yapısında değişikliklere gidiyor.
Aydınlanma Hareketi Karanlıkta TanıtıldıAydınlatma sektörünün önde gelen firmalarından Osram’ın küresel ısınmaya karşı küçük yaşta duyarlılık eğitimlerini kapsayan “Aydınlanma Hareketi” bu kez görme engelli çocuklara yöneliyor. Osram’ın 100. yılıyla birlikte “parlak fikirler, aydınlık sınıflardan çıkar” sloganıyla başlattığı Aydınlanma Hareketi Anadolu’da 6 bin km. kat ederek ışıklandırması yetersiz olan 100 köy sınıfını aydınlatmıştı. Hareketin yeni hedeflerinin tanıtıldığı “Dining in the Dark” akşamı görme engellilerin sorunlarına dikkat çekmek amacıyla kısmi olarak zifiri karanlıkta gerçekleştirildi.
Tarih: 4 Temmuz 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Tasarım dünyası Haliç''te buluşuyorUluslararası tasarım dünyası 16-20 Ekim tarihleri arasında İstanbul''da yapılacak Istanbul Design Week 2008''de buluşacak.
AKP’nin talan kardeşliğiHükümet, son dönemde yaptığı yasal düzenlemelerle, birer birer ülke kaynaklarının sınırsız bir şekilde dağıtılmasının önünü açıyor.
Çukurova Havaalanı Mersin''de kurulacakUlaştırma Bakanı Binali Yıldırım, bölgede ticari faaliyetlerin arttığını, bu nedenle bir bölgesel havaalanı kurulması ihtiyacının gittikçe önem kazandığını ifade ederek "Bölgesel Çukurova Havaalanı''nı Mersin''de kuracağız" dedi.
Büyük tünel, büyük sorunRize''nin Ovit Dağı altından yapılacak bir tünelle Erzurum''a bağlanması isteniyor. Konuya daha önce de değindik.
İstanbul’a son şansSulukule Platformu, İstanbul’un Dünya Kültür Mirası Listesi’nde kalıp kalmayacağını belirleyecek UNESCO raporunu basına duyurdu.
''TOKİ sosyal konut üretiminde siyaset yapıyor''Tüm İnşaat Müteahhitleri Federasyonu Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, sosyal konut üretimine karşı olmadıklarını ancak Toplu Konut İdaresi''nin (TOKİ) "Sadece direkt kendi kasasına para getiren projeleri desteklediğini" savunarak, bu durumun başta müteahhitler olmak üzere pek çok kesimi vurduğunu ileri sürdü.
Barajlara izin var para yokCHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu’nun Dışişleri Komisyonu’nda yaptığı açıklamada, İzmir’in su yatırımları, baraj ve göletlerine izin sözü verdiğini açıkladı.
Ankara bir sanayi havzası haline geldiAnkara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, Ankara’nın, organize sanayi bölgeleriyle, teknoparklarıyla adeta bir sanayi havzası haline geldiğini söyledi. Özdebir, bu havzanın gelişimi çalışmalarını sürdüreceklerini kaydetti.
Kötü piyasada, 8 ayda 1400 adet konut sattıArtaş-Öztaş-Doğu Ortak Girişimi’nin Kasım 2007’de start verdiği Gaziosmanpapa TEM Girişi’ndeki 3.100 konutluk Avrupa Konutları’nda 8 ayda 1.400 konut satıldı.
Forum Gaziantep''in temeli atıldıAvrupa gayrimenkul sektöründe lider Hollandalı Multi Corporation''un Türkiye iştiraki olan Multi Turkmall, Gaziantep''te 120 milyon avro yatırım yapacak.
Jeotermal sahalar ihaleye çıkıyorEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler’in talimatıyla çalışmalarını hızlandıran Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA), elektrik üretimi amaçlı jeotermal sahaların ihalesine çıkmaya hazırlanıyor. Sıcaklıkları 213°C’ye kadar değişen aralıklarda olan ve saha geliştirmeleri tamamlandığında toplam 130 MWe (megavat elektrik) kapasiteli olacak yedi adet jeotermal sahanın ihalesinde sona yaklaşıldı. Batı Anadolu’daki sahalar, geçen yıl haziran ayında yürürlüğe giren Jeotermal Yasası ve Aralık’ta yürürlüğe giren yönetmeliği kapsamında özel sektöre devredilecek. Yedi jeotermal projesi ile 229 kişilik yeni tam zamanlı istihdam sağlanacağı belirtiliyor. Ayrıca bu sahaların elektrik üretimine kazandırılmasıyla, yılda yaklaşık bir milyon ton CO2 salınımı engellenecek, bu da her yıl yaklaşık 80 bin aracın trafikten çekilmesi etkisi yaratacak.
