Haberler

6 Nisan 2006, Perşembe

RAF Ürün Dergisi’nin İlk Sayısı ÇıktıRAF Ürün Dergisi’nin İlk Sayısı Çıktıİki ayda bir yayınan RAF, seçkin bir ürün dergisi olacak şekilde tasarlandı. Mimarlık ofislerinde projelerde kullanılmak üzere yeni ve seçkin ürünlere ve malzemelere, kısa zamanda ulaşılmasını hedefleyen bu yayın, profesyonel tanıtımlar içeriyor. 5 yıldır yayında olan Arkitera.com’un en yoğun takip edilen bölümü haline gelen Ürün Tanıtımı Bölümü’nün başarısından ve deneyimlerinden yola çıkılarak ve çok sayıda mimarlık ofisinin görüşleri alınarak hazırlanan dergi, mimarlık ofislerine, müteahhitlik firmalarının ve büyük yatırımcıların satınalma pozisyonundaki kişilerin adreslerine ücretsiz olarak gönderildi. Kasım ayı sayısı 6.000 kişiye ulaşmış olan RAF Ürün Dergisi’nin abone sayısı 7.000’e ulaştı. Haberin Devamı
2006 Yılı Serpentine Galerisi Pavyonu’nu Rem Koolhaas ve Cecil Balmond Tasarlayacak2006 Yılı Serpentine Galerisi Pavyonu’nu Rem Koolhaas ve Cecil Balmond Tasarlayacak2006 yılı Serpentine Galeri Pavyonu Rem Koolhaas ve Cecil Balmond tarafından tasarlanacak. Günümüzün en etkili mimarları arasından yer alan Koolhaas, binaları ile olduğu kadar yazıları ile de tanınıyor.
Çebi Uluslararası Tasarım Yarışması SonuçlandıÇebi Uluslararası Tasarım Yarışması SonuçlandıÇebi firması tarafından kullanılmak üzere, çağdaş tasarım standartlarına uygun, yaratıcı yeni ürünlerin ortaya konması amacıyla açılan uluslararası tasarım yarışması sonuçlandı.
Yabancılar Ege’de 21 bin konut aldıYabancılar Ege’de 21 bin konut aldıYabancılar son iki yılda Ege Bölgesi’nde 21 bin konut satın aldı. İngilizler başı çekerken, en çok ilgiyi Didim gördü.
Tasarım Dergisi’nin 160. sayısında Kisho Kurokawa , “Metabolismos Akımı” ve “Symbiosis Felsefesi”Tasarım Dergisi’nin 160. sayısında Kisho Kurokawa , “Metabolismos Akımı” ve “Symbiosis Felsefesi”Tasarım Dergisi 160. sayısı, kendi felsefesi ile akımını yaratmış özel bir mimara yer veriyor. Kisho Kurokawa henüz 26 yaşında iken “Metabolismos” akımını yaratmış ve mimarlığa bakışını anlatan ve özünü yaşamdan alan “symbiosis” felsefesini oluşturmuş bir mimar, kent plancı ve filozof.
Ruslar Boğaz''da köşk istediRuslar Boğaz''da köşk istediPravda gazetesinin iddiası: "Rusya 70 ülkede bine yakın mülkünü geri almak için yasal girişim başlatıyor. Listede Atatürk''ün İstanbul Boğazı kıyısında SSCB''ye hediye ettiği bir yalı da var."
İstanbul’un Yeni Yüzünü Zaha Hadid ve Ken Yeang Şekillendirecekİstanbul’un Yeni Yüzünü Zaha Hadid ve Ken Yeang ŞekillendirecekUzun süredir İstanbul gündemini meşgul eden, yeni kent odakları yaratılması ve kentsel rehabilitasyon konuları ile ilgili dünyaca ünlü mimarlara götürülen teklifler sonucu geliştirilen projeler, 05 Nisan Çarşamba günü Tepebaşı''nda yapılan bir basın toplantısıyla kamuoyuna duyuruldu. İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile Kartal ve Küçükçekmece Belediye Başkanları’nın hazır bulunduğu basın toplantısında bu tarz bir uygulamaya neden ihtiyaç duyulduğu açıklandı.
