Haberler

5 Mayıs 2010, Çarşamba

Arkitera Genç Mimar Ödülü''nün Başvuru Tarihi İstek Üzerine UzatıldıArkitera Genç Mimar Ödülü''nün Başvuru Tarihi İstek Üzerine UzatıldıArkitera Mimarlık Merkezi tarafından 2010 yılında dördüncü kez verilecek olan "Arkitera Genç Mimar Ödülü" ile genç mimarların projelerinin ve isimlerinin duyurulması, amaçlanıyor. Buildist Yapı Malzemeleri Fuarı''nın desteğiyle gerçekleştirilen "Genç Mimar Ödülü" için son başvuru tarihi gelen yoğun istek üzerine 21 Mayıs 2010 Cuma gününe kadar uzatıldı. Haberin Devamı
TOKİ, Doğu''ya Böyle AçıldıTOKİ, Doğu''ya Böyle AçıldıYurt genelinde yaptığı lüks konutlarla ''göz doldururken'', dar gelirliler için yaptığı projelerdeki skandallarla adından söz ettiren Başbakanlığa bağlı Toplu Konut İdaresi, Doğu''da yaptığı konutlarla yurttaşları mağdur etmeye devam ediyor.
''Sulukule tarihi'' zarar görüyor''Sulukule tarihi'' zarar görüyorKentsel yenileme kapsamında boşaltılan Sulukule bu kez arkeolojik kazıya evsahipliği yapacak. Kazılar sona erene kadar da bölgede yapılaşma olmayacak. Ancak bir sorun var...
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı''ndan "kentsel dönüşüm" uyarısı İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı''ndan "kentsel dönüşüm" uyarısı İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu; planlı, sağlıklı ve temiz bir çevrede yaşamanın, insanların en temel haklarından birisi olduğunu ve göreve geldikleri günden itibaren temel stratejilerini bu ana tema üzerine oturttuklarını söyledi. Bu çerçevede ilk olarak, İzmir''i tamamen planlı bir şekilde projelendirdiklerini ve yatırımlarını buna göre gerçekleştirdiklerini hatırlatan Başkan Kocaoğlu, "Sağlıksız gelişmiş kentsel alanları daha çağdaş, daha sağlıklı ve daha güvenli bir görünüme kavuşturma konusundaki çalışmalarımız kapsamında, kentin tarihi dokusunu gün yüzüne çıkaracak projeleri de hayata geçiriyoruz" diye konuştu.
İklimde ikinci turİklimde ikinci tur45 ülkenin Çevre Bakanları ve iklim uzmanları Bonn''da ikinci kez bir araya geldi.
Garipçe halkı 3. köprü yapılmadan sıkıldıGaripçe halkı 3. köprü yapılmadan sıkıldı3. köprünün bir ayağı yemyeşil bir balıkçı köyünden geçecek, Garipçe''den. Kimse bilmiyordu, duymamıştı ama bir anda herkesin merak ettiği bir yer oldu.
Bursa''da belediyelere kaçak yapıyla mücadele eleştirisiBursa''da belediyelere kaçak yapıyla mücadele eleştirisiBursa''da meslek odalarının başkanları; ilçe ve büyükşehir belediyesinin kaçak yapılaşmayla göstermelik mücadele ettiğini, belediyelerin kaçak yapılaşmanın önlenmesi ve afet riskiyle ilgili proje üretmediğini öne sürdüler.
Binalarda Yalıtım Kararı Artık Oy Çokluğu ile VerilecekBinalarda Yalıtım Kararı Artık Oy Çokluğu ile VerilecekIsınma ve soğutma giderlerini en az yüzde 50 azaltmanın yolu ısı yalıtımı olmasına rağmen, bina sakinlerinin bazıları yalıtım yaptırmaya karşı çıktığı için yaz kış kabarık faturalar ödenmeye devam ediyor. Ancak Kat Mülkiyeti Kanunu''ndaki (KMK) değişikliğe göre, artık yalıtım kararı almak kolaylaştı.
3. köprüde süreç başlamadı3. köprüde süreç başlamadıİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, 3''üncü köprü çalışmalarının belediyeye teslim edilmediğini açıkladı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım tarafından açıklanan 3''üncü köprü çalışmalarının belediyeye teslim edilmediğini, dolayısıyla Meclis''e de gelmediğini de belirterek, "Süreç daha başlamadı. Maalesef CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin ''yargıya götüreceğim'' diyor.
Köprü güzergahında kesilenin 5 katı kadar ağaç dikilecekKöprü güzergahında kesilenin 5 katı kadar ağaç dikilecekÇevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, İstanbul''a yapılacak yeni köprünün Belgrad Ormanları''na ve Ömerli Su Havzası''na zarar vermeyeceğini söyledi. Eroğlu, bölgede 573 bin ağaç kesileceğini, yerine 2,5 milyon ağaç dikileceğini kaydetti.
