Haberler

5 Temmuz 2006, Çarşamba

Mimarlık ve Kentsel Planlama Arasındaki Alan: Kees Christiaanse SöyleşisiMimarlık ve Kentsel Planlama Arasındaki Alan: Kees Christiaanse SöyleşisiKentsel planlama, 20.yy başından beri kendine içine girebileceği kalıplar arayan ve bir değer biçmeye çalışan bir disiplin. Aktörlerinin kim olacağı, bir ideolojiye sığınıp sığınamayacağı, halihazırdaki çevreyle nasıl ilişki kuracağı kentsel planlamayı neredeyse bir asırdır konuşulan bir konu haline getirdi. Üstelik insan faktörü ile çok yakından ilişkili olması da insana atfedilen erdem ve insanın yüceltilmesi durumu karşısında kenti ve kentin nasıl planlanacağını felsefik ve ideolojik boyuta da taşıdı. Haberin Devamı
UNESCO''da İstanbul için toplantıUNESCO''da İstanbul için toplantıUNESCO Dünya Mirasını Koruma Komitesi, İstanbul''un ''Dünya Kültür Mirası'' listesinden çıkarılıp ''Tehlikedeki Dünya Kültür Mirası'' listesine alınıp alınmayacağına karar verecek. Litvanya''nın başkenti Vilnius''da düzenlenecek toplantı, 8-16 temmuz tarihlerinde gerçekleşecek.
Türkiye’deki toplu taşımacılık İstanbul’da masaya yatırıldıTürkiye’deki toplu taşımacılık İstanbul’da masaya yatırıldıBüyükşehir Belediyesi İstanbul Ulaşım A.Ş.’nin Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği (UITP) ile birlikte düzenlediği “Toplu Taşımacılık Türkiye Konferansı”, yerli ve yabancı 200’ün üzerinde ulaşım ve toplu taşıma uzmanının katılımıyla gerçekleştirildi.
Boğaz Köprüsü üç gün onarımdaBoğaz Köprüsü üç gün onarımdaBoğaziçi Köprüsü''nde yarından itibaren Asya-Avrupa yönünde ''asfalt onarımı'' yapılacak. Çalışmanın üç günde tamamlanması bekleniyor. Onarım çalışması, trafiğin en düşük yoğunlukta olduğu gece 01:00 ile sabah 06:06 saatleri arasında gerçekleştirilecek.
Dolmabahçe Sarayı''na kutlamaDolmabahçe Sarayı''na kutlamaDolmabahçe Sarayı''nın 150''nci açılış yıldönümü 7 temmuz gecesi kutlanacak. TBMM Milli Saraylar Daire Başkanlığı, sarayın yıldönümü için Dolmabahçe Sarayı Has Bahçe''de program düzenleneceğini açıkladı. Dönemin padişahı Sultan Abdülmecid tarafından yaptırılan saray, 1856 yılında kullanıma açılmıştı.
Eski Denizli Evleri Bir Bir Yok OluyorEski Denizli Evleri Bir Bir Yok OluyorDenizli’de, koruma altına alınan 16 binadan 10’u yanarak ya da bakımsızlık nedeniyle yıkılarak yok oldu.Anıtlar Yüksek Kurulunun 1984 yılında yaptığı çalışma sonucunda Denizli’nin geçmişinden bugüne örnekler taşıyan 16 ahşap yapının koruma altına alınmasına karar verildi. Ancak, koruma altında olmasına karşın bakımsızlıktan harabeye dönen binalar, sokaklarda yaşayanlarla alkol ve uyuşturucu bağımlılarının barınağı haline
Tarih: 5 Temmuz 2006 Kaynak: NTVMSNBC
Küresel Isınmaya Ampul ÖnlemiKüresel Isınmaya Ampul ÖnlemiBasit değişikliklerle herkesin küresel ısınmayla mücadeleye katkısı olabilir. Uluslararası Enerji Kurumu’na göre, düşük enerjili tasarruf ampulü kullanımı, küresel ısınmayı önlemede oldukça etkili.
Türkiye AB’ye “çatı”dan girecek…Türkiye AB’ye “çatı”dan girecek…Büyükşehir Belediyesi’nin konutlarda enerji tasarrufu sağlamak için Avrupalı yerel yönetimlerle birlikte hazırladığı “SuRe-Fit Projesi” AB Komisyonu’nca kabul edildi. 1 milyon 682 bin euroluk proje kapsamında, Türkiye’deki çatıların AB standartlarına çıkartılması için bilgi ve deneyim aktarımı yapılacak.
