Haberler

5 Haziran 2008, Perşembe

Bir Ürünü “Çevre Dostu” Yapan Nedir?Bir Ürünü “Çevre Dostu” Yapan Nedir?Dünya hızla değişti ve değişmeye devam ediyor. 18. yy’ın ikinci yarısında gerçekleşen Endüstri Devrimi sonrasında hızla gelişen sanayileşme olgusu, doğanın dengesinin bozulmasının ve çevre kirliliğinin başlangıç noktası oldu. Yaşam standartlarını yükseltmek adına enerji kaynaklarının ve doğanın bilinçsizce kullanımı, dünyanın doğal dengesini geri dönüşüme el vermeyecek kadar yıkıcı bir şekilde bozuyor. 1972 yılında Stockholm’de bu duruma karşı gerçekleştirilen Birleşmiş Milletler Çevre ve İnsan Konferansı’nda alınan kararla, 5 Haziran günü, Dünya Çevre Günü olarak kabul edildi. Haberin Devamı
TOKİ müteahhitlerini ve faizsiz bankaları kurtarma operasyonuTOKİ müteahhitlerini ve faizsiz bankaları kurtarma operasyonuMüteahhitler, “TOKİ 100 bin konut sattı ama henüz yapım aşamasında. Tamamlanmazsa herkes sıkıntıya girer” dedi. Hükümet ağırlıklı olarak TOKİ’ye iş yapan müteahhitlere ek ödeme yapılmasını sağlayacak kararname için Meclis’ten yetki almaya hazırlanıyor.
Türkiye Kyoto’yu imzalıyor ve artık her şey değişiyor!Türkiye Kyoto’yu imzalıyor ve artık her şey değişiyor!Türkiye hükümetleri Kyoto’yu imzalamamak için yıllarca kendilerini ve halkı kandırdılar; anlaşılan protokolü uygulamamak için bahane üretmeyi sürdürecekler.
Konutta alıcılar beklemeye geçtiKonutta alıcılar beklemeye geçtiGYODER Başkanı Cumurcu, faiz hadlerinin yükseldiği ve inşaat maliyetlerinin artmakta olduğu konut sektöründe, beklentilerin bozulduğu ve buna bağlı potansiyel alıcıların kararlarını erteleme eğilimine girdiklerinin gözlemlendiğini bildirdi.
Türkiye''nin dördüncü büyük havalimanı Kütahya''ya yapılıyorTürkiye''nin dördüncü büyük havalimanı Kütahya''ya yapılıyorAfyon, Uşak ve Eskişehir''deki hava trafiğini tek bir merkezde toplamayı amaçlayan Kütahya Zafer Havalimanı''nın proje ihalesi, önümüzdeki eylül ayında gerçekleştirilecek.
Ürünleri "Yeşil" Göstermenin 6 Yolu!Ürünleri "Yeşil" Göstermenin 6 Yolu!"Çevre dostu" olduğu söylenen ürünler hakkında şüphe duyar mısınız? Yanıtınız evetse, şüphe duymakta haksız da sayılmazsınız. Yapılan araştırmalar, artan ilgiye bağlı olarak bugün bu duyarlılığın bir pazarlama aracına dönüştüğünü ve bu tip ürün ve hizmetler için ciddi bir güvenilirlik sorunu olduğunu ortaya koyuyor.
Dubai Home-Tech Fuarı’nda Sektörle BuluştuDubai Home-Tech Fuarı’nda Sektörle BuluştuTermikel, İstanbul Villa Decor Fuarı ve Köln Domotechnica’dan sonra Orta Doğu’nun en önemli fuarları arasında yer alan Home-Tech Fuarı ile bölge tüketicileriyle buluştu.
Başkan Kocaoğlu, Tahtalı Barajı''ndan İzmirlilere Seslendi "Suyumuza Sahip Çıkalım"Başkan Kocaoğlu, Tahtalı Barajı''ndan İzmirlilere Seslendi "Suyumuza Sahip Çıkalım"İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kentteki kuraklığa dikkat çekmek için ilginç bir mekan seçti: Kurumaya başlayan Tahtalı Baraj Gölü.
Rüzgâr türbininde sipariş kuyruğuRüzgâr türbininde sipariş kuyruğuTürbin üretiminde söz sahibi olan GE bile, dünyadaki talebe yetişmekte zorlanıyor. GE’den Kürşat Özkan, ‘Türbin üreticileri sıkıştı, Türkiye’de de talep çok’ dedi.
İstanbul''da yüzülebilecek alanlar belirlendiİstanbul''da yüzülebilecek alanlar belirlendiİl Sağlık Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, il sınırları dahilinde geçen yıl belirlenen 83 ayrı noktada bu yıl da 20 Mayıs''tan itibaren deniz suyu izleme çalışmalarının başladığı ve bu çalışmanın yüzme sezonu olarak belirlenen 1 Haziran ile 15 Eylül tarihleri arasında 15 günde bir numune alınarak sürdürüleceği bildirildi.
Malzemenin Mimarlığı Unuttuğu Yer: Yol CepheleriMalzemenin Mimarlığı Unuttuğu Yer: Yol CepheleriBugün, giydirme cephe dendiğinde sokaktaki vatandaştan, işverenlere, firma sahiplerinden mimarlara herkesin aklında farklı şeyler canlanıyor. 20. yüzyılın başından itibaren Bauhaus’ta ilk örnekleri ortaya çıkan giydirme cepheler, zaman içinde hem teknik olarak hem de kullanımında birçok değişikliğe uğramış görünüyor.
