Haberler

5 Haziran 2007, Salı

"Karaburun''a Zarar Vereceğini Düşünseydim, Bu İşe Girmezdim""Karaburun''a Zarar Vereceğini Düşünseydim, Bu İşe Girmezdim"Karaburun Sahili’nde 2006 yılı Eylül ayından itibaren Çavuşoğlu İnşaat’ın yürüttüğü sahil düzenleme çalışmaları sürdürülüyor. Kumsalıyla ünlü Karaburun Plajı’nda gerçekleştirilen çalışmalar hakkında Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof.Dr. Yalçın Yüksel’le görüşmüş ve bir haber hazırlamıştık. 18 Mayıs Cuma günü yayınladığımız haberin ardından Çavuşoğlu İnşaat’la iletişim kurduk ve yönlendirmeleri doğrultusunda Karaburun Sahili Projesini hazırlayan İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Hidrolik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Sedat Kabdaşlı’ya ulaştık. Haberin Devamı
Uçmaya Hazır Bir EvUçmaya Hazır Bir EvMimar Wallace Cunningham, “kavram aklıma Pascal’in ‘uçan halım’ dediği helikopteriyle uçarken geldi” diyor. “Fikir önceleri hava akımlarını görsel olarak kaydetmekti. Helikopterin pervanesi yavaşladıkça parlak bir ışık tavanın v şeklindeki kesimine yansıyordu. Marifet en basit elemanları kullanarak bir karmaşa yanılsamasını oluşturmayı başarma ve hem alttan hem üstten bakınca güzel görünen bir ev yaratmadaydı”.
Dünyanın İlk Işıklı BordürleriDünyanın İlk Işıklı BordürleriDünya''da ilk ışıklı bordürleri ve ışıklı havuz tutamaklarını tasarlayıp üreten Showlights, lüks projeler için çok amaçlı,dekoratif, ışıklı bordürler ile ışıklı aynalar, pencere kenarları, banyo dolap kapakları, sürürgelik tasarlıyor.
Roland Rainer Ödülü Sahiplerini BulduRoland Rainer Ödülü Sahiplerini BulduViyana Mimarlar ve Mühendisler Odası’nın Roland Rainer Yarışması 2007 başlığı altında düzenledikleri yarışmanın konusu, Yoğunlukların ölçekleri / Özel hayatın formları / Geleceğe uygun bahçeşehir tasarımlarıydı. 2001 yılından bu yana düzenlenen yarışmanın bu sene üçüncüsü düzenlendi.
İzmir Kuş Cenneti''nin statüsü kaldırıldıİzmir Kuş Cenneti''nin statüsü kaldırıldıDünyadaki en önemli sulak alanlardan birisi olan ve 238 kuş türüne ev sahipliği yapan İzmir Kuş Cenneti''nin, 1994 yılından bu yana sahip olduğu "Yaban Hayatı Koruma Sahası" statüsü kaldırıldı.
Hanlar Bölgesi GezisiHanlar Bölgesi GezisiHanlar Bölgesi Gezisi, üç farklı üniversiteden öğrencilerin katılımıyla, Beykent Üniversitesi akademisyenlerinden Yılmaz Kuyumcu’nun önderliğinde gerçekleştirildi. Hanlar Bölgesi Gezisi’nin buluşma noktası Çemberlitaş’tı. Orada Atik Ali Paşa Camisi’nin planı hakkında bilgi edinildi.
İzmir Büyük Efes Oteli Yenileme Projesiİzmir Büyük Efes Oteli Yenileme ProjesiEmekli Sandığı mülkiyetindeki otellerden, “İzmir Büyük Efes Oteli”, Özelleştirme İdaresi tarafından düzenlenen ihale kapsamındaki yenileme projesi ile, “Swissotel Grand Efes, İzmir” adıyla İzmir’in simgesi olmaya devam edecek.
En sıcak konu: BuzEn sıcak konu: BuzDünya Çevre Günü bugün çeşitli etkinliklerle kutlanacak. BM, 2007 Çevre Günü''nün temasını "Eriyen buz: Sıcak bir konu" olarak belirledi. TÜSİAD''ın raporunda da tehlikeye dikkat çekildi.
