Haberler

5 Mayıs 2008, Pazartesi

Kültürel Mirasın Koruyucusu Eğitimdir Diyen Küçük Büyük Gönüllü Yürekler Bir Arada...Kültürel Mirasın Koruyucusu Eğitimdir Diyen Küçük Büyük Gönüllü Yürekler Bir Arada...Sahip olduğumuz tarihi ve kültürel mirasın umarsızca yok edildiği bir dönemde mimarlar, öğretmenler, farklı kuruluşlar ve mimarlık öğrencilerinin doğa ve kültür varlıklarının araştırılması, korunması, bilginin genç kuşaklara aktarılması, çocuklarda kentlilik bilincinin oluşturulmasına yönelik çalışmaları ve çabaları küçük bütçeler ama gönüllü yürekler ile devam ediyor. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını’nı geride bıraktığımız bu günlerde, İTÜ Mimarlık Fakültesi “Çocuk ve Tarihi Çevre Çalışmaları” konulu bir toplantıya ev sahipliği yaptı. Haberin Devamı
Gözü yaşlı tarihGözü yaşlı tarihSuriye’deki Süleymaniye Camii ve Külliyesi eski ihtişamına kavuşturuluyor. Hicaz Demiryolu tamir ediliyor. Ancak hâlâ birçok ülkede binlerce eser kurtarılmayı bekliyor.
Evini kurtarmak istiyor ama onu duyan yok...Evini kurtarmak istiyor ama onu duyan yok...Kentsel dönüşüm projesi nedeniyle yıkım tehdidi altındaki Sulukule''de koruma altında olması gereken ''tescilli'' tarihi evler de aynı riskle karşı karşıya.
Selçuklu Belediyesi''nin tarihe vefası sürüyorSelçuklu Belediyesi''nin tarihe vefası sürüyorSelçuklu Belediyesi tarafından 2001 yılında hazırlatılan Sille Koruma Amaçlı İmar Planı 323 bin 700 metrekarelik kentsel sit alanı, 586 bin 400 metrekarelik koruma amaçlı imar planı olarak hazırlandı.
Trafik canavarı artık kırmızı ışıkta geçemeyecekTrafik canavarı artık kırmızı ışıkta geçemeyecekTrafik ışıklarının özellikle büyükşehirlerde trafik akışını düzenlemedeki rolü büyük. Fakat zaman zaman bu ışıkların sürücüler tarafından algılanması zor olabiliyor, veya, trafik ışıklarını kimi sürücüler bir yere yetişme telaşıyla görmezden gelebiliyor.
Türkiye tarihî eser şantiyesi olduTürkiye tarihî eser şantiyesi olduÜlkemizde vakıflara kayıtlı 19 bin 500’ün üzerinde tarihi eser var. Ancak 2003’e kadar çoğu harabe durumdaydı. Hatta Atatürk’ün 1931’de Başbakan İsmet İnönü’ye verdiği bazı restorasyan talimatları bile bugüne kadar yapılmamıştı. 2003’ten beri 2 bin 650 eser restore ettiklerini söyleyen Vakıflar Genel Müdürü Yusuf Beyazıt, yıllar sonra bu talimatı yerine getirdiklerini ve 2009 sonuna kadar harabe hiçbir eserin kalmayacağını söylüyor.
Çayın demlenmesini bekleyen penguenÇayın demlenmesini bekleyen penguenUzmanlar kahvaltının en önemli öğün olduğunu söylüyor. Ama sabah erken kalkıp işe yetişmek isteyen birçok kişinin kahvaltı yapmaya ayıracak zamanları yok.
Tarihi konak kültür evi olacakTarihi konak kültür evi olacakBelediye Başkanı Davut Çuhadar, projenin hazırlandığını, çok uzun çalışmalar neticesinde Anıtlar Kurulu''ndan onayın çıktığını ve şimdi ihaleye çıkılacağını ifade etti.
Estetiğin mutfaktaki haliEstetiğin mutfaktaki haliÜnlü İtalyan tarasımcı Lucci Orlandini, Milano''da yapılan Uluslararası Mobilya ve Mutfak Fuarı''na ''Kube'' adlı mutfak tasarımıyla katıldı. Fuarda büyük ilgi gören Orlandini, "Fonksiyonellik çok önemli ama insanları sadece bununla tatmin edemezsiniz," diyor.
500 milyon dolarlık otel yaptı ismini Laleli esnafına kaptırdı500 milyon dolarlık otel yaptı ismini Laleli esnafına kaptırdıTelman İsmailov, Antalya''da yaptırdığı 500 milyon dolarlık otelin isim haklarını ve internet adreslerini Laleli''de ayakkabı üreten Arbat''a kaptırdı.
Otobanda lale devriOtobanda lale devriPeyzaj Mimarları Odası Başkanı Dinç, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin lale politakasını eleştirdi: “Laleler için her yıl 3.5 milyon YTL harcanıyor. Zaten ömürleri kısa olan çiçekler, parklar, kasırlar yerine, refüjlere, mezarlıklara dikiliyor.”
Başkan 10 gün süre istediBaşkan 10 gün süre istediEminönü Belediye Başkanı Nevzat Er, Four Seasons Otel’deki inşaatın mühürlenmesi için UNESCO’nun 10 Mayıs’ta yapacağı incelemeyi beklediklerini söyledi ve “Bir haftada inşaat bitmez” dedi.
Efsane mimara saygı duruşuEfsane mimara saygı duruşu0smanlı Bankası Müzesi, 20. yüzyıl Türkiye mimarlığının belki de en önemli ismi Sedad Hakkı Eldem''i doğumunun 100. yılında iki sergi ve iki kitapla anıyor.
En pahalı evEn pahalı evDünyanın en zenginleri listesinde 5. sırada bulunan Ambani’nin benzersiz evi, ABD’li mimarlık şirketi Perkins Will and Hirsch Bedner Associates tarafından tasarlandı.
Doğunun cennet köşesiDoğunun cennet köşesiBirçok medeniyete tanıklık eden Van, tarihi ve doğal güzellikleriyle yerli ve yabancı ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.
