Haberler

5 Eylül 2008, Cuma

İstanbul’un Artık ArkiPARC’ı Var!İstanbul’un Artık ArkiPARC’ı Var!15-17 Ekim 2008 tarihleri arasında Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından, Harbiye Askeri Kültür Merkezi’nde düzenlenecek olan ArkiPARC 2008 etkinliği gerek Türkiye’den gerekse tüm Dünya’dan her biri kendi alanında uzman konukları ağırlamaya hazırlanıyor. Gelecek mimar konuklar arasında, Dünya’da mimarlık üretimine önemli etkileri olan Hollandalı mimar Rem Koolhaas, Dünya’nın en büyük mimarlık ofislerinden SOM’in tek Türk ortağı olan Mustafa Kemal Abadan, hem spor hem de mimarlık gündemini uzun süre meşgul eden Aslantepe Stadyumu’nun mimarı Mete Arat, yine Dünya’nın en büyük mimarlık ofislerinden Foster & Partners’ın ortaklarından Nigel Dancey de bulunuyor. Haberin Devamı
Dünya Metropolleri Urban Age Konferansları''nda Ele AlınıyorDünya Metropolleri Urban Age Konferansları''nda Ele Alınıyor15 – 17 Ekim 2008 tarihleri arasında Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi’nde düzenlenecek olan ArkiPARC 2008’in konuşmacılarından Richard Burdett’ın yürütücüsü olduğu Urban Age projesi, disiplinlerarası incelemelerini geliştirmeye devam ediyor. Urban Age’ın son ayağı olan İstanbul’dan önce bir yıllık araştırmalar ve analizler sonucunda gerçekleşecek olan Güney Amerika’nın kentleşme sürecinin anlatacağı konferans Aralık 2008’de São Paulo’da düzenlenecek.
Metrobüs 45 saniyede bir sefer yapacakMetrobüs 45 saniyede bir sefer yapacakOkulların açılacağı 8 Eylül tarihinde Topkapı’dan Zincirlikuyu’ya kadar ulaşacak metrobüs hattıyla Avcılar-Mecidiyeköy arası 38 dakikaya inecek.
Masumiyet’in sokaklarıMasumiyet’in sokaklarıKemal’in iflah olmaz aşkından kendine kalan parçaların izinden giderek kendisine aşkı ve o aşkı yaşadığı dönemleri hatırlatan objelerle yavaş yavaş hayat verdiği Masumiyet Müzesi, bir roman mekânı.
Şehir plancılarına gerek yok, Tayyip Bey yeter!Şehir plancılarına gerek yok, Tayyip Bey yeter!Dün hükümete yakın bazı yayın organlarında (Yeni Şafak, Sabah vs.) İstanbul''a yapılacak 3. Boğaz köprüsünün güzergahının Trabya-Beykoz olarak belirlediği haberi yer almıştı.
Güvercinlik Koyu cehenneme döndüGüvercinlik Koyu cehenneme döndü1 Eylül''de sezonu açan trol tekneleri, avlarından ekonomik değeri olmayan kupes, izmarit gibi tonlarca balığı geçen yılllarda olduğu gibi kıyıya yakın bölgelerde denize döktü.
İşçiliği en zengin camiİşçiliği en zengin camiAhi Şerafeddin tarafından 1289 - 1290 yıllarında yaptırılan Arslanhane Cami’si Samanpazarı semtinde eğimli bir arazide bulunuyor. İsmini caminin türbe duvarına gömülü bir antik arslan heykelinden alan Arlanhane Cami’nin mimarının Ebubekiroğlu Mehmet olduğu düşünülüyor.
''Türk usulü cami'' olay oldu''Türk usulü cami'' olay olduBolu''da, Selçuklu mimarisinden esinlenerek cami yaptıran Yurdaer Kalaycı, farklı mimarisi nedeniyle camiye kilise benzetmesi yapanların kendisini müftülüğe şikayet ettiğini, camideki Türk sembollerinden sekiz köşeli yıldızı `Davut yıldızı''na benzetenlerin de İsrail ajanlarından para alarak Yahudi mabedi yaptırdığını öne sürdüklerini söyledi.