Ev-ofise karşı ofis-ev tasarlıyorlarEv-ofise karşı ofis-ev tasarlıyorlarBu sene 80. yılını kutlayan Nurus, net ve sade çizgisiyle ofis mobilyası denince ilk akla gelen firmalardan. Uzun yıllar kullanılabilecek şekilde tasarlanan objeler, koleksiyona yeni eklenen parçalarla her zaman çağa ayak uyduruyor.
Yayla ve mera yağmasına afYayla ve mera yağmasına afCumhurbaşkanı’nı halkın seçmesine ilişkin anayasa değişiklik paketi nedeniyle gece gündüz çalışan Meclis dün beş yasa daha kabul ederek tatile girdi.
''Osmanlı''nın tarihi henüz yazılmadı''''Osmanlı''nın tarihi henüz yazılmadı''Sanat tarihçisi ve mimar Prof. Dr. Doğan Kuban, yarım yüzyıl süren çalışmalarından damıttığı Osmanlı Mimarisi isimli dev eserini geçtiğimiz günlerde YEM Yayınları işbirliğiyle yayımladı.
1.5 sayfayla ''iyi'' ortağız, ''Kanyon Ofis''leri pahalı alsak da memnunuz1.5 sayfayla ''iyi'' ortağız, ''Kanyon Ofis''leri pahalı alsak da memnunuzİş GYO''nun Kanyon Ofis blokundaki payını 67.5 milyon dolara satın alan Eczacıbaşı Grubu''nun Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, "Ortağımızdan ofisleri biraz pahalı satın aldık sayılır ama yine de memnunuz" dedi.
Anadolu Avrupa''yı solladıAnadolu Avrupa''yı solladıİstanbul''da inşası devam eden 230 konut projesi üzerinde yapılan incelemeye göre Anadolu yakasındaki projelerin ortalama metrekare fiyatı Avrupa yakasını solladı.
Başlangıcından Bugüne AKM TartışmasıBaşlangıcından Bugüne AKM Tartışması

Atatürk Kültür Merkezi’nin yıkılması tartışmaları, başlangıçtaki yoğunluğunu yitirmiş olsa da hala gündemde önemli bir yer işgal ediyor. AKM yıkılacak mı, yıkılmayacak mı, yerine otel mi, yoksa yıllardır bahsi geçen cami mi yapılacak soruları ağızdan ağıza dolaşırken 10 Mayıs’ta Vatan Gazetesi’nin verdiği haberle söylentiler yasal bir boyut kazanmış oldu. Ardından 1 Haziran’da Sabah Gazetesi’nde yayınlanan Erhan Öztürk’e ait yazı yıkım için gerekli vizenin verilmediğini bildiriyordu. Bu olumlu gelişme ile birlikte, AKM tartışmasının daha uzun süre gündemde kalacağı kesinleşti.

İkinci el oto galerileri taşınıyorİkinci el otomobil satışlarının yapıldığı galeriler, yerleşim yerleri dışına çıkarılıyor. İçişleri Bakanı Osman Güneş imzasıyla yayınlanan genelgede, ikinci el oto alım satımının yaygınlaşmasıyla birlikte...
İstanbul''u satıp Anadolu''yu kurutmakNüfusu 12 milyonu geçen İstanbul''un bu nüfusuna her yıl 350 bin kişi katılıyor. Bu, her gün İstanbul''a 958 kişinin daha katılması, her saatte de İstanbul nüfusunun 40 kişi çoğalması demek. Bu nüfus artış hızıyla, gelecekte yıllık artışlar önce 400 binler, sonra 450-500 binlerle ifade edilecek.
Nuh''un kaçak gemisine yıkımBakanlık izni olmaksızın Greenpeace tarafından milli parka inşa edilen Nuh''un Gemisi''nin yıkılması gerektiği açıklandı!
Meclis''ten son kıyak kaçak villalara afOrman arazilerine, su kaynaklarına, yeşil alanalara bina yapanlar yine amaçlarına ulaştı. "Nasıl olsa bir gün af çıkar" diye doğayı kadedenler kuş seslerinin arasında göl ve su havzasının kenarında yasa ve kural tanımaksızın yaptırdığı kaçak binada keyif içinde oturacak.
