Haberler

5 Nisan 2007, Perşembe

Geçmişe YolculukGeçmişe YolculukÇoğu binanın monopoly oyunundakiler kadar sıradan olduğu Long Island’da geçen çocukluğumun önemli hatıralarından biri Garden City’deki bir eczacılık firmasına ait Endo Laboratuarı’ydı. Özellikle de bu binanın fitilli betonarme cephesi. Endo, hem Ortaçağ’dan kalma bir kaleye hem de bir çay bardağına benziyordu fakat o zamana dek gördüğüm hiçbir binaya benzemiyordu. Daha sonra binayı Kentucky doğumlu mimar Paul Rudolph’un 20. yüzyılın ikinci yarısında tasalandığını öğrendim. Bu bina Paul Rudolph’un tasarladığı, her biri oldukça kompleks formlara sahip, kullanıcılarını hem heyecanlandıran hem de hayrete düşüren betonarme binalar serisinin bir parçasıydı. Haberin Devamı
Dünyanın Gözü ÜzerimizdeDünyanın Gözü ÜzerimizdeKültür Bilincini Geliştirme Vakfı, 2 Nisan Pazartesi günü Pak İş Merkezi’nde “Yenikapı Batıkları ve Koruma Sorunları” başlıklı bir konferans düzenledi. İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Taşınabilir Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümü’nden Dr. Ufuk Kocabaş, sunum yaptığı konferansta; Yenikapı kazı alanında bugüne kadar gerçekleştirilen kazı çalışmalarında bulunan eserleri ve bunların korunma yöntemlerini anlattı.
Piano Gökdelen Projesinden Çekilince Rudolph Binasının Yıkım Kararı DurdurulduPiano Gökdelen Projesinden Çekilince Rudolph Binasının Yıkım Kararı DurdurulduRenzo Piano, Amerika’daki 80 katlı gökdelen projesinden ayrılarak, kalkınma planı için yeni bir yol olarak görülen, Paul Rudolph’un Blue Cross binasına yardım elini uzattı.
Rezidans vadisi Esentepe''de evler 300 bin $Rezidans vadisi Esentepe''de evler 300 bin $Mecidiyeköy ile Zincirlikuyu arasında yer alan Esentepe adeta "rezidans vadisine" döndü. Astoria''dan sonra sırada ünlü gayrimenkul şirketi Alman Hofmann ve Telsim''in arazisini alan Torunlar Şirketler Grubu da bu vadide yerini alacak.
Mutfakta 2 milyar $''lık dev buluşmaMutfakta 2 milyar $''lık dev buluşmaİnşaat sektörünün gelişimine paralel olarak, 2006 yılında yüzde 20 büyüme gösteren mutfak ve banyo mobilyası sektörü, 2.4 milyar YTL''lik büyüklüğe ulaştı. Sektörün oyuncuları yeni ürünleriyle dün Tüyap Beylikdüzü Fuar alanında buluştu.
Belediyenin 3 yılını değerlendiren Başkan Şahin: Hizmetlerde önceliği ulaşıma verdikBelediyenin 3 yılını değerlendiren Başkan Şahin: Hizmetlerde önceliği ulaşıma verdikVerdikleri sözleri bir bir yerine getirdiklerini anlatan Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin, "Hedefimiz, ulusal ve uluslararası alanda marka olmuş bir kent oluşturmak." dedi.
Tarih dinamitlendi...Tarih dinamitlendi...Tarihi eser kaçakçılığında son nokta Antalya''daki bir antik kentin define arayanlar tarafından dinamitlenmesi oldu. Antik kentteki dev lahitler patlamanın etkisiyle parçalandı.
Bursa Ovası, kaçak yapılarla betonlaşıyorBursa Ovası, kaçak yapılarla betonlaşıyorİnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi Başkanı Adem Özdemir, kaçak yapıların günden güne artarak Bursa Ovası''nı betonlaştırdığını belirterek, yapılaşmanın şehrin doğal zenginliklerini daha fazla tehdit eder duruma geldiğini söyledi.
Babylon''da estetik turizmi başlıyorBabylon''da estetik turizmi başlıyorVilla-rezidans-butik otel üçlemesinin Türkiye''deki ilk örneği Gardens of Babylon''da sağlık turizmi yapılacak. Projeye, bin metrekareye yayılacak bir estetik klinik eklendi.
Burj el Arab gibi parayla gezilecekBurj el Arab gibi parayla gezilecek110 milyon Euro''ya inşa edilen Belek’teki Adam&Eve, Türkiye’de para verilerek gezilen ilk otel olacak. Dünyanın en seksi oteli olarak Aralık 2006’da açılan Belek’teki Adam&Eve oteli, Türkiye’de bir ilke imza atıyor.
