Haberler

5 Haziran 2011, Pazar

Dünyanın En Güzel 14 MetrosuDünyanın En Güzel 14 MetrosuKötü kokulu, karanlık, pis ve farelerle dolu... Bu, dünyanın her yerindeki metro istasyonları ve tüneller için doğru bir tanım olsa da Barselona''daki Drassanes İstasyonu, Stokholm''deki Tunnelbana, Münih''teki U-Bahn veya diğer 11 rengarenk, modern ve güzel istasyon için kabul edilemez. Bu trenlerle yolculuk edenler, New York''taki çarpıcı metro istasyonlarını, Atina''nın altındaki eski nehirleri, Kuzey Kore''deki bir yeraltı sığınağını ve daha da fazlasını görebiliyor. Bunlar, alışılageldik metrolara hiç benzemiyor. Haberin Devamı
Turizmde en başarılı yatırımlara ödülTurizmde en başarılı yatırımlara ödül"Türkiye''nin en başarılı turizm yatırımı" ödülüne İstanbul Kongre Merkezi layık görülürken, Onur Ödüllerini Semahat Arsel ve Burhan Silahtaroğlu aldı.
Geleceğimiz yanıyorGeleceğimiz yanıyorSon yıllarda dünya genelinde meydana gelen büyük orman yangınlarının sayısı arttı. BM Gıda ve Tarım Örgütü FAO, orman yangınlarıyla mücadele yöntemlerinin değiştirilmesini talep ediyor.
Harem''deki tahtı lojmanına taşıttıHarem''deki tahtı lojmanına taşıttıTopkapı Sarayı Müzesi Müdürü''nün 3. Selim''in tahtını lojmanına taşıttığı, tarihi taht kapıdan geçmeyince depoya kaldırıldığı ileri sürüldü.
Riskler önemsenmedi!Riskler önemsenmedi!Birleşmiş Milletler''e bağlı Nükleer Enerji Kurumu''na (IAEA) bağlı bir ekip, Japonya''da Mart ayında yaşanan deprem ve tsunami felaketinin tetiklediği nükleer krize ilişkin incelemede bulunarak bir rapor hazırladı. Kurum, Japonya''nın tsunaminin nükleer santrallara vereceği zararı küçümsediğini düşündüklerini ifade etti.
Türkiye''nin en doğal millî parkıTürkiye''nin en doğal millî parkıFotoğraf tutkusuyla bir araya gelen 150 fotoğrafçı geçtiğimiz hafta Pınarbaşı Fotomaratonu''nda buluştu. Fotoğrafçıların büyük ilgi gösterdiği Fotomaraton''da, eşsiz doğal güzellikleriyle göz dolduran Küre Dağları''ndan geriye ise hafıza kartlarına kazınan hoş kareler kaldı.
Mersin''de nükleer eylemMersin''de nükleer eylemMersin''de, Greenpeace halkın nükleere karşı tepkisini Mersin semalarına taşıdı.
İnşaatta metrekare maliyeti 607 liraya çıktıİnşaatta metrekare maliyeti 607 liraya çıktıİlk üç ayda inşaat metrekare maliyetleri yüzde 7.4 artış gösterdi.
Aydın Doğan karikatür müzesi kurulacakAydın Doğan karikatür müzesi kurulacakMuğla''nın Bodrum İlçesi''nde toplanan 28''inci Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması Seçici Kurulu''nun belirlediği dünyanın en iyi karikatürleri sergilenmeye başladı.
İstanbul''a Yakışırİstanbul''a YakışırYerel yönetimlerin merkezi yönetimle eşgüdümlü çalıştığı İstanbul''un yakaladığı ivme, dünya kamuoyunun da dikkatini çekiyor.
İşadamları projeleri beğendiİşadamları projeleri beğendiBaşbakan Erdoğan''ın açıkladığı İzmir projeleri başta iş dünyası olmak üzere birçok kesimden tam not aldı. Projelerin gerçekçi ve uygulanabilir olduğunu savunan işadamları, hepsinin 2023''te değil, İzmir''in aday olduğu EXPO''nun yapılacağı 2020 yılından önce tamamlanmasını istedi.
Kanal İstanbul bahane, ''çılgın reklam'' şahaneKanal İstanbul bahane, ''çılgın reklam'' şahaneBaşbakan''ın çılgın projesine talip İnanlar İnşaat''ın Başkanı Serdar İnan, "Geleceğin İstanbul"u için insanları sarsmak istedim" diyor.
DORMA Dragon FestivalindeydiDORMA Dragon FestivalindeydiDORMA Türkiye ekibi 28-29 Mayıs tarihleri arasında İstanbul - Haliç İmrahor Parkı''nda kurumlar arası gerçekleştirilen geniş katılımlı sportif etkinlik olan Dragon Festivali''nde yer aldı. 1 davulcu 16 kürekçiden oluşan takımlar 250 metrelik parkurlarda en iyi olmak için yarıştı.