Yabancıya ev satışında İspanya rekabete dayanamadı, fiyatları yarıya indirdiAkdeniz havzasında yabancılara yönelik ev satışlarında lider konumda olan İspanya, diğer ülkelerle rekabete dayanamayarak fiyatlarını yarı yarıya düşürdü. Ülkenin güneyindeki Endülüs bölgesinde bir müteahhit kuruluşu tarafından yayımlanan raporda, yabancılara yönelik ikinci konut satışlarında başta Fas, Hırvatistan, Bulgaristan ve Brezilya olmak üzere birçok ülkeyle rekabet etmekte zorlanan İspanya''nın ev fiyatlarını yüzde 50''ye kadar düşürdüğü belirtildi. Bu arada, 2002-2005 yılları arasında yabancıların İspanya''da ikinci konut satın almak için 500 milyon euro''dan fazla yatırım yaptıkları belirlendi. Her yıl yabancılardan 400 bin civarında ikinci konut talebi olmasına karşın 700 binden fazla konut inşa edildiği belirtiliyor.
Tarih: 5 Haziran 2007 Kaynak: Dünya
Topbaş: KİPTAŞ yapacağı konutların çatılarını bahçe yapacakİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul''un sera etkisinden kurtulması için KİPTAŞ''ın bundan sonra yapacağı konutların çatılarını bahçe yapması için talimat verdiğini bildirdi.
Yatırımlarda aslan payı İstanbul''aKamu yatırımlarında bu yıl aslan payı İstanbul ile Ankara''ya gidecek. Bu yıl muhtelif iller dışında il bazında yapılacak kamu yatırımlarının büyüklüğü 12.6 milyar YTL''yi bulurken, bunun 2.9 milyar YTL''sini İstanbul, 1 milyar YTL''sini ise Ankara alacak. İzmir''e ayırılan ödenek yüzde 11.8 oranında azalarak 429 milyon YTL''ye geriledi. Devlet Planlama Teşkilatı verilerine göre, 2007 yılında il bazında 12.6 milyar YTL, muhtelif iller (yatırım birden fazla ili kapsadığı için il ayrımı yapılmıyor) bazında 8.9 milyar YTL olmak üzere, toplam 21.5 milyar YTL kamu yatırımı yapılacak. Yatırım ödeneği en fazla artan il yüzde 171.4 ile Bayburt oldu. Buna göre, 2006''da 2 milyon 146 bin YTL ödenek ayırılan Bayburt''a, bu yıl 5 milyon 653 bin YTL ayırıldı.
Tarih: 5 Haziran 2007 Kaynak: Milliyet
Isı paylaşımı içermeyen proje belediyeden dönecekEnerji Verimliliği Kanunu ile, merkezi sistemle ısınan binalarda enerji bedelinin kullanım miktarına göre paylaşımı modeli zorunlu hale gelirken, gözler kanunun nasıl uygulanacağına çevrildi.
Avrupa’daki OsmanlıBalkanlar’daki Osmanlı yadigarı eserler İbrahim Dıvarcı başkanlığındaki bir ekipce tek tek fotoğraflandı. Fotoğraf sanatçısı İbrahim Dıvarcı, Balkanlardaki Osmanlı İzleri adını taşıyan projeyi, Feyzi Şimşek, Ahmet Kuş, Umut Yavuz ve Selçuk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Haşim Karpuz ile birlikte gerçekleştirdiklerini belirtti.
AK Parti bugün yeni binasındaAK Parti, Söğütözü’nde yaptırdığı yeni genel merkez binasına bugün taşınıyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılacak yeni genel merkez binası, Selçuklu mimarisinden esinlenerek beyaz renkte inşa edildi. 14 katlı binanın 3 katı ‘genel başkanlık’ makamı olacak. Parti kurmaylarına süit odaların tahsis edileceği genel merkez, ‘akıllı bina’ şeklinde yapıldı. AK Parti, yeni binasıyla CHP’ye ve Ankara’nın ünlü eğlence merkezi Laila’ya da komşu olacak. AK Parti’nin Balgat’taki binası da partinin ‘Siyaset Enstitüsü’ olarak hizmet verecek.