Türkiye''de ada almanın bedeli en az 5 milyon $Türkiye''de ada almanın bedeli en az 5 milyon $Tavşan Adası ile gündeme gelen satılık adaların sayısı Türkiye''de 5''e ulaştı. Fiyatı 5 milyon dolardan başlayan adalar Bodrum, İzmir, Balıkesir ve Çanakkale''de.
Uluslararası “İstanbul’da Konut” Konulu Öğrenci Workshop’una Kayıtlar BaşladıUluslararası “İstanbul’da Konut” Konulu Öğrenci Workshop’una Kayıtlar Başladıİstanbul Bilgi Üniversitesi Mimari Tasarım Yüksek Lisans Programı ve Eidgenossische Technische Hochschule Zurich (ETH) işbirliği ile 13 - 19 Mayıs 2007 tarihleri arasında, yerli ve yabancı mimarlık öğrencilerini buluşturan bir workshop düzenleniyor.
Weber Markem İstanbul Fabrikasını Hizmete AçtıWeber Markem İstanbul Fabrikasını Hizmete AçtıGeliştirmiş olduğu çözümlerle yapı kimyasalları sektöründe Türkiye’nin önde gelen kuruluşlarından olan Weber Markem İzmir’deki üretim tesisine ilave olarak 23 Mart Cuma günü İstanbul fabrikasını hizmete açarak yatırımlarına bir yenisini daha ekledi.
Seranit Usta Eğitim Seminerleri ile Sektöre Nitelikli Eleman KazandırıyorSeranit Usta Eğitim Seminerleri ile Sektöre Nitelikli Eleman KazandırıyorSeranit’in ‘Usta Eğitim Seminerleri’nin ilki İstanbul’da gerçekleşti. 35 ili kapsayacak seminerler inşaat ve yapı sektörüne nitelikli ustalar kazandırmayı amaçlıyor.
Ah biraz daha param olsaydı!..Ah biraz daha param olsaydı!..İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, üç yıllık icraatlarını, gazetecilere anlattı. Dün sabah saatlerinde, Taksim-Kabataş finüküler hattında başlayan...
Direnişlere Rağmen, Tate Modern Ek Binası Yapımı Devam EdiyorDirenişlere Rağmen, Tate Modern Ek Binası Yapımı Devam EdiyorHerzog & de Meuron’un önerisi olan Tate Modern ek binasını durdurmak isteyen protestocuların 165 milyon Dolar’lık projesi başarısız oldu. “Biçimsiz bir piramit” olarak tanımlanan proje, resmi olarak devam etmeye hak kazandı.
Kadir Topbaş''ın Sulukule Açıklamalarına DüzeltmeKadir Topbaş''ın Sulukule Açıklamalarına Düzeltme3 Nisan Salı akşamı CNN Türk''te yayınlanan, Ahmet Hakan''ın yönettiği “Tarafsız Bölge” isimli programa katılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Kadir Topbaş, Sulukule hakkında kendisine yöneltilen soruları yanıtladı. Ahmet Hakan’ın ve programa katılan Hakkı Devrim ile Yalçın Bayer’in konuya açıklık getirme çabalarına rağmen Kadir Topbaş’ın Sulukule hakkında yanlış bilgiler verdiğini belirten Sulukule Platformu; kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi ve yanlışların düzeltilmesi amacıyla açıklamada bulundular.
Schindler''le Asansörlere Hem Modernizasyon Hem BakımSchindler''le Asansörlere Hem Modernizasyon Hem BakımAsansörlerde kabin görünümünü değiştirmenin yeterli olmadığını düşünen Schindler firması her çeşit asansöre hem bakım hem de modernizasyon hizmeti veriyor.
Mimar Sinan’ı AnarkenMimar Sinan’ı AnarkenTürk Serbest Mimarlar Derneği, Mimar Sinan Haftası etkinlikleri çerçevesinde Mimar Sinan’ın doğumunun 518. yılı nedeni ile 02 Nisan günü Ankara Dil Tarih Coğrafya Fakültesi''nin bahçesinde bulunan Mimar Sinan heykelini ziyaret etti.
Üsküdar''ın altı tünelÜsküdar''ın altı tünelİstanbul Boğazı''nın iki yakasını bağlayacak tüp geçidin en önemli istasyonu Üsküdar''ın 20 metre altında inşa edildi. Yan duvarlar betonlanıyor.
Manyas’ta kuşlar karada kaldıManyas’ta kuşlar karada kaldıSu seviyesi düşen kuş cennetinde, birçok kuş türü kuluçkalama sürecinde sorun yaşıyor. Önceki yıllarda su içindeki ağaçlara ve sazlıklara yuva yapan kuşlardan bazıları bu kez toprak üstünde kuluçkaya yattı.