40 bin konutluk Tuzla değişimi40 bin konutluk Tuzla değişimiİstanbul''da arsa arzı eksikliği nedeniyle şehir merkezinin dışına çıkan konut alanları, yeni ve modern ilçelerin oluşmasına da katkı sağladı.
Mor Yakup Kilisesi kazısı başladıMor Yakup Kilisesi kazısı başladıSüryani azizlerinden Mor Yakup tarafından MS 313 yılında Mardin''in Nusaybin''de ilçesinde kurulan, giriş kapısı Türkiye-Suriye sınırındaki mayınlı arazide kalan Mor Yakup Kilisesi ve tarihi Nusaybin Okulu''nda kazı çalışmalarına başlandı.
Karaköy''de TOKİ İzleriKaraköy''de TOKİ İzleriTC Anayasası’nın konut hakkına yönelik 57. maddesinde: Devletin, “şehirlerin özelliklerini ve çevre şartlarını gözeten bir planlama çerçevesinde, konut ihtiyacını karşılayacak tedbirleri almak, ayrıca toplu konut teşebbüslerini desteklemekle yükümlü olduğu” ifade edilir. Birbirinden kopuk disiplinler oldukları hakkında tartışmaların süregeldiği kentsel planlama ve mimarlık alanlarını bir araya getiren bu kanun hükmünün bir kısmı anayasal öngörülerin ötesine geçememiş olsa da, bir kısmına oluşturulan çeşitli kurumlarla karşılık bulunmaya çalışıldı.
İngiltere''de ''emlak paketi'' tartışmasıİngiltere''de ''emlak paketi'' tartışmasıİngiltere''de hükümetin emlak sektörünü canlandırmak için hazırladığı ve kamuoyuna açıkladığı paket tartışmalara yol açtı.
Ilısu kredi garantisi tehlikedeIlısu kredi garantisi tehlikedeAlman Hükümeti’nin, tarihi Hasankeyf’i yok edecek Ilısu Barajı Projesi’ne Türkiye’nin gerekli çevre ve tarihi değerleri koruma kriterlerini yerine getirmediği gerekçesiyle kredi garantisini çekeceği belirtildi.
Unutulmuş antik kent sit alanı olmayı bekliyorUnutulmuş antik kent sit alanı olmayı bekliyorSilivri''de geçen yıl keşfedilen Danamandıra Antik Kült Merkezi''nin Kazı Başkanı Yard. Doç. Dr. Şengül Aydıngün, 2010 Avrupa Kültür Başkenti''ne kültür-turizm merkezi yapılmak istenen antik kentin, yakınında açılan taş ocağının tehdidi altında olduğunu bildirdi.
''Altı şadırvan, üstü minare''li cami mimarisiyle ilgi çekiyor''Altı şadırvan, üstü minare''li cami mimarisiyle ilgi çekiyorŞadırvan ve minaresi ile arasından yol geçen Timurtaş Paşa Camii, altı asrı aşan mazisi ile ziyaretçilerin hayranlığını çekiyor.
50 Yaşındaki Bronz Tenli Güzel: Seagram50 Yaşındaki Bronz Tenli Güzel: Seagram50. yaşını kutlayan Seagram Binası, açıldığı 1958 yılından bu yana mimarının ünlü “less is more” sözünü haklı çıkarırcasına, en ince detayına kadar zarif ve pür güzelliğini koruyor. Kimi zaman önemli dizi ve televizyon şovlarında yardımcı rolü de üstlenen bu zarif, bronz güzellik, Empire State Binası, Flatiron Binası ve Chrysler Binası gibi diğer anıtsal ikonlarla birlikte Manhattan’ın önemli mimari yapıları arasında sayılıyor.