Tarih: 5 Haziran 2007 Kaynak: Türkiye
Meraları işgal eden 300 bin kaçak yapıya af geliyorAK Parti hükümetinin Meclis''in son günü sürpriz bir şekilde çıkardığı Mera Kanunu 300 bin konuta af getiriyor. Yasayla birlikte Hazine''nin açtığı 20 bin dava ise geçersiz hale gelirken Cumhurbaşkanı Sezer''e sunulan yasa onaylanırsa CHP Anayasa Mahkemesi''ne başvuracak.
Küresel ısınmadan 2.5 milyar insan olumsuz etkilenecekBM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon, 2007 çevre gününün temasının "Eriyen buz: Sıcak bir konu" olarak belirlendiğini duyurdu.
KİPTAŞ çatıları bahçe yapacak…Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul''un sera etkisinden kurtulması için KİPTAŞ''ın bundan sonra yapacağı konutların çatılarını bahçe yapması için talimat verdiğini açıkladı.
İstanbul ve Köln’den dostluğu pekiştirecek anlaşma…İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile Köln Büyükşehir Belediye Başkanı Fritz Schramma, iki şehrin kültürel etkinliklerine katkıda bulunma, Kentler Kardeşliği Derneği kurma ve Avrupa Büyükşehir Belediyeleri projesine üçüncü bir belediyeyi katma yönünde anlaşmaya vardı.
Çat Projesi ile çevre bilincinin geliştirilmesi hedefleniyorAdıyaman Yüksek Öğrenim Derneği Kurucu Başkanı Murat Koca, proje ile hedeflerinin sağlığı olumsuz yönde etkileyen yerlere çöp atma, ağaçlara zarar verme ve tükürük üçlüsüne karşı çevre bilincini geliştirmek olduğunu söyledi.
Kompresörlü restorasyon!Antalya''daki Yivli Minare Camii''nin duvarlarındaki Bizans resimleri ve 600 yıllık kaligrafik süslemeler, Antalya Koruma Kurulu''nun izniyle yapılan restorasyon esnasında kompresörle kazındı...
Türkiye’nin geleceği bu binalar mı?Bir keresinde Türkiye’nin önde gelen dekoratörlerinden birinin kataloğunu inceliyordum kendisiyle beraber. Başkaları için hazırlanmış evlerin resimlerine bakmak bir tür oyundu. Sahiplerini bilmiyordum, ama her sayfa çevrildiğinde yorum yapıyordum.
Trakya Cam''dan Ankara''ya yatırımTrakya Cam Sanayi AŞ, iştiraki aracılığıyla Ankara''da düzcam fabrikası yatırımı yapacak. Borsa''ya yapılan açıklamaya göre, şirket yönetim kurulu, şirket iştiraki olan ayrı bir tüzel kişilik tarafından Ankara, Polatlı Organize Sanayi Bölgesi''nde yıllık 230 bin ton kapasiteli düzcam fabrikası yatırımı yapılmasını ve konu ile ilgili çalışmalara başlanılmasını kararlaştırdı.
Tarih: 5 Haziran 2007 Kaynak: Zaman
Mimarinin kapalı çarşısıAbitare, İtalya''nın hem mimari hem farklı sanat dallarında yayın yapan en prestijli dergilerinden biri. Dergi, İstanbul için hazırladığı özel sayısında, kenti farklı başlıklar altında inceledi.
Metropolde susuzluğa çare: Bahçeli çatılarİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, uydulardan ve radar görüntülerinden yağmur bulutlarının İstanbul''a geldiğini tespit ettiklerini, ancak sera etkisi nedeniyle bu bulutların yağmur bırakmadan gittiklerini anlatarak "Havadaki karbondioksit sera etkisi yapıyor.
Yabancıya ev satışlarında fiyatlar düştüAkdeniz havzasında yabancılara yönelik ev satışlarında lider konumda olan İspanya, diğer ülkelerle rekabete dayanamayarak fiyatlarını yarı yarıya düşürdü.
