Haberler

6 Nisan 2009, Pazartesi

Denizli Belediyesi Hizmet Binası Yarışması''na Gençler Damgasını VurduDenizli Belediyesi Hizmet Binası Yarışması''na Gençler Damgasını VurduMevcut Denizli Belediye Binası''nın bulunduğu arsaya yapılması planlanan Denizli Belediyesi Hizmet Binası için açılan yarışma 24 Mart 2009 tarihinde sonuçlandı. Tamer Başbuğ, Ziya Gençel, Gülşen Gülmez, Abdi Güzer, Mehmet İnel, Yasemen Say Özer, Özcan Uygur''dan oluşan jüri 5 tam günlük çalışmanın ardından Seden Cinasal Avcı, Bilge Gülen, Turgut Şakiroğlu ve Gizem Gülen''den oluşan ekibi birinci seçti. 366 şartnamenin alındığı yarışmada 274 proje teslim edildi. Haberin Devamı
Uzungöl''de duvar yıkılıyorUzungöl''de duvar yıkılıyorTrabzon Uzungöl''de yol için yapılan istinat duvarı AKP''li belediye başkanına seçim kaybettirdi, duvara karşı çıkan Saadet Parti''li aday ise seçimi kazanan taraf oldu.
Uluburun''u ABD''de 113 bin kişi gördüUluburun''u ABD''de 113 bin kişi gördüÜç bin 300 yıllık paha biçilmez eserler, New York Metropolitan Müzesi''nde sergilendi, büyük yankı uyandırdı. Farklı ülkelerden sergi davetleri alındı.
Bu sıra dışı cami yeni bir çığır açacakBu sıra dışı cami yeni bir çığır açacakZeynep Fadıllıoğlu tasarımına imza attığı Şakirin Camii için, "Demek ki bu ülkede böyle farklı şeyler de yapılabilirmiş dedirtecek, alanında öncü olacak bir yapı oldu" diyor.
Kemeraltı''na 3. Can SimidiKemeraltı''na 3. Can Simidiİzmir Büyükşehir Belediyesi, Kemeraltı Cephe Düzenlemeleri Projesi''nde 3.etabı da tamamlandı. Böylece Anafartalar Caddesi''nin Konak girişinden Havra Sokağı''na kadar olan bölümü orijinal görünümüne kavuşturulmuş oldu.
İnönü yıkılacakİnönü yıkılacakBaşkan Yıldırım Demirören, mayıs ayında İnönü Stadı''na ilk kazmayı vurmayı planladıklarını açıkladı, "İnşaat süresince maçlarımızı Anadolu''nun çeşitli kentlerinde oynayacağız.
İzmir, Arıtmada Lider Kent Olduİzmir, Arıtmada Lider Kent OlduTürkiye''de ileri biyolojik arıtma sistemiyle arıtılan 500 milyon metreküp atıksuyun yüzde 45''i, İzmir Büyükşehir Belediyesi''nin arıtma tesislerinde arıtılıyor.
Zorlu Center işini alan Aktürk, kentsel dönüşüme hazırlanıyorZorlu Center işini alan Aktürk, kentsel dönüşüme hazırlanıyorAktürk Yapı Endüstrisi, 30 yıllık bir firma. Yüksek Mimar Öner Aktürk kurmuş. Çok önemli ve büyük projeler gerçekleştirdi.
Söz veren belediye başkanlarıSöz veren belediye başkanlarıYerel seçimlerde "Türkiye soluk alsın" adlı bir kampanya yapan Greenpeace seçim sonuçları ile ilgili bir açıklama yaptı. Greenpeace Türkiye açıklamasında şunlara yerverdi...
Siemens''ten az enerji ve su harcayan 100 milyon avroluk ilk ‘yeşil kompleks''Siemens''ten az enerji ve su harcayan 100 milyon avroluk ilk ‘yeşil kompleks''Türkiye''nin ilk yeşil bina sertifikasını almaya aday üretim alanlarından biri Gebze''de kuruldu. Siemens Gebze, enerji sektörüne yönelik üretimine ve idari fonksiyonlarına devam edecek.