Beton Ormanlar Arasında Yeşillik BulmakBeton Ormanlar Arasında Yeşillik BulmakYapay binaların arasında yapay hayatlar yaşıyoruz. Farklı seyahat tercihlerimiz, yemek alışkanlıklarımızla yaşadığımız çeşitli binalarda farklı işlerle uğraşıyoruz. Kentsel popülasyonun hızla arttığı bir çağda bizlere düşen faturanın ne kadar olduğu ve kırsal yaşamda bu faturanın ne kadar farklılık gösterdiğini soruşturmalıyız. Birey, kırsal çevreden kente hareket ettiğinde daha mı az yoksa daha mı fazla karbondioksit tüketiyor? Eğer cevap, “az” ise nasıl oluyor da kent sisi oluşumuna yardımcı oluyoruz? Sokaklarımızın köşelerinde bulunan çöp yığınları tarım arazilerinde kullanan gübrelerden daha mı yararlı?
Karanlıkta zam oyunuKaranlıkta zam oyunuÇok sayıda kenti karanlığa boğan kesintiler, Türkiye''nin enerji politikasını yeniden tartışmaya açtı. Uzmanlara göre temel sorun bilimsel bir enerji politikasının olmaması. Enerji Bakanı Güler, kesintinin kendi elektriğini üreten işletmelerin şalterlerini indirmesi yüzünden yaşandığını söyledi.
İbadete Açık Ayasofyaİbadete Açık AyasofyaAyasofya Müzesi yavaş yavaş ibadete açılıyor Bir minareden ezan okunuyor. Çalışanlar için yapıldığı söylenen mescit halkla dolup taşıyor. Mescidi uzun süredir gayri resmi olarak halkın ibadetine açık olan Ayasofya''dan son dönemde ezan sesi de yükselmeye başladı.
Arkitera.com’a Yeni Çalışma Arkadaşları!Arkitera.com’a Yeni Çalışma Arkadaşları!Arkitera Mimarlık Merkezi’nin resmi yayını olan Arkitera.com’da bizimle çalışmak isteyecek tam zamanlı çalışma arkadaşları arıyoruz.
Kentleri Çalışır Hale GetirmekKentleri Çalışır Hale GetirmekGelecek 50 yılda, insan nüfusunun üçte ikisinin kentlerde yaşayacağı tahmin ediliyor. Mimarlık eleştirmeni Deyan Sudjic, kentleri daha temiz ve yaşanır hale getirebilmek adına Meksiko City, Moskova ve Şangay gibi kentlerin bugün içinde bulundukları koşulları ve ulaşım ve yerleşimler için önerilen çözümleri inceledi. Yaklaşık 20 milyon kişinin hava kirliliği, trafik sıkışıklığı, su kaynaklarının tükenmesi, artan suç oranı ve başka sosyal problemlerle boğuştuğu Meksika’nın mega-kenti hakkındaki tüm klişeler doğru.
İstanbul Gürbüz Pasaklı Bir Çocuktur. Onu Temiz İyi Aile Çocuğu YapamazsınızGünümüzde mimarlık tarihi denince ilk akla gelen isimlerin başında Profesör Dr. Uğur Tanyeli gelir. Onun işi Mimarlık eğitimi olsa da bina yapmak değil, mimarlık tarihini incelemek. Hatta eğitime başlarken sanat tarihi mi, mimarlık mı, tarih mi diye uzun süre düşünmüş.
Lüks Konutların Kente Düşey YayılımıTürkiye''nin 1980''li yıllarla birlikte, yeniden yapılanan dünya ekonomisiyle organik bağlar kurabilmek için uygulamaya koyduğu ekonomik politikalar, kentler ve metropoliten alanlarda önemli bir dizi dönüşüm ve oluşumu beraberinde getirmiş, kent mekanındaki ayrışmaları daha da derinleştirmiştir.
Tüketemediklerinden misiniz?Küresel düzeydeki adaletsizliğin alanı genişledikçe, mikro düzeydeki toplumsal ve mekansal parçalanmalar da artıyor.
Bahçe Sahipleri GöreveDoğa uzmanları, küresel ısınmanın tehdit ettiği özel canlı türlerini korumak için bahçe sahiplerini göreve çağırıyor... Küresel ısınma yüzünden 1 milyon canlı türü yok olma tehlikesi altında.
Yabancıların Çalışma İzinleri Hakkındaki Kanun Tasarısı İle İlgili GörüşlerÇalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın değişiklik teklifi ile gündeme getirdiği, sonra Başbakanlık müdahalesi ile son şeklinin verildiği “Yabancıların Çalışma İzinleri Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Tasarısı” TMMOB ve diğer meslek odalarından tepki gördü.