Zorlu Grubu: "Hukuka Saygılıyız"Zorlu Grubu: "Hukuka Saygılıyız"Zorlu Yapı Yatırım AŞ Genel Müdürü Levent Ergül, Danıştay 6. Dairesi’nin Zincirlikuyu Karayolları arazisi imar planının yürütmesini durdurma kararı nedeniyle yaptığı açıklamada, “Hukukun üstünlüğüne inanıyoruz” dedi. Ergül, Zorlu Yapı Yatırım AŞ’nin, açılmış davalara rağmen 800 milyon dolarlık arazi bedelini 30 Mayıs 2007 tarihinde Özelleştirme İdaresi’ne peşin olarak ödediğini vurguladı.
3 yılda inşa edilecek Kent Park İzmit''in siluetini değiştirecek3 yılda inşa edilecek Kent Park İzmit''in siluetini değiştirecekKocaeli Büyükşehir Belediyesi, Karayolları Genel Müdürlüğü''nden devraldığı ve üzerine 41 katlı kule, 5 yıldızlı otel ile birlikte alışveriş merkezi yapılması düşünülen 27 bin 634 metrekarelik araziyi, düzenlediği ihale ile 97 milyon YTL''ye Tabosan firmasına sattı.
Doktora ve Bir Hollanda Deneyiminden Notlar...Doktora ve Bir Hollanda Deneyiminden Notlar...Bu bir hikaye. 17. yy kanal evleri ile 21. yüzyılın tekin olmayan sokak, toplum ve olayları arasında geçiyor. Kimi zaman hırpalayıcı ve anonimleştirici deneyim ağı ören kent ortamları arasında geçen bir mücadeleyi anlatıyor. Benim için tüm kabus, doktora tez araştırmam için Hollanda’ya gitmemle birlikte bitmek bilmezcesine başlıyor.
Hükümetin ''kaçak'' konutlarıHükümetin ''kaçak'' konutlarıTurizm alanlarında kaçak siteler ve otellere "sonradan" ruhsat verme işlemleri "geleneğe" dönüşürken, devlete ait pek çok binanın da ruhsatsız çalıştığı belirlendi.
Güneş Pilleriyle Enerji Elde Etmek Artık Çok Daha UcuzGüneş Pilleriyle Enerji Elde Etmek Artık Çok Daha UcuzYeni Zelanda Massey Üniversitesi Nanoteknolojik Malzemeler Araştırma Merkezi’nden Dr.Wayne Campbell, 10 yıllık bir araştırmadan sonra, bugün kullanılan silikon esaslı güneş pillerinin onda biri fiyatına elektrik elde etmeye imkan tanıyan yeni bir güneş pili teknolojisi geliştirdi.
Bu sokakta oturmak yokBu sokakta oturmak yokNisan başından bu yana, Beyoğlu’nda bir Beyoğlu daha var; Küçük Beyoğlu. Emek Sineması’nın bulunduğu Yeşilçam Sokak’ta sessiz sedasız açıldı.
Datça''nın doğası parselleniyorDatça''nın doğası parselleniyorDünya mirası kapsamında yer alan Datça''daki hazine arazileri "parselleniyor". Hızırşah Köyü''nün Kemer Deresi Ölüsazağı bölgesinde 353 bin metrekare büyüklüğünde orman alanı özel bir kişiye 49 yıllığına kiralandı.
Deniz üstüne Çin SeddiDeniz üstüne Çin SeddiÇin''in doğusundaki finans merkezi Şanghay''da, dünyanın deniz üzerinden geçen en uzun köprüsü dün resmi olarak hizmete açıldı.
Yalıtım Sektörü Başarı Ödülleri Sahiplerini BulduYalıtım Sektörü Başarı Ödülleri Sahiplerini BulduYalıtım sektörünün önemli ve prestijli organizasyonlarından Yalıtım Sektörü Başarı Ödülleri, 25 Nisan 2008 tarihinde Yıldız Teknik Üniversitesi Hisarüstü Tesisleri’nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu.
"Tasarımın Üç Hali""Tasarımın Üç Hali"İstanbul Modern Sinema’da, 2 Mayıs - 1 Haziran 2008 tarihleri arasında Tasarım Kentleri sergisine paralel olarak "Tasarımın Üç Hali" başlığıyla, grafik, mimari ve animasyon tasarımını konu edinen filmler, ücretsiz olarak gösterime sunulacak.
Brian Dyches''la Uluslararası Trendler ve Perakendede Dünya Çapında Büyümenin Çarpıcı YollarıBrian Dyches''la Uluslararası Trendler ve Perakendede Dünya Çapında Büyümenin Çarpıcı YollarıEczacıbaşı VitrA, perakende tasarımcısı Brian Dyches’ı, 29 Nisan Salı günü düzenlediği özel bir etkinlikte mimarlarla buluşturdu.
Has - nbbj Projesi ile Yenilenen Swissotel Grand Efes İzmir AçıldıHas - nbbj Projesi ile Yenilenen Swissotel Grand Efes İzmir AçıldıTC Emekli Sandığı’nın 2006’da özelleştirme kapsamında sattığı Büyük Efes Oteli, Has - nbbj’in yenileme projesi sonrası “Swissotel Grand Efes İzmir” adıyla hizmete açıldı.
AKG Gazbeton Hedef BüyüttüAKG Gazbeton Hedef BüyüttüHer geçen gün biraz daha büyüyen gazbeton sektöründe faaliyet gösteren AKG Gazbeton, Yapı İstanbul 2008’de sektörün karşısına yeniliklerle çıkıyor.
XI. Ulusal Mimarlık Ödülleri Sergisi ile İlgili Mimarlar Odası Genel Merkezi''nin AçıklamasıXI. Ulusal Mimarlık Ödülleri Sergisi ile İlgili Mimarlar Odası Genel Merkezi''nin Açıklaması"1988 yılından beri 11 dönemdir gerçekleştirilen, Türkiye’nin gelenekselleşen az sayıdaki mimarlık sergi ve ödül programlarından biri olması ve güncel mimarlık üretimini yansıtmayı amaçlayan “sergi”nin her zaman “ödül”den öncelikli tutulması konularının, Oda’nın benimsediği ilkeler açısından yeniden vurgulanması gerektiğini düşünmekteyiz. Çünkü, bir süredir, sergiye katılım şartlarında açıkça ifade edilmiş gerekliliklerin yerine getirilmemiş olması nedeniyle, Seçici Kurul değerlendirmesine sunulamayan eserler konusunda spekülatif bilgiler / bilgilendirmeler kamuoyunda yer bulmaktadır..."