Obama''ya MektupObama''ya MektupCity College of New York''ta Kentsel Tasarım Programı''nın yürütücüsü ve Michael Sorkin Studio''nun kurucusu Michael Sorkin, ABD''nin yeni başkanı Barack Obama''ya ülkenin bütçesini kullanma konusunda tavsiyelerde bulundu. Obama''ya bir mektup niteliği taşıyan yazısında Sorkin, yeni yüzyıla uyum sağlaması gereken sürdürülebilir kentler oluşturulması gerektiğinin üzerinde duruyor ve Amerika''nın kentlerini yenilemeye ve geleceğe taşımaya yardımcı olacağına inandığı 10 önerisinden bahsediyor.
Yeraltı otoparkında engel yokYeraltı otoparkında engel yokİzmir Büyükşehir Belediyesi''nin, Kültürpark içinde yapmak istediği 591 araçlık yeraltı otoparkına Danıştay 6. Dairesi''nden sonra, İzmir 1''inci İdare Mahkemesi de onay verdi.
Sizi rahatsız etmeyen tasarım iyidirSizi rahatsız etmeyen tasarım iyidirÜnlü Finlandiyalı tasarımcı Harri Koskinen''e göre iyi tasarım ‘Varlığıyla, yerinde olduğunu hissettirmeli ve sizi rahatsız etmemeli''.
“Beton, Mekanların Çeşitliliğini Öldürüyor”“Beton, Mekanların Çeşitliliğini Öldürüyor”Ahşap, cam, çelik ve bambu gibi doğal malzemeler kullanarak, doğayla bütünleşen tasarımlarılara imza atan ünlü mimar Kengo Kuma, 1 Nisan 2009 Çarşamba günü Yapı Endüstri Merkezi ve Mimarlar Odası işbirliğiyle düzenlenen konferansta tasarımlarından örnekleri ve deneyimlerini dinleyicilerle paylaştı.
Evinize Japon havası katın!Evinize Japon havası katın!Hiçbir ülke ile kara sınırı olmayan Japonya, dünya tarihinin en eski hanedanlarına ve kültür tarihine sahip olan ülkelerinden biri. Bu güçlü geçmişiyle pek çok akıma da ilham vermiş.
Dragos''a Royal Towers geliyorDragos''a Royal Towers geliyorDAP Yapı''nın 19 Mart''ta satışa sunduğu Dragos Royal Towers projesinde 82 ile 270 metrekare arasında değişik tipte konutlar bulunuyor.
Çatısı kayan evÇatısı kayan evDaily Mail, Rusell''in çatısı kayan evini, İngiliz mimarlık şirketi DRMM mimarı olan Alex De Rijkea''nın tasarladığını yazıyor.
Kemer''deki ‘Aşk heykeli'' depoya kaldırıldıKemer''deki ‘Aşk heykeli'' depoya kaldırıldıKemer''de yeni belediye başkanı MHP''li Mustafa Gül''ün ilk icraatı, eski başkan Hasan Şeker tarafından yaptırılan ‘Aşk heykeli''ni kaldırmak oldu.
Yeni İşiniz: Yeni Bir İş BulmakYeni İşiniz: Yeni Bir İş BulmakYakın zamana kadar, iş ilanları talebin arzı aştığı bir piyasa oluşturuyordu ve düzgün bir portfolyosu olan her mimar ya da tasarımcı iyi bir iş bulabiliyordu. Fakat, Jack Kelly & Partners''ın müdürü Billy Clark''ın, Architectural Record''da yayınlanan işsiz mimarlar için stratejiler hakkındaki bir makalede söylediği gibi, "Sorun siz değilsiniz, piyasa". Günümüzün iş piyasasında, eleman arayan bazı firmalar var, ancak onları bulmak beceri ve çaba istiyor. Ne yazık ki, kimsenin sizin için iş bulacağı yok, dolayısıyla artık yeni işinizin "yeni bir iş bulmak" olduğunu kabul etmelisiniz.
Tisnado: "Projelerimiz, Karışımlardan Oluşuyor"Tisnado: "Projelerimiz, Karışımlardan Oluşuyor"1973 yılında Paris''te kurulan ve dünya genelinde önemli çalışmalara imza atan Architecture Studio''nun ortaklarından Rodo Tisnado, UNICERA Fuarı kapsamında İstanbul''daydı.