Modern Konut, “Honey, I’m Home” Sergisi ile Kapılarını AçtıModern Konut, “Honey, I’m Home” Sergisi ile Kapılarını AçtıModern “sadelik” konulu “Honey, I’m Home” Sergisi, 2 Haziran 2006 tarihine kadar Danimarka Tasarım Merkezi’nde ziyaretçilere açık olacak.
Massimiliano Fuksas ile PalaFuksas ÜzerineMassimiliano Fuksas ile PalaFuksas ÜzerineDomus Dergisi, Maksimilliano Fuksas ile tasarımcısının ismini alan, Torino’daki PalaFuksas hakkında konuştu.
Kıskandıran projelerKıskandıran projelerDünyaca ünlü 6 mimarın Küçükçekmece ve Kartal için hazırladığı projelerden ikisi bugün Uluslararası Değerlendirme Kurulu''nca açıklanacak.
Dünya Mirası İstanbul''a Ismarlanan ProjelerTMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, İstanbul''un plansız büyümesinin önüne geçilmesi ve İstanbul''un yeni imar ve ulaşım master planlarının oluşturulması amacıyla bir basın toplantısı yaptı.
Mimar Kadir Topbaş meslektaşlarını kızdırdıİstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Kadir Topbaş, Kartal Sanayi Bölgesi merkezi iş alanları ve Küçükçekmece sahilinde iç-dış kumsal rekreasyon alanlarının planlanması için açılan yarışmaya Türk mimarların davet edilmemesini, "İpek kumaşı herkes dikemez. Dikebilecek kişilerle temasa geçtik" diyerek açıkladı. Mimar başkanın açıklamasına meslektaşlarından tepki geldi. Mimarlar Odası (MO) Başkanı Oktay Ekinci, yarışmayı "duygu yoksunu" olarak yorumladı.
Büyük deprem projesiHükümet, deprem bölgesinde yaşayan vatandaşların güvenli bölgelere taşınması için yasa tasarısı hazırladı.
Kutman - Ofer ikilisi gökdelenden vazgeçtiSami Ofer, Mehmet Kutman ortaklığındaki Kuşadadası Turizm A.Ş, ihaleyle işletmeciliğini devraldığı eski Fransız Tatil Köyü''ne yapmayı düşündüğü gökdelenlerden vazgeçtiğini açıkladı.
Yedi harikanın sonu mu?Peru''nun en popüler turistik merkezi olan Machu Picchu, giderek yayılan şöhretinin kurbanı oldu. Ziyaretçi bolluğu, küresel ısınma ya da doğal afetler yüzünden yedi dünya harikası yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Çoğu ülkenin bu hazineleri koruyacak bir planı ya da bütçesi yok...
''Önce otur, sonra öde'' sistemi geldiÖzsaya Turizm ve Gün - Er İnşaat ortak girişiminin Halkalı''da yaptığı Avrupa Konutları ağustos ayında oturuma açılıyor. Yapımcı şirket Avrupa Konutları''nda ilk defa ''Önce otur, sonra öde'' sistemi ile konut sattı. Bu sistem, projeden konut alanın kredi maliyetini ortadan kaldırıyor. Alıcı, beğendiği dairenin satış bedelinin yüzde 15''ini peşin verirken, kredisinin geri ödemesine satın aldığı tarihten 1 yıl sonra başlayacak. Bu arada başka hiçbir ödeme yapma zorunluluğu da olmayacak. Evine 30 Ağustos 2006''dan sonra taşınabilecek. İsteyen, bir yıl sonra ödemeye başlamak üzere 48 ay vadeyle aynı bankadan dekorasyon kredisi de kullanabilecek. Ödemeye başladığı süre içerisinde alıcı işsiz kalıp ödeme güçlüğüne düşerse, iş bulana kadar altı ay süreyle yeni bir ödemesiz devre talep edebilecek.
Tarih: 6 Nisan 2006 Kaynak: Milliyet
Ofer gökdelenden vazgeçtiGalataport ihalesiyle adı gündeme gelen Sami Ofer ve Mehmet Kutman, Kuşadaşı''ndaki eski Fransız Tatil Köyü''ne yapmayı düşündükleri gökdelenden vazgeçti. Sami Ofer ve Mehmet Kutman ortaklığındaki Kuşadası Turizm''den yapılan açıklamada, geri çekilen gökdelen projesi yerine yeni proje hazırlandığını, bu projenin otel kısmındaki bölümlerin altışar kattan oluşacağı kaydedildi.
