Haberler

5 Nisan 2006, Çarşamba

İstanbul’un Yeni Yüzünü Zaha Hadid ve Ken Yeang Şekillendirecekİstanbul’un Yeni Yüzünü Zaha Hadid ve Ken Yeang ŞekillendirecekUzun süredir İstanbul gündemini meşgul eden, yeni kent odakları yaratılması ve kentsel rehabilitasyon konuları ile ilgili dünyaca ünlü mimarlara götürülen teklifler sonucu geliştirilen projeler, 05 Nisan Çarşamba günü Tepebaşı''nda yapılan bir basın toplantısıyla kamuoyuna duyuruldu. İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile Kartal ve Küçükçekmece Belediye Başkanları’nın hazır bulunduğu basın toplantısında bu tarz bir uygulamaya neden ihtiyaç duyulduğu açıklandı. Haberin Devamı
Yabancılar Ege’de 21 bin konut aldıYabancılar Ege’de 21 bin konut aldıYabancılar son iki yılda Ege Bölgesi’nde 21 bin konut satın aldı. İngilizler başı çekerken, en çok ilgiyi Didim gördü.
Tasarım Dergisi’nin 160. sayısında Kisho Kurokawa , “Metabolismos Akımı” ve “Symbiosis Felsefesi”Tasarım Dergisi’nin 160. sayısında Kisho Kurokawa , “Metabolismos Akımı” ve “Symbiosis Felsefesi”Tasarım Dergisi 160. sayısı, kendi felsefesi ile akımını yaratmış özel bir mimara yer veriyor. Kisho Kurokawa henüz 26 yaşında iken “Metabolismos” akımını yaratmış ve mimarlığa bakışını anlatan ve özünü yaşamdan alan “symbiosis” felsefesini oluşturmuş bir mimar, kent plancı ve filozof.
Ruslar Boğaz''da köşk istediRuslar Boğaz''da köşk istediPravda gazetesinin iddiası: "Rusya 70 ülkede bine yakın mülkünü geri almak için yasal girişim başlatıyor. Listede Atatürk''ün İstanbul Boğazı kıyısında SSCB''ye hediye ettiği bir yalı da var."
Modern Konut, “Honey, I’m Home” Sergisi ile Kapılarını AçtıModern Konut, “Honey, I’m Home” Sergisi ile Kapılarını AçtıModern “sadelik” konulu “Honey, I’m Home” Sergisi, 2 Haziran 2006 tarihine kadar Danimarka Tasarım Merkezi’nde ziyaretçilere açık olacak.
Massimiliano Fuksas ile PalaFuksas ÜzerineMassimiliano Fuksas ile PalaFuksas ÜzerineDomus Dergisi, Maksimilliano Fuksas ile tasarımcısının ismini alan, Torino’daki PalaFuksas hakkında konuştu.
Kıskandıran projelerKıskandıran projelerDünyaca ünlü 6 mimarın Küçükçekmece ve Kartal için hazırladığı projelerden ikisi bugün Uluslararası Değerlendirme Kurulu''nca açıklanacak.
Ofer’in Kuşadası projesi tepki çektiOfer’in Kuşadası projesi tepki çektiSami Ofer ile Mehmet Kutman ortaklığındaki Kuşadası Turizm Şirketi’nin, Emekli Sandığı’na ait eski Fransız Tatil Köyü için hazırladığı proje tepki çekti. Aslanburnu Koyu’ndaki tatil köyü için öngörülen projede arazinin yüzde 85’i inşaata açılıyor.
Kisho Kurokawa ve DeğişimKisho Kurokawa, 29 Mart akşamında, Nurus-Tasarım Yayın Grubu’nun davetlisi olarak Harbiye Askeri Müze’nin oditoryumundaydı. Metabolismus & Symbiosis, Son Çalışmalar ve Projeler başlığı ile duyurulan konuşmasına Kurokawa kariyerinin başlangıcından ve retoriğine biçim veren dinamiklerden bahsederek başladı.
''Kıyılarda yeni kullanım yok''Bayındırlık ve İskân Bakanlığı, Kıyı Kanunu''ndaki değişikliği savundu: Kaçak yapılaşmayı sağlayacak düzenleme yok.
Katar''a 130 milyon dolarlık Türk imzasıKatar''ın en yüksek ikiz kuleleri için İngilizler''in çizdiği planı beğenmeyen 3 ortak, projeyi internette buldukları Murat Kader ve Sema Özsaruhan''a önerdi.
Patara tavrına arkeolog tepkisiABD''nin, Eyaletler Anayasası''nın kabulünün 220. yıldönümünü gelecek yıl Antalya''nın Kaş ilçesine bağlı Patara antik kentinde kutlamak istemesi tartışmalara neden oldu. Savcılığa suç duyurusunda bulunan Kalkan ve Ata Mülkünü Koruma Derneği, bu girişimin, ABD''nin Türkiye''yi federatif yönetimlere bölme amacının başlangıcı olduğunu öne sürdü.