Karamürsel''de çöpler ayrıştırılarak toplanacakKaramürsel''de çöpler ayrıştırılarak toplanacakBelediyenin başlattığı yeni uygulamada geri dönüşümlü kutulara, cam, plastik ve kâğıt gibi atıklar ayrı ayrı atılıyor. Böylece çöplerin geri kazanımı hedefleniyor.
İdyros Antik Kent gün yüzüne çıkarılıyorİdyros Antik Kent gün yüzüne çıkarılıyorKemer Belediyesi, Club Med yanından başlayan ve Meder Otel önüne kadar uzanan Kareyer Deresi''ni ıslah etti. Kemer Belediye Başkanı Hasan Şeker, büyük projelerinden biri olan dere ıslah çalışmalarını tamamladıklarını belirtti. Islah projesi kapsamında dere kenarları peyzaj ile süsleyecek ve üzerinde bulunan balıkçı barınağı da yenilenecek.
Planlama Engelleri: “Katrina”dan Alınan DerslerPlanlama Engelleri: “Katrina”dan Alınan DerslerKatrina Kasırgası’ndan sonra insanların tahliye edilmesi, bölgesel ve yerel tahliye planlamasındaki kronikleşmiş eksiklikleri açığa çıkardı. New Orleans’da harcanan çabaların önünü kesen engeller sadece tahliye planlaması ile değil genel planlamayla ilgili.
Karadeniz Sahil Yolu 20 yıl sonra açılıyorKaradeniz Sahil Yolu 20 yıl sonra açılıyorİlk büyük ihalesi 1987 yılında yapılan, süreçte birçok hükümet ve bakanın görev aldığı Karadeniz Sahil Yolu, Cumartesi günü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılacağı törenle resmen açılacak.
Boğaz manzaralı arsanın satışı imara takıldıBoğaz manzaralı arsanın satışı imara takıldıTMSF''nin satışa çıkardığı İstanbul Boğazı''ndaki eski Carlton Oteli''nin arsasına, imar problemi sebebiyle ilk ihalede alıcı çıkmadı.
Bilge mimara iki sergi bir kitapBilge mimara iki sergi bir kitapMesleği ile inancını bütünleştiren 86 yaşındaki bilge mimar Turgut Cansever, mimar ve düşünce adamı olarak bir sergiye konu oldu.
Bir Mimar ve Düşünür Olarak Turgut CanseverBir Mimar ve Düşünür Olarak Turgut CanseverÜlkemizde sadece mimarlığıyla değil, düşünceleriyle, eleştirileriyle ve hayata bakış tarzıyla da önemli bir yere sahip mimar ve düşünür Turgut Cansever’in çalışmaları “Turgut Cansever Mimar ve Düşünce Adamı” adlı bir “ikiz” sergiyle meraklılarına sunuluyor. Garanti Galeri ve Osmanlı Bankası Müzesi’nin ortaklaşa gerçekleştirdiği sergi, arşiv niteliğinde bir retrospektif oluşturma özelliğiyle Türkiye’de bir ilk. Özellikle Türkiye’deki mimarlar ve sanatçılarla ilgili bu denli az döküman bulunurken bu sergi önemli bir adım niteliğinde. Küratörlüğünü Uğur Tanyeli ve Atilla Yücel’in gerçekleştirdiği ikiz serginin dökümanları ve Turgut Cansever’le yapılan söyleşiler de bir kitapla ölümsüzleştiriliyor.
Zorlu’dan ‘helal olsun’ dedirtecek projeTürkiye’nin şimdiye kadar inşa edilmiş tüm alışveriş merkezlerini şöyle bir gözünüzün önünden geçirin. Dilerseniz resmi geçide, açılışını 1988 yılında Turgut Özal’ın yaptığı, Türkiye’nin ilk alışveriş merkezi Ataköy Galleria ile başlayın.
Kadıköy''de bir opera binası hizmete giriyorKadıköy Belediyesi, eski Süreyya Sineması''nı bir opera ve konser salonu olarak onarıyor. 2005 yılında Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, bu yapının bir opera binası olarak değerlendirilmesini kararlaştırdı ve bu amaçla Darüşşafaka''dan kiraladı.
Sanki Viran AnkaraSanki Viran Ankara kitabını derleyen Funda Şenol Cantek, Ankara’nın giderek kişiliksiz, neşesiz, depresif bir şehir haline gelmeye başladığını ve semtlerinin tektipleşmeye başladığını kaydetti.