Mimarlardan faydalanmayı öğrenecekler inşallahİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, tarihi yarımadadan başlayıp Maslak''a uzanan bölgenin İstanbul''un tek merkezi halinde olduğunu, dolayısıyla bu alandaki her yeni yatırımın İstanbul''un sorununa sorun kattığını anlattı dün. Çözüm yolu olarak da İstanbul''u üç merkezde toplamak üzere yeni proje geliştiriliyor. Marmara''nın iki ucu Kartal-Pendik ve Küçükçekmece-Avcılar ile iki yeni merkez daha kurulması öngörülüyor.
İstanbul mimarını seçtiDünyaca ünlü altı mimarın projelerini değerlendiren jüri, Kartal için Zaha Hadid, Küçükçekmece içinse Ken Yeang dedi. İki projenin 15 yıl içinde tamamlanması hedefleniyor
İnsanı ve İnsanını TanımakNe mimarlık, ne de kent planlaması birbirinden ''tümüyle'' ayrılabilir. Birinde sanatçı, diğerinde plancı (hesap adamı) niteliği; birinde duygular, birinde mantık biraz daha ağır bassa da her ikisi de insana yaşanabilir ve ''güzel'' bir yaşama ortamı sağlamayı hedeflemiyor mu?
İstanbul ''müze kent'' tartışmasıSon zamanlarda, İstanbul ''un tarihsel dokusuna duyarlı mimarlar arasında önemli bir tartışma yaşanıyor. Büyükşehir Belediyesi''nin Metropoliten Planlama ve Kentsel Tasarım Merkezi''ndeki (İMP) ''Tarihi Yarımada'' grubunca üretilen ''Koruma Amaçlı Kentsel Tasarım Projeleri'' ne ve özellikle de ''Müze Kent'' kavramına eleştiriler var.
Deprem Bölgeleri BoşaltılıyorÜlkemizin deprem tehlikesi olan bölgeleri boşaltılacak. Deprem tehlikesi altında olan yapılar, güvenli yerlere taşınacak.
Fulya Projesi''ne belediyeden onayBeşiktaş Süleyman Seba Fulya Projesi''nin Avan projesi 29 Mart 2006 tarihinde Beşiktaş Belediye Başkanlığı''nca onaylandı. Projeyle ilgili ilk çalışmalara 21 Temmuz 2005 tarihinde yapılan ihale sonucu kat karşılığı inşaat sözleşmesi ile başlayan Aşçıoğlu İnşaat, Avan proje onayı ile birlikte çalışmalarına büyük bir hız vererek devam edecek. Projeyle ilgili ilk sözleşmeden 2 gün sonra arsa üzerindeki stat ve tesislerin yıkımına başlayan Aşçıoğlu İnşaat, 21 Kasım 2005 tarihinde Beşiktaş Belediyesi''nden alınan iksa ve hafriyat ruhsatı ile iksa ve hafriyat işlerine başlandı. Bugün itibarıyla harfiyatın ve iksa işlerinin yüzde 70''i tamamlanan projenin, yapılacak olan blokların temel altyapısı olan topraklama, gro beton ve izolasyon işlerine başlandı ve temel beton hazırlıkları için beton santralı kuruldu.
Tarih: 6 Nisan 2006 Kaynak: Cumhuriyet
İpragaz''dan uydudan faturaİpragaz, LPG alanında gerçekleştirdiği ilklerin son örneğini, Türkiye''de hafif çelik yapı sistemi ile inşa edilen ilk projeye taşıdı. Saros İnşaat tarafından Kumburgaz''da dördüncü etabının satışına başlanan olan Zeytinsuyu Tepesi Villaları''nın sakinleri, Türkiye''nin uydudan faturalandırılan ilk bireysel LPG aboneleri arasında yer alacaklar. İpragaz''ın abone odaklı satış takip uygulaması olan ''''network sistemi'''', Zeytinsuyu Tepesi Villaları''nda, özel izolasyon yöntemiyle sağlanan enerji tasarrufunu, bireysel tüketime dayalı ödeme modeli sayesinde tam bir maliyet avantajına dönüştürüyor. Network sisteminde, projede yer alan merkezi LPG tankından çekilen tesisat ile ısınma, pişirme, sıcak su gibi tüm ihtiyaçlarını karşılayan abonelerin, enerji tüketimleri tesisatlarına bağlı özel sayaçlarla İpragaz tarafından takip ediliyor.