Büyükşehir’den “Alo Sulama Hattı"...Ankara Büyükşehir Belediyesi, tankerlerle yeşil alan sulanması için kamu kurumlarının ve şahısların su ihtiyaçlarına cevap verebilmek amacıyla “Alo Sulama Hattı” oluşturdu.
Dünyada tek, benzersiz bir mabed!..Önce Mehterin sesi çekti beni... Meydanın bir köşesinde toplanmış, coşturuyorlar milleti... Mehter müziğini oldum olası sevdim...
Çanakkale''ye köprü projesine başlandı ancak vali de başkan da karşı çıkıyorKarayolları Genel Müdürlüğü, yılda ortalama 3 milyon yerli ziyaretçinin geldiği Çanakkale Boğazı''na köprü yapılması için proje üretmeye başladı.
Yabancı ilgisi emlak fiyatlarını patlattıNevşehir ve Kapadokya bölgesinde son dönemlerde yabancıların gayrimenkul satın alma talebi ile UçHisar, Göreme ve Ürgüp bölgelerinde emlak fiyatları yükselişe trendine girmiş. 60 metrekarelik taş evlerin fiyatları 100 bin ila 130 bin Euro''dan başlıyor. Özellikle taşevleri birer turistik pansiyona dönüştürmek isteyen yatırımcılar doğal dokuyu bozmadan restrorasyon yapmak zorunda. Uçhisar''da görüştüğümüz tesis yetkilileri restorasyon için de en az 100 bin ila 150 bin Euro arasında bir yatırım yapmak gerektiğini bildirdi.
Tarih: 4 Haziran 2007 Kaynak: Sabah
Düzce''de 25 katlı binalar yükselecekDüzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş, Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında yapılması planlanan 25 katlı gökdelenlerle Düzce''nin modern bir görünüme kavuşacağını bildirdi. Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş, makamında düzenlediği basın toplantısında, Kentsel Dönüşüm Projesi''ni çok önemsediklerini belirterek, projede uygulamaya konulacak Camikebir Mahallesi''nde kamulaştırma çalışmalarına kısa sürede başlayacaklarını bildirdi. Projenin kamulaştırmalar dahil 100 milyon YTL''ye mal olacağını ifade eden Başkan Mehmet Keleş, "Proje modern yapılaşmaya zemin hazırlayacak. Yüksek kattan korkmamak gerekir. Çürük bina yıkılır, sağlam bina yıkılmaz." dedi.
Tarih: 4 Haziran 2007 Kaynak: Zaman
"Kanyon''u satmak hiç içimden gelmiyor!"İş GYO Genel Müdürü Tanes, Kanyon''un çarşı kompleksinin yurtdışındaki görüşmelerde kendilerine büyük prestij sağladığını belirterek, "Portföyümüzden çıkmasi için doğrusu hiç acelem yok" dedi.
Yaşayan en büyük tasarımcı Vitra ürünlerini kullanıyorEski İtalya Başbakanı Berlusconi ve ünlü oyuncu George Clooney''in banyosunda kullandığı Vitra''ya, yaşayan en büyük tasarım dehası olarak kabul edilen Philippe Starck''ın da çalışmalarında yer verdiği ortaya çıktı.
Eski HSBC binasında terörün izleri siliniyorEl-Kaide’nin 33 kişinin öldüğü 2003 Kasım’ındaki saldırılarında hasar gören eski HSBC Binası’ndan saldırıların izi 4 yıl sonra siliniyor. Binanın 3 bin 350 metrekarelik dış yüzeyi, TMSF’nin işverenliğinde Çuhadaroğlu firması tarafından eski haline getirilecek. Levent’teki eski HSBC Genel Müdürlüğü 20 Kasım 2003’te El-Kaide’nin saldırısına uğradı. Onlarca insanın yaşamını yitirdiği kanlı terör eylemi sonrası genel müdürlük binası tam anlamıyla bir harabeye döndü. Bina şimdi terörün kanlı izinin silinmesi için TMSF tarafından eski haline getiriliyor. Geçmişte Demirbank’ın olan bina 2000’de BDDK’nın bu bankaya el koymasıyla TMSF’ye devredilmişti. 2001’de HSBC’ye satılan bankanın genel müdürlük binası da bu saldırılar sonrasında taşınmıştı. Saldırıdan önceki dış cephe rengine sadık kalınarak yapılacak olan tamirat ile bina strüktürel silikon ve kapaklı giydirme cephe sistemleri ile giydirilecek. Çuhadaroğlu’nun gerçekleştireceği proje eylülde tamamlanacak.