Zorlu’ya bir önerim varBu hafta Radikal İki’de Cüneyt Özdemir’in “Mutluluğun mimarisi” başlıklı yazısı, şehrimizin parça parça satılmasına sessiz kalışımıza duyduğum tepkiyi tetikledi.
İETT arazisinin asıl kazananıİstanbul’daki İETT arazisinin 1 milyar doların üzerindeki bir teklifle alıcı bulması olay olmuştu. Türkiye’nin gündemini uzun zamandır meşgul eden bu satıştan sonra herkesin keyfi yerindeydi.
Açıkhava’lar da yıkılırlarAdını kısaca Açıkhava Tiyatrosu yapmışlardı, ne kadar yaratıcı bir buluştu doğrusu! Taş sırası vardır, sahnesi vardır, sofitası yoktur, doğru dürüst kulisi yoktur, “akustiği” yoktur.
Kyoto Protokolü uyarısıTürkiye''nin Kyoto Protokolü''ne AB''ye katılım öncesinde taraf olması gerektiğini belirten Bölgesel Çevre Merkezi (REC) Türkiye Ofisi İklim Değişikliği Proje Yöneticisi Dr. Yunus Arıkan, "Aksi takdirde hem AB''ye hem de 2012 sonrasında dahi bu protokole katılımı olanaksız hale gelebilir" dedi. Türkiye''nin BMİDÇS''de Ek-1 listesinde olan ancak protokolde Ek-B listesinde yer almayan tek ülke olduğunu anımsatan Arıkan, bu durumun Türkiye için avantaj yarattığını söyledi. Türkiye''nin bu durumunu koruyarak 2012 öncesinde herhangi bir yükümlülük almadan Kyoto Protokolü''ne katılabileceğini ifade eden Arıkan, Türkiye bu protokole katılırsa "20 milyar dolar zarar eder veya termik santral, otoyol yapamaz, fabrika kuramaz" gibi yanlış düşüncelerin bulunduğuna dikkat çekti. Türkiye''nin 2012''ye kadar böyle bir yükümlülüğünün olmadığını anlatan Arıkan, bu tür yaklaşımların Türkiye''nin Kyoto Protokolü''ne girmesine karşı çıkanlara fırsat verdiğini savundu. Protokolün imzalanmasının, AB sürecinin gerekliliği için değil, Türkiye''nin uluslararası alanda yitirdiği 15 yıllık açığı hızla kapatması için önemli olduğuna dikkat çeken Arıkan, şunları kaydetti: "Türkiye, protokol sürecini AB uyum müzakeresine endekslerse, hem AB''ye koz verir hem de bütün müzakere yeteneklerini kaybeder. İçinde bulunduğumuz 2 yıl içinde adım atılmazsa, Türkiye''nin sürdürülemez kalkınma süreci kalıcılaşır."
Tarih: 5 Nisan 2007 Kaynak: Birgün
Kongre ve kültür vadisi projesi tartışılıyorİstanbul Harbiye’de bir kongre ve kültür vadisi yaratılması tartışması sürüyor. Büyükşehir Belediyesi en uygun projenin seçilmesi için ihale açarken, sanatçı ve mimarlar bölgede şu anda faaliyette olan önemli kültür ve sanat merkezlerinin yıkılacak olmasına karşı çıkıyor.
Doğru Çözüm: Mecidiyeköy''de KalmakGalatasaray''ın, Mecidiyeköy''de bulunan, neredeyse tarihi nitelik kazanmış Ali Sami Yen Stadı''nı bırakarak Seyrantepe''ye geçmesi birkaç yıldan beri gündemde.
Aşçıoğlu, yeni rezidanslar için Levent''te gayrimenkul sahiplerinin kapısını çalıyorBeşiktaş Fulya''da Selenium Twins ve Esentepe''de Selenium Panorama isimli lüks rezidanslar inşa eden Aşçıoğlu İnşaat, Levent ve Maslak hattında arazi satın almak için mülk sahipleri ile görüşmeler yapıyor.
Mimar Sinan Evi''ndeki ustalık ''giz''leri"Ağırnas olmasaydı ben de olmayacaktım. Köyüm beni yetiştirdi... " Mimar Sinan ''ın bu sözü, Ağırnas''ın artık sadece tanıtım belgelerinde yer almıyor.
Tiyatroculardan yıkıma karşı ''Çığlık''AKP''li İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), kamuoyunun tüm itirazlarına karşın bugün Muhsin Ertuğrul Sahnesi''nin yıkılıp bölgenin kongre vadisi yapılmasını öngören plan için ihaleye çıkıyor.