Tarih: 4 Temmuz 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Merve Erdil
''100 bin YTL''lik kredilerde taksidi 1.500 YTL''ye indirdik''Finansbank, konut kredisi taksitlerini 500 YTL''ye kadar indiren Taksidi Düşük Mortgage ürününü piyasaya sundu.
Palladium''da sigara yasağından etkilenmemek için proje değiştiTahincioğlu Gayrimenkul, Gençoğlu ve Nora ortaklığıyla kurulan Kozken İnşaat tarafından hayata geçirilen Palladium Alışveriş Merkezi, kapalı alanlarda sigara içme yasağı uygulamasından etkilenmemek için projesini değiştirdi.
Yıllık elektrik ihtiyacının yarısını karşılayacak su, denize dökülüyor5. Türkiye Enerji Forumu''na katılan Başbakan Tayyip Erdoğan, Adile Sultan Sarayı''nın bahçesinde katılımcılar ile bir süre sohbet etti.
Yabancılar kredi vermezse Ilısu Barajı''nı kendimiz yaparızBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan Hasankeyf''i sular altında bırakacak Ilısu Projesi''ne yabancı kuruluşların kredi vermekten vazgeçmeleri durumunda hükümetin kendi imkanlarıyla projeyi tamamlayacağını söyledi.
Zorlu''nun İzmir projesine onay çıktı Zorlu Holding''in İzmir''in Çankaya semtinde sahibi olduğu alışveriş merkezi ve eski tütün depoları binasının bulunduğu alanın imar plan değişikliği Konak Belediye Meclisi''nde onaylandı. Yeni plana göre, alışveriş merkezinin bulunduğu alan yıkılarak, bu alanda 8 katla sınırlı bina ve alanın ortasında da yüksekliği serbest bırakılmak üzere bir gökdelen yapılabilecek. 8 katla sınırlandırılan alan, otopark ve ticaret alanı olarak değerlendirilebilecek.
Tarih: 3 Temmuz 2008 Kaynak: Zaman
TOKİ konutlarındaki eksikliklere kızan vatandaş, muhatap bulamamaktan dertli''Kira öder gibi ev sahibi olma'' fırsatıyla özellikle dar gelirli vatandaşların umudu olan Toplu Konut İdaresi (TOKİ), Bursa Yunuseli''nde de yüzlerce aileyi eve kavuşturdu.
Antalyalı iç mimar, Rusya ve Suriye''deki projelere odaklandıMobilya üretimi ve inşaat alanında Antalya bölgesi ve yurtdışında birçok projeye imza atan Antalya merkezli Detay İç Mimarlık, iç pazardaki aşırı fiyat kırma rekabeti nedeniyle yeni projeler için gözünü Rusya ve Suriye''ye çevirdi.
İstanbul’da deprem olasılığı yüzde 100!Dünyanın deprem konusundaki sayılı uzmanlarından biri olarak gösterilen akademisyenden korkutan açıklama...
Dalan Haberinin Yanıkısı Büyüyorİstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclis Üyesi Abdülkadir Cebecioğlu, BirGün’de çıkan Bedrettin Dalan’ın Kadıköy’deki kaçak inşaatı konulu haberin ardından Kadıköy Belediyesi’ne soru önergesi verdi.
Üç Alt Geçit ile Havaalanına Kesintiz Ulaşımİzmir Büyükşehir Belediyesi, Gaziemir Akçay Caddesi’nde kesintisiz ulaşımı sağlayacak son adımı da attı. Daha önce trafiğe açılan Gaziemir ve Sarnıç karayolu alt geçitlerinin ardından ESBAŞ geçidi için de gün sayılıyor.
TMMOB''dan Arsenik UyarısıTürk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İzmir İl Koordinasyon Kurulu (İKK), İzmir’in içme suyunda yüksek oranda arsenik çıkması ile ilgili bir basın toplantısı düzenledi.