Kalekim, Ustaları Eğitmek için Türkiye’yi GeziyorKalekim, Ustaları Eğitmek için Türkiye’yi GeziyorYapı kimyasalları sektörünün önde gelen firmalarından Kalekim AŞ, “Usta Kulübü” kapsamında tüm Türkiye’de düzenlediği seminerlerle ustalarına ürün eğitimleri veriyor.
Folkart''tan 2 dev yatırım dahaFolkart''tan 2 dev yatırım dahaBu ay Mavişehir''de yapımına başlayacakları 22 kattan oluşan binanın ardından, Salhane''ye 45 katlı ''Folkart Towers''ı da 2011''e yetiştirecek.
Caddelerde elektrik süpürgeli temizlikCaddelerde elektrik süpürgeli temizlikÇankaya''da temizlik işlerini yürüten özel bir temizlik firması, elektrik süpürgesi dizaynında tasarladığı motorlu konteyner cihazı ile Kızılay ve Sakarya Caddesi’ni temizlemeye başladı.
Bir Varmış Bir Yokmuş “Sümer Mahallesi” Diye Bir Mahalle VarmışBir Varmış Bir Yokmuş “Sümer Mahallesi” Diye Bir Mahalle VarmışMarmara depreminin ardından 2003 yılında tamamlanan İstanbul Master Planı’na göre pilot bölge seçilen Zeytinburnu, bu tarihten beri sivil toplum kuruluşlarının, üniversitelerin ve belediyenin gündeminde. Zeytinburnu Sümer Mahallesi İstanbul’u etkileyecek bir depremde zemin yapısı ve mevcut binaların yetersizliği sebebiyle en çok hasar alması beklenen bölgelerden bir tanesi olarak kabul ediliyor. Bölgede yapılacak yenileme projesi ile binaların tamamen yıkılması ve daha sağlıklı bir fiziksel çevrenin inşa edilmesi bekleniyor.
Kap Camii''nde Restorasyon SürüyorVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yaklaşık 6 aydan beri devam eden Kap Camii''ndeki restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
Soyak Mavişehir’de hedef sürdürülebilir kalkınmaBu yıl 3’üncüsü düzenlenen İş dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Kongresi’nde bir konuşma yapan Soyak Ar-Ge Yöneticisi Aysel Tantuğ, "İklim değişikliği çağımızın en büyük tehditlerinden biridir.
80 milyon dolara Babil’in Asma Bahçeleri’ni Şişli’ye taşıyorOfton İnşaatın Şişli Bomanti’de akıllı ev teknolojisiyle uygulamaya koyduğu Elysium Fantastic projesi, Babil’in Asma Bahçeleri’ni andıran mimarisiyle dikkat çekiyor.
Meksika’nın TOKİ’si 35 bin YTL’lik ucuz konut için Türkiye’ye gelecekMeksika’nın Toplu Konut İdaresi, ucuz konut projeleri gerçekleştirmek amacıyla Türkiye pazarına girmeye hazırlanıyor.
Şehir Plancıları yargıya gidiyorGeçenlerde, Nilüfer''in 1/5000 ölçekli nazım imar planlarının, Şehir Plancıları Odası Bursa Şubesi tarafından yargıya götürülmeye hazırlandığından bahsetmiştik.
Galata Kulesi’nde tasarım festivaliTürkiye’nin en önemli tasarım sanatçılarının katılımıyla Galata Kulesi Meydanı’nda düzenlenen 1. Galata Tasarım Festivali başladı.
Turizm kâbusuGeçenlerde bizim gazetede bir haber çıktı; daha doğrusu benim gözümden kaçmış, sevgili arkadaşım Altan (Yağcı) dikkatimi çekti.
"Van Gölü bozulmadan harekete geçmeliyiz"Türkiye''nin en büyük gölü olan ve hızla kirlenen Van Gölü''nün kıyıları yosunlaşmaya başladı. Yosunlaşmanın kirlilik belirtisi olduğuna dikkat çeken uzmanlar uyardı: "Van Gölü bozulmadan harekete geçmeliyiz"
Gayrimenkul ve turizm ön plana çıkacakCitigroup Türkiye Araştırma Bölüm Başkanı Akın Tüzün, bundan sonra gayrimenkul ve turizm sektörlerinin ön plana çıkması gerekeceğini, söz konusu sektörlere gelecek yatırımların, cari açığın finansmanında önemli olacağını söyledi.
Sömürgeciliğe direniş günüBugün ve hafta boyunca “Dünya Çevre Günü” kutlanacak. Sayısız etkinlikte ve medyada “çevrenin korunması” sözleri, kim bilir kaç bininci kez verilecek.
Su tasarruflu projeMilpa’nın İstanbul Esenyurt’ta yapımına başlanan 1.196 konutluk projesi Milpark Konutları’nda “EKOSAN - Ekolojik Evsel Atıksu Yönetimi” yaklaşımı uygulanarak projede büyük oranda su tasarrufu sağlanacak. Arıtarak yeniden kullanım olanağı sunan EKOSAN yaklaşımı ile Milpark’ta günde 250 bin ton su arıtılarak daire başına yıllık su tüketiminde yüzde 50’ye varan tasarruf sağlanması hedefleniyor.
