Haberler

6 Nisan 2007, Cuma

Sayılarla Orta Sınıfın DüşüşüSayılarla Orta Sınıfın DüşüşüSon yıllarda ulusal konut piyasası ile boğulmuş durumdayız. Piyasadaki canlılık ve ekonomik kriz tahminleri de tarihe geçti. Ama bunu sadece bazı ev sahipleri biliyorlar, ulusal rakamlar yerel konut piyasalarında neler olduğunu çok da anlatmıyor. Bundan dolayı büyük zarara da uğrayabilirsiniz. New York’lu gayrimenkul danışmanlık ve gayrimenkul ekspertiz şirketi Miller Samuel Inc. idareci şefi Jonathan J. Miller; “Bu piyasada göze çarpan özellik ise şu; yakından bakarsanız değişik modellerin belirdiğini görürsünüz. Örneğin New York’da ihale savaşları olduğunu ve bazı satışçıların fiyat düşürdüğünü gördük,” diyor. Haberin Devamı
Gönen''deki Yıldız Otel yenilenerek açılacakGönen''deki Yıldız Otel yenilenerek açılacakBalıkesir''in Gönen ilçesinde tadilat amacı ile kapatılan Yıldız Otel''in, yenilenmiş yüzüyle yakında hizmete açılacağı bildirildi. Gönen Belediye Başkanı Yakar, kaplıcalarda 6 milyon YTL''lik yatırım yapıldığını söyledi.
Space Syntax ÜzerineSpace Syntax Üzerine12-15 Haziran 2007 tarihleri arasında İTÜ Mimarlık Fakültesi ev sahipliğinde yapılacak olan 6. Uluslararası Space Syntax Sempozyumu, bu yöntemi Türkiye’deki araştırmacı ve uygulamacılara tanıtacak.
"Kongre Vadisi İstanbul''a ihanettir""Kongre Vadisi İstanbul''a ihanettir"Harbiye’de Kongre Vadisi kurmak için açılan ihalenin sonuçları önümüzdeki günlerde açıklanacak. Projeyi değerlendiren Mimar Prof. Dr. Uğur Tanyeli, Harbiye’ye Kongre Merkezi yapılmasını, ‘İstanbul’a İhanet’ olarak değerlendirdi.
Küresel ısınma, Amazon ormanlarını çöle döndürecekKüresel ısınma, Amazon ormanlarını çöle döndürecekAmazon ormanları, Himalaya buzulları, mercan adaları veya Bengal kaplanı gibi doğa harikası türler ve bölgeler, küresel ısınma tehdidiyle karşı karşıya. Amazon ormanlarının yüzde 60''ı Afrika savanlarına dönecek.
Dünyanın Gözü ÜzerimizdeDünyanın Gözü ÜzerimizdeKültür Bilincini Geliştirme Vakfı, 2 Nisan Pazartesi günü Pak İş Merkezi’nde “Yenikapı Batıkları ve Koruma Sorunları” başlıklı bir konferans düzenledi. İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Taşınabilir Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümü’nden Dr. Ufuk Kocabaş, sunum yaptığı konferansta; Yenikapı kazı alanında bugüne kadar gerçekleştirilen kazı çalışmalarında bulunan eserleri ve bunların korunma yöntemlerini anlattı.
Piano Gökdelen Projesinden Çekilince Rudolph Binasının Yıkım Kararı DurdurulduPiano Gökdelen Projesinden Çekilince Rudolph Binasının Yıkım Kararı DurdurulduRenzo Piano, Amerika’daki 80 katlı gökdelen projesinden ayrılarak, kalkınma planı için yeni bir yol olarak görülen, Paul Rudolph’un Blue Cross binasına yardım elini uzattı.
Rezidans vadisi Esentepe''de evler 300 bin $Rezidans vadisi Esentepe''de evler 300 bin $Mecidiyeköy ile Zincirlikuyu arasında yer alan Esentepe adeta "rezidans vadisine" döndü. Astoria''dan sonra sırada ünlü gayrimenkul şirketi Alman Hofmann ve Telsim''in arazisini alan Torunlar Şirketler Grubu da bu vadide yerini alacak.