Mimarlar Paris''in Yeni Tasarımı ile İlgili Planlarını Ortaya KoydularMimarlar Paris''in Yeni Tasarımı ile İlgili Planlarını Ortaya KoydularNicholas Sarkozy''nin yeni "Büyük Paris" vizyonuna yanıt olarak ortaya konan projeler, New York''daki Central Park''ın örnek alındığı bir yeşil alan kullanımı ve şehir merkezinikapsamına alan otoyol sistemi gibi öneriler içeriyor.
RMJM 60 Çalışanını İşten ÇıkardıRMJM 60 Çalışanını İşten ÇıkardıKüresel dev RMJM, 2008 yılı vergi öncesi karını ikiye katladığını açıklamasının hemen ardından Avrupa ofislerindeki 60 çalışanını işten çıkardığını söyledi. Geçtiğimiz sene İngiltere''nin en büyük 100 listesinde 15. sırada yer alan Edinburghlu ofisin bütün dünyadaki onbinlerce çalışanı gönüllü olarak %10''luk kesintiye razı olmuşlardı. Durumu Yönetim Kurulu Başkanı Peter Morrison, "RMJM, resesyonun negatif etkilerinden korunmak için çalışan sayısını düşürmek zorundaydı. Acınacak bir durum fakat kesinlikle kaçınılmaz," şeklinde açıkladı.
Tarih: 2 Nisan 2009 Kaynak: Architects'' Journal Yazan: Richard Waite Çeviren: Emine Merdim Yılmaz
Mudanya''da hava kirliliğiMudanya''da Bursagaz tarafından bütün mahallelere doğalgaz ulaştırılmasına rağmen, birçok sitenin kömür kazanlarından vazgeçmemesi hava kirliliğine sebebiyet veriyor. Mudanya''da sayfiye olarak kullanılan evlerin birçoğuna kombi tesisatı kurulurken, kömür kazanları ile ısınan sitelerde doğalgaza dönüşüm sağlanamadı. Yeni Mahalle''de apartmanların sabah ve akşam saatlerinde kömür kazanlarını ilk yaktıkları sırada havaya bıraktıkları kirli duman bütün ilçenin üzerini kaplıyor. Vatandaşlar, Mudanya Belediyesi ve İl Çevre Müdürlüğü''nün konun takipçisi olarak kirlilik saçan merkezi kömür kazanlarının dönüşümünü sağlamasını istedi.
Tarih: 6 Nisan 2009 Kaynak: Olay
AVM''lerin sigara yasağı tepkisi Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun uyarınca, alışveriş merkezlerinde tütün kullanımının yasaklanmasının, alışveriş merkezleri aleyhine haksız rekabete yol açtığı ve buradaki iş yerlerinin cirosunun düştüğü bildirildi.
''Stadın yapımına hemen başlanmalı''Çelik, "UEFA''ya katılıp katılmama durumumuz ay sonuna kadar belli olur. Uygulanacak projeyi seçip bir an önce kazma vurmalıyız" dedi.
Bursa ''Yaşayan tarihi kent'' olacakBursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, hayata geçirecekleri projelerle Bursa''yı ''Yaşayan tarihi kent'' kimliğiyle ön plana çıkaracaklarını bildirdi.
TOKİ elini ağaçlarımızdan çek!Atakent Halkalı Toplu Konutları 1. Etap ESKA Bloklarındaki yeşil alanlar TOKİ tarafından hızla konuta çevriliyor. Site yakınındaki polis lojmanları yıkılarak Avrupa Konutlarına verildi.
Sökülen heykele Kadıköy talip olduAntalya''nın Kemer ilçesinde MHP''li yeni belediye başkanının ‘müstehcen bulup'' kaldırttığı heykele, İstanbul''un CHP''li Kadıköy Belediyesi talip oldu. MHP, başkanına sahip çıktı, Kültür Bakanı Ertuğrul Günay ise olayı, "Dakika bir, gol bir" diye değerlendirdi.
