Haberler

5 Haziran 2006, Pazartesi

Arkitera Mimarlık Merkezi ile Çalışma Fırsatı!Arkitera Mimarlık Merkezi ile Çalışma Fırsatı!“Kendi Arkitera’nı Kendin Yarat!” projesi Arkitera Mimarlık Merkezi’nin genç, dinamik ve yenilikçi özelliklerine bir başkasını eklemek istemesiyle doğdu: Katılımcılık! Birçok kişi mimarlık yayıncılığına ilgi duymasına rağmen, hala okuyor olması ya da ofis ve şantiyelerde çalışmaya başlamış olması sebebiyle bu isteğini gerçekleştiremiyor. Öte yandan, Arkitera Mimarlık Merkezi, İstanbul’da yaşamayan ya da yurt dışında bulunan ve yayıncılık alanında çalışmak isteyen kişilere de bir fırsat yaratmayı ve bu fırsatla birlikte daha da büyük bir aile haline gelmeyi amaçlıyor. Haberin Devamı
Mimarlar İçin Bir Fırsatlar Evreni Bugünün ŞehirleriMimarlar İçin Bir Fırsatlar Evreni Bugünün ŞehirleriPritzker Ödülü mimarların Nobel’i. Daha önemlisi, daha değerlisi yok. 1979’dan beri her yıl eserleriyle insanlığa, doğaya ve sanata katkıda bulunan bir mimara veriliyor. Daha önceki yıllarda, Rafael Moneo, Norman Foster, Frank Gehry, Zaha Hadid ve Thom Mayne gibi bugün artık yaptıkları binalar müze gibi gezilen mimarlar almıştı.
Şehrin en lüks adresiŞehrin en lüks adresiİki gün önce açılan ve derhal herkesin en çok merak ettiği yer haline gelen alışveriş merkezi Kanyon, Türkiye''ye tanıştırdığı yeni markalar ve restoran seçimleriyle, şehre şimdiden başka bir soluk getirdi bile.
İnşaatta yaşanan kriz, müteahhitleri ucuz konut üretimine yöneltiyorİnşaatta yaşanan kriz, müteahhitleri ucuz konut üretimine yöneltiyorBankaların kredi faiz oranlarını yükseltmesi ve inşaat malzemeleri fiyatlarında meydana gelen patlama, lüks konut inşa edenleri zor durumda bıraktı.
Banksy de kayıp, barış da!Banksy de kayıp, barış da!Esrarengiz İngiliz sanatçı Banksy’nin ‘güvenlik duvarına’ çizdiği resimler, İsrail’e tepki metodu konusunda ilham kaynağı oldu.
Ani Harabeleri’ne kameralı korumaAni Harabeleri’ne kameralı korumaTarihî Ani Harabeleri için devletten turizm jandarması alamayan Kars İl Kültür Müdürlüğü, çareyi özel güvenlikte buldu.
Çevreciler Belek için ayakta!Çevreciler Belek için ayakta!Antalya Belek''te üç adet konaklamalı golf alanının inşası için yüzlerce ağaç kesilirken, TEMA Vakfı''nın yürütmeyi durdurma için açtığı dava devam ediyor. Golf sahasını yapan Kaya Holding yetkilileri ise, "Her şey yasal, en az tahribatla çözüm için uğraşıyoruz" diyor.
''Boğaz''ımıza kadar kaçağa battık''Boğaz''ımıza kadar kaçağa battık1983 yılında çıkarılan özel yasayla koruma altına alınan Boğaziçi, kaçak yapılaşmaya teslim oldu. 23 yıl içinde mevzuata aykırı 9 bin 616 bina ve gecekondu yapıldı. Sadece geçen yıl kaçak yapı sayısı yüzde 100 arttı.
TOKİ arsaları davalık çıktıTOKİ arsaları davalık çıktıManisa''da belediye ile Toplu Konut İdaresi''nin ortaklaşa yaptığı binaların inşaat ruhsatı için, mahkeme durdurma kararı vermiş
Metropolistanbul Yayında!Metropolistanbul Yayında!İstanbul metropolünün dinamiklerini konu edinen ve bağımsız bir bilgi paylaşım ağı olma iddiası ile yayına başlayan Metropolistanbul, bu dinamikler üzerine üretilen yazılı, sözlü ve görsel tüm ürünleri sanal bir platformda bir araya getirmeyi amaçlamakta.