Rusya yalısını istiyorRusya, Sovyetler Birliği ve çarlık dönemine ait yurtdışında bulunan 400 milyar dolar değerindeki taşınmaz malların iadesini sağlamak için harekete geçti. Moskova''nın hak iddia ettiği binalar arasında, Mustafa Kemal Atatürk tarafından 1920''lerde Rusya''ya hediye edilen yalı da var. Kremlin İdari İşler Müdürü Vladimir Kojin, diplomatlarla hukukçuların beş yıl süren çalışmaları sonucu Rusya''nın ülke dışında binin üzerinde taşınmaz malı bulunduğunu belirlediklerini açıkladı.
Tarih: 5 Nisan 2006 Kaynak: Milliyet Yazan: Cenk Başlamış
Bir yabancı ortak da Swissotel''eHâkim hissedarı olduğu Finansbank''ın yüzde 46 hissesini 2 milyar 774 milyon dolara Yunanistan kökenli National Bank of Greece''e satan Hüsnü Özyeğin, geçen yıl Japonlar''dan aldığı Swissotel''e İsviçreli ortak almaya hazırlanıyor.
Büyük Tarabya Oteli Kayserili Bayraktar''ınEmekli Sandığı''na ait Büyük Tarabya Oteli''nin ihalesinde en yüksek teklifi veren Bayraktarlar Holding, otelin yeni sahibi oldu. Otomotiv yan sanayi ve turizm sektörlerindeki yatırımlarıyla tanınan Bayraktarlar Holding, ihalenin pazarlık aşamasında 145 milyon 250 bin dolara kadar çıkarak Tarabya Oteli''nin ihalesini aldı.
Yabancı MimarlarO kadar ağrıma gitti ki diplomamı yakmayı bile düşündüm... Atatürk de yabancı mimar çağırmıştı; ama 1920''lerde çok azdık. Şimdi 30 bini aşkınız; dünyada da başarılı olanlarımız çoğalıyor... Bunu görmemek nasıl bir anlayış?..Hiç bu kadar tepkili ve bu kadar ''''dolmuş'''' görmemiştim Mete Tapan ''ı...
Ödül Alan Yapılar Plaketle Belirleniyorİzmir Büyükşehir Belediyesi Tarihe Saygı Yerel Koruma Ödülleri Yarışmasıyla tarihi yapılara sahip çıkanları ödüllendirirken, bu yapıların İzmirliler tarafından bilinmesini sağlamak amacıyla da plaketler hazırlayıp asmaya başladı. İlk plaket, 30 Mart 2006 günü İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu tarafından Karşıyaka Evi’ne asıldı. Tarihe Saygı Yerel Koruma Ödülleri 2005’de ödül alan Ertuğrul Erol Ergir’in Karşıyaka Evi’nde düzenlenen törene Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak ile İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis üyeleri de katıldı.
Avrupa Konutları''nda ''önce otur sonra öde''Toplu Konut İdaresi''yle (TOKİ) birlikte Özsaya İnşaat ile Güner İnşaat ortak girişimi tarafından, İstanbul Küçükçekmece''de inşa edilen ve 1368 daireden oluşan Avrupa konutlarında ''önce otur sonra öde'' kampanyası başladı. Kampanyaya göre, konut satış bedelinin azami yüzde 85''ini kredilendirebilecek alıcı, beğendiği dairenin yüzde 15''ini peşin ödeyecek, geri kalanını ise satın aldığı tarihten bir yıl sonraya bırakabilecek. Ücretli çalışanlar için iş kaybı durumunda toplam anaparanın yüzde 20''sinin ödenmiş olması koşuluyla satın aldığı evi satabilmesi ya da yeni bir iş bulabilmesi için altı aylık ilave ödemesiz süre de verilecek. Kampanya Nisan ayında sona erecek. Basın toplantısında konuşan Avrupa Konutları Pazarlama Koordinatörü Ediz Giray , konut sektöründe eşi görülmemiş bir kampanyaya imza attıklarını belirterek ''''faizin yüzde 1.8 olması durumunda banka komisyonu, dosya parası, istihbarat, başvuru ve ekspertiz ücretleri gibi masrafların hiçbir uygulamasıyla karşılaşılmıyor'''' dedi. Teslim tarihi Aralık 2006 olan konutlar 133 bin - 278 bin YTL arasındaki fiyatlarla satışa sunuluyor.
Tarih: 5 Nisan 2006 Kaynak: Cumhuriyet
İzmir Kemeraltı Girişimiİzmir SMD-Serbest Mimarlar Derneği, İzmir Kenti’ni ilgilendiren yeni bir Sivil Girişim’in öncülüğünü yapıyor.