''Gösteri Merkezi''ne sabotaj düzenlenmiş olabilir''İstanbul Gösteri ve Kongre Merkezi''nde çıkan yangın ile ilgili korkunç şüphe. Merkez''in yöneticisi Mustafa Özbey belediyenin uzun süredir kendileriyle uğraştığını belirterek, ‘Sabotajdan şüpheleniyorum'' dedi. Mustafa Erdoğan ise Troya oyununa ait kostüm ve dekorların yandığını söyleyerek "Buradaki kostümler bir daha üretilemez" dedi.
Acıbadem Maslak''ı açtı, 310 milyon dolara 5 hastane daha yapacakAcıbadem Sağlık Grubu Yönetim Kurulu, 115 milyon dolarlık yatırımla Maslak''ta 9''uncu hastanesini açtı. 2010 yılına kadar toplam 5 hastane açma planı olan Acıbadem, Maslak''la birlikte kriz döneminde toplam 310 milyon dolarlık yatırım yapmış olacak.
212 İstanbul''a, 120 milyon Euro yatırdı ''müzelik marka'' ambargosu koyduYapımı süren 212 İstanbul''un yüzde 60''ını krize rağmen kiraladıklarını söyleyen Akın Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Akın, "Müzelik markalara değil, iş yapacak markalara yer verdik" dedi.
Allah kınayana bile böyle ihale vermesinDefne Samyeli, eşi Eren Talu''nun Galatasaray''ın Seyrantepe''deki Ali Sami Yen Spor Kompleksi projesinde yaşadıklarını yazdı. Eşinin stad projesine hayallerinin peşinden koşmak için girdiğini söyleyen Samyeli, "Eren delilik yaptı. Burada başımıza gelenler Alacakaranlık Kuşağı gibi. Allah kınayana bile böyle ihale vermesin" dedi.
Bilgili Holding yatırımlarını bu yıl hayata geçirecekAkaretler''deki Sıraevler''i 75 milyon dolara restore edip geçen yıl hizmete açan Bilgili Holding, bu yıl içerisinde İstanbul''da yeni bir yatırıma başlayacak. Holding ayrıca bu yıl Bodrum ve Kıbrıs''ta otel ve residence projeleri için düğmeye bastı.
İtalya''yı deprem vurdu: 27 ölüİtalya''da, 6.3 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremde şu ana kadar 27 kişi yaşamını yitirdi. 10 bin ev hasar gördü. 20''den fazla kişi enkaz altında.
Halkalı''da TOKİ isyanıAtakent Halkalı Toplu Konutları 1. Etap ESKA Bloklarında oturanlar, Prof. Dr. Orhan Kural ve çok sayıda sivil toplum örgütü ile derneklerin desteğiyle yeşil alanların korunması ve ranta dönüştürülmemesi için TOKİ''ye karışı eylem yaptılar.
Yerel otoparkların kapasitesi 600 bini aşacak, İstanbullu nefes alacakİstanbul Büyükşehir Belediyesi, kentin otopark sorununu çözmek amacıyla 449 bin 924 araç kapasiteli 691 otopark inşa edecek. Otopark yatırımları ile, belediyeye bağlı otoparkların sayısının 3 bin 292''ye, toplam araç kapasitesinin 613 bine çıkacağı belirtiliyor.
Canı Burnunda Bir Ülkeden Seçim NotlarıKrize yönelik önlemler yanında her türden toplumsal ve siyasal arayış ve açılımların da güven oylamasına tabi tutulduğu 29 Mart seçimleri, hem seçimleri önceleyen dönem ile izleyen dönem arasındaki geçişin dinamiklerini belirleyen işlevsel yönü ile ve hem de sosyalist siyasal özne açısından geride çok önemli izler bıraktı...
Kent Yorum: 2009 Yerel Seçim Sonuçlarını Okumak...Türkiye seçim haritası çok net sonuçlar veriyor. CHP kıyı kentleri dışında başarılı olamazken, AKP kıyılara indikçe etkinliğini yitiriyor. Görece kalkınmış batı Anadolu ve Trakya tercihini genelde CHP''den yana kullanırken, görece geri kalmış bölgelerin tercihi, güneydoğu dışında AKP ve MHP.