Tarih: 6 Nisan 2006 Kaynak: Cumhuriyet
Ertelemeli konut kredisiBankEuropa, AB ülkelerinde yaygın olarak kullanılan anapara ertelemeli konut kredisi uygulaması başlattı. Buna göre, anapara ertelemeli konut kredisi kullanan müşterilerin, kendi tercihleri doğrultusunda 1 yıldan 5 yıla kadar anapara ödemelerini erteleyerek erteledikleri dönem süresince taksit tutarlarını düşük tutma imkânı bulacaklar. Müşteriler, diğer konut kredilerinde olduğu gibi istedikleri zaman ara ödeme yapabilecekleri veya kalan borçlarını kapatabilecekleri gibi, kredi YTL veya dövize endeksli olarak ya da birden fazla para birimi cinsinden sepet yapılarak kullanılabilecek.
Tarih: 6 Nisan 2006 Kaynak: Cumhuriyet
Boğaz Köprüsü 32 yıl sonra ışıl ışıl olacakİstanbul turizm platformunun önemle üzerinde durduğu Boğaziçi Köprüsü''nün aydınlatılması işi için Karayolları Genel Müdürlüğü iki yıldır çalışmalarını sürdürüyor.
Kiptaş evlerine yoğun ilgiBugüne kadar 27 bin aileyi ev sahibi yapan Kiptaş''ın 2 bin 440 daireden oluşan kampanyasına 8 bin 687 başvuru oldu. Tuzla, Mimar Sinan ve Esenyurt Evleri''ni, evi olmayanlara yüzde 0.67 kredi oranı ile 120 ay vade 300 YTL''den başlayan taksitlerle İstanbulluların beğenisine sunan KİPTAŞ''ın kampanyasına yoğun başvuru olunca kuralar çekildi.
Satışlarda bahar canlılığıMortgage sisteminin devreye girecek olmasının yanı sıra bankaların verdiği konut faizlerinin daha da düşeceği beklentisiyle, yaklaşık 5 aydır durgunluk yaşanan konut piyasasında ''''bahar'''' aylarıyla satışlarda yüzde 20 oranında artış gözlendi.
Ofer, Kuşadası’nda geri adım attıGlobal-Ofer ortaklığının hazırladığı Kuşadası tatil köyü projesi tepkiler üzerine geri çekildi. Kuşadası Belediyesi’ne, en yükseği 6 katlı otel ile çoğunluğu 1-2 katlı, ağaç boyunu geçmeyen yapılardan oluşan yeni proje sunulacak.
Topbaş''a ''istifa'' çağrısıİstanbul Büyükşehir Belediyesi Metropoliten Planlama ve Kentsel Tasarım Merkezi''nce (İMP), Kartal ve Küçükçekmece için dünyaca ünlü 6 mimara davet usulüyle hazırlatılan projelerin sonuçları açıklandı. Uluslararası Değerlendirme Kurulu, Kartal için Zaha Hadid , Küçükçekmece için de Ken Yeang ''ın projelerini uygulanabilir buldu.
Depreme ''taşıma'' önlemiOlası depremlere karşı can ve mal güvenliğinin sağlanması için yeni önlemler geliyor. Deprem bakımından yapı yasaklı alanlardaki yerleşimlerin güvenilir alanlara taşınmasına ilişkin yasa tasarısı, TBMM''ye sunuldu.
Ankara’ya Yeni Bir Alışveriş MerkeziAnkara’nın tek çatı altındaki en büyük alışveriş merkezi olma özelliğini taşıyacak olan CEPA Alışveriş Merkezi’nin, 2007 yılında hizmete gireceği bildirildi. CEPA’nın tanıtımı amacıyla basın toplantısı düzenlendi. Ankara’yı batıya bağlayan Eskişehir yolu üzerinde yer alan ve 120 milyon dolarlık yatırımla gerçekleştirilecek olan CEPA Alışveriş Merkezi’nde yaklaşık 2 bin kişiye istihdam sağlanması öngörülüyor. Celebcioğlu Şirketler Grubu tarafından 160 bin metre karelik bir alana inşa edilmeye başlanan alışveriş merkezinin bünyesinde 14 bin 162 metre karelik alanla Ankara’nın en büyük ve Türkiye’nin ilk iki katlı Carrefour’u, 14 bin 591 metre karelik alanla Ankara’nın ilk Bauhaus’u da yer alacak. Gün ışığı aydınlatma sistemi uygulanan alışveriş merkezi, Türkiye’nin ilk renkli spektrumlu dış cephesine de sahip bulunuyor.
