Haberler

4 Ağustos 2006, Cuma

Han Tümertekin Harvard''da Eğitim VerecekHan Tümertekin Harvard''da Eğitim Verecek2004 yılında, B2 Evi ile Ağa Han Mimarlık Ödülü''ne layık görülen ünlü mimar proje alanı olarak Beyoğlu’nda günümüz trendlerinin çok hakim olduğu mimarlık ortamına biraz daha sorgulayıcı bir tavırla öğrencilerine: “Biraz durun ve düşünün!” diyecek. Önümüzdeki dönem Harvard Üniversitesi’nde Rem Koolhaas, Herzog & De Meuron, Rafael Moneo gibi isimlerle beraber proje yürütücülüğü yapacak olan Han Tümertekin ile kısa bir söyleşi gerçekleştirdik. Haberin Devamı
4 Bin Yıllık Surları Yeniden İnşa Ettiler4 Bin Yıllık Surları Yeniden İnşa EttilerHattuşa, M.Ö. 1650 ile 1200 yılları arasında Anadolu’nun büyük bir bölümüne hakim olan Hititler’in başkenti. Bugün Çorum’un Boğazkale ilçesi sınırları içerisinde yer alıyor.
Herzog ve de Meuron MoMA Teklifini Bir Kez Daha SunuyorHerzog ve de Meuron MoMA Teklifini Bir Kez Daha SunuyorJacques Herzog ve Pierre de Meuron’un küratörlük ve enstelasyon çalışmaları MoMA’daki “Sanatçının Seçimi” sergisiyle devam ediyor. Sergi “kurumsal eleştiri” adına özenilerek kurgulanmış bir muhalif bakış açısı sunmakta.
Çatalhöyük’e dönük binbir yüz, Çatalhöyük’ün binbir yüzüÇatalhöyük’e dönük binbir yüz, Çatalhöyük’ün binbir yüzüYapı Kredi Kültür Merkezi’nde açılan “Topraktan Sonsuzluğa” başlıklı sergiyle yeniden gündeme gelen Çatalhöyük SİT alanındaki kazıların bu yılki bölümü başladı.
Tayinat Höyüğü''nde çalışma tamamlandıTayinat Höyüğü''nde çalışma tamamlandıHatay Arkeoloji Müzesi Müdürü Faruk Kılınç, Antakya-Reyhanlı kara yolunun kuzeyindeki Tayinat Höyüğü''nde sezon kazı çalışmalarının tamamlandığını açıkladı.
Tate Modern 2: Epik SonTate Modern 2: Epik SonHayatınız boyunca size yetecek kadar çağdaş sanat eseri gördüğünüzü düşünüyor olabilirsiniz. Modern sanat galerilerinin daha büyük olamayacağını da düşünüyor olabilirsiniz. Ama yanılıyorsunuz, eskisinden daha büyük, daha çarpıcı ve daha cesur bir şekilde geri döndü; Tate Modern 2.
Taksim - Şişhane Metrosu da Hizmete GiriyorTaksim - Şişhane Metrosu da Hizmete Giriyorİnşaatı tamamlanan ve elektro-mekanik işleri başlamak üzere olan Taksim - Şişhane Metro Tünellerinde incelemelerde bulunan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 1 yıl sonra açılacak hattın Taksim-Şişhane arasını 2,5 dakikaya indireceğini müjdeledi.
Merinos Yün Depoları YandıMerinos Yün Depoları YandıCumhuriyet döneminin ilk sanayi yapılarından Sümerbank Merinos Yünlü Sanayi Dokuma Fabrikası’nın 5 adet tarihi yün depoları, nedeni belirlenemeyen eş zamanlı çıkan bir yangında 31 Temmuz 2006 günü yok oldu. Halbuki, yanan tarihi yün depolarının yıkım kararı zaten vardı. Proje kapsamında olmayan/işlevi belirlenmeyen lojman alanının geleceği, alanda yapılaşmanın arttırılacağı kuşkusunu taşıyanlar açısından düşündürücü, belediyelerin şimdiye dek tarihi alanlarda yaptığı başarısız uygulamalar, kötü işçilik, plansız çalışmalar göz önüne alınınca da açıkçası ürkütücü.
Temel Atmadan GörüşelimTemel Atmadan GörüşelimBaşbakan Erdoğan 5 Ağustos''ta Dargeçit''te Ilısu Barajı''nın temelini atmaya hazırlanırken, barajla birlikte sulara gömülecek olan Hasankeyf için kurulan Hasankeyf''i Yaşatma Girişimi kaygılarını paylaşmak, topladıkları imzaları vermek için başbakandan randevu istedi.