Krizde batı işçi çıkarttı doğu istihdam yarattıİstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (İSMMMO) krizin illerdeki işsizlik bilançosunu çıkardı. Buna göre, krizin yoğun olarak yaşanmaya başladığı 2008 yılının ikinci yarısından Ocak 2009''a kadar net istihdam kaybı 385 bin 16 kişiye ulaştı.
Kordon acınacak haldeKordon, İzmir''in gözbebeği. Bir kez daha yazmıştım, tek başına gün batımındaki büyüleyiciliği yeter. Ya da akşam sefasındaki bir kadeh rakının ömre bedel keyfi.
Ruslar''dan dev deniz bahçesiRuslar Moskova''da ünlü Zafer Kapısı''nın yanında, Deniz Bahçesi adını verdikleri Avrupa''nın en büyük akvaryumunu inşa ediyor. Yaklaşık 180 bin metrekare alan üstüne yapılan akvaryum 2011''de hizmete girecek. Akvaryumun 58 bin metrekarelik bölümü yeraltına inşa edilecek. Avrupa''nın en büyük akvaryumda 11 milyon litre deniz ve nehir suyu kullanılacak olan 55 adet havuzda da 6 bin deniz ve nehir canlısı sergilenecek.
Tarih: 6 Nisan 2009 Kaynak: Sabah
Disneyland''a yerel motifle 4 milyon turist çekecekTema Park ihalesini kazanan Makro İnşaat, Disneyland''ı Türk-Osmanlı mimarisiyle inşa edecek. 1 milyar lık yatırımda 10 bin kişi istihdam edilecek.
Üsküdar''da esrarengiz tünelÜsküdar Tantavi Tüneli yakınında bulunan ve kazma ile kazıldığı anlaşılan küçük tünelin esrarı çözülemedi. Ancak tünelin ucunun yakın bir zamanda açılışı yapılması beklenen Erdem Hastanesi''ne doğru gittiği anlaşıldı.
"Güneş enerjisiyle evinde elektrik üret, alım garantili olarak devlete sat"Enerji Bakanlığı güneş enerjisiyle elektrik üretimi için yol haritasını belirledi. Fiyat ve uygulanacak teknoloji için yasal düzenleme bekleniyor.
Atilla Koç: Heykeli kaldırmak gaddarlıkAntalya''nın Kemer ilçesinde belediye başkanı seçilen MHP''li Mustafa Gül''ün "aşk yağmuru'' heykelini kaldırtmasıyla ilgili olarak eski Kültür Bakanı Atilla Koç, "Heykeli diken AK Parti.
Suudi Arabistan''ın seramikleri Türkiye''denUşak Seramik''in ihraç edeceği seramik karolar Riyad, Mekke ve Medine''de yapılacak yeni otel inşaatlarında ve villalarda kullanılacak.
Nevşehir''de 150 Milyon TL''ye yeni bir semt daha kuruluyorNevşehir Kalesi ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında 11 mahalleyi ilgilendiren dev kentsel dönüşüm projesi TOKİ işbirliğiyle hayata geçiyor. 300 bin metrekarelik bir alan üzerine 2 bin 600 konut yapılıyor.
Çimento üretimi gerilediTürkiye Çimento Müstahsilleri Birliğinin 2 ay gecikmeli olarak açıklanan üretim rakamlarına göre, Türkiye''nin 2008 yılı toplam çimento üretimi 51 milyon 431 bin 889 ton olarak gerçekleşti. Verilere göre üretilen çimentonun, 10 milyon 584 bin 662 tonluk bölümü ise ihraç edildi. Çimentoda, üretimin bu yıl da aynı düzeyde gerçekleşmesi hedeflenirken 2007 yılı çimento üretimi 69 milyon 255 bin 880 ton olmuştu. 2007 yılında üretimin 6 milyon 619 bin 842 tonluk bölümü ihraç edilmişti. 2008''de en fazla üretim Marmara bölgesinden elde edildi. 14 milyon 615 bin 638 ton üretimin gerçekleştirildiği bu bölgeyi, 8 milyon 521 bin 903 tonla İç Anadolu Bölgesi, 8 milyon 404 bin 451 tonla Akdeniz, 5 milyon 925 bin 621 tonla da Güneydoğu Anadolu Bölgesi fabrikaları izledi.