Mutfakta 2 milyar $''lık dev buluşmaMutfakta 2 milyar $''lık dev buluşmaİnşaat sektörünün gelişimine paralel olarak, 2006 yılında yüzde 20 büyüme gösteren mutfak ve banyo mobilyası sektörü, 2.4 milyar YTL''lik büyüklüğe ulaştı. Sektörün oyuncuları yeni ürünleriyle dün Tüyap Beylikdüzü Fuar alanında buluştu.
Belediyenin 3 yılını değerlendiren Başkan Şahin: Hizmetlerde önceliği ulaşıma verdikBelediyenin 3 yılını değerlendiren Başkan Şahin: Hizmetlerde önceliği ulaşıma verdikVerdikleri sözleri bir bir yerine getirdiklerini anlatan Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin, "Hedefimiz, ulusal ve uluslararası alanda marka olmuş bir kent oluşturmak." dedi.
Tarih dinamitlendi...Tarih dinamitlendi...Tarihi eser kaçakçılığında son nokta Antalya''daki bir antik kentin define arayanlar tarafından dinamitlenmesi oldu. Antik kentteki dev lahitler patlamanın etkisiyle parçalandı.
Bursa Ovası, kaçak yapılarla betonlaşıyorBursa Ovası, kaçak yapılarla betonlaşıyorİnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi Başkanı Adem Özdemir, kaçak yapıların günden güne artarak Bursa Ovası''nı betonlaştırdığını belirterek, yapılaşmanın şehrin doğal zenginliklerini daha fazla tehdit eder duruma geldiğini söyledi.
Babylon''da estetik turizmi başlıyorBabylon''da estetik turizmi başlıyorVilla-rezidans-butik otel üçlemesinin Türkiye''deki ilk örneği Gardens of Babylon''da sağlık turizmi yapılacak. Projeye, bin metrekareye yayılacak bir estetik klinik eklendi.
Burj el Arab gibi parayla gezilecekBurj el Arab gibi parayla gezilecek110 milyon Euro''ya inşa edilen Belek’teki Adam&Eve, Türkiye’de para verilerek gezilen ilk otel olacak. Dünyanın en seksi oteli olarak Aralık 2006’da açılan Belek’teki Adam&Eve oteli, Türkiye’de bir ilke imza atıyor.
Türkiye''de ada almanın bedeli en az 5 milyon $Türkiye''de ada almanın bedeli en az 5 milyon $Tavşan Adası ile gündeme gelen satılık adaların sayısı Türkiye''de 5''e ulaştı. Fiyatı 5 milyon dolardan başlayan adalar Bodrum, İzmir, Balıkesir ve Çanakkale''de.
Uluslararası “İstanbul’da Konut” Konulu Öğrenci Workshop’una Kayıtlar BaşladıUluslararası “İstanbul’da Konut” Konulu Öğrenci Workshop’una Kayıtlar Başladıİstanbul Bilgi Üniversitesi Mimari Tasarım Yüksek Lisans Programı ve Eidgenossische Technische Hochschule Zurich (ETH) işbirliği ile 13 - 19 Mayıs 2007 tarihleri arasında, yerli ve yabancı mimarlık öğrencilerini buluşturan bir workshop düzenleniyor.
Weber Markem İstanbul Fabrikasını Hizmete AçtıWeber Markem İstanbul Fabrikasını Hizmete AçtıGeliştirmiş olduğu çözümlerle yapı kimyasalları sektöründe Türkiye’nin önde gelen kuruluşlarından olan Weber Markem İzmir’deki üretim tesisine ilave olarak 23 Mart Cuma günü İstanbul fabrikasını hizmete açarak yatırımlarına bir yenisini daha ekledi.
Seranit Usta Eğitim Seminerleri ile Sektöre Nitelikli Eleman KazandırıyorSeranit Usta Eğitim Seminerleri ile Sektöre Nitelikli Eleman KazandırıyorSeranit’in ‘Usta Eğitim Seminerleri’nin ilki İstanbul’da gerçekleşti. 35 ili kapsayacak seminerler inşaat ve yapı sektörüne nitelikli ustalar kazandırmayı amaçlıyor.
Direnişlere Rağmen, Tate Modern Ek Binası Yapımı Devam EdiyorDirenişlere Rağmen, Tate Modern Ek Binası Yapımı Devam EdiyorHerzog & de Meuron’un önerisi olan Tate Modern ek binasını durdurmak isteyen protestocuların 165 milyon Dolar’lık projesi başarısız oldu. “Biçimsiz bir piramit” olarak tanımlanan proje, resmi olarak devam etmeye hak kazandı.