Tarih: 6 Nisan 2006 Kaynak: Türkiye
Yeni rant projeleriTMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Başkanı Eyüp Muhçu , ''''Kentsel dönüşüm projeleri ile dünya mirası İstanbul, yeni bir kaosa sürükleniyor'''' dedi. Muhçu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi''nce (İBB) Kartal ve Küçükçekmece''nin yenilenmesi için dünyaca ünlü 6 mimara proje hazırlatılmasının ''''hukuk dışı olduğunu'''' belirterek, bu projelerin hiçbir değerlendirmeye tabi tutulmadan reddedilmesi gerektiğini bildirdi.
Mimarlar, dünyanın 2 yeni harikasını İstanbul’a tasarladıDünyaca ünlü mimarlara İstanbul için proje hazırlatan Büyükşehir Belediyesi, Irak asıllı İngiliz Zaha Hadid ile Malezyalı mimar Kean Yeang’ın projelerini birinci seçti.
''Riskli kıyılar'' haritasıİstanbul kıyıları için olası bir depremde tsunami haritası hazırlanmaya başlandı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi''nce (İBB) Japon firması OYO International Corporation''a ihale edilen ve 18 milyon YTL''ye malolacak çalışma kapsamında kentin tamamını kapsayan deprem tehlikesi haritası ile Marmara Denizi''nin ve İstanbul Boğazı''nın tüm kıyılarını kapsayan tsunami tehlike haritası yapılacak.
Kartal''a Hadid, K.Çekmece''ye Ken Yeang İmzasıİstanbul Büyükşehir Belediyesi Metropoliten Planlama ve Kentsel Tasarım Merkezi''nce (İMP), Kartal ve Küçükçekmece''deki alanların planlanması için 6 mimara hazırlatılan projelerin sonuçları belli oldu. Kartal Sanayi Bölgesi Merkezi İş Alanları Planlaması ile Küçükçekmece İç ve Dış Kumsal Rekreasyon Alanları Planlaması için dünyaca ünlü 6 mimarın hazırladığı projelerin sonuçları İMP''de düzenlenen toplantıda açıklandı.
Reina''da Büyük YıkımReina''nın kaçak tadilat yapılan duvarının, İrfan ve Neslihan Arvasi ile 6 yaşındaki çocukları İbrahim''in yaşadığı gecekondunun üzerine yıkılarak aileyi yok etmesinin ardından, belediye ekipleri ünlü eğlence merkezinde yıkım yaptı. Eğlence merkezinin aslında iki dönümlük arazi üzerine 1.5 katlık izni olduğunu belirten yetkililer, ''İşletme sahipleri alanı paravanlar ekleyerek 300 metre genişletmiş. Şu an söz konusu bölüm de yıkılıyor'' dedi. Yapının bir bölümünün kaçak olduğunu belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da, ''Olaydaki tüm sorumluluk işletme sahiplerine aittir'' derken, Reina''nın avukatı Mehmet Işık, kaçak yapı iddialarını reddetti.
Tarih: 6 Nisan 2006 Kaynak: Akşam
Konut Edindirme’de ilk ödeme 2007’deToplu Konut İdaresi''nin, Konut Edindirme Yardımı hesaplarının tasfiyesi için 1 yıl önce hazırlayıp Başbakanlık''a gönderdiği kanun taslağı, yapılan düzenlemenin ardından, Bakanlar Kurulu''nun imzasına açıldı. 6 milyon kişiyi ilgilendirdiği tahmin edilen hesapların tasfiyesini öngören kanun taslağı bu yıl kanunlaşırsa, ödemelere 2007''nin ikinci çeyreğinde başlanabilecek. Tasarı, hak sahiplerinin belirlenmesi için, ilgili kuruluşlara kaynak sağlanması imkanı getiriyor.
Tarih: 6 Nisan 2006 Kaynak: Zaman
19 Yıllık Konut Edindirme Yardımı Paraları ÖdeniyorHükümet, 6 milyon çalışanı ilgilendiren 19 yıllık Konut Edindirme Yardımı (KEY) hesabını kapatıyor. Başbakan Tayyip Erdoğan, 1987 ile 1995 yılları arasında çalışanlardan kesilen Konut Edindirme Yardımlarının hak sahiplerine ödeneceğini açıkladı.
