Haberler

5 Temmuz 2010, Pazartesi

Irkçılık, Etik ve Mimarlığın Aktarımı Üzerine Leon van Schaik''le Bir SöyleşiIrkçılık, Etik ve Mimarlığın Aktarımı Üzerine Leon van Schaik''le Bir SöyleşiGüney Afrika''da doğan ve İngiltere''de eğitim alan Leon van Schaik, 1987''de Avustralya Melbourne RMIT Üniversitesi''nde Mimarlık ve Tasarım Bölümü başkanı oldu. Sonraki yıllarını, yerel mimari topluluğunu geliştirmek için bitmek tükenmek bilmez bir kampanya ile uğraşarak, destekleyici bir eleştiri söylemi geliştirerek ve kamu projeleri için yenilikçi tasarımların yapılmasını teşvik ederek geçirdi. Aynı zamanda, önemli Avustralyalı ve uluslararası uygulayıcıları da pratik temelli bir araştırma programı için üniversiteye getiriyordu. Bu program şu anda diğer ülkelere de ihraç edilen yenilikçi ve etkili bir öğretme modeli. 2006 yılında mimarlığa ve topluma, bir akademisyen, uygulayıcı ve eğitimci olarak yaptığı hizmetlerden dolayı Order of Australia tarafından yönetici ünvanı verildi. Haberin Devamı
"Yavaş şehir" metropole karşı "Yavaş şehir" metropole karşı Mimarlar Odası Bursa Şubesi`nin davetlisi olarak Bursa`ya gelen Yüksek Mimar Yüksek Mühendis Oktay Ekinci, ‘Yavaş Şehir-Kimlikli Şehir` başlığı altında verdiği konferansta, metropolleşmenin insanları toplumsal hayattan uzaklaştırdığını belirtti.
İzmir''in gizli bahçesi Urla İzmir''in gizli bahçesi Urla Urla, İzmir''in saklı bahçesi olarak görülse de çoktan kendi kimliğini kazanmış küçük bir balıkçı kasabası. Burası hafta sonu İzmir''den ve çevre şehirlerden gelen misafirlerle şenleniyor.
Bursa Ulucami eski ihtişamına kavuşuyor Bursa Ulucami eski ihtişamına kavuşuyor Bursa Büyükşehir Belediyesi, 1402 yılında Yıldırım Beyazıt Han tarafından yaptırılan Ulucami''de bugüne kadar yapılan en kapsamlı cephe temizleme ve çevre düzenleme çalışmasını hayata geçiriyor. Çalışmalar kapsamında, öncelikle cenaze namazının kılındığı alanda çitle çevrili yeşil alan yeniden düzenlenerek, tören yapılan alan genişletilecek.
Divân-ı Lügat''it TOKİDivân-ı Lügat''it TOKİTOKİ Başkanı''ndan inciler: "Tilki nice yol bilirse avcı onca hal bilir"
Sakin şehirleri İzmir''e çağırdıSakin şehirleri İzmir''e çağırdı"Türkiye''nin ilk sakin şehri" unvanlı Seferihisar, bu örgütlenmenin dünya genel kuruluna aday. Belediye Başkanı Tunç Soyer, Güney Kore''den umutlu döndü.
Selçuklu''da parklar ''tasarrufla'' aydınlatılıyorSelçuklu''da parklar ''tasarrufla'' aydınlatılıyorBelediyeler enerjide tasarrufa yöneldi, parklar güneş piliyle aydınlatılıyor. Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, sistemin amacının yenilebilir enerji kaynaklarının kullanımını artırmak olduğunu belirtti.
Karabağlar''a "Madımak" anıtıKarabağlar''a "Madımak" anıtıKarabağlar Belediye Başkanı Sıtkı Kürüm, Madımak''ta katledilenler anısına yaptırdığı anıtı Uzundere''ye yerleştireceklerini açıkladı.
Kültepe''de kültür turuKültepe''de kültür turuKayseri Büyükşehir Belediyesi, 4 bin yıl önce Asurlu tüccarların yaşadığı Kültepe Kaniş/Karum Höyüğü''nü tanıtmak amacıyla kültür turu başlattı.