Kadir Topbaş''ın Sulukule Açıklamalarına DüzeltmeKadir Topbaş''ın Sulukule Açıklamalarına Düzeltme3 Nisan Salı akşamı CNN Türk''te yayınlanan, Ahmet Hakan''ın yönettiği “Tarafsız Bölge” isimli programa katılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Kadir Topbaş, Sulukule hakkında kendisine yöneltilen soruları yanıtladı. Ahmet Hakan’ın ve programa katılan Hakkı Devrim ile Yalçın Bayer’in konuya açıklık getirme çabalarına rağmen Kadir Topbaş’ın Sulukule hakkında yanlış bilgiler verdiğini belirten Sulukule Platformu; kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi ve yanlışların düzeltilmesi amacıyla açıklamada bulundular.
Schindler''le Asansörlere Hem Modernizasyon Hem BakımSchindler''le Asansörlere Hem Modernizasyon Hem BakımAsansörlerde kabin görünümünü değiştirmenin yeterli olmadığını düşünen Schindler firması her çeşit asansöre hem bakım hem de modernizasyon hizmeti veriyor.
Mimar Sinan’ı AnarkenMimar Sinan’ı AnarkenTürk Serbest Mimarlar Derneği, Mimar Sinan Haftası etkinlikleri çerçevesinde Mimar Sinan’ın doğumunun 518. yılı nedeni ile 02 Nisan günü Ankara Dil Tarih Coğrafya Fakültesi''nin bahçesinde bulunan Mimar Sinan heykelini ziyaret etti.
Planlama Engelleri: “Katrina”dan Alınan DerslerPlanlama Engelleri: “Katrina”dan Alınan DerslerKatrina Kasırgası’ndan sonra insanların tahliye edilmesi, bölgesel ve yerel tahliye planlamasındaki kronikleşmiş eksiklikleri açığa çıkardı. New Orleans’da harcanan çabaların önünü kesen engeller sadece tahliye planlaması ile değil genel planlamayla ilgili.
Geçmişe YolculukGeçmişe YolculukÇoğu binanın monopoly oyunundakiler kadar sıradan olduğu Long Island’da geçen çocukluğumun önemli hatıralarından biri Garden City’deki bir eczacılık firmasına ait Endo Laboratuarı’ydı. Özellikle de bu binanın fitilli betonarme cephesi. Endo, hem Ortaçağ’dan kalma bir kaleye hem de bir çay bardağına benziyordu fakat o zamana dek gördüğüm hiçbir binaya benzemiyordu. Daha sonra binayı Kentucky doğumlu mimar Paul Rudolph’un 20. yüzyılın ikinci yarısında tasalandığını öğrendim. Bu bina Paul Rudolph’un tasarladığı, her biri oldukça kompleks formlara sahip, kullanıcılarını hem heyecanlandıran hem de hayrete düşüren betonarme binalar serisinin bir parçasıydı.
Sinan’ın Mesajı9 Nisan Mimar Sinan’ın ölüm yıldönümü nedeniyle düzenlenen anma etkinlikleri çerçevesinde, Mimarlar Odası’nın bu seneki Mimar Sinan bildirisini “Sinan’ın Mesajı” başlığı altında Prof.Dr. Doğan Kuban hazırladı.
Business Bay’de Zaha Hadid Tasarımı Omniyat ProjesiDubai kökenli gayrimenkul geliştirme firması Omniyat Holding’in bir kolu olan Omniyat Gayrimenkul, son ticari projelerinin, dünyaca ünlü mimar Zaha Hadid tarafından tasarlandığını duyurdu.
Frei Otto’nun Serpentine Galerisi Pavyon Tasarımı Kjetil Thorsen’in Tasarımı için ErtelendiLondra Serpentine Galerisi 2007 pavyonu için planlarını değiştirdi. Serpentine, daha önce Alman mimar Frei Otto ile anlaşmıştı. Ancak geçen hafta, Snøhetta’nın ortaklarından Norveçli mimar Kjetil Thorsen ve Danimarkalı enstalasyon sanatcısı Olafur Eliasson ile çalışacağını açıkladı.