Tarih: 5 Haziran 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Binalara renk geliyorSistem Metal tarafından üretilen alüminyum kompozit panel markası Albond, binalara istenilen rengi veriyor. Albond, binaların iç ve dış yüzeylerinde kullanılabilir olması özelliğiyle, modern mimaride -ağırlıklı cephe kaplaması olarak- tercih ediliyor. Her renkte ve her ebatta bulunabilen Albond kompozit paneller, kolay işlenebilir, hafif malzeme olması nedeniyle mimari çalışmalarda çözümler sunarken 20 yıl boya garantisiyle satılıyor.
Tarih: 5 Haziran 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Zamanımız daraldıİnşaat sektörünü ameliyat masasındaki hastaya benzeten İNTES Başkanı Koçoğlu, “Sektör ya can verecek ya da nefes almaya devam edecek. Bu hükümetin demir-çeliğe gelen zammı, fiyat farkı ile kamuya iş yapanlara ödemesine bağlı” dedi.
Yenişehir''e kurulacak çimento fabrikasına başkan da sahip çıktıBursa''nın Yenişehir ilçesine bağlı Burcun köyüne 200 milyon dolarlık yatırımla kurulacak çimento fabrikasına 9 köyün muhtarının yanı sıra Yenişehir Belediye Başkanı Bülent Hamdi Cingil de destek verdi.
İstanbul’da denize girmeyinİstanbul Boğazı ve Marmara Denizi kıyıları sanayi ve turizm tesisi atıkları, deniz kazaları, ağır metaller ve yoğun şehirleşme nedeniyle yüksek kanser riski taşıyor.
Küresel ısınmanın hem kurbanı hem nedeni turizmBirleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü’nün (UNWTO) “Turizm ve İklim Değişikliği” raporu verilerine göre turizm, küresel ısınmanın hem kurbanı hem nedeni.
Türk arkeolojisi dünyada ön plandaGünümüzde arkeoloji uygarlığın ve bunu oluşturan insanın gelişim sürecini, içinde bulunduğu doğal çevre ortamıyla birlikte ele alarak bir zaman ölçeğinde neden, nasıl, ne zaman gibi sorulara somut verilerle yanıt arayan bir bilim dalı haline geldi.
Türkiye’nin Venedik’i Alaçatı’ya inşa ediliyorAnt Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Okay, dünyaca ünlü sörf merkezi Alaçatı’da, Venedik tarzında bir site inşa ettiklerini söyledi.
Başkan''dan Küçük Menderes Müjdesiİzmir Büyükşehir Belediyesi, K.Menderes nehrinin kirlenmesini önleyecek üç arıtma tesisinden ilkinin temelini Ayrancılar’da attı. Başkan Kocaoğlu, arıtmalarla birlikte, İzmir kaynaklı deniz kirliliğinin de önüne geçmiş olacaklarını belirtti.
Bitmek üzereyken imar planı iptal edildiAkfen’in yabancı ortağı Accor ile yaptığı şehir otellerinden ikisinin yükseldiği Kayseri’de imar plan değişikliği engeli çıktı.
Yapı-Yol Sen: Köprüden geçiş ücretsiz olsunKESK’e bağlı Yapı-Yol Sen, otoyol ve köprülerden geçişlerin ücretsiz olmasını ve buralarda çalışan personelin fiili hizmetten yararlandırılmasını istedi.
Çevrecilik Ölecek; Dünya Çevre GünüDoğa Derneği Genel Müdürü Güven Eken''in kaleminden 5 Haziran Dünya Çevre Günü: 2030 yılına kadar dünyanın modern toplumlarındaki "çevre" algısında devrim yaşanacak.
TOKİ: Konut fiyatları patlayacakKonut piyasasında şu anda yatırım için stok alım yapanların kar edeceğini belirten TOKİ Başkanı Bayraktar, “Konut fiyatlarında ileriye yönelik bir artış kaçınılmaz” dedi.
Paşabahçe kirlilikten kurtaracakBeykoz sahillerini atıksu kirliliğinden kurtaracak Paşabahçe Çevre Koruma Projesi hızla hayata geçiriliyor. Projenin en önemli halkası olan Paşabahçe Atıksu Arıtma Tesisi 2008 yılı sonunda hizmete alınıyor. Toplam maliyeti 150 milyon YTL olan Paşabahçe Çevre Koruma Projesi kapsamında inşa edilen Paşabahçe Atıksu Arıtma Tesisi günlük 575 bin m3 atıksuyu arıtacak kapasitede inşa ediliyor. 27 milyon YTL''ye mal olacak tesisle Beykoz İlçesi''nin tamamının atıksuları arıtıldıktan sonra derin deşarj yöntemiyle Boğaz''ın dip akıntısına verilecek.
Tarih: 5 Haziran 2008 Kaynak: Yeni Şafak
Dünyada ''otoparklı'' mekanBüyük metropoller başta olmak üzere, gelişen, gelişmeye devam eden ve pek çok yatırımın yapıldığı kentlerimizde; "gayrimenkul" ve "gayrimenkul yatırımı" denince akla gelen ve çözülmesi gereken sorunlardan biri "otopark alanı" olarak karşımıza çıkıyor.
''Sektörün gelişme potansiteli var''İnşaat Sektörü, inşaat malzemeleri sanayisinin AB''ye uyumunu ve işbirliğini hedefleyen, İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) liderliğinde yürütülen EUbuild projesi için güçbirliği yaptı. AB''li ortaklarının yanı sıra Türkiye''den de Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğü yanında ilgili sektör örgütleri projeye destek olmak, sinerji yaratmak amacıyla proje çatısı altında bir araya geldi. İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, artık daha rekabetçi ve markalaşan bir sektörleri olduğunu söyledi.