Aliağa - Menderes Nefes Nefeseİzmir ulaşımını rahatlatacak 80 km.’lik Aliağa –Menderes hattında bir yandan istasyonlar yapılırken diğer yandan tren rayları döşeniyor.
Avrupa’nın en uzun köprüsüBaltık Denizi’ne Avrupa’nın en uzun köprüsü inşa ediliyor. Peki en uzun köprü ne kadar uzunlukta olacak? Danimarka ile Almanya’yı birbirine bağlayacak 20 kilometrelik köprü anlaşması dün imzalandı. AB fonlarından karşılanacak köprünün yapımına 2012’de başlanacak. Fehmarn Boğazı’nda kurulacak kara ve demir yolu hattı 2018’de tamamlanacak. 6.2 milyar dolara mal olacak köprü sayesinde Almanya-Danimarka arasındaki dört buçuk saatlik mesafeyi bir saate indirecek. Alman çevreciler köprünün yapımına karşı çıkıyor. Danimarka Ulaştırma Bakanlığı ise köprünün karbon emisyonunu düşüreceğini dile getirdi.
Tarih: 5 Eylül 2008 Kaynak: Vatan
3 bin 500 yıllık tarihin üzerine taş ocağıSilivri’de bulunan 8 bin yıllık kaya resimleri, antik su kemerleri, kaya oyma kalıntıları üzerine doğru genişleyen taş ocağının tehditi altında.
Sulukule’nin dramıTüm sivil girişimlere rağmen, belediye sabah baskınlarıyla Sulukule’de yıkıma başladı. Türkiye, Çingeneler konusunda Avrupa’ya emsal olabilecek kentsel dönüşüm projeleri geliştirme potansiyeline sahip ama yerel yönetimler “yıkma”yı daha kolay buluyor.
‘Nükleer santrala teklif verilmezse de her şeyin sonu değil, alternatifler var’Mersin Akkuyu’da kurulması planlanan Türkiye’nin ilk nükleer santral ihalesi için şartname alan 11 firmadan beşi teklif verme süresinin uzaltılmasını istiyor.
Altepe: Tarihi çarşı ve hanlara titizlikle bakıyoruzOsmangazi Belediye Başkanı Recep Altepe yurt dışından gelen birçok misafirin Türkiye''de ilk görmek istediği şehirlerden birisinin Bursa olduğunu belirterek, tarihi bir değer taşıyan çarşı ve hanların bakımını titizlikle yaptıklarını söyledi.
Merkez Bankası’nda taşınma hazırlığı başladıMerkez Bankası Başkanı Yılmaz, banka merkezinin Ankara’dan İstanbul’a taşınması için çalışmalara başladıklarını açıkladı. İlk adım Levent’teki arsaya hizmet binası yapılması olacak. İkitelli’de de bir emisyon merkezi kurulacak.
3. köprü nerede olacak?İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş:"Buradaki hassasiyetimiz kent ormanları. Başbakan''ın üzerinde durduğu hassasiyet özellikle bu. Köprünün yeri henüz netleşmiş değil, benim bildiğim kadarıyla. Uzmanlar tartışıyor."
Hitit uygarlığı mercek altındaChicago Üniversitesi öğretim görevlisi Dr. Oğuz Soysal, Hitit uygarlığının her geçen gün yeni bir yanının keşfedildiğini söyledi.
Tuz Gölü''nü kurtarabilirizDoğa Derneği, Tuz Gölü’nün yer aldığı Konya Kapalı Havzası’nda Devlet Su İşleri’nin yanlış su politikları nedeniyle her yıl bir Tuz Gölü kadar suyun israf edildiğini söylüyor.
Lüks devremülklere alternatif rezidansHoffmann İnşaat''ın, Maslak''ta gerçekleştireceği 20 katlı "Palms" projesinde yer alan 342 oda, devremülk sistemine alternatif olarak geliştirilen ''Condo Kiralama Sistemi''yle satışa çıkarıldı.