1923-1960/İzmit Cumhuriyet''in Tanıkları Binalar ve Kentten Haberler1923-1960/İzmit Cumhuriyet''in Tanıkları Binalar ve Kentten HaberlerKocaeli Üniversitesi Mimarlık Bölümü Mimarlık Tarihi Anabilim Dalı öğretim üyesi Oya Şenyurt tarafından yazılan "1923-1960/İzmit Cumhuriyet''in Tanıkları Binalar ve Kentten Haberler" TMMOB Mimarlar Odası Kocaeli Şubesi tarafından yayınlandı. Kitabın Cumhuriyet dönemi İzmit kentine ait mimari dönüşümün birincil kaynaklardan araştırılarak oluşturulması ve kentin mimarisini inceleyen ilk kaynak olması açısından ilgi çekici.
Dünya mirası sayılan Göcek koylarına korumaDünya mirası sayılan Göcek koylarına korumaMuğla Valisi Fatih Şahin, Göcek koylarının dünya mirası olduğunu belirterek, ''''Koylarda koruma ve kullanma esasları uygulanacak'''' dedi. Vali Şahin, Özel Çevre Koruma Kurumu (ÖÇKK) Başkanı Ahmet Özyanık ve beraberindekilerle Göcek koylarını gezdikten sonra, Göcek Belediyesinde basın toplantısı düzenlendi. Vali Şahin, son günlerde yazılı ve görsel medyada Göcek koyları ve adalarında kirliliğin arttığı şeklinde haberler çıktığını anımsatarak, ''''Yerli ve yabancı tekneler ile bölge insanı, koruma ve kullanma usul ve esaslarına uyarak sivil toplum örgütlerinin de desteği ile Göcek''i bu güne kadar korumuşlardır. Göcek koyları dünya mirasıdır. Koylarda koruma ve kullanma esasları uygulanacak'''' dedi.
Çevre direnişlerinin buluşmasıÇevre direnişlerinin buluşmasıAltın madenleri Ege''de, HES''ler Doğu Karadeniz ve Batı Akdeniz''de, termik santraller ise Batı Karadeniz ve Doğu Akdeniz''de kümelendi.
 Bursa''nın tanıtımında bir adım daha atıldı Bursa''nın tanıtımında bir adım daha atıldıBursa Valisi Şahabettin Harput, tarihi hanlar bölgesinin, UNESCO''nun Dünya Kültür Mirası Listesi''ne alınması için çalışmaların son aşamaya geldiğini, bunun Bursa''nın adının dünya ölçeğinde tanınması ve tarihi değerlerin korunması için önemli katkı sağlayacağını söyledi.
Boğaz''da ''''underground'''' çalınmasın!Boğaz''da ''''underground'''' çalınmasın!İl Çevre ve Orman Müdürü Boğaz''a tekneyle açılıp gürültü denetimi yaptı.
Bitlis kalesi restore ediliyorBitlis kalesi restore ediliyorBitlis Kültür ve Turizm İl Müdürü Hüsnü Işıkgör, kalenin surlarında taş düşmeleri yaşandığı için restorasyon çalışmalarına başladıklarını belirtti.
Pera Palace Hotel 1 Eylül  2010''da AçılıyorPera Palace Hotel 1 Eylül 2010''da Açılıyorİki yıldan bu yana restorasyonda olan Pera Palace Hotel, Eylül ayı başında ilk günlerinin ihtişamıyla yeniden açılıyor. Birinci derece tarihi eser olan Pera Palace Hotel''in kente en mükemmel biçimde yeniden armağan edilmesi için çalışmalar büyük bir titizlikle yürütüldü.
Nükleer anlaşmanın ayrıntıları belli olduNükleer anlaşmanın ayrıntıları belli oldu12 Mayıs''ta ''sınırlı bilgi''yle imzalanan Akkuyu Nükleer Santralı anlaşmasının ayrıntıları belli oldu. Buna göre, 2018''de nükleer enerjiyle buluşacak olan Türkiye, 15 yıl alım garantisi verdi.