Sanatçıların Bildirisiİştisan''ın çağrısıyla eylem yapacak olan sanatçılar kamuoyuna''İstanbul, susuyoruz, lütfen dinle!'' başlıklı bir de bildiri sundular.
Yabancı yatırımcı İstanbul''da buluşacakGYODER''in düzenlediği ve bu yıl 7''ncisi gerçekleşecek olan 25-26 Nisan tarihlerinde Gayrimenkul Zİrvesi''ne yabancı yatırımcı akını yaşanacak. Türkiye''ye yatırım yapacaklarını açıklayan ve aralarında Merrill Lynch, Parador, Y&Y, GE Real Estate, Ece, Multi Turkmall gibi pek çok devin üst düzey yöneticileri İstanbul''da buluşacak. İlk kez 2000 yılında düzenlenen Zirve başta proje geliştirici, finansör ve yatırımcılar olmak üzere Türkiye''nin ve dünyanın önde gelen gayrimenkul kurum ve kuruluşlarının üst düzey yöneticilerini, sektör liderlerini ve uzmanları buluşturacak. GYODER tarafından yedi yıldır düzenlenen Türkiye''nin ilk ve tek Gayrimenkul Zirvesi, zengin içeriği ve her biri kendi alanında değerli konuşmacıları ile yıllardır sektöre damgasını vuruyor.
Tarih: 5 Nisan 2007 Kaynak: Sabah
Daire fiyatına iş merkeziFon, Adabank''ın Mecidiyeköy''deki binasını "uzmanları şaşırtan yöntem ve sessizlikle" satışa çıkardı.
Olympiakent''te ''spor alanı kimin'' bilmecesiHalkalı''daki Soyak Olympiakent''nin simgesi gibi gösterilen spor alanı proje bittiği halde ortada yok. Soyak ''Araziyi bizden aldılar'' derken, TOKİ ''Tapulu malım'' diyor.
Marmara''da Bizans dönemine ait 431 eserTürkiye Arkeolojik Yerleşmeleri Projesi kapsamında Marmara Bölgesi''nde yapılan çalışmalarda Doğu Roma (Bizans) dönemine ait 431 eser tespit edildi.
Spil Dağı''na beş yıldızlı otelManisa''daki Spil Dağı''na beş yıldızlı otel yapılacak. Manisa''ya 25 kilometre mesafedeki Spil Milli Parkı''nın tanıtılması ve turizme kazandırılması amacıyla bölgeye 38 milyon 700 bin Euro tutarında yatırım yapılacak.
Santral Garaj mahkemesi Büyükşehir lehine sonuçlandıBursa''nın merkezinde 10 yıldır çöküntü görüntüsüyle iç burkan Santral Garaj''ı cazibe merkezi haline getirecek proje ile alakalı Emekli Sandığı''nın açtığı dava Büyükşehir Belediyesi''nin lehine sonuçlandı.
Marmaray''ın ikinci ihalesi JaponlarınMarmaray''ın ikinci etap inşaat ihalesini Japon ''''Marubeni'''' liderliğindeki konsorsiyum kazandı. Elektronik ekipmanları kapsayan ve 2009 yılı sonunda tamamlanacak olan bu etap 1 milyar dolara malolacak. Japonya''nın en büyük gruplarından Marubeni Asya ve Avrupa yakalarını birleştirecek İstanbul tüpgeçit projesinin ikinci aşama ihalesini kazandığını açıkladı. Marubeni liderliğindeki konsorsiyumda Fransız Alstom ve Doğuş İnşaat da yeralıyor. Karadaki tünellerin kazılması ve deniz dibine tüpgeçitlerin yerleştirilmesini kapsayan ilk aşama inşaat faaliyetleri halen devam ederken, elektronik aksamları kapsayan ikinci etap inşaatının da 2009 sonuna kadar tamamlanması hedefleniyor.
Tarih: 5 Nisan 2007 Kaynak: CNN Türk
İstanbul-Erbil hattında ''Özgür Kuşlar''İstanbul''dan Erbil''e havalanırken, uçağımızın gövdesinde "Freebird"(özgür kuş) yazıyordu. Özgür kuş; Türkiye''nin sınırında 35 yıldır süren savaşın izlerini silmeye çalışan komşu topraklara konacaktı.
Eskişehir alışveriş merkezine kavuştuYapı Kredi Koray Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı tarafından inşa edilen ve Bosphorus Gayrimenkul tarafından satın alınan Neo Alışveriş Merkezi, 100 mağazayla hizmete açıldı.
Işıklar İnşaat Malzemeleri’nin Boğaz Fabrikası AçıldıIşıklar İnşaat Malzemeleri Boğaz Fabrikası, 4 yıl aradan sonra 26 Mart 2007 tarihinde yeniden üretime başladı.