Kap Camii''nde Restorasyon SürüyorVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yaklaşık 6 aydan beri devam eden Kap Camii''ndeki restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
Nükleer için Bankalar YarıştaMersin Akkuyu’da kurulacak nükleer santral için yerli ve yabancı bankalar Enerji Bakanlığı ile temasa geçti. ABD, İngiltere ve İsrail’den finans kuruluşları Bakanlık’tan ihale ile ilgili bilgi alırken, Halkbank ve Vakıfbank’a kredi taleplerinin geldiği öğrenildi.
Tarihini yok eden kentBBC’de haberleri izliyorum. Birden kadın sunucu “İstanbul” ile ilgili bir haber vereceklerini söyledi. Dikkat kesildim. Yoksa doğum büyüdüğüm kentimde benden habersiz bir şey mi olmuştu?
Gürsel’in ‘en iyi’ mimar torunuSınavda sıfır küsur puan az alınca mimar oldu; hayata geçmeyen bir projeyle eşiyle tanışıp işini kurdu; hayata geçmeyen başka bir projenin ‘bebeği’yle en iyiler arasına girdi...
Gazlı FikirlerSanki haberleşmişler gibi, son 2 haftada elimi attığım her dergide aynı konu kapağa taşınmıştı: ‘Going Green’, yani ‘Yeşile Dönüş’.
Erzurum, tarihi dört kapıdan üçüncüsünü de kaybetmek üzereErzurum''un tarihi kapılarından Ardahankapı (Kavakkapı)''nın bakımsızlık ve ilgisizlikten kısmen yıkılması Erzurumluları üzüyor.
"SİT bölgelerine devasa binaların yapılması uygun değil"Antakya Belediyesi 1.5 yıl önce başlattığı ve Anakent Planlama firması tarafından yürütülen “Koruma Amaçlı Yeni İmar Planı Revizyonu” ile ilgili bilgilendirme toplantısını gerçekleştirdi.
Tarihi kabirler çöp yığınlarına terk edildiErzurum''un Pasinler İlçesi''nde tarihi mezarlar çöp yığınları arasında terk edilmiş durumda. Korunmayan kabirlerin bulunduğu alanla ne kaymakamlık ne de belediye ilgileniyor.
Dara''da Antik Mozaikler BulunduMardin''in Dara antik kentinde bulunan mozaiklerle ilgili kış mevsimi nedeniyle ertelenen çalışmaların bu ay yeniden başlayacağı açıklandı.
Tarihi eserler otlara yenik düştüİnsan topluluklarının ilk kez yerleşik düzene geçtiği yer olduğu iddia edilen ve Diyarbakır''ın Ergani İlçesinde bulunan Çayönü''ndeki tarihi eserler otlara yenik düştü.
Demirde Çin-Dubai oyunuAnadolu Yapım Müteahhitleri Federasyonu Başkanı İsmail Babacan, demirdeki fiyat artışına Çin ve Dubai’nin sebep olduğunu söyledi.
Başkentin Kavşakları ve Alışveriş MerkezleriYıllardır bilim insanları raylı sistemlerin geliştirilmesi gerektiğini savunuyor ama bu tarihe kadar kimse otoyollarla hızlı trenlerin karşılıklı pazarlığına şahit olmamıştı.
Yalova''da sahil dolgusuna iptalDanıştay 6. Dairesi, Yalova Atınova''daki tersane alanı için dolgu yapımını onaylayan imar planını iptal etti. Yalova, Altınova Hersek Köyü, Kumluk mevkinde tersane alanına ilişkin Bayındırlık ve İskan Bakanlığınca 28 Nisan 2005''te onaylanan 1/1000 ölçekli dolgu alanı imar planının, “usulüne uygun yapılmadığı, kamu yararının gözetilmediği, bölgenin tarımsal niteliği, özel iklim koşulları, çevresel doğal yapının dikkate alınmadan onandığı” iddialarıyla Danıştay''da iptal davası açıldı. Danıştay 6. Dairesi, 4,5 kilometrelik sahil şeridinde yaklaşık 80 tersane kurulamasını amaçlayan söz konusu dolgu alanı imar planını oy çokluğuyla iptal etti. Dairenin kararında, Kıyı Kanunu''na göre, dolgu alanında plan yapılabilmesi için belediyenin planı hazırlaması ve bu yolda valiliğe teklifte bulunması veya uygun görüşünün olması gerektiği hatırlatılarak “Planın bakanlıkça onaylanması planın usul yönünden iptalini gerektirmektedir” denildi.
Tarih: 5 Mayıs 2008 Kaynak: Yeni Şafak
Çimento ihracatı yüzde 17,4 arttıTürkiye''nin 2007 yılı çimento üretim ve ihracatı, önceki yıla göre artış gösterdi. Türkiye''nin 2007 yılı çimento, klinker üretimi ve ihracat rakamları Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği tarafından açıklandı.
''İma'' PlanıPlanlama, öğretildiği şekliyle, rasyonel bir iştir. Kıt kaynakların rasyonel bir şekilde dağıtılması gibi klişe tanımları içerir. Peki bu rasyonellik (günümüzde) ne menem bir şeydir?
Milliyetçiler''in Bursa planı...Cumartesi günü BUTTİM Konferans Salonu''nda gerçekleştirilen İl Divan Toplantısı''nda açıklanan "2023 Yeşil Metropol Bursa Hareket Planı"yla MHP, yeni hedefler koyuyor önüne...
İnşaat sektörü alarm veriyor!İnşaat hem ekonominin hem de istihdamın lokomotif sektörü sayılır. Bu sektördeki hareketlilik, çimentodan demire, fayanstan cama, ahşaptan vanaya kadar çok sayıda iş koluna canlılık kazandırır, aynı zamanda istihdama da çok önemli bir katkı sağlar.
Ağaoğlu: Konuttaki ‘bekle-gör’ psikolojisi geçici, fiyatlar artacakGlobal kriz ve Türkiye’deki siyasi tartışmaların konut sektöründe ’bekle-gör’ psikolojisi yarattığını söyleyen Ağaoğlu Şirketler Grubu Başkanı Ali Ağaoğlu, “2008 iyi olacak dedik ama hiç yapılmaması gereken şey oldu.
Dört yıl sonra deniz Yeni Camii’ye gelecek!Doktor Murat Filinte, Grönland’daki buzul araştırmalarına Türkiye’den katılan ilk iklim bilimci... Yapılan araştırmaların sonuçlarını “Yaklaşan Küresel İklim Krizi” isimli kitabında topladı.