Kentler ve Yaşam Kalitesi: Bir Dünya Forumundan Geriye KalanlarKentler ve Yaşam Kalitesi: Bir Dünya Forumundan Geriye KalanlarMercer Danışmanlık şirketinın yürüttüğü “Dünya Ölçeğinde Yaşam Kalitesi” araştırmasında 350 kentin arasından ikincilikle sıyrılan Cenevre 18-20 Mayıs 2006 tarihleri arasında “Kentler ve Yaşam Kalitesi: Küresel Zorluklar, Yerel Çözümler” başlıklı foruma ev sahipliği yaptı.
Çimento üreticileri ile müteahhit kavgası...Çimento üreticileri ile müteahhit kavgası...Müeahhitler, çimentodaki zamma tepki göstermiş, konuyu bakanlığa şikayet etmişti. Çimentocular ise müteahhitleri suçluyor: Bizim yaptığımız zam yüzde 8. Konut yapanlar ise yüzde 56.9 zam yaptı
Katrina Felaketin Ardından New Orleans’ta İlk ProjeKatrina Felaketin Ardından New Orleans’ta İlk ProjeNew Orleans’ta Katrina Felaketi’nin ardından ilk büyük ölçekli tasarım projesi Pritzker ödüllü mimar Thom Mayne ve Santa Monica ofisi Morphosis tarafından yapılacak.
“Beyoğlu, Nereye?” Fikir Projeleri Yarışması ve Charrette Sonuçlandı“Beyoğlu, Nereye?” Fikir Projeleri Yarışması ve Charrette Sonuçlandı“Beyoğlu, Nereye?” Fikir Projeleri Yarışması ve Charrette sonuçları, 1 Haziran’da Societa Operaia Italiana binasında gerçekleşen ödül töreni ile açıklandı. Ayşegül Akgül, Ayten Başdemir ve Didem Yavuz’un üç eşdeğer ödüle layık görüldüğü yarışmada, charrette çalışmasına katılan tüm yarışmacılar, yarışmayı düzenleyen Demirören firması tarafından interrail bileti ile ödüllendirildiler. Yarışmacıların İstiklal Caddesi’ne odaklanarak 2057 yılında Beyoğlu için geliştirmiş oldukları senaryolar, ödül töreninin gerçekleştiği binanın, 1. kattaki salonunda sergileniyorlar.
Kanyon Alışveriş Merkezi Projesi Arkitera Proje Bölümü’ndeKanyon Alışveriş Merkezi Projesi Arkitera Proje Bölümü’ndeBeşiktaş, Şişli ve Levent’in kesiştiği İstanbul’un önemli merkezi noktalarından birinde inşa edilen ve Avrupa’nın en büyük inşaat projelerinden biri olan Kanyon Alışveriş Merkezi 30 Mayıs 2006 tarihinde açıldı. Eczacıbaşı’nın 56 yıl önce kurduğu ilk ilaç fabrikasının yerine inşa edilen alışveriş merkezinin 250 bin m2’lik inşaat alanı bulunuyor. Proje için 2001 yılında yerli ve yabancı beş farklı grubun davet edildiği uluslararası bir yarışma düzenlenmişti. Tabanlıoğlu, Arup ve Jerde Partnership’in oluşturduğu konsorsiyum bu yarışmayı kazanmıştı. Kanyon Alışveriş Merkezi Projesi’ni incelemek ve hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için tıklayın.
Tarih: 2 Haziran 2006
Beyoğlu, eteğindeki hikâyeleri döküyorYıl 2057. Steven Spielberg’in Azınlık Raporu filmine bakılırsa reklam panoları sizi tanıyor ve size isminizle hitap ediyor. Ya durmadan parçalanıp yapıştırılan garip Beyoğlu’na ne oluyor dersiniz?
Belediyeye ''yap planı, al parayı'' formülüİmarsız olduğu için ucuza kapatılan ve daha sonra imar planı geçirilerek büyük rantlar elde edilen Hazine''ye ait taşınmazların imar sorununun halledilmesi için Maliye Bakanlığı ilginç bir yöntem uyguladı.
Caracas''ta Bir Pazar GünüVenezüella’da, şimdilerde ateşli bir tartışma yaşanıyor. Tartışmalar, ülkenin geleceği, devrimin amaçları ve bunların nasıl gerçekleştirilebileceği konusunda. Bu tartışmalar sadece Başkanlık Sarayı’nın duvarları arkasında, parlamento binasında ya da televizyondaki açık oturumlarda değil, temel olarak sokakta gerçekleşiyor.