Tarih: 4 Haziran 2007 Kaynak: Akşam Yazan: Süleyman Arıoğlu
SGK taşınmazları iştah kabartıyorSosyal Güvenlik Kurumunun (SGK) hizmet gereği ihtiyaç duymadığı yaklaşık 400 taşınmaz, rayiç bedeli üzerinden satılacak.
İş dünyasının mola yeri Kanyon, bir yaşında2006’da gösterişli bir açılışla faaliyete başlayan Kanyon Alışveriş Merkezi bir yılını doldurdu.
Asırlık fabrika tarih oluyorİzmir’in 91 yıllık fabrikası Türk Henkel''e ait Turyağ fabrikası, Torunlar, Kiğılı ve Sur Yapı gruplarının oluşturduğu Nokta İnşaat Yatırım Turizm Sanayi ve Ticaret A.Ş.''ye satıldı. Torunlar Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Torun, kente yeni bir yaşam merkezinin kazandırılacağını söyledi. İzmir''de sanayinin kaleleri arasında gösterilen ve 1916 yılında Bayraklı semtinde kurulan fabrika, Türk Henkel''in geçen yıl yağ üretimini Balıkesir''deki Arı Yağ''a devretmesi ve son olarak deterjan bölümünü de Ankara Elmadağ''daki Karizma firmasının tesislerine taşıma kararıyla son günlerine adım attı. Yapılan planlamayla fabrikanın 31 Nisan 2008 tarihinden itibaren tamamen Ankara''ya taşınarak kapanması öngörüldü. İzmir Körfezi''nde görüntü ve deniz kirliliği yaratan bir tesisin bu alışverişle ortadan kalmış olacağını ifade eden Torunlar Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Torun, “Araziyle ilgili mahkemeler devam ediyor, projeyle ilgili ayrıntıları vermek doğru olmaz” diye konuştu.
Tarih: 4 Haziran 2007 Kaynak: Akşam
Manyas’ta kuş türü sayısı 27’ye indi“Manyas Kuş Cenneti”nde kuraklık, kirlilik ve tahribat nedeniyle kuş türü sayısı 27’ye indi, kuş popülasyonunun da azaldı. “Uluslararası Bandırma Kuş Cenneti Kültür ve Turizm Festivali” kapsamında, “Küresel Isınma ve Manyas Kuş Cennetine Etkileri” konulu panel düzenlendi.
Şimdi gözler Parisien arazisindeİstanbul içinde kalan fabrikaların ‘residence ve alışveriş merkezine’ dönüşmesi modasına İstanbul Çorap da uydu.
Boğaz’a ikinci tüp tünelde rötarUlaştırma Bakanlığı, lastik tekerlekli araçların geçeceği yeni tüp tünel projesinin ihalesini, jeoteknik çalışmalar nedeniyle 2 ay erteledi. Projede ilk kazmanın vurulması yeni yılın başına sarkacak.
İspanyol rüzgârı İstanbul’da esecekİstanbul, 27-30 Eylül’de dünyaca ünlü emlak ve inşaat firmalarını İstanbul’da ağırlayacak. Realistexpo Emlak ve Gayrimenkul Fuarı’ında bir araya gelecek olan çok sayıda yabancı şirket, İstanbul’da ilk defa stand açacak.
Yarım asırlık İMÇ yıkılıyorİstanbul Büyükşehir Belediyesi İstanbul Manifaturacılar Çarşısı''nı (İMÇ) yıkmaya hazırlanıyor. Kiptaş''ın hazırladığı projeye göre İMÇ''nin yerine Osmanlı mimarisiyle 50 villa yapılacak.