Ataköy arazisinin değerini komşu arsa belirleyecekAtaköy arazisinin satışıyla ilgili süreçte Yeni Şafak''ın konuyla ilgili yayınları, arazinin gerçek değerinin açıklanan muhammen bedelin çok üzerinde olduğunu ve gerçek değerin tespiti için öncelikle yanındaki sorunsuz arazinin satılması gerektiğine dikkat çekmişti.
İzmir''de 30 bin yapıya af geldiYasanın Resmi Gazete''de yayımlanmasının ardından birçok konuta elektrik ve su bağlanmaya başlandığı belirtildi. İmar Kanunu''nda yapılan değişiklikle İzmir''de 30 bin yapıya elektrik ve su bağlanmaya başlandı.
Metrobüste deneme seferleri başlıyorİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Topkapı-Zincirlikuyu arasındaki metrobüsün ikinci etap çalışmalarını 4 ay gibi kısa bir sürede tamamladıklarını belirterek, deneme seferlerinin bir kaç gün içinde başlayacağını açıkladı.
Konut piyasası alt gelir grubu ile hareketlenirİstanbul Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Sabri Ateş, “Alt gelir gurubuna konut yapın, piyasanın ne kadar hareketlendiğini herkes görecek” dedi.
"Deprem 2010-2014 yılları arasında olacak"Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü''nün 140. yılı kutlamalarında açıklama yapan Işıkara, kendisinin yürüttüğü olasılık araştırmasına göre, bu veriyi elde ettiğini söyledi.
Başarmamız lazımMidilli''den cami ihbarları peşpeşe geliyor. Önce 200 yıllık Yalı Camii, şimdi de yine aynı dönemden kalma Yeni Camii''nin içler acısı durumu Yunanlılar tarafından gazetemize iletiliyor ve kurtarılmaları için yardım isteniyor.
Türkmenistan''da santral kurulacakTürkmenistan''ın başkenti Aşkabat''taki görüşmelerini tamamlayan Enerji Bakanı Hilmi Güler, enerji konusunun ele alındığı temasların gayet olumlu ve detaylı geçtiğini vurguladı.
Köprü için 2 nokta ağırlık kazandıİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul''a üçüncü köprünün yapılmasıyla ilgili iki noktanın ağırlık kazandığını belirterek, "Köprünün yapılacağı yerle ilgili son kararı Başbakanımız verecek" dedi.
Mobilyacı Doğtaş''tan enerjiye 1 milyar $Mobilyada Doğtaş markası ile bilinen Doğanlar Şirketler Grubu, Amerikalı ortak ile 1 milyar dolarlık yatırımla Çanakkale''de rüzgar enerjisi santrali kuracak.
Global’den Şırnak''a enerji santralıGlobal Yatırım Holding A.Ş. iştiraklerinden Galata Enerji Üretim A.Ş Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu''na, Şırnak ili bölgesinde 270 megawat gücünde asfaltit bazlı elektrik santrali kurmak amacıyla üretim lisansı başvurusunda bulundu.
Bakan''a soru cevapÇevre ve Orman Bakanı''nı "6 yılda yapılan çevre yatırımları"nı anlatmak üzere bir toplantı düzenledi. Önce Başbakan Erdoğan''ın "çevrecinin daniskasıyım" açıklamasını değerlendirdi.
Karadeniz''in "Efes"i Bakanlar Kurulu kurbanıZonguldak''ın Çaycuma ilçesine bağlı Filyos beldesinde bulunan MÖ 7''nci yüzyılda kurulan Karadeniz''in "Efes"i Antik Teion Kenti''nde, 2 yıldır yaz mevsiminde devam edilen kazı çalışmalarını bu yıl bağımsız sürdürmek isteyen Trakya Üniversitesi ekibi, Bakanlar Kurulu kararı henüz alınamayınca çalışmaya başlayamadı.