Sakatlık ve Mekan İlişkisi ÜzerineSakatlık ve Mekan İlişkisi ÜzerineMekânın nasıl örgütlendiği sakatlık deneyimi açısından yadsınamaz bir öneme sahiptir. Özellikle Lefebvre''in 1974 tarihli La Production de L''Espace (Mekânın Üretimi) kitabından bu yana, mekânın, toplumun farklı kesimleri arasındaki mücadeleler sonucunda, tarihsel olarak üretildiği görüşü, mekânı ele alışlarında eleştirel bir yaklaşım benimseyen sosyal bilimsel araştırmalarda yaygın olarak kabul edilmiştir.
90210, Evimiz Hollywood''da!90210, Evimiz Hollywood''da!Robert E. Bacon, tarih kitaplarında gösterilen evlerin komisyonculuğunu yapmadan önce, Craig Ellwood''la çalışan bir mimardı. Bu çiftle daha şimdi tanıştım ve bana evlerini nasıl "avladıkları"nı anlatıyorlar. Satılık bir evin fotoğraflarını çekiyorlardı. Bu çift, beyaz çitlerle bezenmiş bir evin hayalini kurmuyordu, ilginç bir tasarımın parçası oldukları sürece, yeni bir mimari merakın peşindeydiler. Los Angeles''ta da böyle yeni bir pazar oluşmuş durumda. Mimari gayrimenkul... Bu piyasa, diğer ülke ve şehirlerde de revaçta, fakat okyanus ve tepeleriyle meşhur Los Angeles''da olduğu kadar değil.
Yenilmeyen kentYenilmeyen kentİnişli çıkışlı caddeleri, kayalıklara oyulmuş renkli suratlı evleri, karanlık yüzlü kemerleriyle nehri seyreden bir kent Porto. Şaraplarını da unutmamak lazım!
Erdoğan 3. köprüye karşı çıkanları eleştirdiErdoğan 3. köprüye karşı çıkanları eleştirdiBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul''a yapılması planlanan 3. köprüye karşı çıkanları, "Bu zihniyeti anlamak mümkün değil. Çünkü bunların bu ülkede çakılı bir tek kazığı bile yok" sözleriyle eleştirdi.
Hattat''ın kulelerinin planı da iptalHattat''ın kulelerinin planı da iptalMaslak''ta yapımı 3 yıldır süren ünlü işadamı Mehmet Hattat''a ait 150 milyon dolarlık ''Diamond Of İstanbul'' projesinin inşaatının yürütmesinin durdurulma kararından sonra planları da iptal edildi. ''Diamond of İstanbul'' projesi hakkında araziye komşu olan Sheraton Oteli''nin mülk sahibi Yonca Turizm Yatırım ve İşletmecilik A.Ş''nin açtığı plan iptali davası sonuçlandı.
3. köprünün adı Hamidiye olsun3. köprünün adı Hamidiye olsunİstanbul''a yapılacak üçüncü boğaz köprüsü, Sultan Abdülhamid''in boğaza yaptırmayı planladığı köprüleri hatırlattı. Hamidiye Köprüleri yapılabilseydi, Medine''den trene binen bir yolcu, Viyana''ya kadar inmeden gidebilecekti.
İzmir’e ‘EXPO 2020’ teklifiİzmir’e ‘EXPO 2020’ teklifiEn büyük fuarın 2015 adayı olan, ancak organizasyonu İtalyan Milano''ya kaptıran İzmir''e, Uluslararası Sergiler Bürosu Genel Sekreteri Vicente Gonzalez''den, "2020 için aday olun" önerisi geldi.
Bir kez daha: Emek''i yıktırmıyoruzBir kez daha: Emek''i yıktırmıyoruzİstanbul''da, yüzlerce kişi bir kez daha, Emek Sineması için bir araya geldi. Davullu, trompetli eylem, ''Yıktırmıyoruz'' mührü ile sona erdi.
İstanbul''a 50 bin deprem konutu geliyorİstanbul''a 50 bin deprem konutu geliyorDeprem tehdidindeki semtlerde apartmanların yıkılması için yüzde 51''lik çoğunluk yetecek. Yıkılan apartmanlar ya satılacak ya yeşil alana çevrilecek. Deprem konutları ise şehir dışına yapılacak.
Tarihi yapılara ‘müze’ açılımıTarihi yapılara ‘müze’ açılımıKonak Belediyesi, tarihi binaları butik müzelere dönüştürerek, yeni çekim merkezleri yaratıyor. İki yapı daha bu amaçla kamulaştırıldı.
Türkiye''nin en büyük barajı Elazığ''a yapılacakTürkiye''nin en büyük barajı Elazığ''a yapılacakÖzaltın Holding, Cengiz İnşaat ile birlikte Türkiye''nin en büyük hidroelektrik santral projesini Elazığ Beyhan''da yapacak. Toplam 3-4 milyar dolar yatırım yapılacak 4 milyar kilowatt saat kapasiteli baraj, yaklaşık 3.5 yıl içinde tamamlanacak.