Roma Hamamı gün yüzüne çıkıyorKültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünün, Roma Hamamı’nda başlattığı kazı ve restorasyon çalışmalarının ilk aşamasının sonuna gelindi.
Tanık: Ulus ve Kızılay çöktüTMMOB eski Başkanı, Şehir Plancısı Bülent Tanık kent merkezleri olan Ulus ve Kızılay’ın giderek değerini kaybettiğini iddia ederek, "Kızılay son 5 yılda en az Ulus kadar çökmüş durumda. Kurulan ulaşım düzeni Ulus ve Kızılay’ın yani kent merkezinin ölmesine yol açtı" dedi.
Susuz yaz korkusu bidon su deposu satışını patlattıSusuzluk endişesi ile bidon ve su deposu satışları arttı. Hamamlar ise kapanma tedirginliği yaşıyor. Yağışların mevsim normallerinin çok altında seyretmesi ve özellikle İstanbul’da yazın su sıkıntısı olacağı endişesi...
''Mortgage''ı bilen yokAraştırma şirketi GFK Türkiye''nin 16 ilde yaptığı "Mortgage Bilinirlik Araştırması'''', konut finansman sistemi tutsatın (mortgage) duyulmasına rağmen sistem hakkında bilgi sahibi olanların oranı çok düşük.
TMMOB: TCDD kültür mirasını satıyorTürk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürlüğü’ne ait Türkiye kültür mirasının işletme fazlası nedeniyle satıldığını ileri sürdü.
Yaşam merkezi olacakTuryağ fabrikası, Torunlar, Kiğılı ve Sur Yapı gruplarının oluşturduğu Nokta İnşaat Yatırım Turizm Sanayi ve Ticaret AŞ’ye satıldı.
''Nükleersiz Türkiye Barajsız Munzur''Tunceli Dernekleri Federasyonu (TUDEF) bünyesindeki Munzur Vadisi ve Çevresini Koruma Kurulu "5 Haziran Dünya Çevre Günü" nedeniyle Galatasaray''dan Taksim''e kadar "Nükleersiz Türkiye, Barajsız Munzur" yürüyüşü düzenledi. Galatasaray''da "Başka bir enerji mümkün, başka bir Munzur yok", "Munzur''da barajlara hayır" yazılı pankart ve dövizleriyle toplanan Tuncelililer ve çevreciler, İstiklal Caddesi boyunca "Munzur özgürdür özgür akacak", "Hilmi Güler istifa" sloganlarıyla, zılgıt ve alkışlarla yürüdüler. TUDEF Sözcüsü Hasan Şen , "Türkiye kuraklık ve susuzluktan kıvranırken hükümet bunun sözünü bile etmiyor. Çernobil''in etkileri hayatımızı tehdit etmeye devam ederken, Nükleer Yasa el çabukluğuna getirilerek hayatlar ateşe atılıyor" dedi. Açıklamanın sonunda sanatçı Nurettin Güleç, Âşık Mahzuni ''nin "Amerika Katil" türküsünü okudu.
Tarih: 4 Haziran 2007 Kaynak: Cumhuriyet
İklim değişikliği sanki yokHangi parti iklim değişikliğine çare arıyor? Hangi parti kuraklığa çözüm öneriyor? Hangi parti global ısınmayı mercek altına alıyor?
Buzullar eriyor, Türkiye kuruyorYarın Dünya Çevre Günü nedeniyle yapılacak etkinliklerin ana teması küresel iklim değişikliği olacak.
Susuz yaz paniği satışları patlattıSusuzluk korkusu, su deposu satışını dörde, bidon satışlarını 10''a katlarken hamamlar kapanma tedirginliği yaşıyor. Su tasarrufu konusunda firmalar da boş durmuyor.
Adalı yurttaşlardan eylemAda sakinlerinin internet üzerinde oluşturduğu "Adalar postası" isimli iletişim grubu, dün Adalar Belediyesi''nin "öngörünüm güzelleşmesi" adı altında yaptığı sahil düzenlemelerini ve Adalar'' a yönelik emlak politikalarını "Böngörünüm istemiyoruz" eylemiyle protesto ettiler.