Unakıtan''a ''Mimari ÇED''Maliye Bakanı Kemal Unakıtan , İstanbul''un gözbebeği ''''Çamlıca sit alanı'''' ndaki ruhsatsız villasını ''''kendisi'''' yıkarken özetle şunu anımsatmıştık: ''''Örnek bir belde sakini olabilmek için önemli olan, yıkılanın yerine daha büyük binalar yapmamak; ''ayrıcalıklı yeni imar hakkı'' yla dokuya aykırı yoğun yapılaşma peşinde koşmamak gerekir.''''
İmzalar Adalar içinAdalar''da 2005 yılının sonbahar aylarından beri sürdürülen altyapı çalışmalarının çevrede yarattığı ağır tahribata karşı başlattığı imza kampanyası sürüyor. SİT alanı olan bölgenin yasaların gerektirdiği şekilde korunması için sorumluları göreve çağıran Adalar halkı hazırladıkları bildiride, yaşadıkları sıkıntıları ve meydana gelen tahribatı anlattılar.
İnşaat Sektöründe Batan Firmaların Yüzde 3''ü Geçmeyeceğini Belirten TOKİ Başkanı: Ölen Ölür Kalanlar SavaşırToplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, zor günler yaşayan inşaat sektörüyle ilgili olarak "Ölen ölür, kalanlar savaşır" değerlendirmesinde bulundu. Altyapısı olmayan firmaların batacağını söyleyen Bayraktar, "Batanlar yüzde 3''ü geçmez" dedi. Maliyet artışlarının inşaatların kalitesini düşüreceğine yönelik uyarılara katıldığını belirten TOKİ Başkanı, denetimlerin sıkılaştırılması önerisinde bulundu.
Özel Minibüsler Hizmete Alındı; Onlar İçin Artık Engel KalmadıKentte yaşayan engelli vatandaşları koruyucu şemsiyesi altına alan İzmir Büyükşehir Belediyesi, Engelli Yaşamı Destekleme Projesi kapsamında önemli bir hizmeti daha başlattı. Evinden çıkamayan ve yardım desteği alarak yaşamlarını sürdüren engelli yurttaşlarımızın acil ulaşımını sağlayacak 2 minibüs törenle hizmete alındı.
Kocaoğlu: Tek Kuruş Borç Yapmadık Borç Ödüyoruz ve İş Yapıyoruzİzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 28 Mart 2004 yerel seçimlerinden bugüne değin tek kuruş iç ve dış borç almadıklarını, tam aksine bu dönemde 131 trilyon lira borç ödediklerini söyledi.
İlk ''feng shui'' temalı otel İstanbul''daTürkiye''nin ilk ''feng shui'' temalı oteli Hotel Les Ottomans dün yapılan törenle açıldı. Dünyaca ünlü feng shui uzmanlarından biri olan Yap Cheng Hai ve Les Ottomans Yönetim Kurulu Başkanı Ahu Kerimoğlu''nun katılımıyla gerçekleştirilen törende, bir ritüel uygulandı ve otelin feng shui sertifikası Hai tarafından takdim edildi. İstanbul Kuruçeşme''de yer alan ve 1800''lü yıllarda yanan tarihi Muhsinzade Yalısı''nın Osmanlı''nın dekorasyonu ve feng shui yaşam felsefesi ile yeniden restore edilmesi yoluyla yapılan otel 7 yılda bitirildi. Kerimoğlu, Türkiye''deki bu örneğin dünyadaki en lüks feng shui temalı otel olduğunu söyledi.
Tarih: 5 Temmuz 2006 Kaynak: Sabah
İnşaat Yavaşlasa da Lokomotif Sektör Olmaya Devam EdecekÖzellikle son iki yıldır önemli bir büyüme gösteren inşaat sektörü, piyasalardaki son dalgalanmanın ardından faiz oranlarındaki yükselişle birlikte yavaşlama tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.
Ayvalık’ta 150 Hektarlık Orman Kül OlduBalıkesir''in Ayvalık ilçesinde yaşlı bir kadının yaktığı ateşten çıkan ve 150 hektar alanın zarar gördüğü orman yangını ucuz atlatıldı.
Çimentoda kılıçlar çekildiMaliyetlerin artmasıyla zorlanan TOKİ''nin Başkanı Bayraktar çimentocuları suçladı: Ürün vermiyorsunuz, zamlar enflasyonun üzerinde. Piyasalardaki dalgalanma nedeniyle maliyetleri bir anda fırlayan müteahhitlerin sıkıntıya düşmesi, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ile çimentocuları karşı karşıya getirdi.
Konya Müzesi''ndeki bir koli eser kayıpUşak Arkeoloji Müzesi''ndeki Kanatlı Denizatı Broşu ve Kahramanmaraş Müzesi''ndeki Zeugma sikkelerinin sahteleriyle değiştirildiğinin ortaya çıkmasından sonra bir ''kayıp eser'' haberi de Konya Arkeoloji Müzesi''nden geldi.