Müze ve kütüphaneler belediyelere teslimBirçok alanda yaptığı uygulamalarla tepki çeken AK Parti, "kültür" e de el attı. Uşak müzesinde yaşanan Karun Hazinesi skandalına rağmen, AKP, il, ilçe ve beldelerdeki müzeler ile kütüphaneleri, belediyelere devretmeye hazırlanıyor. İlgili yasa tasarısı, Meclis Milli Eğitim Komisyonu gündeminde bulunurken, komisyonun CHP''li üyesi Mustafa Gazalcı, hükümeti, kültürü de özelleştirmeye çalışmakla suçladı.
AOÇ’a Amerikalılar da girdiAtatürk''ün mirası Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazisinin kullanımı çeşitli tartışmalara neden olurken, 2 yıl önce Tekel''in içki bölümünü özelleştirme yoluyla satın alan Mey İçki''nin ABD''lilere satışıyla, AOÇ''deki bira fabrikası nedeniyle, Amerikalılar da burada söz sahibi oldu.
“Vapurlarımı Vermiyorum” Kampanyası Düzenleyicileri: "Vapurlar Nostalji Değil, Matematik”İstanbul deniz ulaşımında “eski köye yeni adet” getirilmesine karşı “Vapurlarımı Vermiyorum” kampanyası devam ediyor. Vapurseverler nostaljik olarak gösterilmesine karşın, ucuz, pratik ve ekolojik olduğu için vapur yolculuğuna devam etmek istediklerini belirtiyorlar.
Mortgage İçin Hazır Mıyız?Yıllardır kaderimiz gibi süregelen yüksek enflasyon, 2001''de yaşanan büyük ekonomik kriz sonrasında taviz vermeden uygulanan program sürecinde nihayet düşmeye başladı. Avrupa Birliği Maastrich Kriterleri''nde belirtilen yıllık %3-4 bandına yaklaşması, ekonomide birtakım yapısal dönüşümlere ve aktörlerin (bankalar, özel sektör, kamu sektörü, fon talep edenler...) oyunun kuralını düşük enflasyon ortamına göre dizayn etmesine yol açmaya başladı.
MimartoryalMagazin konuşkandır. Diline kulak verene. İş dünyasının ve ilişkilerin yönünü ilgisiz gibi görünen magazin haberleri ve görselleri arasından yorumlamak mümkündür. Magazin, reklam gelirini garantiye almak için gelişmeleri sezmek ve parlatarak anlatmak için vardır. Son zamanların çok rağbet gören magazin başlıkları ilginç.
Pis kokan dereler uluorta akmasınÇevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş''tan çevre konusunda elini çabuk tutmasını istedi. Bahçelievler Belediyesi''nce dün Polat Renaissance Oteli''nde düzenlenen "Uluslararası Çevre Sempozyumu"nun kapanışında konuşan Pepe, Türkiye''nin çevreyle ilgili tüm projeksiyonunu 2014 AB üyelik hedefine göre yaptığını anlattı. Toplantıya gelirken Ataköy''ün ortasından akan ve çevreye pis koku yayan Ayamama Deresi üzerinden geçtiğini belirten Pepe, Topbaş''a şunları söyledi: "Çevreyle ilgili yatırımlar konusunda elini çabuk tut. İstanbul''un çevreyle ilgili meselelerini çözebilirsin. İSKİ''nin aylık geliri 100 trilyon liradan fazla. Artık İstanbul''da derelerin uluorta akmaması gerekiyor."
Tarih: 5 Haziran 2006 Kaynak: Milliyet Yazan: Mehmet Demirkaya
''Türkiye Nefes Kesici''The Observer, moral bozan betonlaşmaya karşın bozulmamış bölgelerin bulunduğunu yazdı.
Tuz Gölü 40 yılda yüzde 50 küçüldüTuz gölünün bilinçsiz ve vahşi sulama yöntemleri nedeniyle son 40 yılda yaklaşık yüzde 50 oranında küçüldüğü belirtildi.
Tehlikeli Atıklar Nereye Gidiyorİstanbul''da kayıtlı 12 bin, kayıtsızlarla 30 bin sanayi tesisinin bulunduğu ve bunların 1-2 milyon ton tehlikeli atık ürettiği belirtilen "Tuzla Raporu'''' nda bu atıkların nerede ve nasıl depolandığının, bertaraf edildiğinin bilinmediği kaydedildi.