Kandilli 140 yaşındaBoğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü, kuruluşunun 140’ıncı yılını “Dünya Rasathaneler Forumu”na ev sahipliği yaparak kutluyor.
Bitlis Kalesi 2008 kazıları verimli geçtiPamukkale Üniversitesi (PAÜ) Sanat Tarihi Bölümü ve Bitlis Kalesi Kazı Başkanı Prof. Dr. Kadir Pektaş, Bitlis Kalesi''nde, 2008 yılı kazı çalışmalarının sona erdiğini bildirdi.
Çöle kurulacak paneller dünyaya enerji verecekKüresel Ekonomik Sempozyumda iklim değişikliği, küresel ısınma ve dünyanın enerji problemi ile çözüm önerileri ele alındı. Sempozyumda bu yılın danışma genel kurulu üyeliğini de yapan Bakan Şimşek ilk gün küresel sosyo ekonomik konularda sunum yapacak.
Pompeiopolis de kazı sezonunu tamamladıAlmanya Münih Üniversitesi ve Taşköprü Belediyesinin ortaklaşa yürüttüğü kazıda, geçen yıl bulunan Agustus Tapınağı, büyük Roma Hamamı ve kanalizasyon şebekesinde çalışmalar genişletildi.
Eski hal arazisi yeşil alana dönüştürülecekBursa Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin''i makamında ziyaret eden Zafer Mahallesi Muhtarı Ahmet Karaburun, Namık Kemal Mahallesi Muhtarı Necmettin Geniş ile Atıcılar Mahallesi Muhtarı Adem Demir, halin şehir dışına taşındıktan sonra eski binanın da kısa sürede yıkılarak bölgenin bir çöküntüden temizlendiğini hatırlattı.
Yeşilova''da Kazılar Başladıİzmir’in tarihinin 8 bin 500 yıl öncesine dayandığının ortaya çıkmasını sağlayan Yeşilova höyüğünde kazı çalışmaları tekrar başladı.
Hasankeyf''te kazı çalışmaları sona erdi, teknik çalışmalar devam ediyorBatman''da bu yıl 11 Haziran''da başlayan Hasankeyf kazı çalışmaları sona erdi. Ancak teknik çalışmaların devam ettiği belirtildi.
Rize Mimarisi Kitap OlduRize’nin Fındıklı İlçesi’nde 20’si tescilli 130’u henüz tescillenmemiş olmak üzere Çağlayan, Arılı ve Sümer Vadileri boyunca toplam 150 tarihi dolma taşlı ev bulunuyor.
Tarsus''un Antik kent haritası çıkarılacakMersin Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Serra Durugönül, Tarsus ilçesinin antik kent haritasının çıkarılacağını bildirdi.
Güvercinlik Koyu cehenneme döndüMuğla’nın Bodrum İlçesi Güvercinlik Koyu, 3 ve 4 yıldızlı turistik tesislerin önüne boşlatılan tonlarca ölü balık ve sintine nedeniyle cehenneme döndü.
Eğitimi çürük yapılar vurduİzmir yeni ders yılına depreme karşı güçlendirilecek okul binalarının ve bu okullarda okuyan öğrencilerin "akibetleri ne olacak" tartışmalarıyla giriyor.
Abdi İbrahim hem logoyu hem de binayı değiştirdi1912 yılında Abdi İbrahim Barut tarafından küçük bir eczaneyle yola çıkan ve dünyanın en büyük 100 ilaç şirketi arasına giren Abdi İbrahim İlaç Şirketi, 21. yüzyılda daha modern bir kurum kimliği için logo ve bina değişikliğine gitti.
Koku sorununa yıl sonu sözüASKİ Genel Müdürü Kılıç Ankara’daki koku sorununa ilişkin olarak, "Kanalizasyonların bir kısmını yeniledikten, Ankara Çayı’nı da temizledikten sonra Ankara’daki koku problemini tamamen çözmüş olacağız." dedi.