Şeytan Sofrası alev alevAyvalık''ta poyraz ve sıçrayan kozalaklarla yayılan yangın, turistik ''Şeytan Sofrası''nı kül etti. Ayvalıklılar ''Biz bu yarayı sararız'' diyor. Ayvalık ilçesinde önceki gece başlayan yangın, 150 hektar kızılçam ormanını kül etti.
Zengin Yaşlılar için HuzurkentTürk yatırımcı Ayşe Tuştaş, Alanya’nın Mahmutlar Beldesi Karahasanlı mevkiindeki, deniz ve Alanya Kalesi manzaralı 90 dönümlük arazisine “Senyor Residans’’ adı altında 2 bin konutluk Huzurkent kurmayı hedeflediğini belirtti.
İnşaat sektörünün acil koca ihtiyacı!Bu çarpıcı cümle İstanbul Ticaret Odası’nda (İTO) Nuh Çimento Yönetim Kurulu Başkanı Atalay Şahinoğlu ile kıran kırana bir tartışmaya giren TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar’a ait.
Fazla çimentonun üzerine mi oturuyoruz?Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, atılım yapmalarının önünü çimento sektörünün kestiğini belirterek, "İnşaatlarımızda çimento gelişinin durması sektörün önünü tıkıyor.
Tuzlalının ahı tuttu! Pakmaya''ya kirlilik mührüKocaeli Büyükşehir Belediyesi, Pakmaya''ya arıtma tesisi kurması için 3 Temmuz''a kadar süre tanımıştı. Ancak fabrika bu sürede gereken önlemi almadı. Kocaeli bölgesinde ilk kez bir fabrika, çevreye verdiği zarar nedeniyle mühürlendi.
TOKİ Başkanı suçladı çimentocu incelemeye çağırdıTOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, inşaattaki sıkıntıların çimentocunun aşırı zam yapmasından kaynaklandığını söyledi.
Konutta atılım yapmamızı çimentocular engelliyorKonut kredisi faiz oranlarının aylık yüzde 1''e kadar gerilemesi ve artan tasarrufların konuta talebi artırması ile inşaat sektörü özellikle son 2 yılda büyük bir ilerleme kaydetti.
Deniz Müzesi İçin İlk Adımİzmir Büyükşehir Belediyesi ve Güney Deniz Saha Komutanlığı işbirliği ile İnciraltı’nda kurulacak Deniz Müzesi’nin ilk adımı, 1 Temmuz Kabotaj Bayramı’nda düzenlenen protokol töreni ile atıldı.
Propa''dan Çorlu''ya yatırımÇorlu''da, Tekirdağ yolu üzerinde Propa İnşaat Anonim Şirketi tarafından 76 dönüm üzerine inşa edilecek olan 962 konutluk ''''Çorlu Park Evleri'''' nin 78 milyon dolara mal olması bekleniyor.
Türkiye sele teslim, çarpık yapılaşma felaketi büyütüyorKaradeniz Bölgesi''nde başlayan sağanak yağış ve sel Türkiye''nin diğer bölgelerinde de etkili oluyor. Ölü sayısı 8''e yükselirken kaybolan 3''ü çocuk 5 kişi için arama kurtarma çalışmaları sürüyor.
Müteahhit Batarsa, Biz Hapse Siyasetçi Yüce Divan’a GiderTOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, dün İTO’da düzenlenen toplantıda Nuh Çimento Yönetim Kurulu Başkanı Atalay Şahinoğlu’yla çimento fiyatları kavgasına girdi. Bayraktar, "Piyasayı mahvettiniz" deyince, Şahinoğlu, "Bizi günah keçisi yaptınız" yanıtı verdi.
Geleceğin kentleriODTÜ Mimarlık Fakültesi’nde öğrenci olduğumuz dönemde “Geleceğin Kentleri” başlıklı bir sergi açılmıştı. Sergiyi hazırlayan Amerikalı mimar bir de konferans vermişti. Sergideki tasarımlara göre geleceğin kentleri her ünitenin birbirine eklenebileceği dev kütlelerden oluşacaktı. Amerikalı mimar bunu; “örneğin bir çocuğunuz mu oldu, kaçıncı katta olursanız olun, hemen bir kapsül alıyorsunuz ve evinize ekliyorsunuz yeni bir oda olarak” diye açıklıyordu.
İç Mimarların “Yaza Merhaba” Gecesiİç Mimarlar Odası İstanbul Şubesi’nin yılda 2 kez düzenlediği “Geleneksel Yemeği”nin ikinci adımı olan “Yaza Merhaba” etkinliği, 29 Haziran’da gerçekleşti.
Takvim
<<Temmuz 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.