Tekir Yaylası''ndaki yazlıklar artık yasalAKP''nin TBMM tatile girmeden önce yaptığı son icraatlardan biri de, mera ve yaylalardaki kaçak yapılara af getirmek oldu. Yaz sıcağından bunalan Çukurovalıların kendini attığı Tekir Yaylası''ndaki 17 bin 800 ev yasal hale geldi.
AKM için tescil oyunlarıİstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu, Kültür Bakanlığı''nın AKM''nin tescilinin kaldırılmasına ilişkin başvurusunu şimdilik rafa kaldırdı.
''Kanyon''daki ortaklığımızı 1.5 sayfalık anlaşmayla gerçekleştirdik''Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, Kanyon''daki ortakları İş GYO ile iyi anlaştıklarını belirterek, ''Bu kadar karmaşık bir projeyi yalnızca 1.5 sayfalık bir anlaşmayla götürüyoruz'' dedi.
Kentin kalbi teklediBaşkent''in aylardır tartışma konusu olan Kuğulu Kavşağı ve bağlantılı projeler, önceki gün sağanak yağmura teslim oldu. Kuğulu Park''ın kuğuları patlayan kanalizasyon eziyeti çekerken, kentliler kavşakta oluşan mini göller nedeniyle zor anlar yaşadılar.
Sulak alanlar SOS veriyorSu havzaları her geçen gün kururken Türkiye''nin zenginliği olarak nitelenen biyolojik çeşitlilik yok oluyor.
İMÇ de ranta kurban gidiyorUnkapanı İstanbul Manifaturacılar Çarşısı''ndan (İMÇ) yazan Teoman Serinkaya "İMÇ ne olacak? Küçük hayatlarımızı, küçük dükanlarımızla geçirmeye çalışıyoruz, müzikler sesleri arasında" diyor. İMÇ, Mahmutpaşa esnafı için 1960''ların başında yapılmıştı; sonra da İkitelli... Büyükşehir''in hazırladığı ''Tarihi Yarımada Koruma Amaçlı Nazım ve Uygulama İmar Planları'' kapsamında 6 bloktan oluşan 1100 dükkandan oluşan İMÇ''nin yerine ''prestij konutları" inşa edilmesine karar verdi; Süleymaniye Projesi''nin bir parçası olarak... Ancak İMÇ kat malikleri yönetimi, bu projeye karşı İdare Mahkemesi''ne itirazda bulundu. Mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verdi. Danıştay''da devam eden dava kapsamında YTÜ''nden bir bilirkişi yarın çarşıda inceleme yapacak. Mimarlar Odası ise, çarşının korunması gerektiği görüşünde.
Tarih: 4 Haziran 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Yalçın Bayer
Arıtma tesisiyle Ankara Çayı daha temiz akacakAnkara’nın çevre sorunları denildiğinde akla gelen ilk şeyin, Ankara Çayı’ndaki kirlilik olduğunu belirten İl Çevre ve Orman Müdürü Haluk Özder, "Büyükşehir Belediyesi arıtma tesisi yapıyor. Bu tesisler yapıldıktan sonra Ankara Çayı, o bölgeden itibaren temiz akmaya başlayacak" dedi.
Aral örneği hepimize ders olsunBugün komşu gezegenden getirilebilecek bir bardak su, dünyada fırtınalar koparmaya yeter.
Aliağa''da tarım alanına ''organize sanayi bölgesi''İzmir Ege Dökümcüler Derneği'' çatısı altında bir araya gelen 21 firmanın Aliağa''da kurmak istediği "Döküm İhtisas Organize Sanayi Bölgesi" (OSB) yer seçiminde verimli tarım ve zeytin arazilerinin seçilmesi bölge halkı tarafından tepkiyle karşılandı.
Şahinler Holding, inşaata 1 milyar dolar yatıracakŞahinler Holding Başkanı Kemal Şahin, inşaat sektörüne 1 milyar dolarlık yatırım yapacaklarını açıkladı. Projeler, Beylikdüzü ve Büyükçekmece''de yer alacak.
Takvim
<<Haziran 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.