Yaratıcı fikirler 82.5 milyon $ kazandırdıEczacıbaşı kuruluşları arasındaki inovasyon yarışı, bu yıl yine büyük bir mücadeleye sahne oldu. 2007 Eczacıbaşı Yaratıcılık ve Yenilikçilik Büyük Ödülü’nü “Sıçratmayan Pisuvar” projesiyle Eczacıbaşı Yapı Gereçleri kazanırken, 1999’dan bu yana yarışan toplam 144 projenin topluluğa katkısı 82.5 milyon dolara ulaştı. 10 kuruluşun toplam 29 proje ile yarıştığı Eczacıbaşı’nda Yaratıcı ve Yenilikçi Buluşmalar etkinliğinde konuşan Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, yenilikçilikte de yenilikçi olmanın bir zorunluluk haline geldiğini belirterek, Andre Gide’nin şu sözünü kullandı: “Çok iyi biliyoruz ki, “Kıyıyı gözden kaybetmeye cesaret edemeyenler, yeni topraklar keşfedemezler.” Eczacıbaşı “O nedenle, inovasyon yönetimimizin önemli noktalarından biri de farklı düşünme niteliklerine sahip iş arkadaşlarımızın önünü açmak olacaktır” dedi.
Tarih: 6 Nisan 2007 Kaynak: Akşam
Antakya için müjdeli haberKültür ve Turizm Bakanlığı’nın, turizm potansiyeli açısından eşsiz bir şehir olan Antakya’ya kayıtsız olduğu yolunda yazım üzerine önceki gün Müsteşar Profesör Mustafa İsen aradı.
İstanbul Belediyesi daha fazla nasıl tanıtım yapabilir?Geçen akşam İstanbul Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı CNN’de izliyorum. Ahmet Hakan’ın "Tarafsız Bölge" programında Yalçın Bayer ve Hakkı Devrim soruyor, Topbaş yanıtlıyor.
Bir MektupSevgili İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanım, biliyorum oldukça yoğunsunuz ve İstanbul''un geleceği adına oldukça önemli kararlar alıyorsunuz.
Büyükşehir, ihaleyi iptal etti, tiyatro sanatçıları şimdiye kadar en büyük eylemi ortaya koyduDün köşemizden duyurduğumuz "Tiyatro''ya 2. darbe'' yazısında sözünü ettiğimiz ''Harbiye Kültür Vadisi'' projesi ihalesi ''şartlar oluşmadığı'' için iptal edilirken, ''Muhsin Ertuğrul Sahnesi''nin yıkımına karşı çıkan Büyükşehir Belediyesi''ne bağlı Şehir Tiyatrosu''nun oyuncu ve teknik elemanları, Şehir Tiyatroları''nın tarihinde ilk kez bu kadar büyük bir eylem ortaya koydular.
Karadeniz Sahil Yolu 850 milyon YTL borçla açılıyorKaradeniz Sahil Yolu, nihayet yarın açılıyor. Projeyi üstlenen müteahhitler, “Kredi alıp işi bitirdik. Cebimizden yedik. 850 milyon YTL alacağımızın ödenmesini bekliyoruz” dedi.
İstanbul''da kamu arazileri satılırken...İstanbul''da kamu mülkü arazilerinin satışının İstanbulluya faturası ne olacak? Bugünlerde bu soruya cevap vermek için alim olmaya gerek yok, kente biraz dikkatli bakmak yeterli.
Doğanın harikaları tehdit altındaAmazon ormanları, Himalaya buzulları, mercan adaları veya Bengal kaplanı gibi doğa harikası türler veya bölgeler, küresel ısınma tehdidiyle karşı karşıya.
Shakespeare tiyatrosu yıkılmadıRoyal Shakespeare Company''nin 75 yıllık binası, yenilenmek üzere kapılarını kapatıyor. 2004 yılında binanın yıkılmasına karar verilmiş, tepkiler üzerine proje değiştirilmişti.
''Dönüşüm alanları yasa tasarısı işgal yasasıdır''TMMOB Peyzaj Mimarları Odası Başkanı Ayşegül Oruçkaptan, "Dönüşüm Alanları Hakkında Kanun Tasarısı''nı bir işgal yasası olarak görüyoruz" dedi.
TMMOB Başkanı''ndan Milletvekillerine Açık Mektup: Haksız rekabet yaratılması yanlışTMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, mühendis, mimar ve şehir plancısı unvanı olmayan yabancı uyruklu kişilerin ülkemizde imza ve proje sorumluluğuna sahip olarak çalışmalarına imkan veren yasa tasarısının...