"Tıpkı Depremler Gibi Yangınlar da Kentin DNA''sına Yazılır""Tıpkı Depremler Gibi Yangınlar da Kentin DNA''sına Yazılır"The Architecture Foundation, NLA ve RIBA London tarafından organize edilen "London Festival of Architecture", 2004 yılından bu yana iki senede bir farklı grupların katılımları ve etkinlikleri ile zengin bir mimarlık festivali sunuyor. Bu sene de farklı ülkelerin katılımları ile 19 Haziran - 4 Temmuz 2010 tarihleri arasında Londra''da gerçekleşiyor. 2010 senesi festival kapsamında, Londra''dan RADA Design London ofisinden bir Türk mimar olan Kerem Türker, Londra merkezli Noema Reasearch and Planning danışmanlık şirketinin Genel Müdürü Lia Ghilardi ile hazırladığı "Mimetic City: Istanbul" projesini sundu.
Tabiat harikasına kanalizasyon ayıbı Tabiat harikasına kanalizasyon ayıbı Zonguldak''ta, turizme açılması beklenen İnağzı Mağarası''na, yıllardır mahallenin kanalizasyonunun akıtıldığı ortaya çıktı. Mahalle sakinleri, yetkililerin mağaraya sahip çıkarak, kanalizasyon giderini önlemesini ve mağarayı turizme açmasını istiyor. İnağzı Mağarası, damlataş oluşumları açısından son derece zengin bir mağara olarak değerlendiriliyor.
İzmirli gençlere "kaykay müjdesi" İzmirli gençlere "kaykay müjdesi" Bostanlı''daki pisti "Türkiye''de ilk kez uygulanan" bir yöntemle yenileyen Büyükşehir Belediyesi, gençlerin büyük rağbet gösterdiği kaykay pistlerinin sayısını artıracak.
Hilton İstanbul 55 yaşındaHilton İstanbul 55 yaşındaHilton otellerinin Amerika dışında faaliyeti en uzun süredir devam eden ve Türkiye''nin ilk 5 yıldızlı oteli olma özelliğini taşıyan Hilton İstanbul''un 55''inci yıldönümü görkemli bir gala gecesiyle kutlandı.
Fatih''in eserleri 3 cilde sığmadı Fatih''in eserleri 3 cilde sığmadı Fatih Camii''nin önemine dikkat çekmek isteyen Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ, Türk Kültür ve Medeniyet Tarihinde Fatih Külliyesi adlı üç ciltlik bir kitap yayımladı. Kitapta Fatih Külliyesi''nin mimarî özellikleri, binaların fonksiyonları ve zaman içinde yapılan bazı değişiklikler ayrıntısıyla anlatılmış.
Büyükşehir Onaylamıyor, Esenyurt UyguluyorBüyükşehir Onaylamıyor, Esenyurt UyguluyorMimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi ve Trakya (Bakırköy) Büyükkent Bölge Temsilciliği, Esenyurt Belediyesi''nin imar uygulamalarına ilişkin bir basın duyurusu yayınladı.
Çağlayan Adalet Sarayı''nın açılışıyla İstanbulluları E-5''te zor günler bekliyor Çağlayan Adalet Sarayı''nın açılışıyla İstanbulluları E-5''te zor günler bekliyor İstanbul''un farklı ilçelerinde bulunan adliyelerini tek çatı altında toplamak için Çağlayan''a yapılan Adalet Sarayı''nın inşaatı büyük ölçüde tamamlandı. 16 katlı bina, yaklaşık 60 futbol sahası büyüklüğünde kapalı alana sahip. Yakında hizmete girerek günde binlerce kişiyi aynı noktaya çekecek olan Adliye Sarayı, Çağlayan''da halen fazlasıyla yoğun olan trafiği daha da artıracak.
Abramoviç''in emlakçısı kulüp açıyorAbramoviç''in emlakçısı kulüp açıyorRus oligark Roman Abramoviç''e İstanbul''da villa satan, ünlülerin emlakçısı Korhan Kongaz, Yeşilköy''de sadece işadamlarına yönelik ''Aristokratlar Kulübü'' inşa ediyor.