Vapurlarımızı İstiyoruzMimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, Haydarpaşa Dayanışması grubunun düzenlediği ''''Vapur Buluşması'''' etkinliğinde Şehir Hatları vapurlarının değiştirilmemesi, Haliç Tersanesi''nde üretimine devam edilmesi istendi.
Doğayı Tüketiyoruz34 yıldır kutlamadan çok çevre sorunlarına dikkat çekmek amacıyla düzenlenen Dünya Çevre Günü''nün bu yılki teması "Çöller ve Çölleşme''''. Sloganı ise "Kurak Alanlar Çölleşmesin". Bu, Türkiye''nin de sorunu olmasına karşın daha çok Tuzla''daki zehirli atık dolu variller ile Sinop''a yapılması düşünülen nükleer santral konuşuldu.
Büyükşehir, 140 Çözümle Bütün Sahilleri Yüzülebilir Kriterlere TaşıyorBüyükşehir Belediyesi, İstanbul Boğazı ile Marmara Denizi’ni denize girilebilir kriterlere taşımak için “Son Hamle, 140 Çözüm” sloganıyla bir çalışma başlattı. Başkan Topbaş, “3 yıl içinde bütün dere ıslahlarını, arıtma tesislerini ve kolektörleri tamamlayarak sahillerimizin tamamanı yüzülebilir kriterlere taşıyacağız” dedi.
Unakıtan’dan Belediyelere ’İmar Yapın, Paraları Alın’ Talimatıİmarsız hazine arazilerinin satışını durduran Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, tüm belediyelere bir yazı göndererek, arazilerin hemen imarlı hale getirilmesini ve satılmalarını istedi.
TOKİ Başkan Vekili gecekondu kitabı yazdıToplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkan Vekili Erdoğan Bayraktar, ''''gecekondu''''nun kitabını yazdı. Bayraktar''ın yazdığı ''''Gecekondu ve Kentsel Yenileme'''' adlı kitap, Ekonomik Araştırmalar Merkezi tarafından geçen ay yayımlandı. Osmanlı''dan bu yana Türkiye''de kentleşme ve gecekondulaşma konusunu değerlendiren Bayraktar, özellikle 1945''ten sonraki gecekondu olgusunu irdelemek için 40 yıl önceki Meclis tutanaklarını raflardan indirdiğini belirtiyor. Gecekondu Kanunu''nun 1966''da TBMM''de yapılan görüşme tutanaklarını incelediği kaydeden Bayraktar, 40 yıl önce yapılan tartışmalarda; gecekonduların seçim bölgelerinde bir siyasi araç olarak kullanıldığından, gecekondu müteahhitlerinden, ağalarından, bezirganlarından söz edildiğini hatırlatıyor.
Tarih: 5 Haziran 2006 Kaynak: Sabah
İstanbul’da Ucuz Konut Satışıİstanbul’da Halkalı Projesi ile Alt Gelir Grubu Projesi kapsamındaki Gaziosmanpaşa Projesi çerçevesinde yapılan konutların bir bölümü, bugün satışa çıkarılıyor. Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın (TOKİ) bugün bazı gazetelere verdiği ilanlarda, TOKİ ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde gerçekleştirilen 6 bin 668 konutluk Halkalı Projesi’nden 2 bin 480, bin 356 konutluk Gaziosmanpaşa Projesi’nden de bin 20 konutun satışının, bugün saat 12.00’den itibaren İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından, TOKİ İstanbul Birimi’nde başlatılacağı bildirildi. İlana göre, "kira öder gibi" taksitlerle ev sahibi olma fırsatı sunulan projede, 2 bin YTL başvuru bedeli verilecek, kalan tutara 180 ay vade yapılacak.
Tarih: 5 Haziran 2006 Kaynak: Hürriyet
Çimento, Demirde Haksız Kazanç Peşinde Olan VarDevlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Osmaniye’nin Düziçi ilçesi’nde Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından yaptırılan 192 konutun anahtar teslimi ve 500 kişilik spor salonu inşaatının temel atma törenindeki konuşmasında, inşaat sektöründe son günlerde yaşanan fiyat artışına dikkati çekti.