Altgeçitlerde Özel Temizlik…Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkent’te tüm görsel ve çevresel kirliliğin ortadan kaldırılması için yeni bir çalışma başlattı. Kimyasal madde kullanılmadan gerçekleştirilen temizlik çalışmaları çevre ve insan sağlığı için de hiçbir tehlike oluşturmuyor.
Tarihe yolculuk başlıyorKayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından "Tarihe Yolculuk" adı altında Kültepe Kaniş-Karum''a düzenlenecek kültür turları, 05 Temmuz''da başlıyor.
Kayseri Kent Ormanı açıldıKayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından yapım ve düzenleme çalışmaları tamamlanan Kayseri Kent Ormanı, düzenlenen görkemli bir törenle hizmete açıldı.
İnşaatta kapıdan satış dönemiİnşaat sektörü ve alternatif turizm alanında faaliyet gösteren Kuran Group''un Genel Müdürü Fatih Kuran, inşaat se ktöründeki durgunluğu aşmak için farklı pazarlama yöntemlerini devreye soktuklarını söyledi. Durgunluğu aşmak için dünyanın sayılı emlak şirketlerinin uyguladığı sistemi devreye soktuklarını belirten Kuran, sistemi şöyle özetledi: “Sektördeki firmaların kullandıkları en belirgin pazarlama yöntemi, gazete, dergi ve televizyon mecrasına reklâm verip, müşterinin ayağına gelmesini beklemektir. Biz ise uzman bir kadro ile hedef kitleyi belirleyip, uygun ürünü, uygun müşteriyle buluşturuyoruz.”
Tarih: 3 Temmuz 2008 Kaynak: Yeni Şafak
‘Kredi gelsin gelmesin Ilısu Barajı yapılacak’Türkiye Enerji Forumu açılış törenine katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ilısu Barajı kararlılığını yineledi. Erdoğan, “Birçok spekülasyonlar yapılıyor. Kredi noktasında finansör olacak ülkeler ister bu finansı versin, ister vermesin, biz bunları GAP, DAP (Güneydoğu Anadolu Projesi), KOP (Konya Ovası Projesi) kapsamında şu anda yatırıma ayırdığımız finanstan çözme kararlılığı içerisindeyiz. Geri adım atmak söz konusu değil” dedi. Türkiye’nin ikinci büyük barajı olacak Ilısu’nun temeli, ‘iki yıl önce’ atıldı. İnşaatın finansmanı için İsviçre, Almanya ve Avusturya’dan 1.2 milyar avroluk kredi garantisi alındı. Ama çevre, tarihi miras ve bölge insanının korunmasıyla ilgili önlemlerin alınması şartıyla verilecek kredi hâlâ sağlanamadı, inşaat da henüz başlamadı.
Tarih: 3 Temmuz 2008 Kaynak: Radikal
Hasankeyf’te çifte keşif!Hasankeyf’teki kurtarma kazılarında Roma döneminden kalma Sahil Sarayı’nın kalıntılarına ulaşıldı. Saray kalıntıları üzerinde de belediyenin taş atölyesi bulundu!
Havana Parkı’na yeni düzenlemeEsenyurt Belediyesi’nin, Esenkent Havana Parkı’nda 3 aydır devam eden rekreasyon çalışmalarını bitirme aşamasına geldi. Esenkentlilerin uzun süredir beklediği Havana Parkı, önümüzdeki günlerde yapılacak olan törenle vatandaşların hizmetine açılacak. Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu’ndan, Esenkentlilerle yaptığı toplantılarda, Havana Parkı’nın düzenlenerek spor ve yürüyüş alanlarının oluşturulması talep edilmişti. Vatandaşların taleplerini anında değerlendirerek projelendiren Başkan Kadıoğlu, 3 ay önce başlattığı çalışmaları sonuna getirdi. Emekli vatandaşların ve gençlerin de unutulmadığı parkta kütüphane, gazete okuma köşesi, yürüyüş yolu, çocuk parkı ve kafeterya bulunacak. Daha önce atıl bir durumda bulunan alan Havana Parkı ile Esenkentliler, oksijen alacağı bir alana daha kavuşmuş olacak.
Tarih: 3 Temmuz 2008 Kaynak: Türkiye
İlk popüler arkeoloji programıGençlere arkeolojiyi sevdirmeyi, Türk insanına Türkiye’nin tarihi zenginliğini göstermeyi amaçlayan güleryüzlü, dinamik bir popüler arkeoloji programı olan “Taştaki Sır” 3 Temmuz''da saat 20.30’da CNN TÜRK''te başlıyor.