Eğitim yılı trafik çilesiyle başlıyorAnakent Belediyesi’nin, kentin dört bir yanında sürdürdüğü yol yapım çalışmaları nedeniyle, pazartesi günü okulların açılmasıyla başkentte yurttaşlar trafik çilesi yaşayacak.
Doğuş-Ge ve Yapı Kredi Koray, GKY Real Estate''ten ayrıldıDoğuş-Ge GYO ile Yapı Kredi Koray GYO, Romanya''da faaliyet gösteren GKY Real Estate Investment şirketindeki tüm paylarını Metaltrade şirketine sattı. Konuyla ilgili İMKB''ye bilgilendirmede bulunan Doğuş-Ge Gayrimenkul Yatirim Ortaklığı AŞ, yüzde 49,94825 oranında sahip olduğu hisselerin Metaltrade Internatioanl SRL''ye satışıyla ilgili hisse devir ve satış sözleşmesinin imzalandığını ve 4 milyon 705 bin 525 euroluk tutarı hesaplarına aldığını, Yapı Kredi Koray Gayrimenkul Yatirim Ortaklığı AŞ de benzer şekilde yüzde 49,94825 oranında sahip olduğu hisselerin Metaltrade Internatioanl SRL''ye satışıyla ilgili hisse devir ve satış sözleşmesinin imzalandığını ve 4 milyon 786 bin 82 euroluk tutarı hesaplarına aldığını bildirdi.
Tarih: 5 Eylül 2008 Kaynak: Hürriyet
Yapı Ruhsatı verilen yapılarda yüzölçümü düştüYılın ilk altı ayında bir önceki yılın ilk altı ayına göre belediyeler tarafından Yapı Ruhsatı verilen yapıların yüzölçümünde yüzde 12,6, bina sayısında yüzde 13,6, daire sayısında %10,5 oranında düşüş olurken, değerinde yüzde 3,1 oranında artış oldu.
Evimizi 30 milyon Euro’ya tasarruflu aydınlatıyoruzKonutlarda enerji tasarruflu ampul kullanımı, hükümetin kamu binalarına 80 bin ampülün takılacağının açıklamasıyla artarken, 100 milyon Euro’luk büyüklüğe ulaşan ampul pazarında tasarruflu ürünlerin oranı yüzde 30’u aştı.
Gölleri iklim değil DSİ kuruttuDoğa Derneği Genel Başkanı Güven Eken, İç Anadolu’da yer alan Tuz Gölü ve diğer göllerin küresel ısınma sonucu değil DSİ’nin yanlış su politikaları nedeniyle kuruduğunu belirtti. Eken, yaptığı yazılı açıklamada yılda 1 milyar 150 milyon metreküplük emniyetli su rezervine sahip Konya Havzası’nda 1 milyar 786 milyon metreküp su tüketildiğine, böylelikle her yıl havzada Tuz Gölü’nü dolduracak miktarda suyun kaybedildiğine dikkat çekti. Konya Kapalı Havzası’nda DSİ tarafından yapılan baraj ve kanal inşaatları, on binlerce yasadışı kuyu ve aşırı su tüketen tarımsal ürünler nedeniyle son 20 yılda Türkiye’nin en büyük ikinci gölünün kuruduğunu vurgulayan Eken, flamingolar olmak üzere birçok canlının yaşamının tehlike altında olduğuna işaret etti.
Tarih: 5 Eylül 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Yaşam bulutların üzerine çıktıSon dört yıl içinde uygulamaya konulan yeni projeler, bir yandan İstanbul’un siluetini hızla değiştirirken, diğer yandan da gayrimenkul kuruluşları arasında bulutların üzerine taşan tatlı bir rekabeti de beraberinde getirdi.
Çakırhan hastanedeDünya mimarisinin önde gelen isimlerinden, Ağa Han Mimarlık Ödülü sahibi ve yazar Nail Çakırhan’ın (98) sağlık durumunun ciddi olduğu belirtildi.