Bilgi Mimarlık, Venedik Mimarlık Bienali''ndeBilgi Mimarlık, Venedik Mimarlık Bienali''ndeİstanbul Bilgi Üniversitesi''ne ait Santral İstanbul projesi, 5 Eylül-19 Kasım 2006 tarihleri arasında gerçekleşecek 10. Venedik Mimarlık Bienali’nde sergilenecek.
Güney Afrika’da 80 Çocuğa YuvaGüney Afrika’da 80 Çocuğa Yuva31 Insbruck mimarlık öğrencisi Güney Afrika’da 80 çocuğa bir yuva inşa ediyor. Eylül/Ekim 2006 tarihlerinde Insbruck Deneysel Mimarlık Enstitüsü ve ./studio3 LFU; Güney Afrika’nın Johannesburg şehrinde bir çocuk yuvası projesi gerçekleştirecek.
Herşey Şans Eseri Başladı...Herşey Şans Eseri Başladı...İstanbul’da ilk defa bulunan Christina Graewe 01 Ağustos 2006 tarihinde Osmanlı Bankası Müzesi’nde izleyicilere “Herşey şans eseri başladı” başlıklı bir konferans verdi. Julius Shulman’ın çalışmalarını şans eseri tanıdığını belirten Christina Graewe: “Nazi rejiminden kaçan Avusturyalı bir mimar olan Liane Zimbler’i araştırırken, bazı işlerinin fotoğraflarının Shulman tarafından çekildiğini öğrendim ve herşeyin şans eseri başlaması serginin ortaya çıkışına kadar sürdü” diyor.
Europan Forumu Tartışma YaratıyorEuropan Forumu Tartışma YaratıyorEuropan kazananları, 30 Haziran-1 Temmuz tarihlerinde Europan 8’in kapanışı için Dordrecht’te bir araya geldiler. Floris Cornelisse ile birlikte, Enschede bölgesi için ödül kazanan tasarımı yapan Robert Verrijt Dordrecht’teydi ve ziyaretinin kısa bir günlüğünü tuttu...
Bir şehir – Dokuz kentBir şehir – Dokuz kentSongjiang’tan 40 kilometre uzaklıkta, muazzam bir uydu kent projesi inşa ediliyor. Bu kez gerçekleştirilen küçük Tudor evleri, taş parke kaplamalı patikaları, dev kalesi ve labirent bahçesiyle bir eski İngiltere tasavvuru. Başka bir Şangay banliyö bölgesi olan Pujiang’da ise 100.000 kişi çok yakında yapay kanallarıyla bir İtalyan hayaline taşınacaklar. Yakında kesinlikle Alman olmayan 30.000 kişiyi içinde barındıracak olan yeni bir kent, Weimar’dakiler örnek alınarak yapılan, parlak tonlarda kurabiye evleriyle bütün bir Alman kenti... Toplamda, en azından 500.000 kişinin Şangay’ın her biri farklı bir batı kenti üslubunda tasarlanmış, yeni uydu kentlerinde yaşaması bekleniyor.
Bahçeli köşk höyük - M.Ö. 6030Niğde’nin Bor ilçesine bağlı Bahçeli beldesi yakınlarında bulunan Bahçeli Köşk Höyük’te, kazı çalışmaları sırasında 8 bin yıl öncesine ait kalıntılara ulaşıldı.
Sanko''dan çimentoya dev yatırımSanko Holding çimento sektörüne 306 milyon dolarlık yeni yatırım yapıyor. Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadik Konukoğlu, bu tutarın 250 milyon dolarını Kahramanmaraş''ta bir buçuk ay önce inşaatına başladıkları çimento fabrikasına, 56 milyon dolarını da Bartın''daki çimento fabrikasını yenilemek için kullanacaklarını söyledi.
Vakko, Beyoğlu''ndan çekilirken...Siz bilmem ne kadar yakından hatırlarsınız, ben zaten dünyada yoktum, Vakko Beyoğlu''ndaki mağazasını 1962''de açmış. O yıllar Beyoğlu''nun kuşkusuz altın yılları değildi, Cadde-i Kebir için daha çok rüzgarın dönmeye başladığı dönemlerin başıydı.
Tarihi Merinos yandı, bitti, kül oldu!Bursa''daki tarihi Merinos Kumaş Fabrikası''nda 31 Temmuz 2006 Pazartesi günü yangın çıktı. Tarihi 7 ayrı depoda eşzamanlı olarak başlayan yangın, binaları kül etti.
İstanbul''da da küçüklere gece sokak yasak olmalı!İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah dün Avcılar İlçe Emniyet Müdürlüğü''ne 10 adet araç teslim töreninde yaptığı konuşmada İstanbul''a göçlerin bir an önce önlenmesini istedi.
Zümrützedelerden belediyeye hacizKonya''da 2 Şubat 2004''te çökerek 92 kişiye mezar olan Zümrüt Apartmanı faciasının mağdurları, olayda ihmali olduğu belgelenen merkez Selçuklu Belediyesi aleyhine maddi ve manevi tazminat davaları açtı.