Tarih: 5 Haziran 2008 Kaynak: Sabah
Atatürk Havalimanı''nda 4. pist için kollar sıvandıAtatürk Havalimanı''nda artan hava trafiğini karşılamak için mevcut üç piste ek olarak bir pist daha yapılması planı hayata geçti. Halen üç pistle hizmet veren Atatürk Havalimanı''nda bütün yükün 18 -36 olarak bilinen uzun pistte olması yeni pist ihtiyacını gündeme getirmişti. Uzun pistin paralelinde bulunan ''sol paralel pist'' olarak adlandırılan pistin, paralel pist koşullarına uymaması ve aynı anda hizmet verememesi, 2 bin 300 metre uzunluğundaki Florya-Ataköy yönünde uzanan kısa pistin sürekli kazalara sahne olması yeni pist düşüncesini ortaya çıkartarak, yetkilileri harekete geçirdi. Yapılması düşünülen yeni pist 2 bin 500 metre uzunluğunda olacak. İki pist arasındaki mesafe 100 metre olacak.
Tarih: 5 Haziran 2008 Kaynak: Yeni Şafak Yazan: Yasin Yılmaz
120 metrede ofise dönüşen evler 120 bin dolara satılıyor118 home-ofis daireden meydana gelen Skyport Residence, Beylikdüzü''nde inşa ediliyor. Projede fiyatlar 120 bin dolardan başlıyor. Kulenin yüksekliği 120 metre.
Motif zengini tarihî cami ilgi bekliyorErzurum’un İspir ilçesine bağlı Çamlıkaya beldesinde ahşap süslemeleriyle dikkati çeken tarihî Başyurt Camii restore edilmeyi bekliyor.
"Metro ve ''su'' fiyaskodur!.."AK Parti İzmir İl Başkanı Aydın Şengül, İzmir Büyükşehir Belediyesi''nin başladığı bir çok projenin plansızlık ve fizibilitesiz çalışma nedeniyle çıkmaza girdiğini belirterek, "Büyükşehir Belediyesi''nin önemli projelere plansız ve fizibilitesiz başlaması nedeniyle çalışmalar çıkmaza girdi...
Toscana Vadisi''ndeki apart daireler satışa çıktıEmaar''ın Türkiye''deki ilk projesi olan Büyükçekmece''deki Toscana Vadisi''nde apart daireler ve townhouse''lar satışta.
Azmak''ta doğayı katletmek serbestMuğla Gökova Körfezi''ne açılan Akyaka''daki Azmak Deresi, kenarındaki restoran işletmecilerinin daha fazla masa koyabilmek amacıyla beton dökerek teraslarını genişletmeleri nedeniyle tahrip ediliyor.
Konferans listesi tartışma yarattıİzmir''in önümüzdeki 20 yıllık hedeflerini belirlemek üzere bu haftasonu Çeşme''de düzenlenecek olan arama konferansının katılım listesi, krize yol açtı.
Bazıları doğayla "iç içe" yaşamayı severKendini doğanın kollarına bırakmak isteyenler ağaç evleri tercih ediyor. İster konut, ister otel olarak inşa edilsin, bu yapı tarzında tasarım, tamamen içerisinde yaşayacak olan insanların hayal gücüne göre şekilleniyor. Ancak yangına karşı özel bir sıva veya boya kullanmayı unutmamak gerekiyor.
Simav’da 6 bin konuta jeotermalHalen 6 bin dolayında konut ve işyerinin jeotermal enerjiyle ısındığı Kütahya’nın Simav İlçesi’nde, sistemden yararlanan konut sayısının artırılması için belediye tarafından başlatılan çalışmalar hızlandırıldı. Önümüzdeki günlerde 6 bin konuta daha jeotermal enerji verileceğinin müjdesini veren Simav Belediye Başkanı Rıza Özdemir, 101 Evler, Değirmenciler, Karakür, Hisarardı ve Fatih Mahallesi’nde bulunan konutların bir kısmının yakında jeotermal enerjiyle tanışacağını ve beklentilerinin sona ereceğini açıkladı. Özdemir, 2 bin 400 metrekarelik alan üzerine, bölgedeki 6 bin konutun ısınmasını sağlayacak dev bir hizmet eşanşör binası yapılacağını bildirdi. Özdemir, "Bu işler için belediye bütçemizden yaklaşık 4 milyon YTL harcama planlıyoruz. 6 bin konutla birlikte jeotermal enerjiyle ısınan konut sayısı 12 bini bulacak" diye konuştu.
Tarih: 5 Haziran 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Mehmet Yenen
Yeşilkoru''da en ucuz daire 162 bin YTL''ye satılıyorAydın Yapı''nın ikinci etabına Taşdelen''de başlayacağı Yeşilkoru Evleri''nin Yenidoğan bölgesindeki ilk etabı tamamlandı. Projedeki dairelerin büyüklüğü 141 metrekare.
Alt geçit korku tüneli gibi olduİzmir Aliağa-Menderes Raylı Sistem Projesi’nin en önemli duraklarından olan Yenişehir semtindeki, yapımı devam eden istasyonun kullanıma açılan alt geçidi, hırsız ve magandaların hedefi haline geldi.
AVM''de kiralanabilir alanların büyüklüğü yüzde 20 artacakCushman&Wakefield''ın araştırmasına göre 34 ülke içinde 6''ncı sıraya yükselen Türkiye''de bu yıl ve önümüzdeki yıllarda yaklaşık 1.5 milyon metrekare yeni alışveriş merkezinin açılması bekleniyor.