Kisho Kurokawa ve DeğişimKisho Kurokawa, 29 Mart akşamında, Nurus-Tasarım Yayın Grubu’nun davetlisi olarak Harbiye Askeri Müze’nin oditoryumundaydı. Metabolismus & Symbiosis, Son Çalışmalar ve Projeler başlığı ile duyurulan konuşmasına Kurokawa kariyerinin başlangıcından ve retoriğine biçim veren dinamiklerden bahsederek başladı.
''Kıyılarda yeni kullanım yok''Bayındırlık ve İskân Bakanlığı, Kıyı Kanunu''ndaki değişikliği savundu: Kaçak yapılaşmayı sağlayacak düzenleme yok.
Katar''a 130 milyon dolarlık Türk imzasıKatar''ın en yüksek ikiz kuleleri için İngilizler''in çizdiği planı beğenmeyen 3 ortak, projeyi internette buldukları Murat Kader ve Sema Özsaruhan''a önerdi.
Patara tavrına arkeolog tepkisiABD''nin, Eyaletler Anayasası''nın kabulünün 220. yıldönümünü gelecek yıl Antalya''nın Kaş ilçesine bağlı Patara antik kentinde kutlamak istemesi tartışmalara neden oldu. Savcılığa suç duyurusunda bulunan Kalkan ve Ata Mülkünü Koruma Derneği, bu girişimin, ABD''nin Türkiye''yi federatif yönetimlere bölme amacının başlangıcı olduğunu öne sürdü.
Rusya yalısını istiyorRusya, Sovyetler Birliği ve çarlık dönemine ait yurtdışında bulunan 400 milyar dolar değerindeki taşınmaz malların iadesini sağlamak için harekete geçti. Moskova''nın hak iddia ettiği binalar arasında, Mustafa Kemal Atatürk tarafından 1920''lerde Rusya''ya hediye edilen yalı da var. Kremlin İdari İşler Müdürü Vladimir Kojin, diplomatlarla hukukçuların beş yıl süren çalışmaları sonucu Rusya''nın ülke dışında binin üzerinde taşınmaz malı bulunduğunu belirlediklerini açıkladı.
Tarih: 5 Nisan 2006 Kaynak: Milliyet Yazan: Cenk Başlamış
Bir yabancı ortak da Swissotel''eHâkim hissedarı olduğu Finansbank''ın yüzde 46 hissesini 2 milyar 774 milyon dolara Yunanistan kökenli National Bank of Greece''e satan Hüsnü Özyeğin, geçen yıl Japonlar''dan aldığı Swissotel''e İsviçreli ortak almaya hazırlanıyor.
Büyük Tarabya Oteli Kayserili Bayraktar''ınEmekli Sandığı''na ait Büyük Tarabya Oteli''nin ihalesinde en yüksek teklifi veren Bayraktarlar Holding, otelin yeni sahibi oldu. Otomotiv yan sanayi ve turizm sektörlerindeki yatırımlarıyla tanınan Bayraktarlar Holding, ihalenin pazarlık aşamasında 145 milyon 250 bin dolara kadar çıkarak Tarabya Oteli''nin ihalesini aldı.
Yabancı MimarlarO kadar ağrıma gitti ki diplomamı yakmayı bile düşündüm... Atatürk de yabancı mimar çağırmıştı; ama 1920''lerde çok azdık. Şimdi 30 bini aşkınız; dünyada da başarılı olanlarımız çoğalıyor... Bunu görmemek nasıl bir anlayış?..Hiç bu kadar tepkili ve bu kadar ''''dolmuş'''' görmemiştim Mete Tapan ''ı...
Ödül Alan Yapılar Plaketle Belirleniyorİzmir Büyükşehir Belediyesi Tarihe Saygı Yerel Koruma Ödülleri Yarışmasıyla tarihi yapılara sahip çıkanları ödüllendirirken, bu yapıların İzmirliler tarafından bilinmesini sağlamak amacıyla da plaketler hazırlayıp asmaya başladı. İlk plaket, 30 Mart 2006 günü İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu tarafından Karşıyaka Evi’ne asıldı. Tarihe Saygı Yerel Koruma Ödülleri 2005’de ödül alan Ertuğrul Erol Ergir’in Karşıyaka Evi’nde düzenlenen törene Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak ile İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis üyeleri de katıldı.