Zorlu, Karayolları Arazisi''ne sembol dikmekte kararlıDanıştay 6. Dairesi"nin Ortaköy''deki arazinin nazım imar planı değişikliğinin yürütmesini durdurmasının ardından bir açıklama yapan şirket, “İstanbul"a bir sembol daha kazandırmakta” ısrarcı olduklarını bildirdi.
İtfaiyede gökdelen alarmıİzmir''deki çok katlı binaların artan sayısı, Büyükşehir Belediyesi''ni harekete geçirdi. Belediye, olası bir yangında gökdelenlere müdahale edebilmek için kendisine bağlı İzmir İtfaiyesi''nin araçlarını yenilemek ve güçlendirmek üzere yoğun bir çalışma başlattı.
İzmir İnciraltı’nda tarım arazisi kalmadıİzmir İnciraltı semtindeki tarım arazileri, mahkeme kararıyla tarımsal alan olmaktan çıkarıldı. Mahkemenin bu kararı ziraatçileri ikiye böldü.
İzmir’de nükleer söyleşisi"Ben nükleer enerji üretimine karşı değilim, ya neye karşıyım? Nükleer holiganlığa, ''arabesk'' nükleer takılanlara, nükleer maceraya, çocuksu nükleer heveslere..."
İSTON 2010 Kent Mobilyaları Yapı Fuarı’ndaİstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden olan İSTON, 30 Nisan – 04 Mayıs 2008 tarihleri arasında Tüyap Fuar Merkezi’nde düzenlenen Yapı 2008 Fuarı’na katılıyor.
‘Tünel Yol’ Sarıyer’in de trafik sorununu çözecek…İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Sarıyer’in trafik sorununu çözecek 4 bin 560 metre uzunluğunda ve 4 araç geçişli Sarıyer-Çayırbaşı Tünel Yolu inşaatında incelemelerde bulundu.
Pekin, yeni terminalini olimpiyata yetiştirdiYaz Olimpiyatlarına hazırlanan Pekin, havaalanının üçüncü terminalini rekor sürede bitirerek Olimpiyatlara yetiştirmeyi başardı. Yılda 50 milyon kişilik kapasitesi olan bu terminal 3.8 milyar dolara mal oldu. Dünyanın en gelişmiş havaalanı binası olarak anılan terminal, 4 yıldan kısa sürede tamamlandı. İngiltere''de Heathrow Havaalanında açılan terminal ise 6 yılda tamamlanmış ve açılır açılmaz bavulların kaybedilmesi gibi büyük sorunların yaşanmasına yol açmıştı. Çin, Olimpiyatlardan önce CCTV kanalının yeni binasını tamamlamak için de hazırlıklarını son hız sürdürüyor. ''Z'' şeklinde uzayan iki kuleden oluşan bu kompleksin dünyanın en büyük medya binası olacağına da dikkat çekiliyor
Tarih: 5 Mayıs 2008 Kaynak: Hürriyet
Modelinden sıkılmazsanız 10 sene kullanabilirsinizAyna parçalarından, bambu ağacından, ipekten, deriden duvar kaplamaları, yaşadığımız mekanlarda yeni bir eğilim. Rutubete dayanıklı, silinebilir modeller banyo ve mutfaklarda kullanılıyor.
Merzifon Havaalanı sivil uçuşlara açılmak için gün sayıyorAmasya''nın Merzifon ilçesindeki Merzifon 5. Ana Jet Üssü''nde yer alan ve sivil havacılığa açılması için çalışmalar sürdürülen havaalanı ve tesislerle ilgili son durumun değerlendirilmesi amacıyla toplantı düzenlendi.
“Kol kola giremeyeceğim birinin mekanını tasarlayamam”Aralarında Laila, Buz, Sortie ve It’s A Joke’un da bulunduğu pek çok eğlence mekanını tasarlayan mimar Mahmut Anlar: "Anlaşamadığım, kol kola giremeyeceğim birinin mekanını tasarlayamam"
Cumalıkızık, restorasyona hazırlanıyorSon zamanlarda sıkça dizi filmlerine mekân olmasının ardından ziyaretçi akınına uğrayan Bursa''nın Cumalıkızık köyü, restorasyondan geçirilecek.
Çevre cinayetine bakan son versinMuğla''nın Güllük Körfezi''ndeki Pina Yarımadası''nda denize kaçak dolgu yapan MNG Holding''e bağlı Günal İnşaat Turizm''e İl Özel İdaresi 25 bin YTL daha ceza keserken, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, olayı incelemesi için bölgeye davet edildi.
İstanbul''a daha çook marina lazımİstanbul, deniz şehirlerinin kraliçesi dedik. Boğaz''ı, Marmara''sı, Karadeniz''i ile, Venedik''in, Cenova''nın tarihlerine kardeş tarihi ile, lüferi, çinakopu, kırlangıçı ile tüm deniz şehirlerinin piridir dedik.
Devlet tasarruf için evdeki lambayı ücretsiz değiştirecekEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Enerji Verimliliği Projesi kapsamında tüm Türkiye''deki evlerde verimsiz çalışan akkor lambaların, verimli lambalarla gönüllü olarak değiştireceklerini söyledi. Türkiye Teknik Elemanlar Vakfı (TÜTEV) tarafından düzenlenen ''Enerji Verimliliği ve Tasarrufu'' paneline katılan Güler, gelişen Türkiye''de enerji tüketiminin her yıl arttığını, Türkiye''nin elektrik ve doğal gaz tüketim artışının dünyada Çin''den sonra ikinci sırada yer aldığını söyledi.
İngiltere''de konut düştüİngiltere''de konut fiyatlarının bu yıl yüzde 4.2 oranında düştüğü belirtildi. İngiltere''nin, en büyük mortgage kredisi sağlayıcı kuruluşu Halifax, nisan ayında, konut fiyatlarının, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1.3 oranında düşüş gösterdiğini kaydetti. Bu arada, mortgage kredisi onaylarının, martta, son 15 yılın en düşük düzeyine ulaştığı bildirildi. Ayrıca İngiltere''de bankalar, ABD''deki konut kredisi sektöründeki krizler nedeniyle, kredi koşullarını sıkılaştırdı.