Şangay 2010 Expo İngiliz Pavyonu RIBA Lubetkin Ödülü''nü KazandıŞangay 2010 Expo İngiliz Pavyonu RIBA Lubetkin Ödülü''nü KazandıŞangay World Expo 2010 kapsamında Heatherwick Stüdyo tarafından tasarlanan İngiliz Pavyonu RIBA (Royal Institue of British Architects) Lubetkin Ödülü''ne layık görüldü. "Seed Cathedral" olarak adlandırılan, ahşap bir çerçeve içine oturtulmuş 7,5 metre uzunluğundaki ince akrilik alüminyum çubuklarla buruşuk bir kağıt görüntüsünü andıran İngiliz Pavyonu merkezde inşa edildi. Uzun çubuklar, karahindiba ve denizkestanesine benzetilerek farklı bir etki yaratıldı.
OMA''nın Shenzhen Borsa Binası Zirveye UlaştıOMA''nın Shenzhen Borsa Binası Zirveye UlaştıOMA tarafından tasarlanan, Çin''in yeni yuvası olarak adlandırılan ve NASDAQ''a eş değer olan Shenzhen Borsası binası, geçtiğimiz cumartesi 246 metreyle en yüksek noktasına ulaştı. Bina sadece yüksekliğiyle değil, kamusal alan üzerinde 36 metre yükseltilmiş platformu ve kule tabanından 54 metre uzayan çıkmasıyla göz dolduruyor.
Kaleydoskop Etkili BinaKaleydoskop Etkili Bina2010 senesinin ilk aylarında açılan Vakko Moda Merkezi hem Türkiye hem de dünyada ses getirdi, yerli ve yabancı kaynaklarda yayınlandı. Yayınlardan takip etme şansı bulduğumuz binayı gezmek, hikayesini mimarlarından Joshua Prince-Ramus''un ağzından dinlemek için Vakko''nun davetlisi olarak, binada bir araya geldik. Yaklaşık 200 kişinin bulunduğu toplantıda ilk olarak sözü Cem Hakko aldı. Kadir Topbaş''ın Kartal-Pendik ve Küçükçekmece kentsel dönüşüm yarışmalarının kolokyumunda kırdığı pottan ders almış olacak ki "Bu binayı yabancı bir mimara tasarlattığım için kusura bakmayın, bir dahaki sefere Türk bir mimar ile çalışacağım. Bu binada zamanımız oldukça kısıtlıydı düşünmek için çok fazla zamanımız yoktu," diyerek sözü mimara verdi.
Renzo Piano''nun Londra Üzerine PlanlarıRenzo Piano''nun Londra Üzerine PlanlarıPiano''nun yakın zamanda tamamladığı Londra''nın merkezi için yaptığı gelişim projesi kentin geleceği için çelişen görüşleri ortaya koyuyor. Belediye başkanı Ken Livingstone''nun Londra Planı''nı ilan etmesinin üzerinden 6 yıl geçmişti ki sonunda 1986''da Büyük Londra Meclisi''nin dağılmasıyla sermayenin ihtiyaç duyduğu stratejik planlama politikası belirlendi. Planın yayınlanmasından itibaren izleyen 15 sene içinde sermayenin yerleştireceği pek çok yeni semt sakini Leeds''in tüm nüfusunu oluşturuyor.
Yüzer Sahne''de "Geçici Kentler Projesi" Ödülleri Sahiplerini BulduYüzer Sahne''de "Geçici Kentler Projesi" Ödülleri Sahiplerini Buldu2010 Avrupa kültür başkentleri İstanbul, Pécs ve Ruhr''un ortak projesi olarak hayata geçen "Geçici Kentler - 2010 Avrupa Kültür Başkentleri Arasında Diyalog" (The Temporary City - A Dialogue between the European Capitals of Culture 2010) projesinin ödül töreni 30 Haziran 2010 tarihinde Haliç Tersanesi''nde gerçekleşti.