Avrupa Konutları''nda ''önce otur sonra öde''Toplu Konut İdaresi''yle (TOKİ) birlikte Özsaya İnşaat ile Güner İnşaat ortak girişimi tarafından, İstanbul Küçükçekmece''de inşa edilen ve 1368 daireden oluşan Avrupa konutlarında ''önce otur sonra öde'' kampanyası başladı. Kampanyaya göre, konut satış bedelinin azami yüzde 85''ini kredilendirebilecek alıcı, beğendiği dairenin yüzde 15''ini peşin ödeyecek, geri kalanını ise satın aldığı tarihten bir yıl sonraya bırakabilecek. Ücretli çalışanlar için iş kaybı durumunda toplam anaparanın yüzde 20''sinin ödenmiş olması koşuluyla satın aldığı evi satabilmesi ya da yeni bir iş bulabilmesi için altı aylık ilave ödemesiz süre de verilecek. Kampanya Nisan ayında sona erecek. Basın toplantısında konuşan Avrupa Konutları Pazarlama Koordinatörü Ediz Giray , konut sektöründe eşi görülmemiş bir kampanyaya imza attıklarını belirterek ''''faizin yüzde 1.8 olması durumunda banka komisyonu, dosya parası, istihbarat, başvuru ve ekspertiz ücretleri gibi masrafların hiçbir uygulamasıyla karşılaşılmıyor'''' dedi. Teslim tarihi Aralık 2006 olan konutlar 133 bin - 278 bin YTL arasındaki fiyatlarla satışa sunuluyor.
Tarih: 5 Nisan 2006 Kaynak: Cumhuriyet
İzmir Kemeraltı Girişimiİzmir SMD-Serbest Mimarlar Derneği, İzmir Kenti’ni ilgilendiren yeni bir Sivil Girişim’in öncülüğünü yapıyor.
3. Ulusal Çatı ve Cephe Kaplamalarında Çağdaş Malzeme ve Teknolojiler Sempozyumu Ekim Ayında GerçekleştirilecekÇatı ve cephe sistemlerinin araştırma, geliştirme, tasarım, yapım, kullanım ve dönüştürme süreçlerinde söz konusu olan konsept, malzeme ve teknoloji alanlarında bugüne kadar yapılmış çalışmaların sonuçlarını ilgili kesimlere aktarmayı amaçlıyor.
İlk cephane fabrikası satılacakKurtuluş Savaşı''nın silah ve cephane gereksinimini karşılamak üzere kurulan ''''İmalat-ı Harbiye Tesisleri'''' nin satılmak istendiği ortaya çıktı. Devrim Tarihi Profesörü Ünsal Yavuz , sit alanı olan bölgede bulunan 4 yapının satılmak istenmesini ''''Bu bir sessiz karşıdevrim sürecidir'''' sözleriyle değerlendirdi.
Deprem Riski Taşıyan Yapılar NakledilecekDeprem bakımından yapı yasaklı alanlardaki yerleşimlerin güvenilir alanlara nakline dair kanun tasarısı, TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Deprem bölgesi ilan edilen yerleşim alanlarındaki konut ve iş yerlerinin güvenli alanlara taşınmasına ilişkin esasları belirleyen tasarıya göre, deprem bakımından yapı yasağı getirilmesine, yerleşimlerin güvenli yerlere nakledilmesine Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’nın teklifi üzerine Bakanlar Kurulu’nca karar verilecek.
Yeni kentliler, kente gidip gelecek!Site tarzı hayatın tercih edilmesinin en önemli nedenlerinden biri, kişi başına düşen yeşil alanmış.Sitelerde kişi başına ortalama 10, hatta bazı projelerde 20 metre kare yeşil alan düşüyormuş.
Yeni Ofis Mobilyalarında Esneklik Ön Planda30 Mart 2006 Perşembe günü BMS Büro Mobilyaları showroomunda düzenlenen lansmanda Herman Miller’ın yeni ürünleri olan “Abak Enviroments” Sistemi ve Celle Çalışma Koltuğu tanıtıldı.