3. Ulusal Çatı ve Cephe Kaplamalarında Çağdaş Malzeme ve Teknolojiler Sempozyumu Ekim Ayında GerçekleştirilecekÇatı ve cephe sistemlerinin araştırma, geliştirme, tasarım, yapım, kullanım ve dönüştürme süreçlerinde söz konusu olan konsept, malzeme ve teknoloji alanlarında bugüne kadar yapılmış çalışmaların sonuçlarını ilgili kesimlere aktarmayı amaçlıyor.
İlk cephane fabrikası satılacakKurtuluş Savaşı''nın silah ve cephane gereksinimini karşılamak üzere kurulan ''''İmalat-ı Harbiye Tesisleri'''' nin satılmak istendiği ortaya çıktı. Devrim Tarihi Profesörü Ünsal Yavuz , sit alanı olan bölgede bulunan 4 yapının satılmak istenmesini ''''Bu bir sessiz karşıdevrim sürecidir'''' sözleriyle değerlendirdi.
Deprem Riski Taşıyan Yapılar NakledilecekDeprem bakımından yapı yasaklı alanlardaki yerleşimlerin güvenilir alanlara nakline dair kanun tasarısı, TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Deprem bölgesi ilan edilen yerleşim alanlarındaki konut ve iş yerlerinin güvenli alanlara taşınmasına ilişkin esasları belirleyen tasarıya göre, deprem bakımından yapı yasağı getirilmesine, yerleşimlerin güvenli yerlere nakledilmesine Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’nın teklifi üzerine Bakanlar Kurulu’nca karar verilecek.
Yeni kentliler, kente gidip gelecek!Site tarzı hayatın tercih edilmesinin en önemli nedenlerinden biri, kişi başına düşen yeşil alanmış.Sitelerde kişi başına ortalama 10, hatta bazı projelerde 20 metre kare yeşil alan düşüyormuş.
Yeni Ofis Mobilyalarında Esneklik Ön Planda30 Mart 2006 Perşembe günü BMS Büro Mobilyaları showroomunda düzenlenen lansmanda Herman Miller’ın yeni ürünleri olan “Abak Enviroments” Sistemi ve Celle Çalışma Koltuğu tanıtıldı.
İzmir Yeşeriyor, Yeni Rekreasyon Alanları Doğuyorİzmir Büyükşehir Belediyesi, gerçekleştirdiği çalışmalarla kentin yeşil dokusunu güçlendirerek zenginleştirirken, nefes alınabilecek yeni rekreasyon alanları da oluşturuyor. Çalışmaların sürdüğü İnciraltı ve Bornova Homeros Vadisi’nde incelemelerde bulunan Başkan Aziz Kocaoğlu, İzmir’e yeni cazibe merkezleri kazandırdıklarını söyledi.
Topkapı Sarayı 82 yıldır müzeTopkapı Sarayı''nın müze oluşunun 82''nci yıldönümü dolayısıyla bugün Türk ziyaretçiler müze giriş ücreti ödemeyecek.
Kıyı Kanunu Hayata Geçmemeli!Bayındırlık ve İskan Bakanlığı''nın Kıyı Kanunu''nda son derece önemli değişiklikler içeren bir kanun tasarısı hazırladığına ilişkin haberler, ülkemizin doğal yapısının korunması adına endişelerimizin artmasına neden oluyor. Dünyada benzeri çok az bulanan bir kıyı şeridine sahibiz; bu kıyı şeridini koruyarak, kontrollü bir şekilde turizme açmamız gerekirken bu tür düzenlemelerle doğal yapıya zarar verecek girişimlere davetiye çıkarmamız kabul edilir gibi değil.
Büyük Tarabya Oteli''ne En Yüksek Teklif Bayraktarlar''danBüyük Tarabya Oteli''nin satışına ilişkin ihalenin nihai pazarlık görüşmelerinde en yüksek teklifi 145 milyon 300 bin dolar ile Bayraktarlar Holding verdi. Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü mülkiyetindeki Büyük Tarabya Oteli ihalesinin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bayraktarlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Bayraktar, ödemeyi vadeli olarak yapacaklarını belirterek ''Büyük Tarabya ile ilgili iki düşüncemiz var. Ya otel ya da rezidans yapacağız.
Tarabya Oteli, Bayraktar''daEmekli Sandığı Genel Müdürlüğü mülkiyetindeki Büyük Tarabya Oteli''nin satışına ilişkin ihalenin nihai pazarlık görüşmelerinde en yüksek teklif, 145 milyon 300 bin dolarla Bayraktarlar Holding''den geldi. Özelleştirme İdaresi Başkan Yardımcısı Osman İlter''in komisyon başkanlığında gerçekleştirilen ihale sonucu, Rekabet Kurumu ve Özelleştirme Yüksek Kurulu''na sunulduktan sonra, hukuki olarak da sonuçlanacak ve ardından devir işlemleri gerçekleştirilecek. İhalenin ardından soruları yanıtlayan Bayraktarlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Bayraktar, ödemeyi vadeli olarak yapacaklarını belirterek, "Ya otel ya da rezidans yapacağız. İlk aşamada 30 milyon dolarlık yatırım öngörüyoruz" diye konuştu.