Tarih: 6 Nisan 2009 Kaynak: Yeni Şafak
Define avcıları binlerce yıllık tarihi eserleri dinamitlediMersin''in Erdemli ilçesinde Adamkayalar mevkiinde bulunan binlerce yıllık tarihi olan 11 adet kabartmanın, hazine avcıları tarafından dinamit kullanılarak patlatıldığı bildirildi.
Bir medeniyetin imbiğinden süzülen mimarVaktiyle adamın biri hamamda yıkanırken o zamanlar sabun niyetine kullanılan kilden gül kokusu geldiğini fark etmiş. Bunun sebebini sorduğunda kil demiş ki: "Efendi, ben bir zamanlar bir gül fidanının dibinde bulundum. Onunla komşuluğumdan bu koku yadigâr kaldı."
Çimento üretimi rekor üstüne rekor kırıyorEkonomik krizde pek çok sektörde üretim durma noktasına gelirken, çimento üretiminde altın dönemini yaşıyor. Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği''nin iki ay gecikmeli olarak açıklanan üretim rakamlarına göre, Türkiye''nin 2008 yılı toplam çimento üretimi 51 milyon 431 bin 889 ton olarak gerçekleşti.
CHP''ye İzmir''de sınıf atlatan Aziz Başkan''ı takdimimdirKocaoğlu için hem çekirdekten yetişme, hem de çiçeği burnunda siyasetçi diyebiliriz.
TOKİ''nin müteahhidi kaçtı, esnaf battıMuğla''nın Kavaklıdere''de Haziran 2007''de inşaatına başlanan 116 konutlu TOKİ evlerini yapan müteahhit firma Şark İnşaat yetkililerinin, geçen yıl binaların kaba inşaatını tamamladıktan sonra 100''ün üzerinde esnafa borcunu ödemeden ilçeyi terk ettiği ileri sürüldü.
"Obama şahlandıracak, ABD''li yatırıma gelecek"Türk - Amerikan İşadamları Derneği Başkanı Uğur Terzioğlu, "Obama''nın gelişi ilişkileri şahlandıracak. Milyar dolarlık ABD fonları Türkiye''ye yatırım yapacak" dedi.
Nükleer enerji çalışmalarıEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, nükleer enerjiyle ilgili olarak komisyonun çalışmalarını bitirdiğini, şimdi Bakanlar Kurulundan geçiş sürecinin yaşandığını belirtti.
5. Dünya Su Forumu''nun arkasındaki gerçeklerTüm canlıların ve insanların biricik ve en temel yaşam kaynağı olan su konusunda yaşanan sorunları ve çözüm önerilerini bu köşede gündeme getirmeye çalışmaktayız.
Başkentte tablo değişti22 Temmuz 2007 genel seçimlerinde başkentin merkez ilçelerinden sadece Çankaya''da yüzü gülen ve bu ilçeye sıkışan CHP ile Ankara''nın hiçbir merkez ilçesinde birinci parti olamayan MHP, 29 Mart 2009 yerel seçiminden ciddi kazanımlarla çıktı.
Ziraat, 5 yıl sonra İstanbul''daZiraat Bankası, genel müdürlüğünü İstanbul Ataşehir''de yapılması planlanan finans merkezine taşımak için inşaat ihalesi açtı. Ataşehir''de 54 dönüm arsa üzerine inşa edilecek genel müdürlük binası, 135 bin metrekare kapalı alana sahip olacak.
Topbaşlara Danıştay engeliİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Kadir Topbaş''ın Rumeli Hisarı''nda ortağı olduğu çay bahçesine Danıştay''dan tahliye kararı çıktı.