CHP Cevahir''e dava açacakCHP, Cevahir Alışveriş Merkezi''nin ortakları İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Cevahir Holding arasındaki tartışmalı hisse devrini yargıya taşıma kararı aldı. CHP''li Belediye Meclis üyeleri de, belediyenin kendisine ait alışveriş merkezi hisselerinin yüzde 9''unu holdinge devretmesinin ihale yasasına aykırı olduğunu ve hukuken mümkün olmadığını belirterek Meclis''e itirazda bulunacak. CHP İstanbul İl Başkanı Şinasi Öktem, "Cevahir Holding''in bu hisse devrinden kazancı en azından 100 milyon dolar olmuştur" dedi.
Tarih: 5 Haziran 2006 Kaynak: Milliyet Yazan: Şükran Pakkan
Emlakta Aldatmacaya Sigorta GüvencesiDeniz kenarında diye satın aldığınız ev dağ başında mı çıktı? Veya hiç hesapta olmayan mirasçılarla mı karşılaştınız? Ya da satın aldığınız gayrimenkulun üzerinde ipotek mi var?
İstanbul’un deniz ve dereleri 140 proje ile temizlenecekGazetecilerle Boğaz’da bir tekne gezisi yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, deniz ve derelerin temizliği için hazırlanan 140 projeden 35’inin tamamlandığını, üç yıl sonra da denizlere atık su deşarjının tamamen biteceğini söyledi.
Planı yapan parayı kapar!Devlet malıyla ranta son vermek için imarsız Hazine arazilerinin satışını durduran Kemal Unakıtan, şimdi de valilik ve belediyeleri imar planları için harekete geçiriyor.
İstanbullu yaşlılara Yalova yolu göründüKİPTAŞ, Yalova Belediyesi ile birlikte yapacağı konut projeleriyle İstanbul''dan isteyen yaşlıları Yalova''ya yerleştirecek. Projenin ilk etabı 400 evden oluşacak.
Torunlar''dan Uzanların arsasına ''gurme'' plazaTorunlar Grubu, Uzanların Esentepe''deki arazisine 150 milyon dolarlık plaza yapacak. Aziz Torun, "Tekstil mağazası sokmayacağız, gıda mağazaları, yeme içme üniteleri olacak. Ünlü gurmeleri ağırlayacağız" dedi.
Grand Canyon olarak ''Kanyon''Başbakanların bir halkı temsil eden insanlar olarak, alışveriş merkezlerinin açılışına katılması sizce de tuhaf değil mi? Bir başbakanın, siyasi bir liderin çarşı-pazar açılışında bulunmasını meşrulaştıran ya da normalleştiren şey o çarşı-pazarın büyüklüğü mü?
Konuta para bağlayanları üzmeyinizSayın konut yap-satçıları... Yapmayınız, etmeyiniz... İlanlarınıza güvenerek, kâğıt üzerindeki projelere, maketlere varlarını, yoklarını bağlayanları üzmeyiniz... Şunun şurasında nisanda üretici fiyatları endeksi 1.94, mayısta 2.77 arttı. Bunu bahane ederek "batıyoruz" diyerek, konut hayaliyle yaşayanların hayatını karartmayınız.
Hanlar butik otel olacakÜçüncü kez Kapalıçarşı Esnaflar Derneği başkanı seçilen Dr. Hasan Fırat: "Kapalıçarşı''da 20''nin üzerinde işhanı var. Bunların büyük kısmı şu anda projelendiriliyor. Eskiden bu hanlarda yatılıyordu. İpek Yolu döneminde insanlar alışveriş için buraya geliyordu. Biz bu hanları butik otel yapacağız"
Ölüm yoluKemerburgaz, İstanbul''un yeni gelişen yerleşim bölgelerinden biri. Son bir kaç yıl içinde nüfusu katlanarak artan, iki yıl içinde bugünkü nüfusunu ikiye katlaması beklenen bir belde.
Amcazade Yalısı 2 yılda yenilenecekOsmanlı mimarisinin ayakta kalan en eski ahşap yapısı olarak kabul edilen Amcazade Yalısı''nın restorasyon projesine 5 Ağustos''ta başlanacak.
Çimento krizi TOKİ''nin inşaatlarını yavaşlattıSon çimento zamları ve çimento sıkıntısı, Toplu Konut İdaresi''ni (TOKİ) de vurdu. TOKİ, inşaat sektöründe yaşanan sıkıntı nedeniyle, müteahhitlerine, fiyat farkı talep etmemeleri şartıyla 2 ay ek süre verecek. Ek süre, konutların vatandaşlara teslim süresini de etkileyebilecek.