Türk işi tasarımNurus''un organizasyonuyla Milano''da düzenlenecek ''İlk in Milano'' sergisi Türk tasarımının dünyaya açılması bakımından bir sıçrama tahtası olacak. Sergide 29 tasarımcının eserleri var.
Bodrum’u kurtarınMandalya Körfezi’nde, balık çiftlikleri kaldırıldıktan sonra turistik tesisler inşa edilerek doğanın betona yenileceğini söyleyen çevreciler endişelerini dile getirdi. Muğla ve Aydın sınırları içinde 160 balık çiftliği, 25 bin yatak kapasiteli turistik tesis ve 45 bine yakın ikinci konutun bulunduğu Mandalya Körfezi’ndeki tehlikeye dikkat çekmek isteyen çevreciler en büyük korkunun balık çiftliklerinin aniden kaldırılmasının ardından, Güllük ve Didim arasında kalan körfezin kuzey sahillerinin turizm amaçlı imara açılması için yapılan hazırlıklar olduğunu belirtti. Yaklaşık 45 kilometrelik sahil şeridinde yerli ve yabancı yatırımcılar tarafından 300 bin dönüme yakın arazi satın alındığını belirten çevreciler, milyarlarca dolarlık turizm tesisleri kurulması için hükümet tarafından altyapı oluşturulduğunu iddia etti. Çevre Konseyi Genel Sekreteri Türksen Başer Kafaoğlu, şunları söyledi: "Ekolojik denge ve ekonomik denge araştırmaları yapılmadan körfezde denizde, adalarda ve karada tesislere inşaat izni verilmeye başlandı. Günübirlik kararlarla körfez bitme noktasına getirildi. Balık çiftlikleri kaldırılarak zararın bir bölümü hafifletilmeye çalışılırken, bir yandan da körfezde yeni imar ve inşaat izinleri veriliyor."
Tarih: 6 Nisan 2007 Kaynak: Hürriyet
Tarihi medrese kapılarını özürlü çocuklara açacakOsmanlı döneminde önemli bilim adamları ve uzmanların yetiştiği 12 Dâru''l- Hadisler''den biri olan Eyüp''deki Hacı Beşir Ağa Medresesi, özürlü çocuklar için eğitim merkezi oluyor. Restorasyon ihalesi Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan medrese, harabe halinden kurtulup, kasım ayında kapılarını özürlü çocuklara açacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Vakıflar Genel Müdürlüğü''nden devraldığı medresenin restorasyonunu ihaleyle özel bir şirkete verdi. 677 bin YTL ihale bedeliyle restorasyon işini alan şirket de harabe halindeki medresede çalışmalara başladı. Kasım ayında aslına uygun olarak yenilenmiş olacak olan medrese aralık ayında kapılarını özürlü çocukların eğitimi için açacak. Merkezde otistik, fiziksel ve zihinsel engelli çocuklar eğitim görecek.
Tarih: 6 Nisan 2007 Kaynak: Sabah Yazan: Ercan Sarıkaya
Efes kazıları 111 yaşındaEfes Antik Kenti''nde 111 yıldır sürdürülen kazılarda kentin yüzde 10''unun gün ışığına çıkarıldığı bildirildi. Avusturya Arkeoloji Enstitüsü''nce yürütülen kazı çalışmaları bu yıl 111 yaşına ulaştı. Kazı başkanlığını yürüten Avusturya Arkeoloji Enstitüsü Başkanı Ordinaryüs Prof. Dr. Fritz Krinzinger, Efes''in Akdeniz Bölgesi''ndeki en büyük kazılardan biri olduğunu söyledi. Türkiye''nin büyük bir dünya mirasına sahip olduğuna dikkat çeken Krinzinger, "Efes''i tarihi önemi ve dini merkez oluşu açısından değerlendirdiğimizde Roma Alexandria, Antiokia, Argos Hera ve Samos Hera ile kıyaslanabilir. Ören yeri büyüklüğü açısından ise Kuzey Afrika''daki Leptis-Magna ile Pergamon ve Ostia ile karşılaştırabiliriz" dedi.