TSKB''nin 60 milyon dolarlık ''alışveriş'' yatırımı Pendik''eTürkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) GYO''nun 60 milyon dolarlık bir yatırımla Pendik''te inşa edeceği Pendorya AVM, 2009''da açılacak. Alışveriş merkezinde yaklaşık 130 mağaza yer alacak.
Aliağa’da santral savaşları büyüyorEnka’nın Aliağa’nın deniz kenarındaki Çakmaklı Köyü sınırları içerisinde kurmayı düşündüğü 800 megavat gücünde ihtal kömüre dayalı termik santral için düzenlenen bilgilendirme toplantısı, Atatürk Kültür Merkezi’nde yapıldı.
Çocukların gözünden kültür başkentiİlköğretim öğrencileri 2010’da kültür başkenti olacak İstanbul için projeler üretti. Şişli Terakki İlköğretim Okulu İstanbul’un çeşmelerini anlattığı web sitesiyle birinci oldu. Bu yıl 45. yılını kutlayan Sezin Okulları’nın düzenlediği ‘Kültürler Başkenti’ yarışmasının sonuçları Ayasofya Müzesi’nin bahçesindeki törende açıklandı. Okullar, Beylerbeyi Sarayı, Büyükada, Heybeliada, İstanbul Arkeoloji Müzesi, Kapalı Çarşı ve Mısır Çarşısı gibi kentin doğal ve kültürel güzellikleriyle ilgili internet siteleri hazırlamışlardı. Çocuklar web tasarımlarını kendileri yaptı. Seçtikleri kültür varlıklarına geziler düzenledi, video ve fotoğraf çekimleri yaptı. Esnafla, tarihçilerle söyleşiler gerçekleştirdi. Yarışmanın birincisi İstanbul’un çeşmeleriyle ilgili web sitesiyle Şişli Terakki İlköğretim Okulu oldu. Çeşme örnekleri ve çeşme türlerine kadar bilgilerin yer aldığı sitede, Fatih’teki Cumhuriyet Cumhuriyet Çeşmesi de özel olarak ele alındı. Altı ve yedinci sınıf öğrencilerinden oluşan ekip, çeşmenin restorasyonu için 11 bin YTL’lik bir bütçe gerektiğini de tespit ederek, Yüksek Anıtlar Kurulu’ndan da restorasyon için izin istedi. İzni bekleyen öğrenciler sponsor bulup tarihi eserin yenilenmesi için ellerinden geleni yapacak.
Tarih: 5 Haziran 2008 Kaynak: Radikal
Ofiste boşluk oranı azaldı fiyatlar bir yılda %46 arttıDTZ Pamir&Soyuer tarafından yapılan araştırmaya göre İstanbul''da bulunan ofislerde doluluk oranları düşüş gösterirken fiyatlar, Avrupa ve Anadolu yakalarında ortalama yüzde 46 civarında arttı.
Koçoğlu: İnşaat sektörü ameliyat masasında her an can verebilirİnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) Yönetim Kurulu Başkanı Başkanı Şükrü Koçoğlu, "İnşaat sektörü ameliyat masasında. Ya can verecek, ya da nefes almaya devam edecek."
Bilkent atık sistemiyle yılda 2 milyon YTL tasarruf sağladıKampüste atık sistemine geçen Bilkent Üniversitesi, yılda 2 milyon YTL tasarruf sağladı. Rektör yardımcısı Prof. Dr. Kürşat Aydoğan, sistemin devreye girmesiyle kış aylarında hava kalitesinin de arttığını söyledi.
Şirketlerin yeni evi AltunizadeFiyatların düşüklüğü nedeniyle ofisleri için Altunizade''yi seçmeye başlayan şirketler, doluluk oranlarını da arttırdı.
Vali gece ulaşımı için ’kaynak israfı’ dediGece yarısından sonra yapılacak toplu taşımanın kaynak israfı olduğunu belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’e, Vali Kemal Önal’dan da onay geldi.
Gayrimenkulde yabancı ilgisini Ortadoğu ve Rusya’ya kaptırdıkKüresel finansal dalgalanmalar, Türkiye’nin iç siyasi istikrarındaki sorunlar ve makro ekonomik risklerin artması, yabancı sermayenin Türkiye’de gayrimenkul yatırım isteğini kaçırdı.
Oyak: Bahşişle hediyeyle işimiz olmaz, Batılı şirketlere bakarızTürkiye çimento pazarında, yüzde 17 pay ile en büyüğü oyuncu olan Oyak Grubu, Mardin Çimento’nun ikinci üretim hattını da devreye soktu.
Atakule''nin yüzde 51''i Manag''a satıldıVakıfbank''a ait sandık ve vakıflar, Atakule Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı''nın yüzde 51 hissesinin 95 milyon YTL''ye Manag Gayrimenkul Yatırım''a satılması amacıyla hisse devir sözleşmesi imzaladı. Atakule tarafından dün yapılan açıklamaya göre, alıcılar 2 milyon YTL teminat yatırdı. Satışa konu hisselerin25.2 milyon YTL nominal değerli kısı A, 6 milyon 930 bin YTL nominal değerli kısmı B grubu hisselerden oluşuyor. A Grubu hisseler için hisse başına 3.33 YTL, B Grubu hisseler için ise 1.60 ödenecek. Manag, borsada işlem gören B grubu hisselere çağrı yapmak için Sermaye Piyasası Kurulu''na başvuracak. İsmail Tarman borsadaki alımlarla Atakule''nin yüzde 21,38''ine sahip bulunuyor. Satışta Atakule için toplam 144.4 milyon YTL piyasa değeri belirlendi. Net aktif değeri 165.4 milyon YTL olan Atakule, geçen yılı 22.2 milyon YTL net kârla tamamlamıştı.