Torunlar''dan Gayrimenkule 450 Milyon Dolarlık YatırımGıda, kağıt, alışveriş merkezi işletmeciliği ve inşaat gibi sektörlerde faaliyet gösteren Torunlar Şirketler Grubu, gayrimenkul sektöründe alışveriş merkezi, rezidans ve lüks konut üreterek büyüyecek. Torunlar Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, 2006 yılını, ''yeni projeler yılı'' olarak değerlendirdi.
Marmara''nın Tertemiz Olmasına 105 Proje KaldıKadir Topbaş, atık suları kontrol altına alan 35 projenin tamamlandığını, İstanbulluların bir sahil kentinde yaşadıklarını hatırlayacaklarını söyledi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Boğazı ve Marmara Denizi''nin temizlenmesi için yürütülen çalışmaları içeren ''140 Çözüm Projesi''ni, boğazda yaptığı tekne gezisinde açıkladı.
Manhattan-Haydarpaşa Bürokrasi Engeline TakıldıTCDD''nin Haydarpaşa Garı ve Limanı''nı kapsayan 5 milyar dolarlık geri dönüşüm projesi, bürokrasiye takıldı. Projeye ait imar planı için aylardır beklenen onay halen gelmezken, Türkiye Denizcilik İşletmeleri (TDİ) ve Toprak Mahsulleri''ne ait taşınmazların devrinde de sorun çıktı.
Eski bakan Güneri’den Japon bahçeli konutlarRefahyol hükümeti döneminin Devlet Bakanı Teoman Rıza Güneri, Türkiye''de Japon bahçeli ilk konut projesini hayata geçiriyor.
E.C.A. ve Serel''den ödülE.C.A. ve Serel''in Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü ile düzenlediği ''Su Dostu Tasarımlar'' yarışmasında dereceye girenler belirlendi. Düzenlenen törende açıklanan sonuçlara göre, birincilik ödülü 20 bin YTL''nin sahibi Anadolu Üniversitesi''nden Begüm Nazlı Bayındır oldu.
Tarih: 4 Haziran 2006 Kaynak: Radikal
İmarsız Hazine arazileri yatırımcıya verilecekMaliye Bakanlığı’nın imarsız Hazine arazilerinin satışını ikinci bir emre kadar durdurmasının arkasından farklı hesaplar çıktı.
Limanlardan gelen para hızlı trene gidecekAKP ulaştırma projelerine finansman sağlamak için hazırladığı yasa tasarısını vakit kaybını önlemek için milletvekili teklifi olarak TBMM''ye getirdi.
Genç mimarlar 2050''nin Beyoğlu''sunu anlattı“1870’lerden 2050’lere Beyoğlu Nereye?” adlı sergi Beyoğlu’nun geçmişini ve geleceğini yansıtıyor. Demirören Gayrimenkul’ün düzenlediği "Genç Mimarların Gözünden 2057 Yılında Beyoğlu Yarışması"nda kazanan eserlerin yer aldığı sergide 35 yaş altı genç mimarlar ve mimarlık öğrencilerinin 50 yıl sonraki Beyoğlu ile ilgili hayalleri var.
Almanya, tarihini 8 bin metrekareye sığdırdıAlmanya Dışişleri Bakanı Frankholter Walter Steimeier''ın Türkiye Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile küresel gündeme ilişkin ortak açıklamaları haber ajanslarına çiselerken, araya karışan bir de ''kültür haberi'' vardı.
İnşaat sektöründe tartışma büyüyorTürkiye Hazır Beton Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ayhan Paksoy, çimentocuların bir nevi karne usulüyle arzı sınırlandırdıklarını savunarak, bunun üretim için büyük sıkıntılar yarattığını belirtti.
Torunlar Grubu''ndan inşaat alanı 600 bin metrekareyi aşan 3 ayrı projeTorunlar Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, toplam inşaat alanı 600 bin metrekareyi aşan projelerini, düzenlediği basın toplantısıyla tanıttı.
Çimentoda yatırım yarışıİnşaat sektöründen ve ihracattan gelen talebe yetişemeyen çimentocular yatırım yarışına girdi. Yedi şirket 12 yeni çimento fabrikası kurmaya hazırlanırken, kurulu fabrikaların kapasiteleri de iki katına çıkarılıyor.