Tarih: 6 Nisan 2007 Kaynak: Cumhuriyet
Bu inşaatlar yapılamaz...Başlığı açarak devam edelim; Zorlu ve Dubai Prensi''ne kötü haberlerim var. Ne mi? Arz edeyim ve sizi fazla merakta bırakmadan hemen detaylara geçeyim.
Küresel ısınma felakete sürüklüyorKüresel ısınma, dünyanın dönüş hızını da etkileyecek. Almanya Max Planck Meteoroloji Enstitüsü''nden bilim adamları küresel ısınma nedeniyle dünyanın daha hızlı döndüğünü açıkladı. Dönüş hızının artmasına bağlantılı olarak gelecekte günler de kısalacak. Merkezi Hamburg''da bulunan Max Planck Enstitüsü''nden jeofizik uzmanı Felix Landerer ve ekibi küresel ısınmanın yarattığı ısıyla dünyadaki suların ısınıp genleştiğini, dolayısıyla da su seviyesinin arttığını belirterek bu genleşmenin dünyadaki su dağılımına ne gibi bir etki yapacağını anlatmak için bir model geliştirdi. Felix Landerer, bu model üzerinden açıklama yaparak dünyanın kendi etrafındaki normal dönüş hızının 23 saat 56 dakika sürdüğünü, fakat dönüş hızının küresel ısınmaya bağlı olarak 200 yıl içinde 0.12 mil daha hızlı olacağını söyledi.
Tarih: 6 Nisan 2007 Kaynak: Cumhuriyet
Kyoto’ya imza atmayan Türkiye antipatikTBMM Küresel Isınma Komisyonu, Enerji Ekonomisi Derneği Başkanı Doç. Dr. Gürkan Kumbaroğlu ve Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Çevre Bilimleri Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Orhan Yenigün’ü dinledi.
Savaş topraklarında yeniden inşa dönemiIrak Kürdistan Bölge Hükümeti''nin kurulması çok uzun yıllar aldı. 1970''te, Irak''ın idam edilen lideri Saddam Hüseyin''le bu günlere temel olan, "otonom bölge" anlaşması imzalandı...
Zorlu’dan ‘helal olsun’ dedirtecek projeTürkiye’nin şimdiye kadar inşa edilmiş tüm alışveriş merkezlerini şöyle bir gözünüzün önünden geçirin. Dilerseniz resmi geçide, açılışını 1988 yılında Turgut Özal’ın yaptığı, Türkiye’nin ilk alışveriş merkezi Ataköy Galleria ile başlayın.
Kadıköy''de bir opera binası hizmete giriyorKadıköy Belediyesi, eski Süreyya Sineması''nı bir opera ve konser salonu olarak onarıyor. 2005 yılında Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, bu yapının bir opera binası olarak değerlendirilmesini kararlaştırdı ve bu amaçla Darüşşafaka''dan kiraladı.
Sanki Viran AnkaraSanki Viran Ankara kitabını derleyen Funda Şenol Cantek, Ankara’nın giderek kişiliksiz, neşesiz, depresif bir şehir haline gelmeye başladığını ve semtlerinin tektipleşmeye başladığını kaydetti.
Zorlu’ya bir önerim varBu hafta Radikal İki’de Cüneyt Özdemir’in “Mutluluğun mimarisi” başlıklı yazısı, şehrimizin parça parça satılmasına sessiz kalışımıza duyduğum tepkiyi tetikledi.
İETT arazisinin asıl kazananıİstanbul’daki İETT arazisinin 1 milyar doların üzerindeki bir teklifle alıcı bulması olay olmuştu. Türkiye’nin gündemini uzun zamandır meşgul eden bu satıştan sonra herkesin keyfi yerindeydi.
Açıkhava’lar da yıkılırlarAdını kısaca Açıkhava Tiyatrosu yapmışlardı, ne kadar yaratıcı bir buluştu doğrusu! Taş sırası vardır, sahnesi vardır, sofitası yoktur, doğru dürüst kulisi yoktur, “akustiği” yoktur.