En uzun kaydırağı Türk mühendisler yaptıİzmir''in Selçuk İlçesi''ndeki Pamucak Sahili''nde yer alan Aqua Fantasy, dünyanın en uzun aile su kaydırağı olduğu belirtilen 222 metre uzunluğundaki ‘crazy raft''ı hizmete açtı.
Laleli yayalaştı sıra Mercan ve Sirkeci''de İstanbul ''sur içi'' bölgesini yayalaştırma projesinde Laleli semtinin önemli bir kısmı araç trafiğine kapatıldı. Büyükşehir ve Fatih Belediyesi ile 2010 Kültür Ajansı ortak çalışmasıyla Saraçhane ile Ordu Caddesi arasındaki alan araç trafiğine kapatıldı.
Eyüplü kuşlar için kuşevi yapılıyor Eyüp Belediyesi, pilot bölge olarak seçtiği Eyüpsultan Merkez''de bazı tarihî binaların çatılarına ve ağaçlara, ahşap sanatının ince işçiliğini yansıtan kuşevleri yapmaya başladı.
Baruthanede film tepki patlaması yaptıAtaköy''de tarihi baruthanelerin bulunduğu bölüm, Koruma Kurulu''ndan izin ve TOKİ''den onay alınarak kumla doldurulup film seti haline getirildi. Ataköy sakinleri bu duruma tepki gösterince Koruma Kurulu yeniden inceleme yaptı.
Seyir terasları için kurtuluş ümidi doğduİzmir''de keyfin adresi haline gelen, neredeyse günün her saatinde dolu olan deniz üstündeki ahşap bölümler için mahkeme tarafından yıkım kararı verilmişti. Gerekçe olarak da İmar Kanunu''na aykırı olarak ve Türkiye Denizcilik Müsteşarlığı''nın mülküne inşa edilmesi gösterilmişti. Buranın müdavimleri büyük üzüntü yaşamış, "Yıkılmasın, keyif sürsün" demişti. Kente ayrı bir güzellik ve hareketlilik katan, yabancıların da ilgisini çeken teraslarla ilgili umut veren gelişme oldu. Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan projenin onaylanması halinde yıkıma gerek kalmayacağını bildirdi. Son kararı verecek Denizcilik Müsteşarlığı''nın İzmir bölge müdürü Hızırreis Deniz de, "Ne yapacağımızı değerlendireceğiz. Ama kamu yararına gereken her türlü katkıyı sağlarız" diye konuştu, olumlu sinyal verdi.
Tarih: 5 Temmuz 2010 Kaynak: Milliyet Ege
İzmir, Kadifekale''yle sonunda barışıyorİzmir''in tarihi simgelerinden Kadifekale, göç yüzünden çarpık yapılarla adeta kuşatılmış, gidilmez yer haline gelmişti. Sadece uzaktan görülen bir yer olmaktan çıkarmak için bir süre önce çalışma başlatılmıştı. Bölgede kötü görüntü yaratan bin 968 evden bugüne kadar 380''i yıkıldı. Bu derme çatma yerlerde oturan aileler yeni konutlarına yerleştirildi. Bir yandan da Yrd. Doç. Akın Ersoy ve ekibi kalede kazı yapıyor. Kadifekale''nin de kaderi değişmeye, yeni yüzüyle tekrar eski canlılığına kavuşmaya başlıyor.
Tarih: 5 Temmuz 2010 Kaynak: Milliyet Ege
Henkel tasarruflu fabrika için 30 milyon euro harcadıHenkel yeni fabrikasıyla, enerji ve su kullanımında önemli miktarda tasarruf elde etti. Türk Henkel Yürütme Kurulu Başkanı Erdem Koçak, ‘Çevre duyarlılığımız yalnızca iyi insanlar olduğumuz için değil; bu, bizim iş yapma şeklimiz'' dedi.