Antep Çimento''yu 128 Milyon Dolara Alamadı İki Katına Maraş''a Fabrika KuruyorTekstil, ambalaj, finans, çimento, eğitim ve sağlık alanlarında faaliyet gösteren Sanko Holding, çimento sektörüne 306 milyon dolar tutarında yatırım yapıyor.
Hasankeyf''in kaderini değiştirecek temel atılıyorHasankeyf''in bir bölümünü sular altında bırakacak olması nedeniyle yıllardır tartışılan Ilısu Barajı''nın temeli yarın Başbakan Tayyip Erdoğan ve Enerji Bakanı Hilmi Güler''in katılacağı törenle atılacak.
İstanbul''un çöpleri evde ayrıştırılacakİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, çöplerin evde ayrıştırılması için hazırlanan yeni projenin 10 ilçede uygulamaya geçeceğini, evlere çöp poşetleri dağıtılacağını açıkladı ve "İstanbulluları çöplerini evlerinde ayrıştırmaya çağırıyorum" diye konuştu.
UNESCO yetkilisi Kapadokya’daNevşehir’in Ürgüp ilçesine bağlı Kapadokya’ya gelen Unesco Dünya Miras Merkezi Başkanı Francesco Bandarin, “Dünya Kültür Mirası Listesi”nde yer alan Kayakapı’yı gezerek, proje hakkında bilgi aldı.
Latife Hanım Görse AğlardıGümüşsuyu’ndaki Latife Hanım Köşkü, Mustafa Kemal Atatürk ile Latife Hanım’ın aşklarına, evliliklerine ve ayrılık dönemlerine şahitlik etmiş iki köşkten biriydi.
Erken uyarı sistemi sahipsiz kaldıJaponya''da kuruluşların hizmetine sunulan deprem erken uyarı sistemi, olası bir deprem hazırlığındaki İstanbul''da bir türlü hayata geçirilemiyor.
İstanbul''un Atıkları Yerinde Ayrıştırılarak Ekonomiye Geri Kazandırılıyorİstanbul Büyükşehir Belediyesi, daha temiz bir çevre ve kaynakların korunması için katı atıkları yerinde ayrıştırarak ekonomiye geri kazandırıyor.
Başbakan Sözünü Tut, Hasankeyf''i Yok EtmeHasankeyf''i sular altında bırakacak Ilısu Barajı''nın temelinin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından cumartesi günü (5 Ağustos)atılması bekleniyor.
Çin Ekonomiyi Soğutmaya İnşaattan BaşlayacakDev Asya ülkesi''nde inşaat sektörü yılda yüzde 20 oranında büyüyor. Ekonomi kurmayları ise her yıl yüzde 10 büyüyen ekonomiyi dizginlemek için öncelikle inşaat sektörünün hızının kesilmesi gerektiğine inanıyor.
Hattuşa''daki Hitit Surları Orijinal Haliyle Yeniden AyaktaAlman Arkeoloji Enstitüsü tarafından yürütülen Hattuşa kazılarında Hitit Surları’nın 65 metrelik kısmı Hititler’in kullandığı yöntemlerle yeniden inşa edildi.
Allianoi''de Kazı Çalışmaları Başladıİzmir''in Bergama ilçesi sınırları içindeki antik Allianoi termal merkezinde kurtarma kazıları yeniden başladı. Kazı heyeti başkanı Trakya Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Ahmet Yaraş dün yaptığı açıklamada, “Kazı bölgesinde toplu mezarlar ve tarihi eserler ortaya çıkarılırken, güzelim tarihi mekanın sular altında kalmasını isteyenlerin olması bizi düşündürüyor” dedi. Kurtarma katılarının İzmir Ticaret Odası''nın ve Trakya Üniversitesi''nin sağladığı kaynaklarla başladığı belirtildi. 33 kişilik ekiple kazıları başlatan Dr. Ahmet Yaraş, “Paramız geldikçe çalışmaları hızlandıracağız. Zaten gönüllü arkeologlarımız ücret almadan çalışıyorlar” diye konuştu. Dr. Ahmet Yaraş, Alilanoi''deki kurtarma kazılarının Allianoi Girişim Grubu''nun başlattığı yardım kampanyası sayesinde sağlanan destekle yürütüleceği dile getirildi. Dr. Yaraş, şöyle dedi: “Allianoi''a destek herkes tarafından devam etmelidir. Toplum duyarlılığımızı gösterebilmek için Bergama Yortanlı Kurtarma Derneği''nin Akbank Bergama Şubesi 106 - 33453 hesap numarasına herkesi yardımda çağırıyoruz.”