VELUX Güneş Tüneli ile heryerde gün ışığı!VELUX’ün sunduğu Güneş Tünelleri ile artık çatı katını kullanmıyor olsanız dahi güneş ışığını evinizin istediğiniz bir noktasına taşımanız mümkün. VELUX, 65 yıldır gün ışığı ve temiz havayı evlere taşıyarak daha iyi ve kaliteli yaşam alanları yaratıyor. Temel ürünü çatı penceresi olan VELUX ayrıca ürün gamını sistem montaj ürünleri, perde, jaluzi gibi aksesuar seçenekleri, çatı çıkış kapakları ve güneş tünelleriyle zenginleştirildi. VELUX bugün 40''tan fazla ülkede 9 bin 500 çalışanıyla temsil ediliyor. VELUX Güneş Tüneli, çatı penceresi uygulamasının mümkün olmadığı ve güneş ışığının ulaşamadığı yaşam alanlarına dışarıdan doğal aydınlık sağlamak amacıyla kullanılıyor. VELUX Güneş Tüneli’nde, ihtiyaca uygun olarak esnek veya sert ışık yansıtıcı boru ile iki farklı model mevcut.
Tarih: 3 Nisan 2009 Kaynak: Hürriyet
Türkiye ‘hidrojen'' çağını İstanbul''dan başlattı!...Hidrojenle çalışan ‘yakıt pilli kesintisiz güç kaynağı'', enerjisini hidrojenden karşılayan mobil ev ile hidrojen yakıtlı golf aracı, scooter ve forklift, Bakan Güler ve Başkan Vekili Selamet tarafından kamuoyuna tanıtıldı.
Lüks yaşamın 34 adresindeki fiyatları araştırdıkFiyatları 2-2.5 milyon dolara kadar çıkan bu projelerdeki rezidans ya da konutlar neredeyse peynir ekmek gibi satılıyor.
Kadıköy''ü kriz vurdu ikinci elde fiyatlar yüzde 20-40 gerilediAnadolu yakasında son yıllarda oluşan yeni çekim merkezlerine rağmen önemini kaybetmeyen Kadıköy''de krizle birlikte taşlar yerinden oynadı.
Beylikdüzü''nün çehresi Office Park ile değişecekBeylikdüzü''nde rezidans, ofis ve otelden oluşacak İstanbul Office Park projesi bölgenin çehresini değiştirmeyi amaçlıyor. 2011''de tamamlanacak projede çok amaçlı kullanım alanları yaratılacak.
Denizli mermeri dünyayı sarıyorFaber Mermer, dünyanın 7 yıldızlı tek oteli Burj Al Arab''da kullanılan Denizli mermerini Avustralya ve Çin''e de göndermeye başladı.
Barajlarımız yüzde 12 doluAnkara''da yağışlı geçen kış mevsiminin ardından içme suyu sağlayan barajlarda 189,5 milyon metreküp su birikti. Kentin barajlarındaki doluluk oranı yüzde 12,03''e ulaştı.
Konya 6. Yapı Malzemeleri Fuarı açıldıKonya 6. Yapı Malzemeleri, Yapı Teknolojileri ve Dekorasyon ile Konya Doğalgaz 2009 Fuarı düzenlenen törenle ziyarete açıldı.
2 milyar Euro''luk sektör Unicera ile buluşuyorSeramik sektörünün en büyük buluşması olarak kabul edilen 21''inci Uluslararası Seramik ve Banyo Fuarı (Unicera), kapılarını ziyaretçilere açtı.
Seçimden hemen sonra kaçak yapı yıkımları başladıBursa''nın merkez Yıldırım ilçesinde, seçimden hemen sonra kaçak yapılar yıkılmaya başlandı. Yıldırım Belediyesi kaçak yapı ekipleri son olarak Akçağlayan, Ortabağlar, Piremir ve Bağlaraltı Mahalleleri''nde 4 kaçak yapıyı yıktı.
Krizde markalı ucuz konutlar yok satıyorKriz nedeniyle son üç aydır talep durma noktasına gelmişken; uygun ödeme koşullu ekonomik projeler peşpeşe devreye girdi.
MODEF 2009, 4 Nisan''da kapılarını açıyorTürkiye''nin önemli mobilya üretim merkezlerinden İnegöl''de düzenlenecek "Mobilya ve Dekorasyon Fuarı"nın (MODEF 2009), 4 Nisan Cumartesi günü açılacağı bildirildi.
Konut fiyatları daha da düşecekTürkiye''nin önde gelen gruplarından Alarko Holding''in CEO''su Ayhan Yavrucu ile yaşanan krizin etkilerini, grubun yeni işlerini ve konut piyasasındaki beklentilerini konuştuk.