Vestel, MUDER’de Ankastre Ürünleriyle Dünya Mutfağı Tatları SunuyorYüksek teknolojiyi günlük yaşama katarak hayatı kolaylaştıran ürünler sunan Vestel, 7. Ahşap Mutfak Banyo ve Ankastre Cihazlar Fuarı MUDER 2007’de Vestel ve Whirlpool ankastre serilerinin yanısıra Vestel tarafından üretilen dünyanın ve Türkiye’nin “ilk” 70 cm.’lik no frost ankastre buzdolabını tanıtacak.
Başkan Topbaş; “3 yıla sığmayacak kadar büyük yatırımlar yaptık…”Basın turuyla 3 yıllık icraatlarını anlatan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “3 yıla sığmayacak kadar büyük yatırımlar yaptık ve onurlu bir iz bırakmayı başardık. Gelecek yıllarda da bunu sürdüreceğiz. Geriye baktığımızda ‘Biraz daha çalışsaydım’ demeyecek kadar çok çalıştık ve iş yaptık” dedi.
Restorasyon Projesi kapsamında kaçak yapılar yıkılıyorİstanbul Büyükşehir Belediyesi-Zabıta Daire Başkanlığı/Zabıta Tedbir Müdürlüğü’nce, Beyoğlu-Kaptanpaşa Mahallesi’ndeki Büyük Piyalepaşa Camii ve Türbe yapısı etrafında bulunan kaçak yapıların yıkımına, bu sabah (3 Nisan 2007-Salı günü) saat 07.00’da başlandı.
''İlk gelen alır'' diyen TOKİ Halkalı''da bir günde 800 konut sattıToplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) mortgage yasasının yürürlüğe girmesinin ardından ilk konut satışına, İstanbul Halkalı''da başladı.
Bakın şu küresel ısınmanın yaptığına!Hollanda merkezli, ana yatırım alanı finans olan yatırım fonu TRE Investments, Türkiye’deki ilk yatırımını gayrimenkul sektöründe yaptı. Projelerinin adı O’live Park.
Zürih anlatılmaz yaşanır!Dünyanın en yaşanılacak şehirlerini seçmek için Mercer adlı uluslararası danışmanlık bürosunun değişik ülkelerdeki toplam 215 kent arasında yaptığı araştırmada, İsviçre''nin Zürih kenti 108,1 puanla birinci olurken, Irak''ın başkenti Bağdat 14,5 puanla sonuncu oldu. Listede ilk 50 arasına Türkiye''den hiçbir kent giremedi. Mercer, kent seçiminde, siyasi durum, çevre kirliliği, güvenlik, sağlık koşulları gibi 39 ayrı kıstası ölçü alıyor. Listede Zürih''i, Cenevre (İsviçre), Vancouver (Kanada), Viyana (Avusturya) ve Auckland (Yeni Zelanda) takip etti. Hollanda''nın başkenti Amsterdam geçen yılki gibi bu sene de 13. sıradaydı.
Tarih: 4 Nisan 2007 Kaynak: Birgün
Toprak ‘2 milyar dolar eder’ dedi, ihaleye kimse girmediEski sahibi Toprak’ın “Metrekaresi 50 bin dolardan rahat satılır” diyerek 2 milyar dolar değer biçtiği Carlton Oteli arsası ihalesine katılan olmadı. TMSF, 10 Nisan’da ikinci ihale gerçekleştirecek.
İstanbul''a ''Madame Tussauds'' gibi müzeMerkezi Londra''da bulunan ünlü balmumu heykel müzesi "Madame Tussauds"nun bir benzeri, yakında İstanbul''da açılacak. Türkiye''de halen 50 kişinin balmumu heykeli, gezici bir müzeyle sergileniyor. Ancak ağustosta yerleşik bir müze açılacak. Bu müzede heykeli sergilenecek isimler arasında, Levent Kırca da bulunacak. Ünlü sanatçı, heykelinin makyajını kendi yapacak. Şovlarındaki başarılı makyaj uygulamalarıyla tanınan sanatçı, makyaj için aldığı büstle Profilo Alıveriş Merkezi''nde tur atarak, tüm dikkatleri üzerine topladı. Kırca, "Hayattayken kıymetimin bilinmesi beni çok sevindirdi" dedi.