Tarih: 3 Ağustos 2006 Kaynak: Referans
Hasankeyf için nöbet eylemiBatman’ın Hasankeyf ilçesini sular altında bırakacak Ilısu Barajı’nın temeli Cumartesi günü düzenlenecek bir törenle atılacak. Gönüllüler, tören öncesinde eylem yaparak, bir gecelik ‘tarih’ nöbeti tutacak.
Milas-Bodrum Havaalanı İhalesi İçin 8 TeklifMilas-Bodrum Havalimanı yeni dış hatlar terminalinin yapımı için açılan ihaleye 8 teklif verildi. Tekliflerin değerlendirilme süreci devam ediyor.
Bakan Özak: Duble yol uzunluğu yıl sonunda 7 bin kilometreye ulaşacakBayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, son 3.5 yılda yapılan duble yol uzunluğunun yıl sonu itibariyle 7 bin kilometreye ulaşacağını söyledi.
''Yabancı müteahhit getirelim de iş öğretsin''Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Beşiktaş Barbaros Bulvarı''nda kaldırım yapımında kullanılan kum yığınının motosikletli iki kişinin kaza yapıp ölümüne sebep olmasıyla ilgili soruları yanıtlarken, yerli müteahhitleri eleştirdi.
Almanya''da örnek kasabaAlmanya''nın Freiburg kentinin kuzeyindeki Freiamt kasabası, yenilenebilir enerji üreterek, enerji açısından tamamen kendine yeterli hale geldi. Turistik bir tarım kasabası olan Freiamt sakinleri, ineklerin memesinden çıkan sütün sıcaklığını duş suyunu ısıtmak için kullanıyor. Elektrik üretmek için samanlığın çatısını fotovoltaik panellerle kaplıyor. Çiftliğini, komşularını ve spor kulübünü ısıtmak için biyogaz tesisi kuran kasabada her biri yılda 3 milyon kilovat-saat üretim kapasiteli dört rüzgâr türbini de 1000 haneye elektrik sağlıyor.
Tarih: 3 Ağustos 2006 Kaynak: Radikal
Restorasyon Kredisi için 55 BaşvuruTescilli taşınmaz kültür varlıklarının bakım, onarım ve restorasyonu için, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından kullandırılan krediye ilgi arttı. Krediden yararlanmak için 19 Haziran’dan, 28 Temmuz’a kadar verilen süre içeresinde 55 başvuru geldi. Taşınmaz kültür varlıklarına Kültür ve Turizm Bakanlığı ile birlikte hazırlanan usul ve esaslar çerçevesinde restorasyon kredisi kullandırılması projesi kapsamında, geçen yıl 30 başvuru gelmiş, 17’si kabul edilmişti ve yaklaşık 1,3 milyon YTL’lik kredi tahsis edilmişti. Proje kapsamında, yıllık yüzde 4 faiz ve 10 yıl vadeli olarak 75 bin YTL’ye kadar kredi veriliyor ve kredilerin geri ödenmesinde aylık sabit taksit uygulanıyor.
Tarih: 3 Ağustos 2006 Kaynak: Türkiye
Vali kolları sıvayınca...İnsanlığın kültür mirası... Akdeniz''le Ege''nin buluştuğu yeryüzü cenneti... Turizmdeki misafir odamız...
Karadeniz''e kül yutturuyorlar!Karadeniz kıyıları, arıtma tesisi inşaatı bir türlü bitmeyen termik santralın külüyle boğuluyor... Zonguldak''ın Çatalağzı Termik Santralı''ndan (ÇATES) çıkan küller, hiçbir arıtma sistemi olmadan denize dökülüyor.
Allianoi''de İmece Usulü KazıBergama Yortanlı baraj alanı içinde bulunan Allianoi Antik Kenti''nde, kurtarma kazı çalışmalarına yeniden başlandı.
İletişimle gelen tehlikeCep telefonu (GSM) şirketlerinin, erişim ihtiyacını karşılamak amacıyla yurt genelinde kurduğu ''''baz istasyonları'''' , yaydığı radyoaktif dalgalarla elektromanyetik kirlilik yaratırken, insan sağlığını da tehdit ediyor.
‘Taksim-Şişhane metrosu 1 yıl içinde hizmete girecek’İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş, Taksim-Şişhane metro hattının tünel bölümlerinin yüzde 98 oranında tamamlandığını açıkladı.
Balıkesir''de 20 hektarlık orman yandıBalıkesir''in Dursunbey ilçesinde çıkan orman yangınında 20 hektarlık alan zarar gördü.
İstanbul’un kasırları birer birer hayat buluyorİstanbul’un üç büyük sarayından biri olan Tersane Sarayı’nın günümüze ulaşan tek yapısı Aynalıkavak Kasrı, Musiki Müzesi oluyor.
Takvim
<<Ağustos 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.