Konutta, olan düşük gelirliye oluyorÇimentoya yapılan zam, TOKİ''nin sabit fiyatla alt gelirliye yaptığı 106 bin 442 konutun teslim tarihini geciktiriyor, yeni ihaleleri yavaşlatıyor.
3 Bin Yıllık Ana Tanrıça ''Kibele'' Heykeli BulunduAntalya''nın Manavgat İlçesi Side Beldesi batı nekropolünde yapılan kurtarma kazılarında, ana tanrıça Kibele''nin heykeli bulundu. 22 santimetre yüksekliğinde beyaz mermerden yapılan heykelde, Kibele iki yanında aslan bulunan bir taht üzerinde oturtularak tasvir ediliyor. İ.Ö. 8. Yüzyıl''a ait olabileceği belirtilen heykeldeki tasvir edilen ana tanrıça Frigler''de ''Kibele'', Hititler''de ise ''Kubaba'' olarak biliniyor. ''Bereket tanrıçası Kibele'' heykelinin, Hitit ve Frig uygarlıkları için eşsiz bir eser olduğu açıklandı.
Tarih: 3 Haziran 2006 Kaynak: Akşam
Hükümet çimentocudan sonra demirciyle de masaya oturacakMalzeme fiyatlarına yüzde 100’ü bulan zamların inşaat sektörünü vurmaya başlamasından sonra harekete geçen hükümet, çimentoculardan sonra hazır beton ve demir sektörü temsilcileriyle de bir araya gelecek.
1.800 akıllı ev için yer arıyorRusya''nın site içindeki en büyük konut projesine imza atan Gentes, İstanbul''da 100 milyon euro yatırıma hazırlanıyor. Firmanın 2006 hedefi, 1 .800 lüks konut inşa etmek.Rusya''nın Garden City adında site içindeki ilk ve en büyük konut projesine imza atan Türk Gentes firması, Türkiye''de emlak sektörünün yıldızı parlayınca, yönünü İstanbul''a çevirdi. Rusya, Kazakistan, Letonya, Azerbaycan, Gürcistan ve Türkmenistan''da alt ve üst yapı yatırımları ve tahahhüt işleri yapan firma, Ağustos''ta İstanbul''da da proje üretecek. Bahçeşehir, Boğazköy, Beylikdüzü, Kurtköy ve Beşiktaş''taki arsaları değerlendiren firmanın Satış ve Pazarlama Müdürü Doğan Tomris, ''Ağustos''ta bu bölgeler netlik kazanacak. Akıllı ev altyapısı olan, loft ve şehir içi residence olmak üzere lüks projelere imza atmayı hedefliyoruz. İlk etapta 600, bu yıl toplamda ise 1.800 konutu hayata geçirmeyi planlıyoruz" dedi. Projelerin toplam yatırım bedelinin minimum 100 milyon euro olacağını belirten Tomris, dairelerin metrekaresinin 2 bin Euro''dan başlayacağını söyledi.
Tarih: 3 Haziran 2006 Kaynak: Vatan
Vakıflar, yurtdışındaki Osmanlı eserlerinin envanterini çıkaracakYurtiçindeki eserlerin büyük bölümüne yönelik restorasyon projesi yürüten Vakıflar Genel Müdürlüğü, ülke dışındaki Türk eserlerine de sahip çıkacak.
Şehrin yeni mıknatısıAlışveriş merkezine dair önyargılarınız titreyecek. İstanbul Levent''te açılan ve açık havayla alışverişin tadını birleştiren Kanyon, Türkiye''ye ilk kez getirdiği ünlü markalarla da yeni çekim merkezi...
Hazır beton ve demir de ''gözaltına'' alınıyorBakan Ali Coşkun, hazır betoncuların piyasayı daha çok dalgalandırdığını belirterek, önümüzdeki hafta bu konuyu görüşmek için hazır beton ve demir sektörü temsilcileriyle toplantı yapacağını söyledi.
Topkapı artık sanal âlemdeTürkiye''nin en önemli kültürel zenginliklerinden Topkapı Sarayı için internette tanıtım sayfası hazırlandı. Kültür ve Turizm Bakanlığı''ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Bakanlık ile Topkapı Sarayı Müzesi Müdürlüğü''nün işbirliğiyle hazırlanan web sayfasına http://www.topkapisarayi.gov.tr ve www.kulturturizm.gov.tr adreslerinden ulaşılabilecek. Sitede, sarayın tarihsel gelişimi, genel bilgiler, sarayın bölümleri ve fotoğraf galerisi yer alıyor. Türkçe hazırlanan site, 9 Haziran''dan itibaren İngilizce olarak hizmet verecek.