Kyoto Protokolü uyarısıTürkiye''nin Kyoto Protokolü''ne AB''ye katılım öncesinde taraf olması gerektiğini belirten Bölgesel Çevre Merkezi (REC) Türkiye Ofisi İklim Değişikliği Proje Yöneticisi Dr. Yunus Arıkan, "Aksi takdirde hem AB''ye hem de 2012 sonrasında dahi bu protokole katılımı olanaksız hale gelebilir" dedi. Türkiye''nin BMİDÇS''de Ek-1 listesinde olan ancak protokolde Ek-B listesinde yer almayan tek ülke olduğunu anımsatan Arıkan, bu durumun Türkiye için avantaj yarattığını söyledi. Türkiye''nin bu durumunu koruyarak 2012 öncesinde herhangi bir yükümlülük almadan Kyoto Protokolü''ne katılabileceğini ifade eden Arıkan, Türkiye bu protokole katılırsa "20 milyar dolar zarar eder veya termik santral, otoyol yapamaz, fabrika kuramaz" gibi yanlış düşüncelerin bulunduğuna dikkat çekti. Türkiye''nin 2012''ye kadar böyle bir yükümlülüğünün olmadığını anlatan Arıkan, bu tür yaklaşımların Türkiye''nin Kyoto Protokolü''ne girmesine karşı çıkanlara fırsat verdiğini savundu. Protokolün imzalanmasının, AB sürecinin gerekliliği için değil, Türkiye''nin uluslararası alanda yitirdiği 15 yıllık açığı hızla kapatması için önemli olduğuna dikkat çeken Arıkan, şunları kaydetti: "Türkiye, protokol sürecini AB uyum müzakeresine endekslerse, hem AB''ye koz verir hem de bütün müzakere yeteneklerini kaybeder. İçinde bulunduğumuz 2 yıl içinde adım atılmazsa, Türkiye''nin sürdürülemez kalkınma süreci kalıcılaşır."
Tarih: 5 Nisan 2007 Kaynak: Birgün
Kongre ve kültür vadisi projesi tartışılıyorİstanbul Harbiye’de bir kongre ve kültür vadisi yaratılması tartışması sürüyor. Büyükşehir Belediyesi en uygun projenin seçilmesi için ihale açarken, sanatçı ve mimarlar bölgede şu anda faaliyette olan önemli kültür ve sanat merkezlerinin yıkılacak olmasına karşı çıkıyor.
Doğru Çözüm: Mecidiyeköy''de KalmakGalatasaray''ın, Mecidiyeköy''de bulunan, neredeyse tarihi nitelik kazanmış Ali Sami Yen Stadı''nı bırakarak Seyrantepe''ye geçmesi birkaç yıldan beri gündemde.
Aşçıoğlu, yeni rezidanslar için Levent''te gayrimenkul sahiplerinin kapısını çalıyorBeşiktaş Fulya''da Selenium Twins ve Esentepe''de Selenium Panorama isimli lüks rezidanslar inşa eden Aşçıoğlu İnşaat, Levent ve Maslak hattında arazi satın almak için mülk sahipleri ile görüşmeler yapıyor.
Mimar Sinan Evi''ndeki ustalık ''giz''leri"Ağırnas olmasaydı ben de olmayacaktım. Köyüm beni yetiştirdi... " Mimar Sinan ''ın bu sözü, Ağırnas''ın artık sadece tanıtım belgelerinde yer almıyor.
Tiyatroculardan yıkıma karşı ''Çığlık''AKP''li İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), kamuoyunun tüm itirazlarına karşın bugün Muhsin Ertuğrul Sahnesi''nin yıkılıp bölgenin kongre vadisi yapılmasını öngören plan için ihaleye çıkıyor.
Sanatçıların Bildirisiİştisan''ın çağrısıyla eylem yapacak olan sanatçılar kamuoyuna''İstanbul, susuyoruz, lütfen dinle!'' başlıklı bir de bildiri sundular.
Yabancı yatırımcı İstanbul''da buluşacakGYODER''in düzenlediği ve bu yıl 7''ncisi gerçekleşecek olan 25-26 Nisan tarihlerinde Gayrimenkul Zİrvesi''ne yabancı yatırımcı akını yaşanacak. Türkiye''ye yatırım yapacaklarını açıklayan ve aralarında Merrill Lynch, Parador, Y&Y, GE Real Estate, Ece, Multi Turkmall gibi pek çok devin üst düzey yöneticileri İstanbul''da buluşacak. İlk kez 2000 yılında düzenlenen Zirve başta proje geliştirici, finansör ve yatırımcılar olmak üzere Türkiye''nin ve dünyanın önde gelen gayrimenkul kurum ve kuruluşlarının üst düzey yöneticilerini, sektör liderlerini ve uzmanları buluşturacak. GYODER tarafından yedi yıldır düzenlenen Türkiye''nin ilk ve tek Gayrimenkul Zirvesi, zengin içeriği ve her biri kendi alanında değerli konuşmacıları ile yıllardır sektöre damgasını vuruyor.