Tarih: 5 Haziran 2008 Kaynak: Referans
Türkiye emlakta yabancı yatırımcıyı Rusya ve Ortadoğu''ya kaptırdıTürkiye''nin içinde bulunduğu ekonomik ve siyasi çalkantı yabancı yatırımcıları, Türkiye rotasından çıkardı. Türkiye''de dev gayrimenkul projelerine imza atmayı düşünen yabancı yatırımcılar "güvenimiz zedelendi" diyerek yönünü yeni Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelere, Ortadoğu ve Rusya''ya pazarına çevirdi.
Müteahhide fiyat farkı için yasal düzenleme gündemdeİstihdam paketine eklenen bir maddeyle döviz bazında kamuya iş yapan müteahhitlere fiyat farkı verilmesinin önü açılırken, YTL ile çalışan müteahhitler için de yasal düzenleme gündeme geldi.
Bosphorus City ''kriz'' dinlemedi!1095 günde tasarlanan ve fiyatları 153 bin YTL ile 2 milyon 350 bin YTL arasında değişen Bosphorus City’de 1 hafta içerisinde 500 ev satıldı.
Yeni Bir Şehir''de örnek daire hazırIspartakule Yeni Bir Şehir projesinin örnek dairesi hazırlandı.
İş GYO karını yüzde 80 artırdıİstanbul Menkul Kıymetler Borsası''nda (İMKB) işlem gören şirketlerden 8''si daha ilk çeyrek mali tablosunu gönderdi. Söz konusu şirketlerden yarısı ''kar'', yarısı ''zarar'' yazdı.
SPK Başkanı: Altyapı yatırımlarında model çalışmamız varSPK Başkanı Erol, gayrimenkul yatırım ortaklığı modeli ile ilgili bilgi verdi. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Turan Erol, gayrimenkul yatırım ortaklığı modelinin benzer modelini altyapı yatırımları için de düşündüklerini kaydetti.
GYODER Başkanı: Potansiyel alıcılar kararlarını erteliyorGayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) tarafından düzenlenen 8. Gayrimenkul Zirvesi’nde konuşan GYODER Başkanı Bekir Cumurcu, konut sektöründe faiz hadlerinin yükseldiği, inşaat maliyetlerinin arttığı ve beklentilerin bozulduğunu söyledi.
ABD''de inşaat harcamaları düştüABD''de nisan ayında inşaat harcamaları yüzde 0,4 düştü. Ticaret Bakanlığı''nın açıkladığı verilere göre, inşaat harcamaları, mart ayındaki yüzde 0,6''lık düşüşün ardından nisan ayında da yüzde 0,4 oranında düştü. İnşaat harcamaları, küresel konut sektöründe krizin derinleştiği 2007 Eylül ayından bu yana hiç artmadı. Özel sektörün inşaat harcamaları ise yüzde 1,6 artarak, yıllık bazda rekor kırdı. Böylece, özel sektör inşaat harcamaları son 3 aydır üst üste artmış oldu.
Tarih: 4 Haziran 2008 Kaynak: Hürriyet
Gezici istasyonlarla denizi arıtıp yazın susuzluğa çare oluruzGeneral Electric (GE) Türkiye ve Güneybatı Asya Genel Müdürü Kürşat Özkan, dünyanın karşı karşıya olduğu büyük zorluklardan birinin su sıkıntısı olduğuna işaret ederek, "Dünyada 1 milyar kişi su sıkıntısı yaşıyor. 2030’a kadar bu rakam 4-5 milyara çıkacak" dedi.
Amblem için Kent Konseyi çağrısıAmblem için Kent Konseyi çağrısıBüyükşehir Belediyesi’nin yeni amblem belirleme çalışmaları sürerken, ATO Başkanı Sinan Aygün’den "Amblemi Kent Konseyi belirlesin" çağrısı geldi.
9 ilin yıldızı parlıyorGayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği’nin (GYODER) ‘Gayrimenkul Sektörü ve İller İçin Öngörüler 2015’ adındaki çalışmasında Antalya, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Mersin ve Samsun illerinde gayrimenkul sektörü ve öngörüleri araştırıldı.
Yasakçı otelin iskan izni yokmuşBaşörtülülere ayrımcılık yapan otelin denetimden çıktığı ve yıldızının geri alındığı belirlendi. Eşi başörtülü olduğu gerekçesiyle müşterilerini sokağa terk eden Bodrum Mavi Kumsal Oteli''nin iskan izninin olmadığı ortaya çıktı.
Oteller, Kozaklı''nın fabrikası olduNevşehir''in Kozaklı ilçesi son 5 yılda yapılan yatırımlarla İç Anadolu''nun ''termal başkenti'' oldu. 2002 yılından bu yana bölgenin jeotermal kapasitesinin ölçülmesinin ardından 100 milyon dolarlık yatırım aldı.