Tarih: 5 Nisan 2006 Kaynak: Radikal
Rusya, Boğaz''daki Yalısını Geri İstiyorRusya, 70 ülkede bulunan yaklaşık bin adet gayrimenkulün iadesi için yasal girişimde bulunmaya hazırlanıyor. İnternetteki newsru sitesine göre gayrimenkullerin en değerli parçalarından birisi İstanbul''daki bir yalı.
Fay hattına yapı yasağı geliyorDepremle mücadele için özel yasa geliyor. Deprem açısından yapı yasaklı alanlardaki yerleşimlerin güvenilir alanlara nakli zorunlu olacak.
İlk yıkım Reina''da: Belediye: Boğaz''da kaçağa sonMehmet Koçaslan''ın sahibi olduğu Reina''da kaçak yapının çökerek bir ailenin yok olması üzerine İstanbul Büyükşehir Belediyesi harekete geçti. Gece kulübünün ikinci katı yıkılacak
UNESCO, İstanbul’u denetlemek için heyet gönderiyorDünya Mirası Listesi’nde yer alan İstanbul’da yer alan eserlere yeteri kadar sahip çokılmadığı görüşünü savunan UNESCO, İstanbul’a heyet gönderiyor.
6 milyon çalışanın konut kesintileri geri ödenecekHükümet, ‘tasarrufu teşvik fonu''nun (nema) ardından konut kesintilerinin ödenebilmesi için harekete geçti.
KadifekaleKuruluşu tarihin derinliklerine dayanan bütün kentlerin geçmişine tanıklık eden irili ufaklı pek çok ize rastlamak mümkündür. Kentin tarihsel değerleri olarak nitelenen bu izler kimilerince kültür varlıkları, kimilerince turistik zenginlikler; bir başka kesime göre ise kentin gelişiminin, çağdaş güzelliklerle donatılmasının önündeki önemli engellerdir.
Kent Ormanları ve İnciraltı...İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu''nun geçen haftaki basın toplantısında dağıttığı icraatları anlatan kitapta, ''İzmir Şehir Ormanları'', ''Rekreasyon Alanları'' ve ''Doğal Yaşam Parkı'' bölümleri en geniş bölümleri oluşturuyordu. Başkan Kocaoğlu''nun ''daha yeşil bir kent'' için bu konuyu nasıl da önemsediğini yakından bilenlerden biriyim. Geçen yılın son güneşli günlerinden birinde Başkan''la birlikte İnciraltı''nda gezmiştik.
VitrA ve Artema Logosu YenilendiEczacıbaşı Yapı Grubu''nun iki lider markası VitrA ve Artema''nın logoları yenilendi. Sunduğu yaratıcı tasarımlar, estetik ve teknolojik üstünlüğü, yüksek ürün gamı ve hizmet anlayışı ile müşterilerinin yaşam kalitesini yükseltmeye odaklanan VitrA, tasarım alanındaki girişimlerinin ve uluslararası global bir marka olma stratejisinin gereği olarak logosunu yenileme kararı aldı.
Eminönü’nde 481 Bina Elden GeçecekEminönü Belediye Başkanı Nevzat Er, Kentsel Tasarım ve Sokak Sağlıklaştırma Projesi’yle Sultanahmet, Cankurtaran ve Küçükayasofya’daki 15 cadde ve sokaktaki 481 binanın rölöve, restitüsyon ve restorasyonlarının yapılacağını söyledi.
Hasankeyf’sizGeçen yıl 200 kişiyle yürütülen Hasankeyf kazılarına bu yıl 3 kişiyle başlandı. Terör olayları yüzünden 1 Nisan’da başlayan kazılara katılacak olan 141 arkeolog, öğretim üyesi ve öğrenciden hiçbiri bölgeye gelmedi.
VitrA ve Artema’ya yeni logoEczacıbaşı Yapı Grubu’nun iki markası VitrA ve Artema’nın logoları yenilendi.
Tarihî yarımada aslına uygun olarak yenilenecekEminönü Belediyesi; Sultanahmet, Cankurtaran ve Küçükayasofya’daki 15 cadde ve sokakta bulunan binaları aslına uygun olarak yenilemek üzere harekete geçti. Çalışmalar İl Özel İdaresi’nin projeleri onaylamasıyla başlayacak ve 2 yıl içinde tamamlanacak.
Takvim
<<Nisan 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.