Tarih: 3 Haziran 2006 Kaynak: Radikal
Başkan Topbaş; “Bu dönem Darüşşafaka’dan Yenikapı’ya metroyla gidilecek...”Başkan Topbaş, “İstanbul’u gerçekten demir ağlarla örüyoruz. 56 kilometrelik raylı sistem çalışmamız devam ediyor. 80 kilometre de yolda… Bu dönemde vatandaşlarımız Darüşşafaka’dan Yenikapı’ya metro ile gidebilecek” dedi.
Şehitler Abidesi YenileniyorKültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Gelibolu Yarımadası’ndaki Şehitler Abidesi’nde ciddi bir kuvvetlendirme çalışması yapacaklarını bildirdi. Gelibolu Yarımadası’ndaki Şehitler Abidesi’nın, yılların büyük ihmali nedeniyle tehlike arz edecek hale geldiğini ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda abidenin korunması ve güçlendirilmesine yönelik projenin hazır olduğunu belirten Koç, “Haziran ayı içinde ihaleyi yapıp, çalışmaları yıl sonuna kadar tamamlamayı hedefliyoruz. Çünkü, Şehitler Abidesi Türk insanının bütün dünyaya armağanıdır. Bu armağanın göz göre göre yok olmasına gönlümüz razı olmaz, milli vicdanımız da buna fırsat vermez” dedi.
Tarih: 2 Haziran 2006 Kaynak: Türkiye
‘Hükümet Mortgage Yasasında Kararlıdır’Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, hükümet olarak mortgage (tutsat) yasasının çıkarılması konusunda kararlı olduklarını söyledi.
Mortgage Yasası Mutlaka ÇıkacakDevlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, hükümet olarak mortgage yasasının çıkarılması konusunda kararlı olduklarını söyledi.
Artık, Maraş’ın Çimentosu da Meşhur OlacakDondurmasıyla meşhur Kahramanmaraş’ta 1.5 yıl içinde iki büyük çimento fabrikası üretime başlayacak. Sanko Holding 250, Kipaş ise 150 milyon dolarlık yatırımlar için düğmeye bastı. İki grup da makine siparişlerini verdi ve inşaat için müteahhitlerle anlaştı.
İnşaatta zam durmuyor tuğla fiyatları da artıyorİnşaat yapı malzemelerinde zam furyası sürüyor. Çimento ve inşaat demirine yapılan zamlardan sonra tuğla ve kiremit fiyatlarıda yüzde 30 civarında arttı. Peşpeşe gelen zamlardan şikayetçi olan ve çıkış yolu arayan müteahhitler, tuğla ve kiremite gelen zamlardan sonra maliyetlerinin yüzde 10-20 arasında arttığını bununda konut fiyatlarına yansıyacağını belirtiyorlar.
Tarih: 2 Haziran 2006 Kaynak: Dünya
TOKİ’de İnşaatçının ’Batıyoruz’ ZirvesiÇimento başta olmak üzere inşaat girdilerindeki artış nedeniyle zor durumda kalan müteahhitler TOKİ’de "batıyoruz" zirvesi yaptılar. TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar "Batarsanız biz de sizinle batarız. Çatı çökerse hep birlikte altında kalırız. Öyle şey olmaz. Mağduriyetinizi gidermek için yardımcı olacağız. Allah’a duacıyız. İki ay içinde bu sorunu el birliğiyle çözmeye çalışacağız" sözleriyle tepkileri dindirmeye çalıştı.
Belek’te ‘golf alanı’ protestosuAntalya Belek’te yapımı süren golf alanları nedeniyle orman katliamı yaşandığını öne süren bir grup çevreci, protesto gösterisi yaptı.
Şener: Mortgage''de kararlıyızBaşbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, kira ödeme şekline uygun taksitlerle ev sahibi olunmasını sağlayan mortgage sistemiyle ilgili yasanın çıkarılması konusunda kararlı olduklarını söyledi.
TOKİ ZordaTOKİ''ye iş yapan bir müteahhit anlatıyor: İnşaat sektörü durma noktasına geliyor. Demir ve beton, bir işte maliyetin yüzde 30''una tekabül ediyor. Son üç aya baktığımız zaman bu malzemelerde korkunç bir artış var.
Takvim
<<Haziran 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.