Beydeş: Müzeyi salon yaptılarDP Karşıyaka İlçe Başkanı Ömer Beydeş, Karşıyaka''da Bostanlı sahilinde bulunan, içinde tarihi eserin sergilendiği Güzel Sanatlar Parkı''nın yaz aylarında belediye tarafından düğünlere tahsis edilmesinin "tarihe ve kültüre karşı büyük bir sorumsuzluk ve duyarsızlık" olduğunu öne sürdü. Bu uygulama yüzünden parktaki eserlerin zarar gördüğünü ve yıprandığını öne süren Beyde, valiliğin, belediyenin bu uygulamasını engellemesini istedi. Açık hava müzesi şeklinde organize edilen parkın, Nevzat Çobanoğlu''nun Belediye Başkanlığı döneminde Karşıyaka''ya kazandırıldığını ve 2004 yılı yazına kadar usulüne uygun özenle korunduğunu belirten Beydeş, "Dünyanın neresinde böyle bir sorumsuzluk var? Tarihi eserlere zarar verdiği gerekçesiyle Efes Antik Tiyatrosu''nda konser verilmesi bile yasaklanırken Karşıyaka''daki bu sorumsuzluğa birisinin ''dur'' demesini bekliyoruz" dedi.
Tarih: 4 Haziran 2008 Kaynak: Yeni Asır
Kocaeli''nin zemini karış karış inceleniyorKocaeli Büyükşehir Belediyesi, olası bir deprem anında yaşanabilecek tahribatın boyutu belirlemek, zemine göre önlem almak, vatandaşın can ve mal güvenliğini korumak için çalışmalarını sürdürüyor.
Duble yolların parası bütçedenHükümet, 2.5 milyar YTL maliyet yaratacak olan duble yol yapımını bitirmeye hazırlanıyor. Projelerin finansmanı için fon kurma girişiminden eleştiriler üzerine vazgeçildi. Kaynak bütçe üzerinden sağlanacak.
Güneydoğu’ya kuraklık 15 yıl erken geldiDiyarbakır Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İşleri (DİSKİ) Genel Müdürü Yaşar Sarı, küresel ısınmanın da etkisi ile özellikle tarımda ciddi sıkıntılar yaşandığını belirterek, içme suyu ile ilgili sorunun giderek yaygınlaştığını, birçok kentin içme suyu sorunu ile karşı karşıya kaldığını söyledi.
Melen gelmeseydi Avrupa yakasında su bitmiştiİstanbul’un su sorunu bu yıl da Melen Suyu ile çözüldü. İSKİ Genel Müdürü, kentin su ihtiyacının yaklaşık yüzde 40’nın Melen’den karşılandığını vurgulayarak “Melen olmasaydı Avrupa yakasının suyu bitmişti” dedi.
Arkeolojinin ‘Mehmet ağabey’iVehbi Koç Ödülü bu yıl arkeolog Mehmet Özdoğan’a verildi. Özdoğan, 100 bin YTL’lik para ödülünü Kırklareli’de hayata geçirmeye çalıştığı projede harcayacak.
GE: Enerjide önemli bir oyuncu olacağızGeneral Electric (GE) Türkiye ve Güney Batı Asya Genel Müdürü Kürşat Özkan, çevre ve yenilenebilir enerji yatırımlarında odaklaşan GE’nin 2007’de Türkiye operasyonlarından 1.5 milyar dolar gelir elde ettiğini açıkladı.
Eroğlu: Kyoto’da 2012’den sonra söz sahibi olacağızÇevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Kyoto Protokolü’nün kabul edilmesinin benimsendiği önceki günkü Bakanlar Kurulu toplantısında bir sunum yaptı.
Tarihi eser kaçakçıları Zeugma''ya üşüştüBir bölümü sular altında kalan antik kent Zeugma, tarihi eser kaçakçılarının ''''gözde''''si oldu. Zeugma''nın gün ışığına çıkmamış eserleri kaçakçılar tarafından yerlerinden sökülüp yurtdışına kaçırılıyor.
"Otoyol ve Köprülerden Geçişler Ücretsiz Olmalı"Yapı-Yol Sen, Erişme Kontrollü Karayolları Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı ile ilgili açıklama yaptı.
İstanbul''da beklenen depremin izini sürüyorMarmara Denizi''nde AB''nin desteğiyle sürdürülen deprem fayının araştırılması ünlü Geo dergisine haber oldu.
İstanbul Boğazı’nı süsleyen Four Seasons Hotelİstanbul Boğazı başka bir ülkeye ait olsaydı, İstanbul’a gelecek döviz miktarı ihracat gelirimizden fazla olurdu. Ancak biz bunu yeterince kullanamıyor ve hakkını veremiyoruz.
"GAP Projesi Siyasi bir Manipülasyon"TMMOB''un Ankara''da yapılan 40. Olağan Genel Kurulu''nun sonuç bildirgesi yayımlandı.
Eskişehir''in vergilerini başkaları kapıyorEskişehir''de bazı dev sanayi kuruluşlarının tesisleri bulunuyor. Ancak bu kuruluşlar vergilerini Eskişehir''e değil şirket merkezlerinin bulunduğu illere ödüyor.
EXPO''yu kaybeden İzmir yeni çıkış yolu peşindeİzmir Valisi Cahit Kıraç''ın başkanlığında İzmir''deki sivil toplum kuruluşları ve resmi kurumlar, EXPO 2015 için Milano ile yaptığı yarışı kaybeden kente gelecek vizyonu çizmek amacıyla bu hafta Çeşme Altın Yunus Oteli''nde kampa girecekler.
Her ilde yatırımcı, bürokrasiyi ''tek adım''da aşacakHükümet, bürokrasiyi azaltarak yatırımları hızlandırmak amacıyla valileri devreye sokuyor. Valilikler bünyesinde kurulacak "Tek Adımda Yatırım" büroları yatırım yapmak isteyen girişimcilerin sorunlarını yerinde çözerek, yatırımların hızlandırılmasında etkin görev alacak.