Tarih: 5 Mayıs 2008 Kaynak: Radikal
Tasarım mutfağı da fethettiMarka ve tasarım değeri, tüketicilerin satın alma alışkanlıkları içinde hızla yukarı tırmanıyor. Özellikle moda ve dekorasyon alanında ünlü tasarımcıların yeni koleksiyonlarının izini sürenler, bedenlerini ve evlerini sıradışı seçimlerle giydirme kaygısındalar.
TAV''a Abu Dabi''den ikinci davetTAV Havalimanları Holding, Abu Dabi Havalimanı projesinde ikinci teklifi vermeye davet edildi. TAV Havalimanları Holding''den açıklama yapıldı.
Ege’nin peri bacaları Kapadokya’ya rakipKula’da, 22 bin yıllık ayak izlerinin yanı sıra Kapadokya’daki gibi volkanik kayalıklar var. Turizme kazandırılması için proje başlatıldı. Çalışmalar, AB’nin hibe kredilerinden yararlanılarak yapılacak.
''O raylar Kütahya-Eskişehir arasında''Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, 1987 yılında Güney Afrika''dan ithal edilen ''sorunlu'' rayların nerede kullanıldığını açıkladı: "Ağırlıklı olarak Kütahya-Eskişehir arasında."
Toprak altındakiler korunsun ama toprak üstündekileri koruyor muyuz?Bugün profesör olan bir öğrencisi "Kimse bilemez onun kadar İstanbul''u" demişti. Sanat tarihinin 85 yaşındaki anıt ismi Prof. Dr. Semavi Eyice (85), kendisini "sanat tarihinin arkeoloğu" olarak tanımlıyor.
Tünel depremi!İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin trafiği rahatlatmak amacıyla yürüttüğü tünel çalışmaları, güzergâh üzerindeki birçok binada hasara yol açtı...
Zeybekci: ''Devlet de gecekondu yapıyor''Pamukkale Üniversitesi''nde düzenlenen Denizli Kent Sempozyumu''na katılan Belediye Başkanı Nihat Zeybekci, gecekondu ve kaçak inşaat yapan vatandaşların tepesine bindiklerini, devletin normal vatandaşa karşı tüm kuralları detaylarına kadar uyguladığını belirtti.
Tasarım kenti İstanbulFarklı yaşam tarzlarıyla, tarih ve kültür birikimiyle, dinamizmiyle İstanbul ne zamandır dünyanın konuştuğu bir şehir. Her an sürpriz bir patlamaya hazır gibi.
Lüks mobilyacı Frau F1 pilotuyla Etiler’deBeyaz Saray ve Avrupa Parlamentosu’nun mobilyacısı olarak tanınan İtalyan mobilya firması Poltrona Frau, Türkiye’de hedef büyüttü.
"Seyrantepe''de sorun yok Talu''yu istemeyenler uyduruyor"Eren Talu''nun kazandığı Seyrantepe ihalesinin iptaline yönelik söylentilere TOKİ Başkanı yanıt verdi: Bunlar Talu''yu istemeyenlerin uydurması.
''Transparanlığa gidiş var''İstanbul''un en yüksek binası (Sapphire), ilk üstü açık alışveriş merkezi (Kanyon) ve ilk modern sanat müzesinde (İstanbul Modern) onun imzası var. Avrupa Mimari, Sanat, Tasarım ve Şehircilik Merkezi''yle The Chicago Athenaeum Mimari ve Tasarım Müzesi''nin ''40 yaşın altında gelecek vaat eden 40 mimar''dan biri seçtiği Melkan Gürsel Tabanlıoğlu bu unvanı özelde İstanbul Modern, Ankara Doğan Medya Center ve Levent Loft için gerçekleştirdiği proje ve genel mimari profiliyle aldı.
Vakıflara yeni hizmet binasıBalıkesir Vakıflar Bölge Müdürlüğü, Hisariçi Mahallesi’ndeki Yıldırım Camii’nin yanında yapılan yeni binasına taşındı. Müdürlüğün beş katlı yeni hizmet binası Vali Selahattin Hatipoğlu, Belediye Başkanı Sabri Uğur, Vakıflar Bölge Müdürü İslam Emiroğlu ve İl Müftüsü Necdet Çetin’in de katıldığı törenle açıldı. Vali Hatipoğlu, Balıkesir ve ilçelerindeki birçok tarihi binayı restore eden Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün yeni binasında çalışma koşullarının da daha iyi olacağını söyledi. Bölge Müdürü İslam Emiroğlu, Vakıflar’a ait 247 metrekare arsaya yapılan beş katlı binanın 700 bin YTL’ye mal olduğunu bildirdi.
Tarih: 5 Mayıs 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Coşkun Yaman
Ege’nin peri bacaları Kapadokya’nın rakibiManisa’nın Kula İlçesi’nde volkanik arazide oluşan peri bacalarını, Kapadokya’ya rakip yapacak proje için çalışma başlatıldı.
''Proje değişince eski satışlardan zarar ettik, % 50 zam yapıyoruz''Aşçıoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Aşçıoğlu, Selenium Twins''teki iç projeyi değiştirdiklerini belirterek, fiyatlara yüzde 50 zam yapacaklarını söyledi.
Kaçak yapılara ceza yağıyorMuğla’nın Marmaris İlçesi’nde kaçak 1325 yapı saptandı, 5-45 bin YTL arasında para cezaları uygulanmaya başlandı.
Selçuk’ta altyapı tamamİzmir Büyükşehir Belediyesi’ne devir için gün sayan Selçuk Belediyesi yoğun günler geçiriyor. Başkan Vefa Ülgür, devir sonrası su, kanalizasyon ve yağmur suyu şebekesinin bakım, yapım ve işletmesini Büyükşehir’e bırakacaklarını hatırlattı. Ülgür, dokuz yıllık görev süresince ilçeyi yeraltından bir ağ gibi donattıklarını ve Büyükşehir’e altyapı sorunları çözülmüş bir Selçuk devredeceklerini söyledi. Başkan Ülgür, “Çok değil, daha dokuz yıl önce kent her yağışta tanınmaz hale geliyordu. Yarılan yollar, oluşan göller, yaşanan su baskınları Selçuk’a hiç yakışmıyordu. Bunları maziye gömdük” dedi.
Tarih: 5 Mayıs 2008 Kaynak: Milliyet
''Ekonomi yerinde sayacak, temkinli olma dönemindeyiz''Varyap''ın patronu Süleyman Varlıbaş, piyasadaki daralmanın zaman kaybına neden olmasından endişelendiğini söylüyor. Ekonomide bir tedirginlik varsa, reel ekonomide ilk tepkiyi emlak verirmiş. Nitekim öyle oldu.