Belediye evlerden atık yağı toplayacakAvcılar Belediyesi bir çevre projesini daha hayata geçiriyor. Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından hazırlık çalışmaları tamamlanan ve önümüzdeki günlerde faaliyete geçirilecek olan Bitkisel Atık Yağların Toplanması Projesiyle birlikte, bundan sonra iş yerlerinden ve konutlardan atık yağlar toplanmaya başlanacak. Bitkisel Atık Yağların Toplanması Projesi için yoğun bir çalışmaya girdiklerini söyleyen Avcılar Belediye Başkanı Mustafa Değirmenci; atık yağların gerek yeraltı gerekse yüzeysel suları çok fazla kirlettiğini, canlıları olumsuz etkilediğini, kanalizasyon sistemlerini tıkadığını ve arıtma tesislerine zarar verdiğini ifade etti. Başkan Değirmenci, bütün vatandaşlardan hem çevre kirliliğinin önüne geçilmesi hem de bu yağların biyodizel yakıta dönüşerek ekonomiye katkısının sağlanması için gerekli hassasiyeti göstermelerini istedi.
Tarih: 3 Temmuz 2008 Kaynak: Türkiye
Anadolu’da ilk rüşveti Asurlular vermişAnadolu topraklarında ilk rüşvetin MÖ 3700’lü yıllarda Asurlu tüccarlar tarafından yerli halkın kralı Warşama’ya hediye şeklinde verildiği ortaya çıktı. Kayseri’nin Kültepe kazı alanında çıkan yazılı tabletlerde yer alan bu durum, rüşvetin tarihinin milattan önceye dayandığını kanıtladı. Kayseri’nin 20 kilometre doğusundaki yaklaşık 5 bin yıllık tarihi Asur ticaret kolonisi Kültepe höyüğünden çıkarılan yazılı tabletlerde, dönemin kralı İnar’ın oğlu Warşama’ya Asurlu tüccarların, Asurlulara ait dokuz karumda (şehirde) mallarını bölgede rahatça satabilmek için çeşitli hediyeler verdiği belgelendi. Warşama’nın hediye karşılığında, tüccarlara izin belgesi olduğu belirtilen tabletler vererek Anadolu’daki ilk rüşveti başlattığı ortaya çıktı. Müze Müdürü Hamdi Biçer, 1948 yılından beri bölgede yapılan kazılarda 7 bin 178 eser içinden çıkan pişmiş topraktan yapılmış tabletlerin bunu belgelendirdiğini söyledi. Biçer, Kültepe’nin en parlak döneminin eski tunç dönemi olduğunu ve bu dönemde ticaretle uğraşıldığını açıkladı.
Tarih: 3 Temmuz 2008 Kaynak: Radikal
İstanbul ‘cep’e girdiBüyükşehir Belediyesi’nin “İBB Mobil” projesi ile; trafik kameraları, hal ve balık fiyatları, hava durumu, kültür-sanat etkinlikleri ve nöbetçi eczaneler gibi birçok bilgiye cep telefonundan ulaşılabiliyor.
Görmüş geçirmiş AhlatBitlis’teki “Eren Üniversitesi”ne bağlı “Ahlat Meslek Yüksekokulu”, aynı coğrafyanın kültür derinliklerini belgeleyen böylesine eşsiz bir tarih dersine de kucak açacağını acaba tahmin edebilir miydi?..
Yer altı şehirlerine hücum!Türkiye''nin önemli turizm merkezlerinden Kapadokya''da sıcaktan bunalan turistler, yer altı şehirlerinde serinliyor.
En büyük gayrimenkul ödülü TOKİ’yeToplu Konut İdaresi (TOKİ), Avrupa’nın en büyük gayrimenkul geliştirme ödülüne layık görüldü. İtalya’nın Milano kentinde düzenlenen, dünyanın en büyük gayrimenkul fuarında (İERA) düzenlenen törenle ödülü, TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar adına, Emlak Konut Başkan Vekili Vedat Demiröz aldı. EİRA Yönetim Kurulu Başkanı Antonio İntiglietta da, TOKİ’nin kazandığı ödülün iki ülke arasındaki yatırımların ve ilişkilerin bir göstergesi olduğunu söyledi. TOKİ daha önce de Türk halkının sosyal şartlarının geliştirilmesine sağladığı katkı sebebiyle Barcelona’da ödüle layıt görülmüştü. TOKİ’ye alt gelir grubu için yaptığı projelerle de İspanya Kraliyet Ailesi tarafından Kraliyet Şövalyesi Brövesi verilmişti.