Toskana Vadisi’nde ikinci dönemBurj Dubai’nin yaratıcısı Emaar Properties’in Türkiye’deki ilk projesi “Toskana Vadisi Evleri”nin yoğun ilgi gören ilk etap satışlarının yüzde 75’i tamamlandı. 1 Haziran itibarıyla 2. faz satışları da başladı. Toskana mimarisi ile tasarlanmış, göl manzaralı, 2 kat üzerinde 4 daireden oluşan Toskana apartman daireleri ve Townhouselar sahiplerine kendilerini özel hissettirecek; konforlu, lüks ve ayrıcalıklı bir hayatın keyfini yaşatmayı bekliyor. Göl manzaralı, giriş katları bahçeli, sosyal merkeze yakın ve geniş yeşil alanlar içinde tasarlanmış, fiyat aralığı 445 bin ila 735 bin dolar arasında değişen yeni Toskana Evleri’ne uygun kredi ve ödeme koşullarıyla sahip olmak mümkün.
Tarih: 4 Haziran 2008 Kaynak: Akşam
Ağaoğlu: Ucuza konut almak için en uygun dönemAğaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, Ataşehir’deki emlak fiyatlarının ilerleyen dönemlerde daha da artacağına dikkat çekerek, konut almayı düşünenleri veya bu ihtiyacını ertelemiş olanları geç kalmamaları konusunda uyardı. Ağaoğlu, ileride satışa çıkacak etapların daha yüksek değerden işlem göreceğini ifade ederek, My World’de planladıkları fiyat artışını önceden duyurarak, tüketicinin lehine bir avantaj sağlamak istediklerini belirtti. Ağaoğlu, Ataşehir’de imar planları hazırlanmış ve onaylanmış olan, başta Merkez Bankası olmak üzere Halkbank ve Vakıfbank’ın Ankara’daki Genel Müdürlük binalarını İstanbul’a taşınmasını kapsayan “finans merkezi” projesinin de bölgedeki fiyat artışında çok büyük bir etken olduğunu hatırlattı.
Tarih: 4 Haziran 2008 Kaynak: Akşam
Kızılırmak Suyunda Kanser RiskiAnkara’ya verilen Kızılırmak suyundaki arsenik miktarının, kanser riski taşıdığı, Tıp Kurumu’nun raporuyla da ortaya kondu. Suda, en düşük düzey olan, 0.5 mikrogram/litre arsenik bulunmasının bile 100 bin kişi için 10 binde bir kanser riski oluşturduğuna dikkat çekildi.
Küresel sermayenin gözü Akdeniz''deki fırsatlardaAkdeniz Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği (ASCAME) ve İstanbul Ticaret Odası Başkanı Murat Yalçıntaş, dün İspanya ''da açılan SIL 2008 Barselona Uluslararası''nda yaptığı konuşmada Akdeniz''in coğrafi avantajını kullanabildiği takdirde geçmişte olduğu gibi dünya ekonomisinde güçlü konuma gelebileceğini söyledi.
‘Geleceğimiz Erimesin’TEMA Vakfı ve Deniz Temiz Derneği/TURMEPA, küresel ısınma ve iklim değişikliklerinin etkilerini azaltmak amacıyla “Geleceğimiz Erimesin” adlı eğitim kampanyası başlattı. 2010 yılına kadar sürmesi planlanan kampanyayla 81 ilde 810 bin kişiye çevre bilinci eğitimi verilmesi hedefleniyor. Galata Köprüsü’ndeki Fish Point Restoran’da dün düzenlenen basın toplantısında konuşan TEMA Kaynak Geliştirme ve Halkla İlişkiler Bölüm Başkanı Yeşim Beyla, kampanyanın hayata geçmesi için 3 milyon YTL kaynağa ihtiyaç duyduklarını belirterek, “Kampanyamıza destek vermek isteyenler 4014’e kısa mesaj gönderebilirler. Gerekli kaynağı bulmamız durumunda eylül ayında çalışmalarımıza başlayacağız” diye konuştu. TURMEPA Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Jülide Ergin ise küresel ısınmanın bir çevre sorunu olmaktan çıkarak tehdit unsuru haline geldiğine dikkat çekerek, “BM verilerine göre 2050’de 300 bin kişi küresel iklim değişiklikleri nedeniyle ölecek” dedi. Kampanya hakkında ayrıntılı bilgi www.tema.org.tr ya da www.turmepa.org.tr internet adreslerinden edinilebilecek.
Tarih: 4 Haziran 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Kyoto Protokolü sektörleri sil baştan yenileyecekHükümetin imzalama kararı aldığı Kyoto Protokolü, enerji, otomotiv, lojistik ve havacılık gibi pek çok alanda yeni yatırımların yapılmasını zorunlu kılacak.
En iyi yatırım aracı lüks ofisİstanbul''un ciddi bir ofis açığının olduğunu belirten uzmanlara göre 180 bin metrekarelik yeni ofise ihtiyaç var. Ancak 2007''de sadece 50 bin metrekarelik ofis alanı inşa edildi.
TMMOB İç Mimarlar Odası İzmir Şubesi''nin 1. Sektörel Buluşma GünüTMMOB İç Mimarlar Odası İzmir Şubesi 25 Mayıs 2008 tarihinde İzmir’de düzenlediği 1. Sektörel Buluşma Günü ile sektöre hizmet veren firmalar ile iç mimarları aynı platformda buluşturdu.
Takvim
<<Haziran 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.