AVM’lerin büyüklüğü huzursuz edici noktadaAlışveriş merkezlerinin büyüklük unsuru üzerine kurulduğunu, ancak büyüklüğün bıçak sırtı bir kavram olduğunu ifade eden Minasera Alışveriş ve Yaşam Merkezi’nin sahipleri Murat Sonbay ve Üner Karabıyık, "Büyüklük, dengeyi kaçırdığınız zaman insanı huzursuz eden bir özellik. Mekanı dolaşıyorsunuz ve günün sonunda kilometrelerce mesafe yürümüş oluyorsunuz" dediler.
Cazibe merkezi önerisiBü­yük­şe­hir Be­le­di­ye Baş­ka­nı Aziz Ko­ca­oğ­lu, “İz­mir’i sağ­lı­ğın baş­ken­ti yap­mak is­ti­yor­sak, bu he­de­fe uy­gun te­sis­ler­le İn­ci­ral­tı’ nda ca­zi­be­yi ya­rat­mak zo­run­da­yız” de­di.
Bornova Metrosu’nda yarım kalma ihtimaliEvka-3 İstasyonu’yla Bornova Merkez arası 800 metrelik tünel kazısı, zeminin zayıflığı nedeniyle durdurulmuştu. Uzmanlar, “100 bina için yıkılma riski var” dedi. Kararı, Başkan Kocaoğlu verecek.
Yargı ne diyorsa o!İstanbul Mimarlar Odası Başkanı, Four Seasons Otel için verilen yürütmeyi durdurma kararının uygulanmamasıyla ilgili olarak suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı.
Başkan Topbaş''ın Ferrari''si!Metrobüs işi çıktığından beri ''Bu iş çok yanlış'' diye yazıp duruyorum. Sonunda Başkan Topbaş''a hitaben bir yazı yazıp "Eğer şahsi aile bütçeniz yılda 40 milyar açık veriyor olsaydı, banka kredisi ile Ferrari alır mıydınız?" diye sormuştum. Bunun üzerine davet etti, görüştük, sualler sordum. Bu işi iyi bilen biri olarak yazılı ve sözlü tavsiyelerde bulundum, ayrıca ''spor'' adına destek istemiştim, tenimiz tutmadı! Bir daha ne aradı ne sordu, ne de suallere cevap verdi. Basın Müşaviri Ahmet Faruk Bey, başkan adına olduğunu söylediği bazı dedikodular yaptı, hepsi bu.
Sörf cennetine kum tehdidi!Yıldız Teknik Üniversitesi Doğa Bilimleri Araştırma Merkezi Sorumlusu Prof.Dr. Şükrü Ersoy, Alaçatı limanı ve ona bağlı mendireğin, Alaçatı Koyu ağzındaki kum birikmesini hızlandırdığını, bir süre sonra koyun güneyindeki ağzın kapanacağını ve Alaçatı’nın göl haline geleceğini söyledi.
Aliağa-Menderes rüyası ertelendiBüyükşehir Belediyesi ile TCDD’nin ortak projesi, Aliağa-Menderes Raylı Sistemi, Karşıyaka tünel inşaatındaki sorunlar ve bazı müteahhit firmalarla problemlerin yarattığı zaman kaybı nedeniyle gecikecek. Belediye, TCDD’den, 87 kilometrelik hattın tamamını teslim etmek için aralarındaki protokol gereği Mart 2007’de dolan sürenin Ocak 2009’a kadar uzatılmasını istedi.
Tarih: 5 Mayıs 2008 Kaynak: Milliyet
Nobelli profesör dünyaya, İzmir’den çevre uyarısı yaptıİklim değişikliklerinin küreselleşme ve ticaret üzerindeki etkileriyle ilgili bir sunum yapan Markandya: "Sıcaklıkta 2 derecelik bir artış, dünyayı farklı hale getirecek."
Türk şirketten 55 milyon euroluk inşaatErku İnşaat, Türkmenistan Sağlık Bakanlığının açtığı ihaleyi kazanan şirket oldu. Türkmenistan''da inşaat sektöründe faaliyet gösteren Erku Uluslararası Müteahhitlik Hizmetleri İnşaat Turizm Limited Şirketi, 55 milyon euroya hastane kompleksi kuracak. Türkmenistan Sağlık Bakanlığının açtığı ihaleyi kazanan Türk şirketi, ülkenin önemli sağlık merkezlerinden Mollagara sanatoryumunda 500 yataklık hastane binası inşa edecek. Proje kapsamında mevcut hastane binaları da restore edilecek. İki katlı otel binasının da yer alacağı komplekste, sağlık çalışanları için pansiyonlar inşa edilecek. Romatizma başta olmak üzere deri hastalıklarınında tedavi edildiği tuzlu Mollagara gölü kenarında 300 kişi kapasiteli tedavi merkezi de yapılması planlanıyor. Projenin Mayıs 2010''da teslim edilmesi hedefleniyor.
Tarih: 5 Mayıs 2008 Kaynak: Dünya
Akfen, Abu Dabi ihalesinde ilk üç arasındaAkfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, Abu Dabi Hava Alanı inşaatı ihalesinde ilk üç firma arasına girdiklerini belirtti.
Sabiha Gökçen''de yeni terminalin temeli atıldı2001 yılında hizmete açılan Sabiha Gökçen Havalimanı''nı, açıldığı yıl sadece 47 bin yolcunun kullandığını ve zarar edildiğini anlatan Erdoğan, şimdi ise bu hava alanının, Türkiye''nin en işlek ve en hareketli hava alanlarından biri olma özelliğine kavuştuğunu söyledi.
İstanbul''da imar oyunlarıSon 4 yılda 4 bine yakın ''plan değişikliği'' yapıldı; yoğunluk arttıkça kent içindeki yeşil daha da azaldı. İstanbul''da mahalle aralarında bile gökdelenler yükseliyor.