Tarih: 4 Nisan 2007 Kaynak: Sabah Yazan: Bülent İpek
Tarihe saygıİsveç''te yapılacak çevre yarışmasında Türkiye''yi ''Rumkale Artık Yalnız Değil'' adlı proje temsil edecek. Gençleri çevre konusunda bilinçlendirmek ve faaliyete geçirmek amacıyla düzenlenen "Volvo Adventure Çevre Proje Yarışması" nın Türkiye finalisti, Rumkale''nin tarihi ve kültürel mimarisine sahip çıkmayı amaçlayan "Rumkale Artık Yalnız Değil" projesi oldu. Dünyanın dört bir yanından 10-17 yaş arası öğrencilerin daha temiz bir çevre için biyolojik çeşitlilik, atıklar, su, enerji ve ulaşım alanlarında geliştirdikleri projeler ile yarıştıkları yarışmada, İsveç''te ülkemizi temsil edecek proje sahibi ekip, dün İstanbul Swissotel''deki ödül töreniyle açıklandı. Gaziantep Özel Sanko Okulları, bu kentte bulunan Rumkale''nin tarihi ve kültürel mimarisine sahip çıkmayı amaçlayan proje ile mayıs ayında İsveç''te düzenlenecek olan uluslararası finalde Türkiye''yi temsil edecek. Proje tarihi ilkçağlara dayanan bir yarımadada bulunan, terk edilmiş Rumkale tarihi kentini, ulaşımını kolaylaştırarak turistik bir kente dönüştürerek kültür mirasının korunmasını amaçlıyor.
Tarih: 4 Nisan 2007 Kaynak: Cumhuriyet
''Ev'' teması mimari yönüyle irdeleniyorC anan Dağdelen ''in Akbank Sanat''ta 21 Nisan''a kadar sürecek sergisinin meraklandıran, düşündüren bir adı var: "KİTABESİ dot." İki farklı kelime; biri büyük harflerle, diğeri ise küçük harflerle yazılmış.
Topbaş’ın 4. yıl gururuBüyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, görevde geçirdiği üç yılını değerlendirerek, “Bu üç yıl içinde bir çok rekora imza attık. Yapılan işlerin oldukça iyi olduğunu görüyorum. Eksiğimiz olsa, onu da söylerdim” dedi.
Kültür suyla yok olmasınYusufeli halkı: "Elektrik üretmek için bütün yamaçları yemyeşil etmek varken vadileri yok etmek neden? Hem de borç karanlığına gömülerek!".
Yıkıma karşı ''Çığlık''Atatürk Kültür Merkezi (AKM) ve Muhsin Ertuğrul Sahnesi''nin AKP''li Kültür Bakanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi''nce yıkılmak istenmesini tiyatrocular, 5 Nisan Perşembe günü Muhsin Ertuğrul Sahnesi önünde " Çığlık" isimli tiyatro oyunu ile protesto edecek. Tiyatroların yıkılmasını engellemek amacıyla kurulan "Karanlığa karşı sanat cephesi" tarafından yapılan yazılı açıklamada, yıkılmak istenen her iki tiyatro salonunun da ''kültürel kanıt'' olarak koruma altında olduğunu ifade eden tiyatrocular, "Muhsin Ertuğrul Sahnesi''nin 5 Nisan tarihindeki yıkım ihalesi öncesinde ''Çığlık'' isimli tiyatro oyunu ile tepkilerini ortaya koyacaklarını" belirttiler. Tüm sanatsever ve duyarlı yurttaşların destek vermeye çağırıldığı açıklamada tiyatrocular, "Karanlığa geçit vermeyeceklerini" ifade ettiler. 5 Nisan Perşembe günü saat 11.00''de Muhsin Ertuğrul Sahnesi önünde yapılacak olan gösteriye aralarında: "Nâzım Hikmet Kültür Merkezi, Mimarlar Odası, Sanat Sen, Tiyatro Yapımcıları Derneği, Kemal Türkler Eğitim ve Kültür Vakfı, Bakırköylü Sanatçılar Derneği ve CRR Müzik Dostları" nın yanı sıra birçok dernek ve sivil toplum kuruluşu katılacak.
Tarih: 4 Nisan 2007 Kaynak: Cumhuriyet
Topbaş''ın hedefi metrobüsü köprüden geçirmekİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, ağustosta hizmete girecek metrobüs hattının ileride, Boğaziçi Köprüsü''nden geçerek Göztepe''ye kadar uzanabileceğini söyledi.