‘Kesin güzergâh yok’Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul Boğazı’na yapılması planlanan üçüncü köprüde “demiryolunun düşünülmediğini” bildirdi. Yıldırım, İstanbul trafiğine nefes aldıracak yeni köprü projesiyle ilgili çalışmaları tamamladıklarını, belirlenen altı güzergâhın dörde indirildiğini söyledi. Yıldırım, nihai kararın verilmesi için çalışmaların Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a gönderildiğini dile getirdi. Yıldırım, Tarabya-Beykoz güzergâhının alternatiflerden biri olduğunu ancak şu anda kesinleşen bir güzergâhın olmadığını söyledi. “Yeni köprüde şu andaki çalışmalara göre demiryolu geçişi düşünülmediğini, projede demiryolu bulunmadığını” belirten Yıldırım, uzun vadede bu yönde çalışma yapıldığını, bunun “Kuzey geçişi” kapsamında yer alabileceğini kaydetti. Yıldırım, köprünün yapılacağı alandaki yapılaşmaların orman dokusuna zarar vermesini istemediklerini, bu nedenle hassas davrandıklarını savundu.
Tarih: 5 Eylül 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Araba vapurları dolmuş olacakİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Harem-Sirkeci arasında hizmet veren yeni nesil arabalı vapurların pik saatlerde tarife yerine dolmuş sistemiyle çalışacağını söyledi. Topbaş, bu vapurlarla günde 15 bin araç taşımayı hedeflediklerini, arabalı vapurların adeta yeni bir köprü olduğunu bildirdi. İDO tarafından satın alınan 4 yeni nesil araba vapurundan sonuncusu Sadabat dün düzenlenen törenle hizmete girdi. Harem-Sirkeci arasındaki yolculuk süresini 8 dakikaya indiren vapurun hizmete alınması töreninde konuşan Topbaş, "İstanbul’da deniz ulaşımının payını yüzde 4’e çıkarttık" dedi.
Tarih: 5 Eylül 2008 Kaynak: Hürriyet
Yepyeni bir Arnavutköy geliyorBirkaç yıl önce üçüncü köprünün Arnavutköy’den geçirilme olasılığı doğunca, "Köprü’ye Hayır" demek için kenetlenen semt ahalisi o gün bugündür semtlerine başka hiçbir İstanbul semtinde olmadığı kadar sahip çıkıyorlar.
Kaya Artemis’ten kongre merkeziKaya Grubu’nun, Kuzey Kıbrıs Bafra Turizm Bölgesi’nde geçen yıl hizmete açtığı Kaya Artemis Resort&Casino’ya yatırımı sürüyor. Grup şimdi de aynı bölgedeki 5 milyon avroluk ikinci yatırımı Artemis Kongre Merkezi’ni hizmete açtı. Mevcut toplantı salonlarından ayrı inşa edilen 5500 metrekarelik Artemis Kongre Merkezi iş dünyasının yıldızı olmaya hazırlanıyor. Bu yatırımla Kaya Artemis Resort&Casino kongrelere, ürün tanıtımlarına ve binlerce kişilik sosyal organizasyonlara evsahipliği yapacak. Otelde aynı anda 4500 kişilik toplantı yapılabiliyor, 3000 kişiye banket, 8000 kişiye de kokteyl düzeninde hizmet verilebiliyor.
Tarih: 4 Eylül 2008 Kaynak: Taraf
İstanbullu metrobüsü sevdiİstanbul''un trafik sorununa karşı geliştirilen önemli çözümlerden biri olan metrobüs projesi, ilk etapta eleştiri konusu olsa da bugün büyük takdir topluyor.
710 bin kişiye daha KEY müjdesi geldiKonut Edindirme Yardımı’na (KEY) ilişkin hak sahibi listelerinde sadece sosyal güvenlik numaralarıyla yer alan SSK’lıların sorunu çözülüyor.