İTÜ Atatürk Anıtı ve Atatürk Meydanı açıldıİstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Ayazağa Yerleşkesi''nde Atatürk Meydanı ve Atatürk Anıtı törenle açıldı. Törende, "Kurtuluş Savaşı, Eğitim ve Bilim" temalarını içeren 16 tonluk mermer yontu kabartmaların önünde bulunan 3.5 metre yüksekliğinde, yaklaşık 1 ton ağırlığındaki bronz Atatürk Anıtı''nın heykeltıraşı, İstanbul Resim Heykel Müzesi Müdürü Prof. Dr. Ferit Özşen ile 1600 metrekarelik Atatürk Meydanı''nın çevre düzenlemesini gerçekleştiren İTÜ Mimarlık Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cengiz Yıldızcı ''ya teşekkür plaketleri sunuldu. Prof. Ferit Özşen, tasarladığı Atatürk Anıtı için "Mermer yontu bloklarının önünde yer alan, kurtuluşumuzu, çağdaş düşünce ve yaşam biçimimizi bize armağan eden Atatürk figürü ''Cumhuriyeti biz kurduk, yaşatacak sizlersiniz'' dercesine kendinden emin, dimdik durur biçimde anlatılmıştır" dedi.
Tarih: 5 Mayıs 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Geçmişten geleceğe İstanbul2010 İstanbul Avrupa Kültür Başkenti projelerinden biri olan "Bir Bilişim İmecesi: Geçmişten Geleceğe İstanbul'''' için İstanbul''daki mimari ve tarihi eserlerin mevcut durumları, sorunları, çözümleri gibi konularda projeler üretilmesi bekleniyor.
50 milyar dolarlık proje A Plus fuarında buluştuJNR Fuarcılık tarafından Hilton''da gerçekleştirilen A Plus Gayrimenkul Fuarı''nı 10 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor. Fuar, bugün sona erecek.
100 bin kişi, yapıyla ilgili herşeyi bu fuarda bulacakYapı Endüstri Merkezi’nin (YEM) düzenlediği ’Uluslararası Yapı/Turkeybuild 2008 İstanbul Fuarı’, 30 Nisan-4 Mayıs tarihleri arasında Beylikdüzü TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenleniyor.
Durgun olan sektöre hareket getirecekUluslararası yapı fuarı ’Turkeybuild 2008’in şu an durgun olan sektöre hareket kazandırması bekleniyor.
Balibey Han Yolgeçen Han olmasın!Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen Balibey Han, dün törenle hizmete girdi. Tophane yamaçlarına ayrı bir hava geldi. Kaderine terk edilmişti...
Gel 2010 gel!Biraz asker mektubu gibi oldu, "Gel tezkere gel," diyen! Ama İstanbul''da 2010 yılına sarkan öylesine önemli işler var ki... Örneğin yıkılan Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu''nun yerine yapılan kompleks ancak 2010''da bitecek ve Lütfi Kırdar ve CRR salonları, açıkhava tiyatrosu gibi kent hayatı için çok önemli yerler içeren bu alan, ancak o yıl kendine gelecek. Aynı biçimde, AKM''nin onarımı, trafik tünelleri, bilmem nerenin metrosu, hatta yapımı başlamak üzere olan Trump Kuleleri için de tarih veriliyor: 2010... Demek ki, o zamana dek İstanbul''da Allah kerim!
Tarih: 2 Mayıs 2008 Kaynak: Sabah Yazan: Atilla Dorsay
Pendik''te kentsel dönüşüm tepkisiSapanbağları mahallesi sakinleri, Büyükşehir''in yaptığı planla, 60 yıldır oturdukları imarlı, tapulu yerlerinden olacaklarını söyledi.
Metro, Narlıdere’ye ve Otogar’a da uzanacakÜçyol-Üçkuyular ve EÜ Hastanesi-Bornova Merkez hatlarının yapımını sürdüren Büyükşehir Belediyesi, metronun, Otogar’a ve Narlıdere’ye de uzanacağını müjdeledi. Projeler hazır. Yakında ihaleye çıkılacak.
Kadifekale tartışmasıİz­mir Ti­ca­ret Oda­sı’nın (İTO) mec­lis top­lan­tı­sın­da Ka­di­fe­ka­le’de­ki kru­va­zi­yer ge­mileriyle ken­te ge­len İtal­yan tu­rist­le­rin, Ka­di­fe­ka­le’de ta­ri­hi ka­lın­tı­la­rın tu­va­let ve çöp­lük ola­rak kul­la­nı­mı­nı bel­ge­le­yen gö­rün­tü­le­ri­ tartışma yarattı.
180 günlük suyumuz kaldıKuraklık, barajları boşalttı. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, sadece 6 aylık ihtiyacı karşılayacak rezerv bulunduğunu söyledi, “Halkımız suyu daha dikkatli kullanmalı” dedi.
Demirdeki yüzde 100 artış müteahhitleri batıracakİnşaat sektörünün en önemli girdilerinden biri olan demir dört ayda yüzde 100 artış gösterdi. Ocak ayında tonu 850 YTL olan demir nisan sonu itibariyle bin 600 YTL''ye yükseldi.
Karayolları arazisinin imarına Danıştay’dan retDanıştay, Zorlu Gayrimenkul Geliştirme ve Yatırım A.Ş’nin 800 milyon dolar bedelle en yüksek teklifi verdiği Beşiktaş Ortaköy’deki Karayolları arazisinin nazım imar planı değişikliğinin yürütmesini oy birliğiyle durdurdu.
En büyük kavşak tamamİstanbul''un iş merkezi Maslak''ın en önemli trafik sorunu Büyükşehir Belediyesi''nin Seyrantepe - TEM Otoyolu- Maslak bağlantısını sağlayacak Akademi Kavşağı inşaatının tamamlanmasıyla çözüldü. Yapımına 2007 yılında başlanan ve Birinci etabı Ağustos 2007''de bitirilen 3 etaplık kavşak çalışması İstanbul''da yürütülen en büyük yol çalışmalarından biri olma özelliğini taşıyor. Söz konusu projenin amacı kuzeyde ve güneyde yanyollar yapmak suretiyle Tem Otoyolunu transit hale getirmekti. Ayrıca bu bölgedeki Beşiktaş-Sarıyer-Maslak bağlantı yollarını düzenleyerek trafikte oluşan kesişmeleri engellemekti. Bu kapsamda Ankara - Edirne istikametinde ring sağlandı. Bu sayede Sarıyer istikametinden gelen trafik Edirne istikametine yönlendirilerek Tem Otoyolundaki trafik sirkülasyonu daha akıcı hale getirildi. Sarıyer - Maslak (Harp Akademileri Kavşağı) mevcut eş düzey kavşağının bulunduğu bölgede Tünel Tipi Altgeçit yapılarak Tem Otoyolu ve yanyollardan gelen trafik Beşiktaş trafiği ile kesişmeden Maslak - Büyükdere Caddesine iniyor. Ayrıca bu kavşak inşaatı mevcuttaki kesişmelerin tamamını ortadan kaldırdı.