Mimarlar Odası her konuda dava açıyorİstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin şehircilik ve mimarlık kurallarına aykırı olan faaliyet ve kararlarına karşı davalar açan Mimarlar Odası''nı eleştiren İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş , "Vazgeçtikleri davalar da var. Sormak lazım; niye vazgeçtiniz?" dedi. Topbaş, 3 yıllık hizmet süresinde gerçekleştirilen tüm yatırımları kent genelinde düzenlediği basın turu ile anlattı. Maddi kaynak azlığından yakınan Topbaş, "Param olsaydı daha çok iş yapardık. İstanbul''un trafiği daha farklı olurdu" yorumunu yaptı. Kendisine yönelik eleştirileri de yanıtlayan Topbaş, Mimarlar Odası''nın Levent''teki eski İETT Garajı arazisinin ihalesi için dava açmasıyla ilgili şunları söyledi: "Ulaşım yatırımları için 1 milyar YTL ek bir bütçeye ihtiyacımız vardı, bulduk. Bunu engellemeye yönelik zihniyet hep olacak. Benim de mensup olduğum Mimarlar Odası, bir meslek odası ama her konuya dava açıyorlar. Vazgeçtikleri davalar da var. O zaman sormak lazım. niye vazgeçtiniz?" Topbaş, söz konusu arazinin yeşil alan olarak kullanılması gerektiği yönündeki görüşlere de "Arazinin 1993 yılından bu yana imarı var. 2 kilometre ilerisinde orman alanı var. Bu arazi İstanbulluların. Kaynakları doğru kullanmak zorundayız. Elde edilen gelirin tamamı ulaşım yatırımları için kullanılacak" yanıtını verdi.
Tarih: 4 Nisan 2007 Kaynak: Cumhuriyet
Osmangazi''de kentsel dönüşüm sonucu plansız mahalle kalmadıBursa merkez Osmangazi Belediyesi, geride bıraktığı 3 hizmet yılının dökümünü yaptı. Başkan Recep Altepe, Somuncu Baba fırınının yeniden canlandırılacağını açıkladı.
Karayolları arazisine ‘Zorlu’ kongre merkeziZorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, 800 milyon dolara aldığı Karayolları arazisine ne yapacağını yaklaşık 8 aydan bu yana düşünüyor. Zorlu’ya yakın kaynaklardan edinilen bilgilere göre buraya İstanbul’un en büyük kongre merkezi inşa edilecek. Ancak Ahmet Nazif Zorlu’nun amacı bu araziye Türkiye’nin en ilginç yapılarından birisini yapmak ve insanların ziyaret etmesini sağlamak.
70 bin yeni lira ödüllü tasarım yarışmasıMobilya Sanayicileri Derneği (Mosder), bu yıl üçüncüsünü düzenlediği Ulusal Ev Mobilyaları Tasarım Yarışması''nı kazanan öğrencilere 70 bin YTL para ödülü verecek.
''Açıkhava'' kapanır mı?İstanbul Belediyesi, Harbiye''de Kongre Vadisi yapmak için ihaleye çıkıyor. Proje için Muhsin Ertuğrul Sahnesi''nin yıkılması, Açıkhava Tiyatrosu''nun üstünün kapatılması öngörülüyor.
Astoria, ekim ayında kapılarını açıyorAstaş Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Aşçı, İstanbul Esentepe''de bulunan Astoria alışveriş merkezinin ekim ayında açılacağını söyledi. Aşçı, "Projenin kiralama dönemini başlatıyoruz. Hem yerli hem yabancı markaların ilgisi var. Ancak acele davranmıyoruz, seçici olacağız" dedi. Alışveriş merkezine yabancıların satın almak için de ilgi gösterdiklerini, her hafta 3-4 yabancı fonun, satın almak için kendilerini aradığını ifade eden Aşçı, "50 bin kişinin yürüyerek ulaşabileceği noktadayız. Satmayı düşünmüyoruz. Uzun vadeli mal sahibi olarak kalmak istiyoruz. 2 bin kişiye doğrudan istihdam yaratacağız" diye konuştu. Alışveriş merkezleri için turistlerin önemine işaret eden Aşçı, Çırağan Sarayı''ndaki küçük mağazaların cirosunun, büyük mağazaların cirosundan 10 misli daha yüksek olduğuna, bunun da turistlerden kaynaklandığına dikkati çekti. Aşçı, Astoria binasında bulunan rezidansların hemen hemen hepsinin satıldığını, 40 civarındaki rezidansı da kiraya vermek veya otel olarak kullanmak için ellerinde tuttuklarını söyledi.
Tarih: 4 Nisan 2007 Kaynak: Milliyet
Toprak 1 milyar dolar ilanı verdi Carlton arazisi alıcısı fren yaptıTasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından dün satışa çıkarılan eski Carlton Oteli’nin arazisine alıcı çıkmadığı için ihale ertelendi. Arazinin sahibi Halis Toprak’ın verdiği gazete ilanına karşın, alıcı olarak gösterilen Rus milyarder Roman Abramoviç, Ahmet Nazif Zorlu ve Şeyh Maktum gibi isimlerin hiçbiri temsilci bile göndermedi.
Takvim
<<Nisan 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.