Tarih: 4 Mayıs 2010 Kaynak: Referans Yazan: Sevgi Sayar Başaran
INTERA İç Mekan Ödülleri 2010 Yaratıcı Tasarımcıları Bekliyor!INTERA İç Mekan Ödülleri 2010 Yaratıcı Tasarımcıları Bekliyor!Arkitera Mimarlık Merkezi ve Buildist Yapı Malzemeleri Fuarı işbirliğiyle 2010 yılı itibariyle iç mekan tasarımlarının ödüllendirileceği yeni bir ödül hayata geçiriliyor. Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından Buildist Yapı Malzemeleri Fuarı kapsamında düzenlenecek olan İNTERA İç Mekan Ödülleri ile Türkiye''nin iç mekan tasarımı konusunda nitelikli işlere imza atan mimarlarının ve tasarımcılarının ödüllendirilmesi amaçlanıyor.
İMSAD: İnşaatta Yeni Bir İvme YakalanabilirİMSAD: İnşaatta Yeni Bir İvme YakalanabilirTürkiye''nin ilk detaylı aylık inşaat sektörü değerlendirme raporu olma özelliği taşıyan ve İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) tarafından yayınlanan raporda büyüme rakamlarının içinde inşaat sektörünün durumu değerlendirildi.
Hakan Helvacıoğlu, VitrA Karo için Tasarladı: "Prêt-à-Porter"Hakan Helvacıoğlu, VitrA Karo için Tasarladı: "Prêt-à-Porter"Ünlü iç mimar Hakan Helvacıoğlu, VitrA Karo''nun 1x1 mozaikleriyle "Prêt-à-Porter" adı verilen bir seri tasarladı. 4 renk seçeneğine ve 2 farklı şablona sahip 14 ürünün bulunduğu seriyle, istenilen ekose ya da çini deseninin yaratılması mümkün oluyor. Prêt-à-Porter, tercihe göre yere ya da duvara uygulanabiliyor.
Mimarlar Odası Merkez Yönetim Kurulu''nun 3. Köprü ile İlgili Basın AçıklamasıMimarlar Odası Merkez Yönetim Kurulu yapılması planlanan 3. Köprü ile ilgili bir basın açıklaması yayınladı.
Kadıköy... Geçmiş geçip gitmiş, ya gelecek?Bazı sabahlar... Hayatım durmuş, donmuş; içimde yaprak kıpırdamıyormuş gibi gelir bana! O zaman hep aynı şeyi yaparım: İşi gücü bir yana bırakıp Kadıköy''e giderim. Yeniden başlamak, duran hayatımı tekrar kurmak için... İlkokulu bitirdiğim güne...
Hıdırellez, UNESCO listesine girme yolundaSağlık, bereket, bolluk, şans, kısmet gibi dileklerin gerçekleşeceği, uğursuzlukların sona ereceği gün olduğuna inanılan Hıdırellez''in UNESCO''nun ''insanlığın somut olmayan kültür mirası listesine'' alınması amacıyla Türkiye''nin önderliğinde, 12 ülkenin katılımıyla çalıştay düzenlenecek.
İlk akarsu santraline 6.6 milyon dolar52 adet akarsu santralinin özelleştirme ihaleleri bugün başladı. İznik-Dereköy, İnegöl-Cerrah, M. Kemalpaşa-Suuçtu hidroelektrik santrallerinin ihalesinde en yüksek teklifi 6.6 milyon dolarla Kent Solar Elektrik verdi.
Atatürk''ün İnönü''den istediği restorasyonu biz bitirdik Başbakan Tayyip Erdoğan, AK Parti hükümetinin 7,5 yıl içinde yaptığı çalışmalarla Türkiye''nin tarihî eserlerinin yeniden hayata döndürüldüğünü söyledi.
Başkan Topbaş; "Ulaşım 3. Köprü ile ilgili daha rahat olacak"3. Köprü ile ilgili soruları cevaplandıran Başkan Kadir Topbaş, "Güzergah İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisinin takdirine sunulacak ve projenin uygulama planları yapılacak. O planlardaki hassasiyetlerle daha doğru bir sonuç ortaya çıkacak" dedi.
İstanbul Metrosu''nun yapımı için Bakanlığa talepte bulunulduİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Metrosu''nun Ulaştırma Bakanlığı tarafından yapılması için talepte bulunduklarını açıkladı.
"Denizkondu" yıkıldıUrla''da Bülent Baratalı''nın yeğenleri tarafından yapılan filikalar üzerindeki yüzer iskele, Yeni Asır''ın manşetinden sonra denizi işgal ettiği gerekçesiyle yıkıldı.
Takvim
<<Mayıs 2010>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.