Tarih: 2 Mayıs 2008 Kaynak: Yeni Şafak Yazan: Gökhan Yılmaz
Müteahhitler: Katar haberleri bizi yakacak!Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren, basında son zamanlarda Katar’a ilişkin yer alan haberlerin, Katar’da iş alan ve bu ülkedeki yatırım yapan Türk müteahhitlerini endişelendirdiğini açıkladı.
Rusya pazarında ''yeni fırsatlar''Kuzey komşumuzda 6 milyar dolara ulaşan Türk yatırımları 10 milyar dolara doğru koşuyor. Rusya, yurtdışına kayan Türk yatırımlarının en önemli adresi haline geldi. Petrol ve doğalgazla zenginleşen Rusya pazarında, enerji ve giderek artan konut ihtiyacı nedeniyle inşaat önemli fırsatlar sunuyor. Ancak, büyük sermaye gerektiren bu alanların dışında, nispeten daha küçük sermaye ile değerlendirilecek önemli fırsatlar ortaya çıkıyor. Rusya''da Türk işadamları için cazip birçok sektör var. Örneğin inşaat malzemeleri, temizlik malzemleri imalatı gibi alanlar halen bakir ve gelişmeye açık. Gıda işleme, ambalaj ve paketleme alanında da ciddi boşluk mevcut. Yatırım için, lojistik ve iklim şartları açısından Krasnodar, Soçi, Kuzey Kafkas Özerk Cumhuriyetleri daha cazip.
Tarih: 2 Mayıs 2008 Kaynak: Dünya Yazan: Nurdoğan Arslan Ergün
Yabancılara mülk satışı ''benimsendi''Yabancılara mülk satışı konusunda Anayasa Mahkemesinin iptal kararı dikkate alınarak hazırlanan yasa tasarısı, TBMM Adalet Komisyonunda benimsendi.
Sabiha Gökçen, resmen Limak’ınSabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’ndaki mevcut terminaller, otopark, kargo ve yer hizmetleri ile uçak yakıt ikmal operasyonlarının HEAŞ Yatırım, Yapım ve İşletme A. Ş’den Limak Holding’e devri dün gerçekleşti. Devirle birlikte 1000’i aşkın HEAŞ çalışanı da Sabiha Gökçen Havalimanı bünyesine geçti. İSG Uluslararası Havalimanı Yatırım Yapım ve İşletme A.Ş. CEO’su Yetik K. Mert, “İstanbul Sabiha Gökçen konforlu, süratli ve yolcu odaklı bir havalimanı. Varolan tesisleri kaliteli ve profesyonel insan kaynakları ile destekleyerek büyütüp geliştireceğiz” dedi.
Tarih: 2 Mayıs 2008 Kaynak: Türkiye Yazan: Cemil Yıldız
Karayolları arazisinde imara Danıştay engeliDanıştay, Zorlu Grubu’na devri yapılan Karayolları’nın Zincirlikuyu’daki arazisinin imar planı değişikliğinin yürütmesini durdurdu.
Önal: Restorasyon yaz sonuna tamamAnkara Valisi Kemal Önal, başkentin eski kamu binalarından biri olan, Ulus’taki valilik binasında sürdürülen restorasyon çalışmalarının yaz sonuna kadar tamamlanacağını bildirdi.
Sabiha Gökçen''de devir tamamİstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı''ndaki mevcut terminaller, otopark, kargo ve yer hizmetleri ile uçak yakıt ikmal operasyonlarının devri tamamlandı. Savunma Sanayi Müsteşarlığı bünyesindeki Sabiha Gökçen, Limak Holding (LİMAK), GMR Infrastructure (GMR) ve Malaysia Airports Holdings Berhad (MAHB) ortaklığıyla kurulan İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı Yatırım, Yapım ve İşletme A.Ş''ye (ISG) devredildi.
''Tatilde sokağa çıkmayın!''Son 23 Nisan''da olduğu gibi tatil günlerinde Karşıyaka''nın kent merkeziyle deniz ulaşımının neredeyse kesilmesi, yurttaşları evlerine hapsediyor. Alsancak ve Pasaport''a seferlerin ''yok'' denecek kadar az sayıya indirilmesi eleştiriliyor.
Sultansazlığı yeniden kuşların konak yeri olduİç Anadolu''nun doğa harikası Sultansazlığı''nda geçen yıl 250 olan kuş türü, su sevyesinin yükselmesiyle 400''e çıktı. Türkiye''nin önemli kuş cennetinden birisi olan Sultansazlığı''nda uzun zaman sonra su miktarında artış oldu.
Tuz Gölü, taşıma suyla kurtarılacakUzmanlara göre yüzde 50''si kuruyan Tuz Gölü''nün eski halini alması için yağışların artması gerekiyor. İkinci yöntemin ise göle su taşınması olduğu söyleniyor.
IMF ikna edildi; GAP için gereken 3 milyar YTL''lik kaynak tamamGüneydoğu Anadolu Projesi''ni (GAP) tamamlamak için finansman arayan hükümet, İşsizlik Sigortası Fonu ve özelleştirme gelirlerinden kaynak aktarılması konusunda Uluslararası Para Fonu''nu (IMF) ikna etti.
Miami Sanat Müzesi’nin Yeni Binası Yöre Halkıyla Birlikte ŞekillendiriliyorMiami Sanat Müzesi MAM’ın yeni merkez binası için geliştirdikleri projede Jacques Herzog ve Pierre de Meuron, ziyaretçileri bahçeden uzaklaştıran görkemli bir strüktür oluşturmak yerine geniş, gölgeli bir veranda ve ana binanın genişletilmiş çatısının altında yer alan bir meydan tasarladı.
Blue’ Safe Mavi Kale İstanbul Yapı 2008 Fuarı’ndaBu sene de Beylikdüzü Tüyap’da gerçekleşen İstanbul Yapı 2008 Fuarı’nda Blue’ Safe Mavi Kale, “Liderden Mantolama Dersleri” temalı standıyla doğru mantolamanın uygulamasını ve detaylarını ziyaretçilere anlatıyor.
Takvim
<<Mayıs 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.