Parksız kent için parkları tartışan sergiKentin karmaşası ve kamusal alanın sosyopolitik boyutlarını konu alan ‘Park: Bir İhtimal başlıklı’ sergi, Garanti Bankası’nın desteğiyle, Nişantaşı Cumhuriyet Parkı’nda açıldı. Sanatçıların, parkların ne olduğu ve ne olabileceği konulu yapıtlarını bir araya getiren sergide ayrıca sınırlı kaynaklarla, işe yarar düzeneklerin nasıl yapılabileceğine dair tezler de üretiyor. Küratörlüğünü Can Altay’ın üstlendiği sergide, kentin bir parçası olan park, hem kente dair ipuçları barındıran, hem de kentle ilgili anlamların üretilebileceği bir alan olarak ele alınıyor. ‘Park: Bir İhtimal’da Ceren Oykut’un ‘Mayıs’ta ve Temmuz’da Nihori’ adlı işi; Sinek Sekiz’in kendi kendine yeten ve sudan başka bakım gerektirmeyen, ilaçsız, desteksiz ‘Kent Bostanı’; Nils Norman’ın ‘Kamusal Çalışma ve Oyun Alanı Heykeli İstanbul’ adlı çalışması; çimleri yürüyüş yoluna taşıran ‘Çimenler’; park sakinlerine oturma alanı sunan ‘Ahşap Tünek’ ve parkı olduğu gibi yaşayanların, parktan geçinenlerin, gelip geçenlerin hikâyelerinin dinlenebileceği ‘Dinle-Gez’ yer alıyor. Sergi, yeni yılın ilk günlerine kader görülebilecek.
Tarih: 5 Temmuz 2010 Kaynak: Radikal
İzmir, Çin basınındaBüyükşehir Belediyesi''nin Şangay EXPO''da açtığı stant ve gerçekleştirdiği tanıtım çalışmaları Çin''de yankı buldu.
İstanbul''un şifresi Point Barbaros''ta saklıTürkiyenİn ilk ve tek Art-Tech konsepte sahip oteli Point Barbaros, ilk kez bir otelde kütüphane oluşturdu. Otelin, Kültür A.Ş.''nin İstanbul Kitapçısı işbirliğiyle hayata geçen ''Sahaf'' isimli kütüphanesinde İstanbul hakkında yazılan 2000''e yakın kitap bulunuyor.
Kadir Topbaş memleketindeki kiliseye sponsor arıyorErzurum''dan karayoluyla ulaştığımız Kaçkarlar''da durduğumuz her durakta büyüleniyoruz.
Mimarlığın Sosyal ForumuMimarlığın Sosyal Forumu etkinliği 1 Temmuz''da İTÜ Makine Fakültesi''nde yapılan bir toplantıyla tanıtıldı. 21- 23 Ekim tarihlerinde Ankara''da gerçekleştirilecek forum öncesi TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından düzenlenen tanıtımda forum temaları açıklanırken forumda görüşülmesi gereken konular da tartışmaya açıldı.
Bu kenti, Şehir Plancıları Odası''ndan korumalıyız! Açın bakın, kuruluş amaçlarında, kentlerin planlı ve düzenli gelişmesinde, değişiminde rol oynamak olduğu yazar. Gelin görün ki, bu kentin gelişmesinin, değişmesinin önündeki en büyük kösteklerden biridir onlar.
Arazi toplulaştırma ihalelerinde ''danışıklı dövüş'' kuşkusuBir süredir yürütülen ve tarım için önemli bir açılım olan arazi toplulaştırma ihalelerine danışıklı dövüş kuşkusu düştü. Bir itiraz üzerine Tarım Reformu Genel Müdürlüğü tarafından yapılan konuyla ilgili 4 ihaleyi inceleyen Kamu İhale Kurumu, ilginç sonuçlara ulaştı.
Metropolle sayfiye kırmasıİstanbul, belki yıllar var ki en meymenetsiz yazını yaşıyor. Gökyüzü gri-vizon-füme degradelerde kararsız kalıp arada birtakım renk kartelalarında sıçan tüyü tabir edilen iyice berbat bir tona dönüyor.
Marshall Kadıköy''de renksiz sokak bırakmayacakMarshall, Renk Hareketi Projesi kapsamında Kadıköy''deki renksiz evleri farklı boyalarla renklendirecek.
Takvim
<<Temmuz 2010>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.