Tarih: 3 Temmuz 2008 Kaynak: Türkiye
Eroğlu: Kyoto protokolü adaletsizTürkiye’nin Kyoto Protokolü''ne katılmasının uygun bulunduğuna ilişkin tasarı TBMM Dışişleri Komisyonu’nda kabul edildi.
Rüzgârdan 15 milyar dolarEnerji Bakanı Güler, bu ay üç rüzgar tesisinin açılacağını, hedeflerinin rüzgâr türbinlerinin Türkiye’de yapılmasını sağlamak olduğunu söyledi.
Şimdi ‘nakit’ kralUygun ödeme koşulları sunan inşaat şirketleri stokları eritmeye çalışıyor. Peşine büyük indirim yapan şirketlerden 30 aya kadar sıfır faizle ev almak artık mümkün.
Yabancıya mülk sınırına Erdoğan karşı çıktıTBMM Genel Kurulu’nda bugün görüşülmesi beklenen Tapu Yasası değişikliği dün AKP grubunda tartışmaya açıldı. Bazı milletvekilleri, yabancı şirketlerin alabilecekleri tarım arazilerinin sınırlanmasını istedi.
İngiltere’de emlak krizi derinleşiyorTutsat (mortgage) kredilerinin geri ödenmemesi nedeniyle ABD’de başlayan ve Avrupa ülkelerini de etkileyen sıkıntı farklı boyutlarıyla sürmeye devam ediyor.
Gökçek: Ankara’nın cazibe merkezleri denizi aratmıyorAnkara’nın dünyadaki emsal kentlerle karşılaştırıldığında rekreasyon alanlarında bir numara olduğunu iddia eden Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, "Cazibe merkezlerimiz denizi aratmıyor" dedi.
Kaçak yapılaşmaya biz de karşıyızTürkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Ahmet Barut, tesislerinin önüne şezlong ve güneşlik koymaktan dolayı TCK’nın 154. maddesiyle yargılandıklarını ve hapis cezası aldıklarını anlatarak, “Bizler turizmciler olarak talebimiz, sadece tesislerimizin önüne şezlong ve güneşlik koymakla ilgili ve sınırlıdır. Bunun dışında, talan, kaçak yapılaşmaya yol açacak talepler bize ait değildir” dedi. Barut, düzenlediği basın toplantısında yaptığı konuşmada yeni düzenlemelerin belli kısıtlamaları da beraberinde getirdiğine işaret ederek şartlara ve yatırımın yapılacağı bölgedeki imar, inşaat emsallerine uygunluğun önemli olduğunu vurguladı. Barut, bunun ise ancak denetimle sağlanabileceğini kaydetti.
Tarih: 3 Temmuz 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Balık çiftliklerine karşı Bodrum’da büyük protestoÇevre ve Orman Bakanlığı’nın, Muğla ve Aydın kıyılarını içine alan Güllük Körfezi’ndeki 126 balık çiftliğini açık denize taşıma planı, sivil toplum kuruluşlarını ayağa kaldırdı. Çok sayıda sivil toplum kuruluşunun birleşmesiyle oluşturulan Bodrum Yurttaş İnisiyatifi tarafından, Bodrum Belediye Meydanı’nda düzenlenen "Balık Çiftlikleri Körfezden Dışarı" eylemine Bodrum, Kıyıkışlacık, Güllük, Güvercinlik ve Boğaziçi’nde yaşayan çevreciler ile tatilciler de destek verdi. Bazı eylemciler, plaj kıyafetleri ile mitinge katıldı. Ellerinde "Denizde Yağma Ölüm Demektir, Yaşama Sahip Çık", "Balığın Ahını Alma Gerçekleri Karartma" yazılı pankartlarla yürüyüş yaparak meydana gelen eylemcilere, turistler de alkışlarla destek verdi. Yaklaşık 350 kişinin katıldığı eylemde, çiftliklerin Güllük Körfezi’nin dışına çıkarılması istendi.
Tarih: 3 Temmuz 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Yaşar Anter
Takvim
<<Temmuz 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.