Tarih: 5 Nisan 2007 Kaynak: Sabah
Daire fiyatına iş merkeziFon, Adabank''ın Mecidiyeköy''deki binasını "uzmanları şaşırtan yöntem ve sessizlikle" satışa çıkardı.
Olympiakent''te ''spor alanı kimin'' bilmecesiHalkalı''daki Soyak Olympiakent''nin simgesi gibi gösterilen spor alanı proje bittiği halde ortada yok. Soyak ''Araziyi bizden aldılar'' derken, TOKİ ''Tapulu malım'' diyor.
Marmara''da Bizans dönemine ait 431 eserTürkiye Arkeolojik Yerleşmeleri Projesi kapsamında Marmara Bölgesi''nde yapılan çalışmalarda Doğu Roma (Bizans) dönemine ait 431 eser tespit edildi.
Spil Dağı''na beş yıldızlı otelManisa''daki Spil Dağı''na beş yıldızlı otel yapılacak. Manisa''ya 25 kilometre mesafedeki Spil Milli Parkı''nın tanıtılması ve turizme kazandırılması amacıyla bölgeye 38 milyon 700 bin Euro tutarında yatırım yapılacak.
Santral Garaj mahkemesi Büyükşehir lehine sonuçlandıBursa''nın merkezinde 10 yıldır çöküntü görüntüsüyle iç burkan Santral Garaj''ı cazibe merkezi haline getirecek proje ile alakalı Emekli Sandığı''nın açtığı dava Büyükşehir Belediyesi''nin lehine sonuçlandı.
Marmaray''ın ikinci ihalesi JaponlarınMarmaray''ın ikinci etap inşaat ihalesini Japon ''''Marubeni'''' liderliğindeki konsorsiyum kazandı. Elektronik ekipmanları kapsayan ve 2009 yılı sonunda tamamlanacak olan bu etap 1 milyar dolara malolacak. Japonya''nın en büyük gruplarından Marubeni Asya ve Avrupa yakalarını birleştirecek İstanbul tüpgeçit projesinin ikinci aşama ihalesini kazandığını açıkladı. Marubeni liderliğindeki konsorsiyumda Fransız Alstom ve Doğuş İnşaat da yeralıyor. Karadaki tünellerin kazılması ve deniz dibine tüpgeçitlerin yerleştirilmesini kapsayan ilk aşama inşaat faaliyetleri halen devam ederken, elektronik aksamları kapsayan ikinci etap inşaatının da 2009 sonuna kadar tamamlanması hedefleniyor.
Tarih: 5 Nisan 2007 Kaynak: CNN Türk
İstanbul-Erbil hattında ''Özgür Kuşlar''İstanbul''dan Erbil''e havalanırken, uçağımızın gövdesinde "Freebird"(özgür kuş) yazıyordu. Özgür kuş; Türkiye''nin sınırında 35 yıldır süren savaşın izlerini silmeye çalışan komşu topraklara konacaktı.
Eskişehir alışveriş merkezine kavuştuYapı Kredi Koray Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı tarafından inşa edilen ve Bosphorus Gayrimenkul tarafından satın alınan Neo Alışveriş Merkezi, 100 mağazayla hizmete açıldı.
Işıklar İnşaat Malzemeleri’nin Boğaz Fabrikası AçıldıIşıklar İnşaat Malzemeleri Boğaz Fabrikası, 4 yıl aradan sonra 26 Mart 2007 tarihinde yeniden üretime başladı.
Vestel, MUDER’de Ankastre Ürünleriyle Dünya Mutfağı Tatları SunuyorYüksek teknolojiyi günlük yaşama katarak hayatı kolaylaştıran ürünler sunan Vestel, 7. Ahşap Mutfak Banyo ve Ankastre Cihazlar Fuarı MUDER 2007’de Vestel ve Whirlpool ankastre serilerinin yanısıra Vestel tarafından üretilen dünyanın ve Türkiye’nin “ilk” 70 cm.’lik no frost ankastre buzdolabını tanıtacak.
Takvim
<<Nisan 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.