Konutta bahar havası yaşanıyorKonutta KDV ve tapu harcı indiriminin ardından konıt kredi faizlerinin düşüş eğilimine girmesi ve seçimlerin geride kalmasıyla bahar havası konut sektörüne de geldi. Canlanma sürecini giren sektörde bahar havasının haziran sonuna kadar sürmesi bekleniyor.
Topbaş yeni dönemde daha demokrat, daha şeffaf olur mu?Anlaşıldı ki artık herkes yerel yöneticinin "açık ve şeffaf" olmasını istiyor. Hesap vermesini, projelerini açıklamasını talep ediyor.
Siemens''ten 100 milyon Euro''luk yatırımBakanı Hilmi Güler, "Rüzgar tribünlerinin sadece Türkiye''de kullanılmasını değil, üretilmesini öneriyorum" dedi.
''Krize en güzel yanıtımız Gebze enerji fabrikamız''Gebze''de 100 milyon euro ile yeni bir fabrika kuran Siemens''in Başkanı Peter Löscher, "Kriz nedeniyle herkes geri çekilirken bizim krize yanıtımız bu fabrikadır" diye konuştu.
Hitler Faşistik Tatile Çıkıyor!Adolf Hitler, 1938''de, Almanya''nın Rügen adasında, kudurmuş faşist kitlelerin sakinleşmesi için bir tesis yaptırmıştı.
Gökçek''e soruşturma izni Gökçek hakkındaki açılan soruşturmaların nedenleri arasında Ankaralılara fahiş fiyatlarla doğalgaz sayacı satılması, imar değişikliğinde usulsüzlük, Ankara Büyükşehir Belediyesi''ni zarara uğratmak, yalan beyanda bulunmak, mal varlığını açıklamamak, kayınpederinin adını Akçokaca''da bir parka vermek gibi iddialar oluşturuyor.
Engellilerin üçte biri oy verebildi 29 Mart yerel seçimleri, demokratik haklarını kullanmak isteyen engelli seçmenler için zor geçti. Yüksek Seçim Kurulu, engelli vatandaşların sandık başına götürülmesini talep eden belediyelere, "Propaganda yasakları" gerekçesiyle izin vermeyince, yüzbinlerce engelli seçmen, kendi imkanlarıyla sandık başına gitmek zorunda kaldı.
Kalem kırılan salon artık kültür merkeziAnkara''daki eski adliye binası bir süredir Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürlüğü olarak kullanılıyor. Bu binanın iki salonu restore edilerek kültür merkezine dönüştürüldü. İşte o salonlardan birinde yankılanmıştı yıllar önce Deniz Gezmiş''in ölüm fermanı.
Çiğli Kültür Merkezi''nde Geri Sayım Başladıİzmir''deki kültür sanat etkinliklerini artırarak, kentin dört bir yanına yaymak için çalışmalarını hız kesmeden sürdüren İzmir Büyükşehir Belediyesi, Aralık ayında temelini attığı Çiğli Kültür Merkezi binasını da tamamlama aşamasına geldi.
9 bin 500 fidan dağıtıldıDiyarbakır''ın Ergani ilçesinde ''Yeşil Kuşak Projesi'' kapsamında 9 bin 500 fidan dağıtıldı. Kapari Deneme Sahası ve Jandarma Fidanlığı''na 250 öğrenciyle birlikte fidan dikimi programına katılan Kaymakam Enver Ünlü, gençlere ağaç sevgisini ve çevre bilincinin yerleştirilmesi açısından bu tür organizasyonların önemli olduğunu söyledi. Tarım Müdürü Aziz Polat ise isteyen çiftçilere ücretsiz dağıtılacak akçaağaç, dişbudak ve akasya fidanlarının okullara da verileceğini aktardı.
Tarih: 3 Nisan 2009 Kaynak: Zaman
İnşaat sektörü zordaİnşaat sektöründe 2008 yılının IV. Çeyreğinde istihdam endeksi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 8.4 azalırken, üretim endeksi de aynı dönemde yüzde 12.2 oranında azaldı.
Takvim
<<Nisan 2009>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.