Kapalıçarşı''nın yüzünü Yapı Kredi yenilediYapı Kredi desteğiyle gerçekleştirilen Kapalıçarşı yenileme projesi kapsamında, Kapalıçarşı''da yer alan tüm yönlendirme ve bilgi panoları tarihçelerin ve araştırmacıların katkılarıyla değiştirildi. Yenilenen bilgi ve yönlendirme panolarıyla, dünyanın en eski alışveriş merkezi olan, 3 binden fazla dükkanın yer aldığı ve her gün mevsimine göre 250 bin ile 400 bin kişinin ziyaret ettiği Kapalıçarşı''nın tarihi ve mimarisi anlatılıyor.
Tarih: 4 Eylül 2008 Kaynak: Sabah
Buz Tabakalarındaki Çekilme Kaygı Verici OlduBirleşmiş Milletler, küresel ısınmanın sürmesi halinde, dünyadaki dağ sıralarının büyük bölümünün, doruklarındaki buz tabakalarını bu yüzyıl içinde kaybedebilecekleri uyarısında bulundu.
Cezayir’in Osmanlı semti kurtarılıyorOsmanlı Devleti’nin 3 asır kaldığı Cezayir’deki Türk mahallesi Casbah, tekrar ayağa kaldırılıyor. Fransız sömürüsüne rağmen kimliğini koruyan mahallede tarihî evler, çarşı ve saraylar turizme kazandırılacak.
Çubukçu: Keçiören’de engeller kalkıyorBakan Çubukçu, Keçiören Belediyesi ile Özürlüler İdaresi Başkanlığı (ÖZİDA) tarafından hayata geçirilecek "Engelsiz Kent Projesi" protokolünün Keçiören Belediyesi Meclis Salonunda gerçekleştirilen imza törenine katıldı.
”Üçüncü köprüdeki hassasiyet kent ormanı”İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul''a yapılması planlanan üçüncü köprüyle ilgili, "Buradaki hassasiyetlerimiz kent ormanları. Başbakan''ın üzerinde durduğu hassasiyet özellikle bu" şeklinde konuştu.
Yıkılan yine kamu binalarıAdıyaman, merkez üssü Samsat İlçesi olan Richter ölçeğine göre 5.1 büyüklüğündeki depremle sallandı. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü’nün verilerine göre deprem, saat 05.22’de gerçekleşti.
Dönüşümün bedeli 1500 YTL!Malatya Belediyesi’nin aldığı kararla Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında yıkılacak olan 8 mahalleden biri de Beydağı. Beydağı halkı geçtiğimiz günlerde yaptıkları eylemlerle gündeme gelmişti.
Tunceli''ye 10 milyon YTL''lik yatırım arazi engeline takıldıTunceli''de 10 milyon YTL''lik yatırımla kurulması planlanan turizm tesisi projesi, bürokrasiye takıldı.
İstanbul''da büyük rant yaratılacakSon iki gündür gazetelerde şu tip haberler okuyoruz: "X muhabirimiz, 3. Köprü''nün yapılacağı güzergaha ulaştı. Sır gibi saklanan inşaat alanını öğrendik.
Başbakan belediye başkanıykenBaşbakan Erdoğan geçenlerde ‘Asıl çevreci benim’ deyince, tam tersi uygulamaları da ardı ardına medyada sıralanıverdi.
Egeli işadamı İzmir''i teknoloji kenti yapacak25 milyar dolarlık yatırımla, İzmir''i dünyanın sayılı teknoloji kentlerinden biri yapacak olan "İzmir-Urla Teknoloji Geliştirme Bölgesi" projesi, 6 aylık yoğun bir çalışma dönemi sonunda imza aşamasına geldi.
İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü NAAB''den "Substantial Equivalency" Belgesi AldıİTÜ Mimarlık Bölümü, NAAB tarafından ilk kez ABD dışı bir ülkede, yaptığı çalışmalar sonucu 6 yıl tam süre ile “Substantially Equivalent” olarak değerlendirildi.
Takvim
<<Eylül 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.