Doğal zenginliklerin maddi değeri nedir?Doğal zenginliklerin maddi değeri nedir?Bir gölün, bir ormanın veya bir parça yeşil alanın maddi değeri nedir? İngiliz hükümeti bu sorunun cevabını bulmak amacıyla bilim adamlarına bir araştırma ısmarlayarak, doğanın sunduğu zenginliklerin maddi değerinin tahmin edilmesini istedi.
Denizli, trenine kavuşuyorDenizli, trenine kavuşuyor2008''de meydana gelen kazadan sonra bakıma alınan demiryolundaki yenileme çalışmalarını inceleyen Vali Yavuz Erkmen, "Yolculuk artık daha konforlu olacak" dedi.Aydın Tren Garı''nda 3 Şubat 2008 tarihinde motorin yüklü bir vagonun raydan çıkmasıyla meydana gelen tren kazasının ardından, 3 Mart 2008''de demiryollarına bakım yapılması için durdurulan Denizli-İzmir tren yolu hattı 9 Haziran''da açılacak.
Kırıkkale demiryolu yeniden ulaşıma açıldıKırıkkale demiryolu yeniden ulaşıma açıldıKırıkkale''nin Bahşılı ilçesinde TÜPRAŞ''a ait akaryakıt dolu trenin 6 vagonunun devrilmesi sonucu kapanan demiryolu yeniden ulaşıma açıldı.
Bozkurt arsası, The İstanbul olacak ‘zenginden fakire'' modeli işleyecekBozkurt arsası, The İstanbul olacak ‘zenginden fakire'' modeli işleyecekİstanbul''un ve Türkiye''nin ilk gecekondulaşma bölgelerinden olan Zeytinburnu''nda Kiptaş önderliğinde farklı bir kentsel dönüşüm projesi uygulanıyor.
BM''den Türkiye''ye HES uyarısıBM''den Türkiye''ye HES uyarısıBM Ekonomik, Sosyal ve Kültürel Haklar Komitesi, Ilısu başta olmak üzere Türkiye''deki baraj ve hidroelektrik santral projelerinin ciddi insan hakları ihlallerine neden olduğunu bildirdi.
Anneler nükleere karşıAnneler nükleere karşıNükleere Karşı Anneler İnisiyatifi başladı. Farklı yaş ve meslek gruplarından 8 kadın ile yolculuğuna başlayan girişimin konusu nükleer enerji ve gelecek nesiller.
Amazon''daki HES inşaatına onay!Amazon''daki HES inşaatına onay!Brezilya hükümeti, Amazon''daki tartışmalı dev hidroelektrik santrali inşaatına yeşil ışık yaktı.
Akkuyu''ya ''sismik araştırma''Akkuyu''ya ''sismik araştırma''Mersin Akkuyu''da Nükleer Santral inşasının temel atma töreni için seçim sonrası Türkiye''de ortaya çıkacak siyasal tabloyu görmek isteyen Moskova yönetiminin, santralın yapılacağı yere ilişkin olarak Enerji Bakanlığı''nın 1976''da verdiği yer lisansından kuşku duyduğu ortaya çıktı.
Sanata Bir İyilik Yap, Sokağa At!Sanata Bir İyilik Yap, Sokağa At!Belgesellerde ya da dergilerde yıllardır ilgiyle izlediğimiz işlerden bazıları kaldırıma çizilen 3 boyutlu imajlar... Sokak sanatında çığır açan bu işler, bir süre sonra yenilerinin gelişmesine de öncülük ettiler. Kar amacı gütmeyen bir tür olan sokak sanatının bugünkü haline geleceği ve bu kadar sevileceğini kim tahmin edebilirdi ki? Sokak sanatının en güçlü temsilcilerinden Kurt Wanner, 1 Haziran 2011 Çarşamba günü, İstanbul Bağdat Caddesi''nde üç boyutlu bir zemin grafiği tasarladı. İş, 13 Haziran''a kadar Şaşkınbakkal''daki Nezih Kitabevi''nin önünde sergilenmeye devam edecek. Arkitera Mimarlık Merkezi olarak Wenner ile görüştük ve tebeşirin sanata nasıl dönüştüğünü izledik.
Simav''a 250 lira taksitle konutDeprem bölgesi olan Simav ve çevresine, TOKİ tarafından 20 yıl faizsiz borçlanma ile yeni konutlar yapılacak.
Git-gel Konya artık 6 değil, 3 saatAnkara-Konya hızlı treni deneme seferinde 250 km. hızla 1.5 saatte Konya''ya ulaştı, git-gel Konya 6 saat lafı da tarihe karıştı.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.