İzmir Yeşeriyor, Yeni Rekreasyon Alanları Doğuyorİzmir Büyükşehir Belediyesi, gerçekleştirdiği çalışmalarla kentin yeşil dokusunu güçlendirerek zenginleştirirken, nefes alınabilecek yeni rekreasyon alanları da oluşturuyor. Çalışmaların sürdüğü İnciraltı ve Bornova Homeros Vadisi’nde incelemelerde bulunan Başkan Aziz Kocaoğlu, İzmir’e yeni cazibe merkezleri kazandırdıklarını söyledi.
Topkapı Sarayı 82 yıldır müzeTopkapı Sarayı''nın müze oluşunun 82''nci yıldönümü dolayısıyla bugün Türk ziyaretçiler müze giriş ücreti ödemeyecek.
Kıyı Kanunu Hayata Geçmemeli!Bayındırlık ve İskan Bakanlığı''nın Kıyı Kanunu''nda son derece önemli değişiklikler içeren bir kanun tasarısı hazırladığına ilişkin haberler, ülkemizin doğal yapısının korunması adına endişelerimizin artmasına neden oluyor. Dünyada benzeri çok az bulanan bir kıyı şeridine sahibiz; bu kıyı şeridini koruyarak, kontrollü bir şekilde turizme açmamız gerekirken bu tür düzenlemelerle doğal yapıya zarar verecek girişimlere davetiye çıkarmamız kabul edilir gibi değil.
Büyük Tarabya Oteli''ne En Yüksek Teklif Bayraktarlar''danBüyük Tarabya Oteli''nin satışına ilişkin ihalenin nihai pazarlık görüşmelerinde en yüksek teklifi 145 milyon 300 bin dolar ile Bayraktarlar Holding verdi. Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü mülkiyetindeki Büyük Tarabya Oteli ihalesinin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bayraktarlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Bayraktar, ödemeyi vadeli olarak yapacaklarını belirterek ''Büyük Tarabya ile ilgili iki düşüncemiz var. Ya otel ya da rezidans yapacağız.
Tarabya Oteli, Bayraktar''daEmekli Sandığı Genel Müdürlüğü mülkiyetindeki Büyük Tarabya Oteli''nin satışına ilişkin ihalenin nihai pazarlık görüşmelerinde en yüksek teklif, 145 milyon 300 bin dolarla Bayraktarlar Holding''den geldi. Özelleştirme İdaresi Başkan Yardımcısı Osman İlter''in komisyon başkanlığında gerçekleştirilen ihale sonucu, Rekabet Kurumu ve Özelleştirme Yüksek Kurulu''na sunulduktan sonra, hukuki olarak da sonuçlanacak ve ardından devir işlemleri gerçekleştirilecek. İhalenin ardından soruları yanıtlayan Bayraktarlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Bayraktar, ödemeyi vadeli olarak yapacaklarını belirterek, "Ya otel ya da rezidans yapacağız. İlk aşamada 30 milyon dolarlık yatırım öngörüyoruz" diye konuştu.
Tarih: 5 Nisan 2006 Kaynak: Radikal
Rusya, Boğaz''daki Yalısını Geri İstiyorRusya, 70 ülkede bulunan yaklaşık bin adet gayrimenkulün iadesi için yasal girişimde bulunmaya hazırlanıyor. İnternetteki newsru sitesine göre gayrimenkullerin en değerli parçalarından birisi İstanbul''daki bir yalı.
Fay hattına yapı yasağı geliyorDepremle mücadele için özel yasa geliyor. Deprem açısından yapı yasaklı alanlardaki yerleşimlerin güvenilir alanlara nakli zorunlu olacak.
İlk yıkım Reina''da: Belediye: Boğaz''da kaçağa sonMehmet Koçaslan''ın sahibi olduğu Reina''da kaçak yapının çökerek bir ailenin yok olması üzerine İstanbul Büyükşehir Belediyesi harekete geçti. Gece kulübünün ikinci katı yıkılacak
UNESCO, İstanbul’u denetlemek için heyet gönderiyorDünya Mirası Listesi’nde yer alan İstanbul’da yer alan eserlere yeteri kadar sahip çokılmadığı görüşünü savunan UNESCO, İstanbul’a heyet gönderiyor.
6 milyon çalışanın konut kesintileri geri ödenecekHükümet, ‘tasarrufu teşvik fonu''nun (nema) ardından konut kesintilerinin ödenebilmesi için harekete geçti.
Takvim
<<Nisan 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.